دانلود مقاله طراحی سایت ۱۱۸

word قابل ویرایش
130 صفحه
17700 تومان
177,000 ریال – خرید و دانلود

مقدمه
آنچه مطالعه خواهید کرد
۱- توصیف رابطه نزدیک بین تکنولوژی وب و مفاهیم طراحی
۲- بیان طرح المانها و انتخاب فونتها و رنگهای وب سایت

۳- توصیف اهمیت کارایی سایت برای مخاطبین و توضیح چگونگی برگذاری یک آزمون برای محاسبه کارآیی
۴- توصیف اینکه چرا هدایت شدن در سایت مهم است و چگونه مرورگرها آن را کنترل می کنند .

۵- توصیف سلسله مراتب یک وب سایت و تعریف قراردهای مشابه آن
۶- توصیف عملکرد گرافیک ها در سایت شما
۷- توصیف توابع و ابزارهای عکس و انتخاب بهترین قالب گرافیکی

۸- جستجوو مطالعه برای اصول طراحی چند رسانه ای و انتخاب بهترین چند رسانه برای سایت
۹- توصیف فرآیند توسعه وب
۱۰- نوشتن جملات گویا در سایت و توسعه استراتژی وب و تکنیکهایی برای هدایت از آن
۱۱- توصیف مفهوم کاربردی بودن سایت

۱۲- توصیف فرآیند نقشه های فکری و استفاده از آن در ساختار وب
۱۳- اندازه گیری زمان ، عوامل پیاده سازی سایت و محاسبه زمان Download (بارگذاری)

ماهیت وب
بیشتر طراحان وب از نقطه نظر نگاه خود به طراحی وب می پردازند، آنها علاقمند هستند که خودشان را با استعارات مشخص و با تبلیغات فراوان نشان دهند. به هر جهت اینترنت برای شما ایجاد تجارت ونیز قابلیتی برای ارتباط نزدیک ارائه می دهد .

کاربران میتوانند اطلاعات و محصولاتی را که در خور نیازشان میباشد را پیدا کنند.
اینترنت معمولی ترین رسانه واسطه ای است که کاربر را آماده میسازد که تصمیم بگیرد که چه اطلاعاتی را میخواهد و باید برای رسیدن به آن به کجا مراجعه کند. این امر باعث میشود که بر خلاف رسانه های انتشاری، اینترنت یک رسانه تبادلی ( دو طرفه ) تلقی شود. اکثراً رسانه ها تاثیر گذار هستند و هدف آنها ایجاد علاقه کافی است تا اینکه که سرانجام بتواند تبادل مطلوب راانجام دهند.

ماهیت خواندن یک مجله و یا دیدن برنامه های تلویزیون ذاتی و بالفطره نیست و معمولاً کار انفرادی است. در اصل عمل خواندن مطبوعات یا تماشای برنامه های تلویزیونی بالفطره عملی تبادلی نیست و در حقیقت بین عمل خواندن یا تماشای تلویزیون با عمل تبادل تفاوت وجود دارد. تنها تبادل انجام شده در مورد خوانندگان و بینندگان ، گرفتن اطلاعات از طریق خواندن یک کتاب یا مجله یا تماشای برنامه تلویزیون است. ( بصورت یک طرفه) بنابراین ایجاد اطلاعات جهت رسانه های گروهی به راهکارهای متفاوت تری نسبت به ایجاد اطلاعات مربوط به اینترنت نیاز دارد.

مشاهدات بی عیب اینترنت مانند ثبت رویداد بر روی مرورگر وب ،دلالت بر درخواست کاربران و واکنش سرور دارد. به عبارت دیگر انجام یک داد و ستد و تبادل می باشد.

بعلاوه با این طبیعت، اینترنت نمیتواند بصورت خطی عمل کند. اگر کاربر تصمیم به انجام داد و ستد و تبادل داشته باشد، ابتدا باید به سایت راهنمایی و هدایت شود، و سپس برای تجارت در سایت بماند و گردش کند و در پایان دوباره به سایت بازگرددو نیز باید در نظر داشت که کاربر میتواند برای انجام داد و ستد در هر لحظه به هر سایت دیگری مراجعه نماید.

 

ابزار ها و تکنولوژی
سالها مذاکرات زیادی درباره اینکه چه ابزارهای خاصی در فرایند گسترش وب استفاده میشود، وجود داشت. به هر جهت امروزه خیلی از ابزارهای ویرایشگر وب در رده های چهارم و پنجم قرار گرفتند. این مذاکرات بیشتر پیرامون آن بود که طراحان وب از کدام ابزارها استفاده کنند نه اینکه صرفاً بخواهند از ابزاری خاص استفاده کنند. بطور ایده آل ترکیب کدهای دستی و WYSIWYG بهترین گزینه از نقطه نظر توسعه امروزی است. انجام این عمل ساده زمان زیادی برای توسعه یک سایت HTML با کد نویسی را میگیرد. احتیاجات به روز رسانی اطلاعات مستلزم آن است که بین صفحه وب و یک سایت محلی اتحاد و پیوستگی ایجاد شود. امروزه WYSIWYG از استاندارد خارج شده است. و از Dream Wearer , Front Page استفاده میشود. در آینده میتوانید تشکیلات خود را به آخرین درجه پیشرفت برسانیدو همواره با زمان جلو روید.

این ابزارهای قدرتمند که در صنعت نیز قابل رقابت هستند در دوره CIW ارائه خواهند شد. این ابزارها با هم هماهنگی خاصی دارند.

رسانه های واسط
طراحان وب باید در مورد دیگر تفاوتهاو مشکلاتی که در طراحی وب در مقایسه با رسانه های دیگر بخصوص چاپ پیش می آید آگاه شوند. در ابتدای زمان طراحی وب ،بسیاری از سایتها بصورت HTML ساده و بصورت بروشورولی با خاصیت وب توزیع میشدند و این شیوه باعث شد که کمپانیها خیلی سریع اطلاعات خود را بر روی وب ارسال کنند . بعلاوه وب به عنوان قلمرو جدید بود که نه سندیتی برای آن وجود داشت و نه اطلاعات معتبری برای تائید اعتبار آن بود. بیشتر کمپانی ها خیلی زود آموختند که ارسال بروشور بر روی وب موثر تر از استفاده از رسانه های دیگر نیست. به طور کلی در یک جمله می توان گفت صفت چاپ خاصیت

خطی داردیعنی از یک خط به خط دیگر و از یک صفحه به صفحه دیگر. …..ولی وب یک رسانه خطی نیست و به همین سبب خواص متفاوت تری دارد و هنگامی که در داد وستد از آن به عنوان یک قالب خطی استفاده شود خواص متفاوتی از خود بروز میدهد. بیشترین ویژگی متفاوت وب در برقراری ارتباط دو طرفه با

کاربران میباشد. صنعت چاپ نمیتواند مشاهدات کاربران را بصورت فرم تخصصی در آورد. ودر یک جمله دیگرمیتوان گفت رسانه وب میتواند امکانات ارتباط دو طرفه را به بهترین صورت انجام دهد و برای کاربر فرم شخصی ایجاد کند. و این پدیده یک ارتباط مستقیم بین تجار و کاربران(خریداران) را برقرار می کند .در طی این دوره شما از ابزارهای زیادی در توسعه صفحات وب بهره خواهید گرفت اما توجه داشته باشید که هدف از این دوره کامل کردن مهارت شما در تمامی این زمینه

ها بصورت حرفه ای نیست بلکه هدف از این دوره آگاهی شما از امکاناتی است که هر کدام از این ابزارها به شما میدهند و این شما هستید که در نهایت تصمیم گیرنده اصلی خواهید بود که کدام ابزار فواید بیشتری برای نظام مند شدن مقاصدتان دارد.

کاربران وب و نکاتی در طراحی سایت
کیفیت مندرجات سایت شما و نمایش آن از عوامل موفقیتهای اصلی سایت هستند . یکی از بزرگترین اشتباهاتی که شما در ساخت و تولید و نمایش مندرجات روی وب دارید دخالت دادن استانداردها ، تمرین ها و تعهدات رسانه های دیگر مثل چاپ میباشد . وب رسانه متفاوت تری از بقیه رسانه های موجود است و بنابراین استانداردهای متفاوت تری برای توسعه آن نسبت به بقیه رسانه هامثل چاپ و ویدئو و سایر رسانه های سنتی وجود دارد . این فصل به شما خلاصه ای از بیشتر ملزوماتی که شما نیاز دارید برای توسعه کار آن آنها را در نظر بگیرید ارائه میدهد .

حدس می زنید که چه مقدار از متن صفحه وب شما به طور واقعی توسط کاربر خوانده می شود ؟ تمام آن ؟ بیشتر آن ؟ حقیقت آن است که کابران اغلب هیچ مقداری از آن را نمی خوانند . به دنبال این جمله باید گفت که در حدود ۸۰% از مردم فقط در مندرجات سایت پویش می کنند و به دنبال نکات و عبارات کلیدی می گردند . به طور متوسط ۲۵ % کاربرای در خواندن روی مانیتور نسبت به خواندن از روی چاپ آهسته تر عمل می کنند . بنابراین ،این واقعیت چگونه بر ساختار صفحه شما اثر می گذارد ؟ به عنوان یک طرح شما باید صفحه ای ایجاد کنید که کاربران بتوانند سریع آن را کاوش کرده و اطلاعات مطالبه کرده را پیدا کنند .

بخاطر آورید که یکی از تناقضات در طراحی وب این است که تصور کنید که وب فرم دیگری از رسانه چاپ است . هنگامی که طرح یک صفحه با مندرجات مشابه به یک مجله و یا بروشور ایجاد می کنید کاربران به طور مسلم به سایت دیگری خواهد رفت چراکه شما در نظر نگرفتید که ماهیت مطالب بر روی وب باید با دیگر رسانه ها به خصوص چاپ متفاوت باشد.هنگامی که کاربران به سایت شما می رسند اولین حسی که درآنها ایجاد می شود از اهمیت زیادی برخوردار

است.مثلا ممکن است سایت وب شما که به قصد تجارت ایجاد شده است فقط یک پنجره داشته باشد ولی به هر حال اگر به نظر مشتری غیر جذاب باشد شما مشتری خود را به رقیب خود واگذار کردید. بنابراین اگر بدانید که بازدید کنندگان فقط سایت شما را مرور می کنند متوجه خواهید شد که چرا نباید کاربران را مجبور به خواندن مطالبی کنید که برای آنها جالب نیست . کاربران را راضی نگه دارید و آنچه را که می خواهند به آنها عطا کنید، حتما آنها به سایت شما باز خواهند گشت .(قابل ذکر است قواعد بازار یابی در سایتهای تجاری متفاوت تر از دنیای واقعی می باشد)

کاربران نمی خواهند که صفحات در هم و نا مربوط را ببینند و از طرفی محتویات و مندرجات سایت نیز ضروری است پس با این وجود ساختار و انتشار آن هر دو با هم از اهمیت برخوردار هستند .

معمولا کاربران سایت شما را برای اطلاعات ویژه ای که در مورد جستجو و یا خرید و … می خواهند بازدید می کنند .
هر چقدر این عمل برای آنها آسانتر باشد، کارشان را راحت و سریعتر انجام میدهند. کاربران وب فقط علاقه مند به آنچه که می خواهند بیابند هستند . کسانی که در کارهای تجارت خرده و جزئی هستند اعتقاد بر این دارند که مشتری ها خود خواه هستند ، ولی آنها می دانند که پرداخت صورتحساب است که درهای تجارت را باز نگه می دارد و اگر شما این نکته را درک کنید صفحه ای بوجود خواهید آورد که ساختار آن اهداف تجاری کاربران را تامین کند .

سایتی نظیر سایت www.cnn.com را در نظر بگیرید . به محض ورود به سایت سریعا می توانید مرور کلی از کل سایت داشته باشید و یا به عبارت دیگر شما می توانید کل سایت را با نگاه از یک عبارت به عبارت بعدی مرور کنید و آنچه را که بخواهید خیلی سریع بدست آورید . بنابراین تمایل به دیدن مجدد سایت رادارید .سایت فوق از نمونه سایتهای موفق در جهان می باشد.

واقعیت در طراحی
یک طراح وب باید برای فن آوری جدید و اینکه چگونه از ابزارهادر طراحی استفاده کند آماده باشد و معمولا طراحان جدیدترین سخت افزارها و نرم افزارها را به کار می گیرند . به هر جهت این انگیزه ایجاد می شود که شما باید صفحات دو طرفه دینامیکی ایجاد کنید که نرم افزارهای جدید و قدیم را حمایت کنند . اکثریت استفاده کنندگان وب به جستجوی طراحی عالی وپیشرفته نیستند ولی استثنائاتی همیشه در این قواعد وجود دارند . به هر جهت یک راهنمای خوب در هنگام طراحی وجود دارد که به قرار زیر است :

۱- بیشتر کاربران از مانیتورهای ۱۷ Inch یا کمتر استفاده می کنند .
۲- بیشتر کاربران با تنظیم تفکیک پذیری ۴۸۰*۶۴۰ کار می کنند .
۳- بیشتر کاربران دارای مودم های با سرعت ۵۶k هستند .
۴- اغلب کاربران مرورگرهای ورژن ۴ به پایین دارند .
۵- تعداد کمی از مردم زمان زیادی را برای بارگذاری فایلها صرف می کنند.
همواره در طراحی وب نکات کلی بالا را در نظر داشته باشید

ساختار متناسب برای صفحه
طرح اصلی روزنامه مورد علاقه خود را در نظر بگیرید . در صفحه روی جلد خبر اصلی وجود دارد و بعلاوه متون حاشیه ای هم در آن قرار دارد که خبر های دیگر روزنامه در آن لیست شده است . این قضیه به چه نحوی در خواندن شما تاثیر می گذارد ؟این طرح کلی شما را وادار به خواندن یک خبر در روی صفحه اول نمی کند.اگر خلاصه یک خبر که درستی آن را دنبال میکنید ببینیددر آن شماره صفحه ای وجود دارد که از طریق آن میتوانید وترد کل داستان شوید. یعنی با یک اتصال شما را به کل میرساند.

این ساختار اغلب با ساختار یک هرم مقایسه می شود که در نمودار شکل زیر ترسیم شده است . در این مدل در ابتدا خلاصه داستان برای شما ارائه می شود سپس اتصال برای ماخذ و جزئیات آن برای کسانی که علاقه مند هستند قرار داده می شود .
وب ایده آل ترین رسانه برای این نوع انتشار است .

با استفاده از ابر اتصالات می توانید کاربران خود را به شرح موضوعات در داستانها ، اخبار و محصولات و سرویسهایی که دارید هدایت کنید و نیز می توانید پیش تاریخ و اطلاعات مبسوط و زمان و منابعی را که روزنامه ها به دلیل فقدان جا نمی توانند ایجاد کنند را بوجود آورید . اگر کاربران بخواهند اطلاعات را به طور کامل بخوانند میتوانند به سمت جهت تعیین شده هدایت شوند . به عبارت دیگر میتوانند برای پیگیری قضیه حرکت کنند.

المانهای طرح بندی یک صفحه
قبل از شروع به ساختن صفحه یک دید کلی و ساختار کلی از سایت را در نظر بگیرید . شما باید المانهای صفحه و نیز چگونگی فعل و انفعالاتی که آنها با هم دارند را بدانید . از نقطه نگاه بصری باید المانهای انتخابی را در داخل سایت ایجاد کنید که این المانها عبارتند از طرح ، رنگ ، نوع قلم ، تصاویر و چند رسانه ای ها و … طرح صفحه منوط به آن است که طراح بتواند اطلاعات خود را به کاربر نشان دهد این نوع قالب بندی باید برای درک آسان تر اطلاعات باشد مثل اسناد و گزارشها . این نوع ساختار به دسته بندی و ساده کردن ، ویرایش و توزیع و پخش اطلاعات کمک می کند به عنوان یک طراح وب باید ساختار خود را توسعه دهید ودر این مرحله تجربیات کاربران می تواند برای شما بسیار مفید واقع شود.

 

موارد یکه در هنگام طراحی یک صفحه باید در نظر گرفته شود :

۱- Frameset اجازه می دهد که صفحات چند گانه شما بصورت واحد ظاهر شود .
۲- Margin کنترل می کند که مطالب چگونه و با چه فاصله ای از کادر مانیتور شروع شوند.
۳- Border برای Frame ها و جداول HTML استفاده می شود.
۴- رنگ ایجاد یک احساس گیرا و کلی از ساختار سایت و باعث ازدیاد توانایی خواندن میشود .
۵- Space جدا کردن المانهای صفحه

۶- Navigation برای کنترل کاربران برای حرکت در سایت
۷- Rule مندرجات صفحه را به قسمتهای جداگانه و وابسته قسمت می کند.

۸- White Space باعث کم تر کردن بی نظمی المانهای صفحه می گردد.
۹- Table توزیع المانهای صفحه در جاهای مختلف صفحه و شکل دادن اطلاعات در ستونهای مخفی
۱۰- Lists به طراح اجازه می دهد تا اقلام را سازماندهی کنیم.
۱۱- Paragraph گروهی از کاراکترهای متنی در صفحه می باشد.

۱۲- Heading level ایجاد سایزهای گوناگون از متن و طراحی و سازماندهی آن .
۱۳- Image مورد استفاده در ایجاد جاذبه ابعادی ، اطلاعات ، Navigation

تعیین کنید که سایت شما کدامیک از این عوامل را در بر دارد و شما را در روند توسعه یاری می دهد و اگر به این عوامل پرداخته نشود به تدریج منابع و نیرو ها و زمان خود را از دست خواهید داد.

طرح معمول صفحه :

وب سایتها از قالبهای اصلی و پایه برای نمایش اجزاء صفحه استفاده می کنند . شما می توانید این قالبهای معمول را از خیلی از سایتها ایده بگیرید . برای مثال المان Navigator معمولا در قسمت چپ بالای صفحه نمایش نشان داده می شود و رنگ این المان اغلب کمی متفاوت تر از رنگ بقیه صفحه است همچنین المان Navigation می تواند در پائین یک صفحه نیز قرار گیرد .

متن سیاه بر روی زمینه سفید و نیز قرار گرفتن تبلیغات کمپانی در بالاترین گوشه سمت چپ صفحه نمایش نیز از قالبهای متداول می باشد که اغلب بکار برده می شود .این قالبها و نیز قالبهای دیگربرای تشخیص اینکه از کدام قالب باید استفاده شود در عمل می تواند کمک کند.کاربران هنگامی که سایت شما را بازدید می کنند می دانند که چه توقعی از آن دارند . در اینجا نمی خواهم بگویم که کاربران باید مندرجات و محصولات سایت شما را بدانند . ولی باید اساس و اصول استفاده از سایت شما را بداند و این اصل شامل کاربردهای مختلف Navigation و متون و عکسها می باشد . طرح سایت شما می تواند با جایگزین شدن Navigation در قسمتهای مختلف رده بندی شود ونیز نوع قالبندی به طور زیادی وابسته به محتویات و مندرجاتی است که داخل سایت شما قرار می گیرد .

سرعت و سایز صفحات(اسکرول کردن)

کاربران خواهان سرعت زیاد هستند . شما این خواسته آنها رامی توانید با طراحی صفحاتی با سایزهای محدود فایلها می توانید تامین کنید . با ۱۰ ثانیه مکث در سایت، کاربران از سایت شما بریده خواهد شد و توجه آنها به سایت را از دست خواهید و این نکته بدان معنی است که طراح وب باید از عکسهای مقرون به صرفه استفاده کند و انتخاب فایل ها بایدبا دقت زیادی همراه باشد . بهینه سازی عکسها عامل مهمی در بارگذاری سریعتر آنهااست که بعدا به جزئیات آن می پردازیم .
جدول زیر ماکسیمم سایز صفحه ای که برای واکنش درخواست ارتباطات با سرعتهای گوناگون مجاز است .
زمان واکنش ۱ ثانیه زمان واکنش ۱۰ ثانیه
modem 2Kb 34Kb
ISDN 8Kb 150Kb
Tl 100Kb 2mb

سایز صفحه به معنای سایز تمام فایلها و المانهای بکار برده شده در صفحه شامل فایلهای HTML و تمامی عناصر تعبیه شده ( jpg , gif ) می باشد .
توجه داشته باشید که ۱ ثانیه عکس العمل به کاربران این اجازه را می دهد که آنها حس کنند که به طور آزاد و راحت در میان اطلاعات جابه جا می شوند ولی

زمان ۱۰ ثانیه نیازدارد که به توجه کاربر به سایت پرداخته شود . در اواسط سال ۱۹۹۷ مطالعات نشان می داد که متوسط سایز یک صفحه وب ۴۴ کیلو بایت است یعنی طبق جدول ۵ برابر بیشتر از زمان معمول واکنش برای کاربرانی که از ISDN استفاده می کنند . بنابراین برای بیشتر کاربرانی که از پهنای باند متوسط استفاده می کنند سرعت بارگذاری بسیار کم خواهد بود . همچنین توجه داشته باشید که ۴۴ kb ، ۳۰ درصد بیشتر از بزرگترین حد سایز برای کاربران استفاده کننده از مودم خواهد بود .

دانستن چنین مطالعاتی شما را به سمت توسعه وب متمایل می کند تا جایی که کامپیوترها و ارتباطات آنها با یکدیگر سریع تر شود . خیلی از وب سایتهایی که منتشر شده صفحات کوچکی هستند که از عکسهای کم مصرف در آن استفاده شده است .

طراحی با دقت و توجه در کیفیت نمایش
توصیه می شود که برای طراحی از درجه تفکیک ۶۴۰*۴۸۰ استفاده کنید تا جایی که بدانید کاربر از Resolution دیگری استفاده می کند . با طراحی با این Resolution اطمینان دارید که کاربران برای دیدن تمام صفحه شما از Scroll استفاده می کنند . برای پرهیز از ایجاد اسکرول افقی صفحه را از ۶۰۰ pix پهن تر

نکنید و به خاطر داشته باشید که کاربران فقط سایت شما را مرور می کنند و حاضر نیستند که برای دیدن تمام صفحه شما از اسکرول استفاده کنند . کیفیت استاندارد و اصلی ۶۴۰*۴۸۰ می باشد که بیشتر در عمل به کار می رود هنگامی که شما با تفکیک ۶۴۰*۴۸۰ طراحی می کنید این عدد اثر بیشتری نسبت به درجات تفکیکهای بالاتر دارد . شکلهای زیر یک وب سایت را در انواع Resolution ها نشان می دهد . با وجود اینکه هنوز همه از مانیتورهای ۶۴۰*۴۸۰ استفاده

می کنند اما در سالهای اخیر Resolution های بیشتری بوجود آمده اند و شما ممکن است که بخواهید تکنولوژی برتر را بدون رها کردن کاربران و با سخت افزار قدیمی برای آنها تامین کنید. یک راه انجام این عمل طراحی است که بتواند سازگاری خوبی با کاربران داشته باشد . در صورت استفاده از Resolution زیاد کاربران تصمیم به بزرگتر کردن پنجره می کنند .

سایتهای www.altavista.com و www.amazon.com و www.cnet.com مثالهای خوبی در این زمینه هستند .

رنگ
المانهای رنگی نقش مهمی را در اصول و نظام ارائه یک سایت دارند . سبک و روش و فرهنگ و آداب شرکتها با ارائه رنگ در سایت و چگونگی هماهنگی و ترکیب آنها با یکدیگر به تصویر کشیده می شود .به عنوان مثال یک وب سایت با رنگ بندی قوی مثل قرمز و صورتی و زرد و سبز ، برداشت هنری جذابی از

ماهیت های صنعتی و فرهنگی مثل حالتی از یک نرم افزاری با تکنولوژی بالا یا یک واحد گرافیکی به بیننده ارائه می دهد . و از نقطه نظر یک سایت با رنگهای ملایم تری مثل سفید و آبی روشن و یا خاکستری برای محافظه کاری و برای ارگانهای سنتی مثل بانک و یا شرکتهای سرمایه گذاری به کار برده می شود .

یکی از مسائلی که در توسعه و پیشرفت طراحی سایت با آن مواجه میشوید این است که چگونه احساسها را در هنگام انتخاب رنگ برای وب سایت شرکت خود منتقل کنید. کدام رنگها بیشتر مکمل هستند چند رنگ به معرض نمایش گذاشته می شود ؟ آیاشما از خطوط پایه افقی و عمودی استفاده می کنید ؟ آیا سایت شمادارای اشکال هندسی مثل چند ضلعی و مربع می باشد ؟ این سئوال و نیز بقیه سئوالات باید برای بهترین مدل به تصویر کشیدن عکس در یک کمپانی برای کار بران مطرح شود .

نمایش رنگ :
یک مانیتور کامپیوتر شامل هزاران المان است که پیکسل نامیده می شود . هر پیکسل فقط یک رنگ را در یک زمان نشان می دهد . هنگامی که به یک عکس نگاه می کنید شما صدها یا هزاران پیکسل می بینید که هر کدام یک رنگ ویژه دارد و ترکیب آنها باعث ایجاد تصویری می شود که شما می بینید . رنگهایی که وقتی با یکدیگر ترکیب می شوند رنگ سفید را می سازند به عنوان یک رنگ افزودنی تلقی می گردند . اصل این رنگ شامل رنگهای قرمز و سبز و آبی است که RGB نامیده می شود . مانیتور کامپوتر رنگهای افزودنی را نشان می دهد . اضافه کردن رنگهای بیشتری به این ترکیب در سیستم RGB باعث جابه جایی رنگ به سمت رنگ سفید می شود .

 

قالبهای رنگ :
رنگها با دو قالب عددی استاندارد شده اند :
۱- درجات قرمز و سبز و آبی (RGB)
2- هگزا دسیمال

یک طراح برای انجام یک طراحی وب دقیق باید منحصرا از کدهای هگزا دسیمال استفاده کند . ولی به هر جهت برای بحث در مورد اهداف خود هر دو مورد را در نظر می گیریم .سیستم RGB و هگزا دسیمال یا هر دو ( با هر رنگی که در محدوده دید و بینایی قرار دارند و با خواص گوناگون با یکدیگر ترکیب می شوند معرفی می شوند) . قالبهای این رنگها توانایی نمایش ۱۶۷۷۲۲۱۶ رنگ را دارد .
RGB :

مقدار RGB در مبنای ۱۰ در رنج عددی ۰ تا ۲۵۵ می باشد . در سیستم مبنای ۱۰ از ارقام بین ۰ تا ۹ استفاده می شود . وقتی رقم ۱ در دسترس قرار می گیرد مقدار از ۰ به ۱ افزایش می یابد و همینطور بالا می رود . با استفاده از قانون RGB رنگ سفید به شرح زیر تعیین می شود :
R = 255 , G = 255 , B= 255

بنابراین مقدار RGB برای رنگ سفید B=255 ، G=255 ، R=255 که (نمایش ماکسیمم درجه قرمز و سبز و آبی است ) می باشد .

مقدار درجه RGB برای رنگ سبز به اینگونه است :
R = 0 , G = 255 , B= 0

بنابراین مقدار RGB برای رنگ سبز ۰ و ۲۵۵ می باشد که نمایش ۰% برای قرمز و آبی و بیشترین درصد برای رنگ سبز است . شما می توانید رنگ سبز را با کدهای HTML به قرار زیر دنبال کنید :
< Body bgcolor=” 0,255,0 ” >

المانهای رنگی نقش مهمی را در اصول و نظام ارائه یک سایت دارند . سبک و روش و فرهنگ و آداب شرکتها با ارائه رنگ در سایت و چگونگی هماهنگی و ترکیب آنها با یکدیگر به تصویر کشیده می شود .

به عنوان مثال یک وب سایت با رنگ بندی قوی مثل قرمز و صورتی و زرد و سبز ، برداشت هنری جذابی از ماهیت های صنعتی و فرهنگی مثل حالتی از یک نرم افزاری با تکنولوژی بالا یا یک واحد گرافیکی به بیننده ارائه می دهد و از نقطه نظر یک سایت با رنگهای ملایم تری مثل سفید و آبی روشن و یا خاکستری برای محافظه کاری و برای ارگانهای سنتی مثل بانک و یا شرکتهای سرمایه گذاری به کار برده می شود .

یکی از مسائلی که در توسعه و پیشرفت طراحی سایت با آن مواجه میشوید این است که چگونه احساسها را در هنگام انتخاب رنگ برای وب سایت شرکت خود منتقل کنید. کدام رنگها بیشتر مکمل هستند چند رنگ به معرض نمایش گذاشته می شود ؟ آیاشما از خطوط پایه افقی و عمودی استفاده می کنید ؟ آیا سایت شمادارای اشکال هندسی مثل چند ضلعی و مربع می باشد ؟ این سئوال و نیز بقیه سئوالات باید برای بهترین مدل به تصویر کشیدن عکس در یک کمپانی برای کار بران مطرح شود .

تذکر
برای کامل کردن سیستم رنگهای RGB و درجات هگزا دسیمال میتوانید سایت http://www.lynda.com/hexb.html مراجعه کنیداین سایت توسط Lynda Weinman از مرکز هنری Ojai Digital ایجاد شده است .

ارقام هگزا دسیمال :

درجات ارقام هگزا دسیمال دربازه بین ۰۰ تا FF بصورت زیر است :
(۱,۲,۳,۴,۵,۶,۷,۸,۹,A,B,C,D,E,F)
عدد در مبنای ۱۰ با همان مقدار به مبنای ۱۶ تبدیل شده و نمایش داده می شود . مقدار ۰۰ هیچ درصدی را نمایش نمی دهد و مقدار FF بیشترین درصد مقدار رنگ را نمایش می دهد .

رنگ سفید در مبنای ۱۶ به این صورت نشان داده می شود :
Red= FF , Green = FF , Blue= FF
این مقادیر بیشترین درصد رنگهای قرمز و سبز و آبی را نشان می دهد .
نمایش سبز در مبنای هگزا دسیمال به قرار زیر است :
Red = 00 , Green = FF , Blue = 00
این مقادیر بیشترین درصد رنگ برای رنگ سبز و هیچ درصدی را برای رنگهای آبی و قرمز نشان نمی دهد . برای هر رنگ سبز و آبی و … در مبنای ۱۶ ، ۲ کاراکتر اختصاص داده شده است و با توجه به این می باشد که اساس RGB از ارقامی مابین ۰ تا ۲۵۵ برای هر مقدار آبی و قرمز و سبز استفاده می کند. نمودار فوق را ملاحظه کنید :
Hex Code RGB Color
FF0000 255,0,0 Red
00FF00 0,255,0 Green
0000FF 0,0,255 Blue
FFFFFF 255,255,0 White
000000 0,0,0 Black

وقتی از مبنای ۱۶ در HTML استفاده می شود در ابتدای آن از علامت # استفاده می شود که لازم نیست اما قسمتی از ویژگیهای رسمی HTML محسوب می شود . در تگ Body برای مثال کد رنگ پیش زمینه آن اگر سبز باشد ، خواهیم داشت :
< body bgcolor=”#00FF00″ > :
< body bgcolor=”#00FF00″ >

تذکر
Netscape 4 در قرار دادن ” ” در اطراف ویژگیها اشکال می گیرد .هنگامی که از مقدار مبنای ۱۶ در قسمت Style ها استفاده می کنید ” ” را بردارید .

قلم ها
نظر به اینکه در ایجاد و انتشار وب ساختار آن نیز مانند دیگرتکنولوژیهای آن به طور مداوم تغییر می کنند ، دو فونت معمول وجود دارند که در اینترنت از آنها به کرات استفاده می شود . اولین آن New Roman برای کامپیوترهای PC است که معادل آن Time بر روی سیستم های مکینتاش می باشد ، فونت دوم ، Arial برای کامپیوترهای PC و معادل باآن Helvetica بر روی سیستم های مکینتاش می باشد . تکنولوژیهایی نظیر داینامیک و فونتهای تعبیه شده و توکار برای ارائه سریع و انتخاب بهتر ظاهر می شوند .
به هر جهت این فونتهای معمول یک سایت زیبا و جذاب ایجاد می کنند و یک نمایش خوب را ارائه می دهند .
و اگر گاهی از آن استفاده کنید احتمالا متوجه خواهید شد که فونتهایی که به آنها نگاه می کنید از موقعیت خوبی برخوردار هستند . ممکن است به سایتی نگاه کنید که از فونت دیگری استفاده کرده که چشمان شما را به آسانی درگیر می کند زیرا در بسیاری از موارد از آن استفاده نمی شود .

محدودیت ها :
یکی از محدودیت هایی که در استفاده از فونت وجود دارد این است که فونتهای انتخابی باید روی سیستم کاربر نصب گردند تا در مرورگر ترجمه شود و اگر کاربر آن فونت را در سیستم خود نداشته باشد، مرورگر آن را با فونت پیش فرض سیستم خود ترجمه می کند . برای PC ها فونت Times New Roman و Times برای مکینتاش . اگر قصد دارید که از فونت دیگری استفاده کنید، اصل فونت باید برای کاربران در دسترس باشد تا آنها بتوانند فونت را بارگذاری و سپس آن را بر روی سیستم خود نصب کنند و این کار باعث می شود که شما را به تجارب و سرمایه گذاری بر روی سایت خود مطمئن می کند .
فن چاپ :
از آنجایی که فونتها از اجزاء لازم هر سایتی محسوب می شوند فونت و رنگی را انتخاب کنید که همراه با المانهای دیگر صفحه بایدبتواند جملات بدون کلام ایجاد کند . خواندن متون زیاد مانند چیزهای دیگری که می خوانید فشار زیادی وارد می کند و خسته کننده می باشد و باعث منحرف کردن توجه کاربر می شود. یک فونت انتخابی خوب می تواند در صفحه خوابیده شود و یا درخشش خود را برای کاربر تنظیم و ایجاد کند .

Serifs
زواید آرایشی کوچکی وجود دارند که در انتهای هر کاراکتر اضافه می شوند که در شکل زیر وجود دارند . در فونت Serif این زواید به توانایی خواندن شما با هدایت چشمهای کاربر در امتداد هر کاراکتر کمک می کند ولی به هر جهت خواندن این نوع قلم در سایزهای خیلی کوچک یا خیلی بزرگ ( کوچکتر از ۸ نقطه ) مشکل می باشد . با این نوع نمایش فونتهای Serif باید بیشتر در بدنه سایت جایگزین شود .
در نمایش کاراکترها از این زوائدی که در انتهای هر کاراکتر وجود دارد کاسته می شود . فونت Sans serif باید کاراکتر به کاراکتر خوانده شود توصیه می کنیم که از این فونت برای متون با اندازه کوچکتر از ۸ نقطه و یا اندازه های خیلی بزرگ استفاده کنید . معمولا استفاده از این ۲ نوع فونت با یکدیگر در یک صفحه وب ترکیب خوبی را ایجاد می کند .
باید از مجموعه فونتهایی در سایت استفاده کنید که موافق هم باشند و در تناقض با یکدیگر نباشند . در یک صفحه وب می توانید از مجموعه ای از فونتهای مختلف استفاده کنید ولی باید بدانید که برای نمایش موضوعاتی که در سایت شبیه به هم هستند از فونت های شبیه بهم استفاده کنید. برای مثال تمامی متنهای Navigation باید دارای فونت شبیه به هم باشند و یا تمامی پاراگرافهای معمولی باید دارای فونت نظیر هم باشند ولی بعضی از متون می باشند که نیاز به این دارند که با فونت متفاوتی نسبت به بقیه اجزاء صفحه ظاهر شوند مثل اعداد و رویدادها…
از بکارگیری فونتهای بزرگ در صفحه پرهیز کنید چرا که باعث شلوغ شدن صفحه و ایجاد مشکل برای خواندن آن می شود . یک صفحه ایده آل ساختار ثابت و با استحکام دارد و برای کاربر دید و منظز خوبی ایجاد می کند . رنگ فونتها نیز باید مستحکم باشد و نیز کاربر بداند که آن متن چه چیزی را می خواهد به نمایش گذارد .

سایز فونت
سایز فونت نرمال برای بیشتر مرورگرها ۳ می باشد و اندازه های دیگر با این مقدار فرضی اندازه گیری می شوند . برای مثال اگر بخواهید سایز فونت را به ۵ افزایش دهید کدی که برای آن به کار می برید بصورت فوق است :
< Font Size=2 >
به جای استفاده از
< Font Size=5 >
سایز فونت نرمال برای بیشتر مرورگرها ۳ می باشد و اندازه های دیگر با این مقدار فرضی اندازه گیری می شوند . برای مثال اگر بخواهید سایز فونت را به ۵ افزایش دهید کدی که برای آن به کار می برید بصورت فوق است :

نوع صحیح True Type :
خیلی از فونتهای شناخته شده به عنوان نوع صحیح هستند به این معنی که آنها می توانند در هر سایز نقطه ای بدون کم شدن کیفیت کاراکترها ترجمه شوند . True Type یک تکنولوژی دیجیتال است که با کامپیوترهای Apple توسعه یافته است و امروزه هم با سیستم های Apple و هم با سیستم هایMicrosoft استفاده می شوند . Times new roman و Arial از نوع صحیح هستند . بعضی از این فونتها مثل verdena و Georgia نسبتا بیشتر ظاهر می شوند و به زیبایی ترجمه می شوند و یک صفحه سنگین و پرمایه ایجاد می کنند .

جلوگیری از اثرات بصری نامطلوب :
این فرآیند باعث جلوگیری از ناهمواری لبه های متن یا نوشته می شود . اغلب از تصاویر برای نمایش کاراکترها ، کلمات و جملات استفاده می شود . این فرآیند کناره های متن را بصورت هموار در می آورد . با تیره کردن خطوط بین متن و پیش زمینه ( پر کردن ناصافی های لبه های متن ) لبه های دندانه دار کنار فونت را از بین می برد . این گزینه بیشترین اثر خود را در تایپ متن با سایز های بزرگ ظاهر می کند. یکی از مضرات این فرآیند این است که مقداری رنگ را به تصویر یا نوشته اضافه می کند . مخصوصا در سایزهای بزرگ ممکن است برای بارگذاری مشکلاتی ایجاد گردد .

خطوط افقی با طول زیاد :
برای آسانتر خواندن متن از ایجاد متن هایی با خطوط طولانی که در پنجره های مرورگر ایجاد می شود پرهیز کنید . خواندن بصورت خط به خط و هر بار بازگشت به سمت چپ صفحه در هر زمان (اگر خطوط داخلی طولانی باشد) کاری مشکل است . این نکته را متذکر می شویم که خطوط را بصورت پاراگراف ایجاد کنید و بیشتر از ۱۰ تا ۱۲ کلمه برای مرورگرهای معمولی را در یک پاراگراف قرار ندهید . اگر مجبورید که متون زیادی در صفحه داشته باشید دو قالب ستون برای آن ایجاد کنید .

ملاحضات دیگر :
برای یافتن بهترین فونتی که خواسته های شما را به بهترین حالت بر آورد کند نیاز به تشخیص دامنه فونت و حدود عبارت برای تغییرات و دگرگونی آن دارید . باید همه این تکنیکها و موارد را به بهترین صورت انجام دهید . توصیه های زیر می تواند در جلوگیری از اشتباهات معمول در هنگام توسعه یک سایت به شما کمک کند .
در نظر داشته باشید که تمامی فونتهای مجزا با هم یکی می شوند و نیز بدانید که چگونه فونتها به طراحی شما وابسته هستند .هر فونتی به طور جدا گانه می تواند تمام منظورات ما را در یک زمان برطرف سازد .

طراحی المانهامثل ( سایز و فاصله خطوط و رنگ پیش زمینه و پس زمینه ، Margin )همه و همه می توانند در محاسبه و ایجاد یک نتیجه مطلوب کمک می کنند . متن فونتهای نسبتا بی اثر مثل Sansserif می تواند تنوع و دگرگونی عمیق در اشکال ساده میان ترکیبات گوناگون انجام دهد .

فونتهای مرورگر Netscape
برای مرورگر Netscape در سایت www.bitstream.com اشکال کاراکترهایی که در صفحات کاربرد دارند وجود دارد و آنها در یک فایل فشرده (PFR) ذخیره شده اند .PFR – Portable Font Resource
می توانید فایل PFR را به عنوان یک مرجع برای صفحات HTML و اسناد Style sheet خود قرار دهید . وقتی که صفحه توسط مرورگری مشاهده شد که از این فایل پشتیبانی می کرد مرورگر فایل PFR را می خواند و کاراکترها را دوباره ایجاد می کند . PFR قادر است که کاراکترها را در اسناد اصلی برای همراهی اسناد در هر جایی به کار ببرد . فونتهای میکروسافت :

فونتهای وب اولیه میکروسافت Open Type نامیده می شوند
سایتwww.microsoft.com/hypography تلاش مشترکی بین میکروسافت و Adobe می باشد . ازنقطه نظر نگاه وب Open Type مانند Truedoc عمل می کند و کاراکترها را قادر می سازد که از میان اسناد در فرم متراکم شده ای عبور کنند . Open Type پهنای ابتدائی دارد که True Type و Post Script نوع ۱ را به عنوان یک قالب منفرد در هم ادغام کرده است . گر چه True Dec و Open Type تکنولوژیهای رقابتی با یکدیگرهستند ولی آنها قادر خواهند بود که با هم در یک

کامپیوتر همجوار باشند و هر فونتی را در صفحه ظاهر کنند به شرط آنکه کاربران آن فونت را بر روی سیستم های خود Install کنند . این قالب این تعهد را ایجاد می کند که کاربرانی که از مرورگرهای مختلف استفاده می کنند همیشه هر دو این تکنولوژیها را حمایت کنند . بعضی کاربران مرورگرهای قدیمی دارند . به عنوان یک طراح وب باید بتوانید بین تقاضای خود برای تناسب فونتها و نیاز به جلب بیشترین مخاطب ارتباطی برقرار سازید .

واین حقیقت کوشش بیشتر شما را برای ایجاد یک صفحه با منظر خوب ( مستقل از نوع مرورگری که این صفحات با آن دیده می شوند ) را می طلبد .
فضای سفید :

هنگامی که در ابتدا صفحه ای بر روی مرورگر شما بار گذاری میشود ،علاوه بر آنکه در هر قسمت صفحه با مفاهیمی مواجه میشوید ،نتایج مندرجات محدودی را که به خوبی و با هماهنگی توزیع شده اند مشاهده می نمایید.

اولین حس شما از این نوشته ها چیست ؟ اگر شما بمانند خیلی از کاربران هستید صفحه ای با توزیع هماهنگ المانهاو مقداری فضای خالی (که در انجمن توسعه به عنوان فضای سفید معروف است) را ترجیح می دهید . توجه داشته باشید که کاربران به خاطر ایجاد صفحه ای با متنهای زیاد و شلوغ از شما قدردانی نخواهند کرد . آنها خیلی سریع صفحه شما را مرور می کنندو اگر صفحه شما اینچنین بود ممکن است اطلاعات زیادی را از دست بدهند . این نکته بدان معنی نیست که برای کاربران اطلاعات زیاد ایجاد نکنید بلکه به این مفهوم است که نباید همه این اطلاعات را در یک صفحه قرار دهید . هر صفحه وب باید حدودا ۵۰ درصد متن کمتری نسبت به یک صفحه مشابه چاپ شده آن داشته باشد . هر صفحه باید برای ارائه اجمالی اطلاعات طراحی شود و باید اتصالاتی برای رسیدن کاربران به جزئیات بیشتر و عمیق تر ایجاد شود . همه کاربران یه یک مقدار اطلاعات نیاز دارند . به کاربر این اختیار را بدهید که خود انتخاب کند که آیا جزئیات رامی خواهد یا نه ؟

و نیز صفحه را به منظور کوتاه کردن آن قسمت نکنید . مگر آنکه شکستن آن منطقی باشد . هر صفحه باید مستقل بوده و وابستگی به جایی نداشته باشد .بعضی از طراحان و انتشار دهندگان وب از جداول و عکسهای Gif برای اضافه کردن فضا به صفحه استفاده می کنند . بعد از محاسبه اینکه کاربران چه چیزی را نیاز دارند که بدانند می توانید صفحه آرایی خود را با استفاده از جداول و حاشیه ها HTML برای قرار دادن موفقیت سند و مندرجات صفحه در فضاهای خالی شروع کنید به عبارت دیگر جداول همه آن چیزهایی هستند که شما به آنها نیاز دارید .

ساختارها
ساختار صفحه با فایلهای Gif شفاف :
یک عکس شفاف می تواند در صفحه به جای اشغال کردن فضاهای خالی وارد شود ونیز شما می توانید طول و عرض آن را با بکار بردن ویژگیهایی در تگ < Image > برای ایجاد ابعاد فضای در خواستی، کنترل کنید . برای مثال اگر بخواهید پاراگرافی وارد کنید باید تگ زیر را ایجاد کنید (عکس gif همرنگ با background صفحه است):

< Img Src=”transparent.gif” height=2 width=15″ >
با دادن این مقادیر پاراگراف با فاصله ۱۵ pix از سمت چپ شروع می شود . با همان رویه می توانید فضای بین پاراگراف را با قرار دادن مقادیر فوق افزایش دهید .
< Img Src=”transparent.gif” height=20 width=2″ >
عکسهای Gif می توانند در صورت نیاز در جداول برای کنترل سایز ستونها و سطرها در صورت نیاز قرار داده شوند . به خاطر داشته باشید که هدف ما کاهش بی نظمی های صفحه ، به این منظور که کاربران را قادر به مرور مطالب و اسناد و نیز انتخاب اتصال دیگر کند ، می باشد .

ساختار صفحه با جداول :
طراحان وب بایدبه خوبی ساختار صفحه را درک کنند و از جداول در ساختار صفحات استفاده کنند . به طور پیش فرض تمامی موارد در HTML از طرف چپ تراز می شوند . طراحان وب از جداول برای توزیع مندرجات کل صفحه نمایش درمرورگر استفاده می کنند . ساختار جدول می توانند با مندرجات پر گردندنیز می توان برای جداول قاب قرار نداد تا کاربران متوجه وجود جدول در صفحه نگردند. CSS -Cascading Style Sheet می تواند برای رفع جداول در ساختار HTML ایجاد شوند که متاسفانه همه مرورگرها از آن حمایت نمی کنند و فعلا تا زمانی که CSS بصورت استاندارد جهانب در نیامده از جداول به عنوان استاندارد استفاده می شود .

ساختار صفحه با استفاده از فریم ها :
فریم ها نیز می توانند برای ساختار صفحات مورد استفاده قرار گیرند با این وجود آنها نقش میانی در Navigation هارا نیز دارند . فریم ها می توانند در یک سایت استفاده شوند و باید به زودی در بحث روند طرح و برنامه ریزی مطرح شوند . به این خاطر که فریم ها به صورت نمایشی در طرح Navigation اثر دارند . فریم ها بر روی عاملهای دیگر سایت نیز اثر می گذارند و سایت را به خوبی آرایش می کنند .

ساختار صفحه با استفاده از تعیین موقعیت :
لایه ها یا المانهای پشته ای دیگر بصورت عمودی در آمدند و بیشتر مرورگرها از آنها حمایت می کنند . نا هماهنگی اصلی در لایه گذاری این است که Netscape Navigator از تگ < Layer > استفاده می کند . در صورتیکه Internet Explorer با استانداردهای W3C ،موقعیت یاب CSS برای تمامی المانها مطابقت می دهد . بنابراین دو فایل آغاز گر مجزا باید برای اطمینان از مطلوبیت از عبور پایگاه داده استفاده شود. متاسفانه خیلی از ویراستارهای HTML به طور اتوماتیک هر ۲ ورژن را بصورت کد درآوردند .

آزمایش کارآیی
شما ممکن است توانسته باشید تمامی منابع طراحی در دنیا را برای سایت خود بکار گیرید ولی نتوانسته باشید که سایتی را ایجاد کنید که وظایفش را به خوبی انجام دهد ؟ چگونه ؟زمانی که کارآیی کاربران و مخاطبین خود را در نظر نگرفتید ،و این امر یک حرکت خودجوش نیست و باید به تمامی نیازهای کاربران پاسخ داده شود . این فصل در موردتمامی پارامترهایی که کاربران شما می خواهند بحث می کند و به شما نشان می دهد که چگونه کارآیی سایت خود را آزمایش کنید .

اهمیت کارآیی مخاطبین ( کاربران )
یک طراح وب باید از علم مخاطبین خودهمراه با navigation مطلع باشد. دانستن حساسیت های مخاطبین عامل موفقیت سایت است برای مثال اگر شما برای کاربرانی که سیستم های قدیمی دارند سایت طراحی می کنید و از چند رسانه ای های جدید استفاده می کنید ، مخاطبین خود را درک نکردید . درک مخاطبین منوط به آموختن درباره جغرافیای افراد و سن ، تحصیلات ، موقعیت، درآمدمی باشد، بعلاوه شما نیازمند آن هستید که درباره تکنولوژی که این قشر از کاربران در سیستم های خود استفاده می کنند بدانید و نیز در نظر داشته باشید که این اطلاعات شامل فاکتورهایی مثل سرعت ، ارتباطات ، مرورگرهای با ورژنهای مختلف و Plug-ins های در دسترس می باشد . هنگامی که شما این فاکتورها را دانستیدو درک کردید بهترین نوع حمایت را از کاربران خود را خواهید داشت . آزمایش کارآیی یک سایت می تواند به المانهای ممتازی تقسیم شود که این المانهادر طراحی جزء مفاهیم اولیه هستند . این المانها دستورات منحصر به فرد نیستند و همه آنها اهمیت یکسان دارند،زیرا ترکیب آنها می تواند قابلیت های کارآیی سایت را محاسبه کند و حذف هر یک باعث کم شدن کارآیی می شود .

● کیفیت مندرجات : کیفیت منرجات ارائه شده در یک سایت ارزش محصولات سایت را ارائه می دهد .

● Navigation آسان و کاربردی: کاربران باید بتوانند خیلی راحت و آسان و با کوشش کم بوسیله Navigation سایت را بپیمایند و الا به سایت دیگری خواهند رفت .
●اطلاعات ساختاری : توجه نکردن به ساختارسایت باعث کم کردن کیفیت مندرجات سایت می شود و تاثیر مطلوبی بر روی کاربر ندارد و این نکته بدان معنی است که اطلاعات سایت باید در ساختارهای منطقی سازماندهی شوند .
● قابلیت جستجو : همه کاربران در مورد استفاده از یک موتور جستجو شبیه به هم هستند . بنابراین توانایی ایجاد یک موتور جستجو گر بازیابی و هویت مندرجات شما را فراهم می کند .

تکنولوژی نرم افزار
اولین مرحله از آزمایش کارآیی توسعه سایت مربوط به نقطه پایانی آن یعنی محصولات می باشد . یک آزمایش کارآیی نمی تواند ارزیابی دقیقی را ایجاد کند . چه کسی باید این آزمایش را انجام دهد ؟
این آزمایش می تواند با حداقل ۵ الی ۶ نفر شروع شود آزمایش سایت با اعضاء تیمهای طراحی دیگر غیر منطقی بنظر می رسد . بعلاوه موضوع تست باید برای کاربران واقعی سایت طرح گردد .برای نمونه شما نباید سایت مربوط به تجارت سهام را با گروه سنی جوانان تست کنید و یا نباید فقط خود را محدود به دلالان سهام کنید . ولی یک تست خوب می تواند شامل همه گروهها باشد . مثلا در این مثال شما نباید آزمایش خود رابروی کسانی که از تجارت کم می دانند یا اصلاً تا بحال تجارت انجام نداده اند مطرح کنید
روش دیگر برای انجام آزمایش ایجاد اطلاعات ورودی ارزشمند از مشاغل مختلف است . کاربران باید بتوانند کارآیی سایت را در پایگاه داده سایت ثبت کنند و نیز لیستی از کسانی که در سایت تجارت داشتند فراهم گردد . به هر جهت کاربران اطمینان دارند که شما آنها را به دقت درک کردید و نظرات آنها در دورنمای سایت شما تاثیر داده خواهد شد.

اگر سایت های داخلی برای یک هدف معین با هم اشتراک داشته باشند یک اینترانت تشکیل می دهند.به هر جهت باید اعضاء آزمایش به جز کسانی که از مراحل پیشرفت و توسعه جدا شدند را در آزمایش بکار گیرید .مهمترین اهداف گروه نمایش دقیق، از موقعیت و توانایی سایت شما می باشد .
در طی سالهای اخیر و ازدیاد خیل کاربران آزمایشهای کارآئی سایت بدعتی بوده که در طراحی صفحات وب بنا نهاده شده است .

این قالب متداول که در حال حاضر در وب وجود دارد ،مجموعه کلی نظیر یکدسته از انتشارات جداگانه مانند روزنامه ها یا کتابهایی که هر کدام در یک زمان قابل دسترس باشندرا،در اختیار کاربران قرار می دهد. وب به طور کلی پایه و بنیادی برای ارتباط کاربران می باشد و سایتهای شخصی جزو ناچیزی از دنیای وب هستند.
سرعتی که کاربران با آن مرورگرهای خود را به روز می کنند ، به طور مسلم با ازدیاد کاربران بر روی خط اینترنت کاهش می یابد . مطالعات نشان می دهد که سرعتی که کاربران برای به روز کردن مرورگر از ورژن ۳ به ورژن ۴ صرف می کنند بیشتر از بروز کردن مرورگر از ورژن ۲ به ۳ می باشد .

بعضی از فاکتورهای زیر در جابجایی آرام مرورگرها لحاظ می شود . بستر کاربران به واسطه کاربران تکنیکی زبر دستی که به لحاظ خودشان به اینترنت علاقه مند هستند رشد زیادی داشته است . بیشتر کاربران امروزی به جای توجه به نرم افزار و تکنولوژی توجه خاصی به مندرجات سایت دارند . بنابراین برای بروز کردن مرورگر خود تمایلی نشان نمخواهند داد.

 

● تعداد زیادی از کاربران جدید نمی دانند که چگونه باید مرورگر خود را به روز کنند . بنابراین کار خود را با مرورگری که دارند ادامه می دهند . در قبل اکثرا کاربران اینترنت استاد و خبره بودند ولی امروزه بیشتر کاربران متخصص نیستند و توانایی کمی در بارگذاری ، نصب و تنظیمات نرم افزار دارند .

● در باب اضافه کردن ویژگیها و یا توسعه آزمایش کارآیی و بروز رسانی، مرورگرهای اخیر اجبار کمتری نسبت به قبل دارند . مرورگرهای اولیه مقدماتی بودند . توسعه های نسبی که از یک مرورگربه مرورگر بعدی منتقل می شود نسبتا قابل توجه بوده و برای بروزرسانی به نفع کاربرهای قدیمی می باشد.

● اندازه زمان بارگذاری و بروز رسانی سریع با استفاده از پهنای باند در دسترس توسعه یافته است بنابراین بروز رسانی به خدمات اتصالی پر هزینه تری یا زمان بیشتری احتیاج دارد .

مطابق با سایت http://statmarket.com.smمیکروسافت Internet Explorer ورژن ۴ در بسیاری از موارد به عنوان مرورگر از Ayvest استفاده شده است.
قابلیت آزمایش :
یکی از روشهای ایجاد یک سایت مطلوب، تست کردن کارآیی آن می باشد . انتشار دهندگان و توسعه دهندگان اشاره ای بر این که طراحی سایت آنها وابسته به مخاطبین خواهد بود ندارند . توسعه دهندگان وب از نتایج تولیداتشان آگاهیهای لازم را بدست می آورند و مفهوم سایت را درک می کنند . این آگاهی به توسعه دهندگان سایت یک نگاه کلی از واقعیات ارائه می کند . آنها می توانند سایت را بپیمایند و اطلاعات را پیدا کنند . زیرا ارتباط نزدیکی با پروژه های کاری خود دارند .

کارایی سایت می تواند با کاربرانی که دید و شناختی از سایت ندارند حساب شود. . مدیریت یک آزمایش کارآیی با داشتن یک دید علمی از سایت ایجاد می شود .
وظایف کارآیی
در هنگام اجرای آزمایش اعضاء باید برای انجام وظایف واقعی از یکدیگر سئوال کنند .
لیستی از وظایف و عملکرد هر قسمت بدون اشاره بر اجرای آنها ایجاد کنید . این سایت خود به کاربران می گوید که آنها چه چیزهایی نیاز دارند که بدانند . لازم است که از شرکت کنندگان هم پرسیده شود که المانهایی را که دوست دارند و نیز مواردی که دوست ندارند را مشخص کنند و رعایت این موارد باعث ایجاد یک سایت کارآمد می گردد .
شاید برای طراحان وب شنیدن انتقادات از شرکت کنندگان در آزمایش سخت باشد و آنها را ناخشنود سازد ، اما نباید مانع از پیشرفت شود .

نتایج :
بعد از اتمام آزمایش مصاحبه ای با شرکت کنندگان داشته باشید . باید اغلب به آنها در بیان کردن مواردی که از یاد بردند کمک کنید آنها ممکن است فرصت کافی برای نوشتن نیز نداشته باشند . باید سئوالات زیر را از آنها بپرسید :

۱- احساسات اولیه شما بعد از دیدن سایت چه بود ؟
۲- عکسهای سایت چه نوع شرکتی را برای شما به تصویر می کشد ؟
۳- آیا طرح اصلی ساختار سایت را درک کردید ؟
۴- عناصر و المانهای عمده سایت را به یاد دارید ؟
درخواست نتایج :

ممکن است در حین آزمایش بعضی از موارد ناکارآمدی سایتتان نمایان گردد . به عنوان یک طراح ممکن است که اشکالات و انتقاداتی از سایتی که در طراحی آن کوشش داشتید، گرفته شود. اما حتماً باید نتایج را ضبط و ترتیب اثر دهید. ناراحتی که از انتقاد از شرکت کنندگان آزمایش برای شما ایجاد می شود بسیار بهتر از آن خواهد بود که سایتی بدون کارآیی خوب ایجاد کنید و همواره بهتر آن است که حجم زیادی از انتقادات را دریافت کنید ولی به جای آن سایتی با کیفیت خوب ارائه می دهید .

تمرین محاسبه کارآیی یک وب سایت :

به سایت http://www.ideonova.com بروید و داخل سایت را بپیمائید و آسان و در مورد گردش در آن و نحوه ارایه محصولات نظر خود را بیان کنید.
۱- این سایت ساختار خوبی دارد و اطلاعات بصورت شفاف در هر صفحه ای قرار دارد و لینکهایی نیز برای دسترسی به نواحی دیگر سایت قرار دارد . این لینکها مخصوصا برای پیمایش راحت و پیدا کردن سریع اطلاعات بنا شده است .

۲- به سایت http://store.nordstrom.com و در میان سایت پیمایش کنید و سعی کنید که آیتمهای ویژه آن را پیدا کنید ( اسم – سایز – رنگ و به جلو )
ساختار این سایت به خوبی سایت قبلی نیست و علت اصلی آن اینست که بیشتر اطلاعات در یک صفحه قرار دارد و ضروری نیست که از یک صفحه به صفحه دیگر بپیمائید بعلاوه سایت دارای گروهی از Navigation های تعریف شده خوب در بالای صفحه برای پیمایش می باشد .لیست لینکها در قسمت چپ صفحه می تواند باعث ایجاد آشفتگی گردد . بعلاوه خیلی از صفحات شامل تعداد زیادی تصویر می باشد که به جای ایجاد شفافیت سردرگمی ایجاد می کند .

۳- وارد سایت http://www.yankees.com شوید و در آن سایت پیمایش کنید و سعی کنید که مناطق ویژه مورد علاقه را پیدا کنید .
سایت Yankee بهترین مثال از یک سایت گیرا می باشد . اتصالات Navigation در بالای صفحه و بصورت واضح جایگیری شده است و کاربران فرصت پیمودن را با انتخاب موارد Navigation دارند . اتصال به سایتهای وابسته بوسیله تصاویر سمت چپ امکانپذیر است . این سایت همچنین دارای امکانات Flash برای مرورگرهایی که از آنها حمایت می کنند نیز هست و نیز این سایت تجهیزات لازم برای کاربرانی که Plugins ندارند را مهیا می کند .

مفاهیم Navigation
طراحی خوب درباره اینکه اثر مطلوب و گیرایی دارد و مندرجات را به خوبی توصیف می کند . بدون یک برنامه ریزی دقیق از اینکه چگونه محتویات سایت را به خوبی به هم اتصال دهید طراحی سایت دچار سر در گمی خواهد شد و با شکست مواجه می شود . کاربران باید بدانند که نقاط مبهم دیگر در کجا قرار دارند و چگونه باید به آنجا بروند و چنانچه هر کدام از این فاکتورها را فراموش کردید کاربران به سایتهای دیگر خواهند رفت.
چرا Navigation مهم است
فرآیند جستجوو کاوش ( سایت پیمائی ) اغلب در قسمت چپ صفحه قرار داده می شود . در ابتدای طراحی یک سایت وب معمولا با صفحه ای ایجاد می کنید و سپس اتصالات دیگر را به صفحه خود اضافه می کنید . به هر جهت اگر شما دور اندیشی لازم در مورد اینکه چگونه کاربران در سایت شما گردش می کنند را نداشته باشید ، نتیجه آن سردرگمی در سایت خواهد بود .
Navigation فقط به معنای حرکت از یک مکان به مکان دیگر نیست بلکه Navigation جابه جایی از یک نقطه به نقطه دیگر از یک روش کنترل شده و سنجیده و با منظور معین می باشد .

بدون برنامه ریزی هیچگاه به یک پیمایش درست در سایت نخواهید رسید .
هنگامی که سوار ماشین می شوید احتمالا می خواهید به مغازه و یا سر کار بروید . در ابتدا خود را برای مسافرت آماده می کنید و در رسیدن به مقصد سر در گم هستید . ولی کار در مرحله دوم برایتان آسانتر است زیرا به راه و نشانه های آن آشنا شدید. حال احتمالا بدون فکر و اینکه چگونه از اتوبان استفاده کنید

سفر را آغاز می کنید راحت هستید واحساس سر در گمی ندارید و در هر زمان می دانید که در کجا هستید . حالا به یک مسافرت به شهر جدید فکر کنید . چه احساسی دارید ؟ تردید درباره اینکه شما کجا هستید و چگونه به مقصد هدایت می شوید ؟ در ارتباط با همین احساس علامتهای متفاوتی برای راه مثل چراغهای خیابان و ساخت اتوبانها وجود دارند . کاربران جدید هم در هنگام دیدن سایت شما همین حس را دارند . آنها گردشگر هستند و نمی دانند که هنگامی

که به صفحه اول سایت شما رسیدند به کجا باید بروند . به عنوان یک طراح وب وظیفه شما این است که به جهت آنکه کاربران به راحتی از سایت شما لذت ببرند Navigation ایجاد کنید تا آنها به طور کلی با سایت آشنا شوند و تشخیص دهند که کجا هستند ؟ مطالعه این مسیر به زمان نیاز ندارد و با یک طراحی خوب و با کمک یک کلیک تمامی راه شناسانده می شود .

مرورگرها و Navigation :
بیشتر معماری مرورگرهای وب با عوامل زیر توسعه داده می شود .
●دسترسی به لایه های مرورگر وب : شامل پروتکلهایی برای ارتباط با سایتهای دور، تنظیم http تا انواع گوناگونی از پروتکلهای سری مثل SSL
● لایه های Navigation : کاربرانی که در سایت بودند را نگه می دارد و به آنها کمک می کند که کجا بروند و می تواند شامل سیستمی باشد که نشان می دهد از کدام سرویس کاربران بازدید کردند .

● نمایش لایه ها : پنجره های مرورگر که صفحات درخواست شده کاربران را نشان می دهند .
هر مرورگر اجزاء منحصر به فردی دارد که در پیمودن سایت به کاربران کمک می کند . ولی اکثر مرورگرها در موارد زیر با هم اشتراک دارند .
ابزار برگشت به عقب Tool Bar Back Button
ابزار برگشت به جلو Tool Bar Forward Button
میدان آدرس URL Address Field- Uniforme Resource Location

تاریخچه مرورگر Browser History
علاقه مندیهاBookmarks or Favorites
نوار وضعیت status Bar

رنگی کردن ابر اتصالات Color Hyper Link
یک تمرین معمولی برای استناد به المانهای Navigation در سایت وجود دارد . بعضی از طراحان در پایان صفحه یک ابر متن برای برگشت ایجاد می کنند که کاربر می تواند برای برگشت به صفحه اول روی آن کلیک کند.
– بقیه تغییرات رنگ اتصالات پیش فرض ممکن است کاربر را دچار سردرگمی در ارتباط با جایی که در آن قرار دارند بکند . بعلاوه این المانها برای کمک به کاربر طراحی شده است . بنابراین باید نسبت به Navigation از اهمیت دوم برخوردار باشد . کاربر نباید مجبور به استفاده از کلید Back باشد زیرا ممکن است راه خود را گم کند .

Navigation اولیه و ثانویه
Navigation به طور عادی به ۲ نوع مقدماتی و ثانویه رده بندی شده است . Navigation مقدماتی شامل المانهای Navigationاست که در بیشتر مکانهای سایت در دسترس هستند.
المانهای Navigation ثانوی : که به کاربر اجازه می دهد تا در مکانها

ی ویژه گردش کنند .
برای مثال خیلی از سایتها صفحاتی دارند که اطلاعاتی در مورد یک شرکت راارائه می دهند .

این Navigation های نوع دوم ممکن است اتصال درباره ما ( About Us) باشد . هنگامی که کاربر به صفحه About us ( درباره ما ) می رسد ممکن است در اینجا اتصال دیگری وجود داشته باشد . برای مثال ممکن است در آنجا اتصال برای اطلاعات سرمایه گذاری ، مکانهای دیگر و مطبوعات آزاد و … باشد . این اتصالات جزء المانهای Navigation ثانوی هستند . زیرا آنها مربوط به صفحه درباره ما ( About Us ) هستند نه مربوط به صفحات دیگر سایت و بنابراین این اتصالات نمی توانند در نواحی دیگر سایت پیدا شوند .

سلسله مراتب Navigation :

بیشترین جذابیت گرافیکی وب این است که هر صفحه بر روی هر سایت فقط با یک کلیک ایجاد می شود . این خاصیت محدودیتی که شما در دنیای خطی با آن مواجه بودید را از بین می برد . بیشتر فعالیتهای روزانه خود مثل خواندن ، کار کردن و رانندگی در نوع خطی دنبال می شوند . در ابتدا عملی را شروع میکنید و مرحله به مرحله ارائه میدهد تا تمام شود ولی این مدل از طراحی کمک میکند که محدودیتهای دنیای خطی از میان برداشته شود.
مکانی که در آنجا کار می کنید یک سلسله مراتبی دارد و یک سازمانبندی دینامیکی برای آن تعریف شده است . خانه شما نیز یک سلسله مراتب دارد و والدین دربالاترین جایگاه قرار دارند و بچه ها در زیر این لایه قرار دارند . این مفاهیم دقیقا بیان می کند که چگونه فایل سازماندهی و اداره میشوند. وب سایت نیز از مثالهایی که ذکر کردیم متفاوت نیست . در ساختار وب در قسمت بالا، صفحه خانگی(homepage) قرار دارد و زیر آن صفحات دیگر قرار دارند که طبق مثال قبل این صفحات همان بچه ها هستند .
این صفحات بصورت خطی نیستند و شاخه شاخه می باشند و باحجمهای متفاوت رشد کرده و وابسته به مفاهیمی هستند که هر شاخه را هدایت می کند .این ساختار به عنوان ساختار اطلاعات سایت شناخته شده است .

آگاهی از موقعیت :
کاربرانی که می خواهند از سایت شما اطلاع پیدا کنند لازم است که ساختار سایت را بدانند و این مسئله باعث می شود که کاربران سر گرم شوند و با سایت بمانند . همیشه باید یک علامتی وجود داشته باشد که کاربران بوسیله آن از موقعیت خود آگاهی پیدا کنند ، آگاهی از موقعیت شامل آگاهی از مبداء و یا صفحات دیگری است که وابسته به صفحه ما هستند . خیلی از تکنیکهایی که برای آگاهی کاربران می تواند ایجاد شود شامل موارد زیر است :

عنوان – سر فصل
عنوان هر صفحه ایجاد وسیله مؤثر برای دانستن و تعیین موقعیت جایی که در آن قرار دارند . محدودیت استفاده از این روش برای آگاه شدن از موقعیت در این است که در این روش فقط موقعیت مکان جاری نشان داده می شود و موقعیت های وابسته (نظیر صفحات بچه ) طبق مثال قبل را نشان نمی دهند .

رنگها :
بعضی از سایتها از رنگهایی استفاده می کنند که اشاره به موقعیت دارند ( یعنی با بکار بردن درجات رنگ مختلف برای جاهای مختلف ) محدودیت استفاده از رنگها در این است که کاربر باید طرح رنگ را درک کند و سپس برای گردش در سایت بتواند با آن ارتباط برقرار کند . محدودیت دیگر استفاده از رنگها برای کاربرانی می باشد که از لحاظ بینایی دچار مشکل هستند و این استراتژی برای آنها بی اثر است .

تصاویر :
تصاویر برای آگاهی از موقعیت علامت های مفیدی ایجاد می کنند . به عنوان مثال کلیدهایی که از آنها برای برنامه ریز روزانه استفاده می شود را در نظر بگیرید . اغلب یا بیشتر این کلیدها در محدوده دید قرار دارند و هر کلید نامی دارد و کلیدها در هر مکان ظاهر متفاوت دارند . این استراتژی برای آگاهی از موقعیت مؤثر تراست زیرا صفحات مادر و بچه از هر مکانی در محدوده دید قرار می گیرند .

Cooki :
علائمی مثل خطوط اشاره بر مسیر (Navigation ) می توانند شما را در رسیدن به موقعیت جاری کمک کنند که این علامت برای حرکت کاربران در صفحات چند گانه مفید است .

نقشه سایت :
نقشه سایت در اسناد جداگانه در HTML وجود دارند و هر صفحه از سایت می تواند با متون ساده و شرحهای گرافیکی به نمایش گذاشته شود . کاربران می توانند از اتصالات نقشه سایت برای رسیدن به صفحات دلخواه استفاده کنند . محدودیتی که در این روش وجود دارد این است که کاربران برای دیدن نقشه سایت مجبور به ترک صفحه جاری هستند .

عمل Navigation ، نمادهای تصویری و نظارتها
سه کلیک برای مدیریت کاربران برای دسترسی به فایلها را به خاطر آورید . کاربران نباید در موقع گردش در سایت برای پیدا کردن اطلاعات درخواستی و سایتها بیشتر از ۳ بار بر روی اتصالات کلیک کنند .
این خطوط راهنما برای آگاهی وجستجو در سایتهای وب بسیار مهم است . مسیرهای لنگری مجهول کاربران را دچار سردرگمی کرده و آنها را از بازگشت به سایت نا امیدمی کنند . در نظر بگیرید که آیا چند رسانه ای ها قالبهایی جهت مسیریابی ایجاد می کنند و یا صرفا اضافی می باشند . به عنوان مثال اگر در سایت خود از Navigation Flash استفاده کنید ، برای مرورگرهایی که از Flash حمایت نمی کنند مشکل ایجاد می کنید . یک حس و دیدخوب جهت یابی برای کاربران خیلی مهم است . نوار ابزار Navigation باید خیلی ساده و روشن باشد و به درستی درک شود .

آیکونها خیلی عمومی و عامه پسند هستند و بیشتر مردم به آنها آشنا هستند . آیکونها ۲ نوع دارند :
برچسب دار ، بدون بر چسب ؛
اگر لازم باشد که کاربران حدس بزنند که آیکون آنها را به کجا هدایت می کند این آیکون باید برچسب داشته باشند .
– بقیه اجزاء متداول Navigation به قرار زیر است :
۱- کلیدها
۲- نقشه های تصویری و نقاط اشاره گر ماوس
۳- بردارها
۴- جداول
۵- جداول Navigation و منوها
۶- منو باز شونده

نگاهی به مرورگر :
مرورگرها بصورت محدودشده ای از Navigation حمایت می کنند . بنابراین برای کمک به کاربران در راه و غلبه بر محدودیتهای نرم افزاری با ایجاد Navigation های گسترده صفحه خود را طراحی کنید .
● دادن هویت به سایت در تمامی صفحات به منظور اینکه کاربران بدانند در کجا قرار دارند اجازه به کاربران برای آنکه بدانند در کجا قرار دارند، ایجاد یک لوگوی پیوسته که اغلب در گوشه سمت چپ صفحه نمایش قرار دارد .
● نشانه اختصاصی برای صفحه را به راحتی بسازید . هر صفحه باید بوسیله ابر اتصالات و جستجوگر به سایتهای دیگر متصل شود.
● از تگ < meta > و کدهای Script برای جلوگیری از دسترسی به تاریخچه مرورگر استفاده نکنید.
● بعضی از سایتها از تگ Meta برای تجدید کردن یک صفحه به منظور جلوگیری از بازگشت کاربران به صفحه ای که قبلا بازدید شده است استفاده می کنند .

تاکید بر ساختارو معماری اطلاعات شما :
هر صفحه را به گونه ای درست کنید که ساختار و المانهای صفحه را نشان دهد و شامل اتصالات دیگری برای مرورکردن صفحات یا صفحات اصلی که در بالاترین نقطه ساختار قرار دارند باشد . این اتصالات نمی تواند نامهای عمومی مثل ( Go Top ) را داشته باشد اما باید نامی برای اشاره داشته باشند .
● تا آنجا که ممکن است رنگ لینکهای پیش فرض را عوض نکنید . با اتصال به صفحات بازدید نشده سایه آبی رنگ ایجاد می شود . استفاده از رنگهای پیش فرض به کاربران کمک می کند که بدانند کدام صفحه را بازدید کردند .
● نقشه سایت که شامل ساختار و اطلاعات مهم می باشد .
ساختار سایت ، URL و نام فایلها
مانند شاخه های دیگر ، وب سایت نیز در فرمهای شاحه ای و مرتبه ای بنا شده است . این شاخه ها قالب اطلاعاتی که مرورگرها برای پیدا کردن (URL) به آنها نیاز دارند ایجاد می کند . نام فایل نقش مهمی را در قسمت آدرس وب بازی می کند . نام فایل بهمراه URL به کمک یکدیگر، برای درک بهتر کاربر از ساختار وب سایت کمک می کنند .

ساختار سایت :
ساختار یک سایت دقیقا بیان می کند که چگونه یک سایت در وب سرور ذخیره می شود . می توانید به فایلهایی که بر روی سرور وجود دارند فکر کنید . آنها همان عملی را که وقتی در روی PC ها قرار دارند انجام می دهند . بر روی یک PC درایو اولیه C:\ می باشد ، ساختار را با زیر ساختارهای دیگر مانند زیر ادامه دهید. Program Files یا My Document Windows و … هر شاخه شما را به زیر شاخه های بیشتری هدایت می کند . این نوع نظامبندی ساختاری را که به مدیریت سیستم شما کمک می کند ایجاد میکند ، وقتی کاربر آدرس http://www.Company.com را در قسمت نوار آدرس مرورگر وارد می کند ، مرورگر به آن شاخه ها دسترسی پیدا می کند که این مسیر می تواند با مسیر C:\drive سیستم خود قابل مقایسه باشد و در طرف دیگر آن نامگذاری فایلها و طریقه گذاشتن آن در سرور تعیین می شود .
وب سرور همچنین فایلها و تصاویر را در شاخه هایی که شما ایجاد کردید ذخیره می کنند . ساختار فایلها بر روی سرور به شاخه و زیر شاخه هایی تقسیم می شود که پیشنهاد می شود محلی برای مدیریت در خواستهای شما باشد . تمامی فایلهایی که بر روی شاخه PC شما قرار دارند را در نظر بگیرید مدیریت این فایلها مشکل به نظر می رسند.وقتی ساختاری توسعه می یابد توجه کنید که هر فولدر در زیر شاخه ای وجود دارد وشما میتوانید در هر زیر شاخه تصاویری را قرار دهید . بهتر است تمرینی برای نگهداری فایلها در زیر شاخه ها و نظم بندی ساختار داشته باشید . این ساختار می تواند توسعه پیدا کند و فایلهای جدیدی در زیر شاخه ها قرار گیرد. از این جهت شما باید از روش های قابل فهم و معنی داری برای ساختار سایت استفاده کنید. .

URLS :
URL برای محاسبه موقعیت و عمق یک وب سایت استفاده می شود . برای مثال اگر کاربران بخواهند اطلاع پیدا کنند که در کدام قسمت سایت قرار دارند می توانند با نگاه کردن به URL آدرس بار این کار را انجام دهند تا بتوانند موقعیت خود را تشخیص دهند . با مثال فوق در نظر بگیرید که یک URL چگونه بر موقعیت جاری اشاره می کند . http://www.company.com/marketing/newproducts/pricing این روش فقط موقعی کار می کند که شاخه ها نام های معنی دار داشته باشند . دوباره تاکید می کنیم که نام فایلها بسیار مهم است وبه پیمایش و ساختار سایت کمک می کند .
نام فایلها :
نام فایلها می تواند به همان اندازه نام شاخه مفید باشد . اگر نام فایل HTML تائیدی بر این نکته باشد که کدام صفحه توسط کاربر بازدید شده است می تواند به فرآیند سایت پیمایی کمک کند . برای مثال URL فوق و نام فایل به کاربر دقیقا می گوید که کدام صفحه را بازدید می کند http://www.companyname.com/financial/qdarter2.htm

قرار داد معمول :
Navigation هایی که برای سایت خود انتخاب می کنید نباید در سایت منحصر به فرد باشد . این امر می تواند برای سایتهای دیگر نیز مفید باشد . خیلی از المانهای عادی که در وب از آنها استفاده می کنید برای کاربران مانوس می شوند و بنابراین معانی از پیش تعریف شده خواهند داشت . بیشتر این المانها بر چسب دارند . برای مثال وقتی کاربر دگمه و کلید بر چسب دار Home Page را می بیند می داند که آن لینک وی را به کجا خواهد برد برای اتصال به صفحه خانگی از Lable هایی مثل نقطه ورود استفاده نکنید. به یاد داشته باشید که کاربران مانند یک گردشگر هستند و شما باید کاری کنید که آنها را راضی نگه دارید و آنها همواره با شما باشند . در ادامه بحث خیلی از Logo ها یا تصاویر نشانه دار باید به صفحات خانگی متصل شوند . بقیه بر چسب های عادی مثل Search یا Find کاربران را برای جستجو به سایتهای دیگر هدایت می کند . (FAQs, Downloads , News, Sitemap , About Us, Contact Us) همگی از بر چسب های معمول در سایت ها هستند . سعی نکنید که از برچسب های منحصر به فرد استفاده کنید،چراکه بهتر ان است که کاربران بتوانند برچسب ها را تشخیص دهند تا بتوانند به راحتی در سایت گردش کنند.

Guided Navigation (راهنمایی Navigation ) :
از تکنیکهای معمول دیگر برای کمک به کاربران در حین سایت پیمایی راهنمایی آنها است . باایجاد یک اتصال به نقاط دیگر در واقع برای کاربرا ن خوددر وب ورودی برای حرکت به نقاط دیگر ایجاد می کنید.این اتصالات باید برای اطلاعات ضروری ایجاد شود و نیز به کاربران اجازه خروج بدهند.به عنوان مثال با خرید بروی اینترنت (بصورت (onlineکاربران برای خرید از میان اطلاعات عبور می کنند و سپس برای دریافت اطلاعات بهایی پرداخت می کنند.اگر از تصاویر گرافیکی استفاده می کنید باید به نحوی باشند که قابل درک باشند و مخاطبین قادر باشند به راحتی با تشخیص المانهایی که قابلیت کلیک شدن را دارند در سایت گردش کنند.

نقشه فعالیت Navigation
Navigation چون بطور محسوسی به نوع تفکر و سلیقه شخصی طراح بر می گردد گاهی اوقات می تواند مشکلاتی ایجاد کند و از دیدگاه طراحان کارایی navigation ها متفاوت هستند.
اگر Navigation یک سایت کاربردی نباشد کاربران از سایت شما خواهند رفت وبالعکس آن اگر Navigation خوب عمل کند کاربران به راحتی از مکانی به مکان دیگر گردش می کنند . Navigation سایت باید آزمایش شودو این مرحله نیاز به برنامه دقیق و حساب شده ای دارد.

موارد زیر را در نظر بگیرید :
– محاسبه اهداف و نیازهای کاربران.
– یاد گیری از Navigation هایی که کارآیی خوبی دارند .
– رفتن به عمق سایت
– ایجاد اتصالات سریع
– پیش بینی این مسئله که کاربران سلایق و پیش زمینه های متفاوتی دارند.

پیش بینی مقاصد و نیازها :
طراحی Navigation برای پیش بینی فعالیتهای کاربران سایت و ساختن یک سایت برای حمایت از کاربران می باشد و برای انجام آن باید بدانید که کاربران سایت چه مقاصد و نیازهایی دارند . برای محاسبه اهداف و نیازهای کاربران نیاز به مصاحبه با مردمی که از سایت شما دیدن می کنند خواهید داشت . باید زمانی را برای مصاحبه با کاربران و آگاهی از فعالیت روزانه آنها قرار دهید . برای ایجاد یک سایت تجاری با کار بران زیادو بااستعداد بایددرباره اولویت هایی که می خواهند در سایت داشته باشند پرسش کنید و کوشش کنید که مقاصدی که در پشت درخواستهایشان دارند را نیز درک کنید . راه حل اصلی آن است که برای مشکلات و معماهاباید راه حل مطلوبی بدست آید و این مهم فقط با مصاحبه با کاربران سایت بدست می آید.

آموزش از Navigation هایی که کارآئی خوب دارند :
این مورد بیشتر از سایتهایی باید آموخته شود که پیمایش درآنها آسان است . المانهای معمولی که در پیمودن یک سایت موفق هستند را در نظر بگیرید . صرفنظر از دیدگاههای که تا بحال استفاده کردید یک Navigation خوب دارای خصوصیات زیر است :
– داشتن ظاهری آسان و ساده
– پایداری و بقاء
– ایجاد اتصالاتی برای بازگشت
– نمایش در زمینه
– حق انتخاب برای کاربر
– ایجاد پیامهای روشن و گیرا
– ایجاد برچسب های قابل درک و تشخیص
– حفظ اهداف اختصاصی سایت
– تامین اهداف کاربران و مراقبت از آنها
تمامی این موارد مهم هستند اما ایجاد اتصال احتمالا بیشترین اثر را برای کاربر دارد . Navigation ها باید به به مردم بگوید که آنها کجا هستند و اگر ممکن باشد بگوید که کجا باید بمانند . کاربران باید قادر باشند که به راحتی اتصالات و موارد با قابلیت کلیک را شناسائی کنند . آنها نیاز دارند که بدانند که آیا خریدی که کردند و جستجویی که انجام دادند و وظایف دیگر با موفقیت انجام شده است ؟ با ایجاد بازگشت می توانید احتیاجات اصلی را برای Navigation تامین کنید .

رفتن به صفحات عمیق تر از صفحه خانگی
حتی در سایتهایی که Navigation های ضعیفی دارند گردش از صفحه خانگی به صفحات دیگر درونی سایت بدون مشکل زیادی آسان است . ولی در هر صورت برنامه ریزی صفحه خانگی شما یک بخش کوچکی از وظیفه شما در قبال Navigation می باشد . به هر جهت برنامه ریزی خوب برای Home Page یکی از کوچکترین کارهایی است که برای ایجاد Navigaton خوب و موفق باید رعایت کنید. هر چقدر در فازهای اولیه طراحی جزئیات را بیشتر رعایت کنید کاربران شما با مشکلات کمتری مواجه خواهند شد .
بیشتر مشکلات Navigation این است که پارامتری برای رفتن از صفحه خانگی به صفحات دیگر وجود ندارد . این مشکلات منجر به گرفتار کردن و به گل نشستن کاربران در سایت می شود . معمولا این اتفاقات به دلیل توجه بیش از اندازه به طراحی Navigation در یک جهت خاص روی می دهد . در طراحی Navigation تمامی این جزئیات و نیز مواردی که دور از شما می باشند و ممکن است برای سایت پیش آیند در نظر گرفته شوند.

ایجاد اتصالات سریع :
ساختار صفحه را به طور کلی در نظر بگیرید و ر کمی وقت را برای ساختن میانبر در سایت صرف بگذارید . بعضی از این میانبرهای معمولی شامل جستجو ، نفشه سایت و جداول( Table, Site Map , Search) هستند . هدف از هر میانبر کمک به کاربران برای پیدا کردن سریع اطلاعات می باشد وشما باید راه میانبر را با این هدف در ذهن خود طراحی کنید. خیلی از المانهای صفحات کاربردی نیستند زیرا یک سری از موارد گمراه کننده را ارائه می دهند . مثلا نقشه سایت زمان

زیادی را برای بارگذاری نیاز دارد و یا جداول نیاز به Scroll کردن دارند . راههای میانبر باید ساده ، سریع و قابل درک باشند و نیز باید بدانید که کاربران استعدادهاو

تواناییهای متفاوتی دارند . به عنوان مثال نحوه تاثیر علایق شخصی درایجاد یک Navigation کاربردی رامی توان در جستجوکردن و عملکردافراد در سایتها دانست . بعضی از کاربران دوست دارند تا جایی که ممکن است از پرسه زدن در سایتها خودداری کنند و اطلاعات دقیق خود را در زمان کمی بدست آورند. اما بالعکس کودکان در هنگام جستجوی اطلاعات معمولا تمایل به گردش در سایت را دارند و وقت بیشتری را صرف می کنند.

طراحی Navigation مشکل است اما در عین حال کمک به کاربران برای رسیدن به مقاصدشان می باشد .همواره به خاطر داشته باشید که Navigation ها باید به کاربرانی که می خواهند در سایت شما به مقاصد خود دست یابند کمک کرده و آنها را هدایت می کنند

 

گرافیک های وب
گرافیکهادر عین حال که باعث ایجادجذابیتهایی در صفحات می شوند به همان میزان می توانند و دامهای پنهانی بر ضد توسعه در وب ایجاد کنند . تنها تعدادمحدودی از قالبهای گرافیکی تصاویر بوسیله مرورگرها حمایت می شوند که خود آنها نیز مزایا و زیان های خاص خود را دارند یعنی حتی بعضی از قالبهای مفید و مقرون به صرفه نیز،با محدودیت های جدی مواجه هستند . این امر طراحان وب را به رقابت و مبارزه برای ایجاد تصاویری که بطور سریع بارگذاری می شوند وادار می کند. در این رقابت ابتدا باید معانی عمیق از وظایف تصاویر در وب سایت و نیز بهتر جلوه دادن تصاویر درک شود.

 

تصاویر
در طراحی سایت تصاویر ارکان اصلی هستند . کاربران انتظار دارند که این عکسها بتوانند مشاهدات خوبی برایشان به ارمغان آورند . همچنین از عکسها برای Navigation و نقشه های تصویری و دگمه های تصویری، ( که باعث اتصال به صفحات و یا منابع دیگر می شوند )، استفاده می شود . روی یک سایت یکدست و یکپارچه ساختار Logo و نماد های تجاری برای شناسائی بسیار مهم هستند . تصاویر خوب در طراحی باید دارای جذابیت و کارآیی و مهمتر از همه سایز کوچک باشند .
اندازه فایل به طور مستقیم بر زمان بارگذاری تاثیر دارد و ملاحظات اصولی برای توسعه و انتشار وب در این مورد باید رعایت شود . طراحان باید پهنای باندی که برای تصاویر بکار برده شده در صفحه مورد نیاز است را ، در نظر داشته باشند . معمولاً کاربران برای دیدن عکس بی صبر و حوصله می شوند . مندرجات صفحات وب با بکارگیری غلط عکسها و ایجاد زمان بارگذاری طولانی نابود می شوند .

مودم با سرعت ۵۶ kbps در Dial Up استاندارد به کار برده می شود ولی هنوزهم خیلی از مودم هاوجود دارند که با سرعت کمتر از آن، مورد استفاده قرار می گیرند . اگر سایت به منظور استفاده در اینترانت بر روی شبکه ایجاد شود خیلی ازاین موانع بر طرف خواهد شد . به یاد داشته باشید که سرور اینترانت هدف متفاوت تری نسبت به برنامه های کاربردی دراینترنت دارد . نمایش اینترنت برای استفاده عمومی باشد و می تواند نمای سازمان را برای دنیای بیرون ترسیم کند ولی اینترانت برای مصارف تجاری و به مقصود دسترسی سریع و آسان به منابع و اطلاعات بنا شده است.ایجاد زرق و برق در اینترانت باعث کاهش بهروری می گردد. شما می توانید اینترانت را در جهت به عمل و اینترنت را مکانی جهت نمایش و عرضه بحساب آورید.

 

گرافیک ها تشریح و توضیحی بر موارد و فعالیتهای سایت و نیز ارائه معانی Navigation در یک سایت وب می باشند.
داده های متصور رقمی :

همه تصاویر دیجیتالی ویژگیهای خاص و مهمی را دارند که می توانند در اندازه سایز آن موثر باشند که مقدار کمی از این ویژگیها در این بخش بیان می شود .

پیکسل : ( Pixel)
نقطه کوچکی در تصویر می باشد و در یک جمله شبکه ای از بلوکهای ساختمانی برای گرافیکها و تصاویری است که می تواند بر روی کامپیوتر نمایش داده شود . پیکسل کوچکترین واحد نمایشی کامپیوتر است .

عمق رنگ :
پیکسل به مقدار زیادی اطلاعات رنگی ایجاد می کند . این اطلاعات با بیت اندازه گیری می شوند .حساب کنید که چگونه هر پیکسل تمامی این رنگها را می تواند نشان دهد . برای مثال اطلاعات پیکسل ۴ می تواند بیتی در مد Gray Scale تا ۱۶ سایه خاکستری را نشان دهد . هر ۸ بیت از اطلاعات رنگ در هر پیکسل تا ۲۵۶ بیت از اطلاعات رنگ را تولید می کند و به این ترتیب بدیهی است که در درجات بالاتر بیت ( که عمق بیت نیز نامیده می شوند ) واقع بینی رنگی بیشتری را به ارمغان می آورد . ضرورت تفکیک پذیری استاندارد صفحه نمایش ۶۴۰*۴۸۰ یا ۷۲ نقطه در اینچ (dpi) می باشد . شما باید المانهای وب را با آهنگ خاص برای کاربران جلو برده و توسعه دهید .

 

جدول رنگ و الگو :
( مجموعه ای از رنگهای قابل دسترسی در یک سیستم گرافیکی کامپیوتر ) :
اگر چه ۸ بیت رنگ می تواند میلونها رنگ را نمایش دهد ولی فقط در یک زمان ۲۵۶ رنگ حمایت می شوند . سیستم فقط این ۲۵۶ رنگ را در سیستم گرافیکی خود ذخیره میکند .

تذکر : تفاوت کمی مابین جعبه رنگ ویندوز میکروسافت و جعبه رنگ مرورگر Netscape Navigator وجود دارد . Navigator از ۲۵۶ رنگ حمایت می شوند ولی ویندوز از۲۱۶ رنگ استفاده می کند . هنگامی که یک عکس ۸ بیتی ایجاد می کنید از یک بردار و یا یک نرم افزار نمایشی استفاده می کنید ،خود برنامه یک جعبه ایجاد می کند که رنگهایی که در عکس موجود می باشند در آن جعبه رنگ نیز وجود دارد . هنگامی که تصویر اصلی نمایش داده می شود جعبه رنگ برای نمایش رنگ اصلی تنظیم می شود . وقتی که تصاویر متعددی بطور مرتب و یکجا به نمایش می گذارید دچار عدم هماهنگی در تلالو رنگها می شوید که این امردرخشش الگو یا عوض شدن جعبه رنگ نامیده می شود .

درخشش الگو، زمانی اتفاق می افتد که تفاوت معنی دار زیادی بین تراکم ( چگالی ) تصویر یا جعبه رنگ آن و تراکم ( چگالی ) سیستم یا جعبه رنگ آن وجود دارد . برای غلبه بر این محدودیت مرورگر به طور اتوماتیک تکنیکی را بنام افزایش نور تصویر ایجاد می کند .

افزایش شدت نور نمایش
افزایش شدت نور نمایش تخمین تقریبی یا تطبیق رنگهامابین یک جعبه تصویر و جعبه رنگ سیستم است ورنگهای روی تصاویر با رنگهای سیستم جایگزین می شوند . متاسفانه افزایش شدت نور باعث میشود که نمایش عکس را بصورتی که شما نمی خواهید عوض کند . تصاویر باید قبل از آنکه در صفحات وب انتشار داده شوند پرنور شوند .

عکسهای با فورمات Bitmap و برداری (Vector)
عکسهای گرافیکی وب به ۲ قالب دسته بندی می شوند Bitmap و Vector که هر قالب خود زیر شاخه هایی نیز دارد .

Bitmap:
بیشترین قالب گرافیکی معمول Bitmap می باشد . عکسهای Bitmap از تاثیر هر رنگ نمایش به طور جداگانه ساخته شده اند . هر چقدر که رنگهای ایجاد شده توسط یک عکس بیشتر باشد، سایز فایل مربوطه به آن عکس بیشتر می شود . وقتی که فایل Bitmap با بزرگنمایی دیده می شود ، فایل Bitmap شبیه به یک سری مربع کوچک می شود که هر یک درجه رنگی دارند که در کل عکس سهم دارد .
Bitmap هنگامی که از نزدیک دیده می شود ظاهری ناصاف دارد اما هنگامی که با فاصله به آنها نگاه می کنید بصورت نقطه ، نقطه و شبیه به شکل واقعی و یا بصورت بلوکهای مجزا می باشد.
برای ساختن فایل Bitmap مرورگر موجود به طور هماهنگی در بارگذاری یک عکس با یکدیگر کار می کنند .
اطلاعات هر پیکسل ذخیره می شود و سپس دوباره در مرورگر برای ایجاد تصویر برگردانده می شود.چون فایلهای فایلهای Bitmap از تعداد دیسکهای بیشتری برای نمایش استفاده می کنند سایز بزرگتری دارند،فایلهای bitmap برای عکسها اثر های سایه دار و لبه های هموار یا تیره ایجاد می کنند.

بردار :
تصاویر برداری در تفسیر و ترجمه متفاوت تر از فایلهای Bitmap میباشند. تصاویر برداری اطلاعات عکس را در دستورالعمل های ریاضی خود ذخیره می کنند که در هنگام نمایش معنی می دهند.
برای مثال برای ایجاد یک دایره لازم است که مختصات مرکز و شعاع و درجه رنگ را بدانیم . از این اطلاعات و دستورالعملهای ریاضی برای افزایش سایز فایل نیز استفاده می شود .چون مقادیر قابلیت عوض شدن دارند بنابراین افزایش سایز بردار اندازه فایل را زیاد نمی کند .
امتیاز دیگر تصاویر برداری توانائیهای آنها در به مقیاس گذاشتن راندمان ابزار استفاده شده می باشدو تصاویر برداری مستقل از قدرت تفکیک پذیری می باشند.

برنامه های گرافیکی :
شما می توانید با برنامه های گرافیکی تصاویر دیجیتالی ایجاد کنید . اخیراً پیشرفت های زیادی در نرم افزارها برای ویرایشی کردن عکسها ، رتوش کردن و ارسال آن برای وب ایجاد شده است .
این برنامه ها به ۲ گروه زیر تقسیم می شوند :
ترسیم بردار ، فایلهای از نوع نقاشی

برنامه های ترسیم اشکال گرافیکی برداری :
نرم افزارهای ترسیم بردار مبنا مانند XRes و AdobeIllustrator توصیف کننده نقشه شکل می باشد و می توان در آن خطوط نامرئی ایجاد کرد .
اطلاعات عکس در مجموعه ای از دستورالعمل های ریاضی ذخیره می شود . در قبل بحث کردیم که تصاویر برداری مستقل از مانیتور هستند به این معنا که تنظیمات مانیتور کامپیوتر بر روی سایز و اندازه تاثیر گذار است و نیز این تصاویر کوچکتر از فایلهای مشابه خود از نوع Paint هستند . تصاویر برداری گرافیکی معمولا در ابعاد سه بعدی و در محیط های زبانهای نمونه سازی فرضی VRLM- Virtual Reality Modeling Language مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا نمی توانند به درستی و به طور واقعی گرایانه جزئیات تصاویر را انتقال دهند و نمایش آنها در صفحه نمایش تا اندازه ای آهسته تر است ونیز برای دیدن آنها در وب نیاز به plug-ins می باشد. به هر جهت تصاویر برداری در صنعت و مصارف علمی کاربرد خیلی خوبی دارند . بعدا به معرفی برنامه هایی که از تصاویر برداری حمایت می کنند خواهیم پرداخت.

برنامه های نقا شی :
برنامه های نقاشی از Scan از عکس تا ضبط فریم های ویدئویی فایلهای Bitmap ایجاد می کند و یا برای ایجاد کارهای هنری از آنها استفاده می شود . فایلهای Bitmap با جزئیات بیشتری نشان داده می شوند . در قبل بحث کردیم که فایل Bitmap با نقطه های کوچکی که هر نقطه مطابق با یک پیکسل در صفحه نمایش می باشد طراحی شده است .
فایلهای Bitmap در هنگام ضرورت پیکسل به پیکسل ویرایش می شوند .
مضرت فایلهای Bitmap در این است که سایز فایلهای اصلی بزرگ هستند . ظاهر فایلهای Bitmap به طور زیادی بر صفحه مانیتور اثر می گذارد . هر دو قالب Jpg ، Gif از نوع Bitmap هستند .
برای ایجاد تصاویر گرافیکی خوب معمولا از نرم افزارهای زیر استفاده می شود:
• Adobe Photoshop
• Microsoft Image Computer
• JASC Paint Shop Pro

قالبهای فایل تصویر
تصاویر گرافیکی در قالبهای زیر ظاهر می شوند : Bitmap (BMP) قالب TIFF (Tagged Image File Format) (Gif) Graphic Interchange Format , (WMF) Windows Meta File (JPEG) Joint Photo Graphic Express Group فقط قالبهای Gif و JPG بطور معمول و ذاتی با مرورگرها حمایت می شوند و فورمتهای دیگر با کمک Plug in مشاهده می شوند . حمایت ذاتی به این معنا است که مرورگر نیازی به نرم افزار خاص برای نمایش عکس ندارد . هنگام ایجاد یک تصویر وب یک طراح باید یکی از فایلهای jpg یا gif را بر مبنای نوع عکسی که در فرمت دارد انتخاب کند . جدول زیر قالبهای گوناگونی از فایلهای عکس و پسوندهای آن را نشان می دهد .
Image File Format

File Name Extension File Format Origin
Jpg,jpeg Joint photoGraphic Experts Group Joint Photographic Experts Group
Gif Graphic InterImage Format Compuserver.Inc

Tif Tag Image File Format Aldus Corporation
Bmp Bitmap(BMP) Microsoft Corporation

Wpg Word Perfect Graphic Word perfect Corporation
Png Protable Network Graphics Codelable INC
PCX Bitmap(BMP) Soft corporation

Graphic Interchange Format- Gif
Gif یک قالب فایل مستقل است که محدود به نمایش ۲۵۶ رنگ می باشد که بطور طبیعی بوسیله Compuserver برای سرویسهای روی خط انتشار داده شده است . Gif برای اکثر طراحان حرفه ای وب قالب خوبی می باشد زیرا سایز آنها کوچک هستند.
بهم تابیدگی فایلهایGif بی نظیر است و بهتر است که برای فایلهای بزرگ از این نوع قالب استفاده شود . Gif به عنوان یک قالب کم ضرر در نظر گرفته می شود به این معنی که تصویر فشرده می شود در حالی که هیچ اطلاعاتی از دست نمی رود . در نتیجه یک فایل Gif نمی تواند به اندازه یک فایل Jpg فشرده شود و نیز طراح نمی تواند میزان فشردگی را محاسبه کند .

Animated -Gif
در سال ۱۹۸۹ ورژنی از نرم افزار مربوط به فایلهای Gif این امکان راداد که رشته توالی از عکسها ذخیره شده یک فایل متحرک نمایش دهد. فایلهای Gif می توانند انیمیشن های کامل و افکتهای ویدئوئی بدون نیاز به Plugins را ایجاد کنند .

فایلهای Gif ممکن است شامل یک عکس ساکن باشد ، توابع متحرک Gif مانند کارتون و …
فایلهای Gif ممکن است شامل فرمهای متوالی است که تقریباً از Cach مرورگر بارگذاری میشوند و بطور نا محدود تکرار میشوند و یا حلقه مجبور به حرکت تقلیدی میشود. یکی از اختیارات Gif های متحرک این است که آنها در درجه بالای تصاویر متحرک قرار دارند آنها وابسته به Client – Pull و Server – Pushنیستند. هم Client – Pull و هم Server Push نیاز به فایلی دارند که بتوانند بطوری در پی در پی با تعداد زیادی تغییرات بین کامپیوتر کاربر و کامپیوتر سرور بارگذاری شود .

( Server Push _Client Pull )
( Server Push _ Pull ) ترکیبی از فنون سرویس دهنده / سرویس گیرنده وب که بصورت انفرادی شامل فشردن سرویس دهنده یا کشیدن سرویس گیرنده است. در فشردن سرویس دهنده ، داده ها را در سرویس گیرنده بار گذاری میکند . اما ارتباط داده ای همچنان باز میماند . این ترکیب به سرویس دهنده امکان میدهد که در صورت که در صورت لزوم انتقال داده ها را به مرورگر ادامه دهد . در کشیدن سرویس گیرنده ، سرویس دهنده داده ها را برای سرویس گیرنده بار گذاری میکند. اما ارتباط داده ای باز باقی نمیماند. سرویس دهنده رهنمود HTML را برای مرورگر ارسال میکند و به آن اعلام میکند که این ارتباط را پس از یک فاصله زمانی مجدداً باز کند. تا داده های بیشتری را دریافت کرده یا احتمالاً URL جدیدی را باز کند.

 

Gif شفاف
امتیازی که فایلهای Gif نسبت به تصاویر JPG دارند این است که طراح می تواند یک رنگ از تصاویر Gif طراحی کند که شفاف باشد و این ویژگی باعث رفع محدودیت ها در اشکالی مثل مربع یا مثلث می شود . برای مثال یک طراح می تواند یک Logo دایره ای با یک زمینه رنگ شفاف ایجاد کند . بنابراین عکس با اطلاعات شفاف و بصورت دایره ظاهر می شود .
Joint Photographic Experts Groop -JPEG :
عکسها در قالب JPEG از رنگهای بیشتری نسبت به فایلهای Gif برخوردار هستند . اما معمولا به زمان بارگذاری بیشتری نیز نیاز دارند . فایلهای JPG شامل اطلاعات ۲۴ بیت رنگی ( ۱۶٫۷ میلیون رنگ ) می باشند و به خوبی در تصاویر یکپارچه گرافیکی و عکسبرداری ها ظاهر می شوند . باید به خاطر آورید که خیلی از کاربران فقط توانایی نمایش ۸ بیت رنگ را برای خود دارند و در نتیجه در نمایش عکس برای آنها به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش نور ایجاد می شود . ( پدیده ای که قبلاً راجع به آن بحث شد)
فایلهای JPG به طور اتوماتیک فشرده می شوند و در هنگام ورود به صفحات وب از حالت فشردگی خارج می شوند . اثرات فشرده سازی متفاوت هستند . فشردگی بیشتر تنزل درجه بیشتری در عکس نهایی دارد . JPG را به عنوان یک فایل زیان آور و پر اتلاف در نظر می گیرند . به این معنی که فشردگی عکس را افزایش می دهد . رنگها با قطره چکان از جعبه رنگ عکس برداشته می شود و نتیجه آن تنزل در کیفیت عکس است . برای مثال یک فایل ۱۰۰ kb می تواند ۱۰ kb فشرده شود و به هر جهت این فشردگی کیفیت عکس را کم می کند . یکی از مضرات استفاده از این قالب این است که طراح کنترلی بر چگونگی تبدیل ۲۴ bit به ۲۵۶ رنگ استفاده شده با صفحه نمایش کاربر را ندارد .
همچنین تفاوت بارزی در نحوه نمایش این قالب در ۲ مرورگر IE و NetScape وجود دارد بعلاوه نحوه نمایش در PC ها نیز متفاوت تر از مکینتاش می باشد . طراح باید قبل از آنکه صفحه خود را به اتمام رسانید بداند که کدام قالب منظور وی را بهتر تامین میکند و کار خود را در دو مرورگر با سیستم عامل های مختلف آزمایش کند .
JPEG2000:
قالب جدید JPEG به منظور توسعه ویژگی های فشردگی فایلهای JPEG استاندارد می باشد همانطور که قبلا بحث شد قالب اخیر JPEG که اطلاعاتی راجع به تصویری که فشرده شده است در بردار سودمند نسیت و این قضیه در نتیجه روزنه هایی را در تصویر ایجاد می کند و باعث ایجاد تصویر خالدار می گردد . در JPEG 2000 فشرده سازی در اثر یک تکنولوژی مواج بوجود می آید که اطلاعات را به گونه ای متفاوت ذخیره می کند که تعداد زیادی از تکه هایی که در تصاویر فشرده شدهای که از طریق JPEG بوجود آمدند را از بین می برد .

Portable Network Graphics -PNG:
قالب PNG به عنوان یک قالب جدید برای گرافیکهای وب ظاهر شده است . برای تصاویر وب PNG بهترین ترکیب از ویژگیهای JPG و GIF را تحت یک قالب واحد دارا می باشد . فایلهای PNG زیادتر هستند و همچمین از شفافیت فایلهای GIF و از عمق رنگی JPGحمایت می کنند . فشردگی در فایلهای PNG با استفاده از فیلترهای فشردگی که تا عمق ۴۸ bit حمایت می شوند توسعه پیدا کرده است . حمایت مرورگرها از قالب PNG هنوز معمول نشده است . Netscape 4.7 و IE5 با درجات مختلفی از PNG حمایت می کنند . به هر جهت کمیته www در ۱۹۹۶ فرمت PNG را پیشنهاد داد ولی فرمت استاندارد شده نیست .
تصاویر برداری مقیاس پذیر SVG
قالب تصاویر برداری مقیاس پذیر (SVG) در فاز نقشه های کاری W3C می باشد . SVG در XML در تشریح اشکال اصلی کاربرد دارد . مشابه بردارهای گرافیکی دیگر SVG هنگامی که با هنرهای خطی و اشکال کار می کند بهینه می شود .
ایجاد تصاویر
ایجاد تصاویر با کیفیت در وب نیاز به داشتن علم و کاربرد نرم افزارهای گرافیکی دارد و از این جهت طراحی وب برای استادان آن می تواند مشکل باشد . یک هنرمند گرافیک کار باید بتواند بخوبی تصاویر خوبی را ایجاد کند. اگر شما ذاتا استعداد این کار را ندارید خیلی از منابع در روی وب استفاده از این عکسها را به طور مجانی برای شما ایجاد کردند . عکسهای با کیفیت خوب معمولا مجانی نیستند ولی به هر جهت می توانید برای بدست آوردن کیفیت مطلوب از گرافیک ها در سایتهای مختلف ثبت نام کنید . این حق اشتراک می تواند در محدوده حق اشتراک ماهیانه تا حق اشتراک سالیانه باشد .
تذکر : ابتدا مطمئن شوید که تصاویری که در سایت خود از آنها استفاده می کنید حق کپی برداری از آن مجانی است . متون بکار برده شده در وب سایت یا باید توسط شما ایجاد شود و یا برای دسترسی به آنها باید اجازه داشته باشید . همیشه جملات خود را از لحاظ قانونی بررسی کنید .
ویژگی ALT : ویژگی ALT متون اختیاری در مکانهایی از تصاویر بر روی صفحات HTML ایجاد می کند . گرامر استفاده از ویژگی ALT به شکل زیر دنبال می شود :

ویژگی ALT برای مکان های زیر مهم است :
ویژگی ALT برای مکان های زیر مهم است :
● کاربرانی که گزینه نمایش عکس را در مرورگرهای خود غیر فعال کردند از این طریق می توانند آنرا بخوانند.
● هنگامی که صفحه در حال بارگذاری است کاربر می تواند توصیف آنرا بخواند .
● این گزینه برای کاربرانی که قدرت بینایی یا شنوایی کمی دارند امکانات خوبی ایجاد میکند.
بهینه سازی تصاویر :
یک طراح وب اگر نتواند تصاویر خود را بهینه سازی کند هیچ یک از توانمندیهای Gif و jpg و Png تشخیص داده نمی شود. این اشتباه غلط ازآنجا ناشی میشود که بگویم هیچ یک از این قالبها از دیگری بهتر نیست. در صورتیکه در قبل گفتیم که هر قالب تصویر دارای توانمندی می باشد که آن را منحصر به فرد می کند . به عنوان یک طراح وب باید بیاموزید که چه نوع قالبی را برای ایجاد یک تصویر خوب و جذاب و بدون مشکل به کار برید استفاده از قالبهای Gif یا Jpg شما را به استفاده از تصاویر بهینه مطمئن نمی سازد .
موارد زیر راهنمایی است که شما را در بهینه سازی تصاویر کمک می کند :
● استفاده از رنگهایی که در وب امنیت دارند .
● ایجاد یک لیست از رنگهای ممکن
● استفاده از رنگ های یکدست در هر جایی که ممکن باشد .
● اجتناب از اثرات بصری نامطلوب تا جایی که مقدور است .
● استفاده از امکانات بهینه سازی .
منابع بهینه سازی :
در حال حاضر خیلی از منابع وجود دارند که برای کمک به طرح بهینه سازی تصاویر در دسترس می باشند . روش اصلی برای بهینه سازی, محاسبه کوچکترین مقدار رنگ ممکن و انتخاب قالب فایلی است که می تواند کیفیت رنگ درخواستی شما را ایجاد کند . بیشترین استفاده معمول در بهینه سازی استفاده از نرم افزارهای Photo Shop ، Fire Works ، Image Ready و … می باشد . ۲ روش بهینه ساز معمول دیگر که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند Online Version ، Desktop Version می باشند .
بهینه سازی تصاویر بر روی اینترنت به نوعی نیاز به حق اشتراک سالیانه دارد که این مقدار به طور زیادی بسته به تعداد صفحات و یا عکسهایی می باشد که شما می خواهید آنها را بهینه کنید . بعضی از سرویسهای دیگر مجانی هستند . یک طراح وب بطور ساده یک URL برای تصاویر وارد می کند ، یعنی بر روی سایتی میرود که امکان بهینه سازی برای تصاویر را به ما میدهد. برنامه ای روی سایت برای بارگذاری و بهینه سازی تصاویر آماده می شود .
سپس طراح برای دسترسی به بهینه سازی تصاویر صاحب امتیاز می شود . سرویسهای زیر تصاویر بهینه OnLine ایجاد می کند .
● Gifbot – www.netmechanic.com/accelerate.htm
● Gifwizard – www.gifwozard.com Desktop Image نیز به همان روش ، تصاویر شما را بهینه می کند
تکه تکه کردن عکس و بهم اتصال دادن
روش دیگری که برای کمک به بارگذاری عکسهای بزرگ در زمان کم وجود دارد برش دادن عکس می باشد . برش تکه های متعددی از عکس را در بر دارد . با استفاده از جداول HTML یک عکس می تواند تجدید بنا شده و در پنجره مرورگر بهم پیوند داده می شود . برش ها نمی توانند تغییری در سایز عکس بوجود آورند اما بارگذاری عکس را سریعتر میکنند زیرا کاربر قبل از بارگذاری عکس قسمت هایی از عکس را می بیند.

چند رسانه ای
________________________________________چند رسانه ا ی و وب سایتها
برنامه ریزی کلید موفقیت در ایجاد چند رسانه ای برای وب سایت می باشد . هر چند که زمانی بیش نیست که چند رسانه ای ها ایجاد شده اند اما به کاربردن آن در وب بصورت یک علم کامل نیست .
بکار بردن چند رسانه ای ها بر روی وب با ابزارهای گوناگون و با تکنولوژیهایی امکان پذیر است که همیشه در دسترس نیستند . در این بخش شما می آموزید که چگونه یک چند رسانه ای مفید و کارا را ایجاد کنید . چند رسانه ای محبوبیت زیادی بر روی وب بدست آورده است زیرا پیشرفت آن در تکنولوژی اینترنت به شما این اجازه را می دهد که چند رسانه ای های مختلف را بر روی صفحات وب با هم ترکیب کنید .
این تکنولوژیها توسعه دهندگان وب را به یک رقابت فرا می خواند . پیش بینی کنید که چگونه توسعه دهندگان با نمایش عکس العمل تکنولوژی هایی را بر روی سیستم های گوناگون و مرورگرهای متفاوت به نمایش در می آورند که این امر نیاز به برنامه ریزی و صبر و حوصله و مقدار زیادی آزمایش دارد .

امکانات جاری :
امکانات جاری چند رسانه ای ها بر روی وب مشکل به نظر میرسند و یک طراح وب برای کاربرد این ابزارها و تکنولوژیها کوشش می کند . در آینده تکنولوژیهای جدیدی در گامهایی بلند و پر قدرت ظاهر خواهد شد به هر جهت طراحان امروزی با ۲ عامل بزرگ رو برو هستند که عبارتند از پهنای باند و حمایت مرورگر از تکنولوژی مورد نظر . برای استفاده و لذت از این تکنولوژی جدید به یک پهنای باند بالا و حمایت مرورگر از Plugins و تعداد خاصی از نرم افزارها نیاز داریم . بنابراین طراحان وب باید اندیشه کنند و فریب استفاده از تکنولوژیهای پر زرق و برق در صفحات خود را نخورند، زیرا کاربران استاندارد بر روی ارتباط Dialup هستند و مرورگرهای معمولی از هر نوع تکنولوژی نمی توانند حمایت کنند . این امر به آن معنی نیست که شما نتوانید از تکنولوژی جدید در صفحات خود استفاده کنید ولی باید مراقب باشید که در صورت استفاده خیلی از کاربران خود را محروم می کنید . اگر شما کاربران خود را تعریف کنیدو بدانید که کدام گروهها هستند که برای حمایت از تکنولوژی شما آماده میباشد، دیگر لازم نیست نگران ارتباط با بقیه کاربران خود باشید . بنابراین می توانید از تکنولوژی استفاده کنید که باعث توسعه و پیشرفت سایت شما باشد. بیشتر تصمیمات درباره استفاده از چند رسانه ای ها که ما بعداً در مورد آنها بحث خواهیم کرد در طی برنامه ریزی در حین طراحی سایت آماده می شوند .

عامل زمان :
برای بقیه افکار و انتخاب منابع بدون هیچ گونه محدودیتی برای کاربر یک الگوی جدید ایجاد میکند . برای مثال وقتی یک کاربر برای خرید یک کتاب یا مجله ثبت نام می کند یا مشترک میشود خود را درگیر کرده است چون شخص برای آن کتاب زمان و هزینه گذاشته است بنابراین ترجیح می دهد که به جای خرید کتاب دیگر همان کتاب را بخواند .
ولی در مقابل آن کاربران وب ترجیح می دهند که افکار خود را سریعاً تغییر دهند و به سایت دیگری مراجعه کنند . به هر حال کاربران وب برای وقتشان سرمایه گذاری می کنند . تعیین مقدار زمان میانگینی که کاربران از وب استفاده می کنند مشکل است اما از نقطه نظر یک طراح زمان کاربران بسیار با اهمیت است و این زمان مشخص تا جایی باید محاسبه شود که بتوانید کاربران خود را نگهدارید . انتخاب صحیح چند رسانه ای به حفظ زمان بازدیدکنندگان کمک خواهد کرد و شانس بازدیدهای طولانی و عوامل بالقوه سایت را نیز افزایش می دهد.

________________________________________انیمیشن
انیمیشن یکی از مهمترین مولفه هایی است که وب را از بقیه رسانه ها مشهور تر کرده است . درجات مختلف انیمیشن از تصاویر Gif انیمیشن ساده تا عناصر تعبیه شده سه بعدی و محیط های مجازی می توانند دسته بندی شوند و به محسوس شدن حس حرکت و درگیر کردن تعدادی از کاربران کمک میکند. بعضی اوقات از این انیمیشن ها برای جلب توجه و در مواقع دیگر برای شرح و تفصیل مفاهیم استفاده می شود . طرح و ابزار هدفمند نه تنها فواید انیمیشن را از مسیر خود منحرف نمیکند بلکه به ارزش آن نیز میافزاید.بیشتر انواع انیمیشن های پایه Gif Animated و فایلهای Macromedia Flash می باشند .
Animated Gif فایلهای (Gif Animator ) :
در قبل گفتیم که یک فایل انیمیشن از جمع آوری عکسهای ساکن و حرکت آنها در توالی رشته با سرعت و تکرار طراحی شده است . خیلی از لوگوها با Gif Animated طراحی شده است . اغلب آگهی ها فایلهای Gif هستند که خود با حرکتشان برای آگهی چرخش ایجاد میکنند . فایلهای Gif Animator برای نمایش اطلاعات اضافی در مکانی مانند صفحه نمایش می توانند خیلی مفید باشند و توانایی جلب نظر کاربران را نیز دارند و حرکت را در فرم قالب عادی به صفحات ساکن اضافه می کند .
رویدادهای ماوسی Rollovers :
رویدادهای ماوسی حرکتی است که با رد شدن مکان نمای ماوس بر روی مکانهای معین صفحه ایجاد حرکت میکند. به طور معمول رویدادهای ماوسی همراه با المانهای Navigation کاربرد دارند و آنها با نشان دادن عکس العمل نسبت به عملیات کاربر ، کاربر را درگیر می کنند و با کاربر بصورت متقابل عمل می کنند و نیز بعضی از عناصر را بصورت ابر اتصال نشان می دهند . در حالت عادی ابر متن هایی که در صفحه بصورت پیش فرض قرار دارند به رنگ آبی هستند و زیر آنها خط کشیده شده است و این روش ظاهر صفحه را کمی متفاوت میکند.
فایلهای Flash :
Macromedia Flash بطور چشمگیری مورد قبول همگان قرار گرفته است. Flash یک فرم جدیدی از انیمیشن را که در قبل ایجاد آن آسان نبود , معرفی می کند و در حالی که پهنای باند را حفظ می کند رسانه ای غنی عرضه می کند .
اجتناب از Animation :
اسکرول کردن متن ها یکی از انواع انیمیشن هایی است که کاربران مایل به استفاده از آن نیستند . برای دادن اطلاعات خیلی مهم نباید اسکرول ایجاد شود زیرا احتمالا کاربران توجه کمی به آنها خواهند کرد .
صوت
صوت متفاوت از بقیه مندرجات است و کاربران برای دریافت آن رسانه به نوع نمایش استناد نمی کنند و محدودیت های سایز مانیتور ، سیستم عامل و عمق و بیت رنگی نیز در آن وجود ندارد .
اصوات می توانند به دو روش جداگانه انتشار داده شوند . کاربر باید صوت را بارگذاری کند و سپس مراحل اجرا آن سیستم شروع می شود و یا فایل صوتی می تواند در قالب رشته ای توزیع شود . کیفیت اجرای هر فایل ضبط شده وابسته به مراحل و قالبهای استفاده شده و کیفیت دستگاه خروجی سیستم کاربر برای فایل دیجیتالی می باشد
بارگذاری صوت :
اولین صورت Audio در وب بارگذاری آن فایل می باشد . یک فایل می تواند در یک صفحه وب تعبیه شود و همراه با سایر فایلها مانند عکسها بارگذاری شود . باید در نظر داشته باشید که زمان بارگذاری فایلهای صوتی بزرگ زیاد است و بر خلاف فایلهای متنی نیاز به حافظه بیشتری برای ذخیره و اجرا دارند . زمان بارگذاری یک فایل صوتی در مقایسه با زمانی که آن فایل اجرا می شود زیادتر است و این مورد برای کاربران خیلی مناسب نیست . فایلهای صوتی تعبیه شده از بقیه قالبهایی که به کاربر برای بارگذاری اجازه نمی دهد متفاوت است . آنها جزء مولفه های ضروری سایت هستند و غیر قابل تفکیک می باشند . توصیه میشود فایلهای صوتی را تعبیه نکنید و به جای آن به کاربر اجازه دهید که خود آنها را بارگذاری کند و گوش دهد . در حال حاضر یک فایل تعبیه شده صوتی همراه با متن در وب استفاده می شود فایل Flash می باشد . فایلهای Flash فایلهای صوتی را بی اندازه در سایز کوچک می کنند و بصورت جریانی برای کاربر تبدیل می کنند و زمان بارگذاری آن را برای کاربر کاهش می دهند .
جدول زیر فایلهای صوتی و پسوندهای آن را نشان می دهد :
File Name Extention File Type
aiff Macintosh Native Format
.au Unix Native Format
.mid Midi Format,Produces Smal Files Size by Creating Music algorithms
.mov Quick time format , support both audio and video
.wav Windows native format
.swf Shock Wave / Flash Format

انتشار صوت :
مزیتی که در روش انتشار صدا با فایلهای صوتی بارگذاری شده است این میباشد که کاربر مجبور نیست که به فایل گوش دهد. به مجرد آنکه اتصال با سرور منتشر کننده صدا برقرار می شود یک حافظه موقت ایجاد می شود . فایل صوتی اجرا میگردد . یک فایل صوتی ۱۰ MB را در نظر بگیرید ، بارگذاری آن با یک ارتباط با خط تلفن غیر ممکن است . در این نوع قالبها فایل زمانی که بارگذاری می شود می تواند اجراء شود و زمان انتظار برای تحویل آن به کاربر کاهش می یابد . نمایش زنده قالبهای صوت برای انتشار تکنولوژی مفید می باشد . گوش دادن به یک فایل صوتی بصورت Online که در همان زمان کاربر منتشر می شود می تواند با گوش دادن به رادیو قابل مقایسه باشد . وقتی انتقال جریان صورت می گیرد بارگذاری کامل میشود و سپس در حافظه ذخیره می شود . شبکه جریان صوت را به صحنه هدایت می کند . Real Palayer این توانایی را دارد که جریانی از فایلهای صوتی ویدوئویی را از میان ارتباط آهسته ۲۸٫۸ kb با کیفیت قابل قبولی اجرا کند.

ویدئو :
ویدئو در گسترش تکنولوژی Multimedia می باشد که در وب مورد استفاده قرار می گیرد تاثیر بسزایی دارد . در حال حاضر ویدئو برای کاربرانی که از Dialup استفاده می کنند از کیفیک خوبی برخوردار نیست . دیدار هر سایت های جدید و بزرگ مثالهایی از فایلهای ویدئویی جاری که با استفاده از Real Player و Media Player و … سایر برنامه ها اجرا می شود را ارائه می کند .
در اینتکنولوژی از( ویدئو) بطور معمول قدر تفکیک کمی دارد . حرکت قاب آنها کند و دارای عدم تعادل است و در ابعاد نیز کوچک هستند ولی اکثر اوقات به طور معمول قابل مشاهده و فهم هستند .
مانند صوت فایلهای ویدئو نیز می تواند بارگذاری و اجرا شود و بصورت جریانی به سمت کاربر جاری شود و پس از قطع جریان با نرم افزارهای اجرا کننده اجرا شود .
انتخاب ویدئو و استفاده از آن با زیاد شدن پهنای باند افزایش یافته است . ویدئو کنفرانس ، تبدیل کنندگان داده در وب ، دوربین های وب به عنوان وسایل حمل و نقل در وب مورد استفاده قرار می گیرد .
ویدئو بر روی وب نباید برای اشخاصی که در خارج از شبکه مثل LAN یا اینترانت هستند اجباری باشد . شما باید اتصالاتی ایجاد کنید و با ایجاد آنها به کار اختیار دهید که خود را انتخاب کند . برای کلیپ های ویدئویی باید زمان اختیاری رادر حدود چند دقیقه برای انتشار صوت برای کمک به حفظ پهنای باند و بارگذاری، زمان ایجاد کنید .

Internet TV :
Internet TV هنوز به عنوان یک جزء محکم و ثابت توسعه پیدا نکرده است و عموما هنوز به عنوان وسیله ای برای ارتباط مردم با اینترنت نیست ولی بیشتر کارشناسان بر این باورند که این کار به زودی انجام خواهد شد . به طور معمول میکروسافت این تکنولوژی را داراست که نام آن Web TV می باشد و قسمتی از استراتژی آن افزایش سود برای مصرف کننده می باشد . کنترل این وسیله شبیه به جعبه کابل و ارتباط با اینترنت با یک سرعت خط بالا می باشد . برای استفاده از Web TV کاربران نیاز به یک خط تلفن برای ارتباط با تلویزیون بر روی اینترنت دارند . به محض ارتباط کاربران می توانند تمام اعمال خود را مانند موج سواری در دریا بر روی اینترنت انجام دهد . کاربران می توانند از یک سایت دیدن کنند و تمامی عکسهای آن را مشاهده کنند و عکس العملهایی نیز برای کاربران در نظر گرفته شده که کاربران میتوانند محصولات در دسترس داخل سایت بازدید کنند . شرکتهایی مثل سونی و فیلیپس در این تکنولوژی با Web Tv – www.webtv.net متحد هستند .

________________________________________
اهداف یک سایت چند رسانه ای
چند رسانه ای ها مندرجاتی پر محتوا ایجاد می کنند و روشهایی را برای شرح اطلاعاتی که مقصود آن واضح نیست بیان می دارند . در اوایل پیدایش چند رسانه ای وب متخصصان خبره وب آنقدر از این رسانه شگفت زده شده بودند که رسالت بزرگتر پیام آن را از یاد برده بودند . روشن کردن اهداف چند رسانه ای وب سایت قبل از ایجاد اولین صفحه یا ایجاد توالی انیمیشن سیار مهم است . در ابتدای کار با چند رسانه ای ها همیشه سئوالات زیر را از خود داشته باشید .
۱- کاربران شما چه کسانی هستند، پیام شما برای آنها چیست ؟
۲- تنظیمات یا بر هم کنش یا رابطه تقابل باید چگونه باشد ؟
۳- کدام یک از المانهای چند رسانه ای برای بر هم کنش و تکمیل پیام شما لازم هستند ؟
۴- کدام نوع از ابزارو چه نوع مهارتی جهت ایجاد المانهای چند رسانه ای و ایجاد مطالب وب سایت نیاز دارید ؟

به عبارت دیگر هنگامی که کاربران سایت شما می بینید می خواهید چه عملی انجام دهند ؟ آیا می خواهید جسته گریخته مندرجات را بخوانند ؟ خرید کنند ؟ پژوهش کنند ؟ یا در سیستمهای بروز شده ثبت نام کنند؟

سرانجام در نظر داشته باشید که :
– کاربران بعد از ورود در یک وب سایت و قبل از خروج از آن مایل به پر کردن یک فرم خواهند بود و یا به ثبت نام در صفحه مهمان ترغیب خواهند شد . کاربران برای اطلاعات مربوط به محصولات فهرست شده از طریق Email ها یا تلفن های بدون صرف هزینه یا پر کردن فرم های اختیاری در خواست خرید می دهند . – ممکن است کاربران در جملاتی که در مورد کارتها میباشد ثبت نام کنند.

اساس طراحی یک سایت چند رسانه ای :
طراحان یک وب سایت چند رسانه ای باید المانهای خود را در صفحه ارائه دهند . بنابراین باید انتظارات کاربران را تأمین کنند . هماهنگی این انتظارات وظایف ساده ای نیست و باید برای پیشبرد آن با یک سیستم توسعه یافته برنامه ریزی شود .
مسائل مطرح شده به شرح ذیل است :
● آیا ساختار Navigation وب سایت چیست ؟
● از فرم ها استفاده می شود ؟
● هدف شما از مشاهده استعدادهای کاربران شما چیست؟
● کاربران با چه سرعتی در اینترنت ارتباط پیدا کنند و از چه سیستم عاملی باید استفاده کنند ؟
● آیا فقط باید سایتهایی با متن تنها و عکسهای با کیفیت پائین ایجاد شود ؟
● آیا Plug ins آسان و ضروری در دسترس می باشد ؟
● در کدام قسمت صفحه اتصالی برای Plug ins در نظر می گیرید ؟
● آیا در سایت خود Plug ins که با اتصال آن کاربران به صفحه دیگر هدایت شوند ایجاد کردید؟
● چگونه کاربران به سایت شما باز می گردند ؟

چشم انداز و تنظیمات :
در طراحی سایت های دارای چند رسانه ای ها , مکانهای عکس و تصاویرخود و چند رسانه ای ها بصورت تصادفی می باشند . برگزیده های زیر را از کتاب David Siegel’s در نظر بگیرید .

ایجاد یک وب سایت کشنده :
طراحان وب باید بطور دقیق موقعیت و ارتباط بین تمامی المانها را بر روی صفحه مشخص کنند و تمرکز و کنترل خوبی روی ساختار صفحه داشته باشند . سایتها از مجازها و موضوعات بصری برای راهنمایی و دادن آگهی استفاده می کنند و تجربه خوبی مانند موج سواری از دیدن اولین صفحه به آخرین صفحه ایجاد می کنند . به عبارتی طراحان سایتهای چند رسانه ای تولیدات خود را در جهت تمرکز و ایجاد بر مدلهای ذهنی روشن کاربرانی که بتوانند نقل کنند و واکنش نشان دهند به انجام می رسانند .
نظر به اینکه مندرجات سایت در حال تغییر است، باید ساختار و عمل آنها به شکل ثابتی باقی بماند، مخصوصا اگر شما انتظار داشته باشید که کاربران دوباره به سایت شما باز گردند . بر خلاف خیلی از باورها بیشتر مردم نمی خواهند که در هر بار بازدید مندرجات سایت شما را باز آموزی کنند .

فعل و انفعالات کاربران :
وب کاران حرفه ای می توانند مندرجات سایت را از میان تعدادی مدلهای قابل قبول انتشار دهند که بیشترین موفقیت از آن مدل مارپیچی است و سه جزء اصلی دارد : علایق Farorites، فعالیتها Activities، تجزیه و تحلیل Analys . هر کدام از این المانها به صورت پی در پی و تا جایی که تجربیات کاربران کامل شود یا کانالهای مسیر یابی سایت جستجو شود. چگونه یک وب سایت می تواند با زمینه سازی تصاویر اصلی و ایجاد منوها و هدایت کاربران به اهداف در خواستی کاربران را جذب کند؟
به خاطر داشته باشید که بیشترین تمرکز کاربران در مطالب وب سایت شما است . اگر کاربران از مطالب سایت لذت ببرند در اینصورت احتمال آنکه دوباره به سایت شما بازگردند بیشتر می شود .
برای مثال کاربرانی که بر روی سایت های با کیفیت بالا در حال بازدید و بررسی هستند ، اغلب از گذر زمان غافل می شوند. این نوع تفکر برای مشتریهای بعدی شما مخصوصا برای کسانی که قصد خرید نیر دارند مطلوب است .
یکی از اهداف وب کاران حرفه ای ایجاد تجربیاتی است که پتانسیل طبیعی مشتریان را کشف و توسعه می بخشد . تحقیقات روانشناسی در مورد کسانی است که به این مراحل رسیدند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 17700 تومان در 130 صفحه
177,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد