تحقیق در مورد کاراته ‌

word قابل ویرایش
30 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

کاراته

کاراته ( به ژاپنی:空手 ) یک نوع ورزش رزمی است. به معنای روش مبارزه و دفاع با دست خالی (بدون سلاح) و شامل ضربه‌های سریع دست و پا.
کاراته دارای قدمتی پنج هزار ساله است و یکی از استادان اولیه و مبتکران این فن بودیدهاراما است که حدود ۵۲۵ سال قبل از میلاد مسیح می زیسته است. وی که از پیشوایان مذهبی بودایی بود، به تنهایی از هند به راه افتاد و پس از راهپیمایی چند هزار کیلومتری خود و با پشت سر گذاشتن موانع طبیعی بسیار مشکل موجود در آن زمان به چین رسید و در ایالت هون نان و معبد شائولین اقامت گزید. تعالیم بودیدهاراما شامل تمرینات شدید انضباطی و رعایت پرهیزکاری بود. وی ۹ سال رنج و ریاضت همراه با تفکر و برای این که شاگردانش نیز بتوانند در مقابل ساعت‌های طولانی تفکر و اندیشه تاب مقاومت بیاورند و نیز با

زورگویانی که تعالیم مذهبی و مردان دین را سد راه خود می‌‌دیدند به مبارزه و مقابله برخیزند ۱۸ حرکت تمرینی را ابداع نمود که در حقیقت زیر بنای حرکات کاراته امروزی است.

کاراته امروزی شکل تکامل یافته ای از کمپوی چینی (بوکس چینی) می باشد که در ابتدا اوکیناواته نامیده میشد. از هنگامی که حکومت‌های استبدادی در چین سلسله کینک ۱۶۴۴ سلسله ساتسوما در اوکیناوا به منظور جلو گیری از ورزیده شدن مخالفان و نیز تحت کنترل در آوردن مردم قانون منع استفاده از شمشیر را به مورد اجرا گذاشتند و به جمع آوری سلاح‌های رزمی اقدام نمودند مردم به سوی آموزش هنر مبارزه با دست خالی روی آوردند که همین امر باعث شکوفایی هرچه بیشتر کاراته شد.

در سال ۱۹۲۱ یکی از بزرگ‌ترین استادان کاراته جزیره اوکیناوا گیچین فونا کوشی ۱۸۶۸-۱۹۵۷ توانست با قدرت و ظرافت تمام کاراته را به ژاپن معرفی نماید و برخی دیگر از هنر جویان که تحت تعلیم بزرگ‌ترین استادان اوکیناوا قرار گرفته بودند، تکنیک‌های سنتی را با یکدیگر ترکیب نموده و سبک‌های متعددی از کاراته را به وجود آوردند.

سال ۱۳۴۲ سال ورود کاراته به ایران توسط هرمز میربابایی و محمدعلی صنعتکاران و فرهاد وارسته هستند می‌‌باشد.
در حال حاضر، سبکهای مختلف کاراته، بالغ بر صدها سبک می‌شود که در واقع، بازگشت همه آنها به چهار سبک اصلی و مادر از سبک‌های اصلی و کنترلی و یک سبک نیمه کنترلی می‌‌باشد.

کاراته یک ورزش بسیار خطرناک و آسیب رسان جسمی است که روحیه خشونت را در انسان تقویت می کند وباید به آگاهی تان برسانم کلیه مطالب بالا نادرست می باشد اساسا کاراته ورزش نیست بلکه راهی است برای تندرستی وسلامتی جسمی وپالایش روحی از آلودگی ضد انسانی ودر نهایت دست یابی به یک زندگی آرام و بهتر، یعنی بوسیله تمرینات انسان ساز کاراته شخص تبدیل به فردی کامل تروبا شخصیت والاو مکارم اخلاقی باارزش بشود کاراته

نوعی فلسفه زندگی است که در دو بعد تن وروان بطور موازی گسترده وفعال است نخست اینکه با تمرینات مستمر و منظم ورزشی که همگی بربنیان علمی وفیزیکی حرکتی ومفاصل واندامهای بدن استوارند شخص کاراته کابعد از چند ماه به شکلی منطقی دارای عضلات ومفاصل قوی وبدنی با استقامت فوق العاده خواهد گردید وچون این تمرینهابراساس اصول علمی حرکت شناسی مفاصل بدن پایه ریزی شده ازاین روآسیب پذیری شخص ورزشکاردرطول تمرین تقریبا به

میزان صفرمی رسد وازطرفی دیگربخاطراین که درطول جلسه های تمرین هنرجوی کاراته شناختی نسبی پیرامون فیزیولوژی بدن وحرکات ورزشی پیدا می کند خود وی نیز تا حدود زیادی در رابطه باانجام حرکتهای مضروغلط محتاط شده وازکژروی خود دارای می کند سوم بدلیل اینکه ماهیت اصیل کاراته برمبنای تواضع وفروتنی وادب واحترام متقابل بین افراد ودوری ازخشونت بناشده وبراجرای درست این اصول تاکید ورزیده می شود شخص کاراته کا ناخود آگاه در مسیر اعتلای

انسانی رشد کرده وارتفاء فکری پیدا می کند و حتی اگر درابتدا شرور بوده وبا نبتی شربه کاراته رو آورده باشد بعد از مدتی بطورمنظم وطبیعی اصلاح گشته وبه سمت خیر تغییرجهت می دهدوچون فنون کاراته برپایه حرکت مفاصل و بسیارنرم و سبک بصورت لحظه ای انجام می گردد و هیچ فشار اضافه بر توان به شخصی وارد نمی آورد از این روکودکان۶-۵ ساله تاافراد سالمند چه زن وچه مرد به راحتی قادر به تمرین ویادگیری کاراته خواهند بود بطورکلی کاراته باعث می شود

شخص ازنظر فیزیکی دارای جسم سالم وتندرستی گردد عضلات قلب قوی وحجیم گردند حجم ریه در اثردم وبازدم زیاد افزایش یافته وهوای مانده داخل شش ها به خوبی تخلیه شود معده وروده عمل هضم ودفع را بهتروسریعترانجام خواهدداد به وسیله عرق کردن سموم بدن مرتب دفع شده وسلامت جسمی سرحالی ونشاط بی اندازه ای رابه شخص کاراته کاارزانی می دارد شخص که کاراته کار می کند بهتر وبسیار بیشتر از اشخاص دیگر قدرت فراگیری و درک ذهنی دارد و

آماده فعالیتهای گوناگون مغزی (درس خواندن . مطالعه و …) خواهد بود.از نظر روانی نیز علاوه بر تمرین مکرر و اصرار دائم مربی به حفظ تواضع و احترام متقابل اجتماعی موضوعاتی نظیر اعتماد به نفس- تقویت اراده- حس نوع دوستی – همکاری متقابل – از بین بردن ترس – اجتناب از خشونت و پرخاش گری – رفتار ملایم – مطالعه -آرامش فکر و ذهن و تخلیه مشکلات روانی- صمیمیت و نهایتا گسترش دوستی در شخص کاراته کا تقویت شده و انگیزه بیشتری نسبت به پرورش و آموزش خود نشان خواهد داد و همانگونه که دارای جسمی متناسب و نیرومند میگردد. دارای روحی بزرگ و طبعی والا و درکی وسیع و به غایت شانی

بلند مرتبه در مراتب عالیه اجتماعی و انسانی خواهد شد.جسمی قوی و نیرومند جایگاه مغزی قوی و فکر و شعوری توانمند خواهد بود. دوست عزیزی که به کلاس کیوکیوشین کاراته آمدهای امیدواریم در مدتی که به تمرین مشغول خواهید بود استفاده مطلوبی از کلاس ببرید و شاهد پیشرفت شما تا درجه های بالا باشیم .کیوکوشین که مخفف شده جمله (کیوکوشین کای کان کاراته دو) می باشد. یکی از سبکهای کاراته است.کاراته که امروزه در قالب ورزش عرضه می

شود در طول سالیان و قرون متمادی و قدم به قدم جمع گشته تا مجموعه ای به شکل امروزین آن شده است. البته کاراته در شکل کنونی انش توسط استاد فوناگوشی گیچین مبتکر سبک شوتوکان حدود ۶۰ الی۷۰ سال پیش معرفی شده. با لباس سفید و درجه بندی کمربندها، در ابتدا تنها کمربند سفید- سبز – قهوهای و سیاه در رده بندی کلاسهای کاراته استفاده می شد باگذشت سالها افراد با سابقه وپیش کسوت که سالیان زیادی به امر یادگیری و آموزش کاراته مشغول بودند.با انجام تغییراتی در چگونگی اجرای فنون و نوگرائی و ابداع کردن تکنیکهای جدید و مدرن تر بانی پیدایش سبکهای جدید و نوئی شدند.از آن جمله مرحوم ماسوتاتسواویاما در سالیان دور بنیانگذار سبک کیوکوشینکای شد.جمله کیوکوشینکای به معنای راهی به سوی نهایت حقیقت می باشد.در کلام رایج تنها از جمله کیوکوشین استفاده میکنیم به معنی نهایت حقیقت.

سبک‌های کاراته
• سبک های کنترلی عبارت‌اند از:
• شوتوکان بنیان گذار: گیچین فونا کوشی. در این متد توجه خاصی به نیرو و سرعت ورود آن و مرکز ثقل نیرو می‌شود .
• شیتوریو بنیان گذار: کنوا مابونی. شیتوریو متشکل از دو سیستم ناهاته و شوری ته در کاراته می‌‌باشد.
• گوجوریو بنیان گذار: میاگی چوجون. گوجوریو روش سفت و نرم، که در اوکیناوا شکل گرفت و و متعلق به سیستم ناهاته در کاراته می‌‌باشد.
• وادوریو بنیان گذار: اوتسوکا هیرونوری. وادوریو یعنی : راه صلح، روش صلح، روش صلح جویانه.

• سبک های غیر کنترلی عبارت است از:
• کیوکوشین بنیان گذار: ماسوتاتسو اویاما کیوکوشین کای، از عناصر مختلفی که نشات گرفته از تجریبات اویاما وسبک های دیگر است، به وجود آمد.
• توضیح کامل تر:

• سبک های کاراته بسیار متعدد و بالغ بر صد نوع سبک رسمی در دنیا وجود دارد.اصول کلی و پایه ی سبک های کاراته با هم یکی است و فرق آن ها در نحوه ی بکار گیری آن هاست.
• بطور کلی سبک های کارته به سه دسته تقسیم می شود
• سبک های کنترلی
سبک های غیر کنترلی

سبک های رینگی
برخی از سبک های مهم در کاراته:
جو کای بو کاراته ( ترکیبی از جودو، کاراته ، بوکس )
شوتوکان (با استفاده از این سبک حرکت های غیرممکن فیزیکی امکان پذیر می شود )

شیتوریو ( سیستم ناهاته ، سیستم شوری ته ) این سبک توسط کنوامابونی ایجاد شد.
کان زن ریو
بودو
گوجوریو
کیوکوشین
کیوکوشین کای (بر قدرت فیزیکی تاکید دارد )

وادوریو
آشیهارا
انشین
اطلاعات عمومی :
کاراته تکنیک عملی جنگیدن با دست خالی است . روش تمرینات مغزی و جسمانی می باشد . این ورزش برای دفاع شخصی ابداع گردیده و قدرت استفاده از دستها و پاها در این روش حایز اهمیت است .

کاراته یک ورزش رزمی رقابتی است که همانند جودو و تکواندو در رده بندی وزنهای مختلف صورت می گیرد . ماهیت اصلی تکنیک کاراته در (کومیته) خلاصه میشود . مفهوم کومیته عبارت است از حمله سریع و موثر به هدف که در آن از تکنیک مناسب و حد اکثر قدرت استفاده می شود . این عمل در کوتاهترین زمان ممکن صورت می گیرد . مسابقه کاراته ممکن است بصورت مسابقات کومیته یا کاتا انجام شود .

 

مسابقات کومیته هم بصورت تیمی و هم انفرادی صورت می گیرد . مسابقات انفرادی در گروههای وزنی مختلف برگزار می شود و مسابقات تیمی بین گروههای مختلف انجام می شود . تعداد شرکت کنندگان در مسابقات تیمی باید فرد باشد . کاتا عبارت از یک سری تکنیک های دفاعی شامل مشت زدن ، ضربه زدن و لگد زدن منظم است که یکی پس از دیگری اجرا می‌شود و دارای اهداف فیزیکی و غیر فیزیکی می باشد ، و در تمرینات آن هیچ حرکت زایدی هم وجود ندارد . شرکت کنندگان این رشته باید کاتای اجباری یا (شی تی ) و کاتای اختیاری یا (توکویی) را انجام دهند .

 

حرکات و مسابقه کاراته در سالن هایی که دارای تشک های مخصوص این ورزش است صورت می گیرد . محوطه مبارزه و انجام حرکات به شکل مربع و دارای ابعاد ۸ × ۸ متر می باشد . این محوطه می تواند حدود ۱ متر بالاتر از سطح زمین قرار گیرد .

 

در داخل تاتامی که دارای ابعاد ۸ × ۸ می باشد ، باید تاتامی دومی با ابعاد ۷ ×۷ متر و با رنگ دیگری کشیده شود تا شرکت کنندگان را از رفتن به خارج تاتامی برحذر نماید . به منظور تعیین محل ایستادن شرکت کنندگان باید دو خط موازی هر کدام به طول ۱ متر و عمود بر خط داوران و به فاصله ۵/۱ متر از مرکز محوطه رسم شود . همچنین برای مشخص نمودن محل داور وسط و کمک داور نیز باید دو خط موازی هر کدام به طول ۵/۰ متر به فاصله ۲ متر از مرکز تاتامی ترسیم شود . در قسمت کاتا استانداری وجود ندارد ، ولی کلیه مسابقات کاتا در همان محوطه ۸ ×۸ متر انجام می پذیرد و داوران مسابقه در زوایای مربع برای قضاوت مستقر می‌شوند.

 

گنجایش ظرفیت سالنهای مسابقات کاراته ، متغیر بوده و به سطح عملکرد آن بستگی دارد . به طور معمول برای مسابقات در سطح شهری حد اقل ۳۰۰ تا ۵۰۰ نفر و در سطح استانی و منطقه ای حدود ۲۰۰۰ نفر تماشاچی در نظر گرفته می‌شود . این مقدار در مسابقات جهانی و بین المللی از ۵۰۰ نفر تا حدود ۱۰۰۰۰ نفر منظور می گردد.

 

تجهیزات مورد نیاز :
– لباس : لباس کاراته که در زبان ژاپنی (گی ) نامیده می‌شود از یک شلوار ، یک پیراهن و یک کمربند تشکیل شده است . این لباس به گونه ای است که امکان فعالیت آسان و راحت با آن وجود دارد . آستین پیراهن مسابقه دهندگان باید حداقل تا نصف ساعد را بپوشاند و نباید بالا زده شود . طول کمربند باید به نحوی انتخاب شد که پس از دو بار بستن به دور کمر ۱۵ سانتیمتر هم اضافه باشد . پهنای کمربند باید ۵ سانتیمتر در نظر گرفته شود.

روح کیو کوشین این است :
«سر را پایین،چشم ها را بالا ودهان را بسته نگه دارید. ذهن را آزاد کنید و از همان شروع کار با توجه با امر تواضع فرزندی به دیگران خدمت کنید».
«سر را پایین نگه دارید وچشم را بالا» به این معنی است که همیشه باید بلند همت باشید ودر رفتار وگفتار فروتن .«دهان را بسته نگه دارید »به این معنی است که نباید احساساتی شوید وتماما احساساتتان را بیان کنید ومنظور از ذهن آزاد این است که نسبت به دیگران سخاوتمند
باشید. شما باید همواره مهربان،سخت کوش ودرستکار باشید.«تواضع فرزندی »به عنوان نقطه شروع به این معنی است که برای شروع هر کاری ابتدا باید در مقابل پدر ومادر تواضع

داشته باشید. این گونه وظیفه شناسی ووفاداری باعث می شود در مقابل دیگران فروتن باشید،
به دوستی ها اعتماد کنید،به خدا ایمان داشته باشید و به معلمانتان احترام بگذارید. تمامی اینها شما را هدایت می کند تا خانواده وزادگاهتان را دوست داشته باشید.

به دیگران خدمت کنید.یعنی به افرادی که در اطراف شما هستند کمک کنید. به عبارت دیگر
به جامعه خدمت کنید واین به معنی وفاداربودن به کشور است. من باز هم بر این امر تاکید می کنم که روح واید ئو لوژی کیو کوشین در دنیای امروز مفهوم بسیار عمیق دارد. دنیایی که در آن اشخاص برای به دست آوردن رفاه،کشور وجامعه ی خود را قربانی می کنند. هر کدام از شما که کیو کوشین را دوست دارد باید خود را از نظر جسمی وروحی قوی کند.
مقررات « دوجو» در کیو کوشین کاراته

کاراته با تواضع شروع می شود وبا تواضع خاتمه می یابد.” سوسای ماس اویاما”

۱-هنرجویان می بایستی به محض ورود به کلاس” دوجو” احترام گذاشته ودو بار”اوس”
بگویند. یک بار با ورود به سوی جلو کلاس” شین ذن” وبار دوم به سوی هنر جویان حاضر در کلاس.

۲-هنر جویان می بایستی به موقع وسر وقت در کلاس حضور داشته باشند. کسانی که با تأخیر در کلاس حاضر می شوند پس از ادای احترام ،به حالت رسمی” سی زا ” سر پایین ،چشم ها بسته می نشیند ومنتظر فرمان دعوت به کلاس ا ز سوی مربی می شود.
پس دریا فت فرمان در حالی که هنوز در حالت « سی زا » می باشد احترام گذاشته و« اوس»

می گوید(به جای کلمه اوس می توان از جمله «شیتسوری شیما سو» یعنی از اینکه نظم کلاس را به هم زدم پوزش می طلبم ا ستفاده نمود) سپس به آخر کلاس ملحق می شود. باید دقت نمود
که هرگز از جلوی دیگرهنر جویان خصوصا ارشدهای کلاس عبور ننماید.
۳-هنر جویان می بایستی در حفظ ونگهداری دوگی ( لباس کاراته )، ساق بند ، دستکش و… کوشا بوده وبا تمیز نگاه داشتن وخوشبوومعطرنمودن آنها سبب تشویق وتشجیع دیگران در
انجام آن به بهترین وجه گردند،خصوصا « دوگی » باید تمیز باشد. آرم کیوکو شین بایستی
بر روی قسمت چپ لباس نصب گردد. شکافتگی ها وپارگی های لباس باید بی درنگ تعمیر
گردد. همچنین باید دقت نمود که لوازم ولباس نا مناسب بیا نگر بی توجهی هنر جو به سایر
هنر جویان ودوجو تلقی می شود. ۴- در خلال تمرین سعی شود دوگی خود را حرکت ندهید وجا بجا نکنید،در هر زمانی از تمرین اگر تصمیم به مرتب کردن ویا درست کردن لباستان گرفتید این امر با پشت نمودن به کلاس ، بسیار سریع وآرام انجام شود.
۵- به درجات بالاتر واعضای قدیمی می بایست احترامی شایسته گذاشته شود،هنگامی که ارشد یا هرکمربند سیاه وارد کلاس می شود،همه هنر جویان باید ایستاده و«اوس» نمایند.
۶- قبل از مواجه شدن وسلام نمودن به ارشد یا استاد، هنر جویان می بایست «اوس » نموده وبه همان ترتیب سابق عمل نمایند. این قاعده وقانون می بایست در خارج از «دوجو» نیز به همان کیفیت اجرا شود وبایستی همیشه ازاستاد خود قدردانی نماییم.
۷- چناچه با شخصی که درجه او نا مشخص است مواجه شدید می بایست همانند یک ارشد بالاتر از خودتان بااو بر خورد نمایید.
۸- هنگامی که هنر جویان با یکدیگر دست می دهند می بایست برای نشان دادن اعتماد و تواضع وفروتنی از هر دو دست استفاده نمایند و« اوس » بگویند. این قاعده حتی هنگامی
که خارج از « دوجو » می باشیم ، لازم الاجرا بوده وبه همان کیفیت می بایست عمل شود.
خصوصا در برخورد با درجا ت بالاتر باید این امر را رعایت نمود.
۹- هنر جویان می بایستی در جواب استاد با صدای بلند “ا و س ” نموده وعکس العمل های
سریعی در پاسخ به فرمان او داشته باشند. پاسخ های کند ونه چندان خوب ، غیر مؤدبانه
تلقی می شود.
۱۰- هنر جویان می بایست در خلال تمرین تمام توجه وتمرکز حواس خود را بر روی تکنیک ها معطوف داشته وبه ذهن ویا چشم های خود اجازه سر گردانی را ندهند. می بایست تقدیر
خالصانه با توجه بیشتر نسبت به استاد وسایر هنر جویان داشته باشد. دقت نمایند که هرگز
بدون رعایت وقاروحرمتی که سزاوارآن است آموزش را شروع ننمایید. در خلال تمرین ،
فرمان راحت باش به هنر جویان داده خواهد شد.‌( منظور حالت رسمی ” سی زا ” به حالت
راحت « آنزا» ( آ گورا ) می باشد. در طول این مدت می بایست از نا آرام نمودن کلاس وصحبت با دیگران یا هر نوع عملی که سبب بی نظمی در کلاس گردد،خوداری نمود.

۱۱- هنر جویان نبایستی بدون کسب اجازه کلاس را ترک نمایند،در موارد ضروری که شما
مجبور به ترک سریع کلاس می باشید باید مؤدبانه ودراسرع وقت موضوع خود را به استاد اطلاع داده وکسب اجازه نمایید.
۱۲- برای جلوگیری از بروزخسارات وصدمات ،هنرجویان نبایستی از ساعت ،گردن بند و…

ویا هر نوع لوازم تزئینی در خلال تمرین استفاده نمایید. صرفا استفاده از عینک در زمانی
که ” کومیته ” ( مبارزه ) صورت نمی گیرد مجاز می باشد. در خلا ل کومیته ( مبارزه )
چنان که استفاده ازساق بند، کا پ و… سفارش شده است برداشتن عینک ویا استفاده ازلنزهای

درون چشمی قویا توصیه می گردد.

۱۳- مکان آموزش مکان مقدس ومحترمی است ، لذا هنر جویان نباید از کلاه یا آفتاب گیر در محل آموزش استفاده نمایید ویا با کلام زشت وقبیح در باشگاه تکلم ننمایند.همچنین صرف غذا وبه پا کردن کفش در” دوجو” مجاز نمی باشد. پس از تمرین روزانه در هر کلاس ، کلیه هنر جویان می بایست در تنظیف ومرتب نمودن کلاس مشارکت داشته وباید توجه نمود که حفاظت
ونگهداری از سالن تمرین به عنوان مکان ارزشمند، حایز اهمیت

می باشد.
۱۴-هنر جویان باید به روح رفاقت ودوستی احترام گذاشته وراه حقیقت کیو کوشین را تحت تأ ثیر رفتارهای دلسرد کننده ویا کینه توزانه خود قرار ندهند، احساسات منفی در کومیته (مبارزه )، نباید جایگاهی داشته باشد.

۱۵- کلیه هنر جویان می بایستی از شایعات بی اساس واظهارات اهانت آمیز در خصوص سایر هنر جویان کلاس ویا سبک پرهیز کنند.
۱۶-هنر جویان می بایستی مشتاق شرکت در مسابقات کیو کوشین بوده واندوخته هایی را که از استاد خود فرا گرفته اند، به کار گیرند.
۱۷-هنر جویان باید تلاش نما یند تا پس از کسب اجازه از استا د مر بوطه از سایر کلاس های
کیو کوشین کاراته دیدار نمایند.

۱۸-هنر جویان می بایستی از قدم گذاشتن در راهی که برداشت ضعیفی از سازمان جهانی
کیو کوشین کای کان کاراته ترسیم می نماید، کاملا خودداری نموده ومسلما نبایستی از تکنیک های فرا گرفته در آ سیب رسانی عمدی به دیگران استفاده نمایند، مگر در موارد اضطراری
که زندگی خود یا همسرش در خطر قرار گیرد.
۱۹-هنر جویان باید کوشش نمایند در زندگی روزمره ،آبرومند وبا شرا فت زندگی کنند وهرگز روح کیو کوشین را فراموش نکنند. سرت را پایین نگه دار ( فروتن ومتوا ضع باش)،چشم ها

را باز نگه دار ( بلند همت باش )، کمتر سخن بگو ( فکر کردن مقدم بر سخن گفتن است ) ،
خوش قلب باش ( با دیگران با احترام وفروتنی رفتار کن ) ،نسبت به دیگران مهربان بوده ،
فرزندی با تقوا وخدا ترس باش که این خود نقطه شروع است (در حفاظت واحترام به والدین
کوشش کن ) .
نرمش :

( هر حرکت ۱۰ مرتبه )
۱- سانچین داچی – یوی- کامائیته : سیکن چودان سوکی – سیکن جودان سوکی –اوراکن شومن اوچی –
اوراکن سایو اوچی – اوراکن مواشی جودان اوچی – سیکن آگو اوچی – نوری .
۲- کیبا داچی –یوی – کامائیته : اوراکن شیتا اوچی – هیجی جودان سوتو اوچی –هیجی جودان آگه اوچی –
هیجی اوروشی اوچی – نوری

یوی داچی :
ایبوکی سان کای
۱- هیداری سانچین داچی – یوی – کامائیته : : سیکن جودان اوکه – سیکن چودان سوتواوکه –
سیکن چودان اوکه -– سیکن گدان بارای- سیکن چودان اوچی اوکه–سیکن گدان بارای- نوری .
۲- سانچین داچی – یوی- کامائیته : شوتوگامن سوتو اوچی – شوتوساکوتسوداچی –
شوتوساکوتسواوچی کومی- شوتوگامن اوچی اوچی- شوتوسوتوهیزواوچی – نوری

یوی داچی :
ایبوکی سان کای (سه مرتبه)- شین کوکیویوکائی (چهار مرتبه)- مرتب کردن لباس
۱- هیدرای زنکوتسوداچی (یون جوگو) : مای که آگه گری .
میگی زنکوتسوداچی (یون جوگو) : مای که آگه گری- نوری

۲- هیکوداچی :هیزاگری – های سوکوکسن گری – چوسوکومایگری جودان –نوری
یوی داچی : ایبون سان کای – مرتب کردن لباس
۳- یوی داچی (یون جوگو): یوکوکه آگه گری – کانستسوگری – سوکوتویوکرگری –
اوشیرو جودان که آگه گری – اوشیرو کاکاتوکین گری – اوشیرو کاکاتومواشی گری – نوری

۴- یوی داچی : چوسو کوگدانمواشی گری-چوسوکوچودان مواشی گری-چوسوکوجودان مواشی گری-
سوتوجودان تای سوکومواشی که آگه گری – اوچی جودان سوکوتومواشی که آگه گری
سیزا – ماکسو – آگورا – ماکسویامه – ری- جوگای – نوری
یوی داچی : شین کوکیو
۵- میگی زنکوتسوداچی (یون جوگو): کاکه اوکه – سیکن چودان گیاکوسوکی .
هیدرای زنکوتسوداچی (یون جوگو): کاکه اوکه – سیکن چودان گیاکوسوکی .
۶- هیدرای زنکوتسوداچی: نوگاره (۴ مرتبه)

کاتاهای کیو کو شین کاراته
سی ین چین ((seienchin
سی ین چین یعنی فاتح وغلبه کننده بر فاصله یا حمله کننده.جنگجویان سامورایی در ژاپن فئودال اغلب به سفر های چند ماهه می رفتند که در طول آن نیاز به تثبیت قدرت وروح

خود در طول یک دوره زمانی داشتند.این کاتا طولانی وکند به همراه فنون زیادی است که در
کیبا داچی اجرا می شوند. ضمنا به روح قوی هم نیاز خواهد داشت. کلمه ی سی ین چین
را به صورت به درون کشیدن هم می توان معنا کرد. از طرفی دیگر معنی کلمه آن مبهم
وناشناخته است. اغلب به معنی «طوفان درون آرامش »آمده است ومعنی تحت اللفظی آن
«حمله به پاسگاه مرزی شورشیان »یا «عقب راندن دشمن»است که البته بستگی دارد که با چه نوع حروف الفبایی چینی نوشته شود. انتخا ب این اسم بیا نگر لازمه غلبه فرد بر ضعف
روحی وراندن هر نوع تمایل وخواسته نفسانی در مبارزه زندگانی است وشخص بایستی آن
روحیه انزوا وعزلت رااز خود براند.

سوشی هو ((sushiho
سوشی هو یعنی ۵۴ مرحله. سوشی هواز کلمات یوسه شی ((useshi
با تلفظ اوکیناوا کلمات کانچی برای عدد ۵۴ گرفته شده وهویعنی قدم زدن.
سایر سبک های کراته این کاتای پیشرفته را گوجوشی هو ((gojushiho می نامند.

این کاتا یکی از دو کاتای بسیار پیشرفته مکا تب شوریته (شمالی)است.در ضمن
ممکن است یک رابطه عددی بین اسم وتعداد حرکات این کاتا در فرم اصلی اش وجود داشته باشد. چرا که عدد ۵۴ تحقیقا با فلسفه ی بودایی رابطه دارد.
گاریو( (garyu

گاریو یعنی اژدها ی خوابیده ولمیده. در فلسفه ی ژاپن،مرد بزرگی که در تاریکی وابهام می ماند. گاریو نامیده می شود. اژدها بسیار قدرتمند است. اما اژدهای لمیده تا زمانی که لازم نباشد قدرت خود را نشان نمی دهد. ضمن این که،یک کاراته کار واقعی هیچ گاه لاف نمی زند،
توانایی های خود را پنهان می کند وهیچ گاه اصل فروتنی وتواضع را فراموش نمی کند.
همچنین در فلسفه ژاپن کلمه گاریو به مرد بزرگ اطلاق می شود که گمنام مانده است. این

کاتا توسط «سوسای اویا ما »درآن دوران آغازین زندگی کاراته شان بود.
یک کاراته کای واقعی بایستی روحیه تواضع وفروتنی را در خود ایجاد کند ومانند اژدهایی که لمیده باشد،در عین قدرت نمی خواهد قدرت خود را به رخ دیگران بکشاند.

سی پای ((seipai
سی پای تلقظ اوکینا وایی حروف کانجی برای عدد ۱۸ است (به صورت جوهاچی وبه زبان ژاپنی تلفظ می شود.)این کاتا در سایر سبک های کاراته تحت عنوان سی پایت یا ۱۸ دست نامیده می شود. عدد ۱۸ از نظر بودایی ها یعنی ۳*۶ گرفته شده است. به طوری که ۶ نماینده
رنگ،صدا،مزه، رایحه،لامسه وعدالت بوده و۳ هم به منزله ی خوبی ،بدی وصلح است.

بونکای کاتا چیست؟

(بونکای عبارت است از فهم ودرک کاربرد عملی تکنیک های کاتا)

برای این که کاتا،ارزش خقیقی وواقعی خود رابرای کراته کا داشته باشد،حرکات هر کاتا می بایستی مورد مطالعه وبررسی قرار گیرد وتمامی این حرکات عملا مورد تجزیه قرار می گیرد.

دید گاه خوب وعملی دستیابی به چنین حالتی این است که فرد آنقدر تمرین کند تا حرکات پای او به صورت
طبیعی وخودکار جابجا شود. با انجام چنین روشی،فرد قادر خواهد بود که زاویه وریتم حرکات پای خود را
به راحتی تغییر دهد. به این ترتیب می تواند درک وفهم کامل تری نسبت به توانایی های خود داشته باشد.
پیشنهاد می شود،همیشه سعی کنید که حداقل به دنبال یافتن کاربرد عملی در هر حرکت باشید. اگر این سه کاربرد را هم پیدا نکردید،مهم نیست،چرا که ارزش واهمیت تمرین در همان تحقیق،بررسی وتعمق بر روی این حرکات است. دراین روش فرد می تواند با استفاده از تجسم وتصور خلاق با اجرای کاتا به قدرت واقعی

که در کاتا نهفته است پی ببرد.
اگر شخص بدون دانستن کاربرد واقعی هر تکنیک کاتایی انجام دهد،هیچ نوع قدرت وجذابیتی از انجام آن کاتا
حاصل نمی شود.

همیشه به یاد داشته باشید که حرکت کاتا دارای هدف ومنظوری است که البته کاملا مشخص است. تاکید واهمیت هر حرکت در کاتا بسیار متفاوت است. از طریق تحقیق وتفحص در بونکای ،شما می توانید به این

هدف ومنظور دست پیدا کنید. حتی یک جابجایی کوچک پا در کاتا را نبایستی ساده انگاشت. یک حرکت هوشمندانه از حرکتی دورانی در مرکز خود به قدرت بسیارقوی در نقاط بسیار دورتر از این مرکز تبدیل
خواهد شد.اثر یک جابجایی ۱۵ درجه دست را می توان کاملا در تغییر زاویه شانه ها مشاهده کرد. اما تفاوت
این تغییر محسوس از ضربه ای موثر وخرد کننده تر است تا حرکت اضافی غیر موثر.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 30 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد