دانلود فایل پاورپوینت فصل دما و گرما فیزیک

PowerPoint قابل ویرایش
10 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت فصل دما و گرما فیزیک توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت فصل دما و گرما فیزیک قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

تعریف دما

در دوره راهنمایی آموختیم که هرچه یک جسم گرم تر باشد،می گوییم دمایش بیشتر است و هرچه سردتر باشد ، می گوییم دمایش کمتر است.

ما همچنین یاد گرفتیم که برای مشخص کردن مقدار حرارت از کمیتی به نام دما استفاده می کنیم.

دمای برخی اجسام را می توان به طور تقریبی با استقاده از حس لامسه خود به دست اورد.این یکی از ابتدایی ترین و بی دقت ترین شیوه های اندازه گیری دما است.

این روش توسط همه افراد استفاده می شود.مثلا بطری آب را با دست خود لمس می کنیم تا ببینیم از دما مطلوب برخوردار است؛استکان چای را با لب های خود امتحان می کنیم تا از داغ یا سرد بودن آن مطمئن شویم و…

دراین روش همان طور که گفته شد دما به صورت تقریبی به دست می آید.برای بدست آوردن مقدار دقیق و علمی دما از وسیله ای به نام دماسنج استفاده می کنیم.

دماسنج

بیشتر بدانیم

منجم سوئدی در ۲۷ نوامبر ۱۷۰۱ م. (۱۰۸۰ه.ش) به دنیا آمد و در ۲۵ آوریل ۱۷۴۴ م. (۱۱۲۳ه.ش) در گذشت. او بنیانگذار رصد خانه اپسالا بود و در سال ۱۷۴۲م.(۱۱۲۱ه.ش) مقیاس دمای مشهور سلسیوس را پیشنهاد داد. جالب است که او در مقیاس دمایی خود برای نقطه انجماد عدد ۱۰۰ درجه و برای نقطه جوش آب عدد ۰ درجه را انتخاب کرده بود. یک سال پس از مرگ او کارل لینائوس این مقیاس را به مقیاس امروزی سلسیوس تغییر داد. او در ابتدا مقیاس خود را سانتی گراد نامید که برآمده از واژه لاتینی به معنای ۱۰۰ گام است.

اسلاید ۲ :

گرما

اگر از شما خواسته شود دمای آب درون ظرفی را افزایش دهید به احتمال زیاد آن را روی شعله ای که با استفاده از انرژی شیمیایی گاز یا نفت به وجود آورده اید می گذارید. با این کار شما انرژی درونی آب را افزایش می دهید. این امکان نیز وجود دارد تا برای بالا بردن دمای آب جسم با داغ تری را درون آن بیندازید. در این صورت همان طور که گفته شد ، جسم داغ مقداری از دمای خودش را به آب داده و دمای دو جسم متعادل می شوند. در این جا روشن است که مقداری از انرژی درونی جسم به آب منتقل شده است.

اگر همین کار را با جسمی هم دما با آب انجام دهیم تغییری در دما و انرژی درونی آن دو اتفاق نمی افتد.

این انرژی را که در اثر وجود اختلاف دما بین دو جسم از یکی به دیگری منتقل می شود گرما می نامیم و آن را با Q نشان می دهیم. پس می توان گفت:

گرما انرژی است که به دلیل اختلاف دما بین دو جسم مبادله می شود.

رسانش گرما

اگر سر یک میله فلزی را روی شعله نگه داریم ، طولی نمی کشد که سر دیگر آن آنقدر داغ می شود که دیگر نمی توانید آن را در دست بگیرید. پس معلوم می شود که گرما از سر حرارت شده به سمت دیگر آن منتقل می شود. انتقال گرما بدین روش را رسانش گرما می نامیم.

آتش باعث می شود تا الکترون های آزاد که می توانند در فلز رانده شوند ، انرژی بگیرند و به این روش انرژی در میله منتقل می شود.

اسلاید ۳ :

عایق

به اجسامی که رسانا گرمایی ضعیفی دارند ، عایق گفته می شود. الکترون های خارجی این مواد دارای پیوند محکمی با اتم ها هستند.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 10 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد