بخشی از مقاله


کارآموزی بـــــرق

«فهرست مطالب»

آشنایی با مکان کارآموزی
گزارش کار روزانه
پروژه ی ساخت تابلوهای فشار قوی ایستاده
پروژه ی ساخت تابلوهای قطع و وصل دیواری شرکت باکو
پروژه ی ساخت تابلوهای قطع و وصل اتوماتیک ایستاده برای شرکت تصفیه آب شیراز
پروژه ی ساخت تابلوهای تابلوهای قطع و وصل رنگ کاری تراکتور
نتایج و پیشنهادات

آشنایی کلی با مکان کارآموزی
شرکت بین المللی نورآوران شیهین در استان زنجان، شهرستان، شهرصنعتی، فاز 4، خیابان E ، قطعه 9، روبروی ساختمان مرکزی مادیران واقع گردیده است. این شرکت در زمینی به مساحت 8000 متر مربع احداث گردیده است.
این شرکت دارای 2 سوله می باشد، یکی از سوله ها به مساحت 4000 مترمربع و دیگری به مساحت 3000 مترمربع میباشد. سوله ی کوچکتر مخصوص ساخت قطعات و بدنه تابلوها و سوله ی بزرگتر که به سوله ی مونتاژ معروف است و همان طور که از اسمش نیز مشخص است مخصوص مونتاژ تابلوها می باشد که در آن قطعات لازم در صنعت برق بر روی بدنه نصب شده و سیم کشی آن صورت می گیرد. سوله کوچکتر کارگاه های آهنگری، جوشکاری، رنگ کاری را شامل می شود. در این سوله ورق ها را به اندازه های لازم برش داده و سپس خم کاری های لازمه را روی آن انجام داده و سپس جوشکاری یا کارهای دیگر را انجام داده و بدنه تابلو را می سازند. بعد از تکمیل

کارهای تابلو آن را به کارگاه رنگ کاری برده و تابلوها را با دستگاه رنگ کاری می کنند. پس از اتمام آن تابلوها را به سوله ی مونتاژ می برند تا کارهای لازم روی آن انجام شود. به سوله ی مونتاژ وارد می شویم در سمت راست سوله قسمت های اداری قرار دارند ابتدا اتاق معاون، سپس اتاق رئیس شرکت بعد از آن اتاق مسئول ایزو در شرکت و استراحتگاه و نماز خانه و در انتهای سوله آشپزخانه، ناهارخوری و انبار قرار دارد.


این شرکت دارای 86 نفر کارگر می باشدکه 42 نفر آنها در قسمت ساخت بدنه و قطعات بدنه و 44 نفر دیگر در قسمت مونتاژ مشغول به کار می باشند. ساعت کاری این شرکت از ساعت 30/7 الی 16 به مدت 8 ساعت کاری می باشد و معمولاً هر روز 2 ساعت کارگران اضافه کار می مانند. روزهای کاری شرکت از شنبه تا چهارشنبه بوده و پنجشنبه و جمعه تعطیل می باشد.
این شرکت تابلوهای سه فاز و تکفاز قطع و وصل، روشن و خاموش، فشار قوی، فشار ضعیف و فشار متوسط را بنا به درخواست متقاضیان برای آنها طراحی کرده و می سازند. این شرکت

درخواست های خود را از داخل و خارج از کشور دریافت می نماید. شرکت دارای یک دفتر مرکزی در تهران بوده که بعد از دریافت سفارشات با توجه به تقاضای آنها نقشه ها را طراحی نموده و برای شرکت ارسال می نمایند. در شرکت ابتدا بدنه ها براساس اندازه های داده شده طراحی و ساخته می شود و سپس مونتاژ می گردد.
وسایل مورد نیاز مانند : کنتاکتور، رله، ترمینال، دیژینکتور، سکسیونر، شمش های مسی، فیوزها و ........ در تابلو سوار می شوند. سپس سیم کشی مدار انها صورت می گیرد این تابلوهابه صورت ایستاده یا دیواری، کنترل از راه دور یا نزدیک طراحی می شوند.
سرمایه گذار اصلی شرکت و صاحب شرکت شرکت مهندس علی رضا دیلمی است که دارای مدرک مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف می باشد. طراح اصلی نقشه ها مهندس شیخ الاسلام بوده که دارای مدرک مهندسی برق از دانشگاه صنعتی شریف است.
گزارش کار روزانه
اولین روزی که ما وارد شرکت شدیم ابتدا سرپرست شرکت ما را با قسمتهای مختلف شرکت آشنا کرد و با کارکنان شرکت نیز آشنا شدیم بخشی از وسایل را به نشان داده و توضیحاتی در مورد آنها به ما داد سپس ما را با حسن آق آشنا ساخت و به ایشان گفت که به ما اجازه دهد تا در کنار او کار کنیم و از تجربیات و راهنمایی های ایشان استفاده کنیم. حسن آقا ابتدا توضیحاتی در مورد شرکت، کارهایی که در آنجا انجام می شود و تابلویی که خود بر روی آن کار می کرد برای ما گف

ت. سپس در مورد وسایل برقی شروع به صحبت کرد و بعد اندکی درباره ی رله ها، کنتاکتورها، فیوزها، بی متال، اینتریول، سکسیونر، دیژینگتورو غیره صحبت کرد. روز اول با آشنایی با قسمت های مختلف شرکت وسایل کار، محیط کار، نحوه کار در شرکت، شمش کاری، سیم کشی، نصب قطعات در بدنه وغیره گذشت.
پروژه ی ساخت تابلوهای فشار قوی ایستاده


روز دوم وارد شرکت شدم و به نزد حسن آقا رفتم و با هم شروع به کار کردیم. پروژه ای که کارگران بر روی آن مشغول به کار بودند ساخت 130 عدد تابلوی ایستاده ی فشار قوی بود که حدود 115 تابلوی آن تکمیل و آماده ی تحویل بود و پانزده تابلوی دیگر باقی مانده بود که باید هفته کل تابلوهای سفارشی آماده تحویل می شد.
این تابلوها برای شرکت الکترو صنعت بود. با راهنمایی حسن آقا و نگاه به کارکردن او و تضیحای که می داد من نیز شروع به کشیدن سیم مدار فرمان شدم البته در این تابلوها کار نصب قطعات و شمش کاری آن انجام شده بود و فقط سیم کشی آن باقی مانده بود که این کار را من انجام دادم.
این تابلوها دارای شش کنتاکتور، چهار رله و چهار تایمر بود. براساس نقشه سیم کشی و کمک حسن آقا سیم کشی را بررسی کردیم که اشتباهی صورت نگرفته باشد که الحمدالله درست کار کرده بودیم. بعد از صرف ناهار و نماز دوباره کار را با تابلو از سر گرفیتم. و شروع به فرم بندی و دادن شکل مناسب به سیم ها و قرار دادن آنها درون کانال و گذاشتن درب کانال ها کردیم. سیم ها را به وسیله ی بست های پلاستیکی با فرمی مناسب و دلخواه به هم می بستیم و سپس درون کانال قرار می دادیم.
در روز سوم بعد از وارد شدن به شرکت و پوشیدن لباس کار به نزد حسن آقا رفتم و برایم توضیح داد که کارمان امروز سیم کشی بر روی در تابلو است. بر روی در این تابلوها یک آمپر متر و دو ولتمتر قرار داشت که باید آنها را به مدار وصل می کردیم. ابتدا آمپرمتر و ولت متر را بر روی درب وصل کردیم سپس سیم های مشخص شده را به آمپرمتر و ولت متر وصل کرده سپس با بست پلاستیکی سیم ها را بسته و فرم داده و در داخل کانال گذاشته و در کانال را بستیم. سپس به سراغ تابلوی دیگری رفتیم و سیم کشی بر روی درب آن را شروع کردیم. اما این تابلو با تابلو قبل تفاوت داشت و تفاوت آن این بودکه بر روی درب این تابلو دو آمپرمتر و دو ولت متر و یک اهم متر نصب شده بود. سیم کشی مدار فرمان آن نیز با قبلی فرق داشت و این سیم کشی را کس دیگری انجام داده بود و فقط ما سیم کشی مدار روی درب را با توجه به نقشه انجام داده و فرم بندی کردیم و درون کانال قرار دادیم و درب کانال را بستیم.


پروژه ی ساخت تابلوهای قطع و وصل دیواری شرکت باکو
بعد از پنج روز به شرکت رفتم. شرکت پروژه ی جدید را شروع کرده بود که ساخت 160 تابلو قطع و وصل دیواری برای شرکت باکو آذربایجان بود که تعدادی از آنها کنترل از راه نزدیک بود. بدنه ی آن در قسمت ساخت قطعات ساخته شده بود و بعد از رنگ به قسمت مونتاژ منتقل شده بود. من به همراه حسن آقا شروع به انتخاب نکاتی برای نصب قطعات بر روی تابلو کردیم و بعد از انتخاب مکان مناسب و علامت زدن شروع به سوراخ کاری کردیم. باید به این نکته توجه می کردیم که مکان وسایل را طوری انتخاب کنیم که در بین آنها کانال قرار گیرد و سیم ها بتوانند از بین آن عبور کنند. بعد جاهایی که نیاز به قراردادن ریل بود ریل بستیم و بعد بر روی آن کلید مینیاتوری یا کنتاکتور بستیم. در گوشه ای از تابلو یک اینتریول قرار می گرفت.
اینتریول : قطعه ای است که از تعداد زیادی کلید تشکیل شده است مانند کلید مینیاتوری که از داخل تسط یک هادی مسی به هم متصل شده اند. بعد از وصل قطعات بر روی بدنه و قرار دادن کانال بین آنها تابلو آماده ی سیم کشی بود. ابعاد تابلو یک متر و هشتاد سانتی متر بود و تورفتگی آن حدود 30 سانتی متر بود و یک درب نیز داشت که بر روی آن سه چراغ سیگنال و شش کلید

چپ گرد، راست گرد قرار داشت مکان هر یک از آنها را مشخص نموده و نصب کردیم.
در این روز حدود 80 تابلو را که قطعات آنها نصب شده و آماده سیم کشی بودند سیم کشی کردیم. ابتدا به سیم ورودی آن T , S , R را به مینتاتوری دادیم و پس از آن گرفته و به اینتریول دادیم. اینتریول دارای 36 کلید بود سیم ها از شماره 24 شروع می شد به این معنی که سیمی که به کلید اول اینتریول وصل می شود را به شماره 24 می انداختیم و سیمی که به کلید دوم وصل می شد را به 25 و الی آخر ... و این کار را ادامه دادیم و اخرین سیم که شماره 60 بو

د به کلید 36 انداختیم.
جنس این کلیدها از پلاستیک خشک بود و هنگام بستن سیم باید دقت و مواظبت می کردیم که کلید آسیب نبینند. سیم ها را معمولاً شماره 4 و 6 درنظر می گرفتیم که این امر با توجه به آمپری که از آن می گذشت و مدار قدرت کشش آن را داشت قطر سیم را انتخاب می کردیم. در ضمن به سیم ها سرسیم می زدیم و بعد از جای مناسب خود می بستیم این کار را به همین ترتیب با همکاری کارگران دیگر بر روی سایر تابلوها انجام دادیم.
در این روز ما سیم کشی درب 80 تابلوی آماده شده را انجام دادیم. 36 سیم باید به کلیدهای چپ گرد و راست گرد وصل می شد و با توجه به نقشه و شماره سیمی که به کلید وصل بود شروع به کشیدن سیم درب تابلو کردیم به هر کلید چپ گرد و راست گرد شش سیم وصل می شد کلید اول از سیم 24 تا 30 به آن وصل می شد و همین طور تا کلید 6 ادامه پیدا می کرد یک سیم نول مشترک برای آنها درنظر گرفتیم سپس سیم های چراغ های سیگنال را نیز وصل می کردیم و آنها را فرم بندی کرد. و در کانال قرار دادیم و برای آن یک کلید قطع کلی درنظر گرفته شده بود که آن را وصل نمودیم چون کلید به تعداد کافی نداشتیم.
جای سوراخ های آن را مشخص کردیم و بعد از چند روز که کلید به دستمان رسید آن را بر رویشی نصب کردیم.
در این روز ما در بالای تابلو یک ریل وصل کردیم و بر روی آن 40 ترمینال قرار دادیم این ترمینال ها برای خروجی ها بود از یک طرف دیگری و شش سیم که به اینترپول رفته بود به خروجی ترمین

ال بردیم، چند سیم دیگر نیز به ترمینال رفت و چند عدد از ترمینال ها خالی ماند. که اگر زمانی برای ترمینال مشکلی پیش آمد در حین انجام کار یا شکستن آن سریع آنها را جایگزین کنند. بعد از انجام این کار برچسبی در داخل تابلو بر روی درب آن زدیم و مشخصات تابلو را نوشتیم. دیگر این روی نقشه چک کردیم و مطابقت دادیم که اشتباهی صورت نگرفته باشد. این هشتاد تابلو برای قطع و وصل از راه دور بود و به کنترل از راه دور بود و به کنترل از راه دور معروف بود.
در این روز هشتاد تابلوی دیگر آماده ی نصب قطعات وسیم کشی بود. این تابلوها را بر روی خرک قرار دادیم سپس شروع به اندازه گیری برای نصب قطعات و مشخص کردن سوراخ ها برای نصب قطعات کردیم. جای قطعات را مشخص کرده شروع به سوراخ کردن آنها نمودیم سپس اینترپول

کلیدهای قطع و وصل، ترمینال ها و ... را نصب کردیم و جاهایی را که نیاز به قرار دادن کانال داشت اندازه زدیم و کانال ها را به اندازه های زده شده بریدیم و بر روی تابلو با پیچ نصب کردیم البته در داخل کانال بر روی پیچها چسب می ریختیم تا اتصالی به وجود نیاید بعد درب تابلو را آورده و جا انداختیم و به وسیله لولا به بدنه نصب کردیم کلیدها را نیز بر روی درب تابلو نصب کردیم آنها شش کلید چپ گرد راست گرد بودند این هشتاد تابلو دیواری بودند و همچنین کنترل از راه نزدیک و ابعاد آنها یک متر در هشتاد سانتی متر بود.
در این روز شروع به سیم کشی مدار فرمان و قدرت این تابلوها کردیم ابتدا ورودی ها R.S.T به ترمینال دادیم سپس آن را به ورودی اینترپول دادیم همان طور که قبلاً ذکر شد انترپول از داخل به وسیله ی یک ماده به هم وصل بود. اینترپول 36 عدد کلید داشت از هر کلید یک سیم گرفتیم تا به کلیدهای روی درب تابلو بدهیم و به همه این سیم ها شماره سیم انداخته و به دو طرف آن سر سیم زدیم و به اینترپول بستیم و سیم کشی های دیگری آن را نیز انجام دادیم. سیم ها را مرتب کرده فرم داده و درون کانال خواباندیم البته سیم ها را به اندازه ی 5 الی 8 سانتی متر اضافه تر در کانال می گذاشتیم تا اگر مشکلی پیش آمد و نیاز به عوض کردن سیم نداشته باشیم همه ی سیم ها را به دست زده و فرم بندی کردیم این کار را تمام کارکنان قسمت مونتاژ و کارورزان با کمک هم انجام دادند و در طی کار کارگران مونتاژ بر کارورزان کنترل دقیقی داشتند.
در این روز ما به سیم کشی مدار روی در پرداختیم و بعد از نصب کلیدهای چپ گرد و راست گرد و چراغهای سیگنال شروع به سیم کشی کردیم. سیم هایی که از اینترپول آمده بود با توجه به شماره سیم به کلید مربوطه وصل کردیم. باید توجه می کردیم که شماره سیم ها درست انداخته شده باشد و سیم ها در جهت درست به کلیدهای چپ گرد و راست گرد روی در وصل شوند. و باید توجه می شد که ترتیب سیم های T , S , R آن درست باشد چون اگر جز این باشد اتصال در مدار ایجاد می شود و خطرناک است. به هر کلید شش سیم وصل می شد بعد سیم های

خروجی را به ترمینال بردیم و وصل کردیم. در ضمن یک سیم اضافه در هر کانال قرار می دادیم که اگر زمانی شرکت خواست یک خط به مدار خود اضافه کند مشکلی نداشته باشد.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید