مقاله در مورد حشرات، قارچ، میکروارگانیسم‎ها

word قابل ویرایش
19 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

حشرات، قارچ، میکروارگانیسم‎ها

حشرات: تیرانوزها، دیکتی پوتیرها، پسوکوتیرها، ایزوپترها، کوله ئوستپرها و دیپترها هستند. علائمی که نشاندهنده وجود حشرات است:۱٫ خود حشره اعم از زنده یا مرده در دوره‎های تکاملی مختلفی (تخم، شفیره و پوستهای انداخته شده) ۲. مدفوع ۳. حشرات چوب‎خوار که کپه‎های ریزی از پودر چوب و وسایل چوبی از خود به جا می‎گذارند.

تیره تیزانورها : ماهی نقره‎ای در مرحله شفیره‎ای و به هنگام بلوغ بیشترین خسارت را وارد می‎کنند.
تیره دیکتی بوتیرها : مثل بلاتها و سوسکها در مرحله شفیره‎ای و بلوغ حداکثر آسیب را می‎رساند.
تیره پسوکوپترها : شپش کتاب
تیره کوله اوپترها : (تغذیه منشا گیاهی) آنوبی ئیدها لیکنیدها لارو و حشره بیشترین آسیب را میرساند.
مثل وریلت، درمستیاها، پتی نیداها.
تیره ایزوپترها : موریانه (موریانه‎های کارگر)

تیره دیپترها : مگسها
جوندگان : موشهای صحرایی یا خانگی
کرم کتاب : به لارو صد و شصت نوع سوسک اطلاق می‎شود که در سراسر جهان پراکنده‎اند. این لاروها و سوسکهای بالغ معمولاً به نظر نمی‎آیند. مگر اینکه نهانگاهشان

ویران گردد.
بید : قهوه‎ای رنگ است پارچه و پوست گوساله را که به عنوان روکش جلد کتاب به کار رفته می‎خورند (طی تحقیقاتی مشخص شده که پوست بز در مقابل بید مصونیت دارد)
آسیبها : حفظ وحراست از گوهر گرانبهای موجود در کتابخانه‎ها و مخازن و سپردن آن به دست آیندگان از جمله وظائف خطیر یک کتابدار یا آرشیویست می‎باشد. بنابر این آرشیویست یا کتابدار می‎باید پیرامون مسائل حفظ و نگهداری به دانش عمیقی دست یابد تا راهگشای بسیاری از مسائل موجود در این مراکز باشد. به منظور دستیابی به این منظور نخست به آسیبهای مربوطه می‎پردازیم:
حشرات : که به گروه بندپایان تعلق دارند نه تنها کتابهای چاپی را به صورت تفاله درآورده و با رنگین نمودن صفحات کتابها سبب از بین رفتن اسناد با ارزش می‎شوند بلکه بر روی اشخاص مرتبط با اسناد آلوده نیز تأثیر منفی به جا می‎گذارند. در جایی که مردم با سوسکها، حشرات و موریانه‎ها در تماس می‎باشند امکان گزیدگی، تماس با فضولات و ادرار، آلودگی غذا و ایجاد آلرژی و حساسیت وجود دارد.
آفت‌کشهای شایع مصرفی در ایران و تأثیر آنها بر تولید مثل

هومن صدری اردکان۱، محمود اعرابی۲ و امیر ثروتی ۲
عضو هیئت علمی گروه غدد وتولید مثل پژوهشکده ابن سینا
دانشجوی سال پنجم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
امروزه بروز ناباروری و مشکلات فردی و اجتماعی ناشی از آن، به عنوان یکی از مسایل مهم مبتلا به زوجها – علی‌رغم پیشرفتهای تشخیصی و درمانی – مطرح می‌باشد. براساس تحقیقات انجام شده ۱۵% زوجها علی‌رغم تمایل خود، فرزند ندارند و ۱۰% آنها نیز کمتر از تعداد دلخواه خود فرزند دارند. با این حال علت ۷۵% ناباروری مردان و ۷۰% موارد سقطهای خودبخودی، همچنان ناشناخته است و سالانه یک میلیارد دلار هزینه صرف درمان موارد ناباروری می‌شود.

مطالعات اخیر نشان‌دهنده تغییر شاخصهای باروری در چند دهه اخیر می‌باشد؛ به عنوان مثال حجم مایع منی و شاخص sperm count در دهه ۱۹۹۰ نسبت به ۱۹۶۰ میلادی کاهش قابل توجهی پیدا کرده است. بروز این مساله منجر به جلب توجه بسیاری از محققان به تأثیر عوامل محیطی در آن شده است و در این میان آفت‌کشها و سموم شیمیایی با توجه به استفاده وسیع آنها در کشاورزی و منازل، عامل مؤثری در ناباروری می‌باشند؛ به طوری که میزان ناباروری در مردان کشاورز یا شاغل در صنایع تولید کننده آفت‌کشها ۱۰ برابر بیشتر از جامعه نرمال بوده و میزان سقط جنینبه علت نقایض مادرزادی در مادران مجاور مزارع کشاورزی مصرف کننده این مواد ۴۰ تا ۱۲۰% افزایش داشته است. این مساله می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی وابسته به آفت‌کشها و نیز واکنشهای خود ایمنی ناشی از تولید آنتی‌بادیهای خطرناک باشد. براساس آمارهای کشوری،

مقدار آفت‌کشهای مصرفی در سال زراعی ۸۱-۸۰ در ایران مجموعاً‌ بالغ بر ۲۳۰۰۰ تن تخمین زده می‌شود که حدود ۸۰% آن را حشره‌کشها و علف‌کشها و ۲۰% باقیمانده را به ترتیب قارچ‌کشها، کنه‌کشها، نماتودکشها و موش‌کشها تشکیل می‌دهند. در این میان مصرف سالانه حشره‌کشهایی همچون اندوسولفان و دیازینون، علف‌کشهایی مثل آترازین و سیانازین و قارچ‌کشهایی همچون بنومیل از سطح بالایی برخوردار است. بررسی تحقیقات انجام شده درباره اثرات آفت‌کشهای ذکر شده نشان دهنده تأثیر عمده آنها بر شاخصهای تعداد و مورفولوژی اسپرمها و سلولهای تولید کننده تستوسترون از یک سو و بروز موارد سقط خودبخودی، مشکلات قاعدگی و تخمک‌گذاری و بروز نقصهای ژنتیکی در فرزندان می‌باشد. توجه به این مساله به عنوان عامل مؤثر بر تولید مثل می‌تواند به کاهش مصرف بی رویه آفت‌کشها و رعایت نکات ایمنی و حفاظتی منجر گردد.
این مقاله با معرفی آفت‌کشهای شایع مصرفی در ایران و بررسی اثرات آنها بر تولید مثل، راهکارهای مناسب برای پیشگیری از اثرات سوء این مواد و با ایجاد آگاهی در پژوهشگران، زمینه انجام تحقیقات و مطالعات توصیفی و کلینیکی درباره اثرات آفت‌کشهای شایع مصرفی در کشور بر تولید مثل در حیوان و انسان را فراهم می‌نماید.

 

قیمت سم ساقه خوار برنج چهار برابر شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل به نگرانی شالی کاران نسبت به گرانی سموم کشاورزی اشاره کرد و گفت: امسال به دلیل حذف یارانه سموم کشاورزی قیمت سم ” گرانول ” برای مبارزه با کرم ساقه‌خوار برنج نسبت به سال گذشته چهار برابرشد.
“عزیزالله شهیدی فر” قیمت یک کیسه سم گرانول ‪ ۲۵‬کیلوگرمی را ‪ ۲۸۰‬هزار ریال اعلام کرد و گفت: قیمت این سم پارسال ‪ ۷۵‬هزار ریال بود. وی گفت: هر کیسه ‪ ۲۵‬کیلوگرمی این نوع سم برای یک هکتار اراضی شالیکاری مصرف می‌شود..هزار هکتار از اراضی شالیزاری شهرستان بابل مبارزه بیولوژیک علیه آفات انجام شده است که امسال با رهاسازی بیشتر زنبورها در اراضی، ارتقای کیفیت کار نیز مورد تاکید است.
حشره بی‌بال با توانایی پرواز
دانشمندان با کشف یک مورچه بی بال که می تواند پرواز کند، اعلام کردند که این حشره تنها موجود بی بالی است که تاکنون با توانایی پرواز کنترل شده در دنیا شناخته شده است. به گزارش ایرنا، محققان موسسه اسمیت سونیان در واشنگتن دی.سی، توانایی پرواز گلایدر مانند این مورچه را به هنگام انجام تحقیقات در یک جنگل بارانی مناطق گرمسیری در پاناما کشف کردند.
به نوشته نشریه علمی «نیچر»، دانشمندان هنگامی که یک مورچه کارگر متعلق به سایبان یا چتر جنگل را از بالای یک درخت پرتاب کردند دریافتند که این حشره با دقت غیرقابل باوری بر روی همان درخت فرود آمد. آنان دریافتند این حشرات هنگام افتادن از درخت و پیش از شروع یک سقوط هدایت شده با شیب تند، پاهای عقب خود را در جهت تنه درخت به سرعت می چرخانند.
عفونت‌هاى ویروسى ناشى از بندپایان و جوندگان:
ویروس‌هاى ناشى از بندپایان و جوندگان از طریق ناقل‌هاى مختلفى منتقل مى‌شوند. سندرم‌ها و ویروس‌هاى اصلى این گروه که در انسان ایجاد بیمارى مى‌کنند در جدول (سندرم‌ها و ویروس‌هاى اصلى منتقل‌شونده از طریق بندپایان و جوندگان) آورده شده‌اند.
مورچه های گرسنه آمازون یک تله فایبرگلاسی برای کسب غذا می سازند:
استفاده از تله های ساخته شده بوسیله گونه ای مورچه کوچک ، او را قادر می سازد تا طعمه های بسیار درشت تر از خود را به دام اندازد و سپس آن را قطعه قطعه کند.
این مورچه ها که “دسیمارتیکولاتوس” (Allomerus decemarticulatus) نام دارندو روی گیاهی به نام هیرتلا فیزوفورا(( Hirtella physophora زندگی می کند ، ساختمانی شبیه به شان عسل در جایی خارج از پیکر گیاه میزبان می سازند. این ساختار بافته شده از رشته های بشدت در هم تنیده، همان کمینگاه است.
مورچه های کارگر درون حفرات متعدد دام می نشینند و با دهان باز تا نشستن ملخ ها ، پروانه ها یا دیگر طعمه ها صیر می کنند . همینکه حشره نگون بخت روی سطح تله نشست با سرعت زیادی هریک از مورچه هاطعمه را می قاپند .هرمورچه که دستی ،پایی یاشاخکی از طعمه را گرفته است آنقدر آن را به طرف خود می کشد که عملا طعمه امکان تکان خوردن را ندارد . کار به همین جا تمام نمی شود ! مورچه های دیگر کلنی که آزادند خود را به طعمه اسیر می رسانند و با نیش زدن و گاز گرفتن طعمه را فلج می کنند.
” ژروم اوریول ” از دانشگاه تولوز فرانسه می گوید :این اولین باری است که گزارش می شود مورچه ها قادر به ساختن کمینگاه برای به اسارت گرفتن طعمه خود می باشند. وی می گوید طعمه در لحظات اولیه با سرعت زیادی قاپیده می شود اما سرعت عمل مورچه ها در ادامه عملیت کند تر می شود . نهایتا پیکر شکار بطور کامل به محل زندگی مورچه ها برده می شود و یا اینکه در همانجا تکه تکه شده و هر مورچه ای قسمتی از آن را منتقل می کند . به هر حال عذا در لانه

مصرف می شود جایکه مورچه های جوان و بچه ها هم حضور دارند.
سالک پس از مالاریا مهمترین بیماری منتقله توسط بندپایان است:
سالک یا لیشمانیوز جلدی بیماری مشترک بین انسان و برخی از حیوانات است در ایران به صورت آندمیک وجود دارد و اهمیت این بیماری بدلیل وجود زخم پوستی نسبتا طولانی حدود ۲ تا ۶ ماه است. به گزارش سرویس «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، مرکز بهداشت استان مرکزی اعلام کرد:

این بیماری توسط گزش پشه خاکی ماده از مخازن آلوده به مخازن سالم منتقل می‌شود و اولین علامت آن در محل گزش پشه یک برآمدگی قرمز رنگ بوده که بدون درد و خارش است و پس از چند هفته تا چند ماه به صورت زخم برجسته و باز همراه با ترشح زرد یا شیری رنگ در می‌آید و روی آن را دلمه‌ای کثیف و قهوه‌ای رنگ می‌پوشاند.
بهترین راه پیشگیری از بیماری سالک آموزش عموم مردم و ارتقای سطح آگاهی آنها در خصوص استفاده از پشه‌بند، توری ریز بافت، دفع صحیح زباله، اجتناب از رفتن به مکانهای آلوده و یا ترک آن قبل غروب آفتاب می‌باشد. یکی از بیماریهای شایع و جوی کشورمان بوده و بعد از مالاریا مهمترین بیماری منتقله توسط بندپایان است.
طریقه برخورد و مبارزه با حشرات و جانوارن موذی را بیان کنید؟

حشرات، در انتقال بسیاری از بیماریها نقش عمده ای را دارند. برای مبارزه با مگس و پشه باید محلهای تکثیر و تخم گذاری آنها را از بین برد. این امر، امکان پذیر نیست مگر با تمیز نگاه داشتن محیط زندگی و جمع آوری به موقع زباله ها و فضولات و موادی که این حشرات، علاقه دارند روی آنها تخمک گذاری کنند. باید با پوشاندن مواد غذایی و استفاده از اسم مناسب، محل را سم پاشی نمایند. جمع آوری خرده های غذا و شستشوی به موقع آشپزخانه، از تکثیر این حشرات جلوگیری می نماید.
آنها جمعیت حشرات را کنترل می کنند

اشاره: محیط زیست دارای بخش های متعددی است که یکی از آنها محیط زیست طبیعی است. محیط زیست طبیعی به واقع به مطالعه جانوران و گیاهان و در حقیقت تنوع زیستی می پردازد. امروزه توجه به حیات وحش و تنوع زیستی در میان کشورهای دنیا رو به افزایش است. مشاهده حیات وحش و تنوع زیستی در دنیا امروزه یکی از منابع درآمد بسیاری از کشورها می باشد که گاه این درآمدها معادل با درآمد کشور ما از فروش نفت است. این روزها توجه به حیات وحش و ساخت فیلم های گوناگون درباره چگونگی زندگی موجودات زنده رواج یافته و مردم دنیا علاقه

زیادی به این موضوعات نشان می دهند.
با حفاظت از تنوع زیستی بر روی کره زمین در واقع اطلاعات ارزشمندی از ژن ها را که طی گذشت میلیون ها سال به دست آمده اند حفظ کرده ایم. انسان قادر بوده با بهره گیری از این اطلاعات ژنتیک بسیاری از مشکلات خود را حل کند. از این قبیل می توان به مواردی از جمله ساخت هواپیما از روی مطالعه ساختار بدن پرندگان و نحوه پرواز آنها، اختراع رادار، مبارزه با بیماری ها و تولید و افزایش مواد غذایی اشاره کرد.
اما بیشتر مردم توجهشان بیشتر جلب آن دسته از موجودات زنده ای است که دارای جثه درشت تری هستند، از قبیل پستانداران بزرگ، پرندگان، درختان بزرگ و از این قبیل. ولی باید یادآوری کنیم که تنوع زیستی خزندگان و دوزیستان را نیز شامل می شود و این دسته از جانداران اهمیت فوق العاده ای از نظر طبیعی دارند. در این مقاله زندگی و نقش مارمولک ها (سوسمارها) به عنوان بخشی از خزندگان در چرخه زیست بررسی شده است.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 19 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد