تحقیق در مورد تامین آب کشاورزی مهمترین خواسته اهالی روستای کلین شهرری است

word قابل ویرایش
6 صفحه
18700 تومان

تامين آب كشاورزي مهمترين خواسته اهالي روستاي كلين شهرري است

 

 

روستاي كلين از توابع شهر حسن‌آباد شهرستان ري با ‪ ۲۵۰سال قدمت داراي ظاهري مدرن و نمايي بسيار زيبا است.

اين روستا دو هزار نفر جمعيت دارد كه بيش از نيمي از جمعيت آن را جوانان تشكيل مي‌دهند.

روستاي كلين از لحاظ تقسيمات كشوري زيرنظر شهر حسن‌آباد است و بسياري از خدمات را از اين شهر دريافت مي‌كند.

اهالي روستا مي‌گويند: روستاي كلين در گذشته از سرسبزترين و آبادترين روستاهاي حسن‌آباد بود و در اطراف آن ‪ ۱۸۰هكتار زمين زراعي وجود داشت كه متاسفانه كمبود آب كشاورزي باعث تخريب مزارع وباغ‌هاي اطراف وركود كشاورزي در اين روستا شد.

 

علي محسني از اهالي روستاي كلين كه سه هكتار زمين زراعي دارد، گفت: در گذشته كشاورزي شغل اصلي اهالي روستاي كلين بود، اما كمبود آب، زمين‌هاي زراعي را خشكاند.

وي افزود: از زمان ركود كشاورزي، مردان روستا كارگري در شهرك صنعتي شمس‌آباد را انتخاب كردند.

علي چوبدار از ديگر اهالي روستا گفت: در روستاي كلين چهار واحد پرورش گوسفند وجود دارد كه ‪ ۸۰۰راس گوسفند را پرورش مي‌دهد.

وي افزود: به‌علت ركود كشاورزي و تامين نشدن علوفه، واحدهاي پرورش گوسفند يكي پس از ديگري درحال تعطيلي هستند.

وي بااشاره به‌اينكه درصورت حمايت مسوولين، اين روستا توانايي پرورش سه هزار راس گوسفند را دارد، اظهارداشت: ركود كشاورزي باعث كمبود علوفه و توقف فعاليت واحدهاي پرورش گوسفند در اين روستا شده است.

 

چوبدار افزود: اداره جهاد كشاورزي كه منبع تامين علوفه مورد نياز دام‌ها است، علوفه را به‌حد كافي دراختيار دامداران قرار نمي‌دهد.

بصير احمديان يكي از اهالي روستا وجود ‪ ۱۰واحد پرورش گاو شيري با ‪۱۸۰ راس دام و يك واحد پرورش گاو پرواري با ‪ ۴۰راس دام در روستاي كلين را از ويژگي‌هاي اين روستا ذكر كرد.

 

وي گفت: پرورش دام بويژه گاو به سرمايه نياز دارد،اگر سرمايه موردنياز دراختيار دامدار قرارنگيرد نمي‌تواند درشغل خود موفق باشد وبه‌حيات اقتصادي خود ادامه دهد.

وي خاطرنشان كرد: وجود قوانين دست و پاگير بانك‌ها براي ارايه وام به دامداران باعث شده آنان نتوانند براحتي از تسهيلات بانكي استفاده كنند.

وي نرخ سود بانكي را بسيار بالا ذكركرد و افزود: بازپرداخت وام‌هاي بانكي از عهده دامداران خارج است و آنان نمي‌توانند به موقع وام را بر گردانند و مجبورند جريمه ديركرد بپردازند.

 

احمديان ازمسوولان خواست تا در جهت رفع مشكلات دامداران و كشاورزان اقدام لازم را مبذول دارند.

بخشدار بخش حسن‌آباد فشافويه در خصوص مشكل كشاورزان گفت: به دليل احداث سد اميركبير بر رودخانه‌كرج، سفره‌هاي آب زيرزميني دراين منطقه به‌مرور زمان خشك شد و اين امر منجر به ركود كشاورزي گرديد.

 

"اميرعباس شفيع زاده" تصريح كرد: عدم تامين آب كشاورزي به‌اين روستا ختم نمي‌شود و روستاهاي همجوار را نيز تحت تاثير قرار داده است.

وي با اشاره به مكاتبه‌هاي صورت گرفته با فرمانداري شهرستان ري مبني بر تامين آب كشاروزي روستاييان تاكيد كرد: خوشبختانه با به نتيجه رسيدن اين مكاتبات، مقرر شد باايجاد سدهاي پلكاني و ذخيره آب مورد نياز كشاورزي، در حل مشكلات كشاورزان گام‌هاي موثري برداشته شود.

رييس اداره جهاد كشاورزي شهرستان ري در خصوص تامين آب كشاورزي زمين‌هاي كشاورزي اين شهرستان گفت: درحال حاضر ‪ ۷۰هزارهكتار زمين زراعي در شهرستان ري وجود دارد كه از اين ميزان تنها

‪ ۴۰هزار هكتار زير كشت است.

"فتح‌الله عباسي" خاطرنشان كرد: در مسير زمين‌هاي كشاورزي در شهر حسن‌آباد قنوات زيادي وجود دارد كه به علت استفاده افراد سودجو خشك شده است.

وي باتاكيد براستفاده بهينه از آب و خاك تصريح كرد:اصلاح روش‌هاي كشاورزي و شيوه‌هاي آبياري و افزايش اطلاعات كشاورزان در استفاده از آب موجود و دفع آفات نباتي مي‌تواند ميزان بهره‌برداري از زمين را افزايش داد.

 

عباسي اظهارداشت: اداره آب شهرستان ري تحت نظارت سازمان آب تهران است و سهميه آب به طور جداگانه در اختيار ندارد.

وي همچنين افزود: با همكاري‌هاي به عمل آمده با فرمانداري شهرستان ري به مناسبت هفته دولت سازمان آب دفتري را در شهرري افتتاح كرد تا سهميه آب رودخانه كرج به طور مستقل به شهرستان ري تعلق گيرد.

 

وي تاكيد كرد: جهادكشاورزي شهرستان ري درصدداست براي رفع‌كم‌آبي كشاورزان اين شهرستان كانال محمديه را در رباط كريم افتتاح كند.

وي احيا، مرمت و لايروبي قنوات را ازاقدامات اداره جهاد كشاورزي ذكر كرد و اظهارداشت: لايروبي هرنج‌ها، بتون ريزي كانال‌هاي آبي ازديگر اقدامات صورت گرفته توسط اين اداره است تا بتواند از آب موجود استفاده بهينه كند.

عباسي آبياري تحت فشار و باراني را ازمواردي ذكر كرد كه از هدر رفتن آب جلوگيري مي‌كند.

وي افزود: با اجراي طرح‌ها وبرنامه‌هاي عمراني واستفاده بهينه از آب، سطح زير كشت زمين‌هاي زراعي تا مرز ‪ ۷۰درصد افزايش مي‌يابد.

وي جلوگيري ازتغيير كاربري زمين‌هاي كشاورزي وتبديل آن به‌واحدهاي مسكوني و تجاري را از اقداماتي ذكر كرد كه به منظور حمايت از كشاورزي و توسعه آن صورت مي‌گيرد.

عباسي درخصوص تامين علوفه موردنياز دامداران گفت:تعيين ميزان‌علوفه مورد نياز دامداران بر عهده تعاوني دامداران است.

وي همچنين تصريح كرد: در صورتي كه دامداران عضو اتحاديه دامداران باشند مي‌توانند با مراجعه به اين تعاوني علوفه مورد نياز دام‌هاي خود را دريافت كنند.

وي خاطرنشان كرد: دامداران درصورت هرگونه تخلف وكوتاهي از سوي اتحاديه دامداران مي‌توانند با مراجعه به بخش امور دام جهاد كشاورزي مراتب را با اين اداره در ميان گذارند.

درحال حاضر ‪ ۶۵۰واحد پرورش گاو و گوساله در شهرستان ري موجود است كه از اين ميزان تعداد ‪ ۱۱واحد در روستاي كلين مشغول به فعاليت هستند.

همچنين در شهرستان ري ‪ ۷۰هزار هكتار زمين زراعي وجود دارد كه ‪ ۱۸۰هكتار آن در روستاي كلين است كه بيش از نيمي از آن باير مانده است.ك‪۴ ‪۶۸۴/۱۳۵۲/۱۶۴۴/۷۳۰۱

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 6 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

گزارش کار اموزی درسازمان جهاد کشاورزی کل استان کردستان

Word قابل ویرایش
100 صفحه
34700 تومان
مقدمه:جهاد كشاورزي يكي ازمهمترين بخشهاي اقتصادي است بنابراين انسجام فعاليتهاي اين بخش مي تواند در برنامه هاي توسعه واثرگذاري آن برسايربخشهاي اقتصادي موثرباشد0 متمركزكردن امكانات ونيروي انساني ماهردراين بخش موجبات تسهيل درخدمات رساني به بهره برداران را فراهم مي نمايد0 باتوجه به اين مهم فراهم ساختن بسترمناسب ، ...

دانلود مقاله فرایند تدوین استانداردهای ملی حسابداری و مقایسه استاندارد ایران با استاندارد بین المللی در زمینه فعالیتهای کشاورزی

word قابل ویرایش
12 صفحه
21700 تومان
فرایند تدوین استانداردهای ملی حسابداری و مقایسه استاندارد ایران با استاندارد بین المللی در زمینه فعالیتهای کشاورزیچكيده محصولات کشاورزی و فرآورده های وابسته نقش بسزایی در تحولات اقتصادی جهان بر عهده دارند ،به همین خاطر امروزه لزوم بازنگری و تجدید نظر کلی در زمینه ایجاد و تدوین استاندارد های حسابداری برای محصو ...

دانلود مقاله بررسی نقش تعاونیهای تولید روستایی در توسعه پایدار بخش کشاورزی

word قابل ویرایش
7 صفحه
21700 تومان
چکیدهشرایط فعلی اقتصاد کشور ما گویای آن است که اکنون زمانی است که باید به صورت همه جانبه از بخشهای مختلف اقتصادی حمایت شود. در این میان بحث تعاونیهای تولید هم به عنوان یکی از بخشهای مهم در توسعه اقتصادی کشور باید مورد توجه قرار گیرد. بخش تعاون به عنوان یکی از ارکان اصلی در نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران، مو ...

دانلود مقاله بررسی عوامل مؤثر بر استقرار مدیریت دانش در بانک کشاورزی استان ایلام

word قابل ویرایش
8 صفحه
21700 تومان
چکیدهمدیریت دانش، فرایند گسترده ای است که امر شناسایی، سازماندهی، انتقال و استفاده صحیح از اطلاعات و تجربیات داخلی سازمان را مورد توجه قرار می دهد. امروزه دانش مهم ترین دارایی سازمان ها محسوب می شود. هدف این پژوهش شناخت عوامل مؤثر بر استقرار سیستم مدیریت دانش بوده تا از آن طریق بتوان به بهترین شکل سیستم مدیری ...

دانلود مقاله بررسی رابطه بین مدیریت زمان و بهبود عملکرد مدیران شعب بانک کشاورزی استان کرمان

word قابل ویرایش
10 صفحه
21700 تومان
چکیده:پیروزی در دنیای رقابت امروز و بهبود عملکرد سازمان ها ،نظارت بر مدیریت زمان را می طلبد که این تحقیق نیز به بررسی رابطه بین مدیریت زمان و بهبود عملکرد مدیران شعب بانک کشاورزیاستان کرمان پرداخته است. در این تحقیق از روش همبستگی و پیمایشی استفاده شده و نتایج بدست امده از تجزیه و تحلیل پرسشنامه ها توسط نرم ا ...

دانلود مقاله بررسی و تحلیل نقش بیمه محصولات کشاورزی در توسعه پایدار روستایی

word قابل ویرایش
7 صفحه
21700 تومان
مقدمهروستانشینی شکل ویژه ای از استقرار و معیشـت انسـان و جلوه بارزی از حیات اقتصادی- اجتماعی است کـه بـا نظـامی کم و بیش پایدار در طی قرون متمـادی دوام یافتـه اسـت، بـه طوری که طبـق سرشـماری 1385، 31/3 درصـد از جمعیـت کشور ساکن روستاها بودهانـد .[6] فعالیـت کشـاورزی و روش بکارگیری از نهادههای کشاورزی، از مظـا ...

دانلود مقاله ازریابی جایگاه و نقش زنان در فرآیند توسعه روستایی و کشاورزی ایران

word قابل ویرایش
17 صفحه
21700 تومان
مقدمه و مبانی نظریزنان با توجه به نقشی که در خانواده ایفا می کنند، می توانند به عنوان محور اصلی پیشرفت و توسعه محسوب شوند با توجه به واقعیت های ملموس جهانی متاسفانه زنان ازموقعیتی نامطلوب در سطح بین المللی برخوردارند. بطور مثال تفاوت در سطح سیاست گذاری، سرمایه گذاری و دریافت حقوق برای کار مساوی پدیده ای جهان ...

مقاله بررسی و معرفی بخشی از صنایع دستی و ابزارهای سنتی موثردرصنعت کشاورزی و گردشگری روستایی منطقه ی بیستون ازتوابع استان کرمانشاه

word قابل ویرایش
24 صفحه
27700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
چکيده : تحيق پيش رو با هدف بررسي بخشي از ابزارهاي سنتي که در گذشته هاي نه چندان دور مورد استفاده قرار گرفته اند،انجام پذيرفته است . در اين تحقيق سعي شده است تا آداب و رسوم سنتي مربوط به عوامل کار سنتي مورد بررسي قرار گيرد. رشد روز افزون تکنولوژي در جوامع باعث شده است تا انسان هاروز به روز از سنت و داشته هاي ...