دانلود فایل پاورپوینت حریق و اطفاء حریق

PowerPoint قابل ویرایش
29 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت حریق و اطفاء حریق توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت حریق و اطفاء حریق قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 

اسلاید ۱ :

تجهیزات مبارزه با حریق

تجهیزات مبارزه با حریق در روی کشتی ها عمدتاٌ شامل موارد زیر می باشند.

۱- سیستم های ثابت اطفاء حریق

۲- سیستم پمپ ها و لوله کشی اطفاء حریق (FIRE MAIN)

۳- کپسولهای پرتابل آتش نشانی

۴- تجهیزات انفرادی و تجهیزات متفرقه

۵- سیستم های آلارم(که در فصل ۶ این جزوه تشریح شده است)

در این بخش بطور خلاصه به تشریح ایمنی تجهیزات پرداخته می شود.

۱- سیستم های اطفاء حریق ثابت

در حالیکه کپسولهای سیار آتش نشانی بعنوان کمک اولیه و بمنظور اطفاء حریق کوچک در نطفه بکار رفته و پمپ ها و لوله کشی و فایرهایدرانت های موجود کشتی ها برای برخی از آتش ها(مثل آتش سوزی تجهیزات برقی و سوخت و روغن ) کاربرد مناسب ندارند. لذا نیزا به سیستم های مؤثرتر می باشد که بتوانند در بخشهای حساسی مثل موتورخانه، پمپ خانه، برخی انبارها و انبار رنگ، آشپزخانه امثالهم آتش سوزی های عمده را مهار و خاموش نمایند.

اسلاید ۲ :

برابر مقررات سولاس آتش سوزی کلیه کشتیهای بالاتر از ۵۰۰ تان ناخالص و کشتی های مسافر بری با ۳۶ مسافر به بالا بایستی مجهز به نوعی از اینگونه سیستم های ثابت اطفاء حریق موتورخانه باشند. برابر مقررات کشورهای مختلف کشتی های کوچکتر و ماهیگیری نیز اکثراٌ مجهز به نوعی سیستم ثابت میگردند.

در حال حاضر انواع سیستم های ثابت اطفاء حریق بشرح زیر می باشند.

۱- سیستم های ثابت فوم(شاملHIGH.AND MEDIUM EXPANSION)

۲- سیستم های خاموش کننده آب (شامل اسپرینکلر، اسپری، فلادینگ)

۳- سیستم های خاموش کننده با بخار(عمدتاٌ برای انبارهای رنگ)

۴- سیستم ثابت پودر خشک(عمدتاٌ برای کشتی های گاز بر)

۵- سیستم های ثابت CO2 بصورت BULK در درجه و فشار پائین نگهداری میشود)

۶- سیستم های ثابت CO2 فشار بالا(CO2 رد سیلندرهای ۳۰ تا ۴۵ کیلوئی به تعداد مورد نیاز نگهداری میشود)

۷- سیستم های ثابت هالون

اسلاید ۳ :

در سالهای اخیر سیستمهای جدید بخصوص در رابطه با جایگزینی سیستم هالون ساخته شده اند(مثل FM200، هالوترون) ولی هنوز تعداد قابل ملاحظه در کشتی ها نصب نشده است.

از تمام سیستم های فوق بدون شک سیستم های CO2 فشار بالا متداولترین بوده و هنوز بدلائل عدیده (ازجمله قیمت نسبتاٌ مناسب، عدم آلودگی محیط زیست ارزانی سرویس و جایگزینی گاز، سهولت در تهیه گازCO2 در کلیه بنادر جهان، مؤثر و ساده بودن) این سیستم ها در کشتی ها مورد بهره برداری قرار میگیرد. هم اکنون بیش از ۹۰% کشتی های تحت پرچم ایران به اینگونه سیستم ها مجهز می باشند و حتی کشتی های مجهز به سیستم ثابت هالون، بر غم مزیت های نسبی هالون بعلت آثار سوء زیست محیطی بتدریج از رده خارج شده و با حتمال قوی اکثراٌ با سیستم CO2 جایگزین میشوند(آخرین مهلت جایگزینی سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ می باشد)

از اینرو در این بخش سیستم ثابت CO2 بشرح زیر مورد بررسی قرار میگیرد.

اسلاید ۴ :

الف- بخشهای مختلف سیستم ثابت CO2 فشار بالا معمولاٌ عبارتند از:

– سیلندرهای دی اکسید کربن(CO2)

– سیستم عمل کننده

– سیستم هشدار دهنده

-لوله کشی، منیفولد، نازل ها

ب- مهمترین و عمدع ترین بخش سیستم سیلندرهای CO2 می باشد.

سیلندرها معمولاٌ ظرفیت ۴۵ کیلوCO2( در برخی موارد نادر ۳۰ کیلوئی نیز استفاده میشود)

داشته مجهز به یک شیر تخلیه است کهش یرها بستگی به نوع سیست یا با فشار گاز پایلوت عمل میکنند و یا کشیده شده کابل( یاسیم)، عمل کننده شیرها معمولاٌ مجهز به یک اهرم دستی هستند تا در صورت عمل نکردن سیستم،CO2 بصورت دستی آزاد شود.

تعداد سیلندرها(در حقیقت مقدارCO2) بستگی به حج فضای اماکن تحت حفاظت دارد. یک کیلوگرم از CO2 برای ۵۶/۰ متر مکعب فضا لازم است.

برای برخی انبارها بستگی به نوع محموله میزان بیشتری از این مقدار لازم است.

اسلاید ۵ :

بطور میانگین در کشتیهای باری معمولاٌ بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سیلندر نصب میشوند ولی برای کشتی های بزرگتر مثل تانکرهای بزرگ این تعداد به ۶۰۰ عدد میرسد.

پ- گاز CO2(دس اکسید کربن)

بدلیل استفاده وسیع از این ماده در کشتی ها بخصوص در سیستم های ثابت و سیار اطفاء حریق، خواص و خطرات احتمالی آن در این بخص بصورت مفصل تر تشرح میشود.

-دی اکسید کربن۵/۱ برابر از هوا سنگین تر است.

این ماده در سیلندرها(قبل از تخلیه) تحت فشار بصورت مایع می باشد  بلافاصله پس از تخلیه(به محیط تحت حفاظت) بسرعت منبسط شده و ابتدا بشکل ابری برقی بوده که ضمن خنک کردن محیط تبدیل به گاز میشود.

در فشار و حرارت نرمال نسبت انبساط CO2 از حالت مایع(تحت فشار) به گاز(پراکنده شده در محیط تحت حفاظت) ۴۵۰ برابر می باشد.

-دی اکسید کربن، گاز است خنثب که غلظت آن حدوداٌ ۵۰ درصد بیشتر از غلظت هوا می باشد. در حرارت و فشار نرمال، دی اکسید کربن بدذون رنگ و بدون بو می باشد.

— گاز دی اکسید کربن را بخاطر خاصیت عایق بودن می تاوان در تمامی دستگاههای برقی فعال مورد استفاده قرار دارد.

اسلاید ۶ :

– دی اکسید کربن بخاطر خاصیت نفوذپذیری خود قادر است به تمام محلهای غیر قابل دسترسی نیز نفوذر نماید.

– دی اکسید کربن را می توان با فشار خود گاز از طریق شیرها، لوله ها و نازل ها تخلیه نمود و احتیاج به یک سیستم جهت انجام این کار ندارد.

– مهمترین عامل خاموش کنندگی CO2 ، کاهش میزان اکسیژن در محیط می باشد.

گاز دی اکسید کربن قادر است مقدار اکسیژن موجود در محیط را تقلیل داده بحدیکه امکان احتراق وجود نداشته باشد. در حقیقت گاز دی اکسید کربن مقدار اکسیژن محیط را از ۲۱ درصد به حدود ۱۵ درصد تقلیل می دهد در این حالت تقریباٌ اکثر حریقهای سطحی خاموش می گردد ولی برای خاموش کردن بعضی از حریق ها(حریق های عمیق) می بایستی مقدار اکسیژن از این مقدار نیز پایین تر باشد، برای مثال در مورد انبار پنبه میزان اکسیژن بایستی به حدود۸ درصد برسد تا اطفاء حریق مؤثر باشد.

– گاز CO2 اگر چه یک گاز سمی و خطرناک نیست اما تجربه نشان داده است که غلظت ۴-۳ درصد آن در هوا باعث می گردد کع تنفس شخص سریع تر شود، غلظت ۵-۴ درصد آن انسان را دچار سرگیچه نماید، غلظت ۹ درصد آن تنگی تنفس شدید را بدنبال داشته و غلظت ۲۰ درصد آن باعث مرگ انسان شود( در صورتیکه ظرفغ مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه شخص را به هوای آزاد منتقل ننماید)

اسلاید ۷ :

– برای خاموش شدن یک حریق مقدار غلظت دی اکسید کربن در هوای محل حریق می بایستی حداقل ۳۵ درصد باشد.

– تجربه نشان داده است هنگامیکه یک نفر از محیطی که در آن CO2 ثابت تخلیه گردیده، بطور صحیح به هوای ازاد انتقال یابد کاملاٌ نجات یافته و هیچگونه اثات دائمی بیماری در او باقی نمی ماند.

ت- سیستم عمل کننده سیلندرهای CO2:

انواع سیستم ها عمل کننده در کشتی های مختلف وجود دارد که متداول ترین دو نوع سیستم زیر است.

– سیستم پایلوت که در اینگونه سیستم ها تعدادی سیلندر(مشابه سیلندرهای اصلی) بعنوان پایلوت عمل میکنند.(مثلاٌ حدود ۶ سیلندر). شیر این پایلوت ها توسط فشار گاز کپسولهای کوچک CO2(که در جعبه کنترل قرار گرفته) باز شده و فشار گاز حاصل از این ۶ سیلندر باعث عمل کردن و باز شدن شیرهای پایلوتی کلیه سیلندرها میگردد و CO2 اصلی تخلیه میگردد. در بعضی از سیستم ها بجای کپسولهای کوچک CO2، سیم با دستگیره(PULL WIRE) نصب شده که همزان هر ۶ سیلندر پایلوت را باز می نمایند. باید توجه داشت تخلیه CO2 در ENG ROOM موتورخانه بصورت(GANG RELEASE) یا تخلیه کلی صورت میگیرد.

اسلاید ۸ :

در صورتیکه تخلیه در انبارهای کارگو بوسیله دستی و با توجه به دستورالعمل مربوطه نصب شده در CO2 ROOM از طریق (۳WAY V/V) و با انتخاب والو مربوط بهر انبار صورت میگیرد.

– سیستم های مکانیکی(WIRE PULL)

در اینگونه سیستم ها شیرهای سیلندرها نیوماتیک نبوده و بصورت مکانیکی با کشیده شدن یک اهرم عمل میکند.

اهرم های هر سری (GANG) سیلندر به یک عمل کننده مکانیکی و یا نیوماتیک از طریق (PULL WIRE) متصل شده اند با عمل کردن این مکانیزم اهرم ها کشیده شده و شیرها باز و CO2 تخلیه میگردد در برخی از سیستم های کوچک تر و ساده تر فقط با کشیدن یک یا چند(PULL WIRE) شیر مکانیکی سیلندرها عمل میکنند و CO2 تخلیه میشود.

جعبه کنترل و عمل کننده سیستم معمولاٌ در خارج از اطاق CO2، روی دک ازاد و در محل قابل دسترسی و مناسب نصب شده و در بسیاری از کشتی ها جعبه کنترل اضافه (REPEATER) در ورودی موتورخانه نیز نصب شده اند.

اسلاید ۹ :

ت- هشدار دهنده

کلیه جعبه های کنترل طوری طراحی شده اند که بمحض باز شدن، با عمل کردن میکروسویچهائی، اولاٌ آلارم CO2 در موتورخانه بصدار در می آید(تا خدمه از موتورخانه شوند) و ثانیاٌ فن های موتورخانه خاموش گردند.

ث- در کلیه سیستم ثابت CO2، خرویج سیلندرها به یک منیفولد وصل شده اند(معمولاٌ از طریق شیرهای یک طرفه) و خروجی منیفولد از طریق یک شیر اصلی تخلیه به لوله کشی مربوط به اماکن تحت حفاظت(موتورخانه انبار و غیره) متصل شده است.

برای اماکنی که دارای خدمه می باشد، شیر تخلیه فرمان را از جعبه کنترل میگیرید.

ولی با تاخیر یک تا دو دقیقه بطوریکه خدمه فرصت خروج از موتورخانه را داشته باشند.

البته در سیستم های مختلف روش های مختلف برای ایجاد این تاحیر وجود دارد در سیستم های قدیمی تر شیر اصلی خروجی به موتورخانه بصورت مکانیکی باز میشوند ولی طوری طراحی شده که عمل بازکردنیک تا دو دقیقه زمان ببرد.

پس از شیر تخلیه اصلی گاز CO2 از طریق لوله کشی به قسمتهای مختلف موتورخانه (یا انبار) هدایت شده و از طریق نازل های نصب شده در انتهای لوله کشی ها به فضای تحت حفاظت رسیده و پخش میشوند.

تعداد نازل های خروجی به موتورخانه بستگی به حجم فضا دارد و معمولاٌ بین ۵۰ تا ۱۰۰ عدد برای کشتی های باری می باشد.

اسلاید ۱۰ :

۲- سیستم پمپ های حریق(FIRE MAIN)

همانگونه که قبلاٌ اشاره شد آب یکی از بهترین و مناسب ترین خاموش کنده ها می باشد که در تمامی کشتی ها بمقدار فراوان در دسترس بوده، هزینه ای در بندارد، خود بخود سمی نمی شود و در اکثر حریقها کاربرد دار.

آب ضمن برخورداری از خاصیت خنک کنندگی بالا، در آتش سوزی ها پس از بخار شدن جایگزین اکسیژن محوطه شده و بعنوان یک خفه کننده خوب عمل می کند آب یکی از بهترین خاموش کننده های حریق CLASS A می باشد. در مورد حریق CLASS B نیز درصورت استفاده صحیح(بصورت اسپری) کاربرد دارد. ولی از جمله مضرات آن اولاٌ نامناسب بوده برای آتش سوزی تجهیزات برقی روشن، ثانیاٌ آثار تخریبی روی دستگاهها و سیستم ها و ثانیاٌ ایجاد اشکال در تعادل کشتی در صورت استفاده زیاد می باشد.

در هر صورت پمپ های حریق و اب دریا عملاٌ مهمترین ابزار مبارزه با حریق در کشتی ها می باشد. مقررات سولاس تعداد، مشخصات پمپها، لوله کشی ها، شیرآلات، شیلنگ های حریق و غیره را مشخص کرده که موارد عمده بصورت خلاصه بشرح زیر است:

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 29 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد