مقاله در مورد تفاوت و شباهت وبلاگ و وب سایت در چیست

word قابل ویرایش
13 صفحه
18700 تومان

تفاوت و شباهت وبلاگ و وب سایت در چیست

در نگاه اول وب سایت و وبلاگ شبیه هم به نظر می رسند، اما دقیق تر که می شویم تفاوت های زیادی را بین این دو می بینیم. وب سایت ” جایگاهی در اینترنت است که در آن می توان اطلاعاتی را در مورد سازمانها، شرکت ها و افراد بدست آورد. وبلاگ” وب سایت پویایی است که متعلق به شخص یا اشخاصی است و در برگیرنده اطلاعاتی راجع به موضوع یا موضوعات گوناگون است”. پذیرفتن این تعریف ها می تواند شروعی برای مقایسه این دو باشد؛ بدین منظور، ابتدا به مشابهت ها و سپس به تفاوتها می پردازم.


● مشابهت های وب سایت و وبلاگ:
۱) هردو جایگاهی در فضای سایبری(Cyberspace) هستند و URL منحصر به فردی دارند
۲) هر دو برای انتشار اطلاعات و داده‌ها در فضای سایبری به کار می روند.
۳) محتوای هر دو اطلاعات است و کارکرد اطلاع رسانی دارند.
۴) وبلاگ هم نوعی وب سایت است.


● تفاوتهای وب سایت و وبلاگ:
۱) وب سایت ها عمدتا رسمی هستند، اما وبلاگها عمدتا”(یا به کلی) شخصی اند.
۲) بروز کردن وب سایت ها نسبت به وبلاگها، نیازمند وقت بیشتری است.
۳) وب سایت ها از نظر طراحی ساختار پیچیدای دارند، در حالی که وبلاگها ساده تر ند. مثل لباس رسمی و راحتی می مانند.
۴) وب سایت ها به موضوعات خاصی می پردازند، در حالیکه وبلاگها تمام وقایع ریز و درشت زندگی را پوشش می دهند.


۵) گفتمان حاکم بر وب سایت ها رسمی است، ولی وبلاگها گفتمانی غیر رسمی دارند.
۶) وب سایت ها معمولا ارتباط یک سویه و و بلاگ ها عمدتا” ارتباط دو سویه با بازدید کنندگان برقرار می‌کنند.
۷) وب سایت ها برای مالکانشان هزینه اقتصادی دارند، در حالی که بیشتر وبلاگها برای بلاگرها رایگان هستند.
۸) در وب سایت ها می توان صحبت از محدودیت و سانسور کرد، در حالی که وبلاگها از این نظر بسیار آزاد تردند.


۹) وب سایت ها گرایش به سکون و نظم و وبلاگها گرایش به پویایی و بی نظمی دارند.
۱۰) وب سایت ها حال و هوای مدرن و وبلاگ ها حال و هوای پست مدرن دارند.
۱۱) راه اندازی وب سایت ها نسبت به وبلاگها به زمان بیشتری احتیاج دارد.(البته نه برای مهندسان IT)
۱۲) وب سایت ها نمود عقلانیت و وبلاگ ها نمود احساس اند.
۱۳) بروز رسانی در وب سایت بیشتر به شکل ایجاد صفحات جدید و در وبلاگ به صورت تولید محتوا صورت می گیرد.
۱۴) در وب سایت ها معمولا” اطلاعات بروز رسانی، ثبت نمی شود. در وبلاگها ثبت اطلاعات بروز رسانی اهمیت ویژه ای دارد.
۱۵) بروز رسانی وب سایت ها مخصوص افراد حرفه ای است، در حالی که بلاگر ها بدون دانش فنی وبلاگهای خود را بروز می کنند.
۱۶) وب سایت ها محل مناسبی برای شکل گیری گروهها و اجتماعات مجازی نیستند، برعکس، وبلاگها محیط مناسبی برای این منظورند.


۱۷) کنترل وب سایت ها در اختیار مالکان آن است، ولی بلاگر ها کنترل جزئی بر وبلاگ دارند. در واقع کنترل آنها تابع یک کنترل بزرگتر توسط صاحبان Domain و مدیران کلان وبلاگ است. البته این مورد برای وبلاگهایی که مالکیت Domainآنها شخصی است، صدق نمی کند.


و بالاخره اینکه محتوای وب سایت ها در درون صفحات نسبتا” زیادی قرار دارد. برعکس، محتوای وبلاگ ها عمدتا” در صفحه اول و قابل مشاهده متمرکزند. وب سایت ها مثل خانه های مجللی می مانند که ورود به آنها با تشریفاتی همراه است. وبلاگها کلبه های ساده و با صفایی هستند که در آنها به روی همه گشوده است. شما میهمانان سایبری کدام یک را بیشتر می پسندید؟
این متن سعی شده است به تفاوت های وب سایت و وبلاگ از نظر فنی و برآوردن نیاز های کاربران پرداخته شود.


- وب لاگ همان طور که از نام آن پیداست محلی است در وب که می توان یادداشت های خود را در آنجا جهت نمایش به عموم ثبت کرد. مهمترین مسئله این است که، تنها یادداشت را می توان در وبلاگ ذخیره کرد و در حقیقت تنها متن را.سوالی که در این مورد پیش می آید این است که در اکثر وب لاگ هایی که می بینیم عکس و فایل های موسیقی و ... نیز دیده می شود. پس چگونه

وقتی تنها محلی برای متن است می توان در آن تصویر هم به نمایش گذاشت.در پاسخ به این سوال باید گفت: در وبلاگ تنها می توانید لینک یک تصویر را بگذارید و خود تصویر را باید در محلی در وب Upload (ذخیره) کرده باشید و سپس لینک آن را جهت نمایش تصویر در وبلاگتان قرار دهید. در نتیجه تصویر در جای دیگری در وب ذخیره شده است و لینک آن در یک وبلاگ قرار می گیرد.بنابراین اگر محلی که شما تصاویر و سایر فایل هایتان را ذخیره کرده اید به نحوی، دیگر در وب نباشد و یا

لینک آن عوض شود دیگر آن لینک ها و در نتیجه تصاویر و فایل ها قابل استفاده نخواهند بود. و به وبلاگ هایی شبیه می شود که نمونه آنها در وب زیاد است.
از مزایای وب لاگ ها می توان به کاربری آسان آنها برای افراد و امکان استفاده از امکاناتی چون پست مطالب، دریافت نظرات بازدید کننده گان، آرشیو تاریخی و موضوعی پست ها اشاره نمود .
- تمام امکاناتی که در یک وبلاگ با هر کیفیتی دیده می شود قابل ایجاد در یک وب سایت نیز می

باشد.
اما این سئوال پیش می آید که چرا همه وب سایت هایی که در وب مشاهده می کنید دارای این امکانات نمی باشند.
پاسخ به این سئوال را بهتر است با بیان انواع وب سایت ها و توضیحاتی پیرامون آنها روشن ساخت .
- به طور کلی وب سایت ها را می توان از لحاظ تکنولوژی ساخت و توانایی های بالقوه به دو نوع ایستا Static)) و پویا (Dynamic) تقسیم بندی کرد.
وقتی می گوییم یک وب سایت ایستا است صرف نظر از شکل ظاهری آن، منظورمان این است که این وب سایت با هر بار مراجعه کاربران و در خواست های مختلف آنها سفارشی نمی شود.
و منظورمان از سفارشی شدن را با ذکر توضیحات زیر بیان می کنیم.هنگامی که برای مثال شما آدرس ttp://www.aramwebdesign.com را در آدرس بار مرورگر خود تایپ می کنید. مرورگر با

استفاده از یک DNS سرور آدرس IP وب سایت شما را پیدا می کند و سپس با استفاده از آن آدرس IP که شناسه سرور وب شما در شبکه Internet می باشد یک در خواست برای وب سرور شما ارسال می کند که هدف از این درخواست دریافت صفحات وب سایت شما می باشد.
در حالتی که وب سایت شما ایستا باشد سرور پردازشی بر روی صفحات وب سایت شما انجام نمی دهد و تنها همان فایلی را که درخواست شده است را به مرورگر ارسال می کند(صفحه

سفارشی نمی شود).
اما هنگامی که یک وب سایت پویا باشد سرور وب پس از دریافت درخواست مرورگر اینترنت مبنی بر درخواست یکی از صفحات وب سایت، ابتدا آن صفحه را پردازش می کند و با توجه به کد هایی (کد های ASP.Net, PHP و ..) که وارد شده است و یا با توجه به کدهای کامپایل شده این صفحه، یک صفحه سفارشی ایجاد و آن را برای مرورگر اینترنت ارسال می کند(صفحه سفارشی می شود).
در نتیجه می توان با توجه به مطالب فوق این چنین گفت که وب سایت پویا وب سایتی است که با هر بار مراجعه کاربران صفحات آن توسط سرور پردازش شده و برای کاربر سفارشی می گردد.
توجه کنید که منظور از سفارشی شدن این نیست که صفحات آن حتما تغییر می کند.بلکه تغییر صفحات بستگی مستقیم به نوع کد نویسی و هدف سازنده وب سایت دارد.از مسائل مهم دیگر نحوه به روز رسانی در وب لاگ و وب سایت می باشد.


گفتیم که امر به روز رسانی اطلاعات در وب لاگ برای کاربر راحت می باشد و نیاز به دانش تخصصی ندارد و تنها با دانستن مفاهیم اولیه در اپراتوری کامپیوتر می توان از عهده آن بر آمد. اما آیا در وب سایت ها هم همین طور است؟اگر وب سایت استاتیک باشد برای به روز رسانی نیاز به شخصی دارد که حد اقل دارای دانش تخصصی در زمینه HTML و FTP باشد.اگر وب سایت داینامیک باشد 2 حالت پیش می آید:
1 - وب سایت دارای سیستم مدیریت محتوا و یا صفحاتی جهت ایجاد، ویرایش و حذف اطلاعات باشد در نتیجه شما می توانید شخصا اطلاعات وب سایت خود را به روز کنید.
2 – وب سایت دارای سیستم مدیریت محتوا و یا صفحاتی جهت ایجاد، ویرایش و حذف اطلاعات نباشد. در اینصورت احتمالا برای تغییر و به روز رسانی اطلاعات، همیشه نیازمند طراح وب سایت خود هستید( که این موضوع اصلا خوب نیست).


- هزینه؟
برای ساخت یک وب لاگ شما نیاز به صرف هزینه ای ندارید و تنها با ثبت نام در یکی از بلاگر ها مثل PersianBlog, Blogfa و ... می توانید صاحب یک وب لاگ شوید و با اندکی مهارت، قالب آن (شکل ظاهری) را نیز تغییر دهید.برای ساخت یک وب سایت شما نیاز به صرف هزینه در موارد زیر را دارید:
هزینه سفارش دومین( نام اینترنتی شما) – که انواع مختلفی از جمله Com, Net, Org, Ir و ... را دارا می باشد. که پر طرفدار ترین نوع دامنه Com است . و دامنه های مربوط به کشور ایران Ir می باشد. هزینه سفارش هاست(فضا در اینترنت) – که انواع مختلفی دارد، هاست Windows،

هاست Linux که بسته به تکنولوژی که ساخت صفحات وب پویا استفاده کرده اید باید یکی را انتخاب کنید. هر هاست چه ویندوز و چه لینوکس دارای یک سری مشخصات می باشد که از مهمترین آنها می توان به میزان فضا، میزان پهنای باند و تکنولوژی هایی که پشتیبانی می کند و همچنین نوع و میزان فضا برای پایگاه داده اشاره نمود.هزینه طراحی وب سایت – که بستگی مستقیم به انتظارات شما از وب سایت دارد، که با توجه به این انتظارات میزان کدنویسی برای

شرکت های طراح وب مشخص می شود – البته نرم افزار های تحت وبی نیز با عنوان هایی چون سایت ساز، سیستم مدیریت محتوا(CMS) نیز وجود دارد که امکانات و قیمت آنها مشخص است ومی توان از آنها نیز استفاده کرد.شاید این سئوال پیش بیاید که چرا با وجود این همه هزینه، شخصی ممکن است وب سایت را انتخاب کند.پاسخ این سئوال را شاید بتوان با ذکر مثالی اینگونه جواب داد.چرا شخصی با این فرض که می تواند در یک شهرک که تمام خانه های آن به صورت

رایگان در اختیار افراد قرار می گیرد البته بدون سند مالکیت و حق خرید وسائل (چون وسائل از قبل خریداری شده و ثابت می باشند) به خود زحمت می دهد یک زمین بخرد و در آن خانه ای برای خود بسازد؟این امکان وجود دارد که خانه ای که در این زمین ساخته می شود از آن خانه هایی که در آن شهرک می باشد هم در سطح پایین تری از لحاظ امکانات و ظاهر باشد ولی مشکل از اصل قضیه نمی باشد بلکه مشکل از طراحی آن بوده است و در اینجاست که موضوع طراحی وب سایت اهمیت خود را به خوبی نشان می دهد.
در پایان می توان اینگونه نتیجه گرفت که:
اگر شما تازه با اینترنت آشنا شده اید و می خواهید یک آدرس در اینترنت داشته باشید مثل http://myname.PersianBlog.com و تنها می خواهید در آن به ارسال مطالب تان بپردازید و رسمیت و ماندگاری تصاویر و فایل های موسیقی و ویدئو زیاد برایتان مهم نیست و از نحوه نمایش مطالب توسط وب لاگ هم خوشتان آمده پس بهتر است بدون صرف هزینه یک وب لاگ برای خود بسازید.


اگر می خواهید برای موسسه، فروشگاه، شرکت، تولیدی، گالری، مغازه، سازمان، اداره و بنیاد و بطور کلی اگر یک فضای رسمی و مخصوص به خود و یا شرکتتان می خواهید پس باید یک وب سایت در اینترنت برای خودتان ایجاد نمایید. و در این صورت بهتر است که اگر وب سایت شما برایتان مهم است حتما از مشاوره شخص یا گروهی که در این زمینه تبحر دارند نیز استفاده کنید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 13 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

دانلود مقاله وبلاگ چیست؟

word قابل ویرایش
35 صفحه
18700 تومان
وبلاگ چیست؟ اينترنت امكانات و ابزارهاي متعددي را به منظور ارائه خدمات وسرويس ها در اختيار علاقه مندان قرار مي دهد . يكي از ويژگي هاي بسيار جذاب اينترنت ارائه سرويس ها و خدماتي است كه شما را قادر مي سازد با مخاطبان خود ارتباطي پويا و متقابل برقرار نموده و از نقطه نظرات آنان در رابطه با يك مطلب ، آگاه شويد . ...

دانلود مقاله شباهت و تفاوت بین نقش اولیاء و معلمان

word قابل ویرایش
21 صفحه
18700 تومان
شباهت و تفاوت بين نقش اولياء و معلمانچكيـدهفرد در خانواده متولد مي شود و والدين يا ديگر اعضاي خانواده از او مواظبت مي كنند . خانواده بر شكل گيري شخصيت فرد به عنوان عضوي از اجتماع ، موجودي متفكر و داراي شناخت تأثير زيادي دارد . نوع رفتار والدين در اعمال ، انديشه ها و احساسات فرزندان تأثيرات عمده أي دارد . اگر ...

دانلود مقاله تیم چیست و چه تفاوتی با گروه کاری دارد

word قابل ویرایش
35 صفحه
18700 تومان
تیم چیست و چه تفاوتی با گروه کاری دارد ▪ چند نوع تیم وجود دارد؟ ▪ دلیل اهمیت تیم‌ها چیست و چرا در اقتصاد الکترونیکی و نوین جهانی اهمیت بیشتری یافته‌اند؟ مفهوم کار تیمی در حقیقت آنقدر ساده است که اغلب مردم فهم آن را بسیار عادی می‌پندارند. و همین مسئله که آنها با این فرض، کار تیمی انجام می‌دهند مشکل‌ساز است چرا ...

مقاله در مورد وبسایت چیست

word قابل ویرایش
41 صفحه
21700 تومان
وبسایت چیستهر چند ممکن است شما یک کاربر کارآزموده و کار کشته در استفاده از اینترنت باشید و به راحتی در سایتهای مختلف گشت و گذار می کنید ، نامه های الکترونیک ارسال می کنید یا ...، اما هنگامی که می خواهید یک وب سایت را برپاکنید، یکی از اولین سوالاتی که به ذهن تان خطور می کند آن است که ، در واقع سایت وب چیست؟ ام ...

دانلود پاورپوینت وب سایت و وبلاگ

PowerPoint قابل ویرایش
49 صفحه
23700 تومان
موضوع تحقیق: وب سایت و وبلاگوب سایتتاریخچه وبدر اوايل دهه ۱۹۸۰ در موسسه سرن (مركز تحقيقات هسته اى اروپا)، دانشمندى به نام تيم برنرزلى گسترش اتصال درونى رايانه هاى دنيا را مطرح كرد و پيش بينى كرد كه در آينده بتوان به تمام اطلاعات و فايل هاى مرتب مربوط به فيزيك دسترسى يافت.در ۱۹۸۸ اولين برنامه كاربردى فرامتن (H ...

دانلود پاورپوینت وب سایت چیست

PowerPoint قابل ویرایش
13 صفحه
23700 تومان
وب سایت چیست1- وب سايت چيست ؟  وب سايت ، مجموعه اي از صفحات مرتبط به يکديگر است که اطلاعات را در قالب متن،تصوير، صدا، و فيلم در اختيار بازدید کننده وب سایت قرار می دهد. 2- چه کسانی می توانند وب سايت داشته باشند ؟  تمام اشخاص و سازمانها می توانند وب سايت داشته باشند. به جرات می توان گفت که سريعترين و بهترين ر ...

دانلود مقاله وبلاگ چیست ؟

word قابل ویرایش
17 صفحه
21700 تومان
وبلاگ چیست ؟ اینترنت امکانات و ابزارهای متعددی را به منظور ارائه خدمات وسرویس ها در اختیار علاقه مندان قرار می دهد . یکی از ویژگی های بسیار جذاب اینترنت ارائه سرویس ها و خدماتی است که شما را قادر می سازد با مخاطبان خود ارتباطی پویا و متقابل برقرار نموده و از نقطه نظرات آنان در رابطه با یک مطلب ، آگاه شوید .در ...

مقاله نقش وب سایت و وبلاگ در صنعت گردشگری

word قابل ویرایش
16 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
چکيده : اينترنت بستر مهمي براي صنعت گردشگري محسوب ميشود. اين صنعت با استفاده از اينترنت ميتواند اطلاعات مهمي را در اختيار گردشگران و جهانگردان قرار دهند . در اين ميان استفاده از موتورهاي جستجو براي يافتن اطلاعات سفر کاربرد فراواني دارد. در اين مقاله سعي بر آن شده است تا بفهميم که نقش وب سايتها و وبلاگها در ...