تحقیق در مورد بررسی مدارک مایکروسافت

word قابل ویرایش
28 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بررسی مدارک مایکروسافت

این مدارک که به مجموعه آنها MCP) MICROSOFT CERTIFIED PROFESSIONAL) گفته می شود ،طی امتحانات استانداردی به افرادی که در بکارگیری یا پیاده کردن یکی از محصولات یا فناوری های مایکروسافت مهارت کافی کسب کرده اند داده می شود.

کسب این مدرک نشان دهنده آن است که دارنده مدرک می تواند به بعضی از اطلاعات فنی موجود در سایت مایکرسافت دسترسی مستقیم داشته باشد. همچنین مایکروسافت دارندگان این مدرک را به کنفرانس ها و سمینارهای فنی خود دعوت می کند و مجله ای را هم مخصوص این افراد منتشر می کند.

… mcdba microsoft certified database administrators مدرکmcdba یک مدرک بسیار مهم برای متخصصینی است که کار پیاده سازی و اجرای پایگاه اطلاعات به وسیلهmicrosoft sql server را انجام می دهند … این مدرک برای تربیت نیروهای متخصص در زمینه طراحی، پیاده سازی و مدیریت بانک های

اطلاعاتی توسطsql server ارائه شده است و داوطلبان می توانند پس از گذراندن ۴ دوره و موفقیت در آزمون های بین المللی، مدرک معتبرmcdba را دریافت کنند … دارندگان این مدرک دارای مهارت های لازم در مدیریت، طراحی و نگهداری بانک های اطلاعاتی sql server شناخته می شوند … این مدرک مناسب

افرادی است که کارشان طراحی پایگاه های اطلاعاتی، تهیه طرح مدل داده ای، ساخت و مدیریت و پشتیبانی پایگاه های اطلاعاتی و تنظیم و مدیریت امنیتی

آن و بهینه سازی پایگاه اطلاعات و نصب و راه اندازی microsoft sql server است … با کسب مدرک معتبر mcdb، فرد ثابت می کند که توانایی لازمه جهت رهبری و مدیریت بخش طراحی و پیاده سازی پایگاه های اطلاعاتی یک سازمان را دارا است … با انتخاب درست آزمونها می توان در کنار هر دو مدرک mcse و mcsd و تنها با یک آزمون اضافه به مدرک mcdba دست یافت … mctmicrosoft certified trainers دارندگان این مدرک استادانی هستند که از سوی

مایکروسافت، برای تدریس و آموزش دوره های مایکروسافت تاییده شده اند … داوطلب برای دریافت این مدرک باید یکی از دیگر مدارکmcp یا مدرکmicrosoft business solutions را داشته باشد

مزایای دریافت مدارک Microsoft

بعد از قبولی در اولین آزمون ، شخص به عنوان Microsoft Certified Professional و یا به اختصار MCP شناخته شده و مدرک مربوطه برای وی فرستاده خواهد شد (گواهینامه قبولی امضا شده توسط بیل گیتس، کارت شناسایی و توافقنامه بین شرکت Microsoft و شخص دریافت کننده مدرک).
هم چنین شخصی که این مدرک را دریافت می کند از مزایای زیر بهره‏مند می‏شود :

• دسترسی به اطلاعات و محصولات فنی Microsoft از طریق سایت اینترنتی مخصوص افراد دارای مدرکMCP .
• اجازه استفاده از لوگوی مربوطه (MCP , MCSE , MCSD , …) در کارت ویزیت و سربرگ.
• دعوت به جلسات آموزشی.
• تخفیف یکساله برای اشتراک CD های محصولات Microsoft.
• تایید شدن بعنوان شخصی که مهارت کار با محصولات Microsoft را دارا می‏باشد.

 

حال انواع مختلف این مدارک کدامند ؟

۱)مدرک MCSA : مدرک MICROSOFT SYSTEM ADMINISTER CERTIFIED به افرادی داده می شود که در زمینه مدیریت شبکه و محیط های سیستمی مبتنی بر سیستم عامل های ویندوز مهارت کافی داشته باشند . در حال حاضر این مدرک روی ویندوز ۲۰۰۰ داده می شود و برای کسب آن باید از توانایی مدیریت این سیستم عامل و مدریت شبکه با استفاده از آن برخوردار بود .کسی که نامزد دریافت این مدرک می شود و برای دریافت آن در آزمون شرکت می کند باید ۶ تا ۱۲ ماه تجربه پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل روی شبکه و مدیریت یک سیستم عامل روی رایانه شخصی و یا پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل روی شبکه هایی با بیش از ۲۰۰ کاربر را داشته باشد .

یا گواهینامه مدیریت سیستمهای مایکروسافت،مهر تأییدیست بر این امـر که دارنده آن دارای توانائی مدیریت کلیه شبکه ها و محیطهای شبکه مبتنی بر ویندوزهای مایکروسافت را دارا می باشد. مدرک MCSA که از اکتبر سال ۲۰۰۱ ارائه شده است لغب پرطرفدارترین مدرک مایکروسافت را به خود گرفته است. این مدرک شامل دو گرایش MCSA: Messaging و MCSA: Security می باشد.این مدرک در حقیقت پاسخگوی این رشد فراگیر بوده و برای آن دسته از متخصصینی طراحی شده است که محیطهای شبکه بنا شده بر platform های windows 2003 و windows.net server موجود مایکروسافت را راه اندازی، مدیریت و عیب

یابی می نمایند. مرحله راه اندازی شامل نصب و تنظیم بخشهای مختلف سیستمها و بخش مدیریت شامل مدیریت و پشتیبانی سیستمها می باشد.
البته این افراد مشخصاً شبکه ها و سیستمهای جدیدی را به عنوان بخشی از وظایف خود، آنگونه که از افراد دارای گواهینامه MCSE انتظار میرود راه اندازی نمی نمایند ، به علاوه MCSA ها لزوماً نباید در بخش طراحی شبکه ( مانند MCSE ) فعالیت نمایند. بلکه این گواهینامه به متخصصین تکنولوژی اطلاعات (IT ) عرصه رقابت جدیدی را در دنیای تجاری همواره در حال تغییر امروز، با ارزشگزاری بر نقش مدیریت سیستمها در شبکه های کامپیوتری معرفی می نماید. این

گواهینامه، این توانایی را به صاحبان صنعت می دهد که افراد تأیید شده با مهارتهای مناسب برای اداره و مدیریت موفقیت آمیز شبکه را شناسائی نمایند.

:: تعداد امتحانات: ۴
(MCSA on windows 2003 ) برای متخصصین تکنولوژی اطلاعاتی است ( IT ) که به طور ایده آل در محیطهای شبکه پیچیده کامپیوتری با اندازه متوسط تا بزرگ مشغول به کار می باشند.افراد داوطلب دریافت این گواهینامه باید در مجموع چهار امتحان شامل سه امتحان اصلی ( Core ) و یک امتحان انتخابی ( Elective ) را با موفقیت پشت سر بگذارند. این امتحان انتخابی شامل امتحانات compTIA نیز میگردد.(+Network+/A)

 

افراد داوطلب باید دارای ۶ تا ۱۲ ماه تجربه در راه اندازی و مدیریت یک سیستم عامل رومیزی ( Desktop Operating System ) و نظارت بر ساختار اصلی – Network Infrastructure یک شبکه موجود باشند. این امتحانات مهارت های مدیریت شبکه، مهندسی شبکه، مدیریت سیستم، مهندسی تکنولوژی اطلاعات، مدیریت اطلاعات سیستم، تکنسین شبکه و متخصص پشتیبانی فنی را تحت پوشش قرار میدهند.

اگر چه مدرک MCSA مدرکی مستقل محسوب میگردد اما با گذراندن سایر آزمونهای لازم می توان به گواهینامه MCSE 2003 نیز در کنار آن دست یافت.

۲) مدرک MCSE : افرادی که به تحلیل نیاز های یک طرح تجاری طراحی و پیاده کردن یک زیر ساخت مبتنی بر محصولات و سیستم عامل های MICROSOFT می پردازند و بر این اساس راه حل هایی را به کارفرمایان ارایه می دهند، مدرک MCSE -MICROSOFT CERTIFIED SYSTEM ENGINEER را به عنوان تایید توانایهایشان اخذ می کنند.در واقع این مدرک برای مهندسان سیستم مهندسان پشتیبانی فنی تحلیل گران و سیستم تحلیل گران شبکه مناسب است لازم به ذکر است که این مدرک از پرطرفدارترین مدارک فنی به حساب می آید کسی که برای دریافت این مدرک اقدام می کند باید دست کم تجربه ای یک ساله در پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل تحت شبکه با ۲۰۰۰ کاربر و در ۵ نقطه فیزیکی داشته باشد علاوه بر آن نامزد MCSE باید دست کم یک سال تجربه در زمینه پیاده کردن و مدیریت سیستم عامل روی رایانه شخصی و طراحی زیر ساخت شبکه داشته باشد .
MCSE ، که مهمترین مدرک مایکروسافت در زمینه شبکه می باشد بیانگر تسلط کامل به طراحی و پیاده سازی سیستمهای مربوط به شبکه های Windows2003 و محصولات دوره های Back office می باشد و جهت آندسته از افرادی طراحی شده است که توانائی آنالیز نیازهای تجاری یک ارگان را دارا بوده و قادر به طراحی و راه اندازی ساختار شبکه برای راهکارهای تجاری مبتنی بر سیستم عاملهای مایکروسافت و نرم افزار Server مایکروسافت باشند.
این مدرک برای مهندسان سیستم، مهندسان پشتیبانی فنی، تحلیلگران سیستم، تحلیلگران شبکه و مشاوران فنی مناسب است و نشانه حداقل یک سال تجربه کار راه اندازی و مدیریت شبکه های مایکروسافتی درابعاد متوسط تا بزرگ می باشد.

تعداد امتحانات: ۷
(MCSE on windows 2003 ) برای متخصصین تکنولوژی اطلاعاتی است ( IT ) که به طور ایده آل در محیطهای شبکه پیچیده کامپیوتری با اندازه متوسط تا بزرگ مشغول به کار می باشند.افراد داوطلب دریافت این گواهینامه باید در مجموع هفت امتحان شامل پنج آزمون اصلی ( Core ) و دو امتحان انتخابی ( Elective ) را با موفقیت پشت سر بگذارند.
این امتحان انتخابی شامل امتحانات compTIA نیز میگردد.(Network+/A+)
مدرک MCSE دارای دو گرایش زیر می باشد:
Specialization-MCSE: Security
Specialization-MCSE: Messaging

مزایای دستیابی به مدارک مایکروسافت:
– دریافت مدرک بین المللی مایکروسافت – certificate & transcript
– دریافت کارت شناسایی مایکروسافت – wallet card
– دریافت Pin مخصوص مایکروسافت حاوی لوگوی مدرک مربوطه – lapel pin
– امکان استفاده از لوگوی مایکروسافت

– موقعیت شغلی و استخدامی بهتر با توجه به تخصص و دانش مورد تاًیید مایکروسافت در مورد محصولات و فن آوری این شرکت
– امکان دستیابی مستقیم به اطلاعات تکنیکی مربوط به محصولات از طریق ناحیه ویژه وب سایت MCP در مایکروسافت با اعطایAccount مخصوص .
– عضویت در وب سایت اختصاصی MSDN online که اجازه دستیابی به بهترین منابع تکنیکی ، ارتباط با جامعه MCP و دسترسی به منابع و سرویسهای با ارزشی را به دارنده آن می دهد .

– دعوت به سمینارها ، جلسات آموزش تکنیکی و رویدادهای خاص مایکروسافت.
افرادی که به تحلیل نیازهای یک طرح تجاری، طراحی و پیاده کردن یک زیرساخت مبتنی بر محصولات و سیستم عامل‌های مایکروسافت می‌پردازد و بر این اساس ، راه حل‌هایی را به کارفرمایان ارائه می‌دهند ، مدرک MCSE را به عنوان تایید توانایی‌هایشان اخذ می‌کنند.

در واقع، این مدرک برای مهندسان سیستم، مهندسان پشتیبانی فنی، تحلیلگران سیستم، تحلیلگران شبکه و مشاوران فنی مناسب است.
مجموعه توانایی های دارندگان این مدرک آنها را برای هر یک از مشاغل زیر آماده می سازند :

• مهندس شبکه
• طراح شبکه

• مشاور IT
این مدرک، از پرطرفدارترین و معروف‌ترین مدارک فنی به حساب می‌آید.کسی که برای کسب این مدرک اقدام می‌کند، باید دست کم تجربه‌ای یک ساله در پیاده کردن و مدیریت یک سیستم عامل تحت شبکه با ۲۰۰۰ کاربر و در ۵ نقطه فیزیکی داشته باشد. علاوه بر آن، نامزد MCSE باید دست کم یک سال تجربه در زمینه پیاده کردن و مدیریت سیستم عامل روی رایانه شخصی و طراحی زیرساخت شبکه داشته باشند.

در واقع نشان دهنده این است که شخص دریافت کننده این مدرک توانائی راه‏اندازی، مدیریت و عیب‏یابی سیستمهای شبکه کامپیوتری بر اساس سیستم عامل شبکه Microsoft را دارا می‏باشد. شرکت Microsoft با ارائه سیستم عاملWindows 2000 قابلیتهای فراوانی را در اختیار کاربران شبکه قرار داده است و به همین دلیل هر روز بر تعداد شبکه‏های مبتنی برWindows 2000 افزوده می‏گردد و بازار کار بسیار مناسبی برای دارندگان این مدرک بوجود آمده است. دریافت مدرک MCSE درWindows 2000 مستلزم پذیرفته شدن در هفت آزمون می‏باشد. این آزمونها عبارتند از :
۱- چهار آزمون اصلی ( اجباری) :

۰۷۰-۲۱۰ Installing, Configuring, and Administering Microsoft Windows 2000 Professional.
070-215 Installing, Configuring, and Administering Microsoft Windows 2000 Server.
070-216 Implementing and Administering a Microsoft Windows 2000 Network Infrastructure.
070-217 Implementing and Administering a Microsoft Windows 2000 Directory Services Infrastructure.

۲- یکی از آزمونهای زیر به صورت انتخابی :
۷۰-۲۱۹ Designing a Microsoft Windows 2000 Directory Services Infrastructure.
70-221 Designing a Microsoft Windows 2000 Network Infrastructure.
70-220 Designing Security for a Microsoft Windows 2000 Network.
70-226 Designing Highly Available Web Solutions with Microsoft Windows 2000 Server Technologies.

۳- دو آزمون انتخابی که می توان از بین آزمونهای زیر و موارد دیگری که در صورت نیاز می‏توان در سایت http://www.microsoft.com/ مشاهده کرد ، انتخاب نمود :
۷۰-۲۲۸ Administering SQL Server 2000
70-229 Designing With SQL Server 2000
70-225 Microsoft Exchange 2000 Server
70-218 Managing Network Enviroment

۳) مدرک MCDBA : این حروف مخفف عبارت MICROSOFT CERTITFIED DATABASE ADMINISTRATOR به مدیران پایگاه داده های SQL اختصاص دارد که به طراحی پیاده سازی و مدیریت این کار گذار SERVER مشغول اند .در حال حاظر این مدرک روی SQL SERVER 2000 ارایه می شود.

۴)مدرک MCT : دارندگان این مدرک MCT (MICROSOFT CERTIFIED TRAINED ) استادانی هستند که از سوی مایکروسافت برای تدریس و آموزش دوره های مایکروسافت تاید شده اند برای دریافت این مدرک باید یکی از دیگر مدارک MCP را داشت .

۵) مدرک MCAD :که مخفف عبارت MICROSOFT CERTIFIED APPLICATION DEVELOPER می باشد مدرکی است برای کسانی که از فناوری های مایکروسافت برای توسعه و نگهداری برنامه های کاربردی و برنامه های تحت وب و سرویس های داده ای استفاده می کنند افرادی که به XML و NET تسلط دارند و از آنها برای ارایه برنامه های مختلف استفاده می کنند کسانی که برای دریافت این مدرک نامزد می شوند باید یک یا دو سال تجربه در این زمینه داشته باشند.برنامه نویسان و تحلیلگران برنامه و تولید کنندگان نرم افزار می توانند برای کسب این مدرک اقدام کنند.

۶) مدرک MCSD : دارندگان مدرک MICROSOFT CERTIFIED SOLUTION DEVELOPER افرادی هستند که با فناوری ها سیستم های عامل و معماری ویندوز راهکارهای مناسبی را برای صاحبان صنایع و تجارت طراحی کرده و توسعه میدهند .دست کم دو سال تجربه کاری برای خواستاران این مدرک لازم است مهندسان نرم افزار و تولید کنندگان برنامه های کاربردی و مشاورا فنی داشتن این مدرک را به آنها توصیه می کنیم .
مدرک MCSD

دارندگان مدرک (MCSD (Microsoft CertifiedSolution Developer افرادی هستند که با فناوری‌ها، سیستم‌های عامل و معماری ویندوز، راهکارهای مناسبی را برای صاحبان صنایع و تجارت طراحی کرده و توسعه می‌دهند.

دارندگان این مدرک توانایی طراحی و پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی شامل کلیه انواع MIS و سیستم های عملیاتی مانند مالی ، اداری ، تولید و … با استفاده از تکنولوژی های مایکروسافت بر روی کامپیوترهای مستقل (Single User) و یا شبکه های کامپیوتری (Client Server) را دارا می باشند.

مهندسان نرم‌افزار، تحلیلگران و تولیدکنندگان برنامه‌های کاربردی و مشاوران فنی کسانی هستند که داشتن این مدرک را به آنها توصیه می‌کنیم.

دست کم یک تجربه ۲ساله کاری برای خواستاران این مدرک لازم است.

برای دریافت مدرک MCSD چهار آزمون باید با موفقیت پشت سر گذاشته شود .

امتحانات زیر الزامی (Core) می‏باشند :

۱ – igning and Implementing Desktop Applications
2 – Designing and Implementing Distributed Applications
3 – Analyzing Requirements And Defining Solution Architectures

۴ – یک امتحان دیگر باید از موارد زیر انتخاب شود (Elective) :

۷۰-۱۵۲ : Designing and Implementing Web Solutions with Microsoft Visual InterDev 6.0

یا

۷۰-۲۲۹ : Designing and Implementing Databases with Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition

یا

۷۰-۲۳۴ : Designing and Implementing Solutions with Microsoft Commerce Server 2000

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره این آزمون به سایت اینترنتی http://www.Microsoft.com مراجعه کنید.

مجموعه توانایی های دارندگان این مدرک آنها را برای هر یک از مشاغل زیر آماده می سازد :
• مهندس نرم افزار
• برنامه نویس نرم افزار
• مهندس سیستم (MIS)
• مشاور IT
7) مدرک MOS : این مدرک مخفف MICROSOFT OFFICE SPECIALIST می باشد و به کسانی داده می شود که در کار با برنامه های OFFICE مهارت کافی داشته باشند از انجا که مجموعه OFFICE در بیش از ۱۰۰ کشور و به ۱۸ زبان در اختیار کاربران قرار می گیرد .می توان آن را فراگیرترین مدرک مایکرو سافت دانست .بد نیست بدانید که ماهانه ۳۲ هزار نفر در سراسر دنیا این مدرک را دریافت می کنند.

۸) مدرک SPECIALIST MASTER MICROSOFT OFFICE INSTRUCTOR : این مدرک به کسانی داده می شود که برای تدریس بخش های مختلف OFFICE مهارت کافی داشته باشند. جهت دریافت این مدرک باید دست کم ۲ سال تجربه تدریس در این زمینه داشته باشید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 28 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد