بخشی از مقاله

گزارش كارآموزي شبكه Administratar

محل کارآموزی:
شرکت مهندسی طرح و پالایش

مقدمه
راه‌اندازي، كنترل و نگهداري شبكه شايد يكي از مشكل‌ترين و دشوارترين بخشهاي كاري يك Administrator يا مسئول سايت باشد. چون مشكلات و عيوب ناشي از سخت افزارهاي يك شبكه، با مشكلات وعيوب‌ ناشي از برنامه‌هاي نرم افزاري شبكه ادغام شده و اگر به فرض در هنگام تنظيم شبكه مشكلي به وجود آيد، وقت زيادي تلف خواهد گرديد تا بفهميم مشكل از ناحيه سخت افزاري است يا نرم افزاري لذا اين جزوه حاصل تجربيات عملي اينجانب در مدت 240 ساعت كارآموزي در شرکت خدمات فنی ساعت شهر شرق مي‌باشد كه شامل مباحثي در موردAdministrator شبكه، پروتكلها، سرويس‌هاي شبكه و طريقه نسب و بكارگيري آنها مي‌باشد تا شايد كمكي هر چند ناچيز در جهت رفع مشكلات و موانع دانشجويان عزيز در اين زمينه باشد.


تنظيم و كنترل برنامه Network Nelghborhood
بعد از نصب كارت شبكه آيكون تنظيمات آن در درون Conrtol Panel يا همچنين ميز كار يا Desktop جهت تنظيمات قابل مشاهده است.
جهت تنظيم شبكه كافي است شما روي آيكونNetwork Neighborhood كليك راست نموده و گزينهProperties را انتخاب نماييد.
قبل از شروع كار و تنظيمات لازم مي‌دانم شما را كمي با اين پنجره و مشخصات آن آشنا نمايم.
درون اين پنجره پوشه‌هاي (Tab) گوناگوني وجود دارد و مهمترين آنها قسمت Configurations يا پيكربندي شبكه و بخش Jdentification يا مشخصات و شناسايي كامپيوتر مي‌باشد.
در بخش Configurations يا پيكربندي معمولاً‌ گزينه‌هاي جهت بكارگيري، Client Protocols ,( ) adapters ( ) ( ) وservices ( ) وجود دارد.
Clients .
نرم افزارهاي Clients شما را قادر مي‌سازد كه پرينترها و فايهاي مشترك (Shared) را در كامپيوتر‌هاي ديگر مشاهده و استفاده نماييد.
Adapters.
adapters ، يك وسيله سخت افزاري است كه از نظر فيزيكي مشخص مي‌كند كامپيوتر شما به شبكه متصل است.
Protocol :
نشانگر يك زبان مشترك است كه كامپيوترها جهت ارتباط با يكديگر از شبكه نياز دارند. (كامپيوترها بايد از يك زبان مشتركTcp/Ip جهت ارتباط با يكديگر استفاده نمايند.)
Services:
بعضي از سرويسهاي شما را قادر مي‌سازند كه شما بتوانيد فايلهاي و پرينترهاي خود را با ديگران در شبكه مشترك (Share) نماييد و سرويسهاي ديگري جهت گرفتن پشتيبان اتوماتيك از سيستم (Automatic system bacukp) تنظيمات و ثبت از راه دور (Remote Registory) و عامل كنترل و مشاهده شبكه(Network Monitor Agent) وجود دارند.


در زير اين گزينه‌ها سه دكمه Remove, AddوProperties وجود دارد كه با كليك روي دكمه Add پنجره‌اي باز مي‌شود كه شما مي‌توانيد در صورت نياز از آن protocol) , services,clint , (adapter مورد نياز خود را اضافه نماييد.


و درصورتي كه بخواهيد گزينه‌اي را حذف نماييد آن را انتخاب نموده و روي دكمه Remove كليك نماييد. برنامه حذف خواهد گرديد.
با انتخاب گرينه‌اي و كليك روي دكمه properties شما مشخصات و تنظيمات جزئي و بيشتري را در پنجره باز شده مشاهده خواهيد نمود.


در بخش Primary Network Logon ، شما مي‌توانيد با كليك در مثلث پايين رو، نوع اتصال به شبكه را انتخاب نماييد. اين بخش نشان مي‌دهد كه كدام شبكه اتصال شما را پشتيباني خواهد نمود. بنابراين شما از آن شبكه استفاده نماييد. مثلاً اگر شما windows Logon را انتخاب نماييد شما به ويندوز 98 متصل بوده و در صورتي كه شبكه شما قطع باشد شما هيچ پيامي بر اين مبني نخواهيد داشت. ولي اگر گزينه Client for Microsoft network را انتخاب نموده باشيد، هنگام ورود به ويندوز پنجره‌اي از شما نام كاربرد (User Name) و رمز ورود (password) و احتمالاً Domain يا نام شبكه را از شما خواهد خواست و در صورتيكه شبكه شما دچار مشكل باشد، پيامهاي هشدار دهنده رد اين بخش مشاهده خواهيد نمود.


در قسمت انتهايي اين پنجره يك دكمه فشاري به نام File and printers Sharing وجود دارد كه با كليك روي آن پنجره ديگري باز مي‌شود كه شما مي‌توانيد با كليك درون جعبه‌هاي دو گزينه موجود اجازه دهيد ديگران از فايلها و پرينترهاي Share شده و مشترك شما استفاده نمايند.
در قسمت Tab (Identification) يا مشخصات كامپيوتر شما سه كادر وجود دارد كه عبارتند از:


Computer Name :
در جلو اين كادر شما مي‌توانيد نام كامپيوتر خود را براي شناخته شدن در شبكه براي ديگران درج نماييد. (حداكثر 15 حرف و بدون فاصله باشد.)
Workgroup :


نام گروه كامپيوتري است كه در ارتباط مي‌باشند و كامپيوترها بايد هم جهت مشاهده و هم قرار گرفتن در يك گروه حتماً داراي يك Workgroup مشترك باشند. (حتماً رعايت حروف بزرگ و كوچك در اين قسمت دقت شود و در اينجا هم بيش از 15 حرف و فاصله ممنوع است. بهتر است جهت راحتي كار اسمي مشخص و كوچك و با حروف بزرك نوشته شود. مثلاً SAF )


در اين بخش شما ميتوانيد جهت مشخص شدن دقيق هر كامپيوتر توضيحات خاصي را درج نماييد كه اختياري است و ديگران را قادر مي‌سازد اطلاعات بيشتري را در رابطه با آن كامپيوتر در صورت لزوم مشاهده نمايند.
تنظيم شبكه


همانطور كه گفتيم جهت تنظيم شبكه روي آيكون Network Neighborhood كليك راست نموده و سپس گزينه properties را انتخاب مي‌نماييم.
در پنجره باز شده دقت مي‌كنيم حتماً گزينه‌هاي مورد نياز موجود باشند از جمله:
Client for Microsoft nework
Dial- up Adapter


Tcp/Ip
File and printer sharing for Microsoft
Network
در صورتي كه يكي از آنها نبود به روشي كه گفته شد با كليك بر دكمه Add آن را انتخاب و اضافه مي‌نماييم. مثلاً براي اضافه نمودن پروتكل Tcp/Ip روي دكمه Add كليك كرده و از پنجره دكمه Add موجود را كليك مي‌كنيم. پنجره‌اي باز مي‌شود كه دو قسمت مي‌باشد.


در بخش Network Protocols پروتكل مورد نياز مثلاً Tcp/Ip را انتخاب مي‌نماييم. براي افزودنFile and printer sharing for Microsoft Network روي دكمه File and printer sharing واقع در پنجره Configuration كليك نموده و در كادر جعبه‌اي گزينه‌ها كليك كرده و انتخاب مي‌نماييم.


بعد از تنظيم و كنترل Configuration در قسمت Identification كليك نموده و يك اسم به كامپيوتر خود جهت شناسايي راحت ديگران در شبكه در قسمت نام كامپيوتر (Name Computer) توضيحي در زمينه آن كامپيوتر مي‌نويسيم كه لزومي نيست.


بعد از اتمام تنظيمات اگر روي دكمه OK كليك نماييد، پنجره شروع به فعاليت نموده و نسبت به تنظيم و نصبت برنامه‌هاي تنظيمي اقدام مي‌كند و احتمالاً سي دي ويندوز ويا درايور يا راه‌انداز كارت شبكه را از شما خواهد خواست كه با هدايت آن به مسير مربرطه و نصب موارد خواسته شده كامپيوتر مجدداً راه‌اندازي (Restart) شده و بالا خواهد آمد و در صورتي كه گزينه Client for Microsoft network را در پنجره Configurationدر بخش Primary Network Logon انتخاب نموده باشيد، كامپيوتر هنگام بالا آمدن پنجره ورودي كاربر را بالا خواهد آورد و شما با نوشتن نام كاربر و رمز ورود مي‌توانيد وارد شبكه شويد.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید