whatsapp call admin

دانلود فایل پاورپوینت جو (اتمسفر) Atmosphere

PowerPoint قابل ویرایش
25 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت جو (اتمسفر) Atmosphere توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت جو (اتمسفر) Atmosphere قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

جو Atmosphere

جو زمین لایهای از گازها است که که زمین را احاطه کردهاند که این گازها بوسیله جاذبه زمین نگهداشته شدهاند (تا ارتفاع حدود ۹۰ کیلومتری از سطح زمین) .

جو زمین شامل نیتروژن (۷۸٫۱%) و اکسیژن (۲۰٫۹%) همراه مقدار کمی از  آرگون (۰٫۹%) ، دی اکسید کربن (متغیر، ولی حدود ۰٫۰۳۵%) ، بخار آب و دیگر گازها میشود.

جو زمین موجودات روی زمین را از طریق جذب اشعه فرابنفش خورشید و کم کردن دمای بالای بین روز و شب محافظت میکند.

اسلاید ۲ :

مشخصات پروازی یا مأموریت هواپیما به شرایط اتمسفری که هواپیما در آن در حال پرواز میباشد، بستگی دارد. چونکه حالت اتمسفر هر روز فرق میکند، امکان ندارد که بتوان مأموریت پروازی را دقیق تعیین نمود. بدون اولین تعریف دقیق از حالت اتمسفر این تفکر ما را کاملاً به سمت تعریف اتمسفر استاندارد میبرد که در آن مقادیر استاندارد اتمسفر یعنی فشار و دما و چگالی (دانسیته) را در هر ارتفاع میدهد.

چهار عامل مهم در هوا عبارتند از: فشار، دما، جرم حجمی و لزجت. فشار و جرم حجمیهوا با ارتفاع کاهش مییابد. تغییرات دما و لزجت و همچنین سرعت صوت بر حسب دما، روندثابتی ندارند و بسته به ارتفاع، کاهش و افزایش مییابند. این تغییرات باعث میشود، سازمانها و کشورهای مختلف جو را به لایههایی با خواص مشترک تقسیم کنند. تقسیمبندی جو به طور عمده عبارت است از:

۱-تروپوسفر(troposphere)

۲-استراتوسفر(Stratosphere)

۳-مزوسفر(Mesosphere)

۴-ترموسفر(Thermosphere) یا یونوسفر (Io osphere)

۵-اگزوسفر(Exosphere)

اسلاید ۳ :

تروپوسفر از سطح زمین تا ارتفاع تقریبی ۶ تا ۱۳ مایل (۱۰ تا ۲۰ کیلومتر) گسترش مییابد.

تودههای هوا در تروپوسفر دائما در حال حرکت هستند، و این ناحیه با خصوصیات بادهای ناپایدار و یا تند باد و توربولانس مشخص میشود. تاثیر توربولانس و قیچی باد روی سازه و رفتار پرواز هواپیما یک بخش مهمی از تحقیقات در صنعت هوایی است. بارهای سازهای که روی هواپیما در طی رویاروی با توربولانس اعمال میشود، عمر ساز را کاهش میدهد و یا توربولانس مقطعی میتواند سبب آسیب رساندن به سازه هواپیما شود.

قیچی باد (wi d shear)یک پدیده مهم اتمسفری است که برای هواپیما در حین نشست و برخاست پرخطر میباشد. قیچی باد تغییربردار باد در مقدار و مسیر است. در قیچی باد عمودی، سرعت و مسیر باد با ارتفاع تغییر میکند. ممکن است نشست هواپیما در یک چنین قیچی بادی برای کنترل مشکل باشد. که سبب انحراف از نقطه مورد نظر نشست شود. قیچی بادها توسط حرکت تودههای هوا نسبت به یکدیگر یا نسبت به سطح زمین بهوجود میآید.

در این لایه دما با افزایش ارتفاع کم میشود. بطور متوسط کاهش درجه حرارت نسبت به ارتفاع در طبقات پایین جو ، ۶ درجه سانتیگراد در هر کیلومتر است.ازت، اکسیژن، ازن ، گاز کربنیک ،هیدروژن و گازهای نادر ترکیبات هوا در تروپوسفر را تشکیل میدهند.

 

اسلاید ۴ :

لایه بعدی بالایی تروپوسفر لایه استراتوسفر است. استراتوسفر از سطح زمین تا ارتفاع تقریبی ۵۰ کیلومتر گسترش مییابد.

برخلاف تروپوسفر، استراتوسفر نسبتا ناحیه آرام و بدون توربولانس و تندباد میباشد ولی ویژگی آن بادهای شدید و پایدار میباشد.

سرعت باد در استراتوسفر ۳۶ متر برثانیه (۱۲۰ فوت بر ثانیه) اندازهگیری شده است.

در این لایه دما با افزایش ارتفاع زیاد میشود.

 

اسلاید ۵ :

مزوسفر لایهای از جو زمین است که درست در بالای استراتوسفر قرار دارد. این لایه در ارتفاع ۵۰ تا ۸۰ کیلومتری بالای سطح زمین قرار دارد.

در این لایه دما با افزایش ارتفاع کاهش مییابد. دما در بالای مزوسفر به اندازه ۲۰۰ درجه کلوین افت میکند.

روزانه میلیونها شهاب سنگ در اثر برخورد با ذرات داخل مزوسفر میسوزند. این برخورد باعث میشود که اجسام آسمانی قبل از رسیدن به زمین بسوزند.

اسلاید ۶ :

ترموسفر لایهای از  جو زمین است که درست در بالای مزوسفر و زیر اگزوسفر قرار دارد. این لایه در ارتفاع ۸۰ تا  ۶۰۰  کیلومتری بالای سطح زمین قرار دارد.

در این لایه اشعه فرابنفش باعث یونیزاسیون میشود. دمای ترموسفر به شدت به فعالیت خورشید وابسته است و میتواند به ۲۰۰۰ درجه سانتیگراد هم برسد.

تابش در این لایه میتواند باعث پخش ذرات هوا و باردار شدن آنها شود و قادر است امواج رادیوی را به دورتر از فضا برساند.

در این لایه دما با افزایش ارتفاع زیاد میشود.

 

 

اسلاید ۷ :

اگزوسفر در ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتری بالای سطح زمین قرار دارد.

آخرین لایه اتمسفر اگزوسفر نامیده میشود. اگزوسفر دورترین ناحیه اتمسفر میباشد و گازها در این ناحیه رقیق هستند. در نتیجه این قلمرو بین جو زمین و فضای واقع در سیارات میباشد. برای بیشتر کاربردها از مقاومت هوا در اگزوسفر میتوانیم صرفنظر کنیم.

ذرات ناچیز گازهای این منطقه در طول روز میتواند به ۲۵۰۰ درجه سانتیگراد برسد.

اسلاید ۸ :

در اینجا سه نکته قابل ذکر است:

۱-ارتفاع ۱۸۰۰۰ پایی، ارتفاعی است که پس از آن، فشار اکسیژن برای تنفس کافی نیست و باید اکسیژن مورد نیاز خلبان و سرنشینان هواپیما، به صورت مکانیکی به داخل هواپیما دمیده شود. اغلب جتهای مسافری در ارتفاعی پرواز می کنند که فشار حدود ۲/۰ تا ۳/۰ اتمسفر میباشد. سیستم تهویه آنها فشار داخل کابین را به حدود ۸۵/۰ اتمسفر می رساند.

۲-در ارتفاع بالاتر از ۱۲۰۰۰۰ پایی، اکسیژن کافی برای فرایند سوختن در محفظه احتراق بیشتر موتورهای جت امروزی موجود نیست. بر این اساس این ارتفاع میتواند سقف پرواز تمام هواپیما های امروزی به شمار آید.

۳-به این دلیل وسایل پرندهای که قرار است در ارتفاعاتی بالاتر از این ارتفاع پرواز کنند، باید علاوه بر سوخت، اکسیژن مورد نیاز را با خود حمل کنند. موتور موشک برای پرواز در ارتفاعات بسیار زیاد مناسب است و اکسیژن موجود در داخل کپسولهای داخلی موشک را مصرف میکند.

اسلاید ۹ :

تا به حال چندین تعریف از اتمسفر استاندارد شده است و دوتا از آنها توسط کشورهای عضو ناتو استفاده میشود. که عبارتند از اتمسفر استاندارد ACA [1] که در ایالات متحده امریکا استفاده میشود و اتمسفر استاندارد [۲]ICA که بیشتر کشورهای اروپائی از آن استفاده میکنند.

[۱] atio al Advisory Committee for Aero autics

[۲] I ter atio al Commissio for Aerial avigatio

اتمسفر استاندارد ICA بیشتر کشورهای اروپائی از آن استفاده میکنند. دو استاندارد اتمسفر اساسا یکسان هستند و اختلاف جزیی باهم دارند. این اختلاف بین کمیته بینالمللی و استاندارد بینالمللی اتمسفر با تاسیس سازمان ایکائو( سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی یا ICAO[3] ) در سال ۱۹۵۲ حل گردید. اتمسفر استاندارد پروفیل دما یکسانی را فرض میکند که با برنامه جامعی حساب میشود. پروفیل دما شامل یک ناحیه تغییرات خطی دما با ارتفاع، و ناحیه پروفیل ثابت دما (منطقه ایزوترمال) است.

 
[۳] -I ter atio al Civil Aviatio Orga izatio

اسلاید ۱۰ :

شکل۱-۷ تغییرات پروفیل دما در اتمسفر استاندارد

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 25 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد