مقاله در مورد ریزش اتمی

word قابل ویرایش
53 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

ریزش اتمی

از دوران قدیم، مردم به مرگ در اثر موج انفجار یک موشک اتمی فکر می‌کردند، اما خطرات دیگری نیز در این باره وجود دارد. یک بمب اتمی با انفجارش مطمئناً کسانی را که در نزدیکی آن قرار دارند از بین خواهد برد. مرگ و صدماتی جدی به سبب اثرات حرارتی بمب ایجاد می‌شود که می‌تواند سوختگیهای درجه سوم را شش تا هشت مایل دورتر و سوختگیهای درجه اول را برای کسانی که ۱۰ تا ۱۲ مایل دورتر از یک انفجار یک مگاتنی قرار دارند، ایجاد کند.

اما مرگ و میر بیشتری بوسیله تشعشعات حاصله از بمب اتمی و بیشتر بوسیله دو زمان بالای تشعشع حمل شده در مسیر باد، به صورت ریزش اتمی، حاصل می‌شود.
برای محافظت از خودتان در برابر تشعشع و ریزش اتمی شما به یک پناهگاه ریزش اتمی نیاز دارید.
و برای محافظت از خودتان در برابر موج انفجار بمب شما به یک پناهگاه ضد انفجار، نیاز دارید.
پناهگاههای ضد موج انفجار معمولاً از عمق بیشتری نسبت به پناهگاههای ریزش اتمی برخوردارند و دارای درها و دریچه‌های ضد انفجاری مقاوم و محکمی هستند و برای مقاومت در برابر فشارهای بیشتر طراحی شده‌اند. اگر شما در منطقه‌ای که می‌تواند به علت اهمیت استراتژیکش یک نقطه صفر (محل انفجار) باشد، یا نزدیک به چنین منطقه‌ای زندگی می‌کنید، در این صورت با داشتن یک پناهگاه ضد موج انفجار آسوده‌تر خواهید بود. هر چند که برای اکثر ما یک پناهگاه ریزش اتمی نیز مناسب
است.
حال باز هم به توصیف ریزش اتمی می‌پردازیم:
به تعبیر ساده، ریزش اتمی، گردو غبار اتمی است در هنگامی که یک انفجار اتمی گرد و غبار (رادیواکتیوی ایجاد شده بوسیله بمب) را مایلها در هوا پخش می‌کند.
گرد و غبارهای سنگین ریزش می‌کنند و در مسیر موج انفجار فرود می‌آیند و hot zone ها یا مناطقی را ایجاد می‌کنند که در آنها خطر تشعشع بیرونی، اثرات انفجار اتمی احساس می‌شود.
همچنان که گفته شد، مردمی که در این مناطق زندگی می‌کنند به پناهگاههایی در زیر زمین یا پناهگاههای ریزش اتمی برای اجتناب از مرگ یا بیماریهای جدی‌ای که از مصمومیت تابش برایشان ایجاد می‌شود. احتیاج دارند. بطوریکه در یک معاوضه هسته‌ای بین هند و پاکستان، ریزش اتمی در پاکستان، هند و مناطق از چنین اتفاق افتاد(کره، ژاپن و دیگر قسمتهای آسیای شرقی نیز از ریزش اتمی صدمه دیدند، البته صدمات آنها کمتر از مناطقی بود که مستقیماً‌ و بلافاصله در مسیر موج انفجار قرار داشتند.)
اگر یک معاوضه هسته‌ای در آسیای مرکزی، شبه جزیره کره یا هند بوجود بیاید، هیچ ریزش اتمی سنگینی به امریکا نخواهد رسید اما ذرات سبکتر بوسیله باد هزاران مایل دورتر حمل می‌شوند و ممکن است روزها یا حتی هفته‌ها بعد در سطح زمین جمع شوند.

این ذرات می‌توانند یک هفته یا کمی بعد از انفجارهای اولیه به ساحل شرقی امریکا برسند.
بعضی نقاط می‌توانند در اثر یک تندباد با شرایط غالب آب‌و هوایی از ریزش اتمی به طور کامل تهی شوند. اخبار خوب برای ما این است که ایزوتروپان رادیواکتیو کاهش می‌یابند و رادیواکتیویته آنها در طی زمان نسبتاً کم شود.
بنابراین یک ذره از ریزش اتمی که دو روز بعد از انفجار روی کره فرود می‌آید خطر آن به اندازه ریزشی است که در ساعت اولیه فرود می‌آید.
و مقدار ریزش که دو هفته بعد روی زمین جمع می‌شود خطر آن به اندازه ریزشی است که در ساعت اولیه بعد از انفجار فرود می‌آید.

ذرات ریزش اتمی که روی خانه یا نزدیک شما فرود می‌آید می‌توانند بوسیله باد متفرق شوند و بوسیله باران یا یک جریان هوا از خانه‌تان پاک شوند.
این بدان معنی است که یک باران خوب بیشتر آنها را پاک می‌کند و سطح تشعشع محیطی را کاهش می‌دهد.
داشتن یک دستگاه شمارشگر گایگر Geiger می‌تواند در تشخیص این مناطق و دیگر مناطق آلوده به مواد رادیواکتیو هم در زمان ریزش اتمی و هم پس از آن مورد استفاده قرار گیرد.
حال خطرات اصلی از ریزش اتمی را بیان می‌کنیم.
بیشترین خطر ریزش اتمی و ذراتی هستند که آنها را استنشاق می‌کنید و آنها اندامهای درونی شما را به مواد رادیواکتیو آلوده می‌کنند.
بنابراین در زمانی که ریزش اتمی فعال است بیرون نروید و از تنفس هوای در مواقع پیش‌بینی ریزش اتمی سنگین احتناب کنید. همچنین در زمان ریزش اتمی فن‌کوئل‌ها، Air Conditioning (سیستم‌های تهویه مطبوع) را که هوا را از خارج به داخل خانه می‌آورند خاموش کنید مگر آینکه آنها با یک فیلتر HEPA مجهز شده‌باشند( تعداد کمی از سیستمهای مسکونی این چنین‌اند).
ماسکهای ضد گرد و خاک می‌توانند مفید باشند اما ماسکهای ضدگاز با یک درجه‌بندی NBC
( هسته‌ای، بیولوژیکی، و شیمیایی) محافطت کننده‌های بهتری‌اند.
همچنین اگر شما در زمان ریزش اتمی به بیرون می‌روید از آوردن لباسهای آلوده شده به ریزش اتمی به خانه‌تان خودداری کنید. لباسهایتان را پاک کنید خودتان را زیر آب بشوئید تا گرد و غبار اتمی جمع شده روی شما پاک شود. لباسهایتان را در خارج از خانه دربیاورید برای اینکه آلودگی آنها از بین برود.
به محض ورود به خانه دوباره و با یک صابون خوب و مناسب دوش بگیرید تا ذرات رادیواکتیو از روی پوست و موی شما پاک شوند که این کار از شما و دیگر اعضای خانواده‌تان محافظت می‌کند.
یکی از اثرات درازمدت پرتوگیری توسط ریزش اتمی و رادیواکتیویته با میزان کم سرطان تیروئید است. این بدین دلیل است که تیروئید ید رادیواکتیو را جذب می‌کند. ایزوتروپهای خطرناک را متمرکز می‌کند و اثرات زیان‌آور وطولانی مدت ایجاد می‌کند شما شاید یک هفته بعد از این جریان مریض نشوید اما سالهای بعد این می‌تواند مسائلی جدی را ایجاد کند مانند سرطان، علم پزشکی ثابت کرده است که با مصرف ید ید پتاسیم یا ید ذرات پتاسیم به صورت و دهان قبل و در زمان ریزش اتمی تیروئی

د باید شسته می‌شود.
و بدین شکل مقادیر زیان‌آور ایزوتروپهای رادیواکتیو جدب نخواهد شد.
ریزش اتمی از قدرت ندهید: در روسیه گاوهایی که در مسیر باد حادثه چرنوبیل قرار داشتند علفهای که ذرات رادیواکتیو روی آنها وجود داشت را خوردند.
ایزوتروپهای رادیواکتیو در بیشتر آنها پس داده شده که سپس بوسیله کودکان با همان اثرات

زیانبارشان مصرف شدند در مناطق دیگر نیز محصولات کشاورزی با ذرات اتمی‌ای که روی آنها بودند مصرف شدند.
پس مراقب باشید تا در زمان ریزش اتمی یا اندکی بعد از آن غذایی را جمع‌آوری نکنید.
و بعد از ریزش اتمی شیر تازه مصرف نکنید.
شستشوی شدید، مواد و ذرات اتمی روی سبزیجات را کاهش می‌دهد و کندن پوست میوه‌ها نیز آنها را برطرف می‌کند.
اگر شما از مناطق سطحی آب مانند برکه‌ها رودخانه‌ها یا نهرها یا آب باران جمع شده مصرف می‌کنید تمامی اینها باید قبل از مصرف از ذرات رادیواکتیویته بسیار ریز تصفیه شوند.
آب خودش رادیواکتیو نمی‌شود اما باید از ذرات ریزش اتمی که داخل آن قرار دارند تصفیه شود.
و بخاطر بیاورید که وقتی ذرات به حد زیاد در فیلتر شما جمع شوند چون رادیواکتیویته هستند باید آنها را از پناهگاه خارج کرد.
هر روزه بدن شما از نور خورشید تشعشعاتی را جذب می‌کند اما اثرات اشعه گاما و دیگر تابشهایی که می‌توانند از ریزش اتمی بوجود بیایند بسیار بدتر و خطرناکتر از یک آفتاب سوختگی‌اند.
بیماریهای تابشی بسیار جدی و خطرناک‌اند.
پس کار شما کم کردن میزان پرتوگیری از تشعشع است.
با توجه به آنچه گفته شد برای جلوگیری از این همه آثار زیانبار شما به یک پناهگاه در برابر ریزش اتمی نیاز دارید. پناهگاههای ریزش اتمی برای فراهم‌کردن یک مکان ایمن ساخته می‌‌شوند که اغلب در زیر زمین یا اندکی زیر زمین قرار دارند که شما می‌توانید با استفاده از آنها از تمام یا بیشتر تشعشعات ریزش اتمی جلوگیری کنید.
همانطور که گفتیم ریزش اتمی یا گرد و غبار اتمی(Fallout ) ذرات منتشر شده بسیار ریزی هستند که بعد از یک انفجار اتمی از آسمان باریده می‌شوند.
پناهگاههای ریزش اتمی از خاک، شن، سیمان، آجر، بلوک سیمان، یا دیگر مواد چگال ساخته می‌شوند تا از تشعشع مواد تا وقتی که با علت نیمه‌هارشان کاهش یابند جلوگیری کنند.
یک پناهگاه باید حداقل اجازه عبور تنها از تشعشع حاصله را بدهد و پناهگاههایی که اصلاَ یا و یا ازتشعشع را عبور میدهند مناسب‌ترند و این استحفاظ بهتر شما را سالم‌تر نگه میدارد.
چهار فوت خاک برای حداقل مقدار مورد نیاز برای محافظت در نظر گرفته شده‌است و اگر شما در منطقه‌ای با ریزش اتمی سنگین قرار دارید محافظت بیشتر برایتان مناسب‌تر است.
شما باید برنامه‌ریزی کنید باز هم هرچه شما برای ماندن طولانی‌تر در پناهگاه آماده‌تر باشید سالم‌تر خواهید ماند.
گرچه پناهگاههای مناسبی می‌توانند با حفر یک جان پناه و پوشاندن آن با خاک یا با اختفاء در زیرزمین‌ها و تونل‌های مترو ایجاد شوند اما پناهگاههای صحیح و اصولی برترند. زیرا آنها برای

فراهم‌کردن حداقل حفاظت مورد نیاز برای هفته‌ها یا ماهها زندگی طراحی شده‌اند تا سطح تشعشع موضعی به مقدار لازم کاهش یابد.
این پناهگاهها باید شامل موارد زیر باشند:
• سیستم تهویه
• یک ورودی مخصوص کاهش پرتودهی ریزش اتمی و در صورت امکان یک ورودی برای محافظت در برابر موج انفجار
• یک خروجی اضطراری

• یک توالت شیمیایی، یک توالت اضطراری و توالت ترکیبی یا امکانات مشابه
• آب جاری یا آب و غذا به شکل ذخیره و یک روش برای تهیه غذا
• منابع نور مصنوعی
• یک منبع گرمایی
• لوازم خانگی اساسی شامل: رختخواب یا تختخوابهای توری و تختخواب و ملحفه و میز و صندلی و غیره.
• رادیو موج کوتاه و در صورت امکان تلویزیون برای دریافت اخبار و اطلاعات
• جعبه کمکهای اولیه و لوازم بهداشتی
• دستگاه آشکارسازی تشعشع
• لوازم مختلف دیگر شامل کتاب‌ها، بازیها، البسه، ابزار، باتریها، زاپاس و غیره
چنانچه مشاهده می‌کنید بسیاری لوازم مورد نیاز برای یک اقامت طولانی مدت در پناهگاه ریزش اتمی مانند لوازم مورد نیاز برای مقاومت در برابر دیگر حوادث طبیعی و حوادث ساخت بشر می‌باشند.
در حقیقت موارد اضطراری زیادی وجود دارند که یک پناهگاه ریزش اتمی نتوانند از شما در برابر آنها محافظت کند.
بدین سبب داشتن یک پناهگاه ریزش اتمی که محکم ساخته شده و با اختفاء و استتار پنهان شده و با یک در محکم محهز شده‌است یک راه نجات خودتان است.
کاپیتان دیوCaptain Dave منابع زیر را بیشتر از (Federal Energecy) FEMA ( نمایندگی مدیریت اضطراری فدرال) تألیف کرده‌است.
تا شما برای نجات خودتان یک پناهگاه ریزش اتمی متناسب با احتیاجاتتان طراحی کنید و بسازید.
ابتدا خلاصه‌ای از این پناهگاهها را بیان کرده و سپس به تفضیل به شرح آنها خواهیم پرداخت.

پناهگاه ریزش اتمی خانواده:

چاپ شده در سال ۱۹۵۹ از اداره بسیج دفاعی و داخلی
اگر چه قدیمی است اما پناهگاههای توصیف شده در اینجا برپایه تئوری جامدات بوده و درجه بالایی از حفاظت را امروزه فراهم می‌کند در ابتدا مطالعه این پناهگاه به شما توصیف می‌شود زیرا شامل چندین تعریف پایه‌ای و نقشه‌های مفید است.

پناهگاه خانگی:
در سال ۱۹۸۰ چاپ شده و جدیدتر می‌باشد و چگونگی ساخت یک پناهگاه بتنی در زیر زمین را نشان می‌دهد این پناهگاه با ارائه سطح بالاتری از محافظت بوسیله تقویت سقف و دفن پناهگاه به اندازه چهار فوت در زیر زمین بطور عمده‌ای می‌تواند تقویت شود.

پناهگاههای خانگی در بالای سطح زمین:
این پناهگاه در مناطقی استفاده می‌شود که سطح آبهای زیرزمینی بالا باشد و شما قادر به حفاری نباشید و بعنوان یک پناهگاه در برابر طوفان نیز می‌تواند استفاده شود اما مقدار محافظت این پناهگاه از پناهگاههای حاوی دیوار و جداره که در بخش پناهگاه ریزش اتمی خانواده توصیف خواهد شد کمتر است.

پناهگاه ریزش اتمی خانواده
در یک جنگ اتمی موج انفجار گرما و تشعشعات نخستین می‌توانند میلیونها نفر را در نزدیک به نقطه صفر( محل انفجار) هسته‌ای از بین ببرند.
بیش از میلیونها نفر دیگر نیز بوسیله تشعشعات ریزش اتمی ممکن است تهدید شوند اما بسیاری از آنها را می‌توان نجات داد هدف ما این است که نشان دهیم چگونه می‌توان از مرگ ناشی از ریزش اتمی گریخت.
همه افراد حتی آنهایی که از هدف دور هستند به یک پناهگاه ریزش اتمی نیاز دارند.
یکی از انواع پناهگاهها، پناهگاه بلوک سیمان در زیر زمین خانه است که بعنوان یک پروژه شخصی برای شما طراحی شده و از بلوک سیمان جامد( خشک) برای ساخت
آن استفاده می‌شود.
بیشتر مردم احتمالاَ برای ساخت انواع دیگر پناهگاهها به کمک یک پیمانکار احتیاج دارند.
ارزانترین نوع پناهگاههای توصیف شده پناهگاه بلوک سیمان در زیر زمین خانه است و گران‌ترین نیز پناهگاه سیمان در زیر زمین است.
اگر پناهگاه به هنگام ساخت خانه ایجاد شود نجات امکان پذیر خواهد بود.
همه پناهگاهها شامل یکسری اصول بنیادی برای حفاظت در برابر ریزش اتمی‌اند مانند حفاظت از مردم سیستم تهویه و فضایی برای زندگی کردن.
هر کدام از این پناهگاهها می‌توانند برای حفاظت دربرابر گردباد و دیگر طوفانهای سخت و هم برای حفاظت در برابر تشعشعات ریزش اتمی بمب هسته‌ای بکار گرفته شوند اینها معنای محافظت هستند.
اما این محافظت‌ها باید قبل از صدای آژیر خطر فراهم شود نه بعد از آن.
I- پناهگاه ریزش اتمی در همه جا لازم است:
یک چیز مشخص است و آن اینکه اگر کشوری مورد حمله سلاحهای هسته‌ای قرار گیرد، پایگاههای هوایی و موشکی اولین اهداف خواهند بود.
دشمن برای از بین بردن قدرت پدافند ما و همچنین برای نابودکردن شهرهای ما تلاش خواهد کرد. هیچکس نمی‌تواند مطمئن باشد که دشمن کی خواهد آمد؟ اما این موضوع باید مورد توجه قرارگیرد که حتی اگر دشمن حمله‌اش را به پایگاههای پدافندی ما محدود کند آنگاه ریزش اتم

ی ناشی از بمبهای هسته‌ای زندگی را در سرتاسر کشور تهدید خواهد کرد.
یک انفجار هسته‌ای روی زمین ابری قارچ مانند بالا می‌فرستد که ذرات رادیواکتیو آن صدها مایل دورتر سقوط خواهند کرد. ریزش اتمی اولین انفجار اتمی بیش از ۷۰۰۰ مایل مربع برروی اقیانوس آرام گسترش یافت. نقشه‌های زیر گسترش ریزش اتمی بعد از یک حمله بزرگ را برروی اهداف نظامی و غیرنظامی نشان می‌دهد ساعت به ساعت ریزش‌های اتمی گسترش می‌یابند و رویهم می‌افتند تا اینکه بعد از ۲۴ ساعت تقریباً تمام کشور را پوشش می‌دهند.
شکل ۱ محدوده ریزش اتمی یک ساعت بعد از انفجار
شکل ۲ محدودعه ریزش اتمی ۲۴ ساعت بعد از انفجار
این نقشه‌ها جریان باد را نشان می‌دهند که ریزش اتمی را در یک حمله فرضی در یک روزز مشخص حمل کرده‌است. در یک روز دیگر باد می‌تواند تغییر جهت دهد و مناطق سالم در نقشه را به مناطقی با نهایت خطر ریزش اتمی تبدیل کند.
تهدید ناشی از ریزش اتمی نشان داده‌شده در نقشه یکسان نیست. چنانچه ریزش اتمی از محلهای انفجار هسته‌ای بیشتر رانده شود خطر نیز کاهش می‌یابد اما حتی در محلهایی با حداکثر مقدار رانش ریزش اتمی تا مدتی بعنوان یک تهدید برای زندگی و سلامتی باقی می‌ماند.

II – پناهگاهها
شما می‌توانید از خودتان در برابر تشعشعات ریزش اتمی محافظت کنید.
هر جمعی از ماده بین شما و ریزش اتمی مقدار تشعشعی را که به شما می‌رساند تقلیل خواهد‌داد.
حجم کافی باعث سالم ماندن شما می‌شود.
بتن یا آجر خاک یا شن یکسری از مواد آلی هستند که سنگینی لازم برای محافظت را بوسیله جذب تشعشع دارا می‌باشند.
مقدار حفاظتی تقریبی یکسانی در ۸ اینچ بتن، ۱۲ اینچ خاک، ۱۶ اینچ کتاب یا ۵۰ اینچ چوب وجود دارد در بیشتر کشورها درهر کجا به غیر از مناطق هدف و برخورد که مقدار ریزش اتمی سنگینی دارند این ضخامتها حفاظت مناسب برای یک پناهگاه در زیر زمین خانه را فراهم می‌کنند.
پناهگاههای پیشنهادی در اینجا دارای بتن و خاک برای محافظت هستند.
شما تعدادی از این پناهگاهها را می‌توانید خودتان بسازید و بقیه‌شان با پیمانکار نیاز دارند.
تعدادی از پناهگاهها مخصوص زیرزمینها و تعدادی مخصوص هوای بازند برای پناهگاههای خانوادگی برای هر نفر ۱۰ فوت مربع فضا کافی است.
( فوت مربع فضا برای هر نفر در پناهگاههای دسته‌جمعی توصیه می‌شود.)

پناهگاههای بلوک بتون در زیر زمین خانه:
پناهگاههای زیرزمینی متداول ارزان‌ترین نوع پناهگاه هستند که حفاظت جسمی را فراهم می‌کنند. یک پناهگاه زیرزمینی می‌تواند با بلوکهای بتنی جامد بصورت یک پروژه شخصی ساخته ش

ود.
قیمت مواد در مناطق مختلف متفاوت است.
این پناهگاهها می‌تواند انواع حفاظت مورد نیاز در بیشتر کشورها را فراهم کند.
این بدان معنی است که این پناهگاه می‌تواند محل زندگی بسیاری را در مناطقی با ریزش اتمی سنگین و زندگی انسانهای بیشتری را در نقاط دیگر نجات دهد.
این نوع ارزان پناهگاه زیرزمینی همچنین می‌تواند در نقشه ساختن خانه‌ها و همراه آنها ثبت شود.
انواع دیگر پناهگاههای مفیدی می‌توانند در خانه‌های جدید و با هزینه نسبتاً کمتر در طراحی و ساخت ایجاد شوند. (شکل ۲۰ را ببینید.)
برای ساختن یک ردیف بلوکهای بتن جامد در داخل حدوداً سه هشتم یک اینچ ملات آب را در طول مسیرهای مشخص شده روی کف زیرزمین گذاشته می‌شود.
ارتفاع کئشه تقریباً به اندازه ۶ بلوک است.( شکل ۳)
بقیه دیوار نیز با ارتفاع یکسان بالابرده می‌شود گوشه‌ها نیز دوباره بالا می‌روند دیوار به هر شکل تا سقف زیرزمین بالا برده نمی‌شود.
حداقل ۱۶ اینچ فضای خالی در بالای سر برای کسب مجوز ساختن پناهگاه بعداً مورد نیاز است.
ردیف‌های بالایی بلوک‌های بتون تا وقتی که سقف کار گذاشته نشده وروی دیوار قرار داده نمی‌شود تهویه بوسیله یک راهروی باز فراهم می‌شود و دریچه‌ها نزدیک کف روی دیوار قرار می‌گیرند.
چهار دریچه شکافهای کوچک ساده‌ای هستند در یک لایه بلوک‌ها.
دیوار ورودی پناهگاه که از تشعشع مستقیم محافظت می‌کند باید ارتفاع یکسانی با دیوارهای اصلی پناهگاه داشته باشد.
ستونهای (A-1, A در شکل ۴) که از تیرهای سقف محافظت می‌کند با پیچ‌های لنگه نیم اینچی روی دیوارهای زیرزمین قرار داده شده‌اند.
ارتفاع ستونهای A-1 باید برابر با ارتفاع ستونهای A و ضخامت آن برابر با تیر B باشد.
تیر B در شکل ۴ در مقابل دیوار پشتی از روی یک تیغه کنج به روی دیگری قرار داده می‌شود. تیر B باید روی تیرهای عمودی که روی آن قرار دارد کوبیده شود.
تیرهای سقف( با علامت C در شکل ۵) حداقل یک روز بعد از اینکه ملات بلوک‌های دیوار خشک شد نصب شوند. انتهای پائین هر تیر به تیر دیوار ( با علامت B در شکل ۵ ) کوبیده می‌شود.
تیرهای سقف روی لبه قرار داده می‌شود تیرهای تقویتی عرضی چوبی( با علامت D در شکل ۵)آنها در جایشان محکم می‌کنند. در یک طرف ورودی پناهگاه هر تیر سقف در ۴ اینچ بلوک دیوار باقی می‌ماند ۹ اینچ فضای خارجی نیز بوسیله ملات‌ریزی روی بلوک‌های لبه پر می‌شود.
تیرهای تقویتی عرضی چوبی بین تیرهای سقف هم سطح با دیوار قرار داده می‌شوند.
بین این تیرهای عرضی و ۴ اینچ از بلوک‌های روی لبه برای تکمیل ضخامت دیوار بخاطر حفاظت در برابر تشعشع ملات‌ریزی می‌شود.( برای مشاهده جزئیات نقشه فرعی شکل ۵ را ببینید.)
تخته‌های اول یا دوم سقف( با علامت E در شکل ۶) از خارج پناهگاه در میان تیرهای سقف قرار می‌گیرند این تخته‌ها با استفاده از فضای خالی بین تیرها از داخل پناهگاه به تیرهای سقف کوبیده می‌شوند بلوک‌های بتنی از بین تیرها می‌گذرند و روی تخته قرار داده می‌شوند.
بلوک‌های سقف دو لایه‌اند و بین آنها ملات وجود ندارد کار بر روی سقف به همین شکل ادامه می‌یابد آخرین تخته‌های سقف توسط بلوک‌ها از خارج پناهگاه پوشانده می‌شوند.
وقتی بلوک‌های سقف تماماً بکار گذاشته شدند ردیفهای پایانی بلوک‌های دیوار با استفاده از ملات در محلشان قرار می‌گیرند بدین ترتیب کار ساخت و ساز تمام می‌شود( شکل ۷ را ببینید)( شکل ۷ پناهگاه بلوک بتنی در زیر زمین خانه)

بلوک‌های بتن جامد و نسبتاً سنگین و متراکم برای ساخت این پناهگاه بکار می‌روند.
این بلوک‌ها در اندازه‌های مختلفی به فروش می‌رسند و به ندرت پیش می‌آید که برای فیت‌کردن در هنگام ساخت بریده شوند.
بلوک‌های جامد و خشک برای کار توصیه می‌شوند زیرا بلوک‌های توخالی برای اینکه اثر محافظتی داشته باشند باید با بتن پر شوند.
آجرها بعنوان جانشین استفاده می‌شوند و اگر بخواهیم از آنها استفاده کنیم دیوارها و سقف باید ۱۰ اینچ ضخیم‌تر ساخته شوند تا همان مقدار محافظت بلوک‌های بتنی جامد ۸ اینچی را داشته باشد.
تصاویر شکل ۸ چگونگی ساختن یک دیوار از جنس بلوک‌های بتنی را نشان می‌دهد.
پناهگاههایی با دیوار دو جداره در بالای سطح زمین.
یک پناهگاه بیرونی اتمی نیز می‌تواند با بلوک‌های بتنی برروی سطح زمین ساخته شود. ۱ شکل و پناهگاه با دیوار دوجداره) بیشتر مردم برای ساختن این پناهگاه مجبور به استخدام یک پیمانکارند.
این پناهگاه در مناطقی که آب یا سنگ نزدیک سطح زمین است می‌تواند ساخته شود.
ساختن چنین پناهگاهی در زیرزمین غیر عملی است.
دو دیوار از جنس بلوک‌های بتنی حداقل به ضخامت ۲۰ اینچ ساخته می‌شوند و فضای بیشتر آنها با خاک یا شن هم آورده پر می‌شود. دیوارها با بندهای فلزی که هنگام ساختن دیوار در ملات آب‌دار قرارداده می‌شوند بهم متصل می‌شوند.
سقف نشان داده‌شده( در شکل ۹) از یک تخته بتن آرمه با ضخامت ۶ اینچ که حداقل با ۲۰ اینچ شن هم آورده پوشیده شده درست شده‌است.
سقف‌ جایگزین می‌تواند با تیرهای چوبی سنگین و محکم مخصوص سقف ساخته شود و با تخته و مواد ضد آب پوشانده شود این سقف باید حداقل با ۲۸ اینچ شن هم آورده پوشانده شود.
( شکل ۹ پناهگاه با دیوار دو جداره در بالای سطح زمین)
این پناهگاه تقریباً محافظت کاملی را در برابر ریزش اتمی فراهم می‌کند.

پناهگاه فلزی پیش ساخته:
قطعات فلزی موج‌دار پیش ساخته یا بتن ساخته می‌توانند هم برای پناهگاههای روی سطح زمین و هم پناهگاههای زیر زمین استفاده شوند.
این نوع پناهگاه خصوصاً برای مناطقی که آب یا سنگ نزدیک سطح زمین است می‌تواند استفاده شود و مناسب است. همانطور که در شکل ۱۰ نشان داده شده هنگامی که این پناهگاهها با تپلی از خاک پوشانده شوند. اثر پناهگاههای ریزش اتمی را خواهند داشت. احتمالاً برای ساختن این پناهگاه به پیمانکار نیاز پیدا می‌کنید که هزینه پیمانکار هم به قیمت مواد اولیه اضافه می‌شود این پناهگاه در مقابل تشعشعات ریزش اتمی تقریباً بطور کامل می‌تواند محافظت ایجاد کند.

پناهگاه بتنی در زیر زمین:
یک پناهگاه بتن آرمه‌ای در زیر زمین می‌تواند توسط پیمانکار ساخته شود و قیمت آن بسته به نوع ورودی‌اش متفاوت است.
این نوع پناهگاه نیز که به شما نشان می‌دهیم تقریباً یک حفاظت کامل در برابر ریزش اتمی ایجاد می‌کند.
شکل ۱۱ این پناهگاه را با سقفی هم سطح زمین و با پشته‌ای از خاک روی آن نشان می‌دهد پناهگاههای شبیه این پناهگاه می‌توانند درون یک خاکریز یا زیر سطح زمین ساخته شوند

نقشه‌های این پناهگاه هر کدام با یک راهرو یا دریچه ورودی در ضمیمه وجود دارند.
نوع دیگر پناهگاه که یک حفاظت بسیار عالی را در برابر ریزش اتمی ایجاد می‌کند می‌تواند به شکل یک اتاق اضافی در زیر زمین خانه هنگام ساختن ایجاد شود.
پناهگاه نشان داده شده در شکل ۱۲ یک چنین اتاقی را نشان می‌دهد.
ملاحظات مهم: که در هر نوع پناهگاه مشترک است.
۱٫ شکل ورودی پناهگاه
۲٫ تهویه
۳٫ دستگاه رادیو
۴٫ روشنایی
ورودی حداقل باید یک چرخش ۹۰ درجه داشته باشد تشعشع تا حدی شبیه به نور پخش می‌شود که مقداری از آنها در گوشه قرار می‌گیرند و بقیه در یک خط راست باقی می‌مانند. بدین ترتیب پیچ‌های تند در ورودی یک پناهگاه شدت تشعشع را در داخل پناهگاه کاهش خواهند داد.
تهویه در یک پناهگاه بلوک بتنی در زیرزمین خانه بوسیله هواکش‌هایی در دیوارها و بوسیله ورودی‌های باز فراهم می‌شود. یک هواکش نیز برای راحتی بیشتر می‌تواند نصب شود.
هواکش برای پناهگاههای با دیوار و جداره و پناهگاههایی که در زیر زمین ساخته می‌شوند ضروری است این هواکش نباید کمتر از ۵ فوت مکعب هوا در هر دقیقه برای هر نفر تولید کند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 53 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد