بخشی از مقاله

شرکت طراحان آرشیدا سازه :
این شرکت ، یک شرکت طراحی صنعتی است و به دو قسمت طراحی که شامل طراحی محصول و طراحی داخلی و غیره است و قسمت تولید محصولات شرکت است.
هدف اصلی شرکت طراحی و تولید مبلمان مقوایی است.
یکی از این مبلمان مقوایی ، صندلی است.


روند شکل گیری صندلی مقوایی ازمراحل طراحی و آزمایشات و تولید پروسه ای است به شرح زیر:
صندلی مقوائی:


برای تولید یک مبلمان خاص از جنسی خاص احتیاج به بررسی و تحقیق زیاد و دقیق است.
ابتدا باید دانست که هدف از تولید این صندلی چیست؟ صندلی برای چه قشری از جامعه ساخته می شود؟ سپس باید به تحلیل تاریخچه و نمونه های موجود از این محصول پرداخت . همچنین باید به جمع آوری اطلاعاتی گرد متریال مورد استفاده پرداخت .
این مسائل در این گزارش به طور خلاصه گنجانده شده اند.

اهداف صندلی مقوائی :
صندلی مقوایی ، صندلی ای است که برای نسل جوان و دانشجو و برای خانه های موقت و دانشجویی.
با قابلیت سر هم شدن توسط مخاطب و سبک و ارزان و با مقاومت زیاد واستفاده از متریال مقوا که آلودگی برای محیط زیست ندارد .
در واقع صندلی مقوایی به دلیل نو بودن این هیجان را در هر کسی بر می انگیزد که از آن درچیدمان محل زندگی و یا کار خود استفاده کند.
سر هم کردن صندلی بدون استفاده از هیچ متریال دیگری به جز مقوا بسیار جالب است و حالتی پازل گونه به صندلی می بخشد . با این که دستورالعمل ساخت بسیار ساده و با توضیحات دقیق است .


صندلی ساده است . سادگی صندلی به آن آرامش و خودمانی بودن می بخشد.
صندلی مقوایی صندلی است که هیچ گونه دردسری را دنبال نمی کند، قیمت ارزان آن نگرانی از خرابی و کثیف شدن را از بین می برد.
صندلی از مقوا ساخته شده است و قابل بازیافت است.
تاریخچه صندلی مقوائی :


در مورد صندلی مقوایی باید گفت که کاری است تقریبا مدرن و کارهایی که بر روی آن انجام شده است بسیار پراکنده و شخصی بوده است و به صورت یک پروژه تولیدی هیچگاه به آن توجه نشده است.

صندلی مقوائی در ایران :
ساخت این صندلی در ایران به عنوان وسیله ایی سهل الوصول برای نسل جوان ایرانی ،ارزان و برای دوره ایی خاص انجام می شود.

مقوا:
مقوا کاغذی است با جرم معین (معمولا بیشتر از 230 گرم بر متر مربع)
که تا حدی محکم باشد .

زمان استفاده از مقوا به ویژه در مقیاس وسیع ، برای ساخت جعبه ها معلوم نیست . اولین باراز مقوا ، در اواخر قرن 15 م در رم استفاده شد که این مقوا شامل تکه کاغذ های پاره به هم چسبیده ای بوده که برای ساخت جلد کتاب از آن کمک گرفتند. در اواخر قرن 18 ، مقوا ها با دست ساخته می شدند. در این زمان ، تکه های پارچه توسط قالب های دستی ، قالب زده و در آفتاب خشک می شدند. تا قبل از 1827 م مقواها به صورت دستی و با استفاده از خمیر لباس های کهنه تهیه می گشتند.

بین سال های 1870 تا 1875 م لایه های موج دار در وسط مقوا ، به کار گرفته شدند.در سال 1880 م ، مقوای مانیل ساخته شد . در 1885 م مقوای تراشه ای و پوشش داده شده با خاک رس ، تولید گشت . در سال 1894 م ، مقواهایی که از جنس پالپ چوب بودند آستر شد. در سال 1903 م ، برای مقوا آستر کنفی در نظر گرفته شد. در 1923 م ، آستر کرافت به کار گرفته شد.در سال 1927 م ، آستر کرافت فوردراینر مورد استفاده قرار گرفت. در 1928 م ، آستر های کرافت در وسط مقوا به کار گرفته شده و کارتن های تقلیدی ساخته شدند. در 1945 م استفاده از لایه های نیمه شفاف عاجدار در وسط مقوا معمول گشت.


انواع مقوا :
مقوای تراشه ای (Chip Board ) :
ارزان ترین مقوا می باشد که از خرده های فیبر و کاغذ باطله ساخته می شود. می توان آن را کاملا و بدون آسیب دیدن خم کرد. برای بسته بندی غذایی مناسب نیست وبرای لایه های بیرونی کارتن های چای و غلات مورد استفاده قرار می گیرد. با موادی به نام لینر استاک (Liner Stock) آستر شده و با خاک رس رو کش می شود.

مقوای سخت مانیل (Solid Manila Board):
این مقوا از خمیر کاغذ به روش شیمیایی ساخته می شود . با ماده آستر سفید (White Liner) آستر می شود . کیفیت خمش ، انحنای آن و استحکامش فوق العاده است.
مقوای کرافت فورد راینر :
از فیبر های 100% خالص کرافت ساخته شده و دارای استحکام و مقاومت بالا می باشد. ممکن است توسط خاک رس خلل و فرج آن را برای بهبود چاپ پوشش دهند یا سطح آن را جهت بالا بردن مقاومت به رطوبت با پلی اتیلن بپوشانند. کرافت با آستر سفید برای بسته بندی سخت افزار ، قطعات اتومبیل ، اسباب بازی و...که نیاز به استحکام بالا دارند به کار می رود. کرافت با سطح سفید مقاوم به رطوبت بوده و برای سطل ها ، نوشابه ها و ... مناسب است.

مقوای فیبری سخت :
مقوای سه لایه ای است که لایه های خارجی آن ، از کاغذ کرافت با ضخامت 005/0 تا 0012/0اینچ و لایه میانی از تراشه مقوا که ارزان می باشد ساخته شده است.مقاومت زیادی نسبت به ضربه پذیری و رطوبت دارد. بسته های حاصله تا 45 کیلوگرم بار می گیرند. در صورتی که بسته های پر شونده تنها بین 5/4 تا 18 کیلوگرم بار را در خود جای می دهند.به سختی سوراخ می شوندو از معایب آنها می توان به وزن زیاد ، نداشتن حالت ارتجاعی و قیمت بالای آن اشاره کرد.از این مقوا در ساخت ظروف مخصوص حمل و نقل مواد غذایی (صندوق های فیبری ) استفاده می شود.


مقوای شیار دار یا موجدار (Corrugated Board):
این مقوا از سه لایه تشکیل شده که لایه های آستر داخلی و خارجی از کاغذ کرافت و لایه مرکزی از مقوای شیار دار (موج دار یا فلوت دار) می باشد. لایه میانی از خمیر کاغذ های باطله ساخته می شودو لایه ها توسط چسب سیلیکات سدیم یا خمیر نشاسته به هم می چسبند. این نوع مقوا ها مقاوم به خراش ، فشار و سایش می باشند و وزن نسبتا بالایی دارند. وزن آنها حدود 300 گرم بر متر مربع است . چاپ بر روی آن ها از نوع فلکسو گرافیک به وسیله پرس و با جوهر هایی که سریع خشک می شوند صورت می گیرد.


مقوای شیار دار به یکی از فرم های زیر ارائه می شود :
1- مقوای یک رویه (Single Face) :
از یک لایه آستری به همراه یک ورقه شیار دار ( موج دار ) تشکیل شده است .


2- مقوای دورویه (Double Face) :
از یک لایه مقوای شیاردار بین دو لایه آستر تشکیل شده است . (سه لایه)
3- مقوای دو دیواره ( Double Wall) :
از سه لایه آستر به همراه دو لایه شیار دار تشکیل شده است . ( پنج لایه)
4- مقوای سه دیواره (Triple Wall ) :
از چهار لایه آستر به همرا ه سه لایه شیار دار تشکیل شده است . ( هفت لایه )


عاج و شیار داخل مقوا را اصطلاحا فلوت می نامند . فلوت ها با توجه به ارتفاع ، جنس ، ضخامت و گرماژ به انواع مختلفی تقسیم می شوند.
انواع فلوت عبارتند از :


1- فلوت A: بلند ترین فلوت است . کمترین تعداد شیار در هر متر را دارد ( غیر از فلوت E وD ) ، مقاومت در برابر ایستادگی و ضربه پذیری دارد . به عنوان دیواره جعبه استفاده می شود و برای بسته بندی اشیا شکستنی به کار می رود . ارتفاع کنگره های آن 5/4 تا 7/4 میلیمتر و تعداد آنها در هر متر بین 105 تا 125 عدد می باشد.


2- فلوت B: بیشترین شیار را در هر متر نسبت به سه نوع معمولی (C،B،A) دارد . تعداد کنگره های آن بین 150 تا 185 عدد در متر می باشد . در فلوت B ارتفاع قوس ها کمتر است . این ارتفاع 1/2 تا 9/2 میلیمتر می باشد . بنابراین محکم تر بوده و ضربه را کمتر جذب می کندو مقاومت آن نسبت به له شدگی زیاد است . در بسته بندی کنسرو هایی که سنگین هستند به کار می رود .


3- فلوت C: ترکیبی از دو فلوت B و A است . در صنایع بسته بندی مواد شیشه ای به کار می رود . مقاوم به ضربه و له شدگی است و وزن را تحمل می کند. ارتفاع کنگره های آن بین 120 تا 145 عدد در متر می باشد.


4- فلوت D: اصطلاحا جامبو Jumbo نامیده می شود . این فلوت بیشترین انعطاف را دارد . در مقواهای پوششی یک رویه یا جایی که محتویات نسبت به تغییرات درجه حرارت حساس هستند ، نظیر مواد غذایی دریایی کاربرد دارد.


5- فلوت E: در مقواهای دولایه با مقاومت بالا استفاده می شود . بیشترین مقاومت در برابر له شدگی را دارد. سطحی صاف و مناسب برای چسباندن اتیکت و چاپ دارد . برای ساخت کارتن های تا شونده به کار می رود . با پلی استر یا PE پوشش داده می شود.

مقوای سفید (White Board) :
برای بسته بندی مواد غذایی نظیر بستنی ، شکلات و مواد غذایی منجمد استفاده می شود. توسط پلی اتیلن ، پلی وینیل کلراید یا موم برای قابلیت دوخت حرارتی پوشش داده می شود.
مقوای دوبلکس ( Dublex Board) :
دو لایه دارد . از پالپ خالص ساخته می شود . لایه داخلی از پالپ چوب رنگ بری شده ، و لایه بیرونی از پالپ چوب رنگ بری نشده تشکیل می گردد.
مقوای ظرفی (Contain Board) :
بزرگترین مقوای تک لایه است. ضخامت آن در دو نوع 03/0 و 09/0 اینچ است و توسط فرایند سولفاته تهیه می شود.
مقوای خاکستری (Gray):
مقوایی است که از خرده کاغذ های مخلوط در ماشین کاغذ سازی به دست می آید و ممکن است به همان صورت مصرف شود و یا یک یا دو رویه آن به وسیله قشری از الیاف کاغذ با ترکیبات مختلف دیگر پوشانده شود. وزن آن بین 250 تا 700 گرم بر متر مربع متغیر است.
مقوای چند لایه ( بازیافتی) :
مقوایی است از چند لایه مرطوب همسان ، در جریان ساخت بدون چسب به هم متصل شده است . لایه خارجی می تواند از نوع لایه میانی باشد.

کار با کاغذ و مقوا :
اگرچه کاغذ یا مقوا به صورت ورق یا رول های مسطح می باشند ولی کار های مختلفی بر رویشان انجام می شود تا بسته و اشیا دیگر سه بعدی ساخته شوند.
در موقع کار با کاغذ و مقوا به اصطلاحاتی بر می خوریم . چندین اصطلاحی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :
1- رگه : در تمامی کاغذ ها و مقواها ، الیاف در یک جهت قرار دارند که به آن رگه یا وضعیت الیاف گفته می شود . کاغذ یا مقوا به آسانی در جهت رگه شان نیم بر یا تا می شوند. اگر کاغذ یا مقوا در راستای رگه شان پاره شوند ، لبه شان صاف خواهد بود.


2- نیم بر کردن : کاغذ به آسانی تا می شود . برای سهولت تا کردن ، بر روی کاغذ ، خط می اندازند یا به اصطلاح ان را نیم بر می کنند . نکته اینجاست که برای درست کردن ماکت یا جعبه ، هرگز نباید با لبه تیز کاتر و غیره بر روی کاغذ یا مقوا خط انداخت . زیرا برش باعث له شدن الیاف و تضعیف کاغذ می شود . برای این کار می توان از یک وسیله کند ، مانند گیره کاغذ ، سکه یا خودکار استفاده کرد. برای نیم بر کردن ، خطکش تا ، در ضخامت های مختلف وجود دارد.


3- برجسته سازی : فرایندی است که در آن ، طرح یا تصویری به صورت برجسته بر روی کاغذ یا مقوا ظاهر می شود . می تواند بر روی کاغذ چاپ شده و یا چاپ نشده انجام گیرد. اگر بر روی کاغذ یا مقوای بدون طرح و سفید انجام شود برجسته سازی کور (Blind) نامیده می شود. برجسته سازی با فشردن ورق کاغذ بین قالب مادگی برنجی و قالب نر انجام می شود. از آنجائیکه برجسته سازی فرایند گرانی است معمولا برای سیستم های با ارزش ، لوازم آرایش ، هدایای نوشت افزاری و لوازم تبلیغاتی به کار می رود .


4- برش با قالب (قالب سازی ) : قسمتی از کار است که به برش دادن و تیغ زدن مقوا و کاغذ چاپ بنابر خواسته طراح بسته صورت می گیرد. قالب ساز بر پایه کار لیتو گراف و یا گرفیست ، که جای تیغ خوری ها را نشان کرده کار خود را آغاز می کند. بدیهی است در این روش صورت قرار گیری بسته ها کنار هم، باید کمترین پرتی کاغذ و مقوا بعد از برش را داشته باشد.


روال کلی کار بدین شرح است : قالب ساز تخته ای هم اندازه فرم اصلی ( مقوای چاپ شده ) انتخاب می کند . کاغذ میلیمتری را با چسب غیر آبی بر روی آن می چسباند . طرح را روی کاغذ میلیمتری پیاده می کند. توسط اره مویی برشی به عمق یک میلیمتر روی خطوط رسم شده ایجاد می کند. تیغ ها را از پشت وارد شیار ها می کند به طوری که لبه انتهایی تیغ با سطح زیر تخته هم طراز شود . اسفنج ها را در فاصله 5 میلیمتری از تیغ ها می چسباند . کاغذ یا مقوا توسط ماشین تیغ زنی با ضربه یا تماس بریده می شود.
در اینجا به شرح مواد و ابزار قالب سازی می پردازیم :


1- تخته چند لایه استخوانی : این تخته از الیاف چوب های فشرده ساخته شده و دارای چند لایه از چوب متقاطع است . یعنی لایه ها به گونه ای بر روی هم قرار گرفته اند که راستای محور بافت طولی هر لایه با لایه دیگر فرق می کند. این امر سبب می شود که تخته بر اثر برش در جهات مختلف همچنان مستحکم بوده و ترک نخورد ه و خرد نشود . ضخامت استاندارد این تخته 18 میلی متر می باشد. گاه به جای این تخته از فیبرهای فشرده نیز استفاده می کنند.
2- کاغذ میلیمتری :برای راهنمایی قالب ساز ، بر روی تخته چسبانیده می شود.


3- تیغ ها : رول اصلی را در قالب سازی بازی می کنند و دارای گونه های مختلفی هستند. قطر آنها یکسان بوده ولی ارتفاع آنها اندکی متفاوت است.این تیغ ها عبارتند از :


الف) تیغ برش : به ارتفاع 8/23 میلیمتر است و دارای یک لبه تیز می باشد که وظیفه آن قطع کاغذ یا مقوا در محل تماس است.
ب) تیغ خط تا : ار تفاع آن کمتر از تیغ خط برش می باشد . مقدار ارتفاع این تیغ 4/23 میلیمتر است . این تیغ تنها وظیفه انداختن خط تا را دارد و شکافی در مقوا ایجاد نمی کند.


ج) تیغ پرفراژ: تیغ برشی است که لبه آن کنگره کنگره ، با فواصل یکسان است. وظیفه آن زدن برش های مقطع با فاصله های منظم است.مصرف این تیغ در محل هایی از بسته است که احتمالا به دست مصرف کننده جدا خواهد شد. در بعضی از مواقع تیغ پرفراژ برای انداختن خط تا به کار می رود.
د) تیغ های خاص : این تیغ ها در واقع نوعی تیغ برش یا پرفراژ است که بنا بر تشخیص طراح به صورت های موج دار ، زاویه دار ، دالبر و ... ساخته می شوند.
4- لوازم و ابزار قالب سازی : خطکش ، کولیس ، ریز سنج ، چکش ، سمبه ، گیره ، انبر دستی ، اره مویی و ...


5- اسفنج های کنار تیغ ها :این اسفنج ها که رل ظریفی را در قالب سازی دارند برای جلو گیری از چسبیدن مقوا به قالب بعد از عمل برش به کار می آیند و اندکی از لبه تیغ ها بلند ترند. این اسفنج ها هنگامی که فشار دستگاه از روی کاغذ برداشته می شود ، کاغذ را از روی قالب جدا می کنند.

ماشین های تیغ زنی :
وظیفه ماشین های تیغ زنی ایجاد تماس بین مقوا یا کاغذ با قالب است که در اینجا به شرح چند نوع از این ماشین ها می پردازیم :
1- ماشین دایکات (Die cut): این نوع ماشین برای تیغ زدن کارتن ها در ابعاد و اشکال بسیار بزرگ (تا چند متر) به کار می رود. برای دایکات کردن سه روش وجود دارد:
الف ) قالب پوک (Hollow Die cutting) :
با قالب های سوراخ که شبیه قالب های شیرینی پزی هستند انجام می شود . این روش منحصرا برای چسب ها پاکت ها ی نامه استفاده می شود.
ب) دایکات با خط کش فولادی : این روش زمانی استفاده می شود که انطباق بالا لازم باشد. خط کش های فولادی را به شکل دلخواه خم کرده و درون قطع هایی از تخته سه لا به قطر 4/3 اینچ قرار می دهند. چندین قالب را روی صفحه پرس قفل کرده و هر بار چند ورق را با هم برش می زنند.


ج) برش با قالب لیزری : برش با قالب لیزری در سال 1958 م توسط سی. اچ. تونز (C.H.Townes)و آرتور شالو (Arthur Schawlow) ابداع شد. در این روش برش ها توسط پرتو لیزری و به صورت خیلی دقیق صورت می گیرد.

2- ماشین ووپا پس (Wupa ps) : مقوای 5/4 ورقی و یا کاغذ را تا ابعاد 70 *100 سانتی متر مربع تیغ می زند. در این روش ، مقوا و یا کاغذ چاپ شده به صورت ورق تخت توسط پنجه های دستگاه به روی صفحه سینی (سطح دستگاه ) آورده شده تا قالب بالای دستگاه بسته شود. با پرس آن ، روی کاغذ یا مقوا ، سطح کاغذ و یا مقوا تیغ خورده شده و اضافات و دوره های کار جدا می گردند.


3- ماشین لتر پرس (Letterpress) : این ماشین ساخت کار خانه هایدلبرگ می باشد. توانایی تیغ زنی کاغذ و مقوا تا ابعاد 70*50 سانتی متر مربع ( دو ورقی ) و 64 *89 سانتی متر مربع ( سه ورقی ) را دارد. پنجه های دستگاه ، کاغذ را به دور سیلندری می کشندو قالب که در زیر سیلندر بر روی سینی متحرک ماشین جای گرفته هماهنگ با سرعت سیلندر ، حرکتی در جهت چرخش سیلندر می کند که در حین این حرکت با کاغذ یا مقوا تماس مس سابد و در نتیجه کاغذ یا مقوا را به فرم از پیش تعیین شده تیغ می زند. سینی و قالب در محور سیلندر برای انجام کار های دیگر مانند لیبل و ... تنظیم شدنی است. فاصله سیلندر تا سینی 8/23 میلیمتر است . یعنی هم اندازه ارتفاع تیغ می باشد.
4- ماشین ملخی : تیغ زنی کاغذ و مقوا تا ابعاد 35*25 سانتی متر مربع را انجام می دهد. کمی شبیه ماشین Wupa ps است. یعنی کار آن به وسیله پرس انجام می شود.


نمونه های موجود:
نمونه هایی وجود دارد که با مقاومت بسیار کم و یا با تلفیقی از متریال های دیگر ساخته شده اند و اکثرا با تا های بسیار ساده هستند.

صندلی مقوایی اف ای کیو (FAQ):
این صندلی توسط اندرو سنیور (Andrew Senior) ساخته شده است وتوسط خود او در اینترنت به نمایش گذاشته شده است . اندرو در صفحه اینترنتی خود می نویسد:
"صندلی مقوایی یکی از مهم ترین بخش ها در وب پیج (Web Page) من است ، معمولا خیلی نامه های اینترنتی به من می رسد که درباره چگونگی ساخت صندلی مقوایی از من سوال میکنند. من قبلا نمی پذیرفتم چرا که هیچ دستورالعمل نوشته شده یا نقشه ای وجود نداشت ، صندلی در ذهن من طراحی شده بود .
در اینجا به سوالاتی که بارها پرسیده شده است می پردازم:
چگونه صندلی مقوایی ساخته شد؟
صندلی مقوایی بعد از آمدن من به نیو یورک ساخته شد در حالی که هیچ چیز نداشتم در یک آپارتمان خالی فقط 4 جعبه کارتنی و محتویاتشان.
بعد از مدتی متوجه شدم که تغییر جعبه ها به مبلمان مشکل در معرض دیدبودن آنها و همچنین کمبود مبلمان مرا حل میکند ،من 4 جعبه مقوایی داشتم و4 صندلی می خواستم پس از روی اجبار طراحی انجام دادم که از هر جعبه یک صندلی ساختم.
صندلی ها می توانند وزن یک نفر را تحمل کنند؟
بله، وزن حدود 80 کیلوگرم را بدون مشکل تحمل می کنند. بعد از یک مدت از استفاده از صندلی ها بسیار لرزان شدند و به درد نمی خوردند.
اما این مدل شامل طراحی پیشرفته تری است که آن را پایدارتر کرده است.
آیا چیز دیگری هم در تحمل وزن هست ؟
صندلی فقط شامل مقوای کارتنی است ،وزن شخص توسط مقوا تحمل می شود. در طراحی آن از باریکه های سه گوش مقوایی برای انتقال وزن شخص به پهلوهای صندلی و از آن جا به زمین استفاده شده است. زیر باریکه ها فضای خالی است.
مقوای استفاده شده محکم و 2لایه است.
صندلی چگونه نگاهداشته شده است؟
هیچ گونه نوار ، چسب یا بستی در ساخت آن استفاده نشده است.
تنها از خواص طبیعی مقوا چون محکمی ، سختی ، ارتجاع ، اصطکاک و وزن استفاده شده است.
آیا دستورالعمل یا نقشه ای برای ساخت صندلی هست ؟
دستورالعمل ها و عکس هایی هستند به همراه اندازه ها و دیاگرامی که به شما نشان می دهد چگونه از قسمت های مختلف جعبه استفاده کرده ام.
برای ساخت صندلی مقوایی چه وسیله ایی احتیاج است؟
من صندلی مقوایی را فقط با استفاده از مدادی برای علامت گذاری خط ها و چاقوی مناسبی برای این کار ساختم.

صندلی کاغذی بچه ها :
این صندلی کاری است از " استودیوی طراحی شارلوت فریس (Charlotte Friis ) . توضیحات این طرح در سایت مربوط به آن این چنین است:
"این صندلی مردم را به خرید محصولات"دوستدار محیط" ترغیب می کند . بدین منظور پیشنهاد استفاده از کاغذ به شکل رول دستمال توالت داده شد.
این صندلی به شکل کاغذ رولی توالت است در مقیاس بزرگتر به طوری که بچه کوچکتر بر روی رول کوچکتر و بچه بزرگتر بر روی رول بزرگتر می نشیند.
صندلی از کاغذ طراحی ساخته شده است برای این که بر روی آن طراحی شود.
اندازه استوانه جلویی افزایش پیدا می کند و به این ترتیب که کودک نیز رشد می کند (2 تا 7 سال ) .
کاغذ تمیز از استوانه پشتی به آسانی توسط چرخیدن به استوانه جلویی منتقل می شود.
طول کاغذ حدود 500 متر است بدین معنی که کاغذ 2 بار در هفته به مدت 5 سال میتواند حرکت کند. در این دوره کودک میتواند هر زمانی طراحی کند و همچنین این صندلی به عنوان وسیله شخصی و عنصر دکوراتیو در اتاق بازی است.
این صندلی به شکل قالی نیز ارائه شده است."


صندلی پاپتون :
این صندلی بسیار نزدیک به فرمتی است که ما به دنبال آن هستیم و من به طور اتفاقی در سایتی از طرح های پراکنده به آن برخورد کردم . توضیحات کوتاه این طرح بدین گونه است:
" صندلی پاپتون ، ساده همچون سطح صاف کاغذ ! چند تای ساده سطحی را به یک صندلی سبک 2 کیلویی تبدیل می کند. چند چندضلعی یک واحد یکپارچه را ارائه می دهد."

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید