تحقیق در مورد بررسی تکنولوژی ساخت و تولید دستگاه خودپرداز ایرانی (ATM

word قابل ویرایش
18 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

بررسی تکنولوژی ساخت و تولید دستگاه خودپرداز ایرانی (ATM

شرحی از شرکت، کسب و کار، تکنولوژی و ساختار مدیریتی آن، شرحی از تاریخ و حوادث مهم شرکت:
معرفی مختصر شرکت:
نام شرکت: همکاری های انتقال و توسعه فن آوری (هاتف)
سال تاسیس: ۱۳۸۱
اعضای هیئت مدیره: محمود قراگزلو، امیر امین صبوری، ذهاد پزشکی
مدیر عامل: علی شریفی
سرمایه گذار اصلی: محمود قراگزلو
سرمایه ثبتی شرکت: ۱۰۰ میلیون ریال
سایت شرکت: /http:www.hatef.co.ir

شرکت هاتف در سال ۱۳۸۱ به همت جمعی از متقاضیان با هدف تولید تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در بانکداری نوین و بخصوص دستگاه خود پرداز شکل گرفت. این شرکت توانست با رشدی سریع با کسب دانش فنی که در ورای این فن آوری نهفته است در سال ۱۳۸۲ اولین نمونه دستگاه خودپرداز را تکمیل کند و در معرض دید عموم و مدیران بانک ها قرار دهد.

نمونه فوق عمدتا از قطعات وارداتی ساخته شده بود و نقاط ضعف و قوت گوناگونی را در کنار یکدیگر داشت. از آن زمان به بعد شرکت هاتف با تولید سری دوم و سوم خود توانست بخش عمده ای از نقاط ضعف را برطرف سازد به گونه ای که اعتماد مدیران محترم بانک صنعت و دعدن را جلب نماید. با عقد قرار دادی میان این بانک و شرکت هاتف اولین دستگاه خودپرداز تولید ایرانی (سری سینا) پس از آزمایش چند ماهه در شبکه داخلی بانک قرار گرفت و در دی ماه ۱۳۸۳ به طور رسمی در شبکه شتاب قرار گرفت و تاکنون به مشتریان سرویس می دهد. منظور از اتصال به شتاب اینست که تا حدود زیادی اعتماد مدیران بانک را جلب کرده

باشد که دستگاه را به سویچ خود وصل نمایند و به شتاب راه دهند و دستگاه خللی به اعتبار بانک وارد نکند. به گفته اعضای هیئت مدیره در خصوص بررسی های فنی و اقتصادی این طرح، طبق آمار به دست آمده جهانی برای هر ۱۰۰ نفر یک دستگاه Atm مورد نیاز است. تولید این دستگاه در داخل بین ۹ تا ۱۰ میلیون تومان هزینه که دارد حدود ۴۰ درصد ارزان تر از کالاهای مشابه است. مدیر فنی این شرکت موانع جدی پیش روی را عدم حمایت جدی دولت و تحریم ها و مشکلات گمرکی عنوان کرد.

به گفته اعضای هیئت مریره شرکت، هیچ تولید ای کننده ای در دنیا برای تولید ATM تجهیزات را خودش تولید نمی کند، به عنوان نمونه خرید تجهیزاتی مانند کارت خوان، پرینتر و مانیتور برای تولید کننده به حرفه نیست، آن هم در شرایطی که بعضی از کشورها در تولید یکی از اینها ممکن است حرف اول را در دنیا بزنند. عضو هیئت مدیره شرکت هاتف رد مورد بازار ATM در ایران می گوید: مشکلات عرضه و فروش ATM های ساخت کشور، با وجود اینکه دستگاه های

خودپرداز تولیدی به لحاظ همیچونه اشکال یا نقطه صنفی نداشتند، به مراتب مشکلتر از مراحل مطالعه و تولید آن بوده و هست. وی وی افزاید: اشکال اصلی از آنجاست که شرکت های وارد کننده و قدرتمند فعلی به هیچ وجه علاقه ای به حضور یک رقیب خواه تولید کننده باشد یا نه ندارند، بنابراین شرکت ها تمام تلاش خود را به بهانه های بسیار برای توقف و جلوگیری ATM های تولیدی شرکت هاتف به کار می برند. یکی از ادله های این شرکت ها توان تولیدی پایین شرکت

هاتف مطرح شد که در پاسخ به آن باید گفت: تیم تشکیل دهنده هاتف، امروز دیگر به دانش فنی تولید دستگاه خودپرداز مجهز است و برای تولید در تیتراژ بالا، تنها به فضای کارخانه ای بزرگتر و تعداد قطعات بیشتر نیازمند است، بنابراین تولید در تیتراژ بالا برای هاتف مشکلی را به وجود نمی آورد، هر چند که شرکت هاتف درصدد آن نبوده و نیست که بخواهد کال بازار کشور را در تامین ATM در دست بگیرد و اصولا انتخاب گزینه ATM برای طراحی و تولید آن بود که پیش از آن هیچ کس در کشور اقدام به تولید نکرده بود. به گفته عضو هیئت مدیره ایراد دیگری هم که از ابتدا با تولید داخلی ATM از سوی شرکت های فعال در این حوزه مطرح می باشد، حرفه اقتصادی تولید بود. به عقیده شرکت های رقیب هزینه های ناشی از گردآوری مجموعه ای از متخصصان و نخبگان فن تولید کالای فن آوری اطلاعات به قدری زیاد بود که بهتر بود به جای تولید به فکر وارد کردن آن باشند، که پاسخ گروه مخالفان مجموعه ای بود که بدونه هیچ اشکالی در کنار هم ATM تولید کردند.
یکی از روش های شرکت هاتف برای عرضه ATM به بازار داخلی، مذاکره با شرکت های وارد کننده بود که ضمن آن وارد کنندگان ATM بخشی از سفارشات بانک ها را از هاتف بگیرند که این پیشنهاد نیز با مخالفت وارد کنندگان ATM مواجه شد. عضو هیئت مدیره در مورد درآمد ناشی از دستگاه های خودپرداز می گوید: بیشترین درآمد این دستگاه ها از محل پشتیبانی و خدمات پس از فروش این دستگاه ها تامین می شود، اما شرکت هاتف را از محققانی تشکیل می دادند که صد در صد به دنبال منافع مالی نیستند، عمده ترین هدف آنها تولید و عرضه ATM بود و قرار بود در صورتی که موفق به تولید ATM شدند، کار پشتیبانی را به سایر شرکت های وارد کننده فعال در این عرصه واگزار کنند، اما متاسفانه هیچ کدام از این شرکت ها این موضوع را درک نکردند و از هر گونه همکاری دریغ کردند.
تکنولوژی دستگاه های ATM در ایران:

در حال حاضر در عصر ارتباطات و الکترونیک، جهان تغییراتش را روزانه تجربه و احساس می کند. بانکداری الکترونیک به عنوان یکی از مظاهر قدمتش به بعد از جنگ جهانی دوم می رسد. با ظهور کامپیوترها در سال های پس از جنگ جهانی دوم این پدیده آغاز و تا به امروز با سرعت هر چه بیشتر می رود. به پیش می رود. با رشد قرن معاملت تجاری در سطح جهانی و در سال های اخیر ظهور پدیده تجارت الکترونیک و نیاز ساختاری تجارت به حضور فعال و قدرتمند بانک ها جهت

نقل و انتقال منابع مالی، بانکداری الکترونیک نیز به عنوان بخش تفکیک ناپذیر از تجارت الکترونیک مطرح شد. پدید آمدن دو مفهوم جدید با عنوان پول الکترونیک و انتقال الکترونیک منابع اساس شکل گیری بانکداری الکترونیک شد. در واقع بانکداری الکترونیک اوج استفاده از فن آوری انفورماتیک و ارتباطات و اطلاعات رد جهت حذف دو قید زمان و مکان از خدمات بانکی است به عبارت ساده تر بانکداری الکترونیک عبارت است از استفاده آسان از ابزار الکترونیکی برای دسترسی به انواع حساب ها، انتقال مستقیم وجه از یک حساب به حساب دیگر به جای پول نقد یا چک و همچنین در برگیرنده مفهوم خدامات ۲۴ ساعته بانکی در تمامی روزهای سال (حتی تعطیل) یعنی فارغ از قید مکان و زمان تعریف شده است.

با توجه به تفاسیر فوق دستگاه های خودپرداز ATM ها نیز نمادی از بانکداری الکترونیک است. تکنولوژی ATM دستگاه های خودپرداز برای اولین بار در ایران در دهه ۸۰ میلادی به کشور وارد شد و اولین دستگاه در محل فعلی اتوبانک ملت در خیابان شریعتی نصب شد. نصب دستگاه خودپرداز بعد از انقلاب تا سال ۶۹ دنبال نشد چرا که عده ای بر این عقیده بودند که این دستگاه ها ابزار ممالک غربی است و دید مثبتی نسبت به آن نداشتند. پس از جنگ، شرکت ایران ارقام

به سفارش یکی از بانک ها یکسری دستگاه خودپرداز خریداری و به ایران وارد کرد. اما به علت انجام نشدن معامله با بانک متقاضی، این دستگاه ها را به بانک سپه تحویل داد. در سال ۷۰ حدود ۵۰ دستگاه خودپرداز به عنوان اولین سری دستگاه های خودپرداز توسط بانک سپه نصب شد و از آن پس این دستگاه ها به عابر بانک معروف شدند. و از آن به بعد بانک ها به تدریج شروع به نصب این دستگاه ها کردند و تکنولوژی دستگاه های ATM در ایران رواج پیدا کرد و در سال ۱۳۸۱ شرکت هاتف تصمیم به تولید داخلی این دستگاه کرد و در سال ۸۲ اولیا نمونه این دستگاه را تولید کرد.

در حال حاضر تکنولوژی دستگاه های ATM در ایران یک تکنولوژی جدیدمحسوب می شود به خاطر اینکه این دستگاه ها اثری بارز بر ارائه خدمات بانکی دارند و باعث می شوند که یکسری خدمات بانکی خیلی راحتر و با هزینه کمتر و همچنین با سرعت بیشتر به مردم ارائه شود. و با این وجود این دستگاه ها همچنمین اثری عمیق بر بهره وری بانک ها نیز دارد. با توجه به پیشرفت های تکنولوژیک در کشور انتظار می رود که این تکنولوژی به یک تکنولوژی بسیط در سال های آینده تبدیل شود و به اندازه کافی این دستگاه ها در سراسر کشور وجود داشته باشند و عموم مردم (مشتریان بانک، خریداران، فروشندگان) بتوانند از آنها استفاده کنند.
مشخص کردن ماموریت (رسالت) سازمان
رسالت بیانیه ای است که دلیل وجودی سازمان را مشخص می سازد و در واقع این موضوع را مطرح می کند که «چرا ما (سازمان) وجود داریم؟» و منظور از ایجاد این سازمان چیست و چه هدفی را دنبال می کند در واقع در شرکت هاتف اعضای هیئت مدیره دلیل ایجاد و تاسیس این شرکت و در واقع هدف از تاسیس این شرکت را چند عامل نی داند ابتدا همانطور که قبلا بیان شد اول اینکه: انتخاب تولید دستگاه های ATM آن بود که قبل از آن هیچ کس اقدام به این کار نکرده بود و شرکت هاتف در این امر پیشقدم شد و دلایل دیگر برای ایجاد این شرکت کمک به توسعه و ایجاد بانکداری الکترونیک در کشور و همچنین کاهش هزینه های عملیات بانکی است طبق بررسی های انجام شده هزینه یک عملیات بانکی در بانکداری صنعتی حدود ۵۰۰۰ ریال ولی در بانکداری الکترونیکی به حدود ۲۰۰ ریال کاهش پیدا می کند. و همچنین کاهش هزینه های نیروی انسانی در بانک ها و سرعت در ارائه خدمات و در نهایت رضایت مشتریان بانک و تمام ذینفعان می باشد.
مبدا تکنولوژی: انتقال تکنولوژی در این شرکت به چه صورت انجام گرفته است
در شرکت هاتف انتقال تکنولوژی به صورت بین المللی صورت گرفته است یعنی انتقال فراتر از مرزهای ملی است. پایه تکنولوژی این محصول ابتدا در انحصار کشورهای صنعتی و غربی بوده از جمله کشورهایی مثل: آلمان، آمریکا، ژاپن و انگلیس اما اکنون تکنولوژی ساخت دستگاه ATM میان بسیاری از کشورها پخش شده است.
در سال های اولیه ی ورود خودپرداز به بازارهای دنیا و ایران، رایج بوده که تمام اجزای سخت افزاری و نرم افزاری را از یک شرکت تهیه می کردند. با پیشرفت فن آوری، هر دو مقوله دستخوش تغییر واقع شد. هم تو لید کنندگان بسیاری به جرگه سخت افزاری ها پیوستند: هم شرکت های نرم افزاری بسیاری، وارد تولید نرم افزار، قرار دادهای تبادل و برنامه های کاربردی شدند. به گفته عضو هیئت مدیره شرکت هاتف حدود ۷۵ درصد از اجزای دستگاه ATM در داخل تولید می شود اجزایی که در داخل تولید می شود عبارتند از:

۱- تمام بدند
۲- گاو صندوق
۳- اجزای مکانیک دستگاه غیر از ماجول ها

۴- سیستم های الکترونیکی شامل منبع تغذیه، مدارهای واسط مسگرها، نشانگرها و سیستم هشدار
۵- EPP و تمام اجزای رمز گزاری آنرا که Triple – Des را هم پشتیبانی می کند.
۶- قسمت پانل اپراتور

۷- نرم افزارهای کنترل و ارتباط درایوهای (wosA /XFS )
و قطعات زیر توسط شرکت هاتف وارد گردیده است که عبارتند از:
۱- شمارگرد و ارائه کننده پول (CASH Dispenser )
2- چاپگر رسید و ژورنال
۳- کارت خوان

در ساخت قطاتی که در داخل تولید می شود سعی شده تا از بالاترین کیفیت استفاده شود به نحوی که در اکثر ماژول های اصلی تولید دستگاه، موارد سرویس و تعمیر و نگهداری واقعا انگشت شما بوده است. با توجه به بررسی هایی که انجام شده و نظراتی که از بانک های استفاده کننده ازاین دستگاه ها جمع آوری شده، نظرات در مورد این دستگاه ها بسیار امیدوار کننده بوده است و به گفته اعضای هیئت مدیره سعی می شود که در آینده برای ساخت این دستگاه ها از بهترین مواد و قطعات با کیفیت برای ساخت قطعات داخل و انتخاب بهترین قطعات وارداتی از کشورهای پایه تکنولوژی این دستگاه استفاده شود به امید این که روزی در تولید این دستگاه ها خود کفا شویم.

موقعیت تکنولوژی شرکت در مقایسه با رقبا چگونه است؟ آیا شرکت پیشتاز، دنباله رو یا عقب مانده است؟
شرکت هاتف را از نظر موقعیت تکنولوژیکی می توان به دو صورت مورد بررسی قرار داد:
۱- اول مقایسه موقعیت تکنولوژیکی این شرکت با رقبای داخلی.

۲- مقایسه موقعیت تکنولوژیکی این شرکت با تولید کنندگان خارجی این دستگاه.
۱-ابتدا به بررسی موقعیت تکنولوژیک این شرکت با رقبای داخلی می پردازیم:

در حال حاضر تعداد کمی شرکت تولید کننده داخلی دستگاه های خودپرداز از جمله شرکت ایران ارقام و خدمات انفورماتیک و غیره وجود دارد. موقعت تکنولوژیک هاتف در مقایسه با این شرکت های رقیب داخلی، موقعیت خوبی است و در بین این شرکت های داخلی به عنوان یک شرکت پیشتاز و رهبر عمل می کند به این دلایل که شرکت هاتف اولین تولد کننده دستگاه های ATM در داخل کشور است. و این شرکت در مقایسه با رقبای داخلی خود در امر تحقیق و توسعه

سرمایه گذاری زیادی کرده ات تا بتواند هم بازار و هم تکنولوژی خود را توسعه بدهد. و این شرکت تا حدودی توانسته منابع تکنولوژیکی خود را، خود فراهم کند و از کارکنان ماهر و خوب استفاده کند. همین طور این شرکت در مقایسه با رقبای خود توانسته جایگاه بازار بهتری را به خود در داخل اختصاص دهد و تقریبا سود بهتری نسبت به رقبای خود کسب کند. و همین طور جایگاه این شرکت در میان مشتریان که همان بانک ها می باشند نیز محبوبتر است و ایثن خود می تواند باعث وفاداری مشتریان نسبت به این شرکت و محصولات این شرکت شود و این پیشگام بودن در میان رقبای داخلی می تواند امکان بیشتری را برای پشتیبانی از طرف دولت و سرمایه گذاران و صنایع و علاقمندان به نوآوری را برای شرکت به ارمغان آورد.

۲- مقایسه موقعیت تکنولوژیکی این شرکت با تولید کنندگاه خارجی این دستگاه:
در حال حاضر تعداد تولید کنندگان ATM در جهان زیاد نیستند و کمتر از ۱۰ کشور وجود دارد که تکنولوژی ساخت این دستگاه را در اختیار دارد. وضعیت تکنولوژی شرکت هاتف در جهان به صورت یک شرکت پیرو و یا دنباله رو می باشد و در کل وضعیت تکنولوژیک کشور ایران در تولید دستگاه های ATM به صورت دنباله رو می باشد به معنی این که کشور ایران و این شرکت به موقع روی این تکنولوژی سرمایه گذاری نکرده اند اما از تاثیر آن روی فعالیت ها و بانکداری کشور آگاه

هستند. شرکت هاتف از شرکت های اصلی تولید کننده این محصول پیروی می کند و اساس تکنولوژی خود را از آنها کسب کرده است، اما اگر بتواند روی نقاط قوت خود سرمایه گذاری کنند می تواند به پای تولید کنندگان و کشورهای رهبر نیز برسد یا حتی از آنها جلو بزند. بر فرض مثال شرکت نباید روی قابلیت های تولید، بازاریابی، دانش و عوامل دیگری میز سرمایه گذاری کند و بتواند خود را به دیگر رقبای خود برساند. یک شرکت پیرو برتریهایی بر یک شرکت رهبر دارد. چرا

که به طرح، فرآیند یا تکنولوژی خاصی وابسته نیست، شرکت پیرو می تواند با آزمایش محصول شرکت رهبر، نقاط ضعف آن را شناسایی کند و خود را در آن نقاط تقویت کند و به رهبر غلبه کند. شرکت پیرو سرمایه گذاری اولیه سبکتری نیز در امر تحقیق و توسعه دارد و می تواند سرمایه گذاریش را افزایش دهد تا بتواند تکنولوژی موجود را آزمایش کند و بهبود بخشد.

ضرورت انتقال تکنولوژی چیست؟ (چرا این تکنولوژی در سازمان مورد نظر جذب شده است؟)
پایه تکنولوژیکی این محصول در اختیار کشورهای صنعتی غربی قرار دارد ولی در حال حاضر در بسیاری از کشورها در حال توسعه پخش شده و این کشورهای در حال توسعه دریافته اند که تنها راه صنعتی شدن، رسیدن به کشورهای صنعتی صاحب تکنولوژی است.

در نتیجه شرکت هاتف نیز که در یک کشور در حال توسعه واقع شده و ضرورت انتقال این تکنولوژی و ساخت این محصول در کشور جزء این میست واین شرکت با آوردن تکنولوژی و ساخت دستگاه های ATM قصد دارد تا به وسیله این تکنولوژی و کمک به بانکداری الکترونیک و ارائه خدمات به روش بهتر مردم و مشتریان و وارد شدن به تجارت الکترونیکی به کمک بانکداری الکترونیکی به کشورش کمک کند تا به جرگه کشورهای صنعتی بپیوندد.

ضرورت یک نظام بانکی کارآمد برای حضور در بازارهای جهانی و عضویت در سازمان هایی نظیر یازمان تجارت جهانی WTO ایجاب می کند تا بانکداری الکترونیک مطرح شود و بانکداری الکترونیک به غیر از استفاده از دستگاه های خودپرداز، پایانه فروش شعب و بانکداری اینترنتی و تلفن بانک و. . .حاصل نمی شود و شرکت هاتف سعی کرده با انتقال این تکنولوژی کمکی به بانکداری الکترونیک کند.

بانکداری الکترونیکی دارای سه مرحله است:
الف) اطلاع رسانی: یعنی اینکه بانک ها در این مرحله فقط به مشتریان خود اطلاع رسانی می کنند.
ب) ارتباطات: در این مرحله بانک ها امکان ارتباط دو طرفه را ایجاد می کنند. یعنی اینکه مشتری می تواند بعضی از نیازهای خود را از قبیل درخواست دسته چک، تغییر آدرس، صورت حساب و غیره را از طریق درخواست الکترونیکی رفع نماید.

ج) عملیات: در این مرحله مشتری خود با توجه با مقررات و تفاهم نامه ایجاد شده اجازه نقل و انتقال پول به حساب های خود، افراد دیگر و غیره می دهد. با این وجود ضرورت انتقال تکنولوژی به کشور و ساخت دستگاه خودپرداز از قسمت سوم از مراحل بانکداری الکترونیک یعنی عملیات را پوشش می دهد و ضرورت انتقال تکنولوژی در این شرکت شناسایی می شود.

کانال جریان تکنولوژی به چه صورتی بوده است؟ و میزان دسترسی به دانش فنی تکنولوژی داده شده چقدر است؟
در سال های اولیه و ورود خودپرداز به بازارهای دنیا و ایران، رایج بوده که تمام اجزای سخت افزاری و نرم افزاری را از یک شرکت تهیه می کردند. با پیشرفت فن آوری، هر دو مقوله دستخوش تغییر واقع شد. هم تولید کنندگان بسیاری به جرگه سخت افزاری ها پیوستند، هم شرکت های نرم اقزاری بسیاری، وارد تولید افزار سویچ، قرار دادهای تبادل و برنامه های کاربردی شدند. تولید دستگاه خودپرداز از یک دیدگاه به دو نوع تقسیم می شود:
۱- تولید به صورت سی. کی. دی که ورود قطعات از یک شرکت به صورت منفصل و مونتاژ آن با نقشه و حق امتیاز شرکت خارجی در ایران است. در این حالت می توان بعضی از قطعات ساده را در داخل نیز تولید کرد.

۲- تولید به صورت ورود بعضی از قطعات پیچیده و تولید بعضی از قطعات ساده و پیچیده با نقشه و حق امتیاز شرکت ایرانی.
شرکت هاتف یکی از شرکت های ایرنی است که حالت دوم را مدنظر داشته. به عبادت دیگر شرکت با تکیه بر دانش و توان ایرانی و استفاده از فن آوری شرکت های همکار خارجی که در بسیاری از نقاط دنیا مرسوم است، اقدام به تولید بعضی از قطعات دستگاه و ورود بعضی دیگر نمود و با طراحی مستقل خود، دستگاه هایی تولید کرده که در حال حاضر قابل قبول است و توان رقابت را با سایر مارک های دنیا دارد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 18 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد