مقاله در مورد سیلو کردن

word قابل ویرایش
36 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

سیلو کردن

مقدمه:
تهیه و تأمین خوراک مرغوب و پر ارزش برای فصل زمسان از مهمترین کارهای یک دامدار است. همانطوریکه در فصول مساعد سال یک قسمت از گیاهان علوفه ای را به صورت تازه و آبدار در اختیار دام قرار می دهند و یک قسمت دیگر آنرا خشک کرده و برای فصل زمستان ذخیره می کنند می توان گیاهان علوفه ای را بهمان صورت تازه و آبدار هم انبار کرد زیرا که نشخوار کنندگان، مخصوصاً «گاوهای شیری» برای فصل زمستان هم به غذای آبدار احتیاج زیادی دارند.

با سیلو کردن می توان گیاهان علوفه ای را برای مدتی طولانی و به صورت تازه نگاه داشت. سیلو کردن نباتات علوفه ای یک روش تازه نیست. بلکه از قرنها پیش متداول بوده منتهی به صورت بسیار ابتدائی.
امروزه برای پیدا کردن بهترین راه سیلو کردن گیاهان علوفه ای، بررسیهای زیادی انجام شده و روشهای مختلفی هم آزمایش شده و بر اثر همین فعالیت ها طریقه سیلو کردن نباتات علوفه ای روزبروز بهتر شده.

سیلو:
عبارت است از خندقی که در زیر زمین حفر می کنند یا بنای محصوری است که بر روی زمین ساخته می شود تا ذرت علوفه ای یا علوفه خرد شده را در آن پر و پس از سفت شدن در شرایط محیطی مطلوب بعد از ۴۰ تا ۶۰ روز ماده سیلو شده(سیلاژ)
تخمیر شده و بدون فاسد شدن می تواند برای چندین سال در تغذیه دام استفاده شود.

مواد سیلو شده :
مواد سیلو شده سالهای زیادی است که به عنوان خوراک دام به ویژه در نشخوار کنندگان مورد استفاده قرار گرفته است. مواد سیلو شده، توسط تخیمر کنترول شده مواد گیاهی پر رطوبت تولید می شود وقتی چنین موادی تحت شرایط بی هوازی سیلو می شوند در صورتی که مقدار موجود کربوهیدرات های قابل تخمیر کافی باشد، اسید لاکتیک کافی برای حفظ و تثبیت توده تولید می شود به طوری که تخمیر متوقف می‌گردد اگر مواد سیلو شده به هم زده نشود برای مدت نا محدودی نگهداری خواهد شد. روشهای تناوب یا نوبتی که اساساً در اروپا مورد استفاده قرار می گیرند احتیاج به افزودن اسیدهای قوی دارند که PH را کاهش داده و مانع تخمیر می شوند و یا نیازمند استفاده از فرم اکدئید تنها یا توأم با اسیدهای آلی نظیر اسید پروپیونیک هستند این ترکیبات اکثر تخمیراتی را که مفید نیستند مهار می کند.

مواد سیلو شده خوب یک فراورده خیلی خوش خوراکی است که به خوبی مود استفاده قرار می گیرد و می تواند نتایج عالی در حیوانات پر تولید مثل گاوهای شیرده تولید کند علاوه بر مزایای برداشت یا خواص غذائی، تخمیری که معمولاً اتفاق می‌افتد شدیداً نیترات محتوی را در صورت

وجود، کاهش می دهد و مقدار سایر مواد سمی امثال اسید هیدروسیانیک نیز کاهش می یابد اما باید به خاطر داشت که تخمیر به انرژی نیازمند است از این رو سیلو کردن سبب ضایعاتی می شود بطوری که کل مواد مغذی در ماده سیلو شده آماده، کمتر از مواد مغذی است که به داخل سیلو

ریخته می‌شود این امر نیز منعکس از داده های تجزیه ای معمول می باشد. اکثر مواد سیلو شده در ایالت متحده امریکا از گیاه کامل ذرت (Zea mays) یا از یکی از واریته های ذرت خوشه ای، در مناطقی که بارش برای رشد ذرت ناکافی است تهیه می گردد گرامینه سیلو شده گرامینه- لگرم سیلو شده و یا لگرم سیلو شده به طور وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند چون تکنولوژی کافی برای تولید مواد سیلو شده بسیار خوبی از این محصولات، مو

جود است به همین خاطر مواد سیلو شده خوش خوراک و مغذی می تواند از انواع زیادی از مواد گیاهی از جمله علفهای هرز و مواد گیاهی کم رطوبت تولید گردد بعضی از مشخصات غذائی عمده محصولات سیلویی در بخشهای بعدی بحث خواهند شد.
حال که فهمیدیم مواد سیلو شده چیست بهتر است بدانیم سیلوکردن نباتات علوفه‌ای چه فوائدی دارد .

فوائد سیلو :
تهیه سیلو از نباتات علوفه ای چندین حسن دارد که عبارتند از :
۱-با استفاده از نباتات سیلو شده می توان در فصل زمستان هم از علوفه تازه و آبدار در تغذیه دام ها استفاده نمود .
۲-با هزینه کم می توان مواد خوش خوراک تازه برای فصل زمستان تهیه نمود که در تولید بیشتر شیر و گوشت مؤثرتر است .
۳-می توانید علفهای هرزی که برای خشک کردن خوب نیستند سیلو کنید و با این عمل بذر علفهای هرز را هم از بین ببرید .
۴-علوفه زیادی را می توانید در فضای کمی به صورت سیلو ذخیره کنید ، در صورتیکه علوفه خشک جای بیشتری را اشغال می کنند .
۵-علوفه خشک اگر مدتی طولانی در انبار بماند مقداری از مواد مغذی خود را از دست می دهد و از ارزش آن کاسته می شود . در صورتیکه میزان خسارت در سیلو که برای مدتی طولانی نگهداری شده باشد ، بسیار کم است .
۶-به هنگام خشکسالی و کمبود علوفه اگر سیلوها از قبل انباشته شده باشند می‌توان از آنها به خوبی و برای مدتی طولانی استفاده کرد .

 

طریقه ساختن سیلو :
ساختمان سیلو در مرغوب شدن مواد سیلو شده و نگهداری آن برای مدتی طولانی نقش مهمی بازی می کند . در مناطقی که سطح آب زیرزمینی پائین است و زمین تا عمق ۴ الی ۵ متری ، خشک است ، از روش خندقی (شکل شماره ۱) استفاده می شود و برای حفر آن بشرح زیر عمل می کنند : عمق ۷۵/۲ تا ۳ متر ، عرض کف ۹۰/۲ متر و عرض آن در بالا ۳۰/۳ متر حفر می کنند. البته لازم بتذکر است که طول خندق را باید بر حسب نوع علوفه ای که سیلو می شود و همچنین تعداد دامی که نگهداری می شود در نظر گرفت .
در صورت نیاز به مواد سیلو شده بیشتر بهتر است بر طول سیلو زیاد افزوده نشود زیرا که افزایش طول سیلو طویل شدن آن اغلب باعث تلف شده و نامرغوبی توده علوفه می شود . پس بهتر است در امتداد یا در جوار خندق ایجاد شده ، خندق جدید و مستقلی حفر شود . دیواره‌ها و کف سیلو بهتر است با مصالح ساختمانی مناسب و ارزان مثل آجر پوشانده و با سیمان بندکشی شود تا از نفوذ آب و هوا به داخل سیلو کاملاً جلوگیری شود .
شکل شماره ۱
اگر قرار باشد سیلو را از موادی پر آب مثل تفاله چغندر تاز و یا برگ چغندر و یا ذرت خشک شده که آب زده می شود تهیه کنیم بهتر است در کف سیلو کانالی به عرض ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر و عمق ۷ تا ۱۰ سانتیمتر احداث کرد و لازم است در مرکز سیلو و یا کنار آن نیز چاهی به عمق ۱ الی ۵/۱ متر حفر شود . تا آب اضافی از طریق کانال به چاه و بعد به خارج هدایت شود وگرنه ماندن آب در سیلو ، علوفه ذخیره شده را فاسد خواهد کرد . برای اینکه آب باران و برف به داخل سیلو نفوذ نکند ، و مواد سیلو شده فاسد نشود بایست در سطح زمین اطراف سیلو را هم به عرض یک متر (از لبه سیلو) با شیب ملایم به طرح خارج سیمان کرد . سیلوی خندقی می بایستی در عرض شمالی و یا جنوبی شیبی ملایم به داخل سیلو داشته باشد تا بتوان اولاً با غلطک و یا تراکتور بر روی توده علوفه رفت و‌آنرا به راحتی فشرده و در ضمن عمل تخلیه نیز براحتی انجام شود . در مناطقی که سطح آب زیرزمینی بالا است و امکان حفر خندق وجود ندارد و یا این کار هزینه زیادی دارد ، بهتر است ساختمان سیلو از نوع سطحی (وانی) یا استوانه ای انتخاب شود .

چه نباتاتی را می توان سیلو کرد ؟
۱-نباتات و یا فرآورده های نباتی که به آسانی سیلو می شوند عبارتند از :
ذرت علوفه ای ، ذرت خوشه ای ، برگ چغندر قند ، تفاله چغندر قند ، برگ چغندر علوفه ای و غیره عمل تخمیر در سیلوی این گونه مواد به علت بالا بودن مقدار
مواد قندی به آسانی صورت می گیرد .
۲-نباتاتی که مشکل سیلو می شوند عبارتند از علوفه های چمنی و علوفه مرتع مخلوط لگومینوز (نخودیان) گندمیان ، شبدر (به تنهائی) و از اواسط گل تا مرحله بعد از گل ، علوفه های هرز .
۳-نباتاتی که مشکلتر سیلو می شوند عبارتند از : شبدر (تا مرحله قبل از گل) علوفه مرتع خیلی جوان‌ ، منداب ،چاودار سبز و یونجه در تمام مراحل رشد .

روش پرکردن سیلو :
روشی که در پر کردن سیلو بکار می رود بر روی کیفیت

موادی که سیلو می‌شوند، اثری بسیار مهم و اساسی دارد و بایست در این امر دقت زیادی بکار رود . برای اینکه به نحوه پر کردن سیلو آشنا شویم یک نمونه از آن را که بیشتر مورد استفاده شده توضیح می دهیم و آن روش سیلو کردن ذرت علوفه ایست که کشت آن در ایران متداول است و بشرح زیر عمل می شود : در مورد ذرت علوفه ای باید بوته ها را به کمک دستگاه خردکن به اندازه یک بند انگشت خورد نمود بعد آنها را بداخل سیلو ریخت و سپس توده را در تمام کف سیلو بطور یکنواخت پهن می کنند وقتی ارتفاع مواد پهن شده به ۲۵ سانتیمتر رسید به کمک یک قلطک سنگین و یا تراکتور آنرا در تمام قسمت ها خوب می ک

وبند و این عمل تا پر شدن کامل سیلو ادامه پیدا می کند روی سیلوی پر شده را می بایستی به فرم گرده ماهی با شیب کافی در آورد تا از جمع
شدن آب باران و بعد نفوذ آن به داخل سیلو جلوگیری شود .
برای اینکار بهترین راه اینست که سطح خارجی را با کاه و کلش کافی به قطر ۱۰ سانت پوشانده و بعد هم روی آن به مقدار کافی خاک و سنگ ریخت ، این خاک و سنگ چون سنگین است به فشرده شدن بیشتر محتویات سیلو کمک لازم را خواهد کرد .

(شکل شماره ۲)
روش دیگری که بیشتر در مناطق مختلف ایران خصوصاً در مناطقی که کشت بقولات مانند نخود ، لوبیا ، ماش و غیره انجام می شود متداول است آنستکه بر روی قطعه زمین صاف و تمیزی توده گیاهی را مخروطی شکل انباشت بعد با پشت بیل و سپس با قلطکی سبک آنرا کوبید ، بعد آنرا با نایلون خوب پوشاند و سپس خاک و سنگ بر روی آن ریخت . بعد از ۱۰ هفته توده علوفه سیلو شده که پرارزش و ارزان است قابل مصرف می باشد .
در صورت تهیه سیلو از تفاله چغندرتر (آبدار) بهتر است بعد از هر وجب از آن ۵ سانتیمتر کاه و کلش ریخت و بعد آنرا کوبید . در مورد سایر نباتات علوفه ای آبدار و
یا فرآورده های گیاهی آبدار هم این موضوع باید رعایت شود .
در سیلوهای روی زمینی (وانی) می بایستی به کمک دیواره ای چوبی دو قسمت انتهائی سیلو را درنهایت دقت پوشاند و یا بترتیبی که در مورد سیلوی خندقی گفته شده ، در مورد پر کردن سیلوی وانی نیز عمل شود .

روش برداشت مواد سیلوشده :
قبل از برداشت مواد از سیلو بایست نسبت به‌آماده بودن آنها مطمئن شد . نباتات علوفه‌ای سبز مانند ذرت علوفه ای که سیلو شده‌اند ، بایستی دارای رنگ سبز زیتونی مایل به قهوه ای روشن باشند . سیاه بودن رنگ توده سیلو شده دلیل بر فاسد شدن‌ آن است .
بوی علوفه سبز سیلو شده ، باید ترش مطبوع (زننده نباشد) همراه با بوئی شبیه بوی الکل باشد . توده سیلو شده نبایستی لزج و چسبنده باشد . اگر

ماده‌ای خوب سیلو شده باشد می تواند برای حداقل ۱۰ الی ۱۲ سال به همان صورت کاملاً پوشیده شده و دست نخورده باقی بماند .
اگر توده سیلو شده بوی کره فاسد شده را بدهد ، دلیل بر خراب شدن آن است و به هیچ وجه نبایستی از آن در تغذیه دامها ، بخصوص ماده گاو شیری استفاده کرد .
ذرت علوفه ای معمولاً بعد از ۴۵ الی ۵۰ روز و با پایان گرفتن فعالیتهای تخمیری، آماده مصرف است منتهی برداشت مواد باید با دقت کامل انجام گیرد تا از هدر رفتن و فساد مابقی آنها جلوگیری شود . برای این منظور توصیه می شود به نکات زیر توجه شود :
۱-به هنگام برداشت ابتداء می بایستی پوشش خارجی

را به اندازه‌ای که برای ۲ تا ۳ روز لازم می شود کنار زد . معمولاً در طبقه ای از مواد سیلو شده که در زیر پوشش خارجی قرار گرفته اغلب آثار کپک زدگی دیده می شود ، بهتر است آن قسمت را با دقت برداشت و دور ریخت و از دادن آن به دامها خودداری کرد .
۲-عمل برداشت سیلو به جهت جلوگیری از نفوذ هوا و فاسد نشدن نقاط دیگر بطور عمودی انجام گیرد .
۳-قسمتی که پس از برداشت بازمانده و در مجاورت هوا قرار گرفته ، باید با نایلون پوشانده شود تا فاسد نشود .
۴-اگر در حین برداشت در لایه ای آثار فساد دیده شد . بایستی قسمت فاسد شده را فوراً از سیلو خارج کرد زیرا امکان گسترش آن وجود دارد .

استفاده از سیلو در تغذیه دام :
موادی که خوب سیلو شده باشند ، مطلوب تمام حیوانات است ، ولی بطور کلی نباتات علوفه ای سبز سیلو شده یک ماده خوراکی ایده‌آل برای نشخوارکنندگان بخصوص ماده گاوهای شیری است .
ولی مسئله اصلی در تغذیه مواد سیلوشده به گاوهای شیری ، بوی نامساعدی است که این گونه مواد بر روی شیر می گذارند .
بنابراین بهتر است که این گونه مواد را همیشه بعد از دوشیدن به ماده گاو داد .
سیلوی نباتات علوفه ای را می توان به عنوان یک ماده غذایی که از لحاظ هضم خوب و از نظر مواد مغذی و مواد مؤثر غنی است به گوساله‌ها نیز داد . علوفه های سیلوشده از خانواده گندمیان و نخودیان و همچنین سیلوی ذرت دانه دار و سیلوی ارزن را می توان به گوساله های جوان به مقدار کم داد و آنها می توانند به خوبی از آن استفاده کنند . از دادن سیلوی برگ چغندر به گوساله های جوان بهتر است اجتناب کرد .
مواد سیلو شده را نبایست به تنهائی به حیوانات جوان داد زیرا نتیجه خوبی ندارد اما اگر مخلوط با علوفه خشبی و یا کاه باشد بسیار مطلوب است .
مواد سیلو شده را می توان به گاوهای پرواری در مقادیر زیاد داد . ولی پیشنهاد می شود بیشتر از سیلوی ذرت که از نظر انرژی قوی است داده شود ، ولی بهر جهت بایستی توام با مواد خشبی نیز باشد . دادن مواد سیلو شده به تنهائی ، افزایش وزن موردنظر را در اکثر موارد حاصل نمی کند .
در تغذیه گوسفند هم می توان از علوفه های سیلو شده به خوبی و در هر سنی استفاده کرد . اگر مواد سیلو شده از نباتات علوفه ای جوان باشد ، حیوان می تواند به خوبی از آن استفاده کرده و به آن هم سریع عادت می کند . مواد سیلو شده را می توان به تنهائی به گوسفند داد ولی اگر همراه با مواد خشبی تغذیه شود ، خیلی بهتر است . برای قوچها روزانه ۱ تا ۵/۱ کیلوگرم ذرت سیلو شده و یا گندمیان سیلو شده پیشنهاد می شود . میش ها به تنهائی قادرند روزانه تا ۶ کیلوگرم از این نوع مواد را بخورند .
در مورد دادن مواد سیلو شده به بره‌ها باید رعایت احتیاط را

کرد چون آنها نسبت به فساد مواد سیلو شده حتی به مقدار کم حساسیت زیاد نشان می دهند ولی می توانند روزانه بین نیم تا یک کیلوگرم از مواد سیلوشده تغذیه کنند .
تغییرات شیمیائی در طی تخمیر: تغییرات شیمیائی در طی تخمیر مواد سیلو شده خیلی پیچیده است تغییرات شیمیائی در نتیجه فعالیت آنزیم های گیاهی و عمل میکروبهای موجود روی مواد گیاهی یا آنهایی که از مسیرهای دیگر وارد آن می شوند صورت می گیرد آنزیمهای گیاهی برای چند روز اول بعد از برداشت تا زمانی که اکسیژن قابل دسترس است به فعالیت خود ادامه می دهند و منجر به متابولیسم مقداری از کربوهیدراتهای محلول به و آب و تولید گرما می شوند. درجه حرارتهای مطلوب در زمان تخمیر بین ۸۰ و ۱۰۰ درجه فارنهای

ت ذکر می شوند حرارت بیش از حد نامناسب می باشد ولی اگر سیلو به خوبی برای خارج کردن بیشتر هوا فشرده شود وجود درجه حرارت بیش از حد محتمل نخواهد بود.
پروتئین های گیاهی بطور جزئی بوسیله آنزیم های سلولی شکسته شده و در نتیجه ترکیبات ازت غیر پروتئینی همچون اسیدهای آمینه افزایش می یابد. میکرو ارگانیسم‌های بی هوازی سریعاً تکثیر شده و قندها و نشاسته ها را به عنوان منابع انرژی مورد استفاده قرار می دهند و عمدتاً اسید لاکتیک با مقادیر کمتری از اسید اسیتیک و مقادیر جزئی از سایر اسیدها مثل فرمیک، پروپیونیک و یوتیریک تولید می‌کنند، در مواد سیلو شده خوب اسید بوتیریک کمتری وجود دارد. روی ترکیبات ازت دار برای بیشتر کردن محلولیت و تولید آمونیاک و سایر ترکیبات ازت دار غیر پروتئین فعالیت پیوسته صورت می گیرد. سطح اسید لاکتیک در ذرت یا ذرت خوشه ای سیلو شده، خوب نگهداری شده بالا رفته و نهایتاً به سطوح ۷ تا ۸ درصد می سد و PH به حدود ۴ سقوط می کند که بستگی به ظرفیت بافری(تامپونی) و ماده خشک محصول مورد نظر دارد. گراینه های سیلو شده معمولاً یک PH بالاتری (در حدود ۵/۴) دارند اگر ماده سیلو شده رطوبت زیادی داشته و یا کربو هیدراتهای محلول آن خیلی پایین باشد PH آن به این اندازه پایین نخواهد رسید و گونه های باکتریای کلستریدیا اجازه رشد می یابند مقادیر نسبتاً زیادی از اسید بوتیریک تولید شده و ترکیبات ازت غیر پروتئینی بیشتر تخمیر می شوند در نتیجه آمین هایی نظیر تریپتامین، هیستامین و نظایر آنها تولید ی شوند. این

آمین ها بو و طعم نا مطلوب (یعنی فاصد شده) داشته و ممکن است سمی باشند از طرف دیگر اگر توده خیلی خشک بوده یا به خوبی فشرده نشود و ممکن است توده بیش از حد گرم شود و کپکها ممکن است توسعه یافته باعث بد خوراکی و بعضی اوقات باعث سمی شدن مواد سیلو شده شوند. برای اکثر محصولات،

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 36 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد