مقاله در مورد سیستم رزرو و پذیرش هتل

word قابل ویرایش
80 صفحه
13700 تومان
137,000 ریال – خرید و دانلود

سیستم رزرو و پذیرش هتل

چکیده
سیستمهای کامپیو تری در مدت زمانی که وارد جامعه ما شده اند جای خود را در میان افراد جامعه باز کرده اند.همچنین جامعه نیز نیاز به این سیستمها را احساس کرده است تا بتواند با این سیستمها کارها را روند سریع تر انجام دهد.سیستمهای کامپیوتری نیز نرم افزارهای پیشرفته تری را طلب می کنند،از این رو بر ماست که با ساخت نرم افزارهای لازم این نیازها را برطرف کنیم.

سیستم رزرو هتل نیز می تواند یکی از این نرم افزارها باشد تا بتواند قسمتی از این نیازها را برطرف کند.از طرفی برای تولید این نرم افزارها نیاز به دانستن زبانهای برنامه نویسی می باشد که زبان برنامه نویسی ویژوال استودیو دات نت نیزیکی از این زبانها می باشد که با فرا گرفتن مهارتهای لازم در این زبان می توان به سادگی نرم افزارهای مورد نیاز را تولید کرد.دانشکده ها نیز موظف می باشند که در مورد اجرای پروژه ها سخت گیر باشند و دانشجوها نیز باید بتوانند پروژه خود را پیاده سازی نمایند.مدرس دانشکده نیز می تواند در مورد ساختار برنامه و همچنین در مورد چگونگی برنامه نویسی دانشجو را راهنمایی کند تا دانشجو هم سریع تر و هم بهتر به جواب برسد.
سیستم رزرو هتل برای رزرو و پذیرش مسافر در هتل می باشد.این سیستم برای رزرو اینترنتی و همچنین پذیرش مسافر می باشد که دارای امکاناتی از قبیل رزرو اینترنتی مسافر، پذیرش حضوری مسافر، حذف مسافر از لیست مسافران، جستجو در میان مسافران و جستجو در میان کارکنان هتل و جستجو در میان سرویسهای هتل ، گزارش از لیست مسافران موجود در هتل و گزارش از کارکنان هتل، و امکاناتی از قبیل امکان ویرایش کردن و تصحیح کردن اطلاعات مسافران و کارکنان و …می باشد.

 

فهرست مطالب

عنوان.۳
چکیده.۴
فهرست مطالب.۶
فهرست شکل ها….۷
مقدمه..۹
تعریف پروژه۱۱

زبان برنامه نویسی و بانک اطلاعاتی مورد استفاده..۱۲
ساختمان و شرح عملکرد نرم افزار۱۳
پیشنهادات۲۷
خلاصه و نتیجه گیری…۲۸
ضمیمه ۱٫٫۲۹
راهنمای کاربر.۲۹
ضمیمه ۲٫٫۵۵
سورس برنامه….

…۵۵

فهرست شکل ها
شکل ۱- جدول Employee.13
شکل ۲- جدول Receeption….17

شکل۳ – جدول Service20
شکل ۴- جدولReservation….22
شکل ۵ – جدولRoom…25
شکل ۶ – فرم رزرو اینترنتی۲۹
شکل ۷ – فرم ورود به برنامه۳۰
شکل ۸- فرم صفحه اصلی۳۱
شکل ۹ – فرم انتخاب.۳۲
شکل ۱۰- فرم پذیرش مسافر..۳۳
شکل ۱۱ -فرم پذیرش بوسیله کد رزرو۳۴
شکل ۱۲ – فرم ثبت کارمندان۳۶
شکل ۱۳ – فرم اضافه کردن سرویس.۳۷
شکل ۱۴- فرم گزارش از مسافران۳۹
شکل ۱۵- فرم گزارش از کارمندان….۴۱
شکل ۱۶- فرم گزارش ازسرویسها۴۲
شکل ۱۷- فرم ویرایش مسافر.۴۴
شکل ۱۸- فرم ویرایش کارمند۴۶
شکل ۱۹-فرم ویرایش سرویس…۴۸
شکل ۲۰-فرم حذف مسافر

…۵۰
شکل ۲۱-فرم حذف کارمند ..۵۲
شکل ۲۲-فرم حذف سرویس .۵۳

مقدمه
جمع آوری مطالب واطلاعات لازم
برای جمع اوری اطلاعاتی در مورد سیستم رزرو هتل به چندین هتل مراجعه نمودم و توانستم اطلاعاتی در مورد سیستم رزرو هتل از طریق صحبت کرن با کارکنان محل و همچنین دیدن امکانات و برنامه های نصب شده و در حال اجرا بدست بیاورم.همچنین با مراجعه به وب سایت هتل توانستم چند رزرو اینترنتی نیز را انجام دهم و بعد با همکاری مسئولان هتل چگونگی پذیرش مسافر را از نزدیک و به صورت عینی مشاهده نمودم. همچنی

ن به جز این موارد توانستم درهنگام مراجعه چند مسافر برای پذیرش مراحل پذیرش مسافر را از نزدیک مشاهده کنم و در مجموع اطلاعات بسیار مهمی در مورد مسئله مورد تحقیق بدست آورم.ازجمله فیلدهایی که در مورد مسافران باید داشته باشیم تا بتوانیم یک بانک اطلاعاتی مناسب طراحی کنم.
از موارد دیگر که باید گفته شود این است که با دیگر قسمتهای برنامه نصب شده درهتل نیز آشنا شدم و در واقع امکانات جانبی نرم افزار را نیز مشاهده

نمودم.
هچمچنین توانستم نشانی شرکت ایجاد کننده نرم افزار را پیدا کنم و با مساعدت یکی از مسئولین آن شرکت توانستم با مسئول طراحی بانک صحبت کنم و اطلاعات خوبی بدست آورم. در مجموع با اطلاعات جمع آوری توانستم تا حدودی بتوانم مسئله را بیشتر مورد ارزیابی قراردهم.سپس با توجه به اطلاعات بدست آمده طراحی ساختار نرم افزار را شروع کردم و بعد از طراحی شروع به برنامه نویسی نمودم.

 

تعریف پروژه
دراین پروژه موارد زیر از دانشجو طلبیده می شد:
۱- سیستم توانایی رزرو اینترنتی و پذیرش مسافر را دارا باشد.
۲-این سیستم دارای انواع گزارشها از مسافران و کارکنان باشد.
۳- سیستم توانایی جستجوهای بر اساسهای مختلف از مسافران را داراباشد.

زبان برنامه نویسی و بانک اطلاعاتی مورد استفاده
زبان برنامه نویسی این سیستم ویژوال استودیو دات نت می باشد که از ترکیب ویژوال استودیو بیسیک دات نت و ویژوال استودیو ASP.NET استفاده شده است.
بانک اطلاعاتی مورد استفاده در این نرم افزار SQL SERVER 2000 می باشد که از نسخه Microsoft SQL Enterprise Manager ساخت Microsoft Corporation و نسخه ۸ آن در این نرم افزار استفاده شده است.
این سیستم بر روی انواع سیستم عاملهای ویندوز ۹۸ انگلیسی و عربی، ویندوز me، ویندوز۲۰۰۰، ویندوزxp و… قابلیت نصب واجرا را دارا می باشد.از لحاظ سخت افزاری نیز این برنامه بر روی پنتیوم های ۱۳۳ به بالا به همراه ۸ مگابایت رم قابلیت اجرا را دارا می باشد.

ساختمان و شرح عملکرد نرم افزار
شرح بانک اطلاعاتی
نام بانک مورد استفاده در این نرم افزارhotel می باشد که دارای ۵ جدول است. اسامی این جدول ها عبارتند از:
Em

ployee,Reservation,Reception,Room,Service
این بانک دارای ۵ جدول می باشد که شکل آن را در زیر مشاهده می کنید.
جدول Employee
این جدول برای ذخیره اطلاعات مربوط به کارکنان هتل می باشد.شکل آن را در زیر می توانید مشاهده کنید.
جدول Employee با سیزده فیلد با نام های ssn,  fname, lname, fathername, shcode, addr ,tel ,mobile ,age ,task,salary,username,passwordاست که حال به شرح این فیلدها می پردازیم.
Ssn : این فیلد حکم کلید این جدول را در اختیار دارد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Fname: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره نام کوچک کارمند مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Lname: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره نام بزرگ کارمند مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Fathername: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره نام پدر کارمند مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Shcode: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره شناسنامه کارمند مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Addr: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره آدرس محل سکونت کارمند مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن NChar و طول آن ۱۰ می باشد.
Tel: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره تلفن خانه کارمند یا آشنایان نزدیک او مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Mobile: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره موبایل کارمند مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Age: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره سن کارمند مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Task: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره وظیفه کارمند در هتل یا سمتی که کارمند در هتل دارا می باشد مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.

Salary: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره میزان حقوق دریافتی کارمند مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Username: این فیلد همانطور که از نامش

مشخص است برای ذخیره نام کاربری کارمند برای ورود به برنامه هتل مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Password: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره کلمه عبور کارمند برای ورود به برنامه هتل مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
جدول RECEPTION
این جدول برای ذخیره اطلاعات مربوط به مسافران هتل می باشد که به صورت حضوری برای پذیرش اتاق مراجعه نموده اند.
شکل آن را در زیر می توانید مشاهده کنید.

جدول Reception با هفده فیلد با نام های Receptioncode ,fname, lname ,fathername, shcode, Codepass, Originall,Roomkind ,Roomnumber, Roomno, Tel ,Mobile,AgeDestin ation,Flightno, Inputdate, Outputdateاست که حال به شرح این فیلدها می پردازیم.
Receptioncode: این فیلد حکم کلید این جدول را در اختیار دارد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Fname: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره نام کوچک مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Lname: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره نام بزرگ مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Fathername: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره نام پدر مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Shcode: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره شناسنامه مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باش

د.
Codepass: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره پاسپورت مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Originall: این فیلد همانطور برای ذخیره مبدا اصلی یا شهر و کشور قبلی مسافرمسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Roomkind: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره

پاسپورت مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۲۰ می باشد.
Roomnumber: این فیلد همانطور برای ذخیره تعداد اتاقهای خواهان مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Roomno: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره اتاق مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Tel: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره تلفن مسافر یا آشنایان نزدیک مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Mobile: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره موبایل مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Age: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره سن مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Destination: این فیلد همانطور برای ذخیره مقصد نهایی مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Flightno: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره پروازمسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Inputdate: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره تاریخ ورود مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Datetime و طول آن ۸ می باشد.
Outputdate: این فیلد همانطور که از نامش مشخص

است برای ذخیره تاریخ خروج مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Datetime و طول آن ۸ می باشد.
جدولSERVICE
این جدول برای ذخیره اطلاعات مربوط به سرویسهای هتل می باشد.
شکل آن را در زیر می توانید مشاهده کنید.

جدول Service با چهار فیلد با نام های Serviceno,Servicename,Price,Daterecption
است که حال به شرح این فیلدها می پردازیم.
Serviceno: این فیلد حکم کلید این جدول را در اختیار دارد.نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Servicename: این فیلد حکم نام سرویس را دراین جدول در اختیار دارد. نوع داده مورد استفاده آن Char و طول آن ۱۰ می باشد.
:Price این فیلد همانطور که از نامش مشخص است تعیین کننده قیمت و بهای سرویس است. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Daterecption: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است تعیین کننده تاریخ پذیرش سرویس است. نوع داده مورد استفاده آن Datetime و طول آن ۸ می باشد.
جدول RESERVATION
این جدول برای ذخیره اطلاعات مربوط به مسافران هتل می باشد که به صورت اینترنتی برای رزرواتاق اقدام نموده اند.
شکل آن را در زیر می توانید مشاهده کنید.

جدول Reservation با هفده فیلد با نام های Receptioncode, fname, lname, fathername, shcode, Codepass, Originall, Roomkind, Roomnumber, Roomno, Tel,Mobile ,Age, Destination ,Flightno, Inputdate ,Outputdate است که حال به شرح این فیلدها می پردازیم.
Receptioncode: این فیلد حکم کلید این جدول را در

اختیار دارد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Fname: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره نام کوچک مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Lname: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره نام بزرگ مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Fathername: این فیلد همانطور که از نامش

مشخص است برای ذخیره نام پدر مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Shcode: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره شناسنامه مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Codepass: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره پاسپورت مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Originall: این فیلد همانطور برای ذخیره مبدا اصلی یا شهر و کشور قبلی مسافرمسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Roomkind: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره پاسپورت مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۲۰ می باشد.
Roomnumber: این فیلد همانطور برای ذخیره تعداد اتاقهای خواهان مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Roomno: این فیلد همانطور برای ذخیره شماره اتاق مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Tel: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره تلفن مسافر یا آشنایان نزدیک مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع دا

ده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Mobile: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره موبایل مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Age: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره سن مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ م

ی باشد.
Destination: این فیلد همانطور برای ذخیره مقصد نهایی مسافرمورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Charو طول آن ۱۰ می باشد.
Flightno: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره پروازمسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Inputdate: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره تاریخ ورود مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Datetime و طول آن ۸ می باشد.
Outputdate: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره تاریخ خروج مسافر مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Datetime و طول آن ۸ می باشد.
جدول ROOM
این جدول برای ذخیره اطلاعات مربوط به اتاقهای هتل می باشد.
شکل آن را در زیر می توانید مشاهده کنید.

جدول Room با دو فیلد با نام های Roomno,Arrival

است که حال به شرح این فیلدها می پردازیم.
Roomno: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره شماره اتاق مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Int و طول آن ۴ می باشد.
Arrival: این فیلد همانطور که از نامش مشخص است برای ذخیره تاریخ ورود به اتاق مورد استفاده قرار می گیرد. نوع داده مورد استفاده آن Char و طول آن ۱۰ می باشد.

پیشنهادات
مهمترین و بهترین پیشنهادی که در این زمینه می تو

ان ارائه کرد این است که این برنامه را به طور کامل در یک سایت قرار داد تا از طریق اینترنت نیز کارمندان بتوانند خدمات لازم را ارائه نمایند. همچنین در سایت اطلاعات کمکی و راهنماییهای لازم را برای مسافران و بازدید کننده های سایت قرار گیرد.

خلاصه و نتیجه گیری
در طراحی این نرم افزار و نرم افزارهای مشابه باید در ابتدا اطلاعات کلی در مورد موضوع مشخص را بدست اورد. با داشتن اطلاعات کار در مراحل بعدی بسیار ساده ترمی شود ومیتوان ساختار قدرتمندی برای برنامه بوجود اورد. با یک ساختار قدرتمند میتوان یک نرم افزار قدرتمند و تقریبا خالی از هر گونه اشکال را بوجود اورد.
با بدست اوردن اطلاعات مربوط به یک موضوع برنامه نویسی نیز ساده تر شده و در مورد اشکالات کوچک در برنامه نویسی سریع تر می توان اشکال را حل کرد. در نتیجه زمانی که قسمتهای کوچک برنامه سریعتر به جواب رسیدند روند کلی تکوین برنامه نیز سریع تر پیش رفته و علاوه بر اسودگی خاطر باعث شده که به موارد جدیدتری نیز فکر کرده و در صورت امکان انها رانیز پیاده سازی کنیم.

ضمیمه ۱
راهنمای کاربر
این نرم افزار به دو صورت کلی برنامه کاربردی و صفحه رزرو اینترنتی می باشد که مکمل یکدیگر می باشند.
بخش اینترنتی
در این قسمت تنها یک صفحه به نام صفحه رزرو داریم که در زیر دیده می شود.

همانطور که مشاهده می کنید کاربر وارد کردن اطلاعات فقط به طور کامل می تواند اتاقی برای خود رزرو نماید. بعد از رزرو کردن اتاق کد رزروی به وی داده می شود که به هنگام مراجعه به هتل برای پذیرش نهایی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بخش برنامه کاربردی

بعد از اجرای برنامه اولین فرمی را که مشاهده می کنیم فرم login می باشد که به صورت زیرمی باشد.

برنامه بدین صورت است که مدیران برنامه می توانند با وارد نمودن نام کاربری و کلمه عبور خاص خود به بخشی از امکانات برنامه دسترسی داشته باشند که کاربران عادی استفاده کننده از آن این فرصت را ندارند. البته مدیر سیستم می تواند کاربران دیگری را نیز در سیستم قرار دهد تا چندین کاربر با کلمه کاربری و کلمه عبور جداگانه بتوانند وارد سیستم شده و از امکانات سیستم برخوردار شوند.
بعد از ورود به برنامه همان طور که مشاهده می کنید فرم اصلی برنامه دارای هفده دکمه می باشد(شکل زیر).

با کلیک بر روی دکمه “پذیرش مسافر” فرم زیر ظاهرمی شود(شکل زیر).

در فرم بالا مشخص می کنیم که آیا شخص از قبل به صورت اینترنتی رزرو کرده است یا اینکه می خواهد هم اکنون اتاق بگیرد.
اگر دکمه “پذیرش بوسیله کد رزرو” را کلیک کنیم فرم زیر ظاهر شده و در فرم زیر با دادن کد رزرو می توانیم برای شخص اتاق بگیریم.
اگر دکمه “پذیرش بوسیله کد رزرو” را کلیک کنیم فرم زیر ظاهر می شود.

دراین فرم باید تمامی فیلدهای مربوطه پر شوند

تا پذیرش یک مسافر تکمیل شود. در صورتی که یکی از گزینه های گفته شده پر نشود با ظاهر شده پیامی ضمن ذکر این نکته از کاربر در خواست می کند که ان گزینه یا گزینه ها را پر کند در غیر این صورت عملیات پذیرش تکمیل نخواهد شد.
با زدن دکمه ” پذیرش ” اطلاعات مربوط در بانک اطلاعاتی ذخیره می شود.
با زدن دکمه ” بازگشت ” نیز به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نوع دیگر در ثبت مسافران ، به صورت ثبت بوسیله کد رزرو می باشد.
با کلیک بر روی دکمه “پذیرش بوسیله کد رزرو” فرم زیر ظاهر می شود(شکل زیر).

بدین صورت در فرم انتخاب با کلیک دکمه پذیرش بوسیله کد رزرو وارد فرم مربوطه می شویم.در این صفحه با زدن کلید “بار کردن” با توجه به کد رزرو اطلاعات رزروی مسافر بار می شوند و در صورت درست بودن و تایید مسافر توسط کاربر در لیست پذیرش مسافران قرار می گیرد.
با زدن دکمه “بار کردن” با توجه به کد رزرو اطلاعات رزروی مسافر بار می شوند.
با زدن دکمه “پذیرش” اطلاعات مربوط در بانک اطلاعاتی ذخیره می شود.
با زدن دکمه ” بازگشت ” نیز به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نکته مهم در این عملیات این است که هم مدیر توانایی به ثبت رساندن کارکنان را دارد و هم کاربران عادی توانایی انجام این کار را دارند.
گزینه بعدی در فرم اصلی ثبت کارمند می باشد.با زدن دکمه ” ثبت کارمند ” فرم مربوط به ثبت کارمند مشاهده می شود(شکل زیر).

دراین فرم نیز باید تمامی فیلدهای مربوطه پر شوند تا عملیات ثبت کارمند توسط مدیرتکمیل شود. در صورتی که یکی از گزینه های گفته شده پر نشود با ظاهر شده پیامی ضمن ذکر این نکته از مدیر در خواست می کند که ان گزینه یا گزینه ها را پر کند در غیر این صورت عملیات ثبت کارمند تکمیل نخواهد شد.
با زدن دکمه ” ثبت ” اطلاعات مربوط د

ر بانک اطلاعاتی ذخیره می شود.
با زدن دکمه ” بازگشت ” نیز به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نکته مهم در این عملیات این است که تنها مدیر توانایی به ثبت رساندن کارکنان را دارد و کاربران عادی توانایی انجام این کار را ندارند.
گزینه بعدی در فرم اصلی وارد کردن سرویسها در هتل می باشد. با زدن دکمه ” ثبت سرویس ” فرم مربوط به ثبت سرویس مشاهده می شود(شکل زیر).

دراین فرم نیز باید تمامی فیلدهای مرب

وطه پر شوند تا عملیات ثبت سرویس توسط مدیرتکمیل شود. در صورتی که یکی از گزینه های گفته شده پر

نشود با ظاهر شده پیامی ضمن ذکر این نکته از مدیر در خواست می کند که ان گزینه یا گزینه ها را پر کند در غیر این صورت عملیات ثبت سرویس تکمیل نخواهد شد.
با زدن دکمه ” ثبت ” اطلاعات مربوط در بانک اطلاعاتی ذخیره می شود.
با زدن دکمه ” بازگشت ” نیز به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نکته مهم در این عملیات این است که تنها مدیر توانایی به ثبت رساندن سرویسها را دارد و کاربران عادی توانایی انجام این کار را ندارند.
فرم های گزارش گیری
همانطور که ملاحظه می کنید در این نرم افزار سه نوع گزارش گیری وجود دارد.
۱٫ گزارش گیری براساس لیست مسافران پذیرش شده هتل
۲٫ گزارش گیری براساس لیست مسافران رزرو شده هتل
۳٫ گزارش گیری براساس لیست کارکنا

ن هتل
۴٫ گزارش گیری براساس لیست سرویسهای هتل
حال به شرح تک تک این گزارش ها می پردازیم.
• گزارش گیری براساس لیست مسافران پذیرش شده هتل
در فرم اصلی با زدن دکمه ” گزارش لیس

ت مسافران پذیرش شده ” وارد فرم گزارش گیری براساس لیست مسافران پذیرش شده هتل می شویم(شکل زیر).

با زدن دکمه ” نمایش گزارش ” اطلاعات مربوط به تک تک مسافران پذیرش شده در یک دیتا گرید نمایش داده می شود.
با زدن دکمه ” بازگشت ” نیز به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نکته مهم در این عملیات این است که هم مدیر توانایی دیدن گزارشها را دارد و هم کاربران عادی توانایی انجام این کار را دارند.
• گزارش گیری براساس لیست مسافران رزرو شده هتل
در فرم اصلی با زدن دکمه ” گزارش لیست مسافران رزرو شده ” وارد فرم گزارش گیری براساس لیست مسافران رزرو شده هتل می شویم(شکل زیر).
با زدن دکمه ” گزارش ” اطلاعات مربوط به تک تک مسافران رزرو کرده در یک دیتا گرید نمایش داده می شود.
با زدن دکمه ” بازگشت ” نیز به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نکته مهم در این عملیات این است که هم مدیر توانایی دیدن گزارشها را دارد و هم کاربران عادی توانایی انجام این کار را دارند.
• گزارش گیری براساس لیست کارکنان هتل
در فرم اصلی با زدن دکمه ” گزارش لیست کارکنان هتل ” وارد فرم گزارش گیری براساس لیست کارکنان هتل می شویم(شکل زیر).

با زدن دکمه ” گزارش ” اطلاعات مربوط به تک تک کارکنان هتل در یک دیتا گرید نمایش داده می شود.
با زدن دکمه ” بازگشت ” نیز به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نکته مهم در این عملیات این است که فقط مدیر توانایی دیدن گزارشهای کارکنان را دارد و کاربران عادی توانایی انجام این کار را ندارند.
• گزارش گیری براساس لیست سرویسها

ی هتل
در فرم اصلی با زدن دکمه ” گزارش لیست سرویس های هتل ” وارد فرم گزارش گیری براساس لیست سرویسهای هتل می شویم(شکل زیر).

با زدن دکمه ” گزارش ” اطلاعات مربوط به تک تک سرویسها در یک دیتا گرید نمایش داده می شود.
با زدن دکمه ” بازگشت ” نیز به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نکته مهم در این عملیات این است که هم مدیر توانایی دیدن گزارشها را دارد و هم کاربران عادی توانایی انجام این کار را دارند.
فرم های ویرایش کردن

همانطور که ملاحظه می کنید در این نرم افزار سه نوع ویرایش کردن وجود دارد.
۱٫ ویرایش کردن براساس لیست مسافران پذیرش شده هتل
۲٫ ویرایش کردن براساس لیست کارکنان هتل
۳٫ ویرایش کردن براساس لیست سرویسهای هتل
• ویرایش کردن براساس لیست مسافران پذیرش شده هتل
در فرم اصلی با زدن دکمه ” ویرایش مسافران پذیرش شده ” وارد فرم ویرایش کردن براساس لیست مسافران پذیرش شده هتل می شویم(شکل زیر).

در این فرم پنج دکمه وجود دارد که به شرح آنها می پردازیم.
دکمه “بعدی ” با زدن این دکمه بر روی جدول بانک اطلاعاتی به رکورد بعدی دست خواهیم یافت و اطلاعات رکورد بعدی را ملاحظه می کنیم.
دکمه “ویرایش ” با زدن این دکمه بر روی جدول بانک اطلاعاتی اجازه ویرایش یک رکورد را در بانک اطلاعاتی دست می یابیم.
دکمه “ثبت ویرایش ” با زدن این دکمه بر روی جدول بانک اطلاعاتی ویرایش یک رکورد در بانک اطلاعاتی را ثبت و به اصطلاح رکورد را به روز رسانی می کنیم.
دکمه “لغو ویرایش ” با زدن این دکمه بر روی جدول بانک اطلاعاتی می خواهیم بگوییم که از ویرایش رکورد صرف نظر کرده ایم و می توانیم به دنبال ویرایش یک رکورد دیگر در بانک اطلاعاتی باشیم.

دکمه “بازگشت” با زدن این دکمه به فرم اصلی برنامه باز می گردیم.
نکته مهم در این عملیات این است که هم مدیر توانایی ویرایش را دارد و هم کاربران عادی توانایی انجام این کار را دارند.
• ویرایش کردن براساس لیست کارکنان هتل
در فرم اصلی با زدن دکمه ” ویرایش کارکنان هتل “

وارد فرم ویرایش کردن براساس لیست لیست کارکنان هتل می شویم(شکل زیر).

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 13700 تومان در 80 صفحه
137,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد