تحقیق در مورد سیره نبوی پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و آله

word قابل ویرایش
51 صفحه
11700 تومان
117,000 ریال – خرید و دانلود

سیره به معنای سنت و روش است که در سیره نبوی دنبال می‌شود. قدیمی‌ترین سیره بجا مانده، سیره نبوی ابن اسحاق شیعی است که ابن هشام بعدها آنرا به زبان اهل تسنن برگرداند و به خلفای سنی مذهب زمانش تقدیم نمود. در هر حال، سیره نبوی از کتاب‌ها و آثار مربوط و نزدیک به زمان ایشان قابل جمع‌آوری است اما چون اکثر وقایع نگاران زمان ایشان روحیه جنگ محوری و رفتار سیاسی موثر را داشتند کمتر در سیره فرهنگی، علمی، اقتصادی و … ایشان اثری بجا گذاشتند.

آنها در تقسیم‌بندی سیره پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم نیز این تاریخ‌های کمابیش موثر را به عنوان سرفصل‌های کار در نظر گرفتند که همچنان این نگاه در جامعه وجود دارد و به صورت الگو دنبال می‌شود. از این رو، در این مقاله سعی در ساختار شکنی شده، و با توجه به روند قدرت در دوران نبوی به تبیین مناسبات سیاسی زمان ایشان پرداخته شده است و به قبل از آن اشاره نگردیده است.

الف- دوران مکّی:
پیامبر گرامی اسلام در سن ۴۰ سالگی در مکه به پیامبری مبعوث گردید. در حالی که رفتارش سرآمد همگان بود و از شدت صداقت و امانت‌داری به امین معروف شده بود. پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم در شرایطی به رسالت مبعوث گردید که جهل در سراسر عربستان بیداد می‌کرد، علم در پایین‌ترین حد خود بود با توجه به روایات از شرایط بعثت انبیاء نبودن علم در جامعه و وجود گمراهی در آن دانسته شده از این رو پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آْله و سلم که دریای علم و

حکمت ومعرفت بود برای مردمی که به لحاظ علم و حکمت تهی و نزدیک به تهی بودند، باید تعلیم رسالت می‌نمود.
در ابتدا با سطح فردی دعوت آغاز به کار نمود. بسیاری سعی کردند این دوره را دوران مخفی رسالت ایشان بدانند در حالی که پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم و علی علیه‌السلام و حضرت خدیجه (س) در کعبه نماز می‌گزاردند البته تا کمی پیش از آن برای عبادت همواره به خارج شهر می‌رفتند نباید فراموش کرد که در جامعه مکه هنوز موحدین حنیف زندگی می‌کردند که از نسل حضرت ابراهیم علیه‌السلام و متصدیان امور کعبه محسوب می‌شد و اینان نبودند مگر قبیله قریش که نسب ایشان را به حضرت ابراهیم علیه‌السلام می‌رساندند .

تا سه سال شرایط به همین منوال می‌گذشت تا اینکه پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم در جریان عشیره اقربین با دعوت از خویشان هاشمی‌اش با ملایمت و مهربانی آنها را به اسلام فرا خواند . نتیجه این میهمانی مسلمان شدن عده زیادی بود که جعفربن ابیطالب و عبیده بن حارث از این شمار هستند . خلاف آنچه که برخی منابع اشاره کرده‌اند به این ترتیب شمار مسلمانان به خود نظم گرفت و پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم در این نظام به لزوم مساعدت و همراهی کسی

برای شکل دادن یک نظام کارآمد توجه داشتند که علی علیه‌السلام به این دعوت پاسخ همکاری داد و برخی بخاطر مشاغل فراوان، تجارت و .. کمتر از علی علیه‌السلام نوجوان می‌توانستند در راستای این اهداف از خود تلاش بروز دهند. مسئولیت‌پذیری علی علیه‌السلام قبلاً در همراهی‌هایش در حراء با پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم جای شبهه برای این انتخاب باقی

نگذاشت و به لحاظ فکری هم ۳ سال بود که با باورهای اسلامی خو گرفته بود و با تربیت در دامان پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم با نفس معارف الهی آشنا بود. با این حال، الگوهای موجود در نظام قبیله ای باعث خرده گرفتن قوم به ابیطالب شد به اینکه « تو باید از پسرت اطاعت کنی» اما این الگوهای رایج باعث ایجاد هیچ تغییری در تصمیم پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم نداشت و با باور شایسته محور وبدون توجه به الگوهای سنت شده ناکارآمد، آنها را عملی می‌نمود.
کم‌کم پس از بیان هست‌ها و بایدها، سخن از نیست‌ها و نبایدها به میان آمد و انتقاد از خ

دایان و بت‌ها باعث جبهه گرفتن بخشی از قریش و اهل مکه علیه ایشان شد . در راس این مخالفان ابوجهل – از اشراف بنی مخزوم- و بنی امیه بودند ابولهب – عموی پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم – نیز به تدریج با تحریکات همسرش و دیگران به جناح مخالف و پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم پیوست.

با بالا گرفتن تعالیم پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم، کم کم شدت مخالفت مخالفان افزوده شد از این رو در گام‌های نخستین با وساطت و ریش سفیدی، سعی در حل بحران نمودند. آنها نزد ابوطالب رفتند که بزرگ قومش بود اما ابوطالب از پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم حمایت کرد و قریش از این جبهه ناکام گشت . گام بعد استهزاء و تمسخر به ساحت مقدس ایشان بود. اگر چه پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم با سکوت و احترام در مقابل این بی‌احترامی‌ها برخورد می‌نمود، با این حال در این ساحت، ابوجهل کار را به گستاخی می‌کشاند که با عکس‌العمل حمزه، در تنبیه او و ظاهر شدن اسلام حمزه، جان تازه‌ای به دعوت بخشیده شد .

این بار قریش که در مقابل شخص پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم خلع سلاح شده بود، طرفداران ایشان و مسلمانانی که از ساختار قبیله‌ای قدرتمندی برخوردار نبودند را تحت فشار و ستم قرار داده سمیه و همسرش یاسر در این مرحله به شهادت رسیدند. عده دیگری هم که در شرایط مشابه به سر می‌بردند طبق سفارش پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم به حبشه هجرت نمودند.

این جریان در سال ۵ بعثت رخ داد . پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم، جعفربن ابیطالب را که همانند او از جایگاه قبیله‌ای خوبی برخوردار بود، با این گروه و به عنوان امیر آنها و جانشین خودش انتخاب نمود. مناظره جعفر با هیئت مسیحی حبشه و نجاشی بیانگر درایت و فهم او در علوم دینی است. مسلماً در جامعه مذهبی و مسیحی حبشه حضور چنین فردی ضروری بود مسیحی شدن یکی از این مسلمانان بیانگر اهمیت جعفر و تدبیر خوب پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم در انجام این مهم بود. قریش سعی در استرداد این عده نمود که با حمایت نجاشی از اهداف آنها که توسط جعفر

تبیین گردید بی‌نتیجه و ناکام ماند!!
پس از این جریان، نزول سوره نجم بود. این آیه سجده واجبه دارد وقتی این سوره نازل شد و پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم آن را در مکه قرائت نمودند و این باعث شد تا مسلمانان سر به سجده بگذارند که در کمال ناباوری، گویی همه اهل مکه سر به سجده گذاشته بودند این جریان شاهد است به بروز ننمودن اسلام عده‌ای از مسلمانان، که تاثیر زیادی در مکه به همراه داشت و خبر آن به حبشه هم رسید که بیانگر در ارتباط بودن این ده مرکز و درایت پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم در تسهیل ارتباط با مسلمانان حبشه بود.

رفتن مسلمانان به حبشه باعث کمتر شدن مسلمانان در مکه و بالا گرفتن فشارقریش بر این عده بود. در این شرایط بود که طرح محاصره اقتصادی- فرهنگی بنی‌هاشم به اجرا درآمد، ۳ سال در بدترین وضعیت گذشت بدون کسب و کار تجارتی حضرت خدیجه (س)، با درک واقعی رسالت نبوی صلی‌الله علیه و آْله و سلم همه ثروتش را هزینه نموده و خرج تسهیل سختی‌های شعب ابیطالب نمود. ابوطالب مسلمانان را که بنی‌هاشم و بنی‌مطلب بودند جمع کرد تا در این شمار کم مسلمین بتواند پایگاهی ایجاد نموده و جان پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم را حفظ نماید . مسلماً قدرت کم مسلمانان باعث اجتماع آنها در شعب بود و ممانعت از خطرات احتمالی و پشتیبانی از هم و تسهیل شرایط محاصره اقتصادی در داخل شهر.

پایان محاصره اقتصادی با مرگ بزرگ بنی‌هاشم- ابوطالب- همراه شد. ستون محکمی در حمایت از او محسوب می‌شد. طی سالهای شعب که کارهای سیاسی را کاملاً مخفیانه و با حضور شماری از هاشمیان با حفظ شرایط استتار انجام می‌داد در سالهای سخت شعب، موسم حج موقع خوبی برای تبلیغ اسلام و پیدا نمودن جایگاه و پایگاه خوبی در این دعوت بوده با اعلان حمایت مردم یثرب، دعوت به آنجا کشیده شد. پس از پایان محاصره و وفات ابوطالب و سخت‌تر شدن شرایط مسلمانان، این هجرت آغاز شد .

در ابتدا مسلمانان به تدریج خارج شدند تا آنجا که مکه از جوان خالی شد این امر بیانگر نو و پاسخگو بودن حرف‌های پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم و پاسخگو نبودن اندیشه‌های کهن جاهلی بود. با خالی شدن این عده نقشه ترور شبانه پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم پایه‌ریزی می‌شود که با یاری علی علیه‌السلام این نقشه قریش نیز نقش برآب می‌شود .

پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم علی علیه‌السلام را برای انجام باقیمانده امور می‌گمارد و عباس علیه‌السلام را با حفظ ظاهر برای انجام امور خاصی می‌گمارد و حکم چشم و گوش پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم را می‌یابد و این نبود مگر بخاطر اعتماد به او و اطمینان از دقت و تدبیر او. طایفه بنی‌غفار نیز در این راستا به او کمک زیادی رساندند.
ب- دوران مدنی
پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم منتظر همراهی علی علیه‌السلام شد و سپس با او راهی یثرب گردید. او با رعایت احترام به همگان و نگاه برابر به همه کارش را شروع کرد و سپس با ایجاد عقد اخوت مهاجر و انصار را با هم برابر و برادر نامید و شروط ارزشی‌ای را برای ارجعیت و ارجحیت افراد تعریف کرد. کار فرهنگی بزرگی با کار کلان سیاسی به عنوان یک حکومت اسلامی آغاز گشت. تشکیل سپاه در این مرحله از قدرت جا می‌گرفت در اولین برخورد خبر کاروان تجاری قریش به سرکردگی ابوجهل به همراه ۳۰۰ تن به گوش رسید. این تعداد فراوان عجیب به نظر می‌رسید از این رو پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم حضرت حمزه علیه‌السلام را که در شجاعت و جنگاوری معروف بود و سابقه شرکت در جنگهایی را داشت به فرماندهی سپاهی ۳۰ نفره در مقابل کاروان تجاری قریش فرستاد تا امکان هرگونه تجاوزی را از آنها سلب نماید. (۱۵)

پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم یکبار دیگر عبیده بن حارص را به فرماندهی سپاهی را همان اهداف پیشین علیه قریش فرستاد. (۱۶) این عکس‌العمل‌های به موقع و پیشگیرانه و دشمن شناسانه پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم بسیار تحسین برانگیز می‌باشد.
پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم کم کم دومین سال هجرت را سپری می‌کردند که قریش با سپاهی راهی حمله به مدینه شد. آنها بنی‌هاشم مکه را که خاندان پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم بودند، به زور و اکراه مجبور به شرکت در جنگ نمودند. (۱۷) تا با این کار، اعتماد به نفس مسلمانان را از آنجا گرفته و پایگاه آنها را در مدینه به خطر بیندازد. انصار با شرکت در جنگ این

هدف قریش را به اسارت مسلمانان درآوردند تا در جنگ شرکت نکرده باشند. (۱۸) به این ترتیب قریش به هیچ یک از اهدافش نرسید و علیرغم آن بسیاری از بزرگان قومش را از دست داده، شکست سختی خورد. پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم با حفظ ظاهر، عباس علیه‌السلام و سایر اسرا را با گرفتن جزیه در انظار مردم، دوباره به مکه محل رسالتشان بازگرداند. (۱۹) این جنگ حیثیت قریش را به بازی گرفت و در همانجا وعده جنگ بعدی را در سال آینده آن گذاشت تا برای

تلافی بازگردد. سال بعد، قریش در بدرالموعد حاضر نشد اما پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم برای اطمینان علی علیه‌السلام را با سپاهی به بدر فرستاد تا از وقوع احتمالی آن جلوگیری نماید.
جنگ احد تصمیم بعدی قریش بود. آنها، حبشیان، بنی کنانه، اهل تهامه و زنان قوم ایشان را با خود همراه ساختند تا هم برخورد حیثیتی با جنگ داشته باشندو هم مردانشان را تهییج به جنگ نمایند. (۲۰) در جنگ علیرغم موفقیت آغازین مسلمانان و فرار قریش در اثر بی‌تدبیری عده‌ای از مسلمانان نتیجه به عکس گردید و سپاه اسلام شکست خورد حضرت حمزه علیه‌السلام در این نبرد کشته شد. پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم نیز مجروح گشت.

توطئه اقوام یهودی در حین تک تک جنگ‌های پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم با قریش بیانگر ارتباط مخفیانه این دو با هم است و پس از هر جنگ با قریشیان پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم به سرکوب یکی از این طوایف یهودی می‌پرداخت. (۲۱) یهودیان تمکن مالی داشتند و در قلاع محکمی ساکن بودند که حتی احتمال نفوذ هیچ مسلمانی در آن نمی‌رفت. همین امر آنها را در خیانت به پیمان های پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم گستاخ تر می نمود. پیامبر صلی‌الله علیه و آْله و سلم در ابتدا آنها را از مدینه اخراج نمود اما در خیانتهای بعدی آنها، حتی دستور کشتار آنها را پس از چند بار توطئه و خیانت صادر نمود. این وضعیت آرامشی را در مدینه با خودهمراه ساخت.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 11700 تومان در 51 صفحه
117,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد