بخشی از مقاله


قرص هاي چربي سوز اغلب داراي کافئين و افدرين هستند و براساس اين دو ماه باعث افزايش مصرف کالري مي شوند.
افدرين (EPHEDRINE) باعث انبساط (باز شدن) ريه ها مي شود و بعنوان دارو در بيماري آسم و سرماخوردگي تجويز مي شود. اين ماده باعث افزايش اکسيژن رساني به خون مي شود. هنگامي که مقدار اکسيژن در خون بيشتر باشد، انرژي بيشتري در سلول ها توليد مي شود ، يعني انرژي بيشتري مي سوزد.

همچنين ضربان قلب و فشار خون را افزايش مي دهد و باعث گرم شدن بدن در حين ورزش مي شود. باعث کاهش اشتها مي شود و مانند يک ديورتيک عمل مي کند ، يعني باعث افزايش دفع ادرار مي شود.
اگر شما آسپرين يا يک نوع داروي قلبي يا نوع ديگري از داروي ضد آسم (غير از افدرين) را مصرف مي کنيد، يا اينکه نسبت به کافئين حساسيت داريد، نبايد از قرص هاي چربي سوز استفاده کنيد، زيرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک مي شود.

کافئين به همراه افدرين باعث افزايش توليد گرما در بدن مي شوند. تحقيقات نشان داده اضافه کردن آسپرين به مواد حاوي کافيئن و افدرين، توليد گرما را بيشتر مي کند. هنگامي که دماي قسمت مرکزي بدن افزايش يابد، شما به طور خودکار انرژي بيشتري مي سوزانيد.
داروهاي چربي سوز به علت کاهش سريع وزن، خيلي استفاده مي شوند ، ولي بايد بگويم که بعضي افراد به اين داروها خوب پاسخ نمي دهند. اگر شما آسپرين يا يک نوع داروي قلبي يا نوع ديگري از داروي ضد آسم (غير از افدرين) را مصرف مي کنيد، يا اينکه نسبت به کافئين حساسيت داريد، نبايد از قرص هاي چربي سوز استفاده کنيد، زيرا باعث نامنظم شدن ضربان قلب، مشکل شدن تنفس و بروز حملات دردناک مي شود.
پس در مصرف اينگونه داروها احتياط کنيد و از مصرف بي رويه و خودسرانه آنها اجتناب کنيد و تحت نظر پزشک يا متخصص تغذيه اين داروها را مصرف کنيد

چربی سوزهای غیر مجاز، کلن بوترول
امروزه با بالا رفتن سطح رفاه در جوامع بشری تناسب اندام نیز گویا به یکی از نیازهای دست اول و انکار ناپذیر بشر بدل گردیده است.
بدن آدمی همواره به فکر روز مبادا بوده و برای اینکه انرژی کافی در انبار مهمات خود داشته و برای اینکه همواره دسترسی به انرژی کافی داشته باشد سهمی از انرژی و سهمی از کالری وارد شده به بدن در طول روز را به صورت چربی در بدن ذخیره کرده و چربی های ذخیره شده در بدن را نیز در ناحیه باسن ها و پهلوها ذخیره می کند.

شدت و آهنگ ذخیره شدن چربی بدن افراد مختلف اعم از زن و مرد یکسان نبوده و شدت چربی سازی بدن افراد مختلف باهم تفاوت هایی را داشته است.
امروزه کم شدن تحرک و کاهش فعالیت های جسمی بشر نیز مزید بر علت شده و موجب شده است تا بدن زمینه فراهم تری برای ساخت و ذخیره کردن چربی در اختیار داشته باشد و موجب شده است تا مشکل چاقی به عنوان یکی از مشکلاتی که سلامت و همچنین تناسب اندام بشر را بر هم زده است مطرح شود.
روش های مختلفی برای فرار از دست چربی های زاید و برای زدودن این انبارهای انرژی از پهلوها توصیه شده است که از آن جمله می توان به تمرینات هوازی مناسب و رژیم های غذایی اشاره کرد.
رژیم های غذایی کنترل شده میزان کالری وارد شده به بدن را حد معقولی کاهش داده و فعالیت های هوازی نیز موجب افزایش تحرک بدن شده و فعالیت های چربی سوزی بدن را تشدید می کنند.
اما این دو شیوه که اولی مرتبط با تغذیه بوده و دومی نیز مرتبط با تمرین می باشد مکمل هم بوده و به تنهایی کارایی چندانی از خود نشان نداده اند و این در حالی است که به کار بستن این دو باهم نیز عموما از عهده هر کسی بر نمی آید.

از این رو نیز امروزه روش های مختلفی اعم از مجاز و غیر مجاز که برخی از این روش ها نیز جنبه تجارتی و تزئینی داشته و تنها تنها برای کسب درآمد بوده و کارایی چندانی از خود نشان نمی دهند ابداع شده و به بشریت امروز هدیه شده است!

سونا خشک و بخار
برخی از افراد به غلط تصور می کنند که با اقامت های طولانی مدت در سونا های خشک و بخار می توان بدن را لاغر کرده و از شر چربی های زاید در امان ماند و یا چربی های زاید را از بدن زدود.
اقامت در سونا و حرارت دادن به بدن موجب دفع آب از بدن شده و شاید برای کسانی که باید از فیلتر وزن کشی برای شرکت در مسابقات رد شوند معقول و قابل قبول باشد اما برای کسانی که به دنبال لاغری پایدار بوده و یا به دنبال حذف واقعی چربی از بدن هستند ارزشی نخواهد داشت.
دفع آب از بدن اگر چه موقتا به کم شدن وزن بدن و به کاهش سایز بدن می انجامد اما با نوشیدن چند لیوان آب دوباره به سر وزن سابق بر خواهید گشت.
نتیجه می گیریم که این قبیل روش ها برای تشدید فرایند چربی سوزی و برای رسیدن به تناسب اندام پایدار عملا بی فایده خواهد بود.

کمر بندهای لاغری
ما اصولا در مبحث لاغری و چربی سوزی مبحثی به نام چربی سوزی موضعی و لاغری موضعی نداریم. یعنی هرگز نمی توان فعالیت های چربی سوزی بدن را در یک قسمت خاص از بدن متمرکز کرد.
اصول کار کمربندهای لاغری بر این پایه استوار بوده است که این کمربندها با دادن حرارت به پهلوها موجب تبخیر آب این ناحیه شده و موقتا موجب کاهش سایز این نقطه از بدن می شوند. مطمئنا با نوشیدن چند لیوان آب و با آبگیری دوباره بدن، این قسمت از بدن نیز دوباره به سایز اولیه خود باز خواهد گشت.

برخی دیگر از این کمربندها نیز به کمک لرزش هایی که در ناحیه ایجاد می کنند موجب شل شدن چربی ها و موجب رانده شدن این بافت های مزاحم به سمت بافت های مجاور شده و موقتا از سایز بدن کم می کنند.
روش کار این کمربندها بر هر پایه ای که استوار باشد این ابزار کمترین تشدیدی در فرایند چربی سوزی واقعی ایجاد نکرده و هرگز موفق به سوزاندن چربی های زاید بدن نمی شوند.
زمانی هم که بدون سوزاندن چربی های زاید قصد رسیدن به تناسب اندام داشته باشیم یقینا نمی توانیم به پایدار بودن و ماندگاری چنین تناسب اندامی که چندان هم محسوس نیست دل ببندیم.

مکمل ها و قرص ها
امروزه مکمل و قرص های متنوع و گوناگونی را نیز عرضه کرده و مدعی می شوند که این محصولات لاغری پایدار را برای متقاضیان خدمات لاغری به ارمغان آورده و فرد را بی نیاز از ورزش و رژیم های غذایی به تناسب اندام ایده آل خود می رساند.
برخی از این مکمل های غذایی تنها و تنها در صورتی که فرد از رژیم های غذایی و از تمرینات هوازی مناسب بهره گرفته باشد تاثیر بسیار ملایم و خفیفی در تشدید فرایند چربی سوزی از خود نشان می دهند اما در اغلب موارد این قرص ها و مکمل ها که تبلیغات سنگینی نیز مخصوصا در ماهواره ها بر روی آنها انجام می شود عملا تجارتی بوده و کمترین کارایی مثبتی از خود بروز نمی دهند.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید