بخشی از مقاله

اینترنت و تجارت الکترونیک
فهرست
تشكر و قدردانی 4
تقدیمی به : 5
مقدمه 7
تاریخچه 11
تاریخچه اینترنت در ایران 15
ابزار مورد نیاز جهت استفاده از اینترنت 17
مودم چیست ؟ 18


خدمات اینترنت 19
پست الکترونیکی 19
مثال هایی از حوزه های مختلف سطح بالای جغرافیایی 22
مثال هایی از حوزه های سطح بالای سازمانی 22
آشنایی با سایت های مهم در اینترنت 23
1. سایت یاهو ( Yahoo ) 23
2. سایت گوگل (Google ) 23
3. سایت ابای ( Ebay ) 24
4. سایت آمازون( Amazon ) 24


معرفی تعدادی مراکز مالی 25
تهیه نرم افزار 26
گپ زنی در اینترنت 26
بحث و گفتگوی گروه های تخصصی 28
تجارت الکترونیک 29
تاریخچه تجارت الکترونیک 29


تعریف تجارت الکترونیک 31
مزایا و معایب تجارت الکترونیک 33
بسترهای لازم برای تجارت الکترونیک 35
تجارت الکترونیک در ایران 35
آشنایی با بازاریابی از طریق اینترنت 38
تلفن اینترنتی 39
مزایای مکالمه تلفنی اینترنتی برای کار 39
مزایای استفاده از voip 40
مزایا و معایب ارتباطات اینترنتی 43


اساسنامه 45
اساسنامه محل کارآموزی 47
اساسنامه شرکت سپید نت ( سهامی خاص ) 47
ثبت شرکت ها 52
شرکت های سهامی 55
کلیات 55
تعریف شرکت 56
میزان سرمایه 57
انواع شرکت های سهامی 58
نحوه تاسیس شرکت های سهامی خاص 58
محدودیت های شرکت سهامی خاص 59
مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص 60
مدیریت 61
مهارت های مدیران 62
وظایف مدیریت 63
نقش های مدیر 65
نقش های ارتباطی 65


نقش های اطلاعاتی 66
نقش های تصمیم گیری 67
اصول و روش های حسابداری 69
اصل بهای تمام شده 69
تعریف وجه نقد 73
تنخواه گردان 74
حسابداری تنخواه گردان 75
صندوق 76
حساب بانک 77
انواع دفاتر تجاری 79
الف ) دفتر روزنامه 80
ب ) دفتر کل 82
ج) دفتر دارایی 83
د) دفتر کپیه 84
صورت های مالی 85
نمونه ترازنامه 86
نمونه صورت حساب سود و زیان 89
نتیجه گیری 95فصل اول

1- مقدمه
2- تاریخچه

مقدمه
از همان زمانی که انسان از زندگی انفرادی دست کشید و به زندگا اجتماعی روی آورد و تبادلات و معاملات آغاز شد ، نیاز به یک سری محاسبات و شمارش ها به وجود آمد . نخستین وسیله ای که انسان برای محاسبه و شمارش در دست داشت ، انگشتان دست بود . با گسترش جوامع و پیچیده تر شدن مناسبات و دادوستدها کم کم اشیا جایگزین انگشتان دست شدند

. بشر هزاران سال سعی کرد تا روش ساده ای جهت محاسبات پیدا کند و مهم ترین تحول در این زمینه اختراع چرتکه بود که آن را به چینیان نسبت می دهند و قدمت آن به بیش از دو هزار سال قبل از میلاد برمی گردد . با اختراع چرتکه در حقیقت داده پردازی از حالت دستی محض به همراهی با وسایل جانبی مکانیکی تبدیل گردید .


لایبنیز ریاضی دان آلمانی از نخستین کسانی است که در ساختن یک دستگاه خودکار محاسبه کوشش کرد ، او که به پدر حسابدارش در تنظیم حسابها کمک می کرد از زمانی که برای محاسبات صرف می کرد ، ناراحت بود ، به همین علت تلاش غراوانی ئر ساخت این ماسین کرد ولی در نهایت موفق به انجام این کار نشد .


در گذشته دستگاه های مختلف مکانیکی ساده ای نظیر چرتکه ساخته می شدند که در برخی موارد به عنوان « کامپیوترهای آنالوگ » نام برده می شود . چرا که بر خلاف کامپیوتر های رقمی ، اعداد را نه به صورت اعداد بر پایه دو بلکه به صورت کمیت های فیزیکی متناظر با اعداد نمایش مب دادند .
نهایتا ً نخستین ماشین جمع زن مکانیکی که اعداد را بر پایه دو نمایش می داد در سال 1642 توسط دانشمند فرانسوی به نام بلز پاسکال ساخته شد .


چیزی که امروزه از آن به عنوان کامپیوتر یاد می شود در گذشته به عنوان کامپیوترهای رقمی ( دیجیتال ) یاد می شد تا آنها را از انواع کامپیوترهای آنالوگ جدا سازد .
ایده چالز بابج بود که مبنای ساخت کامپیوترهای امروزی شد . که او را به عنوان پدر کامپیوتر می شناسند . او یکی از اولین ماشین های محاسبه مکانیکی را که به آن ماشین تحلیلی گفته می شد ، طراحی نمود ، اما بخاطر مشکلات فنی مورد استفاده قرار نگرفت .

ولی در نهایت نخستین ماشین الکترونیکی یا کامپیوتر در سال 1944 ساخته شد . در این کامپیوتر از لامپ خلاء به عنوان اصلی ترین مولفه الکترونیکی استفاده شد . دو سال بعد کامپیوتر عظیمی بنام «ایناک» توسط دانشمند مجارستانی بنام جان ون نیومان ساخته شد .


یکی از کاربردهای مهم کامپیوتر در عصر حاضر اینترنت است . با توجه به اهمیت ارتباطات و اطلاعات در عصر حاضر که به عصر انفجار اطلاعات موسوم شده است ، ابزارهایی که امکان اطلاع رسانی و برقراری ارتباط میان افراد مختلف را در سراسر جهان فراهم می کنند ، اهمیت فراوانی پیدا کرده اند و نیاز به نظام های ارتباطی است که بتواند بهمن عظیمی از اطلاعات را تحت کنترل

موثر قرار داده و شانه انسان را از زیر بار آن خالی کرده و برای خلاقیت در کار به او دقت و امکان تلاش بیشتر دهد . بدین ترتیب دیگر پژوهشگر ناگذیر نیست وقت زیادی را صرف جستجوی اثری کند که به آن نیاز دارد یا کتابخانه اش را زیرو رو کند ، برگه های فهرست کتابخانه های مختلف را ورق بزند ، تلفنی یا حضوری از متخصصان مختلف بپرسد .


با استفاده از یک رایانه ، یک مودم و یک خط تلفن قادر خواهد بود به اینترنت، بزرگ ترین شبکه اطلاع رسانی جهان متصل شود . بدین سان انبار عظیمی از نرم افزارها و حجم عظیمی از اطلاعات اعم از کتاب ها ، مجلات ، تحقیقات و یا جدیدترین مقالات در زمینه های مختلف در دسترس قرار خواهد گرفت . اینترنت در سرتاسر جهان به صدها میلیون کاربر اجازه می دهد تا با هم به تبادل نظر پرداخته و از نظرات یکدیگر آگاه شوند. از طریق اینترنت می توان با افراد

بیشماری از کشورها و فرهنگ های مختلف، که داوطلبانه با یکدیگر همکاری کرده و حاصل تلاش ها و دستاوردهای خود را از طریق این شبکه در اختیار دیگران قرار می دهند ، آشنا شد . در واقع تمامی اطلاعات موجود در اینترنت ، حاصل کوشش افرادی است که در ابتدا ایده خود را توسعه داده و پدیده جدیدی خلق کردند ، و سپس آن را از طریق این شبکه

به جامعه انسانی در سراسر جهان ارائه نمودند . بنابراین اتصال به شبکه اینترنت، به معنای برقرار کردن پیوند با جریان پویا و بالنده علم جهان می باشد . در واقع اینترنت از تعداد بیشماری شبکه های کوچک و بزرگ که حاوی اطلاعات متنوع و گوناگونی می باشند ، تشکیل می شود . یک فرد متصل به شبکه اینترنت تنها نظاره گر اینترنت نمی باشد ، بلکه خود نیز جزیی از اینترنت است و می تواند با آن تبادل اطلاعات نماید .

تاریخچه
در سال 1957 نخستین ماهواره یعنی « اسپوتنیک » توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد . در همین دوران رقابت سختی از نظر تسهیلاتی بین دو ابر قدرت آن زمان جریان داشت و دنیا در دوران جنگ سرد به سر می برد . وزارت دفاع امریکا در واکنش به این اقدام رقیب نظامی خود ، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته یا « آرپا » را تاسیس کرد .


یکی از پروژه های مهم این آژانس تامین ارتباطات در زمان جنگ جهانی احتمالی ، تعریف شده بود . در همین سال ها در مراکز تحقیقاتی غیر نظامی که در امتداد دانشگاه ها بودند ، تلاش برای اتصال کامپیوترها به یکدیگر در جریان بود . در آن زمان کامپیوترهای Mainframe از طریق ترمینال ها به کاربران سرویس می دادند . در اثر اهمیت یافتن این موضوع آژانس آرپا منابع مالی پروژه اتصال کامپیوتر از راه دور به یکدیگر را در دانشگاه Mit بر عهده گرفت .

در اواخر سال 1960 اولین شبکه کامپیوتری بین چهار کامپیوتر ، که دو تای آنها در Mit ، یکی در دانشگاه کالیفرنیا و دیگری در مرکز تحقیقاتی استنفورد قرار داشتند ، راه اندازی شد .این شبکه آرپانت نام گذاری شد. در سال 1965 نخستین ارتباط راه دوربین دانشگاه Mit و یک مرکز دیگر نیز برقرار گردید .


در سال 1970 شرکت معتبر « زیراکس » یک مرکز تحقیقاتی در پالوآ.ل.تو تاسیس کرد . این مرکز در طول سالها مهم ترین فناوری های مرتبط با کامپیوتر را معرفی کرده است و از این نظر به یک مرکز تحقیقاتی افسانه ای بدل گشته است . این مرکز تحقیقاتی که پارک

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید