دانلود مقاله ریحانه پیامبر (ص) و علم و عبادت

word قابل ویرایش
29 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

ریحانه پیامبر (ص) و علم و عبادت

مقدمه
اگر بگوییم فاطمه زهرا(س) محبوبترین چهره و دوست داشتنی ترین شخصیت و شکوهبارترین نمونه انسانی در آسمان انسانیت است نه سخنی به گزاف بر زبان رانده و نه چیزی فراتر از حقیقت به قلم آورده‌ایم. با وجو اینکه چهارده قرن است که از درخشیدن آن خورشید جهان افزون می گذرد اما از همان لحظه درخشش تاکنون هماره در چشم انداز انسانهای آگاه و کمال جو و ارزش خواه می درخشد و همچون گوهر نایاب است که ما انسانها به دنبال شناخت او می گردیم تا بتوانیم راه و رسم انسانیت و بندگی یاد گیریم و در مسیر آن بانوی نمونه و والا مقام گام برداریم.

زهرای اطهر(س) یک الگوی راستین برای همه انسانها، مرد و زن، بزرگ و کوچک است پس وظیفه ماست که به دنبال شاخت این سمبل راستین حرکت کنیم و بشناسیم و به دیگران بشناسانیم.
مجموعه ریحانه پیامبر و علم و عبادت برگرفته از سه فصل شخصیتی، علمی، عبادی به عنوان قطره ای ناچیز از دریای بی کران شخصیت عرفانی، انسانی حضرت فاطمه زهرا(س) گردآوری شده، به امید اینکه شمعی برای هدایش و راهنمای دوستان و علاقه مندان به شناخت زندگی حضرت زهرا(س) باشد.

فصل اول

ریحانه پیامبر و علم و عبادت

۱- شخصیت حضرت فاطمه
۲- فاطمه زن نمونه
۳- رسالتهای اجتماعی حضرت فاطمه (س)

ریحانه پیامبر و علم و عبادت

۱- شخصیت حضرت فاطمه
ریحانه پیامبر از مقام والای الهی و انسانی برخوردار بود آنگونه که در شکم مادر، با وی صحبت می‌کرد و به هنگام تولد زنان بهشتی او را یاری کردند. پیامبر بزرگوار اسلام(ص) در جواب امام علی(ع) که فرمود چرا فاطمه، فاطمه نامیده شد؟ فرمود: زیرا خداوند او و ذریه اش را از آتش نجات داده است و فاطمه زهرا(س) از صفات بارز انسانی برخوردار بودند عایشه در مورد صداقت و راستگویی ایشان مرتب می گفت همانا فاطمه سلام ا… علیها راستگوترین مردم در گفتار می باشد.

بنابراین حضرت فاطمه زهرا(س) از آن جهت در نزد خداوند صدیقه است که نه تنها ذاتاً راستگوست بلکه تصور دروغ هم درباره حضرتش خطا و گناه است، صفات زکیه، طاهره، مطهره از اوصاف ذاتی و غیر اکتسابی است و عصمت و طهارت اعطایی الهی است. قال الصادق(ع): فمن عرف فاطمه حق معرفتها فقد ادرک لیله القدر.

کسی که نسبت به فاطمه(س) آنگونه که شایسته است معرفت پیدا کند به تحقیق که شب قدر را درک کرده است شیر خدا علی مرتضی(ع) می فرماید: به خدا سوگند در سراسر زندگی مشترک با فاطمه(س) تا آنگاه که خدای عزیز و جلیل روحش را به سوی خدا برد هرگز او را خشمگین نساختم و بر هیچ کاری او را اکراه و اجبار نکردم او نیز هرگز مرا خشمگین نساخت و نافرمانی من نکرد هر وقت به او نگاه می کردم و رنجها و اندوههایم برطرف می شد.

پرورش فاطمه زهرا(س) در خانه وحی و کنار پدرش بود آنجا که فرشتگان فرود آمدند، آنجا که نخستین گروه از مسلمانان به یکتایی خدا ایمان آوردند، آنانکه پروردگار دلهاشان را آزمود و در قرآن کریم مدح فرمود پس سراسر تربیت او از آموزگاری چون محمد(ص) که آموزش یکتا پرستی و دینداری و عدالت می داد فرا گرفت، شخصیت آن حضرت چنان ساخته شد که پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: « همانا فاطمه (سلام ا.. علیها) در مبارزه با خواهشهای نفسانی بسیار خوب عمل کرد پس خداوند ذریه اش را بر آتش جهنم حرام کرد»

۲- فاطمه زن نمونه
حضرت فاطمه زهرا صدیقه کبری (س) زن نمونه همسر نمونه و دختر نمونه بودند آن زمان که خانه دختر پیغمبر همچنان تهی و بی پیرایه بود علی و زهرا قناعت و زهد، ایثار را اشعار خویش قرار دادند و فاطمه به عنوان زن نمونه از همسر و فرزندان نگه داری می کرد.
«این شهرآشوب می نویسد: روزی علی فاطمه را گفت خوردنی چه داری؟
خانم فرمودند: نه بخدا سوگند دو روز است که خود و فرزندانم حسن و حسین گرسنه ایم؟
چرا به من نگفتی؟
از خدا شرم کردم چیزی از تو بخواهم که توانایی آماده کردن آن را نداشته باشی»
پیامبر اکرم می فرمایند: خیر رجالکم علی بن ابی طالب و خیر نساء‌کم فاطمه بنت محمد.
بهترین مردان شما علی فرزند رشید ابوطالب است و برترین زنانتان فاطمه دخت گرانمایه پیامبر است.
در روایت است که روزی برای امام علی(ع) گرفتاری پیش آمد حضرت فاطمه نزد پدر رفت در زد پیامبر فرمود صدای پای حبیه ام را از پشت در می شنوم ای ام ایمن! برخیز ببین کیست؟ ام ایمن برخاست و در را گشود فاطمه وارد شد پیامبر فرمود دخترم !فاطمه جان در ساعتی به منزل ما آمدی که تا کنون سابقه نداشته در این ساعت پدر را دیدار کنی، فاطمه، عرضه داشت یا رسول الله طعام فرشتگان نزد خداوند چیست؟ فرمود حمد و ستایش خداوند است، فرمود طعام ما چیست؟

رسول اکرم پاسخ دادند: قسم به خداوندی که جانم در دست اوست هیچ چیز در منزل نداریم و مدت یک ماه است که برای طبخ طعام آتشی افروخته نشده ولیکن دخترم به تو پنج کلمه یاد می دهم که حضرت جبرئیل به من یاد داد فرمود چه کلماتی؟ پیامبر فرمودند: یارب العالمین و الاخرین، یا ذالقوه المتین، یا راحم المساکین، و یا ارحم الراحمین، حضرت زهرا(س) به منزل برگشت امام

شیعیان علی (ع) پرسید چه آوردی فرمود علی جان برای دنیا رفتم اما توشه ای برای آخرت آوردم.
سلمان فارسی می گوید: روزی حضرت فاطمه را دیدم که چادر وصله دار بر سرداشت با تعجب گفتم دختران پادشاهان برکرسیهای طلایی می نشینند و پارچه های زربفت می پوشند ولی دختر رسول خدا با چادر وصله دار!
حضرت فاطمه فرمودند: یا سلمان! ان الله ذخر لنا الثیاب و الکراسی لیوم آخر
ای سلمان! خداوند بزرگ، لباسهای زینتی و تختهای طلائی را برای ما در روز قیامت ذخیره کرده است.
با نوی نمونه آن بانویی است که از هر جهت نمونه باشد. ایمان، عمل، اخلاص و پاکی، زندگی و آراستگی، نظافت و بهداشت و غیره. حضرت فاطمه(س) علاوه بر اینکه خود سمبل قداست و پاکیزگی بود همواره به بهداشت نظافت سفارش می‌کردند و نظافت برون و طراوت و شادابی و آراستگی ظاهر بها می‌داند.
«و می فرمایند پدرم پیامبر خدا فرمود:
لایلو من الا نفسه من بات و فی یده عمر
کسی که شب را با دستانی چرب و آلوده و بدون رعایت بهداشت و نظافت، به استراحت پردازد و آنگاه به آفت و بیماری گرفتار آید، نباید جز خویشتن کسی را نکوهش کند»

حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان زن و همسر نمونه درسهای با ارزش را به جامعه انسانی، داده اند و سفارشات زیادی به زنان کرده اند آن هنگام که پیامبر بزرگوار اسلام(ص) از ایشان سوال کردند که نزدیکترین حالت زن به خداوند چه زمانی است؟ ایشان فرمودند آن زمانی که زن با درایت و آگاهی و اندیشمندانه به امورات منزل رسیدگی کند و به تربیت دینی و اسلامی فرزندان بپردازد از هر زمان دیگر به خداوند نزدیک تر است و پیامبر اکرم (ص) از این پاسخ دختر گرامی خویش بسیار شادمان و خوشحال شدند و فرمودند فاطمه بضعه منی فاطمه پاره تن من و پاره ای سازمان وجودی من است.

آن حضرت به عنوان همسر نمونه از پدرشان نقل می کنند که می فرمایند:
«ویل لامراه اغبضت زوجها و طوبی لامراه رضی عنها زوجها»
نفرین بر آن زنی که با پایمال ساختن حقوق و حرمت مرد خانه اش او را به خشم آورد، و خوشا به حال آن زنی که با رفتاری خداپسندانه و انسانی، به گونه ای زندگی کند که همسرش از او خشنود باشد.
ریحانه پیامبر به عنوان بانوی نمونه نه تنها برای زنان نمونه و سرآمد بود بلکه آموزگاری برای مردان حقجو نیز بود نقل شده که یکی از دانشوران به محضر آن حضرت شرفیاب شد وعرضه داشت بانوی من هدیه ای را که از بارگاه خدا و پیامبرش دریافت کرده ای را برا ی مردم ارزانی دار و آن حضرت این روایت را به یادگار نهادند.
بسم الله الرحمن الرحیم. قال محمد (ص) من کان یومن بالله و الیوم الاخر فلا یوذی جاره و من کان یومن بالله و الیوم الاخر فلیُکرِمْ صَیَفه و من کان یومن بالله و الیوم الاخر فلیقل خیراً او یسکت. ان الله یحب الخیر الحلیم المتعفف و یبغش الفحس من البذاء من النار» آن کس که ایمان به خدا و روز

رستاخیز بیاورد، همسایه اش را نمی آزارد،و آن کس که به خدا و روز رستاخیز ایمان بیاورد میهمان خویش را گرامی می دارد، و آن کس که به خدا و روز رستاخیز ایمان بیاورد، بایدا سخن شایسته و سنجیده گوید و یا ساکت باشد و لب فرو بندد، مردم! خداوند انسان خیر اندیش و بردبار و خویشتن دار را دوست می دارد و عنصر بد زبان و بد اندیش و بی شرم را که اصرار در خواسته های ناروای خویش می کند دشمن می دارد، چرا که حیا از ایمان است و ایمان جایگاهش بهشت خداست، اما بدی و نارواگویی از بی شرمی سرچشمه می گیرد و انسان بی شرم در آتش خواهدبود.

۳- رسالتهای اجتماعی حضرت فاطمه (س)
حضرت فاطمه زهرا(س) با وجود اینکه در این دنیا عمر زیادی نکردند، اما از آنجا که قسمت عمده زندگانیش همراه وجود مقدس پیامبر اکرم (ص) و امام علی (ع) بود و از طرفی تعالیم عالیه اسلام و آموزه های علمی وعملی پیامبر اکرم (ص) نسبت به شخصیت دادن به زن باعث شد آن بزرگ بانو از شخصیت والای اجتماعی برخوردار باشد ودر عرصه های مختلف فردی- اجتماعی- فرهنگی در خشش نماید.

بخشی از فعالیت های اجتماعی آن بانوی بهشتی را می توان در موارد زیر تبیین کرد:
الف – مرجعیت فکری- فرهنگی
حضرت زهرا (س) نقش بسیار‌عظیمی در ‌جامعه آن روز داشت چنانکه علامه سیدجعفرمرتضی عاملی می‌نویسد «مردم جهت کسب معرفت و مطالب علمی از محضر حضرت به خدمت ایشان مشرف می‌شوند .

حضرت فاطمه زهرا (س) در پاسخ به مسائل شرعی اشتیاق زیادی داشتند و از صبر و حوصله بسیار برخوردار بودند به نحوی که مراجعه کنندگان هر تعداد پرسش را که داشتند سوال می کردند بدون اینکه حضرت احساس خستگی و ناراحتی نمایند چنانکه حضرت امام حسن عسکری(ع) می فرمایند« زنی به محضر حضرت فاطمه(س) رسید و عرض کرد من مادری ناتوان دارم که نسبت به

مسائل احکام و نمازش دچار شبهه و اشتباهی شده است. مرا نزد شما فرستاده تا آنرا بپرسم. حضرت به پرسش او پاسخ گفت. وی مسئله ای دیگر پرسید و حضرت پاسخ گفت پرسش سومش مطرح کرد و همین طور تا ده پرسش را مطرح کرد و حضرت پاسخ گفتند، آن زن از اینکه پرسشهایش زیاد شد خجالت کشید و عرض کرد ای دختر پیامبر شما را زحمت ندهم حضرت فرمودند: هر وقت خواستی بیا و هر چه می خواهی بپرس.

ب- عرصه سیاست
با عنایت به اینکه در اوایل بعثت پیامبر(ص) خطرات زیادی وی را تهدید می‌کرد و از طرفی جان ایشان و دفاع و حمایت از دین از مهم ترین رسالتهای جامعه نوپای اسلام و وظیفه خطیر کسانی بود که به حقانیت پیامبر و آیین او ایمان آورده بودند آن زمان که خاکروبه بر سر پیامبر می ریختند مردانی مانند حمزه سید الشهدا به دفاع از پیامبر می پرداختند ولیکن با مطالعه تاریخ می بینیم نام بانویی بزرگوار پر عظمت با وجود سن کم در کنار مدافعان و حامیان پیامبر نوشته است.
ابوبکر بیهقی می نویسد: « روایت شده است که مشرکان قریش در حجر اسماعیل گرد آمده بودند و می گفتند: چون محمد(ص) عبور کند هر یک از ما به او ضربه ای می زنیم و چون فاطمه این را شنید پیش مادر رفت و مطلب را به اطلاع پیامبر رساند»

حضرت فاطمه(س) هر بار که مشاهده می کرد عده ای جاهل صفت شکنبه گوسفند با شتر و یا خاکروبه را بر سر و صورت پیامبر می ریزند سریع آنها را پاک می کرد و با حزن و اندوه تمام آب بر دستان پدر می ریخت و پدر سرو صورت را شستشو می داد.
اما دفاع و حمایت فاطمه (س) از دین و سیاست به زمان پیامبر خلاصه نمی شود بلکه آن حضرت از امامت نیز دفاع کردند. ریحانه پیامبر مقام و موقعیت و جایگاه امام علی(ع) را خوب شناخته بود از توانائیهای خدا دادی و شایستگی های وی کاملا مطلع بود و از طرفی از پدر بزرگوار خویش بزرگی شخصیت علی(ع) و راسخ بودن وی در ایمان و عقیده را شنیده بود از آن روی هیچ مقامی را

شایسته تر از علی(ع) را برای مقام امامت و ولایت جایز نمی دانست و قاطعانه از آن دفاع می کرد و تا آخرین لحظه دست از حمایت و دفاع از امام و مقام امامت برنداشت بانوی بزرگوار اسلام در مقابل آن دسته از مهاجمانی که به منزل امام حمله ور می شدند ایستادند و فرمودند: «ایها الضالمون المکذبون ماذا تقولون و ای شئ تریدون؟ یا عمر اما تتقی الله؟ تدخل علی بیتی؟ ایجزیک الشیطان تخوفنی و کان حزب الشیطان ضعیفا»

ای گمراهان و دروغگویان چه می گویید و چه می خواهید؟ ای عمر! آیا از خدا نمی ترسی؟ می خواهی وارد خانه من شوی؟ آیا با حزبت که حزب شیطان است مرا می ترسانی، در حالی که حزب شیطان ناتوان است»

فصل دوم

علم حضرت فاطمه (س)

۱- روح دانش و هنر
۲- موقعیت والای ریحانه پیامبر
۳- سیره و سبک علمی و فرهنگی
۴- انگیزه زنان به دانش طلبی و کمال جویی
۵- هماره دانش جو و پژوهشگر

علم حضرت فاطمه (س)

۱- روح و دانش و هنر
ریحانه اندیشمند پیامبر دنیا را مقدمه و وسیله رشد و تکامل و می داند نه هدف و انسانهای بزرگ و خردمند که خود را از وابستگی های دنیا رها کرده اند و جهان را وسیله برای سعادت ماندگار ساخته اند را جستجوگران آخرت می بینند نه دنیا، او بر این باور است که انسانی که که سرگرم دنیا است مانند کودکی می ماند که عمری سرگرم بازی بوده از همه چیر غافل بوده و آن زمان از خواب بیدار می شود که دستش از همه چیز کوتاه است.
فاطمه زهرا(س) از موقعیت والای علمی و هنری برخوردار بود.
او آموزگار ارزش ها

معلم راستین اخلاق
حقوقدان و دین شناس ژرف نگر
قرآن شناس و مفسر بزرگ قرآن
داشمندترین، خردمندترین، متفکرترین و اندیشمندترین بانوی عصرها و نسل ها بود.
از دیگر ویژگیهای حضرت فاطمه (س) هنر سرایندگی و سرودن شعرهای زیبا و دل انگیز و دلنواز بود و شگفت انگیزتر اینکه تمام سرودهای حضرت علاوه بر لطافت و زیبایی، ظرافت و دقت و دلی آکنده از شور و پروا و صفا در جهت تقوا و در مسیر رشد و کمال سروده شده.
ایشان در اولین شب آغاز زندگی مشترک با امر بر مرد عدالت و تقوا ابیات بسیار زیبایی را سروده اند

اضحی الفحار لنا و عز شامخ ولقد سمونافی بنی عدنان
یلت العلا و علوت فی کل الورنی و تقاصرت عن مجدک الثقلان
اعنی علیا خیر من هم و طاءَ الثری ذالمجد و الافضال و الاحسان
فله المکارم و المعالی و الجبا ما ناحت الاطیار فی الاغصان
افتخار و عزت و سرافرازی از آن ما گردید و ما در میان نسل و تبار عدنان سربلند و والا شدیم توبه پرفرازترین قله بزرگی و برتری اوج فنی و از همه آفریدگان برتر و والاتر شدی و پریان و انسان ها از رشد و عظمت تو عقب ماندند.
«علی» است بهترین کسی که گام بر پشت زمین نهاده همو که آراسته به ویژگیهای بزرگ منشی و برتری و نیکوکرداری است والایی های انسانی و اخلاقی و بزرگی ها وبزرگواری ها تا آنگاه که پرندگان بر شاخسار درختان ترنم می کنند همه از آن اوست.
۲- موقعیت والای علمی ریحانه پیامبر
آن حضرت در سبک و سیره اش به علم و دانش بسیار اهمیت می داند و برای آن احترام خاصی قائل بود چرا که آن بزرگ بانو با آموزش های قرآن دانش را هدیه بزرگ الهی به بشر می دانست و خداوند را یگانه آموزگار انسان

 

اکثر الناس قیمه اکثر هم علما و اقل الناس قیمه اقلهم علما
پربهاترین انسان‌ها را دانشورترین آنان می‌دانست و کم ارزش‌ترین آنان را نادان‌ترین و ناآگاه ترین آنان
در روایات زیادی موقعیت علمی و فرهنگی حضرت فاطمه زهرا(س) مطرح گردید.
قال رسول ا…:
«ان الله جعل علیا و زوجیه و ابناء حجج الله علی خلقه و هم ابواب العلم فی امتی من اهتدی بهم هدی الی صراط مستقیم»
خدای فرزانه، علی و همتای ارجمند او و فرزندانش را حجت‌های خودش بر مردم برگزید.آنان دروازه‌های دانش و آگاهی در میان جامعه معین هستند از این رو هر کسی به آنان تمسک جوید، به راه راست و رستگاری راه یافته است.
قال امام باقر(ع):
«و الله لقد فطمها الله بالعلم» به خدای سوگند که آفریدگارش او را از علم و دانش سرشار ساخت.
امیر مومنان علی(ع) در مورد شخصیت علمی و فرهنگی و اخلاقی دختر پیامبر خطاب به او فرمود:
«انت اعلم بالله و ابروا تقی و اکرم و اشد خوفا من الله ان او بخک بمخالفتی»
گرامی همسرم، تو دانشمندتر و خداشناس تر و نیکوکارتر و پرواپیشه تر و گرامی تر و خداترس تر از آن هستی که من تو را به نا هماهنگی با خویش سرزنش کنم.
از روایات متعدد دیگر به دست می‌آید که ریحانه پیامبر
۱- مرجع و پیشوای فکری و علمی و مذهبی همه انسان ها خاصه زنان و دختران بود،
۲- رهبر و امام فکری و علمی و دینی زنان و دختران،

۳- پناهگاه علمی برای کلیه مسلمانان که اکثرا با مفاهیم علمی و دینی آشنا نبوده ،
۴- در بسیاری از روایات می خوانیم که حضرت علی(ع) با وجود اینکه باب مدینه علم پیامبر است ولیکن در بعضی موارد در پاسخ به بعضی شبهات یا سوالات از مغز متفکر فاطمه(س) همسر گرامی خویش استفاده می‌کرد.
برای نمونه در روایات آورده اند که روزی پیامبر در مسجد روبه یاران کرده و پرسید
ما خیر النساء : چه چیزی برای زنان از همه چیز بهتر است؟
هر کس یک پاسخ دادند اما پیامبر نپسندید.

امیر مومنان به خانه رفت و موضوع را با ریحانه پیامبر در میان نهاد او فرمود: چرا نگفتی.
«خیرٌ لهنَّ انْ لایرین الرِّجال و لا یرونهنَّ»
از همه چیز بهتر، آن است که نه آنان بی دلیل مردان را بیگانه ببینند و با آنان نشست و برخاست کنند و نه مردان بیگانه با آنان نشست و برخاست بی دلیل و خصوصی داشته باشند.
روز بعد، امیر مومنان این پاسخ را به پیامبر داد آن حضرت پرسید من علمک هذا؟ چه کسی این پاسخ را به شما آموخت؟
گفت فاطمه (س)، فرمود انها بضعه منی او پاره وجود من است.
۳- سیره و سبک علمی ریحانه پیامبر

همه انسانها از آفت نادانی و جهل و تعصب گریزانند و همیشه شیفته دانش و بینش هستند اما شاید سوالی که ذهن ما را مشغول سازد این باشد که پس چرا بعضی از انسانها دانشمند و لیکن بعضی ها در جهل و ناآگاهی بسر می برد؟ در پاسخ این سوال گفته شده زیرا یکی به سوی نور، روشنایی، کمال، آگاهی و زندگی در خور شان انسان کامل گام بر می دارد و تمام تلاش او رسیدن به چنین مرحله ای است اما دیگری با وجود اینکه دانش دوستی و شور دانش طلبی و

علاقه به علم و معرفت را در وجود او آفریده و فطری کرده اما همچنان به سوی واپسگری و جهل و گمراهی و انحراف ره می سپارد یکی به دانش و بینش بها می‌دهد به خاطر کمال و سعادت اما دیگری آن را می خواهد برای قدرت و پست و مقام و ریاست طلبی پس یقیناً که گروه اول در راه رسیدن به علم و کمال موفق هستند و ریحانه دانش دوست و خردمند پیامبر، سالار و سرآمد این شایستگان و پلندپایگان و انسانهای شکوهبار گلستان بشری است و از سیره و سبک علمی بسیار تماشایی برخوردار است.

سیره و سبک خانم فاطمه زهرا (س) این بود که دانش دوست وعاشق علم و کمال، شیفته فراگیری علم و معرفت و مفاهیم بلند عرفان الهی بود، ایشان نه تنها خودشان عاشق علم و دانش بودند بلکه مرد دو زن و پیر و جوان کوچک و بزرگ را تشویق به فراگیری علم و دانش می کردند؛ آن حضرت نخستین انسان از عالم زن بود که بعد از بعثت پیامبر اکرم (ص) قلم به دست گرفت و نویسندگی را آغاز کرد و امام مجتبی (ع) که فرمود (قیدوا العلم باکتابه دانش و بینش را با نوشتن به بند کشید و از فرار آن از مغزها جلوگیری کنید. گویا از مادر بزرگوار خویش آموخته بودند.
۴- انگیزه زنان به دانش طلبی و کمال جویی
با توجه به ارتباطی که انسانها و جوامع با یکدیگر دارند مسائل رایج در میان گروهی از انسانها از طریق ارتباط با گروه دیگر به آنها منتقل می‌شود و آنها نیز تشویق به یادگیری می‌شوند خاصه زمانی که بسیار مورد تبلیغ و ترویج واقع شود و جامعه زنان نیز علاوه بر اینکه از این امر مستثنی

نیست بلکه مورد اهمیت زیادی واقع شده، چرا که زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر واقع می شوند با وجود آموزگاری همچون ریحانه پیامبر در جامعه زمان خویش و حتی بعد از آن زمان انگیزه دانش طلبی و پژوهشگری در میان آنان رونق بیشتر داشته و دارد ایشان علاوه بر تدریس و آشنا کردن زنان و دختران با معارف دینی و الهی آنها را سخت تشویق می کرد که در امر کسب دانش کوشا باشند و انرژی نهفته خویش را کاملاً صرف بها دادن به دانش و دانشوران نمایند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 29 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد