دانلود مقاله اموزش اینترنت

word قابل ویرایش
24 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول: آشنایی با اصطلاحات اینترنت
فصل دوم: نحوه اتصال به اینترنت
فصل سوم: آشنایی با نرم افزار Internet Explorer
فصل چهارم: انتقال و ذخیره اطلاعات
فصل پنجم: کار با پست الکترونیک و نرم افزار Outlook Express
فصل ششم: ساخت صندوق پستی در YAHOO
فصل هفتم: جستجو در اینترنت

فصل اول اینترنت
۱- اینترنت چیست؟
اینترنت عبارتست از گروهی از کامپیوترها که از طریق خط تلفن یا سایر خطوط ارتباطی به یکدیگر مرتبطند. در حال حاضر مجموعه ای از میلیونها کامپیوترها در جهان شبکه اینترنت را تشکیل می دهند. هر یک از کامپیوترهای موجود در شبکه اینترنت حاوی اطلاعاتی است که هر کس می تواند با داشتن یک کامپیوتر، یک مودم و یک نرم افزار مناسب به آنها دست یابد. (شکل)
۲- Client, Server
آیا با اتصال به اینترنت کامپیوترها جزئی از شبکه می شود؟ لزوماً اینطور نیست.

۲ نوع کامپیوتر در شبکه اینترنت وجود دارند. نوع اول کامپیوترهایی هستند که حاوی اطلاعات بوده و در دسترس همگان جهت دستیابی به اطلاعات آنها قرار دارد. این کامپیوترها host یا server نامیده می شود و نرم افزارهای خاصی بر روی آنها نصب شده است تا آنان را برای سایر کامپیوترها قابل دسترسی سازد.
نوع دوم، کامپیوترهای معمولی می باشند. این کامپیوترها می توانند به اطلاعات موجود در شبکه اینترنت دسترسی یابند ولی خودشان قابل دسترسی از سوی کامپیوترهای دیگر نمی باشند اینگونه کامپیوترهای غیرقابل دسترسی توسط دیگران Client نامیده می شود و هنگامیکه یک Client به شبکه اینترنت متصل می شود بخشی از آن تلقی نمی گردد.

۳- سرویسهای online
یک سرویس online عبارت از مجموعه ای کامپیوترهای ویژه و حاوی اطلاعات خاصی است که تنها از سوی اعضای آن سرویس قابل دسترسی می باشد. چیزی شبیه به یک باشگاه خصوصی.

۴- کاربردهای اینترنت
حجم عظیمی از اطلاعات بر روی کامپیوترهای موجود در شبکه انبار شده است. بسیاری از مردم برای مشاهده این اطلاعات از اینترنت سود می جویند. این اطلاعات به‌روشهای مختلفی ذخیره می‌شوند شناخته شده‌ترین روش (www)word wide web یا شبکه سراسری جهانی است. web تنها یکی از روشهای نگهداری اطلاعات است. web اطلاعات را در قالب web page نگاه می دارد.

صفحات web می توانند متن، تصویر، صدا، فیلم و… در خود جای دهند. به محض دسترسی به صفحات web می توان با یک کلیک مستقیماً به صفحات دیگر رفت همچنین می توان از صفحات web برای Down load یا انتقال این اطلاعات به کامپیوتر خود استفاده نمود.

۵- راههای دسترسی به اینترنت
راه دیگر برای کسب اطلاعات مراجعه به سایت گوفر (Gopher Site) می باشد. در سایتهای Gopher اطلاعات در قالب منوهای متن نگاهداری می شوند. بیشتر سایتهای گوفر از اسناد متن تشکیل یافته اند اما بر من حاوی تصاویرند. قدمت سایتهای گوفر بیش از word wide web می باشد. اما با توجه به محبوبیت سایتهای web بسیاری از سایتهای گوفر اطلاعات خود را به قالب web تبدیل کرده اند.

Ftp Sites:
چنانچه بدنبال یک فایل خاص همچون یک گزارش تجاری فصلی باشیم بایستی با مراجعه به یک سایت Ftp فایل مورد نظر را به کامپیوتر خود منتقل کنیم. سایتهای Ftpمانند مخازن نگهداری فایلها عمل می کنند. بطور کلی در یک سایت Ftp امکان مشاهده یک فایل وجود ندارد تنها می توان فایلها را به کامپیوتر خود Down load کرد.
Telnet:
ورود به کامپیوتر دیگر و کار با برنامه های نصب شده با کامپیوتر دیگر است. قابلیت Telnet امکان دسترسی به یک کامپیوتر و کار سیستم با برنامه های موجود در آن را خواهیم می سازد.
شمار زیادی از کامپیوترهای دانشگاهی این قابلیت را دارند که دیگران می توانند از برنامه های نصب شده آنان استفاده کنند.
۶- لوازم دسترسی به اینترنت (چگونه می توان به اینترنت دسترسی یافت؟)
نیاز به یک مودم، یک کامپیوتر، یک خط تلفن می باشد و نیز حسابی نزدیک شرکت فروشند، اوقات دسترسی یا کارت اینترنت و نیز نرم افزاری برای مشاهده و کار با اطلاعات بر روی شبکه.

۷- Internet Explorer (IE)
بخش Web Browser در برنامه Internet Explorer مراجعه به شبکه جهانی web سایتهای Ftp و سایتهای Gopher را میسر می سازد.
برنامه outlook Express ارسال و دریافت E-Mailو کار با گروههای خبری usenet را ممکن می سازد.
۸- اسناد اینترنت
اینترنت چگونه این همه سایت و صفحات را ردگیری می کند؟
هر صفحه یا سایت اطلاعاتی واقع بر روی اینترنت یک سند تلقی می شود. (Document)
به هر سند یک آدرس منحصر بفرد موسوم به URL (Universal Resource Locator) یا نشانی جهانی منبع اختصاص می یابد. یک URL را می توان همچون نشانی منزل خود فرض کرد. نشانی منزل ما شامل این قسمتهاست. یک بخش کلی یا خیابان و یک بخش جزیی شامل شماره پلاک یا آپارتمان است.

۹- آدرسهای اینترنت
اطلاعات می توانند به روشهای مختلفی بر روی یک کامپیوتر اینترنت ذخیره شوند. اطلاعات صفحات web به یک روش خاص ذخیره می شوند. در حالیکه فایلها در یک سایت Ftp به روشی دیگری ذخیره می شود. همینطور اسناد موجود در یک سایت Gopher جور دیگری ذخیره می گردند. این راههای مختلف ذخیره سازی اطلاعات پروتکل (Protocol) نامیده می شود. اولین بخش یک URL نوع پروتکل آنرا مشخص می سازد.
http:// Ftp:// gopher://
برای مثال http:// معرف یک سند از web است و حروف کوچک Ftp:// معرف یک فایل موجود در سایت Ftp است.
دومین بخش یک ORL آدرس سرور (Server) می باشد. این بخش معمولاً از ۳ قسمت که با یک نقطه از هم جدا می شوند مشخص می شود.
www.microsoft.com

آخرین بخش از هر قسمت مشخص کننده نوع سازمان دارنده سایت است.
برای مثال com به معنی تجاری است و edu علامت اختصاری educational یا آموزشی است مانند آدرس یک دانشگاه.
– قسمت میانی معرف خود کامپیوتر است.
قسمت ابتدایی معرف یک سایت معین درون کامپیوتر است. در مورد صفحات word wide web این قسمت با ۳ بار تکرار حرف w مشخص می شود.
آخرین بخش URL معرف سند (Documet) خاص موجود در سرور (Server) است این بخش ممکن است حاوی یک سند نیز باشد.
www.microsoft.com/misc/feedback.com
10- آدرس E-mail
یک آدرس E-Mailمحلی است برای نگهداری پیامهای E-Mail
tahmasebi@yahoo.com
بخش واقع در سمت راست علامت @ معرف سروری است که پیامهای E-Mailرا در خود نگاه می‌دارد، این کامپیوتر معمولاً یک ISP است که E-Mailهای ما را در خود ذخیره می کند. بخش قبل از علامت @ معمولاً کد شناسایی کاربری است که ISP به ما اختصاص داده است.

۱۱- IP
به منظور تعیین محل هر کامپیوتر در اینترنت، هر کدام از آنها دارای آدرس یکتایی هستند که به آن آدرس پروتکل اینترنت یا آدرس IP (Internet Protocol) می گویند. آدرس های IP به صورت عدد هستند ولی از آنجا که به خاطر سپردن اعداد مشکل است، هر کامپیوتر دارای نامی نیز نیز می باشد که به آن نام حوزه (domain name) می گویند. این نام دارای ۳ قسمت اساسی است که محل قرار گرفتن کامپیوتر در اینترنت را بیان می کند. هر قسمت آدرس از طریق نقطه (.) از سایر قسمت ها جدا می شود.
در زیر چند آدرس (نام حوزه) را ملاحظه می فرمایید:
قسمت اول، نام سازمان Usborne.co.uk
قسمت دوم، نوع سازمان Usborne.co.uk
قسمت سوم، نام کشور Usborne.co.uk
کد کشورها
هر کشوری دارای کد مخصوصی است. در اینجا به کد چند کشور اشاره می شود:

:au استرالیا
:ca کانادا
:de آلمان
:fr فرانسه
:nl هلند
:se سوئد
:uk انگلستان
:us آمریکا
سازمان‌ها
در زیر به بعضی از کدهایی که برای انواع مختلف نام حوزه ها به کار می روند، اشاره شده است:
:ac سازمان دانشگاهی علمی
com یا co: سازمان بازرگانی
:edu موسسه آموزشی
:gou موسسه دولتی
:net سازمان اداره کننده شبکه
:org سازمان غیر انتفاعی
صحبت کردن کامپیوترها با هم

به منظور اطمینان از ارتباط کامپیوترها در شبکه ها با همدیگر، همه آنها با یک زبان صحبت می کنند. این زبان پروتکل کنترل انتقال/ پروتکل اینترنت
(Transmision Control Protocol/ Internet Protocol= TCP/IP) نام دارد. TCP/IP باعث می شود که داده های ارسالی از یک کامپیوتر از مسیری عبور کند و به سلامتی به مقصدی که کامپیوتر گیرنده در آن قرار دارد، برسد.
به عنوان مثال، یک کامپیوتر تصویری را به کامپیوتر دیگر می فرستد. برای این کار ابتدا تصویر به صورت بسته (packet)هایی کوچک از داده‌ها تقسیم می شود. هر بسته شامل اطلاعاتی درباره مبدا و مقصد خود است. بسته ها با عبور از اینترنت به مقصد رسیده و تصویر مجدداً در مقصد ساخته می شود.

فصل دوم: نحوه اتصال به اینترنت
۱- ابتدا در صفحه اصلی ویندوز بر روی آیکون My Computer دوبار کلیک می‌کنیم.
۲- سپس درصفحه جدید روی آیکونDial-up Networking دوبار کلیک می‌کنیم. ( می توان از مسیر مقابل استفاده کرد:
(Start Program Accessories Connection Dial-up
3- روی آیکون Make New Commection دوبار کلیک می کنیم.
۴- در پنجره جدید در سطر اول نامی برای کامپیوترتان که به شبکه وصل می شود قرار می دهیم. و در سطر بعدی نوع مودم خود را مشخص و Next را دوبار کلیک می‌کنیم.
۵- در این قسمت ابتدا کد ۰۲۱ و سپس شماره اتصال به شبکه را وارد می کنیم. در سطرآخر کشور(۹۸) ایران(Iran) را انتخاب کرده و کلیدNext را کلیک می‌کنیم. (عکس)
۶- در سطر اول نام Pars مورد نظر را تایپ کرده، در انتهای صفحه کلید Finish را کلیک می کنیم. (عکس)
۷- در پنجره Dial-up Networking آیکون Pars ایجاد شده است. (عکس)
۸- روی آیکون Pars دکمه سمت راست موس را زده و Creat Shortcut را انتخاب می کنیم. با انجام این مرحله پیامی ظاهر می شود که با زدن Yes در صفحه اصلی ویندوز، نشان Pars بوجود می آید و مراحل ساختن Sial-up Connection خاتمه می یابد.
۹- برای اتصال به اینترنت روی آیکون Pars دابل کلیک می کنیم.
۱۰- نام کاربری (User Name) و رمز عبور (Password) خود را در محل مربوطه وارد و Connect را کلیک می کنیم.
تذکر: دقت کنید رمز عبور با حروف کوچک یا بزرگ انگلیسی متفاوت خواهد بود.
۱۱- چنانچه کلیه تنظیمات مراحل قبل بصورت درست انجام شده باشد آیکون در کنار ساعت کامپیوتر (پایین صفحه سمت راست) بصورت چشمک زن ظاهر می شود که نشانگر برقراری ارتباط می باشد. هم اکنون قادر خواهیم بود با کلیک بر روی برنامه Internet Explorer در صفحه اصلی ویندوز شروع به دریافت اطلاعات کنیم.

فصل سوم: آشنایی با نرم افزار Internet Explorer (IE)
1- معرفی I.E
نرم افزار Internet Explorer یک مرورگر صفحات اینترنت می باشد و بدلیل حمایت شرکت مایکروسافت و استفاده آن در تمام نسخه های ویندوز گوی رقابت را از سایر رقبا بوده است و امروزه یکی از اجزای لاینفک ویندوز می باشد.
بمنظور سهولت در گشودن نرم افزار Internet Explorer یک آیکون آبی رنگم در نوار Taskbar قرار دارد. چنانچه بر روی این آیکون کلیک نمایید پنجره
Internet Explorer باز می شود.
۲- اجزا منوی I.E
بمنظور مشاهده اجزا منوی I.E از روش زیر استفاده می کنیم:
Start Program Internet Explorer:
Address Book
Connection Wizard
Front Page Express
Internet Explorer
Microsoft Net Meeting
Outlook Express
Personal Web Server

روی آیکون I.E دابل کلیک می کنیم. کادر محاوره ای dial-up نمایش داده می‌شود. شماره ‌تلفن،username، password را نوشته و رویConnect کلیک می‌کنیم.
I.E به اینترنت وصل می شود و صفحه پیش فرض نمایش داده می شود.
Out look Express: در صورتیکه بخواهیم مستقیماً به برنامه پستی و مطالعه اخبار برویم.
Connection Wizard: (معجزه‌گر اتصال) چگونگی اتصال خود به اینترنت را بیان می کند. جزئیاتی چون چگونگی استفاده از حسابمان نزد ISP.
Address Book: یا دفترچه آدرس محلی است برای نگاهداری آدرسهای پر استفاده.
Channel Bar: یا نوار کانال نشانگر برخی سایتهای web خاص است.

– نوار وضعیت:
در جریان فرآیند دسترسی به سایت علامت کره در گوشه سمت راست حرکت می‌کند. همینطور خوار آبی رنگ در Status Bar پر می شود. در انتهای علامت انتقال Done در Status نمایش داده می شود.
آشنایی با منوهای I.E:
File:
این منو حاوی گزینه های Print, Save as, Open, Save و همچنین Send جهت ارسال صفحات وب از طریق E-Mailمی باشد. چنانچه بخواهید یک صفحه اینترنتی را بر روی کامپیوتر خود داشته باشید می توانید صفحه اینترنتی مورد نظر را با دستور Save As در آدرسی که مد نظر دارید، ذخیره نمایید.
:Edit
این منو حاوی عملگرهای Paste, Copy,Cut می باشد.
:View
این منو دارای زیر شاخه هایی مثل Full Screen و Goto، Status، Toolbars و… می باشد. در مجموع این منو به شما این امکان را می دهد تا ظاهر صفحه را با انتخاب فونتهای مختلف شکل دهید.

Favorites:
اگر بخواهید صفحات وب مورد علاقه خود را در کامپیوتر ثبت کنید، با فشردن کلید Add to Favoritesبرای ذخیره کردن صفحه وب در لیست اولویتها کلیک کنید. بمنظور ساماندهی پوشه Favorites روی منوی Favorites کلیک کرده و گزینه Organize Favorites کلیک می کنیم. کادر مکالمه Organize Favorites امکان جابجایی، حذف و ویرایش URLها را به ما می دهد. حتی می توانیم پوشه های جدیدی برای سایتهای خود ایجاد کنیم.
:Tools در این منو با استفاده از گزینه Mail and News می توانید.
– ایمیل های خود را دریافت کنید. Real Mail
– اقدام به ارسال یک ایمیل جدید کنید. New Message
– آدرس اینترنتی خود را به نامه ارسالی الصاق کنید. Send a link
– صفحه جاری اینترنت خود را به نامه ارسالی الصاق کنید. Send Page

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 24 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد