دانلود مقاله کاربرد کنترل کیفیت در صنایع شوینده و بهداشتی

word قابل ویرایش
50 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

-۱ مقدمه
انسان از ابتدا برای زدودن پلیدیها از تن، جامعه، مسکن، اشیاء و ادوات خود از آب استفاده می نموده و این حلال پاک کننده، همگانی، فراوانی، فراوانی و ارزانی، هزاران سال متداولترین وسیله شستشو برای بشر بوده است. یکی از ویژگیهای بارز بشر متمدن، علاقه مندی قطری او به برطرف کردن پلیدیها و بوی ناخوشایند حاصل از آن و جایگزین ساختن آن با رایحه

خوش بوده است. در واقع هنگامی که نخستین طلیعه تمدن در جهان پرتو افکند، انسان همواره به نظات شخصی و آراستگی ظاهری خود بویژه در ارتباط با همنوعان خود بها داده است. این روند که از استحمام در جریان رودخانه ها و دریاچه ها آغاز شد به موازات پیشرفت تمدن، راه ترقی و تعالی پیمود و صنایع شوینده و بهداشتی حاصل این تکامل است.
اینک بطور مختصری به وضعیت این صنایع و مقایسه میزان مصرف سرانه آن در ایران می پردازیم:
صابون

در ایران حدود ۲۱۰ واحد تولید کننده صابون با ظرفیت اسمی حدود -/۲۹۰۰ تن در سال وجود دارد که انواع صابونهای آرایشی، بهداشتی، صنعتی، صابون، مایع و صابون بچه تولید می کنند در سالهای اخیر به دلیل کمبود مواد اولیه و سایر مشکلات تنها از ۲۵ % ظرفیتهای نصب شده استفاده کرده اند. طبق آمار موجود، مصرف سرانه صابون طی سالهای اخیر ۷۵/۰ کیلوگرم برآورد شده و در مقایسه با کشورهای پیشرفته صنعتی و مطابق آمار، مصرف سرانه این محصول در آمریکا ۹/۱ کیلوگرم و در ژاپن ۸/۱ کیلوگرم بوده است.
پودر

در ایران شوینده های مرکب بصورت پودرهای بسته بندی شده از سال ۱۳۳۰ به تدریج وارد گردیده و به مصرف کنندگان معرفی شد. اولین محصول تجارتی با نام «فاب» به بازار ایران عرضه شد و سپس محصولات مشابهی یکی پس از دیگری وارد گردید و بتدریج مصرف‌کنندگان به مزایای آنی پی برده و مصرف این محصولات سیر صعودی تندی را در پیش گرفت. در سال ۱۳۳۸ اولین کارخانه‌ی تولیدی شوینده با ظرفیت ۷۵۰ تن در سال شروع به کار نمود و سپس واحدهای تولیدی دیگر به ساخت و عرضه آن پرداختند. در حال حاضر پنج واحد تولیدی مجاز شناخته شده در سطح کشور وجود دارد که سه واحد در تهران، یک واحد در ساوه و یک واحد در قزوین به تولید پودر مبادرت می نمایند که عبارتند از: پاکسان، پاک وش، تولیپرس ، نیکان شیمی و پاکنام . ظرفیتهای اسمی نصب شده آماده بهره برداری حدود ۸۰۰/۳۴۷ تن در سال است که بعلت مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه مورد نیاز، طی سالهای اخیر زیر ظرفیت تولیدی و با ۵/۴۷ درصد ظرفیت اسمی کار کرده اند.

لازم به ذکر است که شرکتهای پاکنام و پاک وش طرح افزایش تولید خود را به ترتیب تا ۷۲۰۰۰ تن و ۳۶۰۰۰ تن در دست اقدام دادند و با احداث یک واحد تولیدی توسط شرکت شیمیایی بهداشتی با ظرفیت -/۱۰۰ تن که در سال ۷۴ به بهره ورداری رسیده است ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی به -/۵۳۰ تن خواهد رسید.

طبق آمارهای منتشر شده، مصرف سرانه پودر در سالهای اخیر ۲/۳ کیلوگرم بوده که بسیار پایین تر از استانداردهای بین المللی است. میانگین مصرف سرانه پودر در کشورهای پیشرفته بالاتر از ۱۰ کیلوگرم و میانگین مصرف سرانه پودر که از سوی سازمان جهانی بهداشت اعلام گردیده است، حدود ۷ کیلوگرم برای هر نفر بوده است.

جدول زیر مصرف سرانه پودر صابون را در ایران و جهان نشان می دهد.
نام کشور صابون پودر جمع
انگلستان ۰/۲ ۶/۱۰ ۶/۱۲
فرانسه ۹/۰ ۵/۱۱ ۴/۱۲
آمریکا ۹/۱ ۳/۱۰ ۲/۱۲
کره جنوبی ۰/۵ ۱/۶ ۱/۱۱

یوگسلاوی ۸/۰ ۲/۹ ۰/۱۰
روسیه ۶/۳ ۳/۶ ۹/۹
سوریه ۲/۲ ۰/۵ ۲/۷
ایران ۷۵/۰ ۲/۳ ۹۵/۳
بنگلادش ۳۴۷/۰ ۰۲/۰ ۳۷/۰

جدول ۱-۱ آمار مقایسه ای مصرف سرانه مواد پاک کننده در جهان بر حسب کیلوگرم در سال
خمیردندان

در حال حاضر تعداد ۳۹ واحد تولیدی خمیردندان در سطح کشور وجود دارد که در استانهای تهران، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی واقع هستند. تعداد زیادی از این واحدها هنوز موفق به دریافت پروانه ساخت نشده و خمیردندان تولید نمی کنند. ظرفیت اسمی واحدهای فعال حدود ۷۶۰۰ تن در سال می باشد که در چند سال اخیر به علت مشکلات مختلف با ۲۰% ظرفیت اسمی فعالیت داشته اند.
۲-۱ تعریف مسئله
تقریباً اکثر بیماریهای شناخته شده به دلیل عدم رعایت از اصولی ناشی می‌شود که آنرا بهداشت پوست و بدن می نامند. یکی از تحولات مهم توسعه علوم و تکنولوژی که چهره جهان را دگرگون کرده است کاربرد محصولات مدرن شوینده و بهداشتی است که منجر به افزایش سطح بهداشت جوامع و کاهش انواع بیماریهای جسمی افراد شده است. گسترش بهداشت عمومی و بالا بردن میزان درصد سلامت مردم یکی از اهداف مهمی است که دولتها در هر کشوری دنبال می کنند. بگونه ای که امروزه شاخصهایی از قبیل امید زندگی (میزان متوسط عمر)، نرخ زاد و ولد، مرگ و میر، تعداد مراکز بهداشتی و بیمارستانها و … از معیارهای اصلی ارزیابی کشورهاست. به تجربه ثابت شده است که هزینه های صرف شده برای گسترش بهداشت عمومی بسیار کمتر از هزینه هایی است که بابت بیماریهای عدم مصرف این هزینه ها پرداخت. بطور مثال عدم تأمین کافی و مصرف محصولات شوینده و پاک کننده نظیر صابون و پودر در جامعه باعث شیوع انواع بیماریهای پوستی، قارچی، انگلی و باکتریهای می شود و عدم تأمین کافی و مصرف محصولات بهداشتی نظیر خمیردندان باعث شیوع انواع بیماریهای دهان و دندان و به تبع آن انواع بیماریهای معده و قلبی و … می شود و هزینه هایی که در جامعه باید برای علاج این بیماریها و تأمین انوع داروهای مرتبط با آن متحمل شود، بیشتر از هزینه هایی خواهد بود که برای تأمین کافی و در مصرف مواد پاک کننده می‌شد.

با توجه به اهمیت محصولات شوینده و بهداشتی و با عنایت به افزایش روزافزون جمعیت کشور، میزان تقاضا برای این محصولات روز بروز افزایش می یابد.
با توجه به اهمیت توسعه و گسترش صنایع شوینده و بهداشتی و با توجه به اینکه بیش از ۹۰% از مواد اولیه مصرفی این صنعت از خارج وارد می گردد لزوم استفاده از روشهای کنترل کیفیت آماری جهت بهبود مرغوبیت تولیدات صابون، پودر و خمیردندان، به نحوی که فرآورده های صنعت فوق دارای فاکتورهای اساسی کیفیت که در ارتباط با سلامت جامعه است، بوده باشد، بیش از بیش احساس می شود. استفاده مناسب از شیوه های بازرسی برای رد یا قبول مواد اولیه، محصولات ساخته شده و همچنین استفاده از نمودارهای کنترل در طول فرآیند تولید موجبات جلوگیری شد دوباره کاری و ضایعات مواد اولیه، محصولات ساخته شده و انرژی را فراهم کرده، باعث کاهش هزینه‌های تولید مربوط به آن و افزایش مهم بازار (از طریق رضایت مصرف کننده) می شود. طبعاً صرفه جوییهای ارزی فراوانی بدنبال خواهد داشت.

همچنین صنعت شوینده و بهداشتی کشور ما در طول تاریخ گذشته خود با سربلندی و بطور عملی ثابت کرده است که قدرت در اختیا گرفتن بخشی از بازار صادرات بین المللی و منطقه ای را دارد و در این راستا و با توجه به دسترسی مشتریان خارجی به انواع محصولات بین المللی، رقابت در چنین بازارهایی مستلزم عرضه‌ی شوینده هایی است که سلیقه های مختلف منطقه‌ای را راضی نماید و از دیدگاه مدیریت استراتژیک، کیفیت بعنوان مهمترین و موثرترین عامل در عرضه رقابت داخلی و بازارهایی بین المللی و بعنوان ابزاری جهت افزایش سهم بازار و سودآوری مطرح می باشد.

۳-۱ فرضیه ها
در انطباق با مسئله مورد نظر و موارد مذکور در فوق، فرضیات مورد بررسی در این تحقیق بصورت زیر تعریف شده اند:
فرضیه اصلی:
کاربرد تئوریها و فنون کنترل کیفیت آماری در صنایع شوینده و بهداشتی باعث تحت کنترل درآمدن فرآیند تولید می شود.
فرضیه فرعی:

کاربرد تئوریها و فنون کنترل کیفیت آماری باعث کاهش در کل هزینه‌های تولید می شود.
۴-۱ هدف تحقیق
هدف اصلی از تحقیق، نحوه بکارگیری تئوریها و روشهای کنترل کیفیت آماری در صنایع شوینده و بهداشتی است. بطور دقیق تر اهداف زیر از نگارش پایان نامه دنبال شده است.
۱٫ بررسی وضعیت کنترل کیفیت در ایران بخصوص وضعیت کنترل کیفیت در صنایع شوینده و بهداشتی مدیران
۲٫ تعیین اندازه نمونه و روش نمونه برداری

۳٫ چگونگی تهیه و استفاده از نمودارهای کنترل و همچنین ارائه نوع مناسب نمودارهای کنترل با توجه به نوع خصوصیات تحت کنترل
۴٫ چگونگی استفاده از روشهای بازرسی جهت رد یا قبول مواد اولیه و محصولات ساخته شده
۵٫ تعیین نقاط اصلی و مهم که در فرآیند تولید محصولات شوینده بهداشتی تحت کنترل قرار می گیرد.
۶٫ سازماندهی مناسب برای قسمت کنترل کیفیت
۵-۱ روش تحقیق
محصول صابون
۱٫ تهیه ۳۰ نمونه تصادفی جهت رسم نمودارهای کنترل برای درصد رطوبت صابون
۲٫ تهیه ۳۰ نمونه تصادفی جهت رسم نمودارهای کنترل برای وزن صابون حمام
محصول پودر دستی
۱٫ تهیه ۳۰ نمونه تصادفی جهت رسم نمودارهای کنترل برای درصد رطوبت پودر
۲٫ تهیه ۳۰ نمونه تصادفی جهت رسم نمودارهای کنترل برای وزن پودر دستی
۳٫ تهیه ۳۰ نمونه تصادفی جهت رسم نمودارهای کنترل برای درصد اکتیو پودر

خمیردندان
۱٫ تهیه ۳۰ نمونه تصادفی جهت رسم نمودارهای کنترل برای وزن خمیردندان
پس از انتخاب نمونه های فوق کلیه آزمایشات شامل درصد رطوبت صابون و پودر دستی، درصد اکتیو پودر، توزین قالبهای صابون، جعبه های پودر دستی و تیوبهای پر شده خمیردندان توسط آزمایشگاه کنترل و واحد کنترل کیفیت انجام گرفت. سپس داده های حاصل از نمونه ها و آزمایشات وارد نرم افزار Statgraphic گردیده و ۱۸ نمودار X (میانگین) ۱۰ نمودار R (دامنه تغییرات)، ۱۳ نمودار (انحراف معیار) و ۱۱ نمودار توانایی (قابلیت) فرآیند تهیه گردید. همچنین جهت مشخصه های مورد بررسی با استفاده از مصاحبه با مدیران، مهندسان و سرپرستان خطوط تولید، ۶ نمودار و معلول برای مشخصه های وزن، درصد رطوبت و اکتیو پودر، صابون و خمیردندان رسم شد. در فصل نمودارها شرح داده می شود.
۶-۱ مشکلات و محدودیتهای انجام دقیق

همانند هر پژوهش عملی دیگر، مشکلات عمده اجرای تحقیق، محدودیت دسترسی به منابع و اسناد و اطلاعات بصورت کافی است. فورمولاسیون محصولات صنایع شوینده و بهداشتی سری بوده و آزمایشات مربوط به مشخصه های مورد بررسی محصولات در این صنعت شدیداً تخصصی است در نتیجه اخذ اطلاعات و نتایج آزمایشات، زمان زیادی از وقت پژوهشگر را بخود اختصاص داد.

۱-۲ مقدمه
شرکت نیکان شیمی یکی از شرکتهای تابعه شرکت توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) می باشد که به منظور آشنایی بیشتر، ابتدا به تاریخچه مختصری از شرکت توسعه صنایع بهشهر و شرکتهای تحت پوشش آن اشاره و سپس تاریخچه و تولیدات شرکت نیکان شیمی مختصراً توضیح داده می شود.
۲-۲ تاریخچه شرکت توسعه صنایع بهشهر

شرکت توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) در سال ۱۳۴۹ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و از سال ۱۳۵۳ در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است. موضوع شرکت بر طبق اساسنامه سرمایه گذاری در سهام شرکتها از طریق خرید و فروش سهام آنها خرید و فروش اوراق بهادار و مشارکت در بانکها و سایر شرکتها می باشد. شرکت توسعه صنایع بهشهر اولین شرکتی است که سهام آن در راستای سیاست خصوصی سازی از سوی دولت به عموم واگذار گردیده است.
۳-۲ تاریخچه شرکت نیکان شیمی

این شرکت در ابتدا به صورت یک کارگاه تولیدی کوچک و با سطح تولید پایین در سال ۱۳۳۰ شروع به کار کرد و در سال ۱۳۴۱ با عنوان شرکت تولیدی سمن و تحت شماره ۸۴۹۳ در تهران به ثبت رسید و سپس بنا به مصوبه مجمع در سال ۱۳۴۹ به شرکتهای سهامی خاص ۰۰۰ تغییر نام داد و فعالیت خود را در زمینه تولید مواد شوینده ادامه داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی مشمول بند «ب» قانون حفاظت و توسعه صنایع گردید و از آن پس تحت پوشش گروه صنایع شیمیایی و سلولزی صنایع ملی ایران قرار گرفت.

با توجه به مصوبات دولت جمهوری اسلامی ایران مبنی بر خصوصوی سازی و فروش سهام دولتی به مردم و کارگران واحدهای تولیدی، سازمان صنایع ملی ایران نیز در سال ۱۳۷۰ نسبت به فروش سهام خود به مردم و کارکنان اقدام نمود و بعد از واگذاری سهام شرکت در سال ۱۳۷۱ از تحت پوشش سازمان صنایع ملی ایران خارج و بعنوان واحد از گروه شرکتهای توسعه صنایع بهشهر (سهامی عام) فعالیت می نماید.

سرمایه ثبت شده شرکت ۶۰۰ میلیون ریال است که به ۳ میلیارد ریال افزایش یافته است. سرمایه شرکت به -/۶۰ سهم و -/۵۰ ریالی تقسیم شده است.
جدول ۳-۲ سهام داران شرکت را نشان می دهد، مدیریت این شرکت تحت نظارت هیئت مدیره شرکت توسعه صنایع بهشهر بوده و حمل فعالیت ۰۰۰ واقع در تهران ـ جاده ساوه ـ شرکت صنفی نصیرآباد سرو ۱۹ می باشد.
نام سهام دار تعداد سهم درصد سهم

خانواده آقای مأوایی ۳۰۰۰ ۵
خانواده آقای عابدی ۲۴۵ ۴۰۸۳/۰
خانواده آقای کاشانی ۴۰ ۰۶۶۶/۰
سازمان صنایع ملی ایران ۱۰۰ ۱۶۶۷/۰
شرکت کامپیوتر و روشهای مکانیزه ۵ ۰۰۸۳۳/۰
شرکت سهامی خاص بهپاک ۵ ۰۰۸۳۳/۰
شرکت سهامی خاص بهپخش ۵ ۰۰۸۳۳/۰
شرکت سهامی خاص صنعتی بهشهر ۵ ۰۰۸۳۳/۰
شرکت سهامی عام توسعه صنایع بهشهر ۵۹۵/۵۶ ۳۲۵/۹۴
جمع -/۶۰ ۱۰۰
جدول ۳-۲ سهامداران شرکت سهامی خاص نیکان شیمی

۴-۲ تولیدات شرکت نیکان شیمی
همانطوریکه اشاره شده فعالیت این واحد صنعتی، تولید انواع محصولات پاک کننده و بهداشتی است. مشخصات و ویژگیهای انواع محصولات این شرکت به قرار زیر است:
۱-۴-۲ صابون

این شرکت انواع صابونهای آرایشی، حمام، دستشویی و رختشویی را با نامهای تجاری عروس و ارکیده و … تولید می نمایند. ظرفیت تولیدی سالانه صابونهای این شرکت حدود -/۵۰ تن می باشد. در حال حاضر سهم تولید صابون این شرکت از کل تولید کارخانجات صابون سازی بیش زا ۶۰% می‌‌باشد.
۲-۴-۲ پودرهای شوینده و پاک کننده

این شرکت دو نوع پودر لباسشویی دستی و ماشینی با نامهای تجاری سپیده و سوپرسپید و سردا و اتواکتیو و نیروات تولید و به بازار عرضه می‌کند. برخی از تولیدات این شرکت وارد بازار داخلی و بخشی از آن به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، لبنان و سوئد، اتیوپی، بلغارستان و آلمانی صادر می شود. علاوه بر پودرهای لباسشویی ، ۰۰۰ پودرهای کف‌شویی نیز با نامهای تجاری مریم تولید و عرضه می کند و ظرفیت اسمی تولید این محصولات حدود -/۹۰ تن در سال می باشد. سهم تولید پودر در این شرکت از کل تولید پودر در داخل کشور معادل ۳۰% است.

۳-۴-۲ خمیردندان
خمیردندان تولیدی شرکت با نام نسیم و پونه عرضه می شود و ظرفیت اسمی تولید سالانه آن حدود ۳۰۰۰ تن می باشد.
۴-۴-۲ شامپو
شامپوهای ۰۰۰ با نامهای شبنم تو

لید و عرضه می شود و ظرفیت اسمی تولید سالانه آن حدود ۳۰۰۰ تن می باشد.
۵-۴-۲ مایع ظرف شویی
این محصول، با نامهای تجاری لوف، مهناز به بازار عرضه می شود و ظرفیت اسمی تولید آن -/۲۰ تن در سال است.
۶-۴-۲ محصولات شیمیایی و واسطه ای
این محصولات از کالاهای فرعی شرکت می باشند که به منظور مصارف صنایع، تولید و عرضه می شوند.
۱-۶-۴-۲ گلیسرین
قسمت عمده مصرف گلیسرین در صنایع نظامی برای تهیه دینامیت و نیتراگلیسرین است. گلیسرین چون دارای خاصیت رطوبت نمایی است به مقدار قابل ملاحظه ای برای حفاظت توتون و تنباکو از خشک شدن مصرف می‌گردد. همچنین در سنتز اسید سیتریک و تهیه یک نوع ماده ضد یخ از گلیسرین استفاده می شود و در ساختن خمیردندان، صابون ریش و در تهیه مواد آرایشی بعنوان نرم کننده کاربرد دارد.
۲-۶-۴-۲ چسب سیلیکات
در صنعت ریخته گری و کارتن سازی جهت چسباندن کارتن مصرف می‌شود.
۳-۶-۴-۲ سیلیکات سدیم
در شوینده ها مصرف می شود.
۴-۶-۴-۲ فوم حفاری
در حفاریهای چاههای عمیق مورد استفاده قرار می گیرد.
۵-۶-۴-۲ سوپکس
برای چرب کردن قالبهای پرس لاستیک استفاده می شود.
۶-۶-۴-۲ سدیم آلکیل بنزین سولفوریک اسید
در تهیه انواع پاک کننده های بهداشتی و صنعتی مورد مصرف قرار می‌گیرد.
۵-۲ کیفیت و کمیت نیروی انسانی

مجموع پرسنل شرکت در حال حاضر ۱۲۵۱ نفر می باشد که در تولید محصولات شوینده در سه شیفت و در تولید محصولات بهداشتی در دو شیفت مشغول به کار هستند و از این تعداد ۶۲۹ نفر در بخشهای تولیدی، ۴۰۵ نفر در بخشهای خدمات تولید و ۲۱۷ نفر در بخشهای غیر دولتی انجام وظیفه می‌نمایند.
ترکیب درجات تحصیلی پرسنل در جدول ۵-۲ زیر ارائه شده است:

درجه تحصیلی تعداد درصد
فوق لیسانس و بالاتر ۶ ۴۷/۰
لیسانس ۴۴ ۵/۳
فوق دیپلم ۵ ۳۹/۰
دیپلم ۲۰۴ ۳/۱۶
پایین تر از دیپلم ۳۲۹ ۲/۲۶
ابتدایی ۵۴۱ ۴۱
بی سواد ۱۲۲ ۱۴/۱۲
جمع ۱۲۵۱ ۱۰۰

۶-۲ چارت سازمانی
شرکت زیر نظر هیأت مدیره منتخب از سوی هیئت مدیره شرکت توسعه صنایع بهشهر که از ۵ نفر می باشد، اداره می شود. یک نفر از اعضای فوق بعنوان مدیریت عامل، اداره امور شرکت را به عهده دارد.
بر اساس چارت سازمانی، دوازده معاون، مدیر، رئیس و مسئولان زیر نظر مدیر عامل انجام وظیفه می نمایند که عبارتند از: معاونت طرح و توسعه، مدیر امور مالی، مدیر امور بازرگانی، مدیر امور فنی، مدیر امور اداری، مدیر امور تولیدی و مدیر آزمایشگاه ها و کنترل کیفیت، رئیس مهندس صنایع، رئیس برنامه ریزیها و انبارها مسئول امور حقوقی و مسئول حسابرسی.
همانطور که چارت سازمانی نشان می دهد کلیه فعالیتهای مربوط به آزمایش مواد کالای در جریان ساخت و کنترل و مرغوبیت محصول زیر نظر مدیر آزمایشگاهها و کنترل کیفیت که زیر نظر مدیر عامل قرار دارد، انجام می‌شود. وجود مدیر آزمایشگاهها و کنترل کیفیت، زیر نظر مدیر عامل، استقلال بخش کنترل کیفی شرکت را تأمین کرده و نشان دهنده توجه و اهمیت دادن مسئولیت شرکت به کیفیت و مرغوبیت محصولات تولیدی است و بدین جهت شیوه سازماندهی این بخش مناسب به نظر می رسد.

چارت سازمانی شرکت نیکان شیمی

۷-۲ فرآیند تولید صابون
بطور کلی صابون سازی شامل دو قسمت پخت و تکمیل است. در قسمت پخت، مواد مختلف درون تانک ترکیب شده و واکنش صابونی شدن کامل شده و با یک غلظت معین بردی قسمت تکمیل فرستاده می شود.
۱-۷-۲ پخت صابون
پخت صابون در چند مرحله انجام می شود که عبارتند از:
۱٫ خنثی سازی
۲٫ تنظیم قلیایی توسط آب شیرین، سود و نمک
۳٫ شسشتو با آب شیرین
۴٫ دم کردن صابون
۱-۱-۷-۲ خنثی سازی
محتویات تانک پخت را با حرارت بخار گرم کرده و پیه را همراه با سود سوزآور، الیه چرب نارگیل و آب وارد تانک کرده و برای افزایش عمل امولسیون بین سود و چربی، مقداری آب صابون از پختهای قبلی به آن می‌افزایند تا صابون شدن تسریع شود. برای کاهش میزان چربی و اسیدهای چرب صابونی نشده، مقداری سود اضافی به بچ افزوده می شود. زیرا وجود چربی صابونی نشده در محصول نهایی اکسید شده و بوی نامطبوع ایجاد می‌کنند. چنانچه قلیا از مقدار مطلوب بالاتر باشد آب صابون ورودی را متوقف کرده و بخار مستقیم را وارد مخلوط می کنند تا با صابونی شدن چربی توسط سود بیشتر، قلیایی موجود به حد مطلوب برسد. پس از انجام عمل خنثی سازی جهت دو فاز شدن آب نمک به مخزن اضافه می شود و حدود ۸ تا ۱۶ ساعت راکد می ماند تا دوفاز مناسب تشکیل شود.

۲-۱-۷-۲ تنظیم قلیایی توسط آب شیرین، سود و نمک
محتویات تانک را توسط بخارات مستقیم و غیر مستقیم به جوش درآورده و جهت تنظیم قلیایی، آب شیرین و سود در جهت دوفاز شدن مخلوط آب نمک به تانک افزوده می شود. پس از حرارت دادن تانک به مقدار لازم و افزودن آب نمک جهت دوفاز شدن محتویات تانک آنرا به مدت ۴ تا ۶ ساعت بدون دادن حرارت راکد نگهدارند و پس از دوفاز شدن، آب صابون از زیر تانک تخلیه می‌شود.

۳-۱-۷-۲ شستشو با آب شیرین
در این مرحله فاز صابون باقیمانده در تانک را مجدداً حرارت می دهند تا بجوشد و بعد توسط آب شیرین آنرا شستشو می دهند تا موادی نظیر گلیسیرین، سود، نمک و چربی آزاد از آن جدا شود و در پایان، آب نمک به آن افزوده می شود تا دو فاز شود و تانک به مدت ۴ تا ۶ ساعت بدون حرارت، راکد نگهداشته می شود. پس از تخلیه آب صابون از ته آن، صابون را جهت دم کردن آماده می کنند.

۴-۱-۷-۲ دم کردن صابون
در این مرحله فاز صابون باقیمانده در انک را توسط بخارات مستقیم و غیر مستقیم حرارت می دهند تا بجوشد و سپس آب شیرین آهسته آهسته به صابون اضافه می شود تا صابون مخلوط یکنواخت درآید و در صورت لزوم مقداری سود و نمک نیز اضافه می شود. سپس حرارت متوقف شده و مخلوط را به مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت بصورت راکد نگهداری می کنند. بعد از این مدت محتویات تانک ۳ فاز شده که فاز بالایی صابون خالص، فاز وسط شیره صابون (مخلوط ۲۰% صابون و ۸۰% آب) و فاز پایینی آب صابون می‌باشد. قلیای صابون در این مرحله ۶% می باشد. آب صابون به تانکهای ذخیره و صابون خالص پس از نمونه برداری آزمایشگاهی و انجام آزمایشات لازم توسط آزمایشگاه کنترل به تانک ذخیره صابون جهت ورود به قسمت تکمیل فرستاده می شود و شیره صابون جهت پخت بعدی در ته تانک باقی می‌ماند.
۲

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 50 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد