دانلود فایل پاورپوینت قلم نوری

PowerPoint قابل ویرایش
25 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت قلم نوری توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت قلم نوری قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

 

قلم نوری یک ابزار ورودی کامپیوتر میباشد (Input Device) که بوسیله سیم یا  به روش بیسیم به کامپیوتر متصل میگرددو از آن برای کشیدن تصاویر گرافیکی یا برای اشاره به menue option منوهای سیستم عامل یا  منوی دیگر نرم افزارها مانند ماوس استفاده می گردد .

 • قلم نوری با ظاهری شبیه به قلم معمولی است.در نوک آن بجای گوی آغشته به جوهر ، لوازم اپتیک نوری شامل یک عدسی همگرا ، یا در نوع تکاملیافته ترکیبی از عدسیها و فیبر نوری  قرار گرفته است .
 • کاربر قلم را به سوی نقطه مورد نظر بر روی صفحه نمایش نشانه میگیرد و دکمه های کنترلی واقع بر روی بدنه قلم نوری را برای ارتباط با کامپیوتر فشار میدهد . در این سیستم قلم نوری که ابتدایی ترین نوع آن به شمار میرود ، هیچ نور یا اشعه ای از قلم نوری به صفحه تابانده نمیشود . بلکه نور از صفحه نمایش به قلم می تابد .

اسلاید ۲ :

 • بوسیله عدسیها تصویری کامل ویا تنها یک یا چند پیکسل از صفحه نمایش بر روی فتوسل که در داخل قلم است انداخته می شود . درست مانند دوربینهای عکاسی که عدسی همگرا  بر روی فیلم ایجاد تصویر می نماید .
 • فوتوسل ، انرژی دریافتی از فوتون های نور را به جریان الکتریکی تبدیل می نماید و این همان پالسی است که پس از تقویت به وسیله IC تقویت کننده به قسمت پردازش و سپس کامپیوتر ارسال می شود. در قلم های نوری سازمان یافته تر وضعیتی شبیه دوربین های تصویر برداری مشاهده می کنیم . یعنی تعداد زیادی فوتوسل که حتی حساسیت به سه رنگ متفاوت قرمز ، سبز و آبی دارد . در کنار هم الگو های تصویری را به پالس های الکتریکی تبدیل می کند.بنابراین با آنها قادریم از فاصله دورتر بر روی صفحه های نمایش کار کنیم .حتی در وسایل بازی کامپیوتری ابتدایی مانند نینتندوNintendo ، قلم نوری به شکل اسلحهوجود داشت که به وسیله آن میشد به کاراکترهای بازی شلیک کرد .

اسلاید ۳ :

 • سیستم قلم نوری مانند دیگر وسایل ورودی کامپیوتر از دو قسمت سخت افزار و نرم افزار سودمی جوید و سادگی سیستم سخت افزاری آن تا آنجاست که امکان ساخت این ابزار برای فردی باآشنایی مقدماتی به دانش الکترونیک و اپتیک وجود دارد ولی بحث نرم افزاری آن از همانابتدای پیدایش قلم نوری چالشی بزرگ می نمود زیرا مانیتورهای CRT اولیه با مشکل ایجادفرکانس متغییر همراه بودند.بدین شکل که زمان بندی اسکن اشعه کاتدی با پرش فرکانسی ناشیاز دقیق نبودن سیستم های الکترونیک متصل به سیم پیچ های اسکن مواجه می شد.این مشکل زمانی آشکار می گردد که در صفحه نمایش تصاویر به شکل عمودی بالا وپایین می شوند.
 • حال اگر در چنین وضعیتی قلم نوری را بر روی مانیتور قرار دهیم با دریافت پالس های اشعه کاتدی سر در گم می شود و مکان نقطه را در جای دیگر به سیستم اطلاع می دهد بنابراین نرم افزارهایی نوشته شد که مبنای کار قلم نوری را از نظر تطبیق زمانی تغییر داد . در واقع کارت گرافیک با قلم نوری هماهنگ می گردد و اطلاعات دریافتی از قلم نوری با اطلاعات ارسالی از کارت گرافیک در این نرم افزار مقایسه می شود.

اسلاید ۴ :

 

 • حال اگر در چنین وضعیتی قلم نوری را بر روی مانیتور قرار دهیم با دریافت پالس های اشعه کاتدی سر در گم می شود و مکان نقطه را در جای دیگر به سیستم اطلاع می دهد بنابراین نرم افزارهایی نوشته شد که مبنای کار قلم نوری را از نظر تطبیق زمانی تغییر داد . در واقع کارت گرافیک با قلم نوری هماهنگ می گردد و اطلاعات دریافتی از قلم نوری با اطلاعات ارسالی از کارت گرافیک در این نرم افزار مقایسه می شود.
 • از آنجا که تمامی صفحه های نمایش اولیه از نوع CRT ( Catod Ray Tube ) ( لامپ اشعه کاتدی ) بودند قلم های نوری  نیز برای  کار بر روی آنها  و با توجه به روش کار آنها ایجاد گردیدند . بنابراین برای درک روش کار قلم نوری  باید با  تکنیک CRT  و نحوه کار آن آشنا شویم .و سپس به بررسی عملکرد آن می پردازیم .

اسلاید ۵ :

 • مانیتورCRT ( Catod Ray Tube )

وسیله ای است که قلم نوری برای آن ساخته شد . مانیتورها یا صفحات نمایش   CRT عبارتند  از  محفظه ای شیشه ای به شکل هرم یا در مدل ابتدایی مخروطی شکل این محفظه شیشه ای مانند یک بطری میباشد . که در ته آن صفحه نمایش قرار گرفته است .صفحه نمایش شیشه ی اندود شده با مواد فسفرسانس است و در ناحیه گلوی بطری  تفنگ اشعه کاتدی وجود دارد .

اسلاید ۶ :

کنولوژی CRT  از یک استوانه ایجاد شده است که شامل تفنگ شلیک الکترون و یک صفحه فلوورسانس است .به همراه سیم پیچ های داخلی یا خارجی که  جهت حرکت دادن اشعه الکترون ایجاد شده است . از CRT  برای ایجاد تصاویر بر روی صفحه نمایش فلوورسانس با توجه به این نکته که اشعه الکترونی کاتدی باعث ایجاد درخشش بر روی صفحه فلوورسانس میگردد .

 صفحه نمایش CRT  در شکل ساده تر به عنوان اسیلوسکوپ برای نشان دادن شکل موج الکترونیک استفاده میگردد و در شکل پیچیده تر برای ایجاد تصاویر از آنها در تلویزیون و مانیتور کامپیوتر استفاده شده است .

صفحه نمایش رادار RADAR  نیز از آنها برای نمایش اهداف به شکل نقاطی نورانی بهره میجوید . تنها یک اشعه الکترونی تابش شده از تفنگ الکترون لامپ CRT  می تواند برای نمایش تصاویر متحرک رنگی به کار آید

اسلاید ۷ :

 • سیستمهای CRT ناگزیرند از یک بطری شیشه ای عمیق ، بزرگ ، سنگین و حجیم استفاده کنند . همین نکته منفی باعث شد تکنولوژی جدید به دنبال راهی بهتر باشد و صفحه های نمایش تخت پلاسما ، مانیتورهای LCD ( کریستال مایع ) ، DLP    و OLED    اختراع شدند .
 • و اینها هم اکنون در حال جایگزینی کامل به جای CRT میباشند و میتوانیم با قیمتی کمتر از قیمت CRT های قدیم آنها را خریداری نماییم .

اسلاید ۸ :

اولین صفحه نمایش CRT  به وسیله فیزیکدان آلمانی Fredinand Braun   در سال ۱۸۹۷ اختراع گردید و به همین دلیل استوانه براون نامیده شد . آن یک دیود کاتدی سرد بود یعنی در آن از گرما برای تقویت تابش اشعه کاتدی استفاده نشده بود . در سیستمهای جدیدتر ، از سیمپیچ ملتهب برای ایجاد گرما و افزایش قدرت اشعه استفاده گردید .

 

اسلاید ۹ :

 • . اولین اشعه کاتدی گرم بوسیله John B Johnson توسعه داده شد . کسی که نامش بر روی قانون مشهور noise نهاده شده است . و به وسیله Harry Weiner از موسسه الکتریک غربی ( western Electric  ) به عنوان یک محصول تجاری در سال ۱۹۲۲ تولید گردید . اشعه کاتدی هم اکنون به عنوان یکدسته الکترون منتشر شده از یک کاتود گرم شناخته شده است . که در سر یک استوانه فاقد هوا وجود دارد و به وسیله پتانسیل الکتریکی متفاوتی که میان کاتود وآنود وجود دارد کار میکند .

صفحه نمایش CRT به وسیله مواد فسفورسانس پوشانده شده است . اغلب اوقات بر روی آن ذرات فلز وجود دارد یا آنکه المنتهای اتصال زمین آنرا پوشانده است و زمانی که الکترونهای پر انرژی از کاتود به سمت آنود می آیند با توجه به اینکه آنود همان ذرات فلز یا المنت اتصال زمین در مجاورت پوشش فلوورسانس است اشعه کاتدی باعث ایجاد درخشش بر روی لایه فلوورسانس میشود .اگر این اشعه کاتدی ثابت باشد یک لکه پرنور بر روی صفحه فلوورسانس ایجاد میکند

اسلاید ۱۰ :

اما میتوانیم به وسیله فیلد الکتریکی که شامل سیم پیچهای حاوی جریان الکتریسیته است با توجه به بار منفی الکترون اشعه کاتودی را حرکت دهیم  و در نتیجه باعث حرکت نقطه نورانی بر روی صفحه شویم  .  دستگاههای تلویزیون و مانیتورهای کامپیوتر به وسیله اسکن کننده سازمان یافته ای به نام Raster  باعث ایجاد اسکن یا روبش صفحه فلوورسانس به وسیله اشعه کاتودی میشوند

یک تصویر با این تکنیک در CRT  ایجاد میشود که : سیگنال ویدیوای به  تفنگ الکترونی دستور شلیک الکترون میدهد.  در  تلویزونهای CRT  اولیه ،  اشعه الکترونی به وسیله سیم پیچهای Deflector خمیده میشد که سر تاسر لامپ تصویر را از Gun  تا  صفحه نمایش پوشانده بود .

در مدلهای جدیدتر این سیم پیچها در نزدیکی تفنگ شلیک کننده الکترون، تجمع یافتند.به تدریج با تکامل آنها اشعه کاتدی قدرتمندتر  با قدرت تمرکز و فوکوس بیشتر ایجاد شد. و بنابراین صفحه نمایش آنها از حالت محدب به حالت تخت تبدیل گردید .آنچه گفته شد مقدمه ای برای درک چگونگی ایجاد تصویر در CRT است . 

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 25 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد