مقاله در مورد مانیتور‌ها و صفحات نمایش تخت

word قابل ویرایش
20 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

مانیتور‌ها و صفحات نمایش تخت

شاید به زبان آوردن نیازهایمان از یک مانیتور بسیار ساده باشد. پاره‌ای از این نیازها، وضوح تصویر به همراه درخشندگی و به نمایش رساندن رنگ‌ها به صورت خالص‌ می‌باشد. می‌خواهیم آنچه را که مشاهده می‌کنیم عادی از هر گونه اضلاع هندسی و به صورت کاملاً طبیعی باشد و البته مهمترین نیازمان، انتقال کامل تمامی قابلیت‌های کارت گرافیکی توسط مانیتور می‌باشد. خواسته‌های ما عملاً بسیار پیچیده‌تر از یک صرف ساده است. خصوصیات تکنولوژیکی مانیتور، محدودیت‌های حالات

Display را که در صفحه می‌تواند دریافت شود را تعیین می‌کند. چیدمان نقطه‌ها، فرکانس‌های افقی و عمودی و resolution بطور بدیهی قابل خواندن می‌باشند ولی تشخیص و اندازه‌گیری تیزی، تعادل رنگ، اندازه‌گیری‌های تحریفی و بقیه خصوصیات یک مانیتور بسیار سخت‌تر می‌باشند. برای تست مانیتور‌ها نرم‌افزار‌های خاصی وجود دارد. البته معمولاً اطلاعات فنی یک محصول در کاتولوگ همراه آن توسط شرکت سازنده درج می‌شود.

در طی تغییرات مختلفی که از گذشته تا به امروز در ساخت مانیتور‌های کامپیوتر‌های شخصی صورت گرفته، دو تکنولوژی مناسب طراحی شده است. تونل اشعه کاتو یا همان (Cathode ray tube)CRT و همچنین صفحه نمایش کریستال مایع یا
(Liquid crystal Display)LCD. مانیتور‌های CRT به شدت مورد توجه مردم در دهه گذشته بوده ولی با آمدن LCD های که خصوصاً در Laptop‌ها مصرف می‌شدند، کم‌کم این تکنولوژی جدید جلوی همگانی شدن CRT ها را گرفت. تا جایی که بسیاری از کارخانجات سازنده CRT، مجوبر به توقف خط تولید این محصول و شروع به تولید LCD کردند. در این بخش ابتدا می‌خواهیم در مورد LCD‌ها صحبت کنیم و سپس به مانتیور‌های CRT بپردازیم.
نمایشگر‌های صفحه تخت: (Flat Panel Displays)
نمایشگر صفحه صاف در اصل همان نمایشگرهای Laptop هستند که به صورت رومیزی تغییر شکل یافته‌اند. مزایای Flat panel ها به شرح زیر است:
– فضای کمتری اشغال می‌کنند و به نسبت CRTها مصرف برق کمتری دارند.
– تحریف هندسی ندارند.
– تصویری با کیفیت بهتر را ارائه می‌دهند.
چندین روش برای ساختن نمایشگر‌های صفحه تخت وجود دارد که از متداول‌ترین آنها، صفحات پلاسما و نمایشگر‌های کریستال مایع (LCD) ها می‌باشند. امروزه صفحات پلاسما را در تلویزیون‌های بزرگ و LCD ها را برای کامپیوتر ها مشاهده می‌کنیم. (LCDها دنیای کامپیوتر‌ها را قبضه کرده‌اند)

LCD ها و تکنولوژی ماتریس فعال (Active Matrix)
بیشتر LCDها، امروزه از تکنولوژی AM استفاده می‌کنند که دارای ۳ ترانزیستور برای کنترل رنگ‌ها و نورپیش زمینه برای روشن ساختن کل آرایه‌ها در هر پیکسل می‌باشند. شکل ۱-۷ طریقه عمل این تکنولوژی را نشان می‌دهد. هنگامی که AM ترانزیستور‌ها خاموش هستند ماده کریستال مایع، مانع عبور نور تشعشع یافتهت در انتهای سلول میشوسد. هر ترانزیستور در سلول (یکی برای هر رنگ)

می‌تواند بصورت مجزا روشن شود. زمانی که یک ترانزیستور روشن می‌گردد، باعث جهت‌یابی  تنظیم مجدد ماده کریستال مایع شده و اجازه می‌دهد تا نور سفید عبور کند. جلوی ترانزیستور، فیلتر رنگی‌ای وجود دارد که تمامی رنگ‌ها را فیلتر کرده و فقط به یکی از رنگ‌ها اجازه عبور می دهد که این امر باعث ساخته شدن سه رنگ اصلی قرمز و

سبز و آبی می‌شود که آنها یک Pixel را ایجاد می کنند.
صفحات LCD به تنهایی نیاز زیادی به برق ندارند ولی نور پیش زمینه برای تبدیل به یک گذرگاه مهم در برنامه‌های Laptopها به توان و قدرت زیادی احتیاج دارند. LCD به نور پیش زمینه برای کارکردن نیاز دارد که زمان متوسط بین خرابی‌های (MTBF) نور پیش زمینه حدود ۲۰۰۰۰ ساعت می‌باشد. (حدود ۲۰۰۰۰ ساعت خرابی نخواهد داشت) در صورت خرابی BL (نور پیش زمینه)، تعویض آن توسط کاربر امرسیت تحمل و ا گر از صفحه تمنتی برای مدت طولانی استفاده

می‌کنید باید بدانید که BL قابل تعویض نمی‌باشد.
تغییر نما در نمایشگر‌ها، نیاز به تغییرات فیزیکی در سلولها دارد که توسط ترانزیستور‌های AM کنترل می‌شود. اگر صفحه بیش از حد سرد شود، تغییرات رفته‌رفته کند می‌شوند و در نهایت متوقف خواهند شد.
چگونه تصاویر LCD را شارپ نگه داریم؟
اکثر نمایشگر‌های رومیزی LCD به همراه یک گذرگاه VGA(Port) استاندارد عرض

ه می‌شوند که توسط این گذرگاه می‌توانند با کارت‌های ویدیویی (گرافیکی) تعامل و ارتباط برقرار کنند. گذرگاه‌های VGA، سیگنالهای آنالوگ را از خود عبور می‌دهند….
این روش در مانیتور‌های CRT بسیار خوب جواب می‌دهد زیرا اشتباه در زمان‌بندی پرتو نور را به سمت پیکسل بعدی پرتاب می‌کند ولی در LCD‌ها این امر باعث تیرگی صفحه می‌شود. LCD‌ها برای تعویض ترانزیستور‌های AM باید سیگنال‌های دیجیتالی را باز‌سازی کنند.
حال با شناخت این محدودیت‌ها، کمپانی‌های همچون Intel ، Compaq (HP فعلی)، Fujitsu ، Hewleh Packard ، IBM ، NEC و Silicon Imag گروه DDWG (Digital Display working group ) را به منظور استاندارد سازی یک تعامل دیجیتالی ما بین خریداران PC ها، دستگاه‌های دیجیتالی و نمایشگر‌ها بوجود آوردند که نتیجه‌ این امر ساخت DVI (Digital visual Interface) بوده است . DVI شامل امکاناتی همچون Play&Play برای DDC می‌باشد که قابلیت ارتباط با مانیتور‌های آنالوگ را برای آن فراهم می‌سازد و همچنین قابلیت تاسین resolution 1080×۱۹۲۰ توسط کابل‌های اولیه را فراهم ساخت
در یک مانیتور CRT، مزیت‌ها با رزلوشن پایین به راحتی هر نقطه را تکرار می‌کنند و به پرتو نور اجازه پشتیبانی از خاصیت چند پیلکسی را می‌دهد در صورتی که در LCD‌ها نقاط همیشه دارای جایگاهی ثابت هستند و نیاز بند به پردازش دیجیتالی است. برای به نمایش رساندن تصاویر resolution کم تراز حد استاندارش، دو روش وجود دارد.

– استفاده از بخشی از صفحه: می‌توانید با استفاده از بخشی از صفحه تصویر را کوچک تر نمایش دهید. در اصل با استفاده از با قرار‌دادن تصویر در وسط یک کادر بدون استفاده، هر نقطه فقط یک پیکسل را در صفحه اشغال می‌کند در نتیجه تصویر در بهترین حالت کیفیتی خود باقی می‌ماند ولی تعداد زیادی از Pixel‌ها بلا استفاده می‌مانند.
– تغییر مقیال تصویر باری هر سایز شدن با صفحه: می‌توانید تصویر را برای ایجاد پیکسل‌های بیشتر بازسازی کنید. این کار توسط تزریق پیکسل‌های اضافه در میان نقاط، برای ساخت تصاوی

دد ولی گوشه‌های تصویر دارای موج و تاری باقی خواهند ماند.
در هر دو این روش‌ها، برش تصویر به بزرگی و دقّت، رزولوشن واقعی صفحه نمی‌باشد. به همین دلیل است که در بعضی از Laptop‌ها قبل از تغییر resolution پیام اخطاری مبنی بر از دست دادن کیفیت ظاهر می‌شود. (Sharpness). اگر پایین آمدن resolution به منظور بزرگ‌نمایی متون می‌باشد می‌توانید از قسمت large font در ویندوز بهره ببرید.
Control panel Display Settings Advanced General)
گذرگاه‌های DVI در صفحات تخت و کارت‌‌های ویدیویی که دارای کانکتور‌یی مشابه شکل هسند وجود دارند وانتخاب استفاده از پورت‌های DVI و یا Vga‌های استاندارد در دست شماست ولی خوب یا پیشنهادمان DVI ها می‌باشند انواع مانتیور‌های LCD بر حسب قطر‌های قابل دید، اینترفیس‌ها،‌ درصد درخشندگی، ولتاژشان و زاویه دید طبقه‌بندی می‌شدند. خرید یک LCD بسیار شبیه به انتخاب یک مانتیور‌ می‌باشد. بهترین روش انتخاب بهترین دستگاه، امتحان آن در عمل می‌باشد.
به دنبال مدل‌هایی باشید که تصویری درخشان، به همراه رنگ‌های شفاف با یک طیف کامل از رنگ باشد. برنامه‌هایی نظیر Display mate (www.displaymute.com) در زمینه ارزیابی LCD‌ها قبل از انتخاب می‌تواند کمکتان بکنند و همچنین رهکارهایی برای دستیابی به بهترین کیفیت را در اختیارتان می‌گذارد. خط تولید LCD‌های شرکت سامسونگ می‌تواند به شما کمک کنند تا برای خریداری تا اواخر سال ۲۰۰۳ چه بکنید. می‌‌توانید LCDهایی با ورودی‌های آنالوگ (VGA) و دیجیتال (DVI) را با صفحه‌ای ۱۵ تا ۲۱ اینچی نیز در دسترس می‌باشد. در اواخر سال ۲۰۰۳ مدل Sweet spot که مانیتور‌هایی با سایز‌های ۱۷، ۱۸ و ۱۹ اینچی بودند و وضوح تصویر ۱۰۲۴×۱۲۸۰ را ارائه می‌‌کردند قیمتی ما بین ۵۸۰ تا ۶۱۰ دلار داشتند که تفاوت زیادی با هم نداشتند. چندی بعد با آمدن روش‌های جدید تولید این نوع مانیتور‌ها، قیمت LCD ها بسیار کاهش پیدا کرد.
مشخصات و ارزیابی CRT ها :
با وجود ارزان بودن CRT ها در برابر LCD ها ولی پیچیدگی CRTها بسیار بیشتر است. پاره‌ای از مشخصاتی که بازدهی مانیتور‌ را بازگو می‌کنند عبارت‌اند از: بالانس رنگی، پیگردی، خلوص ولتاژ؛ سایه و هندسه.
همگرایی و کانون:‌
مانتیور‌های CRT از مثلث‌هایی که داری ۳ نقطه رنگی هستند تشکیل شده‌اند

که البته صفحه را همین ۳ نقطه پر می‌کنند. (یا خطوطی که دارای دسته‌‌های سه رنگی هستند. (تکنولوژی Sony Trinitron tube )) . حال این سئوال مطرح می‌شود که چگونه پرتوهایی که از آن تصویر هسند و در تونل جریان دارند، نقطه‌ها را روشن می‌کنند؟ این نقاط بستگی به این دارند که مونتیور‌ چگونه به تولید گوشه‌هایی به صورت شفاف نسبت به چیزی که فرستاده می‌شود، می‌پردازد؛ بیشتر از لکه‌هایی که دارای حاله‌های رنگی در گوشه‌ها هستند. شکل ۳-۷ به چگونه عملکرد می‌پردازد. ذرات فسفر بر روی سطح تونل تشعشعات کاتدی (CRT) (نقاط قرمز، سبز و آبی) در گروه‌های سه‌تایی به وجود می‌آیند که سه گانه (triads) نامیده می‌شوند. هر سه گانه به طور مجزا دارای یک حفره در لایه سایه‌اش می‌باشد. این حفره‌ها الکترون‌هایی که به صورت اشتباه واردشان شده را در خود ذخیره می‌کنند و فقط به الکترو‌ن‌های مربوط به خود اجازه خروج را ارسال می‌کنند.
در کل سه پرتو الکترونی وجود دارد، پرتو‌های مربوط به رنگ قرمز، مربوط به رنگ سبز و همچنین رنگ آبی، هر کدام به سمت حفره‌ مخصوص خودشان در لایه سایه می‌روند تا یک سه گانه را تشکیل دهند. (۳ نور (Red, Green, Blue) RGB به سمت حفره‌ خود پرتاب می‌شوند و ۳ گانه را می‌سازند). اما از آنجا که پرتاب‌کننده‌های الکترونی مطابق یک مثلث در اطراف مراکز خط CRT هستند. پس الگوی پرتو‌ها در سلول لایه سایه خودشان نیز یک مثلث می‌باشد. اگر پرتاب‌کننده‌های الکترون به درستی عمل تمرکز کردن را انجام دهند در نتیجه می‌توانند نقاط را روی لایه فسفری به اندازه واقعی خودشان تصویر کنند و سه‌گانه‌های مجاور را پوشش نمی‌دهند. آماده سازی هر یک از پرتو‌ها را در لایه سایه، همگرایی می‌نامند. اگر هدف هر یک از پرتو‌های الکترونی روی فسفر‌ها، در سلول‌ لایه سایه دقیق باشد هر یک از پرتو‌ها نقطه رنگی مخصوص خودشان را روشن خواهد کرد. عدم همگرایی به صورت رنگهای اشتباه در گوشه‌های خطوط و در نقاط دیده می‌شود.
می‌توانید عملیات ضعیف متمرکز کردن را به صورت کانی و کعبی به جهت انرژی گرفتن و روشن شدن پرتو‌های سه گانه مجاور مشاهده فرمایید.
عدم همگرایی و فوکوس ضعیف بیشتر مواقع در اطراف صحنه نمایان می‌شود و یا در مرکز. شکل ۴-۷ دلیل وقوع این شکل را به تصویر کشانده است. پرتو‌های ا لکترونی برای دستیابی به اطراف و گوشه‌های تونل به خمیدگی شدیدی نیازمند است. بدین منظور الکترونیک دقیقی در خمیدگی‌ها برای ایجاد کجی مورد نیاز لازم می‌باشد. در غیر این صورت تشعشعات با زوایای اشتباه پرتاب خواهند شد که این امر باعث کشیدگی و یا محو شدن و یا بزرگ نمایی تصویر می‌شود. اگر طراحی الکترونیکی به درستی انجام نشود. پرتو‌ها در مراکز نیز دچار مشکل می‌شوند و شما را مجبور به تنظیم مانیتور‌ در حالتی که تصویر بین مرکز و خارج است می‌کند. در یک کلام، در هیچ جایی همگرایی در مانیتور‌های به صورت دقیق انجام نمی‌گیرد.

مانیتور‌های تحت CRT که امروزه کاربرد خیلی بیشتری دارند، درای الکترونیک بسیار پیچیده‌تری می‌باشند. زیرا فاصله کانونی پرتاب کنندهای الکترون با هم متفاوت است و پرتو‌ها به صورت افقی و عمودی در جریان‌اند به همین دلیل به کنترل‌های اضافی برای تقویت عملیات فوکوس حلقه نیاز دارند.
یک دلیل دیگر که می‌تواند باعث پایین آمدن کیفیت تصویر شده باشد، طراحی ضعیف لایه سایه

می‌باشد. هر پرتو الکترونیکی مقدار مشخصی برق را حمل می‌کند که مقداری از آن توسط لایه سایه جذب می‌شود. در نتیجه دمای لایه سایه بالا رفته و باعث جلو‌آمدن تصویر می‌شود. که دلیل آن طراحی ضعیف لایه سایه است و نتیجه می‌گیریم که فقط زمانی از مانتیورمان نتیجه مطلوب

می‌گیریم که خنک باشد.
راه حل:‌ شفافیت و طیف درست رنگی زمانی بهدست می‌رسد که همگرایی به صورت کاملاً

درست انجام شده‌ باشد. تصویر شفاف‌تر نتیجه قدرت بیشتر پرتو‌ الکترونیکی‌ای است که کنترلش برای الکترونیک سخت‌تر است. این بدان معناست که باری داشتن بهینه‌ترین حالت باید همگرایی را به همراه شفافیت تنظیم کنید. پس باید به نسبت به شفاف‌ترین نقطه تنظیم خود را انجام دهید. برای بسیاری از مانیتور‌ها این نقطه جایی از فضاست که رنگ سیاه به سمت خاکستری می‌رود البته این تنظیمات برای مانیتور‌ کمی دشوار است و اگر مانتیور‌ شما با این تنظیمات خوب جواب داد به دنبال تنظیمات سطح پایین‌تر باشید.
دیگر عنصر مهم که مانیتور‌ها باید مورد بررسی قرار گیرند روشنایی زننده (Antiglare treatment) آنهاست. زیرا مانیتور‌های مختلف AT های متفاوتی نسبت به هم از خود نشان می‌دهند. پاره‌ای از سازندگان از غشاهای روی صحنه CRT ها تا حدودی کم می‌کنند. سپس شاید برایتان این سؤال پیش آید که سازندگان چگونه این تعادل را ایجاد کنند؟
تعادل رنگی، پیگردی، خلوص و اشباع:‌

چشم شما به روابط رنگی حساس است . یک مانتیور برای درست به نظر آمدن نیاز به تعادل رنگی مناسب دارد و باید در بردارنده شدت درستی از رنگ‌های RGB باشد.
مشخصات الکترونیکی در یک مونیتور مثل تغییر تعادل رنگی که بستگی به شفافیت دارد هستند. متعادل شدن یک مانیتور برای تصاویر و روشن بدین معنا نیست که در تصاویر تیره نیز متعادل شده باشد. الکترونیک ممکن است پیگردی رنگی خوب با شفافیت‌های مختلف را عرضه نکند و

در نتیجه به دنبال متعادل کردن قسمت‌های تیره و روشن باشد. امکان دارد کارت گرافیکی شما دارای تنظیماتی برای تعادل رنگ‌ها باشد ولی در اصل ما به دنبال تعادل کلی مانیتور هستیم. تنظیمات در کارت‌های گرافیکی شما دارای تنظیماتی برای تعادل رنگ‌ها باشد ولی در اصل ما به دنبال تعادل کلی مانیتور هستیم. تنظیمات در کارت‌های گرافیکی بیشتر برای رنگ صفحه و پرینتر‌ است و بادر نظر گرفتن این تنظیمات که کاملاً نرم افزای هستند و اگر آن مر افزار در سیستم عامل اجرا نشود هیچ کدام از تغییرات منظور نمی‌گردند.
اشباع رنگ خوب نه بدین معناست که رنگ آنقدر قوی باشد که با رنگ‌های مشابه یکی شود و نه اینکه آنقدر ضعیف باشد که محو شود. تفاوت مانند تلویزیون و تنظیمات اشباع رنگ در آن است. از طرفی رنگ‌ها به سیاه یا سفید می‌زنند و از طرفی دیگر رنگ‌ها بسیار جیغ هستند بطوریکه هیچ طیف میانی‌ای دیده نمی‌شود.
خلوص رنگی بدین معناست که رنگ‌ها روی صفحه یکنواخت و ثابت‌اند و اختلافات و یا رنگ‌های ناآشنا نداشته باشیم. مهم‌ترین عامل در ایجاد مشکلات خلوص تصویر وجود میدان‌های مغناطیسی است که بر روی پرتو‌های الکترونیکی به هنگامی که در مسیر رسیده به لایه سایه هستند، در طول لایه سایه و تا رسیدن به فسفر تأثیر می‌گذارند. این مودر به دو صورت اتفاق می‌افتد: دستگاهی خارج از مانتیور‌ میدان مغناطیسی ایجاد کند و به روی تونل اثر بگذارد یا اینکه لایه سایه نسبتاً مغناطیسی شود.

میدان مغناطیسی ایستای فرعی (Incident static Magnetic Fields)
تعداد قابل توجهی از اجسام توانایی ساختن میدان مغناطیسی را در دارا هستند. برای مثال آدابتور‌ها، تلفن‌ها، بلند‌گو‌ها و البته وجود آهنر‌با، فراموش نکنید که قدرت آهنرباها و آداپتور‌ها بیشتر از بقیه است. میدان مغناطیسی آنها از طریق جعبه‌های تعمیرات بدون روکش و یا با روکش‌ نازک به سمت مانتیور‌ شما منتقل می‌شوند در این صورت یکی از این دو حالت اتفاق می‌افتد. ۱-ا هستند) به تدریخ باعث مغناطیسی شدن لایه سایه می‌شوند. (عکس ۵-۷) مشکل اینجاست بلند‌گو‌ها دارای آهنربایی دائمی هستند که باید میدان مغناطیسی قوی و پایداری برای ایجاد صدا تولید کنند. اگر بلند‌گو‌ فاقد محافظ باشد و یا محافظش ضعیف باشد میدان مغناطیسی به خارج از بلند‌گو فرستاده می‌شوند و اگر بلند‌گو به مانیتور نزدیک باشد به درون CRT نیز نفوذ کرده و در این صورت شروع به مغناطیسی کردن لایه سایه می‌کند. مغناطیسی شدن لایه سایه منجر به خلل و خرابی رنگ و عمل فوکوس در قسمتهایی از تونل می‌شوند. منظور از بخش‌هایی یعنی جاهایی که مغناطیسه شده‌اند.
بخش درون مانیتور به نام سیم پیچ (Degaussing) وجود دارد که در دور تونل کاتدی پیچیده شده و با هر روشن کردن مانیتور این سیم‌پیچ نیز فعال می‌شود. که هدفاصلی آن نیز جلوگیری از مغناطیسه شدن لایه سایه و تونل می‌باشد و در اصل محیط اطراف را خنثی می‌کند و می‌توان بر آن حساب کرد.
تغییرات مشکل و انحرافات هندسی:‌
برای مشاهده تصویری مناسب باید از نظر هندسی درست، صاف، یکنواخت و مسطح باشد. شکل ۶-۷ نشان دهنده انحرافات و اختلالاتی است که مانتیور‌های CRT آنها را دارا هستند. (در LCD ها از آنجا که هر پیکسل در جای خود قرار دارند چنین مشکلی را ندارند). تمامی مشکلات نشان دادن شده در شکل ۶-۷ باتنظیمات جلوی مانیتور و الکترونیک‌های مناسب قابل حل هستند ولی اگر مانتیور‌ چنین زینه‌هایی را نداشته باشد باید با شرایط ساخت و راه‌ حل دیگری برای درست کردن آنها وجود نخواهد داشت. برنامه‌هایی همچون DisplayMate قادر به برطرف کردن مشکلات تنظیم

هندسی با ارائه نمونه‌‌های مشابه و راه حل‌های صحیح، هستند.

کنترل‌های (Controls)
نظرات واحدی بر اینکه یک مانیتور‌ به چه کنترل‌هایی نیاز دارد وجود ندارد. بعضی از مانیتور‌ها فقط دارای تنظیم‌های طیف رنگ، درخشندگی و تیرگی هستند و بعضی دیگر وضوح و طرح روشنایی رای وقت‌ها برای داشتن تصویری خوب نیاز به کنترل‌های مناسب هستیم.
یک مانیتور قوی،‌ تنظیمات مربوط به هر resolution را در حافظه خود نگه داری می‌کند و نیاز به تنظیم مجدد وجود نخواهد داشت. کنترل‌هایی که مانتیور‌های CRT دارا هستند عبارت‌اند از:
۱- مکان و سایر افقی: این کنترل اجازه می‌دهند تا عرض صفحه را از یک طرف و در مرکز تنظیم کنید در اثر تغییرات reselution، تصاویر هم از نظر عمودی و هم افقی تغییر می‌کنند. پس نیاز به ا

ین کنترل خواهید داشت.سپس ابتدا resolution تصویر را معین کنید و سپس به تغییرات کنترل‌ها بپردازید.
۲- مکان و سایز عمودی: همان طور که از اسم آن پیداست برای تنظیمات ارتفاع و مکان تصویر از بالا به پایین است.
۳- تصویر بالشتکی (Pincushion): برای از بین بردن حاشیه‌های سیاه اطراف تصویر استفاده می‌شود. مکانی که تصویر به انتهای ضلع مانیتور می‌رسد و شکلی می‌شود. برای تمامی resolution قابل اعمال است. قبل از تنظیم بالشتک دو تنظیم افقی و عمودی را انجام دهید. دقت کنید زیرا اکثر مواقع این تنظیم درست صورت نمی‌گیرد و در صورتی درست است که گوشه‌های صفحه زاویه‌ ۹۰ درجه را درست کنند. می‌توانید از گوشه یک کاغذ که ۹۰ درجه است کمک بگیرید و دقت کنید که تصویر به نمایش رسیده کاملاً صفحه را پر کرده باشد. بهتر است یک پنجره max شده را به کمک بگیرید و گوشه‌های آن یاریتان می‌کند.

۴- کجی، چرخش و ذوزنقه‌ای: این کنترل‌ها نیز مانند بالشتکی عمل می‌کنند ولی جز اختلاف دیگر هستند تنظیم افقی عمودی را ابتدا انجام دهید و سپس بدانید که این ۴ کنترل آخر بر روی هم تأثیر می‌گذارد سپس چندین بار این کار را تکرار کنید تا به بهترین جواب برسید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 20 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد