دانلود مقاله بررسی فنی واقتصادی طرح ایجاد کارخانه تولید پودر آب پنیر و پودر شیر خشک

word قابل ویرایش
52 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

۱) هدف:
هدف پروژه تولید انواع پودرها از جمله پودر خشک صنعتی و پودر آب پنیر به میزان ۲۷۵۰ تن در سال در دو شیفت کاری برای رفع نیازهای کمکی کارخانه‌های مورد استفاده در مناطق مرکزی ایران (استانهای قم‏، تهران، اصفهان، سمنان، یزد، مرکزی، قزوین) است.

۲) بیان موضوع:
در مورد سرانجام احداث این کارخانه چند مطلب باید به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد یکی داده های لازم برای انجام کار است که این داده ها از بزرگترین آنها مثل سرمایه گذاری ثابت تا کوچکترین آنها مثل نیروی انسانی و مواد اولیه قابل شناسایی است که اگر به طور کامل برآورده شود یک قسمت کار به درستی طی شده و نمی‌تواند تهدیدی برای حرکت باشد. در مورد دادها این توضیح لازم است که مواد اولیه مهم‌ترین داده ها در این کارخانه است که با توجه به وجود مراکز لبنی برای تهیه آب پنیر در ظرفیت پیش‌بینی شده و

دامداری‌های فراوان برای تهیه شیر، این مورد با مشکلی مواجه نمی‌شود. مطلب بعدی که باید به طور کامل مورد بررسی و تجزیه تحلیل قرار گیرد بحث حیاتی فروش محصول که می‌تواند حرکت و پویایی کارخانه را ادامه دهد با توجه به اینکه موارد مصرف این محصولات زیاد است و این محصولات جزء مکمل و گاهی اصلی کار کارخانجات دیگر است تقاضا برای این محصولات وجود دارد لذا با یک برنامه‌ریزی برای بازاریابی و بازارسازی مناسب می‌توان این تقاضا را با عرضه‌ای مناسب پاسخگو بود که با توجه به دو دید داخلی و خارجی در مورد

محصولات یعنی توزیع در داخلی و خارج از کشور آینده‌ای روشن برای آن وجود خواهد داشت. لذا با توجه به توضیحات ذکر شده در مورد این دو محصول که پودر شیر خشک به عنوان محصول اصلی و پودر آب پنیر به عنوان محصول فرعی این کارخانه موفقیت این طرح بسیار زیاد بوده و می‌تواند تا مستهلک شدن کامل تجهیزات ادامه داشته باشد در نتیجه با توجه به مطالعات انجام شده این طرح تا ۱۰ سال آینده جواب گو است .

۳) اهمیت موضوع:
در مورد اینکه به چه علت به فکر عملی گردن این طرح افتاده و این طرح چه اهمیتی دارد باید چند مطلب ذکر شود:
یکی اینکه تقاضا و مصرف برای این محصول بسیار بالاست به طوری که بعضی از کارخانه هایی که این مواد به عنوان مواد مکمل آنهاست کمبود ناشی از این مواد منجر به کیفیت محصولات انها شده یا حتی به علت قیمت بالا بعضی کارخانجات تا حد تعطیلی نیز پیش رفته.

دوم، به علت وجود تعداد کمی از این کارخانجات مقدار زیادی از این محصولات واردات از کشورهای هلند و استرالیاست و در مورد قسمتی دیگر از این تولیدات به علت تولید نیمه سنتی حجم کمی از عرضه را پاسخگو بوده که البته این مقدار نیز با کیفیت پایین تری است. مطلب بعدی در مورد قیمت بالای این کالاست به عنوان مثال در مورد قسمت وارداتی هم هزینه‌های حمل و نقل و هم هزینه‌های تعرفه‌های بالای دولتی قیمت ها بیش از اندازه بالا نگه داشته در جایی که کالای داخلی به خاطر حجم کم تولید و کیفیت پایین‌تر و هزینه‌ای حمل داخلی بالا یارای مقابله با آن را ندارد.

مطلب بعدی برای جلوگیری از به هدر رفتن و استفاده نا صحیح از مواد اولیه این کالاها مخصوصا پودر آب پنیر است که در بعضی از مراکز سنتی این منطقه یکی به علت به صرفه نبودن برای جمع آوری ماده اولیه آب پنیر و ضایعات شیری و دیگری به علت نبود کارخانه ای برای استفاده‌ای آنها را به عنوان موادی بدون ارزش افزوده مطرح کرده یا در بهترین حالت استفاده‌ای نادرست از آنها داشته.

نکته بعدی اینکه قرار گرفتن این دو خط تولید در کنار هم نیز دارای مزایایی است که از به هدر رفتن ضایعات خط پودر شیر خشک جلوگیری می‌کند حال با توجه به این تفاصیلی که در بالا انجام شد لزوم داشتن یک کارخانه یا حتی چند مرکز فرآوری پودری در جای جای کشور به نظر می‌رسد که می‌تواند علاوه بر ممانعت از افزایش قیمت منجر به کاهش واردات و یا حتی به صادرات این محصولات می انجامد و منجر به استفاده بهینه از منابع می‌شود لذا این قسمتی از مزایای این طرح در صورت احداث است که می‌توان به آن تکیه داشت.

۴) تشریح محصولات
قبل تشریح پودر آب پنیر لازم است که ابتدا آب پنیر تازه توصیف کرده و مشخصات و ویژگی‌های آن کاملا روشن شود. زیرا با آشکار شدن آن پودر آب پنیر بهتر درک می‌گردد و همچنین بیش از ۷۵% خواص آب پنیر در پودر آب پنیر نیز موجود است.

۱-۴) آب پنیر
در مراحل عمل آوری شیر که با استفاده از رنین به منظور تولید پنیر صورت می‌گیرد کازئین شیر رسوب داده شده و جدا می‌گردد و همراه با آن بخش عمده چربی و تقریبا نیمی از کلسیم و فسفر موجود در شیر هم گرفته می‌شود مایعی که از این مراحل آماده می‌گردد آب پنیر تازه نامیده می‌شود. ترکیب این مایع تابع ترکیب شیر و همچنین نوع پنیری که ساخته می‌شود است. میزان انرژی، چربی، ویتامین‌های محلول، کلسیم و فسفر موجود در آب پنیر نسبت به شیر کمتر است و از نظر پروتئین هم نسبت به شیر ضعیف تر اما پروتئین آن از نوع بتا لاکتوگلوبین است که کیفیت بسیار خوبی دارد.

۱-۱-۴) خواص فیزیکی و شیمیایی آب پنیر:
این مایع بافتی زرد رنگ تا سفید رنگ دارد که میزان ماده خشک آن کم و میزان نمک آن زیاد است و از نظر خوشخوراکی در حالت تازه آن بسیار زیاد است. کشش سطحی آب پنیر بین ۴۰۰۰۰ تا ۸۴۰۰۰ نیوتن بر مترمربع بوده که با افزایش مواد خشک و کاهش درجه حرارت این میزان زیاد شده خصوصیات وسیکوزیته آب پنیر تغلیظ شده نه تنها در شرایط راندمان تبخیر بلکه در بهبود عملیات نیز با اهمیت می‌باشد. p(H) آب پنیر تازه شیرین ۶ است که از p(H) آب پنیر اسیدی تازه که ۶/۴ می‌باشد بالاتر است اما در طی مدت دو روز مانده‌گی p(H) هر دو آنها به پایین‌تر از ۵/۳ می‌رسد.

لاکتوز عمده‌ترین کربوهیدرات شیر می‌باشد که ۹۴% آن ضمن تهیه پنیر وارد آب پنیر می‌گردد. یک کیلوگرم لاکتوز حداکثر تا میزان ۸/۱۶ کیلو ژول انرژی تولید می‌کند. میزان لاکتوز در شیرهای مختلف متفاوت است که در اثر نبودن آنزیم لاکتاز در دستگاه گوارش لاکتور بودن هیچ تغییری وارد روده بزرگ شده و از آنجا در اثر تجزیه توسط میکروارگانیزم ‌ها تولید گاز کربنیک و ایجاد نفخ می‌نماید و به علت تخمیر آن باعث بروز اسهال می‌گردد.

پروتئین‌های آب پنیر از کاهش درجه حرارت شیر تا ۶/۴ درجه سانتیگراد بدست می‌آید در این حالت کازئین (بخشی از پروتئین شیر) شیر رسوب می‌کند و بخش پروتئین باقیمانده که به صورت محصول می‌باشد پروتئین آب پنیر است.
ویتامین‌های آب پنیر مانند ویتامین‌ها در شیر به دو دسته محلول در چربی و محلول در آب تقسیم می‌شوند که ویتامین‌های محصول در چربی به گلبولهای چرب شیر چسبیده شده و مقدار آن در آب پنیر بستگی به میزان چربی موجود در آن دارد که در نتیجه به علت چربی کم آب پنیر پس میزان این ویتامین ها در آن کم است ولی ویتامین ها‌ی محلول در آب در سرم شیر محلول بوده و در نتیجه مقدار زیادی از آن در آب پنیر باقی می‌ماند.

در مورد مواد معدنی آب پنیر لازم به توضیح است که بخش مهمی از املاح و مواد معدنی موجود در شیر در فرآیند تولید پنیر در آب باقی می‌ماند یکی از این مواد معدنی مهم فسفات کلسیم است.

۲-۱-۴) موارد مصرف آب پنیر
از مهمترین موارد مصرف آب پنیر به صورت تازه در تغذیه دامها می‌باشد که استفاده از این ماده در تغذیه گوساله‌های پرواری که از سن ۴ تا ۹ ماهگی ادامه پیدا می‌کند روزانه ۱۰ الی ۱۵ کیلوگرم می باشد که موجب رشد روزانه بیشتر آنها می‌شود. همچنین در گاوهای شیری این ماده به میزان کمتری استفاده شده (زیرا در صد چربی شیر را کمتر می‌کند) در بقیه دامها بیشتر به صورت مکمل استفاده می‌گردد. لازم به توضیح است که از این ماده در تغذیه طیور نیز استفاده شده ولی استفاده آن به صورت محلول در آب خوراکی آنهاست و هرچه دما بالاتر می‌رود مصرف این ماده نیز بیشتر می‌گردد.

از دیگر موارد مصرف آب پنیر بصورت مایع که بیشتر در قدیم (به علت نبود پودر آب پنیر) استفاده می‌شد:
یکی مخلوط با سویا برای بهتر شدن ارزش تغذیه ای دیگری استفاده در صنایع گوشتی برای بهبود گوشت.
استفاده در صنایع قنادی (برای ساخت بیسکویت که باعث ماندگاری بیشتر بیسکویت می‌شود.
استفاده در صنایع نانوایی
در اینجا دو نکته لازم به توضیح است یکی استفاده از این ماده در جیره غذایی دام باید براساس مکانیزم خاصی صورت گیرد به این طریق که این ماده اولا با افزایش تدریجی برای مثال طی ۴ هفته همراه باشد و دیگر اینکه مقدار مصرفی نباید از حدی زیادتر گردد زیرا پنیر که منبع اصلی نشخوار کنندگان است در اثر این پدیده باعث اختلال هضمی می‌شود زیرا لاکتوز سریعتر از فیبر هضم شده و امکان دارد منجر به نفخ گردد و دیگری به علت پایین بودن ماده خشک آب پنیر انتقال آن در ساخت های بیش از ۵۰ کیلومتر به صرفه نمی‌باشد.

۲-۴) پودر آب پنیر (Whey powder)
آب پنیر به عنوان مازاد کارخانجات پنیر سازی با دارا بودن ۶% ماده خشک یکی از با ارزش ترین محصولات جانبی صنایع لبنی می‌باشد که با تکنولوژی هایی نظیر خشک کردن و تکنیک های دیگر محصولات متفاوتی از آن تهیه می‌شود که یکی از آنها پودر آب پنیر است. لازم به توضیح است که این محصول از پساب های مقدار زیادی پرمیت (آب پنیر) که سالانه در فاضلاب‌ها دفع و موجب آلودگی محیط زیست می‌شود بدست می‌آید تجربیات در این زمینه نشان می‌دهد که از هر ۸ کیلو شیر یک کیلو پنیر بدست می‌آید و مابقی آن آب پنیر است که به علت داشتن مواد سریع الفساد و بوی بد یکی از مواد دور ریز شرکتهای لبنی می‌باشد.

۱-۲-۴) انواع پودر آب پنیر
پودر آب پنیر به صورت سفید و رنگی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در پروسه تولید نوع رنگی آن، در بخشی از مسیر تولید، رنگ طبیعی Sunset yellow به آن اضافه می‌گردد و پس از اتمام پروسه پورد آب پنیر رنگی بدست می‌آید که به آن پودر آب پنیر لیکوپن گفته می‌شود لازم به توضیح است که عمر پودر آب پنیر بین ۱۲ تا ۱۸ ماه است البته این در صورت بسته بندی و شرایط نگهداری خوب می‌باشد.

۲-۲-۴) مشخصات پودر آب پنیر
پودر آب پنیر ماده‌ای جامد روشن و شفاف با دو رنگ سفید و نارنجی است که بدون طعم و مزه اضافی و از لحاظ ظاهری نرم و یکنواخت و با حلالیت خوب می‌باشد.

آزمایش میکروبیولوژی مشخصات شیمیایی
قند ( لاکتوز ) ۷۵ % – ۶۵ % شمارش کلی ۳^۱۰ * ۱ در گرم
پروتئین ۱۲ % – ۱۰/۶ % کلی فرم ۰
چربی ۳ % – ۲ % E-coli منفی
رطوبت حد اکثر ۵% کپک حداکثر ۱۰۰ در گرم
نمک ۴ % – ۳ % مخمر حداکثر ۱۰۰ در گرم
pH 5/7 – 4/3
خاکستر ۸ % – ۷/۵ %

۳-۲-۴) موارد مصرف پودر آب پنیر:
پودر آب پنیر در فرآورده‌های حجیم شده غلات مثل پفک (البته از نوع رنگی آن)
برای غنی سازی فرآورده‌های آردی مانند ماکارونی انواع نان بیسکوئیت و کیک و کلوچه
امولسیون کردن چربی در فرآورده‌های گوشتی
خوراک دام
در صنایع شکلات سازی، خوراک بچه، چیپس، صنایع داروسازی و صنایع بستنی سازی از آن استفاده می‌گردد.

۴-۲-۴) مزیت‌ها آب پنیر و پودر آب پنیر
علاوه بر مزیت‌های چندی که برای آب پنیر ذکر شد برای پودر آب پنیر مزیت‌های دیگری نیز وجود دارد:
۱ ـ به علت پایین میزان ماده خشک آب پنیر، انتقال آن در مسافت‌های بیش از ۵۰ کیلومتر به صرفه نیست لذا از پودر آب پنیر، استفاده می‌شود مخصوصا در صنایع دامی.
۲ ـ نان و محصولات آردی مهمترین منبع غذایی مردم ایران است. در چند ساله اخیر مصرف نان به دلایل متعدد منجمله بالا رفتن هزینه سایر مواد غذایی افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته بدیهی است که با توجه به محدودیت منابع و عدم امکان تامین مواد غذایی می‌باید جهت رفع نیازهای تغذیه‌ای بویژه اقشار کم درآمد از ساده‌ترین روش جهت تامین مواد غذایی استفاده کرد که یکی از این راهها تهیه نانهای مخصوص و غنی شده با پروتئین و اسلاح و ویتامین‌ها می‌باشد که علاوه بر بهبود رنگ نان خاصیت جوندگی نان را به میزان زیادی بهبود می‌دهد.

۳ ـ استفاده از حجم وسیعی از مواد دور ریز شرکتهای لبنی که به خاطر داشتن مواد سریع الفساد و بوی بد به یک معزل محیطی تبدیل شده بود و تهیه محصولی که هم از ذنظر غذایی و هم از نظر اقتصادی ارزش افزوده بالایی دارد.

۴ ـ تهیه شربت قندی رژیمی از ضایعات آب پنیر به روش UF که اضافه کردن این شربت به شیر و سایر فرآورده‌های غذایی سبب کاهش بیماری‌های گوارشی و تنفسی و افزایش سیستم ایمنی بدن نوزادان و بزرگسالان می‌شود همچنین باعث جلوگیری از ازدیاد و تهاجم پاتوژن ها در دستگاه گوارش جلوگیری از سرطان کولون، بهبود جذب املاح مخصوصا کلسیم تاثیر مثبت بر روی کاهش گلسترول و چربی‌های خون می‌شود.
۵ ـ‌۳۰% از گندم تولیدی کشور در زنجیره گندم، آرد و نان به طور مختلف ضایع شده که مهمترین دلیل آن مربوط به بیاتی سریع نانهای سنتی است پودر آب پنیر به علت دارا بودن لاکتوز و پروتئین سهم زیادی در کاهش بیاتی و عمر نان داشته که این میزان را به ۳۶ ساعت افزایش داده در صورتی که تنها ۳% از میزان این پودر است و در مورد نانهای همبرگر باعث افزایش قابلیت کشش و بهبود حجم و رنگ نان شده.

۶ ـ و در نهایت چیزی از مزایای پزشکی آب پنیر و پودر آب پنیر ذکر می‌شود که از یبوست جلوگیری می‌کند و منبع پروتئین خوبی برای شکلات کلیوی است و سلولهای ایمنی بدن را فعال می‌کند با مقدار چربی و پروتئین کم حاوی مقدار زیادی مواد معدنی از جمله کلسیم و ویتامین‌های B2 و B6 می‌باشد و برای افرادی که باید چربی و پروتئین کمی مصرف کنند نسبت به شیر توصیه می‌شود.
۷- مصرف این مواد نه بار کلیه‌ها را زیاد می‌کند ونه دارای پروتئین زائد است که سبب چاقی با سن و ران و شکم گردد. با مصرف این مواد به جنگ سلولهای چربی بروید و وزن خود را کم کنید بدون اینکه به بدن خود آسیب برسانید، این ماده هضم غذا را شدت بخشیده.

۳-۴) پودر شیر خشک صنعتی
پودر شیر خشک تولید شده از شیر تازه با حلالیت عالی و با افزودنیهای خوراکی، با رنگ یا بدن رنگ با میزان چربی و پروتئین متفاوت، قابلیت نگهداری طولانی و مطابق با استانداردهای جهانی مصرف در صنایع.

۱-۳-۴) انواع پودر شیر خشک
قابل ذکر است که شیر خشک تولیدی به دو صورت پرچرب (کامل) و کم چرب (اسکیم) در سه تیپ ۱ و ۲ و ۵ قابل عرضه می‌باشد.
شیر خشک کم چرب (اسکیم): پس از حمل شیر از دامداریها به کارخانه و پس از اطمینان از سلامت شیر دریافتی مراحل پاستورایزاسیون و خامه گیری انجام می‌شود و پس از گذراندن فرآیند تغلیظ، شیر تغلیظ شده که دارای ۴۰ تا ۵۰ درصد ماده خشک است با استفاده از اسپری درایر خشک و بسته بندی می‌شود و پس از گذر از بخش کنترل کیفی از انبار قرنطینه به انبار محصول ارسال و توزیع می‌گردد.

مشخصات کلی شیر خشک کم چرب به این شرح است شفاف و روشن با رنگی سفید بدون طعم و مزه اضافی و با حلالیت خوب و نرم و یکنواخت می‌باشد و مشخصات میکروبیولوژی و شیمیایی آن از قرار جدول مقابل می‌باشد .
آزمایش میکروبیولوژی مشخصات شیمیایی
پروتئین ۳۵ %- ۳۰ % شمارش کلی ۴^۱۰ * ۵ در گرم
چربی حداقل : ۰/۵ % حداکثر : ۲۶ % کلی فرم حداکثر ۱۰ در گرم
رطوبت حداکثر ۳ % E-coli منفی
اسیدیته ۱۷L.A کپک حداکثر ۵۰ در گرم

خاکستر ۸ % – ۷/۵ % مخمر حداکثر ۵۰ در گرم
استافیلوکوکوس اورئوس (کوآگولاز مثبت( در ۱ % نباید وجود داشته باشد
سالمونلا منفی

موارد مصرف این نوع پودر شیر خشک در پرکن، طعم دهنده، امولسیون و مکمل غذایی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند ولی بیشترین مصرف را در صنایع لبنی، شکلات سازی بیسکوئیت کیک و کلوچه و فرآورده‌های گوشتی از قبیل سوسیس و کالباس و بستنی و دسر دارد.
شیر خشک پرچرب (کامل): فرآیند تولید و مواد مصرف شیر خشک کامل تقریبا مشابه شیر خشک کم چرب است با این تفاوت که در طی مراحل تولید میزان کمتری از چربی شیر از آن جدا می‌گردد و بنابراین محصول تولیدی دارای میزان چربی بالاتر (حداقل ۲۵%) و تفاوت‌های دیگری در مشخصات شیمیایی همچون میزان قند و پروتئین خواهد بود در مورد مصرف مطابق خواسته مشتری و محصول تولیدی، این پودر در موارد مشابه شیر خشک کم چرب استفاده می‌گردد.

آزمایش میکروبیولوژی مشخصات شیمیایی
پروتئین ۳۰ % – ۲۷ % شمارش کلی حداکثر ۴^۱۰ * ۵ در گرم
چربی حداقل ۲۶ % کلی فرم حداکثر ۱۰ در گرم
رطوبت حداکثر ۳ % E-coli منفی
اسیدیته حداکثر۱۷L.A کپک حداکثر ۵۰ در گرم
خاکستر ۸ % – ۷/۵ % مخمر حداکثر ۵۰ در گرم
استافیلوکوکوس اورئوس ( کو آگولا مثبت ( نباید در ۱ % وجود داشته باشد
سالمونلا منفی

مشخصات کلی این نوع شیر خشک شفاف و روشن با رنگی صنعتی بوسیله خشک کن‌های غلطکی و پاششی انجام می‌گیرد که روش پاششی نسبت به غلطکی ارجهیت دارد و پودر حاصله از کیفیت بهتری برخوردار است که این امر از سرعت عملیات تبخیر است در جدول زیر خصوصیات فیزیو شیمیایی پورد شیر خشک پاششی و غلطکی مقایسه شده .

پودر شیر خشک به روش پاششی پودر شیر خشک غلطکی

ساختار ذرات ذرات کروی همراه با هوا ذرات با شکل نامنظم و فشرده
اندازه ذرات ۱۰ تا ۲۵۰ میکرون
دانسیته g/cm۳ ۰/۵تا۰/۷ ۰/۳ تا۰/۵
قابلیت انحلال و دناتوراسیون قابلیت انحلال بالا و دناتوراسیون پایین قابلیت انحلال پایین و دناتوراسیون بالا
قهوه ای شدن ناشی از میلارد ناچیز قابل ملاحظه

۲-۳-۴) مزیت پودر شیر خشک
پودر شیر خشک کلیه خواص موجود در شیر معمولی را دارد با این تفاوت که درصد آنها پایین تر می‌باشد با گرفتن آب موجود در آن درصدی از املاح آن نیز از آن گرفته می‌شود که از آب جدا شده از آن می‌توان برای تولید پودر آب پنیر استفاده کرده از دیگر مزیت‌های شیر خشک می‌توان به قابلیت حمل آسان نسبت به شیر معمولی و قابلیت نگهداری بالای آن اشاره کرد. زیرا شیر معمولی در بهترین حالت (استرلیزه شده) تا یکماه قابلیت نگهداری دارد در حالی که پودر شیر خشک قابلیت نگهداری ۱ سال تا ۲ سال (بستگی به نحوه بسته‌بندی دارد) را دارد.
مزیت دیگر در مورد قابلیت استفاده است که استفاده از پودر شیر خشک به جای شیر معمولی در صنایعی که قابلیت استفاده از هر دو را دارد مثل صنایع بستنی سازی و کیک و کلوچه، بیشتر است زیرا فرآیند تولید آنها را آسانتر می‌کند.

۵) محل اجرای طرح:
بررسی و انتخاب حمل مناسب اجرای طرح به نحوی که از جهات فنی امکان پذیر و از جهات اقتصادی با صرفه با شد کاملا ضروری و اجتناب ناپذیر است. برای انتخاب مناسب ترین حمل برای احداث این کارخانه موارد چندی در نظر گرفته شده که از قبیل زیر می‌باشند:
۱ ـ نزدیکی مؤسسه به بازار فروش: این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار نیست چون اصلا نه کالا سنگین و حجیم است و نه نیاز به برقراری ارتباط با مشتری دارد.
۲ ـ دسترسی به مواد اولیه این عامل خیلی مهم است زیرا اولا از هزینه زیاد حمل و نقل جلوگیری می کند و ثانیا با توجه به شرایط مواد اولیه جا به جایی زیاد امکان پذیر نیست.
۳ ـ دسترسی به انرژی این عامل نیز عامل بسیار مهمی است زیرا با توجه به شرایط کاری و احتیاج مبرم به سوخت و برق باید مکان موردنظر از این لحاظ مشکلی نداشته و یا حمل و نقل آن آسان باشد.

۴ ـ هزینه زمین یکی دیگر از عوامل با اهمیت است.
۵ ـ امکانات فاضلابی یکی دیگر از عوامل مهم در این کارخانه دفع فاضلاب است چون مواد باقیمانده از فرایند در صورت ماندگی بوی بد به خود گرفته.
۶ ـ سابقه صنعتی حمل: در مواردی ممکن است برخی صنایع در مناطق یا محل های حفاظتی تمرکز بیشتری برخوردار باشد.
با توجه به این شش عامل و درجه اهمیت هر کدام می‌توان با استفاده از روش قضاوتی از بیان سه محل یکی در شهرک صنعتی شکوهیه و دوم شهرک سلفچگان و سوم در جاده قم – کاشان یکی را انتخاب کرد.

جاده قم ـ‌کاشان سلفچگان شکوهیه وزن
۴۰ ۳۰ ۶۰ ۱/۰ نزدیکی به بازار
۶۰ ۶۰ ۵۰ ۳/۰ دسترسی مواد اولیه
۳۰ ۷۰ ۶۰ ۲/۰ دسترسی به انرژی
۸۰ ۴۰ ۶۰ ۲/۰ هزینه زمین
۳۰ ۶۰ ۶۰ ۱۵/۰ امکانات فاضلابی
۳۰ ۴۰ ۷۰ ۰۵/۰ سابقه‌ی محل صنعتی
۵۰ ۵۴ ۵/۵۷ ۱ جمع امتیازات
از این سه منطقه شکوهیه با امتیاز ۵/۵۷ انتخاب می‌شود.

۶) زمین و محوطه سازی
۱-۶) زمین
موقعیت زمینی که محل اجرای طرح باشد در بخش مرکزی کشور استان قم و شهرستان قم: آدرس دقیق آن به شرح زیر است قم، جاده قدیم قم ـ تهران شهرک صنعتی شکوهیه بلوار امام خمینی، بلوار چمران… زمین از قرار زیر می‌باشد ۵۶ × ۱۰۰ + ۸۴ × ۹۰ به متراژ ۱۳۱۶۰ که قیمت خرید آن ۰۰۰/۶۰۰ هزار ریال است نزدیک ترین پست برق داخل کارخانه می‌باشد فاصله زمین تا جاده اصلی km 3 و نوع راه آن آسفالت می‌باشد البته نوع منبع تهیه کننده آب از نوع لوله‌کشی می‌باشد.

۲-۶) تسطیح و محوطه سازی:
هزینه‌های تسطیح و آماده سازی زمین جهت ایجاد محوطه‌های مسطح مطابق با رقوم ارتفاعی نقشه‌های اجرائی و خاکبرداری و خاکریزی های لازم جهت راههای ارتباطی و به دست آوردن کلیه سطوح مورد نیاز پروژه که تماما با دستگاههای سنگین از قبیل بولدوزر و لودر و کامیون و گریدر انجام خواهد گرفت این عملیات به شرح جدول مقابل است.

شرح عملیات متراژ مورد نیاز قیمت هر متر یا مترمربع قیمت کل
تسطیع خاکریزی و خاکبری ۶۵۰۰ ۵۰۰ ۳۲۵۰۰۰
دیوارکشی ۲۰۰۰ ۱۰۰ ۲۰۰۰۰۰
خیابان کشی ۲۰۰ ۵۰ ۱۰۰۰
جدول بندی ۵۰۰ ۱۰۰ ۵۰۰۰۰
فضای سبز ۱۰۰۰۰۰
پارکینگ ۳۰۰ ۵۰ ۱۵۰۰۰
روشنایی محوطه ۱۵۰۰۰
جمع ۸۵۰۰۰۰

۴-۶)ساختمانها
– ساختمان تولید در فضایی به وسعت ۳۳۰۰ مترمربع ساخته شده است. ساختمان سالن از اسکلت فلزی به صورت سوله محفوظ می‌باشد و قسمت هایی مختلف آن به ارتفاع مناسب پیش بینی شده است هزینه ساخت هر مترمربع سالن با ارتفاع ۱۰ متر ۵۰۰۰۰ و با ارتفاع ۱۸ متری ۶۰۰۰۰۰ ریال می‌باشد.
(۰۰۰/۱۷۳۵ = ۰۰۰/۴۸۰ + ۰۰۰/۲۵۰/۱)
ـ انبار قطعات یدکی و مواد دسته‌بندی این انبار در محوطه ای به وسعت ۴۰۰ مترمربع به صورت سوله با اسکلت فلزی و به صورت ساده پیش بینی شده قیمت هر مترمربع ۰۰۰/۴۰۰ برآورد شده این مبلغ شامل هزینه قفسه بندی نیز می‌باشد. (جمعا معادل ۱۶۰۰۰۰ هزار ریال است)
ـ ساختمان اداری: شامل اتاق مدیر عامل، اطاق فروش و بازاریابی، امور مالی و حسابداری و بایگانی و .. به مساحت ۲۴۰ مترمربع که هر متر آن ۰۰۰/۶۰۰ ریال می‌باشد.
ـ ساختمان برق و ژنراتور شامل ۶۰ مترمربع به صورت اسکلت بندی ساخته شده هزینه مساحت از هر مترمربع ۷۰۰۰۰۰ ریال است. (جمعا ۴۲۰۰۰ هزار ریال)
ـ ساختمان نگهبانی و اتاق زمان در فضایی به وسعت ۶۰ متر و خارج از سالن تولید احداث شده با اسکلت بتنی و استفاده از تیرچه بلوک ساخته شده قیمت هر متر ساخت ۰۰۰/۶۰۰ ریال است. (جمعا ۳۶۰۰۰ هزار ریال)

ـ انبار کالای ساخته شده این انبار در محوطه‌ای به وسعت ۱۵۰۰ متر با اسکلت بتنی به صورت کاملا عایق پیش بینی شده قیمت تمام شده هر مترمربع ۰۰۰/۴۵۰ می باشد. (جمعا ۶۵۷۰۰۰ هزار ریال)
ـ آزمایشگاه به وسعت ۱۰۰ مترمربع در کنار سالن تولید احداث شده که دارای اسکلت بتنی است قیمت هر مترمربع ۰۰۰/۶۰۰ (جمعا ۶۰۰۰۰۰ هزار ریال)
ـ ساختمان کارگری: به وسعت ۲۰۰۰ مترمربع دور از سالن تولید دارای آشپزخانه و سالن غذاخوری و استراحت از قرار هر مترمربع ۰۰۰/۱۰۰ (جمعا ۲۰۰۰۰۰ هزار ریال)
در مورد ساختمان‌ها مورد نیاز طرح شرح آن به طور کامل و در جدول آمده

ردیف نوع ساختمان تعداد مقدار مصالح مورد نیاز هزینه هر مترمربع هزینه کل ملاحضات
۱ ساختمان تولید ۱۰ متری ارتفاع ۱ ۲۵۰۰ اسکلت فلزی به صورت سوله عایق بندی ۵۰۰ ۰۰۰/۲۵۰/۱ سالن مخصوص مواد غذایی
۲ ساختمان تولیدی ۱۸ متر ارتفاع ۱ ۸۰۰ اسکلت فلزی به صورت سوله عایق بندی ۶۰۰ ۰۰۰/۴۸۰ سالن مرفع مخصوص
۳ اداری ۱ ۲۴۰ اسکلت فلزی آجری ۶۰۰ ۰۰۰/۱۴۴
۴ آزمایشگاه ۱ ۱۰۰ اسکلت فلزی آجری ۶۰۰ ۰۰۰/۶۰ کنار ساختمان تولید
۵ انبار مواد ساخته شده ۱ ۱۵۰۰ اسکلت فلزی به صورت لوله با عایق ۴۵۰ ۰۰۰/۶۷۵ به صورت لوله کالا محفوظ

۶ نگهبانی ۱ ۶۰ اسکلت فلزی آجری ۶۰۰ ۲۶۰۰
۷ کارگری ۱ ۲۰۰ اسکلت فلزی آجری ۱۰۰ ۰۰۰/۲۰۰
۸ ساختمان پت برق ۱ ۶۰ اسکلت فلزی آجری ۷۰۰ ۴۲۰۰۰
۹ انبار قطعات و یدکی ۱ ۴۰۰ ۴۰۰ ۰۰۰/۱۶۰
۱۰ مجموع ۰۰۰/۰۴۷/۳

۵-۶) نکات فنی در مورد ساختمان ها :
ساختمان تولید پی کنی به عمق ۱۵۰ سانتی‌متر بتن ریزی زیر ستونهای به ضخامت cm 150 * 250 ،کرسی چینی به ارتفاع ۱ متر به عرض cm 30 با استفاده از سیمان و لاشه سنگ ،خاکریزی کف سالن به ارتفاع ۱ متر اسکلت فلزی با دهانه ۱۵ متر و طول ۵۵ با پوشش ورق آهن.
ساختمان اداری، آزمایشگاه، نگهبانی و کارگری،‌پی کنی به عمق cm 70 و شفته ریزی با آهک و لاشه سنگ و گری چینی cm 50 با استفاده از سیمان و سنگ، فونداسیون بتنی دیوارها از بلوک سیمانی یا آجری و ملات ماسه سیمان، سقف تیر آهن که پوشش خارجی آن عایق کاری شده و دیوارهای از داخل کچ و از خارج سیمان اندوه است درب و پنجره‌ها از پروفیل فلزی.
ساختمان پست برق و ژنراتور، پی کنی و بتن ریزی به صورت قبل بتن ریزی کف به ضخامت cm 10 اسکلت بتنی سقف فلزی، و پوشش آن ورق ایرانیت است، دیوارها از بلوک سیمانی با ملات ماسه سیمانی و درب و پنجره‌ها از پروفیل فلزی و انبار محصولات شبیه سوله تولیدولی با ارتفاع ۶ متری و پی کنی زیر ستون ها ۷۰ * ۱۰۰ پوشش سقف ایرانیت با عایق بندی پشم شیشه و سقف کاذب.

۷) فرایند تولید
۱-۷) پودر شیر خشک کامل
۱-شیر پس از ورود آزمایش های اولیه برای انتخاب را انجام می‌دهد که از آن جمله می‌توان به آزمایشات pH، درصد چربی، اسیدیه و ماده خشک اشاره کرد این کار به وسیله نمونه‌گیری پذیرش در آزمایشگاه انجام می‌شود.
۲ ـ شیر ورودی بوسیله سانتی فیوژ پاکسازی شده
۳ ـ به وسیله دستگاه سردکننده دما تا c O4 کاهش یافته.

۴- در مخازن نگهداری تا دو ساعت ذخیره سازی شده.
۵ ـ بعد از آن به وسیله سپراتور چربی را استاندارد سازی کرده.
۶ ـ برای میکروب کشی شیر رسیده را تا ۹۰ ـ ۸۸ بر چندین ثانیه و به مدت ۵ تا ۳ دقیقه تا c O 13 گرم کرده.
۷ ـ به وسیله دستگاه تغلیظ ۳۵ ـ ۳۰% غلیظ شده و آب اضافی آن خارج شده.
۸ ـ به وسیله ترموکمپرسور برای هموژنیزاسیون ۱۵ ـ ۵ پاکسال فشار وارد کرده.

۹ ـ محصولات وارد خشک کن می‌شود c O 150ـ‌۲۰۰ گرم شده اسپری درایر از ابزارهای مختلفی شامل پمپ، فن، مکنده، دهنده، سیگون‌ها و ….. تشکیل شده در این سیستم محصول با سرعت بالا و از طریق خازنهای التمایز می‌شود در اسپری دایر پا شده می‌شود و در نهایت، ابر تشکیل شده با دانه‌بندی مناسب از طریق از اسپری خارج می‌شود این دانه‌ها به دلیل خلل و فرجی که در آنها به وجود می‌آید حلالیت بالا، کیفیت مطلوب می‌باشد.
۱۰ ـ پورد حاصل شده از اسپری در دستگاهی به نام فلوئیت رطوبت گیری شده، سرد شده و پس از آن الک می‌شود.
۱۱ ـ پودر حاصل بسته‌بندی شده و در دمای c O 20 و جای خشک نگهداری می‌شود.

۲-۷) پودر شیر خشک کم چرب (اسکیم)
پودر شیر خشک کم چرب (اسکیم) نیز همین مراحل را طی میکند ولی با چند تغییر که:
در مرحله ۵ چربی به ۵ تا ۱۰ درصد می‌رسد.
در مرحله ۶ c O 88 ـ ۸۵ برای مدت ۳۰ ـ ۱۵ دقیقه گرما می‌بیند.
در مرحله تغلیظ ۱۸% غلیظ شده

۳-۷) پودر آب پنیر
پودر آب پنیر نیز فرآیندی شبیه پودر شیر خشک را طی می کند ولی با چند تفاوت جزئی:
در مرحله ۴، نگهداری شیر در مخازن ۴ ـ ۳ ساعت می‌باشد.
در مرحله ۶، دما c O 7/71 و ۱۵ ثانیه است.
در مرحله ۷، ۴۰ تا ۵۰% تغلیظ شده .
در مرحله ،۹ c O 180- 240 دما برای خشک کردن لازم است.

۸)ماشین آلات و تجهیزات:
کلیه ماشین آلات و تجهیزات ساخت داخل است که به شرح بعضی از این دستگاهها و تجهیزات پرداخته می‌شود.
ـ پایلوت پاستورازسیون کره شیر به روش غیر مداوم را دارد این دستگاه از جنس استنس استیل ۳۰۴ و در ظرفیت ۱۰۰۰ لیتر در ساعت است این دستگاه شامل محفظه اصلی، شاسی نگهدارنده موتور گرداننده دور متغیر و … است که سطوح داخلی و خارجی آن برای جلوگیری از آلودگی به طور کامل پرداخت شده.
ـ اسپری درایر به عنوان خشک کن با ظرفیت ۱۵۰۰ لیتر در ساعت با مشخصه‌های استاندارد و بالا شامل دانه‌بندی، رطوبت کنترل شده وزن بخصوص و شکل ذرات می‌باشد هر سیستم خشک کن شامل پمپ تغذیه، نمایرها، کوره‌های هوای گرم و محفظه خشک کن و …. است. مهمترین مزیت این خشک کن سرعت بسیار بالا در خشک کردن به علت افزایش فوق العاده زیاد سطح نسبت به جرم می‌باشد.

ـ اواپراتور به عنوان تغلیظ کننده فرآیند تغلیظ را در شرایط خلا انجام می‌دهد تا دمای زیاد ورودی موجب از بین رفتن ماده اصلی نشود. این دستگاه دو جداره بوده و قابلیت چرخشی بخار آب یا روغن داغ و کویل حرارتی، تحت فشار یا خلاء را دارست این دستگاه در جنس استنس استیل ۳۱۶ که به همراه وسایل جانبی دیگری مثل کندانسور و پمپ ها همزن شیشه بازدید که دارای ظرفیت ۲۰۰۰ لیتری می‌باشد.

ـ دستگاه بسته بندی کامپوزیت دو گانه با ظرفیت ۲۰۰۰ کیلو در ساعت
ـ سیستم کانوی این سیستم کار انتقال پودر را بر عهده دارد.
انتخاب این شرکت ایرانی برای تجهیز کارخانه (شرکت طراحان صنعت آریا) به چند دلیل بوده تجهیز و نصب بوسیله متخصصان خود، آموزش فنی دستگاهها، گارانتی ۱۸ ماهه برای دستگاهها و وارنتی ۱۰ ساله در طول عمر دستگاه و تجربه بالا در طراحی و ساخت. لازم به توضیح است که کلیه دستگاهها طول عمری ۱۰ ساله دارد و هزینه دستگاهها با هزینه راه‌اندازی است.

ردیف نام ماشین آلات و تجهیزات عمر مفید ظرفیت و قدرت تعداد قیمت هر واحد هزینه های داخلی قیمت کل
۱ پایلوت پاستوریزاسیون Lit/h 1000 2 000/375 0000/750
2 سپراتور Lit/h 1000 1 000/200 000/200
3 اواپراتور Lit/h 2000 2 000/300 000/600
4 ترموکمپرسور ۲ ۰۰۰/۳۵۰ ۰۰۰/۷۰۰
۵ اسپری درایر Lit/h 1500 2 000/450 000/900
6 فلوئید ۲ ۰۰۰/۱۵۰ ۰۰۰/۳۰۰

۷ الک لرزان ۲ ۰۰۰/۱۰۰ ۰۰۰/۲۰۰
۸ بسته بندی کامپوزیت Lit/h 2000 2 000/350 000/700
9 سیستم کانوی ۲ ۴۵۰۰۰ ۰۰۰/۴۵۰
۱۰ مخازن ذخیره و نگهداری ۱۰ تنی ۶ ۰۰۰/۵۰ ۰۰۰/۳۰۰
جمع ۰۰۰/۱۰۰/۵

۹) تأسیسات و وسایل تأسیساتی:
۱-۹)آب مورد نیاز
در کارخانه آب مورد نیاز به صورت خدماتی مورد استفاده قرار می‌گیرد مقدار مصرف آب برای امور خدماتی به ازای هر نفر ۷۰ ـ ۶۰ لیتر در روز است که به جمع تعداد کارکنان کارخانه (۱۵۷ نفر) رقمی حدود ۵ مترمکعب در روز کافی است مصرف خدماتی آب برای فضای سبز و غیره نیز حدود ۷ مترمکعب بنابراین کل آب مصرفی روزانه حدود ۱۲ مترمکعب می‌باشد پس هزینه آب مصرفی در سال به ازای هر مترمکعب ۴۰۰۰ ریال
هزار ریال ۱۴۰۰۰ = ۴۰۰۰ * ۳۰۰۰ m3 3000 = 250 * 12
محل تامین آن توسط شرکت خدماتی شهرک صنعتی انجام می‌گیرد که توسط قراردادی بین طرفین ثبت می‌گردد (حق انشعاب و هزینه‌های دیگر ۱۵۰۰۰۰ هزار ریال).

۲-۹) تاسیسات برق:
به منظور تامین نیاز کامل ظرفیت تولیدی ماشین آلات کارخانه و سایر نیازهای خدماتی رفاهی شرکت قراردادی با اداره برق منطقه منظور گردیده مبنی بر ۳۰۰۰۰۰ کیلو وات در سال که فرآیندهای مربوط به حق انشعاب و ترانسفورماتور، تابلوها،‌کابل‌ها ۶۸۰۰۰۰ هزار ریال و خرید ژنراتور برق اضطراری با ظرفیت ۱۰۰ کیلووات ۲۵۰۰۰۰ هزار ریال و هزینه برق سالانه ۶۵۰۰۰۰ هزارریال است لازم به توضیح است که تاسیسات برق ۴۰۰ و ۶۰۰ آمپری است.
۳-۹) تاسیسات سوخت رسانی:
سوخت مورد استفاده در کارخانه گاز است که توسط اداره مرکزی شهرک صنعتی بوسیله قراردادی نیاز بر طرف می‌شود تاسیسات گازی مورد استفاده به ظرفیت ۱۰۰۰ مترمکعب هزینه‌ای معادل ۱۸۰۰۰۰ هزار ریال دارد البته سالانه گاز مورد استفاده هزینه‌ای معادل ۲۴۰۰۰۰ هزار ریال دارد.
۴-۹) سایر وسایل تاسیساتی:
سیستم مخصوص دفع فاضلاب که هزینه تامین آن حدود ۱۸۰۰۰۰ هزار ریال
چیلر ۳۰ تنی با کندانسور هوایی با قدرت ۴ کیلووات به مبلغ ۱۰۰۰۰۰ هزارریال
منبع دو جداره آب گرم با ظرفیت ۳۰۰۰۰ لیتر به مبلغ ۵۰۰۰۰ هزار ریال
کانال کشی حدود ۲۰۰ مترمربع مبلغ ۵۰۰۰۰
دیگهای بخار به ظرفیت ۱۶۰۰ و ۱۸۰۰ پوندی به مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ هزار ریال
تاسیسات سردخانه‌ای ۵۰ تنی تمام استیل ۲۵۰۰۰۰ هزار ریال
جدول تاسیسات
ردیف شرح تاسیسات تعداد / مقدار هزینه یک واحد هزینه کل هزینه حمل و نصب جمع
۱ حق انشعاب آب و تجهیزات ۱ ۲۰۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۲۱۰۰۰۰
۲ حق انشعاب برق و تجهیزات ژنراتور ۱ ۶۸۰۰۰۰ ۶۸۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰ ۷۰۰۰۰۰
۳ ژنراتور ۱ ۲۰۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰ ـــ ۲۰۰۰۰۰
۴ تاسیسات سوخت رسانی ۱ ۱۸۰۰۰۰ ۱۸۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۱۹۰۰۰۰
۵ سیستم مخصوص دفع فاضلاب ۱ ۱۸۰۰۰۰ ۱۸۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰ ۲۰۰۰۰۰
۶ وسایل آتش نشانی ۵ ۸۰۰۰ ۴۰۰۰۰ ـــ ۴۰۰۰۰
۷ سیستم گرمایش مرکزی ۱ ۱۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۱۱۰۰۰۰
۸ چیلر مرکزی ۱ ۱۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۱۱۰۰۰۰
۹ منبع دوجداره آب گرم ۱ ۵۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰
۱۰ تاسیسات سردخانه ای ۱ ۲۵۰۰۰۰ ۲۵۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰ ۳۰۰۰۰۰
۱۱ دیگ بخار ۲ ۱۵۰۰۰۰۰ ۵۰۰۰۰ ۱۵۵۰۰۰۰
۱۲ کانال ۲۰۰۰۰۰ ۲۵۰ ۵۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۶۰۰۰۰
جمع ۳۷۲۰۰۰۰

۱۰) وسایط نقلیه و تجهیزات
با توجه به ظرفیت تولیدی و نیاز به تامین مواد اولیه و انتقال تولیدات کارخانه تعدادی وسایط نقلیه سنگین و سبک و تجهیزات به شرح زیر برای کارخانه لازم است.
ردیف شرح تعداد قیمت کل ملاحظات
۱ کامیون ۴ ۳۲۰۰۰۰۰ کامیون دارای تانکر lit 24000 تمام استیل
۲ وانت ۱ ۸۰۰۰
۳ لیفتراک ۱ ۴۰۰۰۰ ظرفیت بلند کردن ۲ تن بار
۴ باسکول ۱ ۱۰۰۰۰۰ ظرفیت حداکثر ۲ تن
۵ مینی بوس ۱ ۱۳۰۰۰۰ برای سرویس کارگران
۶ سواری پراید ۱ ۶۷۰۰۰
جمع ۳۶۱۷۰۰۰
ذکر نکته زیر در مورد کامیونهای حمل مواد اولیه لازم است که این کامیونها مخصوص محل مواد فاسد شدنی و مجهز به سردخانه است.
۱۱) وسایل اداری و تجهیزات آزمایشگاهی:
برای تجهیز ساختمان اداری و آزمایشگاه چندی وسایل احتیاج است که شرح آنها در جدول زیر آورده شده
ردیف شرح وسایل تعداد مشخصات فنی قیمت واحد قیمت کل هزینه‌های حمل و نصب جمع کل
۱ اثاثیه اداری ۶ دست میز و صندلی چوبی ۷۰۰۰ ۴۲۰۰۰ ۴۲۰۰۰
۲ رایانه ۸ ۴۰۰۰ ۳۲۰۰۰ ۳۲۰۰۰
۳ سیستم تلفن سانترال ۱۰ ۱۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۲۰۰۰ ۱۲۰۰۰
کولر گازی ۵ ۸۰۰۰ ۴۰۰۰۰ ۵۰۰۰ ۴۵۰۰۰
لوازم آشپزخانه ۳ سرویس کامل ۵۰۰۰ ۱۵۰۰۰ ۱۵۰۰۰
لوازم آزمایشگاهی ۲ سری کامل ۵۰۰۰ ۱۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰
سری کامل دستگاههای آزمایشگاهی ۱ مخصوص محصولات لبنی ۱۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰ ۱۰۰۰۰۰
ابزار آلات کمکی ۲ سری کامل ۲۰۰۰۰ ۴۰۰۰۰ ۴۰۰۰۰
جمع ۲۹۶۰۰۰

۱۲) هزینه‌های قبل از بهره‌برداری:
این هزینه شامل هزینه‌های کارشناسی، توجیه طرح و هزینه‌های حقوقی و ثبتی به مبلغ ۳۰۰۰۰۰ هزار ریال است.

۱۳) هزینه‌های پیش‌بینی نشده:
به منظور تورم و جهت رعایت جانب احتیاط و جلوگیری از خطای احتمالی در محاسبات انجام یافته در پروژه که معادل ۱۰% کل هزینه سرمایه‌گذاری (به استثنای زمین و هزینه‌های قبل از بهره‌برداری) به مبلغ ۱۶۶۳۰۰۰ هزار ریال هزینه‌های پیش‌بینی نشده در نظر گرفته شده.

۱۴) جدول سرمایه‌گذاری ثابت طرح
ردیف سرمایه گذاری ثابت مبلغ (هزار ریال)
۱ زمین ۶۰۰۰۰۰
۲ تسطیح و محوطه سازی ۸۵۰۰۰۰
۳ ساختمانهای تولیدی و اداری ۳۰۴۷۰۰۰
۴ ماشین آلات و تجهیزات ۵۱۰۰۰۰۰
۵ تاسیسات ۳۷۲۰۰۰۰
۶ ابزار آلات و وسایل فنی و آزمایشگاهی ۲۹۶۰۰۰
۷ وسایط نقلیه ۳۶۱۷۰۰۰
۸ هزینه‌های بهره‌برداری ۳۰۰۰۰۰
۹ هزینه‌های پیش‌بینی نشده ۱۶۶۳۰۰۰
جمع ۱۹۱۹۳۰۰۰

۱۵) سرمایه در گردش ناخالص:
با توجه به نوع تولیدات کارخانه، دوره تولید و عرضه سریع محصولات به بازار و جلوگیری از انباشت مواد اولیه برای پیش‌گیری از رکود و کمبود نقدینگی پیش بینی سرمایه در گردش ناخالص از مهمترین بخشهای برآورد هزینه‌ طرح به حساب می‌آید. اقلام تشکیل دهنده سرمایه در گردش به شرح زیر اند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 52 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد