بخشی از مقاله

تحقیق درباره دیوار های سبک

چكيده
امروزه با افزايش جمعيت انبوه سازي و ساخت و سازهاي با ارتفاع زياد رو به پيشرفت است، كه اين مسئله مهندسين عمران را مجبور مي كند كه نگاه دقيق تر به اجرا و بهينه سازي آن داشته باشند. سيستم جديد كه براي بهينه سازي اجرا و مسائل اقتصادي آن در كشورهاي اروپايي و بعضاً در موارد خاص در كشور ايران استفاده شده، ديوارهاي سبك (Drywall) است. اين سيستم به لحاظ ساختار ويژه اي كه دارد بسيار سبك بوده و استفاده از آن در ساختمان هاي با ارتفاع زياد وزن سازه را تا حد زيادي كاهش مي دهد. يكي از شركت هاي اصلي سازنده اين نوع ديوارها شركت كناف (knauf) است. در اين مقاله سعي شده خصوصيات و مزاياي اين سيستم ها به طور دقيق بررسي شده و ساختماني چند طبقه به طور مجزا با سيستم Drywall و ديوارهاي معمولي بارگذاري و آناليز مي شود تا تاًثير دقيق اين سيستم د ساختمان هاي چند طبقه مشاهده گردد.
واژه هاي كليدي: مسائل اقتصادي، ديوارهاي سبك، كناف

1- مقدمه
كناف، نام فاميل و نام يك گروه رسمي در ابعاد جهاني مي باشد. كناف بر خلاف اندازه اش يك شركت خانوادگي است به همين دليل به موفقيت حيرت انگيزي دست پيدا كرده است. از ويژگي هاي اين شركت مي توان به اين مسئله اشاره كرد كه همة كارمندان آن در تصميم گيري مسائلي همچون ساخت نمونه ها، جرأت به كارگيري عقايد جديد و موارد تازه، سرمايه گذاري و ... به يك اندازه سهيم هستند.
كناف براي اولين بار در سال 1932 توسط برادران كناف (karl and Dr. Alfons N. knauf) ايجاد شد. امروزه پسران آن ها (Baldwin and Nikolaus knauf) به طور مشترك مديريت كناف را به عهده دارند و اقدامات بزرگ و مهم گروه را به سمت موفقيت هدايت مي كنند.

از اولين و ابتدايي ترين كارهاي اين شركت – توليد گچ – همواره كناف با اين هدف پيش آمد كه به گروهي جهاني با فعاليت هاي گسترده تبديل شده و محصولات و توليدات خود را در زمينه هاي زير ارائه دهد:
مصالح و سيستم هاي گچي ساختماني و توليدات وابسته به آن ها

- مصالح عايق رطوبت و حرارت
- سنگ آهك و توليدات آن
2- سيستم هاي فولادي

سيستم هاي فولادي كناف (Steel Bulding Systems – SBS –) كه از نوع مقاطع نورد شده سرد هستند براي ديوارهاي باربر، جدا كننده و سيستم هاي سقف بسيار مناسب مي باشند. مزيت آن ها نسبت به مقاطع فولادي نورد شده گرم و بتون مسلح، سبكي و سرعت بالا مي باشد.
سيستم SBS در زمان و دارايي صرفه جويي مي كند و اين مورد براي مباحث سرمايه گذاري بسيار مهم و مناسب است.
SBS باعث كاهش وزن كلي شده، علاوه بر آن مانع از عبور و نفوذ آب و رطوبت مي گردد لذا در هزينه و زمان ساخت فونداسيون و اسكلت سازه صرفه جويي مي گردد.
سيستم SBS مي تواند به عنوان ديوارهاي خارجي، داخلي و سيستم هاي كف و سقف استفاده گردد. نصب سريع و سادة آن امكان استفاده از خدمات (M & E Services) را براي مراحل تركيب و هر گونه تجديد مجدد آن ها را فراهم مي سازد.در بعضي موارد سيستم سبك تنها گزينه براي كارهاي نوسازي ساختمان هايي كه قبلاً ساخته شده اند مي باشد.

3- خصوصيات انواع سيستم هاي پوششي كناف
هر يك از سيستم هاي پوششي كناف داراي مشخصات ويژه و خاص خود مي باشد كه در زير سعي شده است به اهم آن ها اشاره گردد.
الف – صفحات روكش دار گچي كناف در سيستم پوششي ديوار داخلي
موارد استفاده: پوشاندن سطوح داخلي ديوارها و سقف ها اعم از آجري و بتوني
مزايا: استحكام و ثبات مناسب – نصب سريع و آسان برخلاف سيستم هاي سنتي – امكان پوشش داكتهاي تأسيسات، كانالها، لوله كشي و ... – رنگ آميزي و كاشي كاري بلافاصله پس از نصب – قابليت نصب انواع عايق ها – مقاومت در برابر آتش مستقيم تا 2 ساعت

استانداردها: سيستم هاي پوششي كناف ايران تحت استاندارد DIN 18183 شامل قسمت هاي زير مي باشد:
صفحات گچي با ضخامت 5، 12، 15 و 18 ميلي متر – پروفيل هاي افقي و عمودي با ضخامت 06 ميلي متر به بالا – مصالح نصب و درزگيري
ب – صفحات روكش دار گچي كناف در ديوار هاي جدا كننده
موارد استفاده: ساختمان هاي اداري – برج سازي و ساختمان هاي مسكوني – بيمارستان ها و كلينيك هاي تخصصي – دفاتر – آزمايشگاه ها – كارخانه ها و لابراتوارهاي داروسازي – رستوران ها و نمايشگاه ها – فرودگاه ها – مدارس و آمفي تئاترها – ايستگاه هاي مترو

مزايا: مقاومت در برابر زلزله – كاهش وزن كلي ساختمان بر روي فونداسيون و سازه – اقتصادي بودن به دليل سبكي وزن Kg/m2 35- 25 – سرعت نصب و صرفه جويي مصالح – رنگ آميزي و كاشيكاري بلافاصله پس از نصب – سهولت دسترسي به تأسيسات به كمك دريچه هاي مخصوص – قابليت ترميم و تعويض – امكان اتصال هر گونه تجهيزات در صورت پيش بيني – عايق حرارتي، صوتي و رطوبت – مقاومت در برابر آتش مستقيم تا 2 ساعت

استانداردها: سيستم هاي پوششي كناف ايران تحت استاندارد DIN 18183 شامل قسمت هاي زير مي باشد:
صفحات گچي با ضخامت 5، 12، 15 و 18 ميلي متر مطابق استاندارد DIN, ASTM, BS, ISO – پروفيل هاي افقي و عمودي با ضخامت 06 ميلي متر – مصالح نصب و درزگيري

ج – صفحات روكش دار گچي كناف در سيستم هاي سقفي
موارد استفاده: ساختمان هاي اداري – برج سازي و ساختمان هاي مسكوني – بيمارستان ها و كلينيك هاي تخصصي – دفاتر – آزمايشگاه ها – كارخانه ها و لابراتوارهاي داروسازي – رستوران ها و نمايشگاه ها – فرودگاه ها – مدارس و آمفي تئاترها – ايستگاه هاي مترو مزايا: مقاوم در برابر زلزله – كاهش وزن به خصوص در مورد بازسازي – اقتصادي بودن به دليل Kg/m2 15- 5، 12 سرعت نصب و صرفه جويي مصالح – رنگ آميزي بلافاصله پس از نصب – سهولت دسترسي به تأسيسات در سقف به كمك سيستم هاي شبكه اي متحرك – قابليت ترميم و تعويض – عايق حرارتي، صوتي و رطوبتي – مقاومت در برابر آتش مستقيم تا 2 ساعت

استانداردها: سيستم هاي پوششي كناف ايران تحت استاندارد DIN 18183 شامل قسمت هاي زير مي باشد:صفحات گچي با ضخامت 5، 12، 5 و 9 ميلي متر ميلي متر مطابق استاندارد DIN, ASTM, BS, ISO – شبكه هاي گالوانيزه با ضخامت 06 ميلي متر – مصالح نصب و درزگيري 

د – صفحات روكش دار گچي كناف ايران در سيستم هاي مقاوم در برابر آت صفحات گچي مقاوم در برابر آتش كناف ايران با وجود سبكي وزن، از مصالح مناسب ساختماني مي باشند. در ساخت اين صفحات، فرمولاسيون خاصي از فايبر گلاس استفاده مي شود كه با استاندارد DIN 18183 مطابقت دارد. صفحات مقاوم در برابر آتش براي پوشش ستون ها، تيرها و نيز براي محافظت كابل ها و كانال هاي تأسيساتي و تهويه به كار مي روند و از 1 تا 2 ساعت در مقابل آتش مستقيم مقاوم مي باشند.

ح – صفحات روكش دار گچي كناف ايران در سيستم هاي مقاوم در برابر اشعه ايكس و رطوبت
موارد استفاده: اتاق هاي راديولوژي و جراحي – انستيتو هاي پژوهشي – آزمايشگاه ها
مزايا: امكان تبديل فضاهاي موجود به اتاق راديولوژي – امكان تركيب عايق صوتي و مقاوم در برابر آتش – مناسب با سيستم هاي محافظ اشعه ايكس – نصب سريع و آسان – سبكي وزن
استانداردها: سيستم هاي محافظ اشعه ايكس كناف ايران تحت استانداردهاي بين المللي شامل قسمت هاي زير مي باشد:
ضخامت 5، 12 ميلي متر + ضخامت ورق سربي – عرض: 40 سانتي متر – كناره ها: لبه AIC

صفحات مقاوم در برابر رطوبت كناف ايران كه با رنگ سبز مشخص مي شوند تا درجه حرارت 50 درجه سانتيگراد و رطوبت نسبي 90% كارآيي بسيار خوبي دارند. در ساخت اين صفحات از سيليكون و با فرمولاسيون خاص استفاده شده كه با استانداردهاي بين المللي مطابقت دارد.
صفحات مقاوم در برابر رطوبت در آشپزخانه، سرويس ها و اماكني كه در آن رطوبت و آبريزي وجود دارد به كار مي رود و نصب كاشي، سراميك و سنگ بر روي آن ها امكان پذير است.

4- تقسيم بندي سيستم هاي پوششي كناف
هر يك از سيستم هاي كناف ذكر شده در قسمت هاي قبل، داراي تقسيم بندي ريزتري مي باشند و با توجه به ويژگي ها و محدوديت هاي موجود – كه به طور كامل در بروشورهاي ارائه شده كناف ارائه گرديده اند – در موارد متعددي قابل استفاده مي باشند.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید