دانلود فایل پاورپوینت تفسیر قرآن

PowerPoint قابل ویرایش
41 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت تفسیر قرآن توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت تفسیر قرآن قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

—قرآن کتاب جدی است و آن را جدی بگیریم ع غ

— 

—وَ السَّماءِ ذاتِ الرَّجْعِ (۱۱) وَ الْأَرْضِ ذاتِ الصَّدْعِ (۱۲) إِنَّهُ لَقَوْلٌ فَصْلٌ (۱۳) وَ ما هُوَ بِالْهَزْلِ (۱۴) طارق /۱۱-۱۴

— سوگند به آسمان پرباران! .

—و سوگند به زمین پرشکاف (که گیاهان از آن سر برمى‏آورند).

—.که این یک سخن حق است. و شوخى نیست.

—زندگی را و دین و اموزه های دینی را جدی بگیریم ع غ

—

اسلاید ۲ :

—” قول فصل” به معنى سخنى است که میان حق و باطل جدایى مى‏افکند

—در حدیثى از امیر مؤمنان على ع از پیغمبر گرامى اسلام نقل شده که فرمود:

—انها ستکون فتنه! قلت فما المخرج منها یا رسول اللَّه؟! قال کتاب اللَّه فیه نبا من قبلکم، و خبر ما بعدکم، و حکم ما بینکم، هو الفصل لیس بالهزل من ترکه من جبار قصمه اللَّه و من ابتغى الهدى فى غیره اضله اللَّه:” به زودى فتنه‏اى در میان شما ظاهر مى‏شود، عرض کردم اى رسول خدا! راه نجات از آن چیست؟ فرمود: قرآن است که اخبار پیشینیان و آیندگان و داورى میان شما در آن است، آن کلامى است که حق را از باطل جدا مى‏کند، جدى است و شوخى نیست، هر جبارى آن را ترک کند خداوند او را درهم مى‏شکند، و هر کس هدایت را در غیر آن جستجو کند خداوند گمراهش مى‏سازد”! «۱».

—

—

اسلاید ۳ :

— ***یا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جاءَتْکُمْ مَوْعِظَهٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَ شِفاءٌ لِما فِی الصُّدُورِ وَ هُدىً وَ رَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ یونس/۵۷

—اى مردم! همانا از سوى پروردگارتان پند و اندرزى براى شما آمد که مایه‏ى شفا براى آنچه در سینه‏هاى شماست و هدایت و رحمتى براى مؤمنان است.

—نخست به عنوان یک پیام همگانى و جهانى، تمام انسانها را مخاطب ساخته مى‏گوید: یا أَیُّهَا النَّاسُ …..

—

—

اسلاید ۴ :

—در این آیه چهار صفت براى قرآن بیان شده است، که براى فهم بیشتر باید نخست روى لغات آن تکیه کنیم.

—وعظ (و موعظه) آن چنان که در” مفردات” آمده است، نهى آمیخته به تهدید است، ولى ظاهرا معنى موعظه وسیعتر از این باشد، همانگونه که از” خلیل” دانشمند معروف عرب در همان کتاب مفردات نقل شده: موعظه عبارت از تذکر دادن نیکیها است که توأم با رقت قلب باشد، در واقع هر گونه اندرزى که در مخاطب تاثیر بگذارد، او را از بدیها بترساند و یا قلب او را متوجه نیکیها گرداند، وعظ و موعظه نامیده مى‏شود.

اسلاید ۵ :

—منظور از شفا دادن بیمارى دلها و یا به تعبیر قرآن شفاى چیزى که در سینه‏ها است، همان آلودگیهاى معنوى و روحانى است مانند بخل و کینه و حسد و جبن و شرک و نفاق و امثال اینها که همه از بیماریهاى روحى و معنوى است.

—منظور از” هدایت” راهیابى به سوى مقصود، یعنى تکامل و پیشرفت انسان در تمام جنبه‏هاى مثبت است.

—و منظور از” رحمت” همان نعمتهاى مادى و معنوى الهى است که شامل حال انسانهاى شایسته مى‏شود همانگونه که در کتاب مفردات مى‏خوانیم” رحمت” هر گاه به خدا نسبت داده شود به معنى نعمت بخشیدن او است و هنگامى که به انسانها نسبت داده شود به معنى رقت قلب و عطوفت است.

—

اسلاید ۶ :

—چهار مرحله از مراحل تربیت و تکامل ع غ (قران این چهار کار را می کند )

—در واقع آیه فوق چهار مرحله از مراحل تربیت و تکامل انسان را در سایه‏ قرآن شرح مى‏دهد.

—مرحله اول مرحله” موعظه و اندرز” است.

—مرحله دوم مرحله پاکسازى روح انسان از انواع رذائل اخلاقى است.

—مرحله سوم مرحله هدایت است که پس از پاکسازى انجام مى‏گیرد.

—و مرحله چهارم مرحله‏اى است که انسان لیاقت آن را پیدا کرده است که مشمول رحمت و نعمت پروردگار شود و هر یک از این مراحل به دنبال دیگرى قرار دارد و جالب اینکه تمام آنها در پرتو قرآن انجام مى‏گیرد.

—–شما قران  را با تدبر بخوانید این نتایج را می بیند ع غ

—

اسلاید ۷ :

—على ع در گفتار جامع خود در نهج البلاغه با رساترین تعبیرى این حقیقت را توضیح داده است آنجا که مى‏فرماید:

—…

—فاستشفوه من ادوائکم و استعینوا به على لاوائکم فان فیه شفاء من اکبر الداء و هو الکفر و النفاق و الغى و الضلال‏

—:” از قرآن براى بیماریهاى خود شفا بطلبید، و به آن براى حل مشکلاتتان استعانت بجوئید، چه اینکه در قرآن شفاى بزرگترین دردها است که آن درد کفر و نفاق و گمراهى و ضلالت است” «۱».

—و این خود مى‏رساند که قرآن نسخه‏اى است براى بهبودى فرد و جامعه از انواع بیماریهاى اخلاقى و اجتماعى و این همان حقیقتى است که مسلمانان آن را بدست فراموشى سپرده و به جاى اینکه از این داروى شفا بخش بهره گیرند درمان خود را در مکتبهاى دیگر جستجو مى‏کنند، و این کتاب بزرگ آسمانى را فقط یک کتاب خواندنى قرار داده‏اند نه اندیشیدنى و عمل‏کردنى.

—

اسلاید ۸ :

—–پیامبر اکرم صلى اللَّه علیه و آله فرمود: «اذا التبسَتْ علیکم الفِتن کاللّیل المُظلم فعلیکم بالقرآن فانّه شافع مشفّع …» در هجوم فتنه‏هاى تیره و وحشتناک، به قرآن پناه برید که هم موعظه است، هم شفا، هم نور و هم رحمت.

—خلاصه ی تفسیرایه توسط دانشجو

—منبع تفسیر ایه فوق: تفسیر نمونه، ج‏۸، ص: ۳۱۸–۳۲۰

اسلاید ۹ :

—وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ لا یَزِیدُ الظَّالِمِینَ إِلاَّ خَساراً اسرا /۸۲

—و آنچه از قرآن فرو مى‏فرستیم، مایه‏ى شفا (ى دل) و رحمتى براى مؤمنان است و ستمگران را جز خسران نمى‏افزاید.

—دو صفت و یک یاد آوری ع غ

—

اسلاید ۱۰ :

—فرق میان شفاء و رحمت‏

—مى‏دانیم” شفا” معمولا در مقابل بیماریها و عیبها و نقصها است، بنا بر این نخستین کارى که قرآن در وجود انسانها مى‏کند همان پاکسازى از انواع بیماریهاى فکرى و اخلاقى فرد و جامعه است.

—پس از آن مرحله” رحمت” فرا مى‏رسد که مرحله تخلق به اخلاق الهى، و جوانه زدن شکوفه‏هاى فضائل انسانى در وجود افرادى است که تحت تربیت قرآن قرار گرفته‏اند.

—به تعبیر دیگر” شفا” اشاره به” پاکسازى”، و” رحمت” اشاره به” نو سازى” است، و یا به تعبیر فلاسفه و عرفاء اولى به مقام” تخلیه” اشاره مى‏کند و دومى به مقام” تحلیه”.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 41 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد