گزارش کارآموزی شرکت تولی پرس

word قابل ویرایش
56 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

گزارش کارآموزی شرکت تولی پرس

گزارش کارآموزی شرکت تولی پرس :
پیشگفتار :
در طول دوره کارآموزی در شرکت تولی پرس در استان قزوین ، با سیستم های گوناگون حسابداری و انبارداری در شرکت آشنا شدم و به بررسی آنها پرداختم ، شرکت را از جوانب گوناگون مورد بررسی قرار داده و به نتایج و راهکارهایی در زمینه بهبود وضعیت در شرکت دست یافتم ، این گزارش خلاصه ای است از آموخته های اینجانب در طول دوره کارآموزی که به استحضار جنابعالی خواهد رسید .

مقدمه :
جذابیت بهره‌جویی از نرم‌افزارهای مالی زمانی نمود پیدا می کند که لازم باشد محاسبات پیچیده‌ای در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با پرهیز از هرگونه خطایی صورت گیرد. محاسبه‌ی حقوق و دستمزد کارکنان در سازمان‌ها و موسسات اقتصادی مثال بارزی از همین محاسبات زمان‌بر است که مسئولین مالی همیشه درگیر آن هستند. حال آن که به دلیل تنوع شیوه‌های محاسبه و تعدد عوامل تاثیرگذار، طراحی نرم‌افزاری که پاسخگوی نیاز کاربران گوناگونی باشد، از ظرافت و پیچیدگی خاصی برخوردار است. سیستم «حقوق و دستمزد»، وظیفه محاسبه حقوق و مزایای کارکنان سازمان را با توجه به اطلاعات دریافتی از سایر سیستم‌های حوزه «اداری- مالی» بر عهده دارد. این سیستم از یک سو ارتباط تنگاتنگی را با سیستم «مدیریت

منابع انسانی» جهت دریافت اطلاعات استخدامی پرسنل برقرار و از سوی دیگر اطلاعات عملکرد پرسنل را از سیستم «حضور و غیاب» دریافت می‌نماید. اطلاعات مالی ایجاد شده در محاسبات این سیستم نیز به‌طور مکانیزه به سیستم «حسابداری مالی» ارسال می‌گردند. امکانات گسترده این سیستم در تعریف پارامترهای محاسبه حقوق به‌صورت کاملا پویا و با توجه به نیازهای موجود، سازمان را قادر می‌سازد که بدون وابستگی به لایه‌های نرم‌افزاری، اطلاعات خود را در سیستم تعریف نموده و آن را بسته به نیازهای خود بومی نماید.

فصل اول
معرفی شرکت تولی پرس

معرفی شرکت :
در اوایل دهه ۳۰ شمسی با ورود پودرهای شوینده خارجی به ایران و استقبال و جایگزینی تدریجی این فرآورده شیمیایی صنعتی توسط خانواده ها به جای مواد شوینده سنتی از قبیل چوبک ، صابون ، خاکستر اجاق و … برخی شرکت های فعال و مرتبط در زمینه تولید مواد شیمیایی را مجاب و علاقمند به سرمایه گذاری، تحقیق و استفاده از دانش فنی و تکنولوژی تولید آن در داخل کشور نمود.

در این راستا شرکت تولیددارو از فعالان پیشتاز دارای بزرگترین ظرفیت تولید مواد دارویی و آرایشی در خاورمیانه با تاسیس واحدی تحت نام واحد دترجنت، پودر لباس شویی دریا را در سال ۱۳۴۳ تولید و اولین محموله از آن را طی مراسمی با عنوان کاروان دریا روانه بازار نمود.
با گسترش تقاضای بازار و لزوم افزایش ظرفیت تولید و تنوع محصولات شوینده، واحد دترجنت تولیددارو با عنوان شرکت تولی پرس (سهامی خاص) با ظرفیت سالانه ۷۵۰۰۰ تن انواع پودر لباس شویی به ثبت رسید و در سال ۱۳۵۲ به شهر صنعتی البرز قزوین انتقال یافت و با تولید محصولاتی از جمله : پودر لباس شویی دریا و تک، پودر ماشین لباس شویی شوما، مایع ظرفشویی جام و آبشار، مایع نرم کننده لباس هاله و سفید کننده زدا شروع به فعالیت نمود.

در ابتدای دهه ۶۰ و متعاقب با رشد ۴ درصدی جمعیت و ظرفیت نصب شده پایین پودر در کشور، شرکت تولی پرس اقدام به افزایش ظرفیت تا ۱۵۰۰۰۰ تن پودر در سال نمود و در سال ۱۳۷۹ با پذیرش و عرضه سهام آن در سازمان بورس اوراق بهادار تهران از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردید.

شرکت تولی پرس هم اینک با بیش از ۲۰۰۰۰۰ تن ظرفیت تولید پودر لباس شویی، مایعات شوینده، صابون و خمیردندان ، بزرگترین تولید کننده انواع مواد شوینده، آرایشی و بهداشتی در صحنه صنعت کشور و با مارک های معتبر، خوش نام و با سابقه نظیر : دریا، شوما ، جام، هاله و … با بیش از ۳۵ درصد سهم بازار داخلی برای پودر ماشین لباس شویی، ۲۹ درصد برای پودر لباس شویی ( مخصوص شستشو با دست) مورد توجه جامعه مصرف کننده ایرانی بوده و در حال حاضر از صادرکنندگان اصلی محصولات شوینده بهداشتی کشور به بیش از ۲۸ کشور جهان به عنوان بازار هدف می باشد.

شرکت تولی پرس به عنوان پیشتاز در دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ (مدیریت زیست محیطی) ، اولین دریافت کننده گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۰۰ (مدیریت کیفیت ) در صنعت شوینده و ایزو ۱۷۰۲۵ (آزمایشگاه اکرودیته) و لوح رعایت حقوق مصرف کنندگان و دریافت جایزه بین المللی کیفیت و کمیت و در شمار یکصد شرکت برتر ایرانی قرار دارد.

مشتری در درجه اول تا پنجم اولویت سازمان قرار دارد و الویت ششمی وجود ندارد
در سال های اخیر، با سرعت گرفتن تغییر گرایش مشتریان، ارتقا خواسته های آنها و همچنین رقابت فزاینده، ضرورت وجود بخش های بازاریابی و تحقیقات بازار را در سازمان های ایرانی ناگزیر ساخته است.

در این راستا ، شرکت تولی پرس با اتخاذ خط مشی مشتری محوری و همچنین اجابت صدای مشتری و عملیاتی کردن آن در قالب تحقیقات بازاریابی و خدمات به مشتری در مقایسه با سایر سازمان های ایرانی بخصوص رقبا از جایگاه و منزلت برتر و مناسبی برخوردار می باشد بطوریکه دریافت لوح رعایت حقوق مصرف کنندگان، کسب امتیاز بالای ارزیابی (E.F.Q.M ) و کسب گواهینامه ISO9001 ، Ver2000 حاصل عملکرد مسلم این شرکت در حوزه مشتری گرایی می باشد.
اداره بازاریابی شرکت تولی پرس با پیروی از استراتژی کلان شرکت و استراتژی بازاریابی و با باور به شعار مشتری در درجه اول تا پنجم اولویت سازمان قرار دارد و الویت ششمی وجود ندارد و همچنین با تنظیم کانال های ارتباطی زیر ، سعی در دسترسی آسان به تمامی مشتریان در سراسر ایران و بازارهای هدفت خارجی دارد.

دریافت لوح تقدیر و تندیس در اولین جشنواره قهرمانان صنعت ۱۳۸۴/۰۷/۱۷
در اولین جشنواره قهرمانان صنعت (نوبل اقتصاد ایران) شرکت تولی پرس موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس گردید

در ارزیابی های صورت گرفته از سوی هیئت داوران اولین جشنواره قهرمانان صنعت (نوبل اقتصاد ایران) شرکت تولی پرس و مدیریت داهیانه آن به پاس تلاش مستمر خلاقیت تولید و صادرات توام با کیفیت و توان افزا به عنوان قهرمان صنعت کشور معرفی و مفتخر به دریافت لوح تقدیر و تندیس زرین گردید.

افتخارات تولی پرس
شرکت تولی‌پرس به عنوان پیشتاز در دریافت گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ (مدیریت زیست محیطی و ایمنی بهداشت)، اولین دریافت کننده گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۰۰ (مدیریت کیفیت) در صنعت شوینده و ایزو ۱۷۰۲۵ (آزمایشگاه اکرودیته) و لوح رعایت حقوق مصرف‌کنندگان و جایزه بین‌المللی کیفیت و کمیت، تندیس بلورین اقتصاد سبز، لوح تقدیر کاهش مصرف انرژی، لوح تقدیر صنعت سبز، گواهینامه تعهد به سرآمدی در روز ملی بهره‌وری، گواهینامه اهتمام به تعالی در روز ملی کیفیت، لوح تقدیر واحد برتر از وزارت صنایع و جایزه جهانی کیفیت، نوآوری و بهترین نام تجاری و به عنوان صادرکننده نمونه کشور شناخته شده است.
افزایش سرمایه صد در صدی شرکت تولی پرس ۱۳۸۶/۰۱/۱۵

سرمایه تولی پرس ۱۰۰% افزایش یافت
در جریان مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت تولی پرس که روز سه شنبه چهاردهم فروردین ماه ۱۳۸۶ با حضور بیش از دو سوم سهامداران برگزار شد، سرمایه این شرکت به دو برابر افزایش یافت.
به گزارش واحد اطلاع رسانی شرکت تولی پرس، در این مجمع عمومی که ریاست آن برعهده مهندس نوراله عابدی مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری البرز بود، سهامداران حاضر به اتفاق آرا پس از استماع گزارش هیات مدیره و دلایل افزایش سرمایه که توسط مهندس سید رضا زیتون نژاد موسویان مدیر عامل شرکت بیان شد، رای به افزایش ۱۰۰% سرمایه شرکت دادند.
بر پایه این گزارش بر اساس این تصمیم مجمع عمومی فوق سرمایه شرکت از مبلغ ۵۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت.
این گزارش می افزاید: افزایش ۵۰ میلیارد ریالی سرمایه از محل آورده نقدی سهامداران و یا مطالبات آنها و نیز پذیره نویسی که پس از اخذ مجوز از سازمان بورس به زودی انجام خواهد شد، تامین می گردد. این گزارش در ادامه آورده است که مدیر عامل شرکت تولی پرس در جریان طرح دلایل افزایش سرمایه شرکت با اشاره به روند رو به رشد تقاضای داخلی و خارجی برای محصولات شرکت تولی پرس طی ۳ سال اخیر و افزایش تولیدات و صادرات آن گفت: در سال گذشته شرکت برای اولین بار موفق به صدور ۵۰ هزار تن پودر گردید که رشد خوبی را نسبت به سال های ما قبل آن به نمایش گذارد و این در شرایطی بود که موانع متعددی بر سر راه صادرات پودر وجود داشته است.

زیتون نژاد ادامه داد: در شرایط موجود سهام اول بازار داخلی و صادرات پودر شوینده از آن شرکت تولی پرس است و این مطلب با توجه به طرح های ایجاد و توسعه توسط سایر تولیدکنندگان داخلی، ما را بر آن داشت که طرح توسعه پیشرفته ای را برای تولید ۱۰۰ هزار تن پودر شوینده دیگر تدارک ببینیم. وی افزود: طرح توسعه هم اینک در مرحله ورود ماشین آلات بوده و حدود نیمی از ماشین آلات خریداری شده نیز تاکنون وارد گردیده و الباقی نیز تا ۴ ماه آینده طی ۳ مرحله وارد و حداکثر تا نیمه اول امسال کار نصب آنها به اتمام خواهد رسید. وی همچنین متذکر شد که ظرفیت ۱۰۰ هزار تنی افزایش یافته صرفاً جهت صادرات است.

بر پایه این گزارش در این جلسه همچنین مهندس عابدی نیز با اشاره به سرمایه ۷میلیون دلاری شرکت در سال ۱۳۵۷ و نیز عملکرد خوب و رو به توسعه شرکت از نظر بازرگانی و صنعتی گفت: با این افزایش سرمایه که امروز به تصویب سهامداران رسید، سرمایه شرکت تولی پرس به عنوان یک شرکت حاضر در بازارهای جهانی از مرز ۱۰ میلیون دلار خواهد گذشت.
گفتنی است سازمان بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۶۷ درصدی سرمایه شرکت با توجه به عملکرد مثبت آن طی سال مالی گذشته موافقت کرده بود.

فصل دوم – محاسبات تئوری
• محاسبه حقوق و مزایا
• فوق العاده
• …

روش محاسبه حقوق و دستمزد نظام کارمندی :
حقوق مبنا براساس نظام هماهنگ و با ضریب ۱۰۰ ریال بدین شرح میباشد .
گروه مبلغ بر مبنای ضریب ۱۰۰ ریال افزایش از گروه …. تا گروه ….
۱ ۰۰۰/۴۰ ریال افزایش ۵۰۰۰ ریالی
۲ ۰۰۰/۴۵ ریال //
۳ ۰۰۰/۵۰ ریال //
۴ ۰۰۰/۵۶ ریال افزایش ۶۰۰۰ ریال

۵ ۰۰۰/۶۲ ریال //
۶ ۰۰۰/۶۸ ریال //
۷ ۰۰۰/۷۴ ریال //
۸ ۰۰۰/۸۱ ریال افزایش ۷۰۰۰ ریال
۹ ۰۰۰/۸۸ ریال //
۱۰ ۰۰۰/۹۵ ریال //
۱۱ ۰۰۰/۱۰۲ ریال //

۱۲ ۰۰۰/۱۰۹ ریال //
۱۳ ۰۰۰/۱۱۶ ریال //
۱۴ ۰۰۰/۱۲۳ ریال //
۱۵ ۰۰۰/۱۳۰ ریال //
۱۶ ۰۰۰/۱۳۷ ریال //
۱۷ ۰۰۰/۱۴۴ ریال //

طرز محاسبه ضریب حقوقی در سال ۱۳۸۸ :
ضریب اعلام شده ۴۵۴% اعلام شده بنابراین در هر گروهی باشیم طبق فرمول زیر بدست خواهد آمد .

مبلغ گروه ۱ براساس ضریب جدید ۴۳۲ ظریف سال جدید ۸۵ مبلغ هر گروه براساس ضریب ۱۰۰ گروه
۱۸۱۶۰۰ = ۴۵۴% * ۰۰۰/۴۰ ۴۵۴% ریال ۰۰۰/۴۰ یال ۱
۲۰۴۳۰۰= ۴۵۴% * ۰۰۰/۴۵ ۴۳۲ ۴۵۰۰۰ ریال ۲
… … … …

طرز محاسبه حق اولاد :
حقوق مبنای گروه ۱ در هر سال X درصد اعلام شده = حق اولاد
۲۵۴۲۴ = ۱۸۱۶۰۰ * ۱۴% = حق اولاد à سال ۸۸
توجه : این مبلغ برای یک اولاد است اگر دو تا فرزند باشد مبلغ حاصل * ۲ می شود .

طرز محاسبه حق عائله مندی :
حقوق مبنای گروه ۱ در هر سال * درصد اعلام شده = حق عائله مندی
۱۲۷۱۲۰ = ۱۸۱۶۰۰ * ۷۰% = حق عائله مندی ۸۸
طرز محاسبه افزایش سنواتی : مبلغی است که براساس حقوق سال قبل و براساس درصدهای مربوط به نمره ارزشیابی و طبق فرمول ذیل محاسبه می گردد .
نمره ارزشیابی درصد متعلقه
۶۰ به بالا ۵%
۶۰-۵۰ ۴%
کمتر از۵۰ ۳%

درصدهای دریافت شده * (سنواتی سال قبل + مبنای سال قبل) = افزایش سنواتی در سال جدید
۸۵ ۸۵ ۸۶
تغییرات حقوق و بنا
ضریب ۴۳۲% ضریب ۱۰۰% گروه
۴۴۰۶۴۰ ۱۰۲۰۰۰ ۱۱

درصد * (سنواتی سال قبل + مبنای سال قبل) = افزایش سنواتی جدید
(۴۹۴۸۶۰+۱۹۲۵۰۴) %۵=۲۴۲۶۸
۲۴۲۶۸+۱۹۲۵۰۴=۲۱۶۷۷۲
درصورتی که سال اول خدمت باشد و فقط ۶ ماه از خدمت وی سپری شده باشد
مبنا*۳% شده و حاصل*۶ماه از ۱۲ ماه میگردد.

طرز محاسبه فوق العاده شغل :
مبلغی است که با توجه به مدرک تحصیلی و رشته شغلی (آموزشی ـ فرهنگی یا اداری و مالی) تعیین می گردد .
هنرآموزان مانند دبیران

مدرک تحصیلی کمتراز دیپلم آموزگار آموزگار دبیر
دیپلم فوق دیپلم لیسانس فوق لیسانس دیپلم فوق دیپلم لیسانس فوق لیسانس
درصد حقوقی مبنای گروه مربوطه نوع پست از ۷۵-۱۰۰% ۱۴۰% ۱۵۰% ۱۶۰% ۱۷۰% ـ ۱۲۰% ۱۳۰% ۱۴۰% ۱۵۰%

اداری ها با هر مدرکی ۱۳۵%
فوق العاده شغل = درصد براساس جدول * حقوق مبنا
مثال۸۵ ۶۱۶۸۹۶ = ۱۴۰% * ۴۴۰۶۴۰
طرز محاسبه فوق العاده سختی شرایط محیط کار :
با توجه به حقوق مبنای گروه برای آموزگاران و دبیران ۱۰% و برای دبیران آزمایشگاهی ۱۵% تعیین می گردد . (اعم از کارگاهی ـ آزمایشگاهی ـ حتی تربیت بدنی)
فوق العاده سختی شرایط محیط کار = درصد متعلقه * حقوق مبنا
مثال۸۵
۶۶۰۹۶ = ۱۵% * ۴۴۰۶۴۰

طرز محاسبه محرومیت و تسهیلات زندگی :
با توجه به حقوق مبنای گروه و با توجه به درجه محرومیت از تسهیلات زندگی مناطق و شهرستان .

فوق العاده محل خدمت :
با توجه به حقوق مبنای گروه و در کلیه نقاط کشور به استثنای تهران ۵% می باشد و در صورت تغییر محل جغرافیایی خدمت تا ۵ سال قابل پرداخت است .

فوق العاده محرومیت از روستا :
براساس جدولی خاص و با توجه به درجه روستا ـ گروه ـ مدرک تحصیلی تعیین می گردد

طرز محاسبه فوق العاده نوار مرزی :
تسهیلات زندگی * ۱۰% = فوق العاده نوار مرزی

طرز محاسبه فوق العاده جذب مناطق محروم :
به شاغلین در روستاها و بعضی از شهرها ۲۰-۳۰ درصد حقوق و مبنای گروه پرداخت می گردد ( به افراد غیربومی ۵% بیشتر) ولی از سال۸۴ ثابت اعلام شد و بر اساس حقوق و مبنای سال ۸۴
مثلا” ۳۰% گروه ۱۲ هرعددی شد ثابت میماند

طرز محاسبه فوق العاده جذب مشاغل :
با توجه به درصد تعیین شده و با فرمول ذیل محاسبه می شود .
درصد * (همترازی + فوق العاده شغل +برجستگی +حق مسئولیت + افزایش سنواتی + افزایش سنواتی بسیجیان + مبنا)

گروه
طبقه تا ۱۱ و خود ۱۱ بالاتر از ۱۱
آموزشی ۸۵% ۹۵%
اداری ۸۳% ۸۸%

طرز محاسبه فوق العاده ویژه :
(به افراد مشمول پرداخت می شود)
درصد * (همترازی +فوق العاده جذب + فوق العاده شغل + برجستگی + حق مسئولیت + افزایش سنواتی + حقوق مبنا)
درصد
آموزشی ۲۰%
اداری ۳۵%

(آموزشی به استثناء و عوامل اجرایی واحدهای آموزشی از جمله دفتری ـ خدماتی انباردار و کتابداری که فاقد مدرک لیسانس باشد)

طرز محاسبه حداقل دریافتی :
در صورتیکه مبلغ حقوق و فوق العاده شغل به ۳۵۰/۱ ریال نرسد به ما به التفاوت پرداخت می گردد . سال۸۵
حداقل دریافتی = (فوق العاده شغل + افزایش سنواتی + حقوق مبنا) – ۰۰۰/۳۵۰/۱
حداقل دریافتی ۱۳۱۵۵۰ = (۶۱۶۸۹۶ + ۱۶۰۹۱۴ + ۴۴۰۶۴۰) – ۱۳۵۰۰۰۰
برای سال ۸۶ همترازی به فوق العاده ها اضافه میشود و ۱۳۵۰۰۰۰ ریال به ۱۵۰۰۰۰۰ ریال تغییر یافته

تفاوت حقوق با هیئت علمی :
به همکاران دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس و دکتری که همتراز شده اند . اگر حقوق فعلی کمتر از حقوق همتراز می باشد ما به التفاوت قابل پرداخت است .

طرز محاسبه فوق العاده برجستگی :
با توجه به گزارش واحد ارزشیابی ۱۰ یا ۲۰ درصد حقوق مبنای گروه به مدت یکسال قابل پرداخت است .
برجستگی = درصد * حقوق مبنا
افزایش ۲۰% برای ۱۰% از افرادی که بالاترین امتیاز را دارند .
و افزایش ۱۰% برای ۱۰% از افرادی که بالاترین امتیاز بعدی را دارند .

کمک هزینه ازدواج و فوت :
کمک هزینه ازدواج و فوت = ۲۰ * مبنای گروه یک هر سال

شرایط دریافت :
الف) کمک هزینه ازدواج :
۱- به کارکنان مشاغل ـ بازنشسته ـ متوفی ـ از کار افتاده و افراد تحت تکفل وی پرداخت می گردد .
۲- به زوجی که زن و شوهر هر دو کارمند دولت باشند به طور جداگانه به هر یک پرداخت می گردد .
۳- به هر تعداد از عائله تحت تکفل کارمند که ازدواج نماید پرداخت می شود .
ب) کمک هزینه فوت :
به هر تعداد از عائله تحت تکفل مستخدم ـ شاغل ـ بازنشسته که فوت نمایند قابل پرداخت است .
مأموریت : بایستی رفت و برگشت از محل خدمت ۳۰ کیلومتر و با دستور مافوق صورت بگیرد .
طرز محاسبه : روزانه بدون بیتوته ۸۶۴۰ ریال ( روزانه یعنی تقریباً ۱۲ ساعت نه اینکه حتماً ۱۲ عدد شود)
روزانه با بیتوته معادل یک شبانه روز و یک روز محاسبه می گردد . یعنی مزایای داده شده
۳۰% – (۳ * ۸۶۴۰)

شبانه روز یعنی ۲۴ ساعت مثل ۲ روز حساب می گردد و یک دوم شبانه روز هم معادل یک روز است یعنی جمعاً ۳ روز
اضافه کار :
A = (جذب مشاغل + همترازی+ فوق العاده شغل ها + برجستگی + مسئولیت + افزایش سنواتی + مبنا) = مزایای مربوط به اضافه کار
نرخ یک ساعت برای آموزش = ۸۰ ÷ A
نرخ یک ساعت برای اداری = ۱۶۰ ÷ A
(مناطق محروم)

 

کمک هزینه سفر :
الف) به کارکنان رسمی و پیمانی غیربومی که در دهستانها اشتغال به کار دارند پرداخت
می گردد. دریک سال به تعداد عائله حد اکثر تا ۵ نفر و هر نفر ۲۰۰۰۰ ریال پرداخت میگردد حد اکثر سقف پرداختی ۲۰۰۰۰*۵=۱۰۰۰۰۰
( بازنشستگان )

ب) همکاران فرهنگی که در محل جغرافیایی غیر از استخدام اولیه خود بازنشسته یا از کار افتاده شوند تعلق می گیرد .
(انتقالی)
ج) همکاران فرهنگی شاغل که از یک شهرستان به شهرستان دیگر در کوتاهترین فاصله زمینی تغییر محل جغرافیایی دهند (انتقال دائم) می توانند از کمک هزینه سفر و نقل و مکان بهره مند شوند .

۲/۱ حقوق مبنا + فوق العاده شغل + جذب مشاغل تا ۱۵۰ کیلومتر
تمام حقوق + فوق العاده شغل + جذاب مشاغل از ۱۵۰ کیلومتر بیشتر
= ۵ * ۴/۸۶ * تعداد کیلومتر نحوه محاسبه
سفر با خانواده تا ۵ نفر(خود فرد + ۴ نفر دیگر)

کمک هزینه مسکن مناطق محروم :
به کلیه کارکنان رسمی غیربومی شاغل در دهستانها که دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و لیسانس و بالاتر هستند بشرط عدم استفاده از خانه سازمانی یا نداشتن مسکن پرداخت می گردد در مناطق محروم مبلغ آن بصورت تعیین شده .
فوق دیپلم ۲۰۰۰۰ ریال
لیسانس ۳۵۰۰۰ ریال

قانون پرداخت پاداش پایان خدمت :
به ازاء هر سال خدمت قابل قبول معادل یک ماه آخرین حقوق و فوق العاده های دریافتی که مشمول کسور بازنشستگی است به عنوان پاداش پرداخت می گردد .

بازنشستگی :
۴ نوع بازنشستگی داریم : ۱- اختیاری ۲- توافقی ۳- اجباری ۴- قهری

اختیاری :
دستگاه دولتی می تواند مستخدمین را که دارای ۳۰ سال سابقه خدمت باشند بازنشسته نماید .
کارمند : دولت با داشتن ۶۰ سال سن می تواند تقاضای بازنشستگی نماید و دستگاه موظف است درخواست وی را قبول کند .

توافقی :
مستخدم مرد با داشتن ۵۰ سال سن و حداقل ۲۵ سال سابقه با ۲۵ روز حقوق
مستخدم زن با داشتن بدون شرط سنی و حداقل ۲۰ سال سابقه با ۲۰ روز حقوق

اجباری :
وزارتخانه ها و مؤسسات مکلفند مستخدمینی را که دارای ۶۵ سال سن و هر قدر سابقه باشند بازنشسته نمایند . مثلاً ۱۰ سال سابقه داشته باشند ولی از کار افتاده باشد با هر سال سابقه کمتر از ۱۵ روز حقوق برایش محاسبه نمی گردد .

قهری :
براساس رأی صادره از سوی هیأت رسیدگی که تخلفات است که از اختیار مستخدم یا دستگاه خارج می باشد .
توجه : با هر سال سابقه با همان تعداد روز یا رأی هیأت که در متن رأی نوشته شده بازنشسته می شود چنانچه سابقه مرد کم تر از ۲۵ سال زن کمتر از ۲۰ سال باشد بالاجبار بازخرید خواهد شد .
مزایای مشمول بازنشستگی که هر ماهه از حقوق کارمند کسر خواهد شد .
حق مسئولیت + برجستگی + جذب مشاغل + افزایش سنوات + فوق العاده شغل + مبنا)
۹% * (… و جذب مناطق محروم + حق روستا + سختی کار + فوق العاده ویژه +
حق مدیریت نوبت اول محاسبه می شود نوبت دوم / شیفت دو) در صورت کسور قابل مقایسه است

فصل سوم
قراردادهای کار شرکت
• انواع قراردادها
• ویژگیها و تفاوتهای قراردادها
• …

۱- تعریف قرارداد کار
قرارداد کارعبارت است از قراردادی کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاری رابرای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد. در کارهایی که طبیعت آنها جنبه مستمر دارد درصورتی که مدتی درقرارداد ذکرنشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود، شروط مذکوردر قرارداد کار و یا تغییرات بعدی آن در صورتی نافذ خواهد بود که برای کارگر مزایایی کمتر از امتیازات مقرر درقانون کار منظور ننماید.

۲- ویژگی‌های قرارداد کار
برای صحت قرارداد کار در زمان انعقادقرارداد رعایت شرایط ذیل الزامی است:

مشروعیت مورد قرارداد
معین بودن موضوع قرارداد
عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر لازم به ذکراست اصل بر صحت کلیه قراردادهای کار است مگر آنکه بطلان آنها در مراجع ذیصلاح به اثبات رسد. قرارداد کار علاوه بر مشخصات دقیق طرفین باید حاوی موارد ذیل باشد:
نوع کار یا حرفه یا وظیفه ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
ساعات کار، تعطیلات و مرخصی ها
محل انجام کار
تاریخ انعقاد قرارداد کار
مدت قرارداد، چنانچه کاربرای مدت معین باشد
موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل ایجاب نماید
در مواردی که قرارداد کتبی باشد قرارداد در ۴ نسخه تنظیم می‌گردد که یک نسخه از آن به اداره کار محل و یک نسخه نزد کارگر و یک نسخه نزد کارفرما و نسخه دیگر در اختیار شورای اسلامی کار و درکارگاههائیکه فاقد شورا هستند در اختیار نماینده کارگر قرار می‌گیرد.

۳- دوره آزمایشی
طرفین با توافق یکدیگر می‌توانند مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند. در خلال این دوره هر یک از طرفین حق دارد بدون اخطار قبلی و بی آنکه الزام به پرداخت خسارت داشته باشد، رابطه کار را قطع نماید. درصورتی که قطع رابطه کار از طرف کارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه کارگر رابطه کار را قطع نماید کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهدبود.
مدت دوره آزمایشی باید در قرارداد کار مشخص شود. حداکثر این مدت برای کارگران ساده و نیمه ماهر یک ماه و برای کارگران ماهر و دارای تخصص سطح بالاسه ماه می‌باشد.

۴- قراردادهای کارمزدی
کارمزد عبارت است از مزدی که بابت انجام مقدار کاری مشخص که از نظر کمی قابل اندازه گیری یا شمارش باشد به ازای هر واحدکار تعیین و پرداخت می شود. کارمزد برحسب آنکه حاصل کار موردنظر مربوط به یک نفر یا یک گروه مشخصی از کارگران یا مجموعه کارگران کارگاه باشد به ترتیب به صورت کارمزد انفرادی، کارمزد گروهی و کارمزدجمعی تعیین می‌گردد.
در نظام کارمزد گروهی و جمعی باید علاوه برشغل هر یک ازکارگران، سهم هر یک درمیزان فعالیت و کارمزد متعلقه از قبل مشخص گردد و موضوع موردقبول کارگران باشد.
قرارداد کارمزدی برحسب آنکه اولین واحد یا قطعه، ملاک محاسبه کارمزد قرار گیرد ساده و چنانچه برای مازاد بر تعدادمشخص باشد ترکیبی است. در صورت ترکیبی بودن، نرخ کارمزد تعیین شده نباید کمتر از جمع مزدثابت تقسیم بر تعداد کاری که مزدثابت بابت آن تعیین شده است باشد.

درصورت توقف کار به واسطه قوای قهریه یا حوادث غیرقابل پیش‌بینی که وقوع آن از اراده طرفین خارج باشد مقررات ماده ۱۵ قانون کار اجراء خواهدشد. ولی هر گاه عوامل توقف کاربرای کارفرما قابل پیش بینی بوده و خارج از اختیار کارگر باشد، کارفرما علاوه بر مزد ثابت (در مورد قرارداد کار ترکیبی) مکلف به پرداخت مزد مدت توقف کار به ماخذ متوسط کارمزد آخرین ماه کارکرد کارگر خواهد بود. در صورت بروز اختلاف، تشخیص موراد فوق با وزارت کار و امور اجتماعی است.

۴-۱- نحوه محاسبه حقوق و مزایا قراردادهای کارمزدی
مجموع مزد کارمزدی که براساس آئین نامه به کارگر پرداخت می شود نباید کمتر ازحداقل مزد قانونی به نسبت ساعات عادی کار باشد.

ارجاع کار اضافی به کارگران کارمزدی علاوه بر ساعات عادی کار و نیز کار نوبتی و کار در شب برای آنان تابع مقررات قانون کار است. ماخذ محاسبه فوق العاده نوبت کار یا شب‌کاری کارگران کارمزد نرخ کارمزد آنهاست.
چنانچه بجای روز جمعه روز دیگری به عنوان تعطیل هفتگی توافق شده باشد نرخ کارمزد و نیز مزد ثابت (در مورد قرارداد کار ترکیبی) در روز جمعه ۴۰% اضافه می‌شود. نحوه محاسبه مزد روزهای تعطیل و جمعه و روزهای تعطیل رسمی و مرخصی کارگران کارمزد تابع ماده ۴۳ قانون کار می‌باشد.

هر گاه قرارداد کارمزدی به صورت پاره وقت (کمتر از حداکثر ساعات قانونی کار) باشد، مزایای رفاهی انگیزه‌ای به نسبت ساعات کار مورد قرارداد و به ماخذ ساعات کار قانونی محاسبه و پرداخت می‌شود. ماخذ محاسبه مزد، حقوق، حق سنوات و خسارات و مزایای پایان کار موضوع مواد ۱۸ ، ۲۰ ، ۲۷ ، ۲۹ ، ۳۱ ، ۳۲ قانون کار در مورد کارگران کارمزد، میانگین مجموع پرداختی ها در آخرین ۹۰ روز کارکرد کارگر است.

در صورتی که به موجب عرف و رویه دیگری در کارگاه مزد و مزایایی بیش از آنچه دراین آئین نامه مقرر شده است جاری باشد، عرف و رویه مذکور برای کارگران مشمول و همچنین کارگرانی که بعداً به صورت کارمزدی درکارگاه استخدام می‌شوند جاری است.

تغییر نظام کارمزدی به سایر نظامهای مزدی یا بالعکس در مورد تمام یا قسمتی ازکارکنان در کارگاه بایستی پس از تائید شورای اسلامی کار یا انجمن صنفی و یا نمایندگان قانونی کارگران کارگاه به تصویب وزارت کار و امور اجتماعی برسد.
۵- قراردادهای مزدساعتی

مزدساعتی مزدی است که بابت ساعاتی که وقت کارگر در اختیار کارفرماست محاسبه و پرداخت می‌شود. درقراردادهای مزدساعتی، نوع کار(صرف نظر از مقدار و میزان آن) و نیز ساعات کار در روز یا هفته یا ماه مشخص می‌گردد.

اعمال نظام مزد ساعتی در موارد ذیل مجاز است:
متصدیان حمل و نقل کالا و مسافر
کارگران مطب‌های خصوصی پزشکان، کلینکیهای پزشکی و پیراپزشکی، دامپزشکی و نظایر آنها در صورتی که مدت فعالیت آنها کمتر از حداکثر ساعات قانونی کار در شبانه روز باشد.
مشاغل غیرتمام وقت در زمینه های مشاوره و نظایر آنها مشاغل مربوط به نگهداری و مراقبت از اموال، تاسیسات و ساختمان و حیوانات به شرطی که ساعات کار کمتر از حداکثر ساعات قانونی کار در شبانه روز باشد.

مشاغل آموزشی و پژوهشی
البته ذکر مشاغل فوق مانع از اعمال سایر نظامهای مزدی در فعالیتهای مذکور نخواهد بود اما استفاده از نظام مزد ساعتی جز در موراد معوقه فوق موکول به اخذ موافقت وزارت کار و امور اجتماعی است.

۵-۱- محاسبه حقوق ومزایا قراردادهای مزدساعتی
در نظام مزد ساعتی، کارفرما مکلف است علاوه بر مزد ثابت، مزایای رفاهی از قبیل حق مسکن، حق خوار بار و کمک عائله مندی را به نسبت ساعات کار محاسبه و به کارگر پرداخت نماید.
مزد کارگرانی که مشمول نظام مزد ساعتی می‌باشند به تناسب ساعات کار عادی کار در شبانه روز نباید کمتر از مزد مشاغل مشابه در نظام روزمزدی باشد. در کارگاههایی که فعالیت آنها جنبه استمرار دارد یا به صورت فصلی فعالیت می کنند کارگران مشمول مزدساعتی حق استفاده از مرخصی و تعطیلات رسمی با استفاده ازمزد را دارند.
هر گاه نوع کار طوری باشد که تعداد ساعات کار عادی و مجموع مزد هر روز مساوی باشند مزد مذکور معادل روزهای کار است در غیر این صورت ماخذ محاسبه، میانگین مزد ساعتی کارگر در روزهای آخرین ماه کارکرد وی خواهد بود.

مبلغ پرداختی به هرحال نباید کمتر از حداقل مزد قانونی باشد. ماخذ محاسبه مزد، حقوق، حق سنوات و خسارات و مزایای پایان کار موضوع مواد ۱۸ و ۲۰ و ۲۷ و ۲۹ و ۳۱ و ۳۲ قانون کار در مورد کارگران مشمول نظام مزدساعتی، میانگین مجموع پرداختی ها در آخرین ۹۰ روز کارکرد کارگر است.

در کارگاههائی که دارای عرف و رویه خاص در مورد مزد ساعتی می‌باشند در صورتی که بر اساس عرف و رویه موجود مزد و مزایایی بیش از ضوابط مقرر در این آئین نامه به کارکنان مشمول پرداخت نمایند عرف و رویه موجود مزد و مزایای بیش از ضوابط مقرر در این آئین نامه به کارکنان مشمول پرداخت نمایند عرف و رویه مذکور مناط اعتباراست.
تغییر نظام مزد ساعتی به سایر نظامهای مزدی در اجرای ماده ۲۶ قانون کار با موافقت کارکنان مشمول و تائید وزارت کار و اموراجتماعی امکان پذیراست.
۶- قراردادهای کارمزد ساعتی

کارمزد ساعتی مزدی است که در مقابل انجام کار مشخص در زمان مشخص پرداخت می‌شود. در قرارداد کارمزد ساعتی باید میزان و مقدار کار متناسب با زمان مشخص باشد.
کارمزد ساعتی برحسب آنکه حاصل کار مورد نظر مربوط به یک نفر یا گروه مشخصی از کارگران یا مجموعه کارگران کارگاه باشد به ترتیب به صورت کارمزد ساعتی انفرادی، کارمزد ساعتی گروهی و کارمزد ساعتی جمعی تعیین می‌گردد.

در نظام کارمزد ساعتی گروهی و جمعی باید علاوه بر شغل هر یک از کارگران، سهم هر یک در میزان فعالیت و کارمزد ساعتی متعلقه ازقبل مشخص گردد و موضوع موردقبول کارگران باشد. مشاغل قابل شمول در نظام کارمزد ساعتی نوعاً مشاغلی هستند که استاندارد زمان انجام کار توسط ابزار و یا دستگاه مورد استفاده از قبل مشخص شده یاقابل مشخص شدن باشند.

استفاده از نظام کارمزد ساعتی در کارگاههایی که فعالیت آنها جنبه مستمر دارد و یا به صورت فصلی یا در مقاطع زمانی خاص فعالیت ندارند موکول به اخذ موافقت اداره کار و اموراجتماعی محل است.
فعالیتهایی که توسط صاحبان حرفه، پیشه و مشاغل آزاد مستقیماً به مصرف کننده عرضه می‌شود و در مدت معین و محدود انجام می‌گیرند مشمول مقررات کارمزد ساعتی نمیباشند (مانندمعلمین خصوصی که بطور پاره وقت و غیر مستمرانجام وظیفه می‌نمایند).

۶-۱- نحوه محاسبه حقوق ومزایا قراردادهای کارمزد ساعتی

مزد کارگرانی که مشمول نظام کارمزد ساعتی نمی‌باشند به تناسب ساعات عادی کار شبانه روز نباید کمتر از مزد مشاغل در نظام روزمزدی باشد. درکارگاههایی که فعالیت آنها جنبه مستمر دارد و یا به صورت فصلی کار می کنند کارگران مشمول کارمزد ساعتی حق استفاده از مرخصی و تعطیلات با استفاده از مزد را دارند.
هرگاه نوع کار طوری باشد که تعداد ساعات کار عادی و مجموع کارمزد هر روز مساوی باشند مزدایام مذکور معادل کارمزد روزهای کار است. در غیراین صورت ماخذ محاسبه میانگین کارمزد ساعتی کارگر در روزهای کارآخرین ماه کارخواهد بود.
ماخذ محاسبه مزد، حقوق، حق سنوات و خسارات و مزایای پایان کار موضوع پایان کار موضوع مواد ۱۸ ، ۲۰ ، ۲۷ ، ۲۹ ، ۳۱ ، ۳۲ قانون کار در مورد کارگران مشمول کارمزد ساعتی می‌باشند.
درصورتی که بر اساس عرف و رویه موجود مزد و مزایایی بیش از ضوابط مقرر در این آئین نامه به کارکنان مشمول پرداخت می‌شود، عرف و رویه مذکور معتبر خواهد بود.
تغییر نظام کارمزد ساعتی به سایر نظامهای مزد در اجرای ماده ۲۶ قانون کار با موافقت کارکنان مشمول و تائید وزارت کار و امور اجتماعی امکان پذیراست. سایر مقررات کار و ضوابط و مقررات قانون کار ناظر به کارگران که در بالا به آن اشاره‌ای نشد، در مورد کارگران مشمول نظام کارمزدی، مزدساعتی و کارمزد ساعتی نیزحاکم است.

فصل چهارم
صورت های مالی و ترازنامه شرکت

صورت های مالی و ترازنامه شرکت :
به طور کلی هر واحد اقتصادی به منظور برنامه ریزی و تعیین خط مشی آینده ، اطلاعات و گزارشهای حسابداری را مورد بررسی قرار می دهد و از آنجا که اطلاعات حسابداری به خودی خود قابل استفاده نیستند باید ثبت و طبقه بندی شده و در قالب صورتهای مالی خلاصه گردند .

برای ثبت این اطلاعات ، حسابداران هر یک از فعالیتهای مالی را مورد تجزیه و تحلیل قرارداده و پس از طبقه بندی اقلام ثبت شده اثر آن را بر معادله حسابداری تعیین می نمایند ، سپس اقلام ثبت شده را در قالب اعداد قابل سنجش به پول خلاصه نموده سپس در این مرحله از ترکیب و تنظیم حسابهای دفتر کل گزارشهایی را تهیه می کنند که حداکثر اطلاعات مورد نیاز کسانی که به این نتایج برای ادامه فعالیت خود نیاز دارند ، را به طور ساده و خلاصه به دست می دهد . این گزارشها را در اصطلاح حسابداری صورتهای مالی می گوییم که از مهمترین آنها می توان به ترازنامه ، صورت سود و زیان ، صورت حقوق صاحبان سرمایه اشاره کرد

فعالیت های مالی :
منظور از فعالیتهای مالی آنگونه فعالیتهائیست که به طریقی موجب تغییراتی در دارایی ، بدهی و یا سرمایه یک شخص یا موسسه گردد . فعالیتهای مالی هر موسسه که در واقع مبادلات تجاری می باشند ، اساس و مبنای عملیات حسابداری آن موسسه محسوب می شود .

فعالیتهای مالی انجام شده ، توسط یک موسسه اقتصادی در طی یک دوره مالی ، در دفاتر خاصی ( دفتر معین ، دفتر روزنامه ، دفتر کل ) به ثبت می رسند . در پایان هر دوره مالی با استفاده از مانده حسابها صورتهای مالی تهیه می گردند که منعکس کننده داراییها ، بدهیها ، درآمدهای کسب شده و هزینه های پرداخت شده موسسه مورد نظر باشند .
فعالیتهای مالی انجام شده توسط یک موسسه یا واحد اقتصادی به دو دسته تقسیم می شوند :

فعالیتهای مالی بیرونی :
فعالیتهای مالی بیرونی همان فعالیتهایی هستند که بین موسسه مورد نظر و سایر موسسات انجام پذیرند مانند قراردادی که برای بیمه ساختمان با یک شرکت بیمه منعقد می گردد .

فعالیتهای مالی درونی :
فعالیتهای مالی درونی آن دسته از فعالیتهای مالی هستند که به منظور تعدیل مانده بعضی از حسابها و به دست آوردن مانده واقعی آنها در دفاتر موسسه انجام می پذیرند مانند تعدیل مانده حساب پیش پرداخت بیمه ساختمان در پایان دوره مالی .

ترازنامه :
ترازنامه یا بیلان عبارتست از صورتی که وضع مالی یک موسسه را در یک تاریخ معین ( غالبا آخرین روز ماه یا سال ) نشان می دهد و به همین دلیل به آن صورت وضعیت مالی نیز گفته می شود . ترازنامه در واقع همان معادله حسابداری است که در آن ارقام مربوط به هریک از دو طرف معادله تفکیک و با طبقه بندی جزییات نمایش داده شده است . به عبارتی ترازنامه صورتی از مایملک و بدهیهای یک موسسه می باشد .

عنوان ترازنامه شامل سه سطر است که سطر اول نام موسسه ای می باشد که ترازنامه جهت نشان دادن وضعیت مالی آن تهیه می گردد در سطر دوم نام صورت مالی تهیه شده که همان ترازنامه است ذکر می شود . در سطر سوم تاریخ تنظیم ترازنامه که معمولا یک روز معین است نوشته می شود و این بدان معنی است که ترازنامه نشاندهنده وضع مالی موسسه در یک روز معین است و نه در یک دوره مالی . ضمنا ترازنامه وضعیت مالی یک موسسه را نشان می دهد و نه وضعیت مالی شخصی صاحب یا صاحبان موسسه را چرا که ممکن است ایشان منابع ایجاد درآمد دیگری نیز داشته باشند .

ترازنامه خود به دو صورت گزارشی ( عمودی ) و حسابی(افقی ) تهیه می شود .

در شکل گزارشی ترازنامه ابتدا عنوان ترازنامه مشتمل بر سه سطر آورده می شود . سپس داراییها را به صورت ستونی می آوریم . پس از آن بدهیها نوشته شده و پس از آن حقوق صاحبان سرمایه را می آوریم . بدهیها را قبل از حقوق صاحبان سرمایه می آوریم بدلیل اینکه طلبکاران در دریافت مطالباتشان نسبت به صاحب یا صاحبان موسسه تقدم دارند .
در شکل حسابی ترازنامه پس از عنوان ابتدا داراییها در سمت راست و سپس بدهیها و حقوق صاحبان سرمایه در سمت چپ نوشته می شوند .
به طور کلی می توان گفت ترازنامه صورتی است که اطلاعات لازم در مورد پرداخت بدهی های موسسه را در اختیار می گذارد .

تراز پرداختها :
تراز پرداخت ها جدولی است حاوی مبادلات بدهکار و بستانکار یک کشور با کشورهای دیگر و سازمان های بین المللی که به شکل مشابه با حساب های درآمد و مخارج شرکتها تنظیم می شود. این مبادلات به دو گروه کلی تقسیم می شوند: حساب جاری و حساب سرمایه. حساب جاری نیز متشکل از دو بخش است: تجارت مرئی ( یعنی واردات و صادرات کالاها)، و تجارت نامرئی )یعنی درآمد و مخارج خدماتی مانند بانکداری، بیمه، جهانگردی، کشتیرانی و نیز سود دریافتی از طرف های خارجی و بهره های پرداختی به آنها).

مانده حساب جاری در یک دوره عبارتست از تفاوت میان درآمد ملی و مخارج ملی. شکل و نحوه ارائه جدول تراز پرداخت ها در کشورهای مختلف یکسان نیست و حتی در یک کشور معین در زمانهای مختلف تفاوت می یابد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 56 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد