تحقیق در مورد آبزیان زینتی

word قابل ویرایش
20 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

آبزیان زینتی

پرورش آبزیان :
آبزیان به موداتی گفته می شود که در آب های شیرین ، نیمه شیرین و شور زندگی می کنند و به دو دسته ی گیاهان و جانوران آبزی تقسیم می شوند .
آبزیان جانوری را به دو گروه تک سلولی و پرسلولی تقسیم می کنند . ماهی و میگو از مهم ترین آبزیان پرسلولی هستند .

نقش آبزیان در زندگی انسان :
آبزیان یکی از عمده ترین منابع تأمین پروتئین مورد نیاز بدن انسان هستند. خوشبختانه در سال های اخیر با استفاده بهینه از منابع آبی کشور تولید آبزیان افزایش یافته و به عنوان یکی از غذاهای سالم و بهداشتی مردم مطرح شده است.

اصول و مبانی کارگاههای تکثیر و پرورش ماهیان زینتی
اگر بتوان پرورش ماهی در محیط باز (استخر بتونی یا خاکی، حوض ،تانکهای با ظرفیت متوسط در محیط باز(۵۰۰ لیتر به بالا – از جنس پلاستیک یا فایبرگلاس یا ….)) را در زمره سیستم پرورشی باز دسته بندی کرد که در ان دمای آب متاثر از دمای محیط است و سایر شرایط محیطی نیز در پرورش مستقیما تاثیر گذار باشند.در زمانی که دمای هوا به ۲۵ درجه سانتیگراد و دمای آب به حدود ۲۲ درجه سانتیگراد میرسد میتوان بیشتر گونه های پرورشی گرمابی را در آن پرورش داد(لااقل تا زمانی که شرایط محیطی مناسب است(از حدود اواخر ماه دوم

بهار تا آخر تابستان و نهایتا تا مهر ماه در استان گیلان)).این پرورش میتواند از تخم گیری تا پروار بندی لاروها و بچه ماهیان و به وزن رساندن ماهیان با استفاده از غذاهای طبیعی تولید شده در آب و استفاده از غذاهای تکمیلی باشد.اینکه چه گونه هایی میتوانند از این شرایط استفاده کنند شاید بتوان از نمونه های ماهی آروانا،اسکار ،آنجل ،خانواده زنده زاها،خانواده گورامیها و …. را نام برد.

اینجانب تجربه نگهداری گورامی مرواریدی،گورامی زرد و سه خال ،گوپی ،مولی بالن و ساده،پلاتی ،خانواده گلدفیش(دم چتری،مرواریدی،کله شیری(اوراندا) را در استخر بتونی داشته ام .آنها با استفاده از غذای طبیعی و دستی به سرعت رشد یافته و به وزن میرسند.البته پرورش در این جایگاهها نسبت به تانکهای کوچکتر محیطهای بسته مزایایی دارد که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

– استفاده از غذای طبیعی تولیدی در جایگاههای باز و صرفه جویی در هزینه تغذیه.
– افزایش ضریب رشد ماهی با بهبود شرایط پرورشی(تراکم کمتر و فضای زیستی بیشتر برای هر گونه ،استرس کمتر ناشی از کاهش اثر تراکم ذخیره سازی،کاهش مواد آلاینده محیط آبی در واحد سطح ،کاهش برخورد اجتماعی بین ماهیان،بهیود کمی و کیفی تغذیه و …)
– کاهش ابتلا به بیماری در اثر تقویت جسمی و بنیه ماهی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن ماهی.
– کاهش زمان به وزن رساندن ماهی برای عرضه به بازار.
– امکان از بین بردن عامل محدودیت فضای پرورشی برای تکثیر گونه های خاص.
– کاهش هزینه پرورش

– عوامل دیگری نیز وجود دارند که از حوصله حقیر و این پست خارج است.
معایب سیستمهای باز:
– باید اطلاع دقیقی از شرایط زیستی گونه پرورشی داشته باشید تا بتوانید آن را با شرایط جایگاه باز منطبق کنید.
– باید اطلاع درستی از تغییرا ت کلیمایی(آب و هوایی) محل پرورش داشته باشید و دامنه متوسط تغییرات محیطی را برای محل جایگاه بدانید.
– باید توان شناسایی بیماریها و تهدیدات محیطی جدید (نسبت به کار در محیطهای کنترل شده و آکواریومها) کار در جایگاههای باز را دانسته و راهکار مناسب را نیز شناسایی کرده باشید.

– باید توان و آگاهی لازم را برای استفاده از شرایط محیطی جایگاههای باز و استفاده از آن به عنوان سیستم مکمل جایگاههای بسته پرورش ماهیان را داشته و با تلفیق مناسب این دو سیستم بتوانید در پیشبرد اهداف پرورشی موفق شوید.

طبعا میتوان گونه هایی از ماهیان زینتی را در تمام طول سال در جایگاههای باز پرورش داد و یا بطور دائم آنها را در سیستمهای بسته و کنترل شده پرورش داد .آنچه مهم است استفاده از امکانات سیستمهای باز در کنار جایگاههای بسته پرورش ماهیان زینتی است تا به عنوان عاملی مکمل در خدمت اهداف پرورشی قرار گیرد.همانطور که در بسیاری از موسسات داخلی یا خارجی از امتیازات هر دوگونه سیستم پرورشی در کنار یکدیگر و به عنوان مکمل هم استفاده میشود .هر چند لزومی بر استفاده توام آنها وجود ندارد.کاربرد سیستمهای مدرن بسته پرورشی با کنترل تمام پارامترهای تاثیر گذار ، امکان پرورش هر گونه ای را در هر کجا و هر زمان مقدور میسازد و هدف از ارائه توضیحات بالا برای آشنایی کلی با یکی از سیستمهای بکار رفته بوده و هدف مقایسه ای را دنبال نمیکند.

بهداشت و درمان ماهی :
از آن جایی که ماهیان در آب زندگی می کنند ، درمان بیماری های آنها بسیار دشوار است . جا به جا کردن ماهی ها برای درمان موجب ناراحتی آنها می شود . ماهی در اثر بیماری اشتهای خود را از دست می دهد و دادن دارو به آن مشکل است .
از طرفی تزریق دارو نیز مقرون به صرفه نیست ؛ از این رو رعایت موارد بهداشتی در پرورش ماهی اهمیت خاصی دارد .
برخی از عواملی که در پرورش ماهی از بروز بیماری جلوگیری می کنند، عبارت اند از :

۱- رسیدگی به موارد تغذیه ای و بهداشتی .
۲- جلوگیری از طولانی شدن دوره ی پرورش .
۳- عدم استفاده ی بیش از حد از مواد آلی در آماده سازی استخر .
۴- رعایت استاندارد از نظر تراکم ماهی در هکتار .
تکثیر ماهی :

نحوه ی تکثیر در ماهیان متفاوت است و به دو صورت طبیعی و مصنوعی انجام می گیرد .
تکثیر طبیعی در آب های طبیعی ( دریاها ، رودخانه و … ) و تکثیر مصنوعی در کارگاه های تکثیر و تحت شرایط خاص انجام می گیرد .
تشرح یک نمونه ماهی نام گذاری قسمت های مختلف بدن ماهی است و ماهی با آبشش تنفس می کند . و در آب زندگی می کند .
هضم گوشت ماهی از سایر گوشت ها ساده تر و میزان جذب پروتئین آن بیش از ۹۰ درصد است .

گوشت آبزیان از نظر موادی مانند کلسیم ، فسفر ، ید و ویتامین های محلول در چربی ( A-D-E-K ) غنی است .
از آبزیان در تغذیه ی دام ، طیور و صنایع دیگر مانند صابون سازی و داروسازی استفاده می شود .
امروزه بسیاری از آبزیان مانند ماهی ، صدف و مرجان در آکواریوم ها به عنوان آبزیان زینتی نگه داری می شوند .
ماهیان پرورشی :

یکی از عوامل مهم برای ادامه ی زندگی و رشد ماهیان ، دمای محیط زندگی ( آب ) آن هاست .
ماهیان پرورشی از نظر دمای آب به دو دسته ی ماهیان گرمابی و ماهیان سردابی تقسیم می شوند .
ماهیان گرمابی دسته ای از ماهیان هستند که در آب های گرم به سر می برند و در حرارت بالای ۲۰ درجه ی سانتی گراد تولید مثل و رشد می کنند.
بهترین دما برای رشد و نمو این گونه ماهی ها ۲۵ درجه ی سانتی گراد است . این دسته از ماهیان در گرمای کم تر از ۱۰ درجه ی سانتی گراد رشد و نموی ندارد . از معروف ترین ماهیان گرمابی کپور را می توان نام برد .

ماهیان سردابی در حرارت ۱۰ ـ ۸ درجه ی سانتی گراد زندگی می کنند. ماهی قزل آلا از این نوع ماهیان است .
ماهیان گرمابی در استخرهای خاکی که شیب مناسبی دارند ، پرورش داده می شوند . این استخرها دارای دریچه ی ورود و خروج آب هستند . در انتخاب محل استخر پرورش ماهیان گرمابی باد عواملی از قبیل شرایط اقلیمی ، وضعیت آب و خاک مورد بررسی قرار بگیرد . محل احداث استخر باید آب کافی و مناسب داشته باشد و خاک آن نیز حداقل دارای ۳۰ درصد رس باشد .

برای آماده کردن استخر پرورش ماهی کارهای زیر را باید انجام داد :
۱- خشک کردن استخر پس از تخلیه .
۲- سوزاندن گیاهان .
۳- ضدعفونی کردن استخر ( آهک پاشی ) .

۴- تعمییر دیوارهای استخر .
۵- شخم زدن و کود دادن برای بالا بردن رشد گیاهان استخر .
غذای ماهی ها چگونه تأمین می شود ؟
غذای ماهی به دو صورت طبیعی ( زنده ) و تریکس تأمین می شود . به همه ی موجودات گیاهی و جانوری که ماهی از آن تغذیه می کند غذای طبیعی ( زنده ) می گویند . در رورش ماهیان گرمابی با آماده سازی استخر ( شخم زدن و کوددهی ) تولید غذای زنده ا افزایش می دهند . غذای زنده ماهیان گرمابی برحسب نوع آنها متفاوت است . از آن جا که برای پرورش این ماهیان از انواع گوناگون استفاده می شود . شناخت غذای آنها بسیار مهم است .

غذای ترکیبی دسته ای از غذاهاست که با توجه به نیاز ماهی یا روزانه تهیه می شود و در اختیار آنها قرار می گیرد . این گونه غذاها ممکن است در کارگاه های پرورش ماهی یا کارخانه ها به صورت حبه ( پلث ) تهیه شود .

غذای ترکیبی برای پرورش ماهیان گرمابی را با توجه به انواع ماهی موجود در استخر تعداد هر نوع و سن آنها تهیه می کنند .

امروزه ماهیان زینتی (ornamental fish ) به دلیل زیبایی و تنوع بسیاری که دارند در اغلب کشورهای جهان مورد استقبال قرار گرفته اند. محیط زنده و زیبا و پر تحرک آکواریوم ها سبب گردیده که انسان ها به داشتن یک آکواریوم هر چند کوچک در خانه و یا محل کار خود علاقه نشان دهند.

براساس آمار FAO در حدود ۱۵۰ کشور در جهان به پرورش ماهیان زینتی مشغول هستند و رقم زیادی را در تجارت جهانی در زمینه صادرات و واردات ماهیان زینتی و صنایع جانبی آن به خود اختصاص داده اند، که سرآمد این کشورهای تولید و صادرکننده، کشورهای نظیر سنگاپور، مالزی، تایلند می باشند. که در این میان ، ماهیان کشور سنگاپور با داشتن آب و هوا و شرایط اقلیمی مساعد مرکز جهانی تجارت و تکثیر و پرورش آبزیان زینتی شده است و روزانه میلیون ها گونه آبزیان زینتی به اقصی نقاط دنیا صادر می کند. داشتن اطـلاعات مفید و در عین حال قـابل درک آسـان برای عموم می تواند کمک بسیار مفیدی برای کمک به فرهنگ سازی در مورد آکواریوم وموارد مربوط به آن و همچنین ارتقاء سطح کیفی آن در کشور باشد.
ماهیان زینتی را می توان از لحاظ محیط و شرایط زیست در آب ، به ۲ دسته: ماهیان آب شیرین و ماهیان آب شور تقسیم کرد.

نحوه نگهدا رى از ماهیا ن زینتى آ بهاى لب شور در آ کواریوم :
براى نگه دارى از ماهیا ن زینتى آ بهاى لب شور در آ کواریوم ، بایستى ۸۰ در صد از حجم آ ب تانک را با آ ب شیرین که ph آ ن بین ۵/۷-۸ باشد ( قلیا ئى ) و۲۰ درصد حجم تانک را با آ ب شور دریا یا آ بى که با املاح مخصوص شور میشود، پر شود ( نسبت ۵ به ۱ ) براى حفظ قلیا ئیت آ ب شیرین میتوان کف تانک را با خُرده مرجان پُر کرد دماى آ ب هم بین ۳۰-۲۷ درجه سانتى گراد باشد.

سایز تانک بایستى کوچک نباشد تا ماهیان به راحتى شنا کنند ( کمتر از ۶۰ سانت نباشد ) و آکواریوم از سیستم هوا د هى وفیلترا سیون مناسبى برخوردا ربا شد.
این ماهیا ن جزء ماهیان همه چیز خوار هستند وباستى ترکیبى از غذا هاى گیاهى و حیوانى براى
آ نها در نظر گرفت ، غذا هاى پلت با کیفیت که در ترکیبات آ نها مواد اولیه گیاهى و حیوانى موجود باشد بسیار مناسب هستند . به عنوان غذاى کمکى میتوان از لارو آ رتمیا استفا ده کرد شما حتى میتوانید علاوه بر آ رتمیا از انواع کرمها ( حتماً استریل شده باشند) و بچه ماهى استفاده کنید.
برا ى سلامتى ورشد بیشتر این ماهیها از نوردهى منا سب استفاده شود لازم به ذکر است اگر براى نگه دارى ماهى اسکات مقدارى درصد آ ب شور بیشتر باشد ماهى از سلامتى و رنگ ظاهرى بهترى برخوردار خواهد شد

 

نقش مکملها بر روى ماهیان زینتى
تهیه غذا یکى ا زمهمترین ارکان در تولید ماهیان زینتى به شمار میرود و هزینه غذا به طورمعمول ۳۰ تا ۶۰ درصد کل هزینه لازم براى یک مجموعه تولید ماهیان زینتى را تشکیل میدهد. بنابراین غذاهاى مصنوعى باید با توجه به ا صول علمى فرموله شوند وفرآ یندهاى لازم به طور مطلوبى روى آنها صورت گیردبدین ترتیب، در سیستمهاى پرورش ماهى با تراکم بالا تغذیه نامناسب به رشد غیر متناسب وبیما ریهاى تغذیه اى مى انجامد واز سوى دیگر ، به علت وجود شرائط نا کافى ، احتما ل ابتلا به بیماریها نیز افزایش میابد . به منظور تا مین تمامى ترکیبات غذا ئى مورد نیاز در حد لازم ، به کارگیرى مقادیر متعادلى از آ نها براى دستیابى به رشد مناسب ضرورى است.

اصولاً اجزاى جیره به دسته هاى ذیل تقسیم بندى میشوند : منابع پروتئین ، منابع چربى ، منابع ویتامین ، منابع مواد معدنى ، مواد رنگدانه و . . . .
اغلب تولید کنندگان ونگهدارندگان ماهیان زینتى با استفاده از دل گاو ، دل مرغ ، گوشت ماهى ومیگو ، پودر ماهى و. . . . نیازهاى پروتئینى وتا حدودى چربیهاى ضرورى ماهیان زینتى را تا مین میکنند اکثراً تصور میکنند چربى براى ماهیان زینتى مضر میباشد ولى چربیهاى ضرورى براى رشد و سلامتى ماهیان زینتى بسیار ضرورى هستند این چربیها عمدتاً در روغن ماهى وروغن کبد ماهى وروغنهاى گیاهى که عمدتاً شامل روغن سویا ، ذرت ، با دام زمینى و آ فتابگردان میباشند البته این نکته ضروریست که تمامى این روغنها بویژه روغنهاى حاصل از

آبزیان دریائى را باید با استفاده از ترکیبات آ نتى ا کسیدان تثبیت نمود کمبود چربیهاى ضرورى در ماهیان زینتى باعث کاهش رشد ، خراشیدگى باله دُ مى ، التهاب کبد ، تاخیر در بلوغ جنسى ، کاهش خروج ماهیها از تخم وبر بقاء لارو اثر گذار است البته این نکته قابل تذکر است که در مصرف چربیها در خوراک نبایستى زیاده روى کرد زیرا مصرف بیش از حد چربیها براى ماهى مضر میباشد

مقدار ۲۵ تا ۳۰ سى سى روغن در یک کیلو خوراک توصیه میگردد البته وقتى تمامى اجزاخوراک با هم مخلوط گردید در آ خرین مرحله روغن را اضافه میکنیم و غذائى که روغن به آ ن اضافه شده است را بهتر است بعد از چند ساعت از اضافه کردن روغن براى تغذیه ماهیها استفاده شود ویتامینها ومواد معدنى وجود ویتامینها و موا د معدنى براى بقا ، رشد وتولید مثل ماهیان زینتى بسیار ضرورى هستند مواد غذائى طبیعى ممکن است به تنهائى براى حفظ حیات جمعیت ماهیان زینتى در یک سیستم پرورشى کافیست اما براى بالا بردن کیفیت تولید

از تمامى جهات ومتعاقب آن یک سود دهى قابل قبول این مواد غذائى کافى نیستند کمبود ویتامینها ومواد معدنى در ماهیان زینتى شامل : کاهش اشتها ، طولا نى تر شدن دوره رُشد ماهى ، تا خیر در بلوغ جنسى ماهى ، کاهش در تعداد ودفعات تخمریزى ، در تولید اسپرم ، افزایش حساسیت ماهى به عوامل بیماریزا واسترس ، خونریزى داخلى وخارجى ،ایجاد ناهنجارى در شکل ظاهرى ماهى ( مانند تغییر در شکل وفُرم باله ها ، کوتاهى طول بدن ، کوتاه شدن سرپوش آ بششى ، تغییر شکل فکها ، انحناء ستون فقرا ت و. . . . )

بى رنگ شدن ماهى ، خراشیدگى باله ها ، کاهش جذب کلسیم از آ ب محیط اطراف ، تورم
در کبد وکلیه ، فعالیت اندک ماهى ( عدم تحرک ماهى ) ، ترس از نور در برخى از گونه ها ، مات شدن چشمها ، ایجاد ضایعات سیاه در بدن وآ بششها ، از دست رفتن رنگدانه ها وسیاه شدگى در ماهى ، ریزش فلسها ، تجمع چربى در کبد ، طولانى شدن ترمیم زخمها و خراشها ایجاد بیمارى سوراخ در سر ماهیها به خصوص در سیچلایدها ، تلفات در لاروها وایجاد حالت پریشانى وبیحالى در ماهى میبا شد اغلب تولید کنندگان ماهیان زینتى به غذاى دست ساز خودشان ، مولتى ویتامین انسانی و یا سبزیجات مختلف اضافه میکنند که تصور

میکنند نیاز ویتامین ماهیان خود را تامین میکنند شما باید این نکته را بدانید که ویتامینهاى انسانى بدلیل مایع بودن ، اکثر آ ن به دلیل نفوذ در آ ب ا کسیده میشوند وخاصیت اصلى خود را از دست میدهند ودر ضمن محیط آ بى محل زندگى ماهیان را آ لوده میکنند وباعث رشد کنترل نشده میکروارگانیسمها شده که متعاقب آ ن سطح اُ کسیژن آ ب کاهش یافته و عوامل استرس زا در محیط بوجود مى آ یند که این وضعیت بهیچ وجه براى تولید کننده مناسب نیست.

توصیه میشودمکمل ویتامین وموا د معدنى استفاده شود که اولاً مخصوص آ بزیان باشند و ثانیاً به صورت پودر بوده ودر برا بر حرارت و رطوبت مقاوم باشند البته این نکته قابل تذکر است مصرف سبزیجات مثل : اسفناج پخته ، نخود فرنگى پخته پوست گرفته شده ، جوانه گندم ، فلفل ،کلم قرمز پخته ، حبوبات پخته شده ، سویا ، یونجه و . . . . بسیار خوب است و براى ماهى بسیار مفید است اما براى رشد ، بقا وتولید مثل ایده آ ل در یک محیط پرورش متراکم کامل وکافى نمیبا شد و مصرف زیا دآ نها باعث آ لودگى آ ب میشود ازویتامینهاى ضرورى

براى ماهیان زینتى میتوا ن به ویتامین A ، B1 ، B2 ، B5 ، B6 ،B12 ، C ، D3 ، E ، H (بیوتین) ، K3 و کولین کُلراید اشاره کرد واز موا د معدنى ضرورى میتوان به منگنز ، آ هن ، روى ، سلنیم ، یُد ، کُبالت اشاره کردالبته مقدار مصرف عناصر ذکر شده داراى یک حد استاندارد میباشد که بایستى تحت نظر یک تخصص آ بزیان مصرف شود البته این نکته قابل ذکر میبا شد که هر یک از ویتامینها ومواد معد نى داراى تاثیر مخصوص به خود میباشند و کمبود هر یک کدام ا ز ویتامینها را سایر ویتامینها نمیتوانند جبران کنند وما بایستى ویتامینها ومواد معد نى را به صورت ترکیبى از انواع ویتامینها ( به صورت کمپلکس مولتى ویتامین ومواد معد نى ) و مواد معدنى ، البته با محاسبه دقیق مقدار مورد نیاز براى رشد ، بقا وتولید مثل براى ماهیان زینتى مصرف نمائیم

رنگدانه ها
همیشه رنگ ماهیان زینتى در فروش و تقاضاى آ نها تاثیر بسیار مهمى داشته است ما شاهد این هستیم که در بازار، ماهیان تولید شده در داخل نسبت به ماهیان واردا تى از رنگ ودرخشندگى کمترى برخوردار هستند که این مسا له مربوط به مدیریت بهداشتى وتغذیه اى سالن تولید ماهیان زینتى میشود.

عده اى از تولید کنند گان با اضافه کردن گیاهان رنگى مثل اسفناج ، چغندر ، فلفل دُلمه اى قرمز و. . . . به خوراک ماهیان زینتى تصور میکنند میتوان باعث تقویت رنگ ظاهرى ماهى شد اما این عمل در سیستم پرورش متراکم براى تقویت رنگ ماهى کامل نمیباشد وما بایستى درجیره غذائى مقدارى رنگدانه خالص البته با مشورت یک فرد متخصص به خوراک اضافه کنیم تا ماهیان زینتى به یک کیفیت بالا از نظر رنگ برسند کاروتنوئیدها مهمترین رنگدانه میباشد که خود آ ن شامل انواعى از رنگدانه ها میباشد مانند آ ستازانتین ، زیزانتین ، کانتازانتین ، زانتوفیل ، لوکانتین زرد و. . . .

رنگدانه ها محلول در چربى هستند ودرماهیان زینتى درعضلات ، پوست وغدد جنسى ذخیره میشوند اما ماهیان قادر به ساختن رنگدانه در بدن خود نیستند واز محیط اطراف خود رنگدانه را دریافت میکنند رنگدانه ها علاوه بر تاثیر بر رنگ ودرخشندگى ظاهرى ماهى ، تاثیر برتحریک دستگاه ایمنى، نقش در تولید مثل وسلامتى لاروها دارند
براى مصرف رنگدانه در خوراک ماهیان زینتى بایستى اول آ ن مقدار معین از رنگدانه را در روغن مایع مخلوط کرده وسپس در غذاى ماهیان زینتى مخلوط کرد البته این نکته لازم به ذکر است اگر با رنگدانه ها مکمل ویتامینى هم در غذاى ماهیان استفاده شود تاثیر قویترى بر روى رنگ ودرخشندگى ماهى خواهد داشت
پرورش ماهی تزیینی در ایران غیرعلمی است

مدیر شیلات سازمان جهاد ‌کشاورزی خراسان رضوی گفت: فعالیت‌هایی که جهت تکثیر و پرورش ماهی‌های زینتی انجام می‌گیرد، اغلب تجربی است و در این زمینه هنوز به سمت علمی شدن پیش نرفته‌ایم.

مهدی‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(‌ایسنا) – منطقه خراسان، با بیان این‌که هر نوع ماهی، شیوه تکثیر و پرورش خاصی دارد، خاطرنشان کرد: اطلاعات علمی و تکنولوژی لازم را برای گسترش این صنعت در ایران نداریم.
وی با اشاره به رونق بسیار گسترده تکثیر و پرورش و صادرات ماهیان زینتی در سایر کشورها به خصوص تایوان، چین و سنگاپور گفت: درآمد سنگاپور از صادرات ماهیان زینتی به سرتا‌سر دنیا، شش برابر درآمدی است که ایران از صادرات نفت کسب می‌کند.

برای گسترش صادرات، باید به سمت علمی شدن، اصلاح ژنتیکی و تولید و پرورش فنی برویم
وی افزود‌: برای گسترش صادرات در این زمینه‌، باید به سمت علمی شدن، اصلاح ژنتیکی و تولید و پرورش فنی برویم‌.
وی با بیان این‌که استان اصفهان و شهر محلات استان مرکزی رتبه اول و دوم تکثیر و پرورش ماهیان زینتی کشور را دارند، افزود: در خراسان رضوی حدود ۹ مرکز دارای پروانه تکثیر و پرورش و بهره‌برداری از ماهیان زینتی و ۸۰ واحد فروش ماهی‌های آکواریومی فعالیت می‌کنند و در حال پیگیری هستیم تا در این خصوص به واحدهای کوچکتر هم مجوز بدهیم.
۷۰ درصد ماهی‌ها در داخل کشور تکثیر می‌شوند

مهدی‌زاده با اشاره به وجود ۴۵ واحد فروشنده ماهیان آکواریومی در مشهد، افزود: از ۲۵ هزار گونه ماهی شناخته شده در تمام دنیا، هزار گونه قابلیت نگهداری در آکواریوم را دارند که از این تعداد ۱۰۰ گونه در ایران موجود است.
مدیر شیلات سازمان جهاد‌کشاورزی خراسان رضوی افزود: ۷۰ درصد این ماهی‌ها در کشور تکثیر می‌شوند وبقیه آن‌ها هم به دلیل عدم آگاهی از نحوه تکثیر و زادآوری از خارج به کشور وارد می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: اکثر ماهی‌های تزیینی ساکن آب‌های مناطق حاره و گرمسیری‌اند و هنوز در ایران گونه‌ای ثبت نشده که قابلیت نگهداری در آکواریوم را داشته باشد و می‌توان گفت که همه گونه‌های ماهی زینتی، وارداتی بوده‌اند.
گلدفیش، بارب، آنجل، فایتر، گورامی و اسکار مهمترین ماهی‌های زینتی استان است
وی گلدفیش، بارب، آنجل، فایتر، گورامی و اسکار را مهمترین ماهیان زینتی موجود در استان برشمرد و گفت: سعی داریم در کنار مزارع هیدروپونیک مشهد مراکز تکثیر ماهی زینتی هم ایجاد کنیم که برای این کار اولویت را به کارشناسان خانمی که به این کار علاقه‌مند باشند اختصاص داده‌ایم.
وی افزود: اغلب آکواریوم فروش‌های سطح شهر مشهد ماهی‌های خود را از مراکز تکثیر فعال در مشهد یا از سایر استان‌ها تهیه می‌کنند، بخشی هم با هواپیما از سایر کشورها وارد می‌شود اما تعداد زیادی از این فروشندگان کار تکثیر را در خانه انجام می‌دهند.

مهدی‌زاده با اشاره به افزایش اشتغال و توسعه اقتصادی ناشی از توسعه این صنعت، افزود: در حال تدوین آیین‌نامه‌ای هستیم تا افرادی که قصد شروع فروش و یا تکثیر ماهی‌های آکواریومی را دارند حتما قبل از آن یک دوره آموزشی را در زمینه مسایل بهداشتی و رعایت استانداردها بگذرانند.
به دلیل کم بودن تعداد آکواریوم فروشی‌ها، نظارتی بر قیمت و نحوه عرضه ماهی در این مراکز وجود ندارد

وی با بیان این‌که به دلیل کم بودن تعداد آکواریوم فروشی‌ها، نظارتی بر قیمت و نحوه عرضه ماهی در این مراکز وجود ندارد، افزود: خود فروشنده‌ها بر اساس زیبایی، رنگ، اندازه ماهی و سخت یا راحت‌تر بودن نحوه تکثیر قیمت ماهی را تعیین می‌کنند و نظارتی هم در این زمینه نیست.
مدیر شیلات سازمان جهاد‌کشاورزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: به دلیل نبود کارشناس در گمرک بعضی از ماهیان به اسم ماهیان دیگری وارد می‌شوند در حالی‌که بعضا خطرناک و سمی‌اند و اصلا واردات این گونه‌های سمی لزومی ندارد.

آکواریوم می‌تواند خیلی از این فشارهای روحی روانی و استرس‌های محیطی را کم کند
وی بر لزوم فرهنگ‌سازی و ترویج استفاده از آکواریوم در منازل تاکید کرد و با بیان این‌که بسیاری از مردم از اثرات مثبت آکواریوم بر سلامتی روح و روان بی‌خبرند، گفت: مردم در طول روز با استرس‌های مختلفی مواجه‌اند و در خانه در یک محیط بسته و محدود به سر می‌برند، آکواریوم می‌تواند خیلی از این فشارهای روحی روانی و استرس‌های محیطی را کم کند و تاثیر مثبتی در سلامت انسان و جلوگیری از سکته و بیماری‌های قلبی – عروقی خواهد داشت.

مدیر شیلات سازمان جهاد‌کشاورزی خراسان رضوی افزود: در تلاش هستیم تا با همکاری سایر ارگان‌ها، در ادارات و اماکن عمومی مثل سالن‌های انتظار راه‌آهن آکواریوم قرار بدهیم تا موجب افزایش علاقه‌مندی مردم به نگهداری ماهیان زینتی شود.

مهدی‌زاده در رابطه با اصول اولیه نگهداری آکواریوم گفت: لازم است مردم قبل از استقرار آکواریوم زمینه اطلاعاتی لازم را پیدا کنند، جانمایی آکواریوم در منزل خیلی مهم است و می‌توانند از فضاهای بلااستفاده مثل اپن که قابل دید هم باشد، برای جاگیری آکواریوم استفاده نمایند.

وی ادامه داد: زیر آکواریوم باید یک لایه یونولیت قرار داده‌ شود و گرنه با کوچک‌ترین تکان ترک می‌خورد، استفاده از رنگ‌های درخشان برای انتخاب ماسه و سنگ و نوار حاشیه آکواریوم به زیباسازی محیط داخلی آن کمک می‌کند و حتما لازم است دو روز قبل قبل از رهاسازی ماهی در آکواریوم، آبگیری و ضدعفونی انجام شود و گرنه ریختن آب شهری به دلیل کلر موجب مرگ ماهی‌ها خواهد شد.

مدیر شیلات سازمان جهاد‌کشاورزی خراسان رضوی بر لزوم هماهنگی اندازه و شکل ظاهری ماهیان با یکدیگر و توجه به گوشت‌خوار یا گیاه‌خوار بودن آن‌ها در یک آکواریوم تاکید کرد و گفت: ماهی‌هایی که از کف تغذیه می‌کنند یا گربه ماهی‌ها که شیشه را تمیز می‌کنند و همچنین استفاده از گیاهان طبیعی که مواد دفعی ماهی را جذب می‌نمایند، به تمیز ماندن آب و محیط آکواریوم کمک می‌کند.

وی تمیز کردن فیلترها، تعویض کردن آب آکواریوم، بررسی PH آب با استفاده از کاغذ PH یا کیت‌های ارزان قیمت و توجه به تغذیه ماهی را از دیگر ضروریات نگهداری از ماهیان زینتی برشمرد و گفت: اگر تعامل در یک آکواریوم برقرار باشد زمان تعویض آب به تاخیر می‌افتد و حتی ممکن است هر ۶ ماه یکبار نیاز به تعویض وجود داشته باشد.
مدیر شیلات سازمان جهاد‌کشاورزی خراسان رضوی افزود: در صورتی که یک ماهی مشکل یا بیماری داشت بهتر است از سایر ماهی‌ها جدا و معالجه شود.

منابع:

http://ketabeoloum.blogspot.com/2008/01/blog-post_13.html
http://aftab.ir/news/2008/oct/23/c2c1224745536_economy_marketing_business_fisheries_fish.php

http://www.discus.ir/ashnae.html

http://www.discus.ir/taghziye.html

http://sabziran.ir/index.php?action=news&nid=5014&page=

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 20 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد