بخشی از مقاله

سيستم هاي مديريت محتوي


خلاصه

در اين پروژه تحقيقاتي ابتدا با نگاهي گذرا و مختصر سيستم هاي مديريت محتوي معرفي شده است سپس بر روي يك نمونه cms به نام postnuke تمركز كرده و معرفي و تجزيه و تحليل آن آمده است.


ابتدا سعي شده كه مراحل نصب را به صورت گام به گام و بصري ذكر گردد.
همچنين تعدادي از ماژول ها و theme هاي آن معرفي شده كه در بخش مستندات نمونه اي از كدهاي برنامه نويسي ماژول هم آورده شده است ضمنا براي آشنايي بيشتر نكاتي راجع به توسعه ماژول و نحوه ماژول نويسي هم آمده است.

مقدمه:
امروزه پيشرفت تكنولوژي روند رو به رشدي را به سرعت طي مي‌كند و در اين ميان كامپيوتر و IT نقش اساسي را بر عهده دارند و دنياي بزرگ ما را به دهكده كوچك جهاني تبديل كرده اند.
اينترنت، فضاي سايبر و سايت هاي وب همگي مسئول ارتباط ما با اين دهكده جهاني اند، از طرفي كاربران براي انجام امور مختلف خود هميشه فاكتورهاي خاصي را در نظر دارند از اين رو دانشمندان IT همواره سعي كرده اند با خلق مفاهيم و تكنولوژي هاي جديد همه فاكتورهاي اساسي كاربران ازجمله كارايي، سرعت، دقت، امنيت، آساني و زيبايي و ... را تا حد مطلوب مورد توجه قرار دهند.
سيستم هاي مديريت محتوي يا cms يكي از اين دستاوردها است كه دراين مجال اندك سعي شده است تا حدودي به آن پرداخته شود و به عنوان نمونه روي سيستم مديريت محتوي خاصي به نام postnuke تمركز شده است.

فصل اول
سيستم هاي مديريت محتوي (cms)

فصل اول
سيستم مديريت محتوا (CMS) چيست؟
دنياي امروز دنياي اطلاع رساني است. در صحنه رقابت تنگاتنگي كه امروزه بين شركتها و موسسات وجود دارد، يكي از اصول اوليه براي بقا و پيشرفت اطلاع رساني صحيح و لحظه به لحظه است. واضح است كه اولين وسيله ارتباطي و اطلاعاتي در عصر حاضر شبكه جهاني اينترنت مي‌باشد. تقريبا هيچ شركت يا موسسه اي را در دنيا نمي‌توانيد پيدا كنيد كه در زمينه كاري خود موفق باشد بدون اينكه از طريق وب سايت اينترنتي خود را به ديگران معرفي كرده باشد. با

توجه به اهميت بالايي كه پايگاه هاي اينترنتي در دنياي تجارت دارند،‌معمولا مديران ارشد شركتها تمايل دارند خود شخصا بر محتويات آن نظارت داشته باشند اين در حالي است كه آنان معمولا فاقد دانش فني در مورد نحوه طراحي و توليد و ايجاد تفكرات در يك سايت اينترنتي هستند. در اين موارد سيستم مديريت محتوا مي‌تواند بهترين راه حل باشد. سيستم مديريت محتوا CMS چيست؟ اين سيستم ها كه امروزه در وب به نام CMS شناخته مي‌شوند مخفف Content

Management System مي‌باشند كه يك برنامه نرم افزاري روي سرور هستند و به مدير سايت اجازه مي‌دهند تا بدون نياز به طراحي دوباره سايت محتواي سايت را تغيير دهد. سيستم مديريت محتواي سايت اين امكان را به شما مي‌دهد خودتان سايت خود را توليد كرده و آن را به طور كامل مديريت نماييد و براي اين امر نياز به دانش تخصصي در اين زمينه نداريد. با استفاده از اين نرم افزار بسيار ساده تر از آنچه تصور كنيد مي‌توانيد بخشهاي مختلف سايت خود را مديريت

كنيد بخشهاي جديد ايجاد كرده و به سايت خود اضافه كنيد و يا محتويات آنها را تغيير دهيد. براي اين منظور حتي لازم نيست اطلاعات را مجددا بر روي وب سرور خود بارگذاري كنيد. كليه اين تغييرات بلافاصله پس از آنكه دستور تغيير وارد مي‌شود اعمال مي‌شوند همه چيز بسيار ساده تر از آنچه شما تصور مي‌كنيد انجام خواهد شد. چرا شما يك CMS لازم داريد؟ اگر سايت شما هر چند وقت يكبار به روز مي‌شود مي‌توانيد بجاي اينكه هر بار به يك شركت طراحي وب مراجعه كنيد خودتان با استفاده از برنامه هاي مديريت محتوا تغييراتتان را روي سايت اعمال كنيد.

فصل دوم:
Postnuke

بخش اول: كليات postnuke
معرفي postnuke
Postnuke يك بسته نرم افزاري است كه براي مديريت محتوي، انجمن ها و همكاري بر روي سايت ايجاد شده است. اين بسته به عنوان يك نرم افزار opensource به طور رايگان، تهيه شده است (تحت ليسانس عمومي‌GNU)
به عبارت ديگر postnuke انحصاري شده وقانون كپي رايت دارد اما در مقابل ما آزادي هاي بيشتري داريم.
ما در اينجا مجاز به كپي كردن، استفاده و تغيير post nuke هستيم البته در صورتيكه موافق نكات زير باشيم.
-سرويس برنامه را به ديگران بدهيم


-مجوز اصلي و كپي رايت را حذف نكنيم و يا تغيير ندهيم و همين مجوز را براي هر كاري مشتق شده ديگر به كار ببريم.
مجوز را كاملا با تمام جزئيات مطالعه كنيم و اگر سوالي داشتيم مستقيما با مسئول كپي رايت تماس بگيريم.
Postnuke روي هر كامپيوتري كه مي‌تواند php را اجرا كند وانوع مختلفي از پايگاه داده مخصوصا mysql را پشتيباني مي‌كند، مي‌تواند اجرا شود.
كلمه postnuke به خاطر اين براي اين نرم افزار انتخاب شده است كه اين پروژه يك انشعاب از php- nuke است از اين رو نام آن nukenpost انتخاب شده است.
سابقه postnuke


Postnuke يك توسعه دهنده فعال و پر جنب و جوش جهاني و مبتني بر كاربر دارد. توسعه آن توسط پنج عنصر بنيادي آغاز شده است.
بسيار سخت است كه بگوييم اين نرم افراز براي استفاده، آسان باشد در حقيقت اين نرم افزار بايد تا حد امكان حسي و مبتني بر درك مستقيم باشد.
همزمان با رشد و گسترش postnuke و انجمن ها، ورودي هاي بيشتري از گستره متفاوتي از مردمي‌كه درموقعيت هاي واقعي متفاوت بودند، دريافت شده است. مثلا هم اكنون postnuke نه تنها روي سايت هاي كوچك سر گرمي‌استفاده مي‌شود، بلكه در تجارت هاي كوچك دبيرستانها و شركت ها هم استفاده شده است.


تعداد روبه رشدي از مردم اطراف دنيا در حال همكاري كردن با postnuke به طرق مختلف هستند.
يك ويژگي مهم postnuke سايت آن است كه يك نقطه مركزي براي اطلاعات، بحث و همكاري بين كاربراني كه جز مديران سيستم، طراحان وب، محققين و توسعه دهندگان هستند، فراهم مي‌كند همانند postnuke، اين سايت هميشه در حال رشد است تا متناسب با نيازهاي انجمن باشد و مانند postnuke هميشه رايگان خواهد بود. به عبارت ديگر طراحي و توسعه postnuke و توسط يك فلسفه خاص از تقسيم كار و باز خورد به انجمن هدايت شده است.
مجوز postnuke


نام postnuke يك نام تجاري ثبت شده است و ما مجازيم كه نام اين نر افراز را براي هر فعاليتي كه وابسته به اين نرم افزار است، استفاده كنيم.
اين برنامه، نرم افزار رايگان است و مي‌توانيم آن را دوباره توزيع كنيم ويا تحت شرايط مجوز عمومي‌كلي GNU چناكه توسط بنياد نرم افزاري رايگان منتشر شده است. به عنوان نسخه شماره 2 مجوز يا هر نسخه بعدي ديگر آن را اصلاح كنيم.
اين برنامه با اميد به اينكه مفيد خواهد بود توزيع شده اما هيچ گارانتي حتي

براي قابليت بازرگاني يا تناسب داشتن براي هدف خاصي ندارد.
خصوصيات اصلي postnuke


Postnuke يك محصول فعال و در حال رشد است در زير بعضي از خصوصيات وعملكردها و توابع دروني آن ليست شده است.
- واسط ساده كم حجم، موثر، سازگار و با تكنولوژي آسان مرورگر
- قابليت نصب آسان روي غلب ايستگاههايي كه php را پشتيباني مي‌كنند و تنها به يك پايگاه داده احتياج دارد البته قابليت اشتراك هم دارد.
- پشتبياني مطلق پايگاه داده در بيشتر قسمتهاي مهم پايگاه


- تاكيد بر روي امنيت قوي به طور كل، تمام فرمها چك شده اند، داده ها معتبرند و ...
- بيشتر نواحي ورود متن از منابع، اتاق گفتگو، ورودي ژورنال ها و ...) مي‌تواند با استفاده از يك ويرايشگر HTML داخلي wysiwyG ويرايش شوند.
- سايت توسط يك كاربر admin كه در طول نصب تعريف مي‌شود، مديريت مي‌شود.
- قابليت هاي plug – in به كاربران يا مدير اجازه مي‌دهد كه سايت خود را سفارشي كنند.


- ماژول هاي plug- in مي‌توانند به برنامه هاي نصب postnuke اضافه شوند.
- بسته هاي زبان plug- in اجازه مي‌دهند كه هر زباني را به صورت كاملا محلي داشته باشيم. هم اكنون بيش از 34 بسته زبان وجود دارند.
- كد برنامه php قابل فهم و روشن نوشته شده تحت يك مجوز GPL است، به راحيت قابل تغيير است تا متناسب با نياز ما در آيد.
- اهداف برنامه اين است كه درگيري مدير را به حداقل مقدار كاهش دهد در حاليكه امنيت را در سطح بالا نگه مي‌دارد.
- با پشتبياني كردن از محدوده اي از مكانيزم هاي سنديت از طريق ماژول هاي تصديق و سنديت plug- in اجازه بر قراري قانون جامعيت آسان، توسط سيستم هاي موجود را مي‌دهد.


- روش LDAP: حساب هاي ورودي كاربران مي‌توانند از طريق يك سرور LDAP بررسي شوند. مدير مي‌تواند مشخص كند چه فيلد هايي استفاده شود.
- IMAP، POP3، NNTP: حساب هاي ورودي كاربران از طريق يك سرور پست الكترونيكي يا اخبار بررسي مي‌شوند. SSL، گواهي نامه ها و TSL پشتيباني مي‌شوند.


- پايگاه داده خارجي: هر پايگاهي كه حداقل شامل دو فيلد باشد مي‌تواند به عنوان يك منبع سنديت خارجي استفاده شود.
- هر شخص تنها به يك حساب براي كل سرور احتياج دارد. هر حسابي مي‌تواند قابليت هاي دسترسي متفاوتي داشته باشد.
- هر كاربر مي‌توانند محدوده زماني خودش را تعريف كند و هر تاريخي در postnuke به آن محدوده زماني ترجمه مي‌شود.
- هر كاربر مي‌تواند زباني را كه براي واسط postnuke استفاده مي‌شود. (انگليسي، فرانسوي، آلماني، اسپانيايي، پرتقالي و ....) انتخاب كند.
- امكان جستجو در سايت


- API پيشرفته (واسط برنامه نويسي كاربردي)
- ترويج همكاري، ارتباط و انجمن ها در محدوده مفاد و مندرجات
- سيستم مجوزهاي گروهي پيشرفته كاربر و همچنين ليست كوتاهي از ماژول هاي قابل دسترس به شرح زير است.
- انتشار اخبار
- مديريت محتوي


- منابع قابل استفاده RSS
- محل اخذ آراء
- ماژول هاي پرچم ها و علائم


- ماژول هاي توضحيات (اجازه مي‌دهد ماژول هاي ديگر كه شامل فايل هاي دانلودي لينك هاي وب، اخبار و نشريات مي‌باشند، توضحيات خود را به محتويات ارسال شده بچسبانند.
- ماژول FAQ
- ماژول اتاق گفتگو
- ماژول ليست اعضا
- ماژول پيغام خصوصي

بخش دوم: نصب postnuke
اين بخش چگونگي نصب postnuke را براي اولين بار نشان مي‌دهد و به بعضي از جزئيات درباره برخي از مراحل آن مي‌پردازد تا گوناگوني گسترده اي از تفاوت هاي كمي‌كه بين نصب وب سرورها است را پوشش دهد بنابراين اين بخش از سند ممكن است طولاني و پيچيده به نظر برسد.
بخش هاي اين سند شامل:
1- نيازمنديها


2- دانلود
3- ساختار فايل
4- ايجاد يك فهرست داده
5- ايجاد يك پايگاه داده
6- تنظيمات مجوز براي فايل config.php


7- استفاده از سايت postnuke
Postnuke در ابتدا در لينكوس و با استفاده از mysql , Apache و php توسعه داده شده اما متناوبا توسط postgresql روي macos , windowsxp و سيستم عامل هاي ؟ 6، آزمايش شد.


موارد مورد نياز براي نصب postnuke به شرح زير است:
1- نرم افزار وب سرور، اغلب مردم از Apache استفاده مي‌كنند اما postnuke بايد روي هر وب سروري كه از php پشتيباني مي‌كند مثل ISS روي سكوي windows ، به خوبي كار كند.
2- زبان اسكريپتي php (نسخه 4.1.0 به بعد) با تنظيمات زير:
- كتابخانه GD فعال با قابليت پشتيباني براي فرمت هاي PNG , JPG
- كتابخانه zlib فعال اگر مي‌خواهيد از backup/ restore روي sindows استفاده كنيد) sessions support فعال باشد.
- قابليت file, uploading فعال


- بايد safe mode غير فعال باشد.
3- يك سرور پايگاه داده در حال كار و فعال: mysql يا potgresql كاملا پشتيباني مي‌شوند و براي استفاده با postnuke پيشنهاد مي‌شوند.
اگر مي‌خواهيد postnuke ر روي كامپيوتر شخصي خود اجرا كنيد مراحل زير را گام به گام اجرا كنيد.
Apache (و يا IIS)، mysql و php را نصب كنيد نصب اين نرم افزار ها شامل مراحل گام به گامي‌روي اغلب سكوها است.
دقت كنيد، ابتدا بايد Apache (يا IIS) نصب شوند و سپس نرم افزار هاي ديگر روي آن نصب شوند/


بعد از دانلود كردن و باز كردن بسته هاي آرشيوي يا بررسي كردن فايل ها از طريق cvs، فهرست شاخه اي به نام postnuke براي ما باقي خواهد ماند كه شامل تعدادي فايل و فولدر است.
ما مي‌توانيم كل فولدر را در فهرست مستندات وب سرورمان قرار دهيم كه اين حالت سايت در آدرس http:/ your web server. Com/ postunke قرار خواهد گرفت و يا اينكه تمام محتويات را مستقيما داخل فهرست مستندات وب سرور اصلي قرار دهيم كه دراين حالت آدرس سايت به آساني http:/ your web server. Com خواهد بود.


در اينجا خلاصه مختصري از محتويات فولدر postnuke را آورده ام تا براي جهت دهي شما را كمك كند.
ابتدا نياز داريم يك پايگاه داده خالي (مثلا به نام postnuke) در داخل پايگاه داده سيستم خود همراه با يك كاربر مخصوصي (مثلا postnuke user) كه فقط به اين پايگاه دسترسي دارد ايجاد كنيم. اگر بخواهيم مي‌توانيم از كاربر root استفاده كنيم اما اين كار براي يك سيستم توليدي توصيه نمي‌شود چرا كه اگر هكرهايي بخواهند كه رمز را كشف كنند تمام سيستم پايگاه داده به جاي فقط يك پايگاه داده در معرض خطر قرار مي‌گيرد.

 

خطوط فرمان نمونه براي mysql:
# mysql – u root – p
>create Database Postnuke
> grant select, inset, update, delete, create, drop , indexy alter on postmuke.*to postnukeuser localhost indenfified by 'your password'
> quit
Mysqladmin –p reload
خطوط فرمان نمونه براي posthtresql:
# su –post gres
>psql –c "create user postnuke

user createdb" , temp1
>psql –c "create database postnudei" – u postnukeuser temp1
>psql –c "alter user postnukeuser nocreatedb, temp1
االبته در مورد كار با my sql من پيشنهاد مي‌كنم كه از نرم افزار php my admiu براي مديريت پايگاه داده ايجاد جداول خود استفاده كنيد چرا كه مي‌توانيد تمام اين كارها را از طريق يك واسط وب انجام دهيد به صورت گرافيكي وخيلي آسان.

عكس 1
در مرحله بعدي، مطمئن شويد يك ب سرورتان طوري نصب شده كه فايل index. php را علاوه بر default. htm.index. html و .... به عنوان صفحه پيش فرض استفاده مي‌كند. فقط در Apache اين كار را با استفاده از پارامتر Directorydex در فايل httpd. Conf انجام مي‌شود.
مطمئن شويد كه index. Php در ليست قرار دارد و براي كارايي بيشتر، ترجيحا در ابتدايي ليست باشد.
همچنين اگر در حال استفاده از Apache2 باشيد بايد متغير Accept path Info كه اجازه مي‌دهد اسكريپت ها، آرگومانها را مانند http: // server/ file. Php/arg1/ arg2 ارسال كنند. فعال يا روشن كنيد.


اين كار براي مجوز دادن به لينك هاي وابسته بين منابع شما، ضروري است و همچنين براي كساني كه از وب سايت postnuke شما استفاده مي‌كنند اجرا و كارايي بالايي را فراهم مي‌كند.
شما مي‌توانيد از طريق اضافه كردن اين خطوط به فايل httpd. Conf خودتان اين متغير را فعال كنيد:
Accept path In fo on


و بالاخره، postnukeبه تعدادي از تنظيمات php براي فعال كردن آن به منظور كار كردن احتياج دارد.
بايد اطمينان حاصل كنيد كه فايل هاي config تان مجوزهاي صحيحي دارند. يعني فايل هاي config- old. Php , cofig. Php شما بايد world writable باشند و حتي بايد pntemp و زير شاخه هايش هم world wrtable باشند. world sritable يعني كه مجموعه مجوز 777 و 666 متناسب با سيستم شما اگر كه بر پايه يونيكس است)


پروسه نصب كاملا گرافيكي است كه مجموعه ساده اي از مراحل را براي بالا آمدن و اجراي سايت فراهم مي‌كند. فقط كافي است كه دستورات صفحه وب را دنبال كند تا نصب انجام شود، برنامه postnuke، پايگاه داده را نصب خواهد كرد و جداول سايت را هم براي ذخيره داده ايجاد خواهد كرد.
براي نصب سيستم postnuke فايل install. php را از مرورگر اجرا كنيد تا فرآيند نصب شروع شود. URL دقيق آن به سايت ما بستگي دارد براي مثال اگر آدرس سايت www. Foo. Com باشد و postnuke در شاخه bor نصب شده باشد URL به شكل زير خواهد شد.
http: // www foo. Com/ bar/ install. php

عكس 2

نكته اي كه در اينجا لازم است به آن توجه شود اين است كه پوشه postnuke بايد به حالت webshare در آيد تا بتوان آن را به راحتي در نوار آدرس، آدرس دهي كرد در حالتي كه از localhost استفاده مي‌كنيم آدرس به شكل زير تغيير مي‌كند.
http:/ localhost/postnuk/ html/ install. php
چون پوشه postnuke به حالت webshare در آمده در هر درايوي كه باشد آدرس بالا صحيح خواهد بود اما اگر web share نباشد براي اينكه postnuke در شاخه / inetpub/ www root نصب ويندوز، ريخته شود.
در صحفحه اول نصب همانطور كه در شكل ديده شد زبان مورد نظر را انتخاب مي‌كنيد سپس در صبحه بعد مجوز GMU را به شما نشان مي‌دهد.

شكل 3

با رد شدن و تاييد صفحه قبل، صفحه جديد مي‌آيد كه مجوزهاي فايل هاي مختلف از جمله config. Php و Gofig- old. Php را بررسي مي‌كند يعني chmodcheck را انجام مي‌دهد.
در ادامه صفحه اي مي‌آيد كه اطلاعات لازم براي ايجاد پايگاه داده و ارتباط با آن را از شما مي‌پرسد تا شامل نام كاربر، كلمه عبور، ...مي‌باشد اين اطلاعات در شكل زير آورده است.

عكس 4
بعد از تايپ و تنظيم اين اطلاعات برنامه نصب صفحه جديدي را نشان خواهد داد كه همان اطلاعات وارد شده در صفحه قل توسط خود ما مي‌باشد كه اگر بخواهيم با دكمه edit مي‌توانيم آن ها را ويرايش كنيم. در غير اينصورت دو انتخاب دارم: نصب جديد يا new install كه براي وقتي است كه نصب را براي اولين بار انجام مي‌دهيم ودكمه upgrade كه در ادامه بحث خواهد شد.

عكس 5

در صفحه بعدي با زدن علامت در كنار create database و سپس دكمه start شروع به ايجاد پايگاه داده و جداول آن خواهد كرد.

شكل 6

اگر مراحل قبلي به درستي طي شده باشد و اطلاعات وارد شده براي ايجاد پايگاه داده رمز عبور كاربري معتبر باشند در اين مرحله صفحه اي را خواهيد ديد كه با پيغام db has been created و نشان دادن اسامي‌تمامي‌جداول پايگاه، ايجاد صحيح و درست پايگاه را به ما نشان مي‌دهد.

شكل 7
در پايان از شما خواسته خواهد شد كه يك كاربر مدير (يا admin) براي دسترسي در آينده ايجاد كنيد براي اين كار بايد جزئيات راهمراه با اسم كاربر و كلمه عبور پر كنيد و (create) را كليك كنيد. از آنجايي كه براي دسترسي به سايت در آينده، اسم كاربر و كلمه رمز لازم و ضروري است مطمئن شويد كه اين دو مورد انتخابي را به خاطر داريد.
شكل pn8
بعد از دادن اطلاعات كاربر admin داده هاي لازم فرستاده خواهد شد و مراحل نصب با پيغام finish به پايان خواهد رسيد.
شكل pn9
بعد از اتمام نصب صفحه بعدي به شما اسكرييپت هاي فعال در postnuke و افرادموثر در گرد آوري اين نرم افزار را معرفي خواهد كرد postnuke credit را به شما نشان مي‌دهد و در اين صفحه لينگي براي ورود به سايت و صفحه آغاز آن را در اختيار شما قرار مي‌دهد.
شكل pn10 و pn11
وقتي با موفقيت وارد سايت شديد توجه كنيد به لينك هاي administration كه در پايين سمت چپ صفحه ظاهر مي‌شوند. (اين آيتم ها همچنين در صفحه مديريت جداگانه اي ظاهر مي‌شوند) اين آيتم ها فقط براي شما قابل مشاهده هستند چرا كه شما به عنوان كاربر مدير يا admin با همان اسم كاربر و رمز عبوري كه خود در هنگام نصب تعريف كرده بوديد، وارد شده ايد.
البته ذكر اين نكته لازم است كه در دفعه اولي كه لينك administration را در صفحه ابتدايي سايت كليك مي‌كنيد، صفحه اي مي‌آيد كه به شما مي‌گويد براي ادامه كار وديدن امكانات صفحه administer بايد ابتدا فايل و فولدر install كه در پوشه اصلي postnuke هست را حذف كنيد و سپس با كليك بر روي continue صفحه administration وارد خواهيد شد و تمام امكانات در اخيتار شما قرار مي‌گيرد.
شكل pn12
اكنون تمام كارهاي بعدي مديريت postnuke شما مي‌توانيد از طريق اين منوها انجام گيرد. به عنوان مثال ايجاد و حذف درس، ايجاد و ويرايش حساب كاربران، مديريت حساب معلمان، تعويض تنظيمات سايت مانند قالب ها و ...
شكل pn13
لازم است ياد داشته باشيم كه در حالت نصب هاي جديد (new install) كه پايگاه داده را هم ايجاد مي‌كند كاربر mysql بايد براي ايجاد پايگاه جديد اختيارات كامل داشته باشد اگر اين طور نيست ابتدا پايگاه داده را ايجاد كنيد و بعد به كاربر mysql خواسته شده، اختيارات كامل را بدهيد، در نتيجه براي ماژول ها و برنامه نصب اين امكان فراهم مي‌شود كه به طور آزادانه با پايگاه داده جديد فعل و انفعال داشته باشند و به درستي كار كنند هم اكنون postnuke، نسخه جديد php 4.2.x را به علاوه استاندارد امنيتي غير قابل Apache 2.0.x , register- globals پشتيباني مي‌كند.
مراحلي كه به همراه شكل ها آورده شد، مراحل نصب postnuke به صورت خود كار و گرافيكي بودند كه توسط فايل install. php به صورت مرور گر وب انجام مي‌شوند روش ديگري هم براي نصب وجود دارد و آن روش دستي است كه در زير اشاره مختصري به آن خواهم كرد.

روش نصب دستي
ابتدا در نرم افزار mysql مي‌رويم (داخل پوشه my sql)) و در، فولدر mysql/Data يك پوشه براي بانك اطلاعاتي مي‌سازيم وبه نام دلخواه تغيير مي‌دهيم.
فايل postnuke , config. Php را باز مي‌كنيم و به صورت دستي در قسمت مربوطه، اسم كاربر و رمز عبور مربوط به پايگاه داده را مي‌نويسيم.
ضمنا در نرم افراز mysql در مسير bin/ winsql مي‌رويم و رمز عبور براي نرم افزار sql خود مي‌دهيم.
سپس پوشه phoenix. Sql در فولدر phpmyadmin براي ساخت بانك خود به صورت دستي استفاده مي‌كنيم. ابتدا در آدرس زير مي‌رويم تا نرم افزار phpmyadmin باز شود.


Localhost/ phpmyadmin/ index. php
با اين كار صفحه اين نرم افزار باز شده و سپس دكمه sql را مي‌زنيم اطلاعات فايل
phoenix .sql را در اين قسمت paste مي‌كنيم و بعد از تاييد كردن نام پايگاه به همراه جدول هايش در ليست ظاهر مي‌شود.
دقت كنيم كه اگر روي سايت خيلي كار شده باشد و ضمنا مشكلي براي بانك پيش آيد نبايد كل بانك را پاك كرد بلكه بايد نام آن جدول خاص را در phpmyadmin جستجو كنيم و آن جدول و آن خط خاص را تغيير دهيم و اصلاح كنيم.
ارتقاء يا upgrade كردن


Postnuke از ارتقاء تمام نسخه هاي قديمي‌اش، همراه با تعداد زيادي از nuke هاي گوناگون ديگر پشتيباني مي‌كند.
براي انجام اين كار نكات و مراحل زير را بايد درنظر گرفت.
1- قبل از انجام هر كاري از فايل ها و پايگاه داده خود پشتيبان گيري كنيد، اگر در روند ارتقاء مشكلي وجود داشت پشتيباني، تهيه كرده ايد، به دو طريق به كمك شما مي‌آيد اول اينكه شما مي‌توانيد به عقب برگرديد يعين به يك حالت قبل از ارتقاع و سايت شما مي‌تواند با كد قديمي‌اش در حال كار باقي بماند.
دوم اينكه تيم توسعه دهنده ممكن است كه بخواهند از پايگاه داده يك كپي بگيرند تا مشكل را عينا و دقيقا رديابي كنند و فرآيند ارتقاء را در همان جاي اولي كه براي شما مشكلاتي ايجاد كرده است ثابت كنند.


توجه: تا زماني كه اين مرحله كامل نشده كار را ادامه ندهيد.
2) با استفاده از حساب admin وارد سايت شويد اطمينان يابيد كه تمام ماژول هايي كه در زير فهرست شده اند شروع به كار كردند و در حالت فعال هستيد.
اين گام هنگام ارتقاء يافتن به نسخه 760 پس از اينكه تعدادي از ماژول هاي ضروري (modules, Blocks, admin)) در اين انتشار ارتقاء يافتند، اساسي و حياتي است.
Addstory (Ns- addstory)


Admin (or Ns-admin)
Admin – Messages(of Ns-Admin- Messages)
Blocks
Censor
Groups(or Ns- Greups)
Header- Footer
Logal


Lost password (or Ns- Lostpassword)
Mailer
Multisites (or- Ns- Multisites)


New user (or Ns- New user)


Permissinons
pnRender
Search
Settings (or Ns- settings)
Submit- News
User (or Ns- user)
Xanthia
Your- Accomt (or – Ns-your – Account)
3) اطمينان حاصل كنيد كه قالب (theme) پيش فرض سايت شما و قالب كاربر admin شما بر روي نام Extralite تنظيم شده باشد.
ماژول xantia در اين ساختار upgrade شده است و ماژول Extralite تنها قالب غير xanthia يي است كه در بر دارد.
4) يك كپي از فايل config. Php را تهيه كند و در جايي مطمئن ذخيره كنيد.
5) اگر ارتقاع دادن شما از يك نسخه منتشر شده قديمي‌كه شامي‌كاژول هاي
pnrender , xanthia است مي‌باشد مطمئن شويد كه داير كتوري هايpntemp , cache , compile خالي هستند.
6) اگر تا به حال چنين كاري نكرده ايد از فايل هاي قديمي‌و پايگاه داده تان در يك مكان امن پشتيبان بگريد. تمام فايل هايي توزيع شده در داخل postnuke موجودتان را پاك كنيد. فايل هاي توزيع شده جديد را در اين مكان به جايش قرار دهيد.
اگر شما ماژول هاي 3rd party داريد و يا بلوك هانصب شده اند هم اكنون قبل از ادامه فرآيند ارتقاء آنها را از قسمت پشتيبان به داخل قسمت نصب جديدتان كپي كنيد.
7) فايل config. Php را كه در مرحله قبل ذخيره كرديد، برداريد و در شاخه اصلي postnuke كپي كنيد (هماني كه همراه config- old. php , config. php است)
اين فايل در فرآيند ارتقاء يا upgrade شدن استفاده خواهد شد.


هنگامي‌كه در اين مرحله هستيد مطمئن شويد كه با توجه به سيستم خود مجوزهاي اين دو فايل را به 111 يا 666 تنظيم كرده ايد.
اين كار به اين خاطر لازم است كه به php اجازه ارتقاء اين فايل ها را بدهد بعد از اتمام مراحل نصب اين مجوز را به 466 تغيير دهيد.
8) اگر كار ارتقاء را از نسخه هاي زودتر از 750 انجام مي‌دهيد تعدادي از ورودي هاي جديد ديگر هم در config .php هست كه لازم است اضافه شود.
قسمت هاي زير را دقيقا در زير $ pncofig ['encoded'] اضافه كنيد:


$ pnconfig ['dbtabletype'] = 'my I SAM
$ pnconfig ['dbtabletype'] = 'o'
$ pnconfig ['dbtabletype'] = 'pntemp'
و خط زير را دقيقا در زير $ pnconfig ['dbtabletype'] = 'o' اضافه كنيد:


$ pncongig ['dbtabletype'] = 'o';
9) اگر كار ارتقاء را از نسخه هاي جديد تر از 733 انجام مي‌دهيد فايل install. php را از مرور گرتان اجرا كنيد تا مراحل نصب آغاز شود. URL دقيق سايت شما بستگي دارد. براي مثال اگر آدرس سايت شما www foo. Com باشد و postnuke در شاخه bar نصب شده باشد آدرس به صورت زير خواهد بود.
http:// www. Foo. Com/ bar/ install. php


دستورات داخل اسكريپت را همانند فرآيند نصب كه گفته شد، دنبال كنيد و هنگامي‌كه به مرحله انتخاب نصب يا ارتقاء (upgrade , new install) رسيديد، دكمه upgrade را انتخاب كنيد، سپس نسخه postnuke (گونه ديگر nuke) را كه مايليد از آن ارتقاء را انجام دهيد، انتخاب كنيد بقيه مراحل بايد بوطور خودكار باشد.
10) به خاطر اينه نسخه 760: ماژول admin را ارتقاء مي‌بخشد، احتمال دارد كه لازم شود شما از طريق عبور از صفحه اصلي admin به ماژول كنترلر ماژول هايتان برويد.
http:// www. Foo. Com/ bar/ index.php? module=Modules &type= admin
تا زماني كه ماژول admin ارتقاء يابد اين كار يكي از ملزومات است.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید