مقاله نقش وب سایت و وبلاگ در صنعت گردشگری

word قابل ویرایش
16 صفحه
دسته : اطلاعیه ها
12700 تومان
127,000 ریال – خرید و دانلود

چکیده :
اینترنت بستر مهمی برای صنعت گردشگری محسوب میشود. این صنعت با استفاده از اینترنت میتواند اطلاعات مهمی را در اختیار گردشگران و جهانگردان قرار دهند . در این میان استفاده از موتورهای جستجو برای یافتن اطلاعات سفر کاربرد فراوانی دارد. در این مقاله سعی بر آن شده است تا بفهمیم که نقش وب سایتها و وبلاگها در این صنعت چیست و باید چه ویژگیهایی داشته باشند تا گردشگران جهت کسب اطلاعات گردشگری خود هر چه بیشتر به آن ها مراجعه کنند. در این مقاله به بررسی اهمیت نقش وب سایت ها و وبلاگها در گردشگری و تاثیر آن بر این حوزه پرداخته شده است . این مقاله از نظر روش شناسی بر پایه تحلیلی توصیفی و روش جمع آوری اطلاعات بر مبنای کتابخانه ای اسنادی انجام شده است .
واژه های کلیدی: وب سایت ، وبلاگ ، گردشگری، اینترنت ، موتورهای جستجو
مقدمه :
امروزه اینترنت به یک وسیله توانمند برای رفع نیازهای مردم تبدیل شده است .راه اندازی وب سایت از سال ١٩٩٠ در جهان شروع شد و با سرعت بسیار زیادی رو به گسترش است .مطالعات اخیر نشان داده است که تا سال ٢٠٠۵ بیش از یک میلیارد وب سایت در دنیای اینترنت به وجود آمده است . با افزایش حجم اطلاعات موتورهای جستجو ابزار ارزشمندی برای برقرای ارتباط محسوب میشوند. با توجه به اهمیت موتورهای جستجو از نظر ایجاد ترافیک بالا به سایت و منبعی مهم برای جستجوی اطلاعات مورد نظر برای مشتریان از آن میتوان به عنوان دروازه ای قدرتمند برای دسترسی به اطلاعات مربوط به سفر و همچنین به عنوان یک کانال توزیع برای مقاصد گردشگری و کسب و کار استفاده کرد.(وحدتی، قلیزاده ، عبدالوند،٢،١٣٩١).
تحقیقات نشان داده است که سه عامل در بدست آوردن اطلاعات وجود دارد که شامل : پرس و جو(شامل درک کاربران از نحوه کارکرد موتور جستجو). دانش کاربر در مورد مطلبی که به دنبال آن است و همچنین وظیفه وجود دارد . موتور جستجو براساس پرس و جو. نتایج جستجو را نشان میدهد. سپس کاربر براساس نتایج جستجو را نشان میدهد.سپس کاربر براساس نتایج جستجو تصمیم گیری میکند.(همان ،٣).
در اکثر سفرهایی که در جهان صورت میگیرد . مصرف کنندگان به دنبال اطلاعاتی در خصوص سفر.توریست .هتل ها و …هستند.با توجه به نقش موترهای جستجو در یافتن اطلاعات و نیاز مصرف کنندگان آنلاین در خصوص اطلاعات سفر،بحث جستجوی اطلاعات سفر و توریسم با استفاده از موتورهای جستجو مطرح گردید . برای اینکه هرچه بهتر بتوانیم نتایج بهتری را به مصرف کنندگان آنلاین ارائه دهیم ، نیاز به درک رفتار مسافران در استفاده از موتورهای جستجو داریم . اکثر مسافران با اطلاعات خاصی نسبت به سفر، یه جستجوی اطلاعات میپردازند، برخی از مسافران اطلاعات بالایی نسبت به مقصد سفر خود و برخی دیگر اطلاعات کمتری دارند و برخی نیز اطلاعاتی ندارند، ارتباط کاربران با موتورهای جستجو، نوعی تعامل آن ها را نسبت به موتورهای جستجو برقرار میکند. (ژیانگ و پن ،٩٠،٢٠١١).
اینرنت به عنوان منبع تحقیق و اطلاع رسانی گردشگری
تمایل گردشگران معاصر بیشتر به سمت سفرهایی است که خودشان آن را برنامه ریزی کنند تا خرید بسته هایی که از قبل آماده شده است ، آنها گرایش به سفرهایی با موضوعات خاص دارند و برای برنامه ریزی سفرشان نیاز به اطلاعات دارند. مصرف کنند گان معاصر،زمان و توجه بیشتری را به جستجوی اطلاعات برای بالا بردن کیفیت تجربه سفرشان ، اختصاص میدهند.
سفر رضایت بخش تر خواهد بود اگر میزان ریسک در آن کاهش یابد و دانش ما درباره مقصد بیشتر باشد. مقدار و نوع اطلاعات مورد نیاز آنها بستگی به چند مورد دارد که عبارتند از: نوع سفر، میزان دانش گردشگر از مقصد، تجربه سفر قبلی و پیشینه فرهنگی( اویستی و دیگران ،۶٣:٢٠٠٩).
برای پاسخ به نیاز اطلاعاتی گردشگران ، اینترنت به عنوان منبعی راحت ، در دسترس و ارزان دیده میشود. با تحلیل هزینه – فایده ، میتوانیم به این نکته برسیم که پس از کاهش هزینه جستجوی اطلاعات ، که در نتیجه استفاده از اینترنت به عنوان منبع اطلاع رسانی به وجود میآید، تقاضا برای اطلاعات زیاد خواهد شد.” بازار الکترونیک بر کاهش هزینه جستجوی اطلاعات تاثیر به سزایی دارد، این کاهش هزینه برای تعادل در این بازار نقش مهمی دارد و در نتیجه باعث افزایش کارایی بازار و احتمالا قیمت های پایین تر و افزایش رقابت بین فروشندگان میشود” ( بیکوس ،٢۵:١٩٩٧).
سوالی که در اینجا مطرح است ، این است که آیا اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد با نیازهای اطلاعاتی مسافران هماهنگی دارد؟ مشخص کردن ساختارها و خلاءها در اطلاعات آن لاین سفر بسیار مهم است ، زیرا میتواند چارچوبی برای طراحی وب سایت ها و دیگر تکنولوژیهایی که بر پایه اینترنت هستند، تهیه کند و بدین ترتیب از برنامه ریزی سفر حمایت بهتری انجام می – شود( زیانگ و گرترل ،٢٠٠٩،۴۴٠)
استراتژیهای جستجوی اطلاعات گردشگر، نتیجه یک فرآیند پویا است که در آن مسافران از انواع و اندازه های مختلفی از منابع اطلاعاتی برای پاسخ به احتمالاتی که ممکن است که در برنامه ریزی تعطیلات وجود داشته باشد، استفاده میکنند(فادنس و موری ،٢٢٩:١٩٩٩). اگر اطلاعات جستجوگران را به سوی ارزشهای دلخواهشان هدایت کند، پذیرش اطلاعات در سطح بالایی اتفاق میافتد. گردشگران در مراحل اولیه فرایند تصمیم گیری، زمانیکه از طریق منابع مختلف در جستجوی اطلاعات هستند، بیشتر پذیرای ارزش اطلاعات هستند.
اینترنت و برنامه ریزی سفر
از آنجا که بازار اینترنت در حال توسعه است ،عملا تعدادی از گردشگرانی که به اینترنت دسترسی دارند، از اینترنت برای برنامه ریزی سفر استفاده میکنند. بخش عمده ای(۶٨) درصد به اینترنت مراجعه میکنند تا راجع به مقاصد ، اطلاعاتی به دست آورند یا قیمت ها و برنامه ها را بررسی کنند. حدود نیمی از این گروه (٣٢ میلیون ) گردشگران همیشگی هستند که در سال ۵ بار یا بیشتر سفر میکنند. برنامه ریزان مسافرت از طریق اینترنت برنامه ریزیهای متنوعی انجام میدهند. مهم ترین این فعالیت ها جستجوی نقشه و مسیر رانندگی،قیمت و برنامه زمان بندی پروازها،محل اقامت و فعالیت های ممکن در مقصد هستند. مصرف کنندگانی که از طریق اینترنت سفرها را برنامه ریزی یا ذخیره میکنند،گروه متنوعی هستند و گروههای سنی مختلف را دربرمیگیرد. همچنین بسیاری از سازمان های گردشگری اینترنت را روش مقرون به صرفه برای اطلاع رسانی و توزیع محصولات و خدمات میدانند. با وجودی که مصرف کنندگان الکترونیکی دارای چند مشخصه مشترک هستند، اما در میان زیرگروههای مختلف ، تفاوت هایی در زمینه چگونگی مسافرت و برنامه ریزی اینترنتی وجود دارد. احتمالا برنامه ریزان اینترنتی مسافرت تفریحی، کاربران اینترنتی زرنگی هستند که اکثرا حداقل ١١ ساعت در هفته به اینترنت وصل میباشند. نیمی از برنامه ریزان اینترنتی مسافرت تفریحی، در دوران افزایش زاد و ولد متولد شده اند و در سنین ٣۵ تا ۵۴ سالگی قرار دارند، در حالی که ۴٠ درصد زیر ٣۵ سال سن دارند. بیشتر برنامه ریزان اینترنتی دانش آموخته دانشگاه بوده و به این دلیل اکثریت آنان درآمد سالیانه پنجاه هزار دلار و بیشتر دارند . با در نظر گرفتن اینکه از هر دو برنامه ریز اینترنتی یکی در دوران افزایش زاد و ولد متولد شده است . جای تعجب نیست که ٣٣ درصد آنها ازدواج کرده اند و بچه دار هستند و به طور میانگین ، سالانه در حدود ده سفر تفریحی دارند. در حدود ۳/۲ برنامه ریزان اینترنتی مسافرت در سال ۵ بار یا بیشتر به سفر تفریحی میروند. به نظر میرسد که توانایی دسترسی اینترنتی به اطلاعات مسافرتی،نیاز به استفاده از روش های سنتی یا غیراینترنتی برای برنامه ریزی سفرهای تفریحی را کاهش داده است .بیشتر برنامه ریزان اینترنتی مسافرت تفریحی ادعا میکنند که از زمانی که آغاز به برنامه – ریزی سفرها از طریق اینترنت کرده اند،دیگر کمتر از قبل به دفاتر مسافرتی اتاق های بازرگانی و ادارات گردشگری تلفن میزنند یا مراجعه می-کنند. علاوه بر این ،بسیاری از برنامه ریزان اینترنتی مسافرت ،کمتر از همیشه به خطوط هواپیمایی،هتل و شرکت های اتومبیل کرایه مستقیما تلفن میزنند،هنوز اغلب ،اطلاعات دهان به دهان دوستان ،خانواده یا همکاران مورد استفاده برنامه ریزان اینترنتی مسافرت واقع میشود.
احتمالا بیشتر سفرهای تفریحی که از طریق اینترنت برنامه ریزی میشود برای سرگرمی یا دیدار دوستان و اقوام است . وسیله اصلی حمل و نقل در بیش از ۵٠ درصد سفرهای برنامه ریزی شده از طریق اینترنت ، اتومبیل ، کامیون یا اتومبیل کرایه بوده است ،درحالی که ۵٠ درصد مابقی از طریق حمل و نقل هوایی انجام میشوند. سفرهای اینترنتی خیلی کمی از طریق مسافرت با کمپ یا RW، اتوبوس و قطار انجام میشوند. مصرف کنندگان هنگام برنامه ریزی سفرها از طریق اینترنت محتوای چند وب – سایت را بررسی کرده ، نقشه ها یا مسیرهای رانندگی را به دست میآورند و گزینه های محل اقامت و موجود بودن آن ها را مورد بررسی قرار میدهند. بسیاری از برنامه ریزان اینترنتی مندرجات خاص مقصد از قبیل فعالیت های قابل انجام در مقصد ، اطلاعات راجع به غذا و سرگرمی یا اطلاعات راجع به رویدادهای محلی را بررسی میکنند. درحدود ۵٠ درصد از سفرهای برنامه ریزی شده اینترنتی اخیر به رزرو یا خرید منجر شد. بیش از نیمی از این سفرها ، شامل رزرو اقامت شبانه (۵۵ درصد) ، رزرو پرواز(۵۴ درصد) و رزرو اتومبیل کرایه (٣ درصد) هستند.
(بوهالیوس ،دیمیتریوس ،حنفیزاده ،پیام ،جباری،محمدرضا،عبدالکریم ،شادمهر،١٣٨۵، ١۶٣-١۶٢).
(جدول ١ : انواع وب سایتهای استفاده شده برای برنامه ریزی و ذخیره سفرهای تفریحی در آمریکا)

همان طور که در این جدول ، نشان داده شده است ، موتورهای جستجو معتبرترین نوع وب سایت مورد استفاده برای مسافرت است ، در حالی که وب سایتهای اختصاصی شرکتها (خطوط هوایی،هتل ها و ..) نیز اهمیت دارند. زیرا مصرف کنندگان تمایل دارند که به طور مستقیم با سازمان های گردشگری تعامل داشته باشند. اعتبار آژانس های مسافرتی اینترنتی نیز به طور روزافزونی در حال افزایش است و بسیاری از برنامه اینترنتی مسافرت در برنامه ریزیهای خود از وب سایت مقاصد استفاده می – کنند. بیش از نیمی از مسافران تفریحی همیشگی( ۵ سفر یا بیشتر در سال ) حداقل برای برنامه ریزی نیمی از سفر خود از اینترنت استفاده میکنند و از بیش از دو سال پیش به اینترنت دسترسی داشته اند. برنامه ریزان پروپاقرص مسافرت اینترنتی نیز در یک هفته به طور متوسط ، زمان بیشتری به اینترنت وصل میشوند و بیشتر احتمال دارد که از وب سایتهای شرکت استفاده کنند( شاید به خاطر برنامه های کسب وفاداری مصرف کننده و یا آشنایی با عرضه کنندگان ). مصرف کنندگان مسافرت الکترونیکی از درجه تجربه متفاوتی برای استفاده از اینترنت در زمینه برنامه ریزی سفر برخوردارند. در طی دو سال گذشته حدود ٧۵ درصد افراد از طریق اینترنت مسافرت تفریحی را برنامه ریزی کردند. ضمنا وب سایتهای راهنمای مسافرت در میان برنامه ریزان با تجربه اینترنت ، محبوب تر هستند، در حالی که احتمال بیشتری دارد که برنامه ریزان تازه کار از وب سایت موتورهای جستجو استفاده نمایند.(همان ، ١۶۴ و ١۶۵).
تعریف وب سایت
با توجه به واژه نامه آنلاین مریام وبستر، تعریف وب سایت به این صورت میباشد: ” وب سایت شامل صفحات شبکه جهانی وب میباشد که توسط لینک هایی به هم متصل میباشند که توسط یک فرد،شرکت ، موسسه آموزشی ، دولتی و یا سازمان ساخته شده و به صورت آنلاین در دسترس میباشد.
(www.merriam-webster.com//http:/).
مزایای استفاده از وب سایت
استفاده از وب سایت شامل مزیت های زیر میباشد: الف ) تاثیر سایت در اطلاع رسانی ب ) تاثیر سایت در بازاریابی ج ) ایجاد قابلیت های جدید تبلیغاتی د) در دسترس بودن ه ) فعالیت در خارج از مرزهای جغرافیایی و) درآمدزایی
الف ) تاثیر سایت در اطلاع رسانی:
داشتن سایت مانند داشتن یک کاتالوگ است ، اما با مزایای فراوان دیگر یک کاتالوگ میتوان شامل تصاویر و متون باشد اما یک سایت میتواند از تصاویر، متون ، فیلم و صوت و یا انیمیشن نیز بهره بگیرد، بنابراین امکان اطلاع رسانی جامع با محتوایی جذاب تر را میدهد. برای طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه است اما برای یک سایت فقط کافیست هزینه ای بسیار پایین برای طراحی و نگهداری آن پرداخت شود و بعد از آن در طول سایت هزاران و یا میلیون ها کاربر می – توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند.
ب ) تاثیر سایت در بازاریابی
موتورهای جستجو بدون هزینه برای شما بازاریابی میکنند. فقط کافیست ربات های آنها سایت شما را پیدا کنند و از آن پس زمانی که فردی به دنبال هر یک از خدمات و یا محصولات و یا اطلاعات ارائه شده در سایت شما باشد، این موتورها فرد را به سمت سایت شما هدایت میکنند. میزان بازدیدکننده هدایت شده به سایت پارامترهای زیادی وابسته است اما در بدترین حالت چیزی در حدود ۵٠ نفر در روز توسط موتورهای جستجو یه یک سایت هدایت میشوند.
ج ) ایجاد قابلیت های جدید تبلیغاتی:
با داشتن یک وب سایت صاحبان و مدیران آن وارد عرصه تجارت الکترونیک میشوند و امکان استفاده از راهکارهای تجارت الکترونیک برای آنها به وجود میآید. از مهمت ترین این قابلیت ها میتوان به تبلیغات اینترنتی، تبلیغات در موتورهای جستجوگر، تبلیغات کلیکی و تبادل بنر و لینک اشاره کرد.
د) در دسترس بودن :
سایت همواره با متقاضیان اطلاعات و محصولات یا خدمات قابل ارائه توسط آن فقط یک کلیک فاصله دارد و در تمامی ساعات شبانه روز و روزهای تعطیل نیز فعال است .
ه ) فعالیت در خارج از مرزهای جغرافیایی:

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 12700 تومان در 16 صفحه
127,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد