تحقیق در مورد راز نماز

word قابل ویرایش
13 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

راز نماز

سیمای نماز
عبادت عنوان عامی است که نمونه ها و مصداق های فراوانی را در بر می گیرد وتنها در «نماز» خلاصه نمی شود حج،روزه ، امر به معروف و نهی از منکر ،جهاد ، طلب روزی حلال ، خدمت به هم نوعان، درس خواندن و درس گفتن ؛ عزاداری برای شهیدان کربلا ، نیکی به پدر ومادر ، تیم نوازی ، پرداخت خمس و زکات و .. همه وهمه عبادت است ( البته به شرط خدای بودن نیت )

ولی در میان اعمال عبادی «نماز برجستگی و درخشندگی خاص دارد و جلوه ی درخشان عبادت و پرستش خدا به حساب می آید. اوصاف نماز ، فلسفه وحکمتش ، فایده وآثارش ، شرایط وآدابش ،مکان وزمانش در آیات وروایات بسیاری آمده که پرداختن به آنها طولانی خواهد شد. اما سعی می کنیم براساس قران و حدیث ، قطره ای از دریای معارف اسلامی درباره ی نماز را باز گوییم.

نماز بزرگترین عبادت ومهمترین سفارش همه ی انبیاست
لقمان پسرش رزا به نماز توصیه می کند.حضرت عیسی درگهواره می گوید : خدایم مرا به نماز و زکات توصیه کرده است.
رسول خدا صلی الله علیه و اله نماز را نور چشم خود می داند .«قُرّهََُ عَینی فی الصَّلاهََِ »
نماز ، فرضیه ای است که خدا به یاد انسان می آورد. و پیمان خدا با مردم است.
نماز، سیمای مکتب است .« الصِّلاهٌَ وَجهُ دینکٌُمْ »
نماز دوای تکبر است « و الصَّلاهٌ تَنزیهاً عَنِِ الکبِرِ »

 

نماز ، وسیله ی تشکر و سپاس از نعمت های الهی است ، عمود و پایه دین ، کلید بهشت، وسیله ی آزمایش و شناخت مردم و محو کننده ی گناهان ، پاک کننده ی دل و جان آدمی است.
روزی پنج نوبت ، با حفظ شرایط کامل نماز ، در پیشگاه خدا ایستادن ونعمتهای او را یادکردن و از او حاجت ونیاز خواستن ،همچون شست وشوی درنهر آب است که آلودگی های می زادید . نماز اولین سئوال در قیامت است که اگر پذیرفته نشود. کارهای دیگر هم قبول نیست .
نماز اولین سئوال در قیامت است که اگر پذیرفته نشود، کارهای دیگر هم قبول نیست . نماز ، تنها عبادتی است که در هیچ حال از انسان ساقط نمی شودحتی در میدان جنگ و شرایط اضطراری ، بیماری و…
نماز اعلام بندگی در برابر خدا وزیر بار در مقابل طاغوت ها و ستمگران است.
نماز زنده نگه داشتن ایین توحیدی حضرت ابراهیم،وسنت رسول الله ومکتب حسین بن علی علیها السلام است.
نماز برای عاشقات خدا ، شنیدن ولی برای منافقان ، تلخ و سنگین است : «وَ اِنَّتها لکَبیرهُ اِلاَّ عَلیَ الخَشِعیِِنَ »
نماز، کوبنده ی شیطان و مایوس کننده ی اوست وحضور در برابر آفریدگاراست .

نماز هماهنگی با همه ذرّات عالم است جهان ،محراب و سعی است که همه ی کائنات ، در آن به تسبیح و سجود در برابر خدا مشغول اند. به نماز ایستادن ، همراهمی با همه ی افریده ها وفرشتگان در پرستش و ذکر پرورگار است.

در اهمیت نماز ، همین بس که علی علیه السلام در میدان نبرد صفین، وامام حسین علیه اسلام در ظهر عاشورا دست از جنگ کشیدند و به عشق الهی ، به نماز ایستادند . شخصی به حضرت علیه السلام ایراد گرفت: امام فرمود : مابرای همین جنگیم تا مردم ،اهل نماز باشند. به سید الشهدا در زیارتنامه اش خطاب می کنیم: گواهی می دهیم که تو نماز را بر پا داشتی . « اَشهَدُ اَنّک قَد اَقَمتُ الصَّلوهََ َ …» در مشکلات و اضطراب ها ، یاد خدای بزرگ و استمداد از او ، آرام بخش دل ها وراه گشای انسان در سختی ها است و تکیه گاهی است که مؤمنان به خدا دارند از این رو قرآن دستور می دهد که به وسیله ای « صبر » و «نماز» از خداوند یار ی بطلبید. « وَ استَعینُؤا بِاالصَّبرِ والصَّلوهِ »
امام صادق علیه السلام در واپیسین دم زندگی خویش ، همه بستگان را جمع کرد و در وصیت خویش به آنان، اهمیت نماز را یاد اور شد و فرمود:

هرکه نماز را سبک بشماردو از شفاعت ما محروم است.
مرز میان اسلام و کفر ترک عمدی نماز است. چگونه مسلمانی است آن که رابطه خودبا خدا را بریده و از نماز روی برتافته است.
رسول خدا فرمود : «مَن تَرَکَ الصَّلوهَ مُتَعمَداَ فَقَد کَفَرَ» هرکه عمداً نماز را ترک کند ، کفر وزیده است . ودر کلام علوی میخوانیم که فرمود:
« مَن ضَیَّعَ الصَّلوهَ فَهُوَ لِضَرِها اَضیَعُ »کسانی که نماز را سبک شمارند و آن را تباه وضایع سازند، غیر نماز را بیشتر ضایع خواهند ساخت.

نماز ، موقعیتی است که باید در ان به خدا توجه داشت نه دیگری ،هرچه را از نظر دور داشت مگر خدا را باید رازنده وحاضر و ناظر بدانیم واحساس حضور در برابر آن خالق را در خویش ، زنده نگاهداریم .
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرموده است:
همین که انسان در نماز به غیر خدا توجه می کند. خداوند به او خطاب می کند : به چه کسی توجه میکنی ؟ آیا پرورگاری جز من سراغ داری ؟
آیا جز من مراقب وناظری درکار است؟
آیا به بخشنده ای جز من دل بسته ای …؟
اگر توجه به من داشته باشی ،ومن وفرشتگانم به تو توجه خواهیم کردو…
فصل اول :
۱- چرا نماز میخوانیم؟
۲- آداب نمازی که مورد قبول خدا باشد چیست؟
۳- مقدمات نماز چیست؟
چرا نماز می خوانیم ؟
نماز ، سپاس نعمت
انسان ؟، اسیر محبت دیگران است و نعمت و نیکی ، انسان را به مقام سپاس وتشکر می کشیند. اگر کسی به ما نعمتی بخشید و احسانی در حق ماکرد ، باز ؟؟ وعمل ، سپاسگزار ازاو می شویم .
ما بنده خداییم و غرق در نعمت های او ، پس در هر نفسی ،نه یک نعمت بلکه صدها نعمت موجود است. و براین نعمت ها یک شکوه هزاران شکر لازم است . کافی است که

اندکی چشم بصریت بگشائیم و ببینیم لطف و فضل خدا را درباره خودمان ، آنگاه خواهی نخواهی سپاس او خواهیم گفت:
نماز ،نوعی سپاس از نعمت های فراوان و برشمار اوست.
خداوند، به ما هستی بخشید .آنچه برای زندگی مادی و معنوی لازم داشتیم ، عطا کرد وهوش و عقل و استعدامان داد .قطرات باران ، برگ درختان ،ماهیان دریا ، پرندگان آسمان ،نور خورشید و هدایت عقل و ولایت پاکان وراهنمایی وجدان را جهت سعادت ما رازانی داشت.
اعضای متناسب ، قوای مفید ،مربیانی دلسوز ، طبیعی رام ومسخّر برای ما قرار داد تا با اوبیشتر آشنا باشیم . اگر لب ما نرم نبود، توان سخن گفتن نداشتیم . اگر انگشت شصت نداشتیم حتی دکمه ای سقه ی خود را نمی توانستیم ببندیم.

اگر آب ها ، شور وتلخ بود، درختان نمی رویید. اگر زمین جاذبه نداشت، اگر فاصله ای خورشید به ما نزدیکتر بود. اگر هنگام تولد ، مکیدن را نمی دانستیم ، اگر قدرت نطق و گویای نداشتیم ، اگر چشمان نابینا بود ، اگر از موهبت عقل و بی بهره بودیم . هزاران اگر دیگر به تعیبر قرآن ، نعمت های الهی قابل شمارش نیست . آیا این همه نعمت ، تشکر لازم ندارد ؟ آیا این بی انصافی و حق ناشناسی نیست که انسان، غرق نعمت های خدا باشد ولی حالت سپاس به درگاه صاحب نعمت نداشته باشد؟
نماز، تشکر از خداست که ولی نعما ماست، هرچه داریم از اوست.

البته این سپاس برای خدا سودی ندارد ، بلکه برای خودمان مفید است و نشان معرفت ماست . همچنان که تشکر یک دانش آموز از معلم ، بیانگر کمال ورشد فکری اوست وازتشکر او چیزی عاید معلم نمی شود.

چه غافل اند ، آنان که بر سر سفره ی نعمت خدا ، عمری می نشیند و یکبار هم به شکرانه ی این موهبت ها در آستان آن خدای متعال ، پیشانی عبودیت وسجده شکر بر زمین نمی گذارند
آداب نمازی که مورد قبول خدا باشد چیست؟
ادب و اداب نماز
حضور شکرانه و عبادانه در برابر پرورگار ، دلی پاک می خواهد و نیتی خالص ، زندگی و رفتاری خدا پسندانه می طلبد و معرفتی عمیق و بصیری مکتبی ، زبانی دور از گناه می خواهد و چهره ای نیالوده به نافرمانی معبود توجه و حضور قلب در نماز ، ادب لازم در این عبادت والاست.

امام صادق علیه السلام فرمود نماز، از دنیا و آنچه در آن است مایوس شده تمام هدف وتوجه به خدا باشد ویاد روزی باش که در برای دادگاه عدل الهی قرار می گیری
رعایت آداب ظاهری و باطنی وشرایط صحت وقبول و کمال ، عمل را مطلوب خدا می سازد و نماز راشایسته صعود به درگاه می سازد .
آداب نماز ، که در قالب احکام نماز باید مراعات شود، در هر سه بخش نماز جاری است :
۱- مقدمات نماز ، هنر اموری که باید قبل از شروع به نماز به آن ها پرداخت.
۲- مقارنات نماز ، اعمال وآداب متن نماز.
۳- تعقیبات نماز ، هنر امور پس از نماز
مقدمات نماز چیست ؟
مقدمات نماز

۱- طهارت نماز گزار باید پیش از آن که شروع به نماز کند « وضو» امام باقر علیه السلام فرموده است:« لا صَلوهَ اِلا بطهُورٍ » نماز بدون وضو نماز نیست .
وضو جزء از ایمان است ، نورانیت وصفای درونی می آورد، نشاط آور و کسالت داست، به علاوه نظامت جسم را نیزهمراه دارد. وضو، انسان را اماده ی نماز می سازد. فیض کاشانی گفته است: یک مرتبه از مادیت برخاستن وبه معنویت سفر کردن دشوار است، اما وضو ، انسان را کم کم آماده می سازد.
وضو، کفاره گناهان کوچک است و خوب است انسان در همه حال با وضو باشد وحتی هنگام خوابیدن هم وضو بگیرد.
بی وضو دست زدن به خط قران و نام خدا وپیامبر و امامان حرام است. طهارت به منزله اجازه ی ورود به حضور خداست . البته طهارت ، مراتبی دارد.
طهارت ظاهر ، از نجاسات و آلودگی ها
طهارت اعضاء از گناهان و جرایم.

طهارت روح، از مفاسد و رذایل اخلاقی لازم به ذکر است که گاهی طهارت برای نماز، با غسل مسیر است . کسی که جنب باشد یا به دلیل دیگری غسل به او واجب مکان نیز باید مباح باشد و درجایی مال دیگران است. بی اجاره و رضایت نمیتوان نماز خواند و نماز گزار، باید پیش از آن که شروع به نماز کند « وضو» امام باقر علیه السلام فرموده است: « لا صلوه الا بظهور نماز بدون وضو نماز نیست

وضو جزء از ایمان است ،نور انیت وصفای درونی می اورد ، نشاط آور وکسالت ز داست، به علاوه نظامت جسم را نیز همراه دارد. وضو، انسان را آماده ی نماز

می سازد . فیض کاشانی گفته است: یک مرتبه از مادیت برخاستن و به معنویت سفر کردن دشوار است ، اما وضو ، انسان را کم کم آماده می سازد
وضو، کفاره گناهان کوچک است وخوب است و خوب است انسان در همه حال با وضو باشد و حتی هنگام خوابیدن هم وضو بگیرد.
بی وضو دست زدن به خط قرآن ونام خدا وپیامبر وامامان حرام است . طهارت به منزله اجاره ی ورود به حضور خداست . البته طهارت ، مراتبی دارد:
طهارت اعضاء ، از گناهان وجرایم

طهارت روح ، از مفاسد و رذایل اخلاقی
لازم به ذکر است که گاهی طهارت برای نماز، باغسل میسر است . کسی که جنب باشد یا به دلیل دیگری غسل بر او واجب شود باید غسل کنددر مواردی هم وظیفه ی نماز گزار ، تمیمم بر خاک و زمین است،آنم جا که آب نباشد ، یا ضرر داشته باشد، یا وقت برای غسل ووضو نداشته باشد یا اب برای آشامیدن وحفظ جان لازم باشدو..
درباره ی هریک از اشکال وضو، غسل و تیمم که به مصداق های « طهارت» اند ، مسائل متعددی در رساله های مراجع تقلید آمده است که پرداختن به آنها ما را از هدف این پژوهش دور می کند
۲- لباس ومکان نمازگزار
در نماز پوشش بدن لازم است . البته حد و واجب برای مرد پوشاندن عورت است. ولی بهتر است از ناف تا زانو را بپوشاند .وزن باید تمام بدن به جز صورت و دست و پا تا مچ را بپوشاند .لباس ، باید پاک ومباح باشد. در نماز بهتر است جامعه سفید

پوشیده شود ، انگشتر عیقیق بدست باشد و از لباس های چرک و تنگ و سیاه ولباس افراد لاابالی که از نجاسات پرهیز می کنند استفاده نشود .
مکان نیز باید مباح باشد . درجایی مال دیگران است .بی اجازه و رضایت نمی توان نماز خواند و رعایت این شرط ها در نماز ، هم مراعات ادب است وهم رعایت حق دیگران ….
۳- شناخت قبله
نماز باید به سوی قبله باشد ، قبله ی ماکعبه ی مقدس است گرچه خدا طرف خاصی نیست که به او دو کنیم، هر طرف رو کنیم خدا آنجاست « اَینِمَا تُو لوا فَثَمَّ وَجهُ اللِه » ولی هم برای گرامیداشت خاطره ای ابراهیم ، بینانگذار خانه ای توحید هم برای متوجه ساختن دل به نقطه ای مقدس ، هم برای هماهنگی ونظم عبادت کنندگان ونماز گزاران در جهت گیری عبادی وهم برای اسرار دیگر ، ماموریم که قبله ی نمازمان را « کعبه » قرار دهیم:

مسلمانان، اوایل به سوی « بیت المقدس » نماز می خواندند . یهودیان زخم زبان می زدند مسلمانان قبله ندارند و به سوی قبله ما عبادت می کنند. پیامبر منتظر تکلیف الهی بود، فرمان رسید هرجا هستید ، روی را به سوی مسجد الحرام کنید.
این فرمان این درس را میدهد که مسلمانان ، باید متکی به خود مستقل باشند حتی در مسئله ی قبل و جهت نماز از این رو ، امت اسلام ،نماز و دعا و ذبجح حیوان وحتی خواب وخوراک را به سوی قبله انجام می دهند تا به موازات توجه ظاهری به کعبه ، دل وجان انسان نیز جهت گیری خدایی داشته باشند ..وهمه جا و درهمه حال ، به یاد خدا و توحید باشند .

کعبه، هم یادگار ابراهیم واسماعیل ومحمد صلی الله علیه و آله است ،هم نقطه ای شروع حرکت عاشورایی امام حسین علیه السلام وهم تکیه گاه امام زمان علیه السلام رستگاری در سایه ی نماز، وتکیبر خداوند است اذان ، فریاد بر ضد معبودهای خیالی ،معرفی عقیده ی اسلامی و شعار اسلام است.
نخستین موذن اسلام، « بلال حبشی بودکه با اذان او ، مردم به نماز حاضر شدند و موذن شدن او، دلیل اعتبار « تقوا» و« ایمان » در دیدگاه اسلام، نه زنگ و قیافه ونشر او در ثروت اذان هم فرا خواندن امت اسلام به شرکت نماز جماعت است ، هم آماده سازی جان و دل برای ورود وبه «نماز »

وقتی طنین ملکوتی اذان در فضای پییچیده دل مومنان را به سوی خدا می کشد و بروحشت خشم کافران می افزاید
مرحوم شهید نواب صفوی به یاران خود دستور داده بود هنگام ظهر و مغرب ، هرکجا بودید ، با فریاد بلند اذان بگویید .همین اذان ها وحشتی در دل ماموران نظام طاغوت وجودآورده بود. این گوشه ای از معنای حدیثی است که می فرماید : با صدای بلند اذان ، شیطان عصبانی می شود وفرار می کند.
بی جهت نیست که « گلاستون » سیاتمدار انگلیسی در پارلمان گفته بود : تانام محمد صلی الله علیه و آله بر فراز مناره ها بلند است وتا کعبه پار برجاست وقران کتاب راهنمای مسلیمن است ، امکام ندارد سیاست ما در سرزمین های اسلامی استوار شود.
اری ما در سرزمین های اسلامی استوار شود.
ما نیز از عمیق جان ، علی رغم خواسته ی مشرکان و کافران امروزی در سراسر جهان ، اعلام می کنیم : الله اکبر … الله اکبر …. لااله الّا الله محمّد رسول الله

فصل دوم
تاثیر نماز بر سلامت نوجوانان
مقارنات نماز
در محراب نماز
غیر از حرکات ظاهری نماز، که هرکدام فلسفه و رازی دارد ، و غیر از ذکرها و تسیبح های آن ، که هرکدام مفاهیم بلندی را در برگرفته است ، روح نماز ، همان «توجه » است .نماز گزار با اخلاص وآگاه به رمز و از عبودیت ،باید همواره ودرتمام لحظلات و فقرات نماز ، بداند که چه می کند درچه مقامی ایستاده است با که سخن می گئید طرف خطابش کیست وحرف وخواسته اش چیست؟
این «حضور قلب » عنصر اصلی سازندگی نماز و« یاد خدا» است که فلسفه اس بلند وعمیق نماز است . آشنایی به مفاهیم جملات قرائت و ذکرها ، وتوجه به معنای اعمال وحرکات در نماز ، زمینه ساز پیدایش خشوع قلبی وخصوع جسمی وتوجه باطنی به معبودیکتاست .
آموزش نماز به جوانان ، رسالت والدین وحکومت وجامعه اسلامی

بزرگان جامعه به ویژه پدران ومادران باید از کودکی آموزش نماز به فرزندان را آغاز کنند وبا آموزش نماز و تعلیم احکام وآثار و فواید آن وبا آشنا کردن انان با چرا های وچگونگی نماز خواندن زمینه ی اقامه ی نماز توسط آنان را فراهم نمایند از آن جایی که در نماز همه ی خوبی ها نهفته است و اقامه ی نماز بهترین راه تقرب به خدای متعال وتکامل معنوی ورشد وپیشرفت برنامه ریزی برای دعوت بچه ها به سوی نماز و

آموزش نماز به کودکان ونوجوانان و جوانان درواقع آموزش چگونه زیستن است و آنان را در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان اسلام و شیبخون آنان حفظ می کند .
امام علی علیه السلام در زمینه ی ضرورت آموزش نماز فرموده اند «عَلَمُو اصِیبا نَکُم الصَّلاهَ وَ خُذُوهُم بِما اِذا بَلَفُوا الحُلُمَ » به کودکان خود را نماز را بیاموزدید وآنان را هنگامی که بالغ شدند بر نماز بگیرند . شاید جامعیت نماز وآثار فراوان و بی نظیر مادی ومعنوی آن و نقش سرنوشت ساز نماز در زندگی انسان ها ، علت فرمان امام علی علیه اسلام به آموزش نماز و حتی سختگیری برای اقامه ی نماز باشند زمانی که آموزش نماز به کودکان و پیگیری وکوشش برای اقامه ی نماز توسط کودکان و نوجوانان که تازه بالغ می شوند وحتی توبیخ وسخت گرفتن بر کسانی که تازه به سن تکلیف شرعی رسیده اند لازم باشد قطعاً تلاش جوانان برای آموختن نماز و کوشش جامعه برای آموزش نماز به جوانان و باز خواست از انان به خاطر سهل انگاری در یاد گرفتن نماز واقامه ی آن برهمگان لازم واجب خواهد بود

آثار نماز از منظر امام علی علیه السلام
امام علی علیه اسلام در زمینه ی آثار نماز سخنان ارزشمند زیادی دارند که تعدادی از انها ذکر می شود مولود کعبه علیه السلام نقش نماز در ریزش رحمت الهی را در این کلمات بیان می نماید: « الصَّلاهُ تَستَنزِلُ الرَّحمَهَ » نماز رحمت وآمرزش الهی را فرود می اورد نقش نماز در پاسداری انسان از انحرافات اخلاقی وتهاجم شیطانی را نیز چنین گزارش می کند « الصَّلاهُ حِصنُ مِن سَطَواتِ الشَّیطانِ » نماز دژ محکمی از حمله شیطان است و این هر دو نقش « رحمانی » و « شیطان گریزی » نماز را در حدیث دیگر به این صورت توضیح داده است : « الصَّلاهُ حِصنُ الَّحمنِ وَ مِد حَرَهُ الشَّیطانِ » نماز در

استوار خدای مهربان و ابزار و سلاح دور کردن شیطان است فهمیدن پیامهای این احادیث به درک فلسفه و ضرورت آموزش واقامه ی نماز و لزوم برخورد با بی نمازی وکوتاهی جوانان در نماز ، کمک می کند واهمیت و لزوم نماز توسط جوانان را نشان می دهد .نماز مدرسه ی خود سازی و رهایی از شیطان و دانشگاه انسان سازی وآزادگی ومکتب بزرگ رشد وتکامل معنوی وبندگی خداست ، بنابراین همه ی مردم به ویژه جوانان باید بارو آوردن به نماز از برکات آن برخوردار گردند.

۱- آیا وقتی وضو می گیرید در وجود شما آرامش روحی و روانی ایجادمیشود ؟
بله  خیر  تا حدودی به هیچ وجه
۲- انگیزه شما از اقامه ی نماز چیست؟
ارتباط با خدا کسب ثواب و پاداش اجبار والدین ترس ازمریبان
۳- به نظر شما اقامه ی نماز بیشتر کمک می کند که آرامش روحی داشته باشیم یار فتن به طیبعت
اقامه نماز  رفتن به طبیعت  هر دو  هیچکدام 
۴- آیا از این که مسلمانان سیسته و میتوانید از خداوند به خاطر نعمت سایش تشکر کنید راضی هستید یا نه ؟
بله  خیر  با استفاده از ادیان دیگر از خدا تشکر کردیم  نظری ندارم
۱۵- در کدام قسمت نماز بهتر با خدا رابطه برقرار می کنید؟
قنوت  سجده شکر تسبیحات حضرت زهرا  سجده 

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 13 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد