تحقیق در مورد عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان

word قابل ویرایش
28 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان

مقدمه
در شرایطی که در هر سال جمعیت کشور بیش از یک میلیون نفر افزایش می‌یابد و تقاضا برای مواد غذایی رو به فزونی است، ایجاد تعادل مواد غذایی در خاک به منظور افزایش کمی و کیفی تولیدات کشاورزی از وظایف همگانی است. خودکفایی و استقلال هر کشور منوط به تامین مواد غذایی آنها در داخل کشور است. علیرغم وسعت زیاد کشورمان به علت محدودیت‌هایی مانند کوهستانی بودن، شوری خاک و کمبود آب و غیره، سطح اراضی قابل کشت بسیار محدود بوده و برای نیل به خودکفایی در محصولات کشاورزی لازم است همراه با کنترل جمعیت، میزان عملکرد در واحد سطح افزایش یابد و در این میان نقش عناصر غذایی ریزمغذی در افزایش عملکرد و بهبود وضعیت کیفی محصولات کشاورزی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

بهترین، مناسبترین، ارزان‌ترین و راحت‌ترین روش برای استفاده از مواد غذایی ریزمغذیی به ظور تغذیه برگی یا محلول‌پاشی می‌باشد.
نقش عناصر غذایی کم مصرف (ریزمغذی) در محصولات کشاورزی:
۱٫ افزایش تولید در واحد سطح
۲٫ بهبود کیفیت محصولات (افزایش پروتئین دانه گندم، افزایش طول عمر انباری پیاز و سیب‌زمینی و خوش خوراکی)
۳٫ تولید بذر با قدرت جوانه‌زنی و رشد بیشتر برای کشت‌های بعدی
۴٫ کاهش غلظت آلاینده‌هایی نظیر نیترات و کادمیم در قسمت‌های خوراکی محصولات کشاورزی.
پیشگفتار

جمعیت جهان به طور سرسام‌آور و انفجاری رو به افزایش است و با افزایش رشد جمعیت نیاز به مواد غذایی بیشتر احساس می‌شود. بالغ بر ۹۸% از مواد غذای مورد نیاز بشر از تولیدات و فرآورده‌های کشاورزی تامین می‌گردد. با توجه به نقش فرآورده‌های کشاورزی در تامین غذا، بشر همواره در جستجوی یافتن راه‌هایی برای افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی بوده است. این امر عمدتاً از سه راه کلی امکان‌پذیر بوده است:
۱٫ افزایش سطح زیر کشت

۲٫ تقلیل ضایعات در حین تولید و بعد از تولید تا زمان مصرف
۳٫ افزایش تولید در سطح واحد

موفقیت کارهای زراعی به رشد گیاه بستگی دارد. اگر رشد گیاه خوب باشد و میزان محصول برداشت شده بالا باشد، افزایش تولید در واحد سطح خواهیم داشت و یکی از مهمترین راه‌های افزایش تولید، بالا بردن سطح فرهنگ مدیریت زراعی (مزرعه) است.

از مهمترین عواملی که در مدیریت زراعی باعث افزابش سطح کمی و کیفی محصول می‌گردد، استفاده بهینه از مواد غذایی گیاهی و زمان مصرف آنها می‌باشد، یعنی استفاده از کودهای ماکرو در کنار کودهای میکرو.

مصرف نامتعادل و زیاد کودها موجب برهم خوردن تعادل عناصر غذایی در خاک‌های زراعی می‌شود. حتی pH، بافت و حاصلخیز خاک را نیز در درازمدت با مشکل مواجه می‌کند. یکی از مهترین راه‌ها برای حفظ و همچنین بهبود حاصلخیزی خاک، مصرف متعادل و متوازن کودهای شیمیایی است. متاسفانه آمار مصرف کودهای شیمیایی در سال‌های گذشته، حکایت از مصرف ناچیز کود پتاسیم در مقابل کودهای فسفاته و ازته دارد. عدم تعادل در مصرف کودهای شیمیایی باعث افزایش تدریجی میزان فسفر خاک‌ها در مقابل کاهش شدید و حتی تهیه شدن خاک‌های بعضی از مناطق از ذخیره پتاسیم شده که در نهایت ایجاد اختلال در تغذیه گیاه و تاثیر روی جذب آهن و روی و کاهش کمی و کیفی محصولات کشاورزی را در پی خواهد داشت.

بنا به تحقیقات به عمل آمده، یکی از محدودیت‌های عناصر پرمصرف در محلول‌پاشی، بالا بودن نیاز گیاه به این مواد است. یعنی نمی‌توان همه نیاز گیاه را از طریق محلول‌پاشی تامین کرد. چرا که در غیر اینصورت یا باید غلظت را خیلی بالا بگیریم که سبب سوختگی می‌شود یا اینکه دفعات محلول‌پاشی را زیاد کنیم که از نظر اقتصادی زیان‌آور و مشکل‌آفرین است.

برای تولید موفقیت‌آمیز محصولات کشاورزی در سطح تجاری، استفاده از تمام منابع موجود جهت افزایش راندمان تولید الزامی است. با توجه به شرایط زمین‌های زراعی ایران یکی از منابع موجود که ضرورتی انکارناپذیر دارد، استفاده از کود می‌باشد. کوددهی مناسب با تامین مواد غذایی لازم علاوه بر افزایش محصول در واحد سطح سبب افزایش کیفیت محصول نیز می‌گردد. البته فزونی آن نیز سبب مسمویت گیاه، آب فیزیکی و در صورت شدت باعث مرگ گیاه خواهد شد. یکی از اهداف مدیریت زراعی، این است که مواد غذایی لازم در زمان مناسب در اختیار گیاه قرار گیرد. هرگونه کوتاهی در این مورد سبب کاهش محصول و در نتیجه کاهش سود حاصل از یک فعالیت اقتصادی خواهد شد.

 

محاسن تغذیه برگی
۱٫ جذب پایین عناصر در خاک: در خاک‌های آهکی ایران به دلیل بالا بودن pH، آهک فراوان و مصرف کودهای فسفاته پیش از نیاز در گذشته، جذب عناصر کم‌مصرف معمولاً کم بوده، در چنین شرایطی محلول‌پاشی موثرتر و باصرفه‌تر خواهد بود.
۲٫ کاهش فعالیت ریشه در طول مرحله زایشی و میوه‌دهی: در طول مرحله زایشی در اثر رقابت برای کربوهیدرات‌ها بین اندام‌های زایشی (دانه، میوه و ریشه) از فعالیت ریشه کاسته شده در نتیجه جذب مواد غذایی کاهش می‌یابد. در این مرحله محلول‌‌پاشی عناصر غذایی این رقابت را کاهش می‌دهد.
۳٫ غنی‌سازی محصولات کشاورزی و دامی.

عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان
عناصر مفید یا غیرضروری برای گیاهان، عناصر غزایی که برای رشد و نمو گیاه زیان‌آور است حتی غلظت‌های کم آن مانند سرب، کادمیم، جیوه و نیکل.
عناصر مفید برای گیاهان: عناصری هستند که در صورتی که در محیط به مقدار کافی موجود باشند، سبب بهبود رشد گیاه و یا گیاهان خاصی می‌شوند. مثلاً سدیم برای چغندرقند، سیلیس برای برنج و جو و تا حدی برای گوجه‌فرنگی مولیبدن و کبالت برای تثبیت بیولوژیکی ازت.
عناصر لازم یا ضروری برای گیاهان

• گیاه بدون آن عنصر قادر به تکمیل چرخ حیات خود نباشد.
• وظیفه آن عنصر توسط عنصر دیگری قابل انجام و جایگزینی نباشد.
• عنصر مستقیماً در متابولیسم و تغذیه گیاه نقش داشته باشد.

تاکنون ۱۶ عنصر برای رشد و نمو گیاهان ضروری تشخیص داده شده است که عبارتند از:
کربن، اکسیژن، هیدروژن، نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن، منگنز، روی، مس، بور، مولیبدن و کلر، ۱۶ عنصر ضروری مورد نیاز گیاه می‌باشد.

سه عنصر اول یعنی کربن، اکسیژن و هیدروژن قسمت اعظم ماده خشک گیاه (۶۰ تا ۹۰ درصد) را تشکیل می‌دهند و کمبود آنها به جز در موارد کمبود آب دیده نمی‌شود. این سه عنصر عمدتاً از طریق آب و هوا تامین می‌گردد.
سه عنصر فوق به همراه شش عنصر نیتروژن، فسفر، پتاسیم (عناصر کودی)، کلسیم و منیزیم (عناصر آهکی) و گوگرد عناصر غذایی پرمصرف یا پرنیاز برای گیاهان هستند.

۷ عنصر دیگر یعنی آهن، منگنز، روی، مسر، بور، مولیبدن و کلر عناصر غذایی کم مصرف یا کم نیاز یا ریزمغذی هستند.
نیتروژن

مقدار نیتروژن در وزن خشک گیاه ۵-۱ درصد است. این عنصر عمدتاً به شکل یون نیترات و مقداری نیز به شکل یون آمونیوم جذب گیاه می‌گردد.
کمبود نیتروژن در خاک‌های شنی و سبک، خاک‌های با مواد آلی کم، شرایط خشکی، بارندگی زیاد با آبیاری سنگین و در خاک‌هایی که مقادیر زیادی مواد آلی نپوسیده به آنها اضافه شده است، دیده می‌شود.

نیتروژن علاوه بر شرکت در ساختمان پروتئین قسمتی از مولکول کلروفیل را نیز تشکیل می‌دهد. به همین دلیل بر اثر کمبود این عنصر به خصوص در خاک‌هایی که از نظر مواد آلی فقیر هستند، بر اثر عدم تشکیل کلروفیل برگ‌ها زرد می‌شوند. از آنجایی که نیتروژن جزو عناصر متحرک در گیاه است علائم کمبود ابتدا در برگ‌های مسن پایینی شروع که با افزایش شدت کمبود این علائم در برگ‌های جوان تر دیده می‌شود.

در اثر کمبود نیتروژن گیاه زودرس، دانه‌ها و میوه‌ها کوچک و چروکیده و در نتیجه افت شدید کمی و کیفی محصول حاصل می‌شود. در اثر زیادی نیتروژن در خاک موجب زردی و سوخنگی نوک برگ‌ها و سرانجام ریزیش آنها می‌شود. در این شرایط دانه‌ها چروکیده، میوه‌ها پرآب تر و خاصیت انبارداری آنها پایین می‌آید. در اثر زیادی نیتروژن رشد رویشی بیش از رشد زایشی گردیده، زیادی نیتروژن در خاک‌هایی که عناصر غذایی دیگر را نیز کم دارند، دوره رشد گیاه را طولانی‌تر کرده گلدهی و رسیدن محصول را به تاخیر می‌اندازد و احتمال سرمازدگی را افزایش می‌دهد. در این شرایط کربوهیدرات‌های تولید صرف ساختن پروتئین شده و به همین لحاظ آب بیشتری جذب پروتوپلاسم گیاه شده و در نتیجه گیاه ترد، شکننده و مستعد ظهور آفات و بیماری‌ها می‌گردد.
فسفر

فسفر در تمام فرآیندهای بیوشیمیایی در ترکیبات انرژی‌زا و مکانیسم‌های انتقال انرژی دخالت دارد. علاوه بر این فسفر جزئی از پروتئین سلول بوده و نقش ویژه‌ای به عنوان جزئی از پروتئین هستند، هسته سلول و غشاء سلولی ایفا می‌کنند.
مقدار فسفر در انساج گیاهی در حدود ۲/۰ درصد است که این مقدار کمتر از ۱/۰ غلظت نیتروژن است. کمبود فسفر در خاک‌های خیلی اسیدی و آهکی، خاک‌های با مواد آلی کم، شرایط سرد و مرطوب، گیاهان با سیستم ریشه‌ای ضعیف، خاک‌های با فسفر پایین و خاک‌های با ظرفیت بالای تثبیت فسفر دیده می‌شود.

ترکیبات فسفری نسبتاً غیرمحلولند. حرکت آنها در نیم‌رخ خاک تابعی از میزان رطوبت خاک است. کمبود فسفر سرعت رشد را کند می‌کند و عملکرد را کاهش می‌دهد. علائم کمبود ابتدا در اندام‌های مسن ظاهر می‌شود. کمبود فسفر بر کیفیت و کمیت دانه اثر سوء دارد و موجب کاهش خاصیت انبارداری و مقاومت به سرما می‌شود. رشد گیاه در خاک‌هایی که فسفر قابل استفاده کمی دارند، موجب بنفش رنگ شدن برگ‌های مسن گیاه در ابتدای رشد شده که به تدریج به رنگ سبز تیره مایل به آبی تبدیل می‌شود.

عناصر مانند آهن و روی اولین عناصری هستند که تحت تاثیر زیادی فسفر قرار دارند. مصرف حد بحرانی فسفر بستگی به شرایط مختلف خاک بین ۱۰ تا ۱۸ متغیر است.

پتاسیم
پتاسیم در فعال ساختن آنزیم‌ها، فتوسنتز، انتقال قند، سنتز پروتئین، تشکیل نشاسته و بهبود کیفیت گیاه اثر دارد. نیاز گیاهان به پتاسیم با نیتروژن برابری می‌کند.

حد کفایت پتاسیم در بافت‌های گیاهی از ۵/۱ تا ۳ درصد متغیر است. پتاسیم فعال کننده تعدادی از آنزیم‌ها و کوآنزیم‌ها بوده، در سنتز پروتئین، در باز و بسته نمودن روزنه‌ها و در نتیجه در وضعیت آبی گیاه نقش مهمی ایفا می‌کنند.

پتاسیم از جمله عناصر پویا در گیاه است و در نتیجه علائم کمبود آن ابتدا در برگ‌های مسن ظاهر می‌شود. به دلیل نیاز کم نباتات به پتاسیم در اوایل رشد، معمولاً علائم کمبود پتاسیم در چند هفته اول رشد دیده نمی‌شود، اما با تسریع رشد سرعت جذب بیشتر می‌گردد.
در کمبود پتاسیم برگ‌ها به رنگ سبز کم رنگ متمایل به زرد با حاشیه سوخته در آمده که این علائم با علائم ناشی از شوری خاک، سرمازدگی و باد گرم اشتباه می‌شود.

در اثر کمبود پتاسیم رشد متوقف شده، ساقه‌ها عموماً ضعیف و در برابر عوامل بیماری‌زا حساس هستند. زیادی پتاسیم نیز موجب بروز کبود منیزیم در گیاه می‌گردد. وجود کلر در کلرور پتاسیم در انتقال نشاسته در گیاهان تیره سیب‌زمینی ایجاد وقفه می‌کند و بدین ترتیب عملکرد سیب‌زمینی نقصان می‌یابد و خصایت چیپس شدن آن کاهش می‌یابد.
گوگرد
گوگرد در سنتز پروتئن دخالت دارد و قسمتی از برخی اسیدهای آمینه از جمله میتونین و سیستئین را تشکیل می‌دهد. ابتلاء به بیماری در گیاهان را کاهش می‌دهد و در تنظیم و ساخت قند، نشاسته و همی سلولز موثر است. متوسط حد کفایت گوگرد در برخی از ۱۵/۰ تا ۵/۰ درصد ماده خشک متغیر است. نکته مهم این است که در گیاهان نسبت نیتروژن به گوگرد از مقدار گوگرد به تنهایی مهمتر است.
گوگرد با اسیدی کردن محیط ریشه قابلیت جذب دیگر عناصر غذایی مانند آهن و روی را بالا می‌برد. علائم کمبود گوگرد شبیه نیتروژن است.
در اثر کمبود گوگرد ابتدا برگ‌های جوان زرد رنگ شده و در صورت تشدید سفید می‌شوند و به تدریج در برگ‌های پیر نیز ظاهر می‌شود. مهمترین علامت کمبود گوگرد در گیاهان رنگ‌پریدگی و کوتاهی و کوچکی نبات است.

در خاک‌های آهکی مانند اکثر خاک‌های ایران در مقایسه با خاک‌های اسیدی کمبود عناصر ریزمغذی بیشتر مطرح است. عدم مصرف کودهای حاوی عناصر کم مصرف، فرسایش، آب‌شویی، مصرف بی‌رویه کودهای شیمیبایی حاوی عناصر پرمصرف و استفاده از ارقام اصلاح شده پرمحصول و همچنین عدم رعایت تناوب زراعی و در نتیجه برداشت روزافزون از ذخایر موجود در خاک، همگی موجب پایین آمدن ذخیره عناصر ریزمغذی در خاک شده است.
ثانیاً درصد پروتئین برخی خواص کیفی و غلظت این عناصر غذایی در محصولات کشاورزی که برای بهبود سلامتی جامعه مورد نیاز است، افزایش می‌یابد.
ثالثاً در صورت استفاده از بذرهای غنی شده از عناصر کم مصرف، نبات حاصل از ریشه‌دهی و رشد اولیه بیشتری برخودار می‌شود و عملکرد بیشتری تولید می‌کنند.

در ایران علاوه بر روی که کمبود آن تقریباً همگانی و بر روی نباتات مختلفی دیده شده است، در غلات و درختان میوه منگنز، در چغندرقند بور، در انگور منیزیم و منگنز، در دانه‌های روغنی و درختان میوه آهن، در سیب‌زمینی و پیاز منگنز و مس و در گیاهان و گل‌های زینتی بور و آهن بیشتر حایز اهمیت است.
آهن

تحرک و پویایی آهن در گیاه کم است. به همین دلیل علائم کمبود این عنصر ابتدا در اندام‌ها و برگ‌های جوان دیده می‌شود. کمبود آهن موجب ایجاد حالت زردی برگ شده که در این حالت پهنه برگ به علت کمی کلروفیل زرد اما رگبرگ‌های سبز باقی می‌مانند.
منگنز

کمبود منگنز ابتدا به صورت لکه موجی در برگ‌های جوان بروز کرده و منتخی به کلروز بین رگبرگ‌ها می‌شود و حاشیه برگ‌ها به طرف بالا پیچد.
روی
کمبود روی به صورت کمرنگ شدن رنگ سبز برگ‌ها، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ در برگ‌ها، پهن‌تر شدن تیغه برگ‌ها که در صورت تشدید لبه برگ‌ها نکروزه می‌شوند دیده می‌شود.
مس
مس در گیاهان پویایی کمی دارد و به همین دلیل علائم کمبود آن ابتدا در اندام‌های جوان‌تر گیاه مشاهده می‌گردد. زردی برگ‌های مرکزی و در نهایت دمبرگ‌ها سفید می‌گردد و رگبرگ‌ها سبز.
بور
کمبود بور سبب شکسته شدن بافت‌های داخلی ریشه و در نتیجه موجب ایجاد قسمت‌های تیره می‌شود. کمبود بور ابتدا بر روی سطح فوقانی دمبرگ‌ها لکه‌های قهوه‌ای مشاهده شده که تدریجاً برگ‌های خارجی زرد را از رشد می‌اندازد. سپس برگ‌های مرکزی چغندرقند سیاه شده می‌میرند. حد بحرانی بور بین ۴ تا ۱۰۰ پی.پی.ام. وزن خشک گیاه می‌باشد و بالاتر از ۲۵۰ تا ۳۰۰ پی.پی.ام. برسید ایجاد مسمومیت می‌کند.
مولیبدن

کمبود آن شبیه آنچه در گوگرد دیده می‌شود زردی یکنواخت در گیاه است. در کمبودهای خیلی شدید خاک‌های زرد رنگ در اطراف رگبرگ‌ها ظاهر می‌شود. حد بحرانی مولیبدن بین ۱/۰ تا ۱ پی.پی.ام. می‌باشد. مولیبدن باعث تسریه در تثبیت بیولوژی ازت می‌گردد. کمبود آهن، منگنز، روی و مس بیشتر در خاک‌های قلیایی دیده می‌شود، اما مولیبدن بیشتر در خاک‌های اسیدی مشاهده شده است.

گل آمین
Golamin
تولید با مشارکت آکزوئوبل هلند و آمتک ایتالیا
کود مایع سرشار از عناصر غذایی و آمینواسید و جلبک دریایی
گل آمین یک ترکیب جدید است که علاوه بر دارا بودن تمام عناصر غذایی لازم و ضروری گیاه حاوی انواع اسیدهای آمینه، جلبک دریایی، هورمون‌های مختلف و ویتامین‌های لازم برای رشد گیاه و افزایش بازدهی گیاه است و نقش بسزایی در تحمل گیاه در برابر استرس‌های محیطی مانند سرما و خشکی را دارد.
گل آمین حاوی عناصر زیر می‌باشد (به صورت درصد):
عنصر درصد عنصر درصد

نیتروژن ۲ منیزیم ۳/۰
بور ۱۵/۰ مس ۰۵/۰
منگنز ۱/۰ روی ۵/۰
آهن ۱/۰ انواع هورمون ۱/۰
بتائین ۱/۰ جلبک دریایی ۵
آمینواسید ۱۰ کربن ۲۵/۱

تعداد عناصر ریزمغذی به جز بور و منیزیم به صورت کلات EDTA و از شرکت اگزولوبل هلند تهیه گردیده است. ضمناً آمینواسید و جلبک دریایی و هورمون‌ها و ویتامین‌ها از شرکت امتک ایتالیا تهیه شده و دارای بالاترین کیفیت می‌باشد. ضمناً آنکه فاقد هرگونه عوارض سوء برای گیاه و انسان می‌باشد.
ویژگی‌های منحصر به فرد گل آمین

۱٫ حاوی انواع مکمل‌های غذایی لازم برای گیاه شامل ویتامین اسید آمینه هورمون و …. که همگی از شرکت امتک ایتالیا تهیه گرده‌اند.
۲٫ حاوی ریزمغذی لازم با بالاترین کیفیت و کمیت که همگی (به جز بور و منیزیم) به صورت کلات EDTA می‌باشد که از شرکت اگزونوبل هلند تهیه گردیده است.
۳٫ گل آمین با دانش فنی روز اروپا و مواد اولیه درجه یک با نظارت کارشناسان کشاورزی و شیمی با مشارکت شرکت‌های اگزونوبل هلند و امتک ایتالیا تهیه شده است.

فرتی گرو (۲۰-۲۰-۲۰+ ریزمغذی‌ها)

FERTIGROW
فرتی گروه ترکیب کودی محلول شونده حاوی مواد زیر است:
مواد غذایی پرمصرف:

نیتروژن ۲۰% فسفر ۲۰% پتاسیم ۲۰%
ریزمغذی‌ها:
آهن کلات: ۲۰۵ میلی‌گرم در کیلوگرم منگنز کلات: ۱۰۰ میلی‌گرم در کیلوگرم

روی کلات: ۱۰۰ میلی‌گرم در کیلوگرم مس کلات: ۱۰۰ میلی‌گرم در کیلوگرم
بور: ۱۵۰ میلی‌گرم در کیلوگرم
آهن، منگنزف روی، مس و بور جزو مواد بسیار مهم و ضروری برای تغذیه گیاهان می‌باشند. ریزمغذی‌های موجود در فرتیگرو (به جز بور) شکل کلات فراهم شده است که جذب ذرات خاک گردیده و باعث می‌شود تا این ترکیبات در زمان مناسب جذب گیاهان شود.
امتیازات:
فرتی گرو، ۱۰۰% محلول در آب بوده و سریعاً در آب حل می‌گردد و هچگونه مشکلی برای نازل‌ها در انواع سمپاش‌ها و سیستم‌های آبیاری بوجود نمی‌آورد. با توجه به ترکیب متعادل نیتروژن، فسفر، پتاسیم و مواد ریزمغذی به شکل ویژه موجود در فرتی گرو برای استفاده در موارد زیر بسیار مناسب می‌باشد.
الف) محلول‌پاشی روی برگ بدون خطر ایجاد سوختگی
ب) مصرف همراه با آب آبیار برای حاصلخیزی و تامین کامل مواد غذایی برای گیاهان
مصرف فرتی گرو بر اساس یک برنامه منظم در کشاورزی رشد سریع گیاهان ر تامین و کمبودهای مواد ریزمغذی را در آنها مرتفع می‌سازد.
فرتی گرو چون هیچگونه ترکیب حاوی کلر و سدیم ندارد، برای محلول‌پاشی برگی بسیار مناسب است و در محصولات زراعی و باغی و گلخانه‌ای و گیاهانی که به شوری حساس می‌باشند. مصرف فرتی گرو بسیار مناسب است.
موارد مصرفی فرتی گرو

۱٫ مصرف فرتی گرو همراه با آب آبیاری
این کود ترکیب چند منظوره‌ا است که جهت افزایش عملکرد در کلیه مراحل رشد بخصوص در طی دوره رشد رویشی گیاه قابل استفاده است و شامل ترکیبات غذایی فراوان از جمله تمامی عناصر پرمصرف و ریزمغذی‌های مفید می‌باشد که می‌توان با مصرف به موقع و صحیح آن از عوارض متعدد ناشی از کمبود مواد غذایی کع در گیاهان ایجاد می‌شود جلوگیری به عمل آورده و یا آنها را برطرف کرد.

در مقدار مصرف این کود باید به تفاوت نوع محصولاتی که در گلخانه و یا در فضای باز در مزرعه کاشته شده‌اند و یا محصولات تابستانه و زمستانه توجه داشت. میزان و نحوه استفاده آن با توجه به شرایط جوی و نوع خاک و درجه حرارت و روش آبیاری متفاوت است. لذا مقدار توصیه شده را ممکن است با توجه به تجزیه خاک و با گیاه یا تجربه حاصل از کاربرد قبلی تغییر داد.

برنامه و نحوه استفاده فرتی گرو در برخی محصولات
محصول میزان مصرف در هکتار/کیلوگرم زمان

گوجه فرنگی ۲۰-۱۰ از زمان رویش تا ۷ هفته بعد از نشاءکاری
سیب زمینی ۲۰-۱۰ قبل از تشکیل غده
هندوانه، طالبی و خربزه ۱۰ از زمان رویش تا تشکیل میوه‌

مرکبات ۱۵ در طول فصل بهار
توت فرنگی ۱۰ از زمان آغاز فعالیت تا گلدهی
موز ۴ در تمام طول سال
گل‌ها و انواع زینتی‌ها ۱۰ در طول دوره رویشی
گندم، ذرت و برنج ۲۰-۱۰ در طول دوره رشد

کلزا و سویا ۲۰-۱۰ در طول دوره رشد
پنبه ۲۰ در طول دوره رشد
پسته ۲۰ در طول دوره رشد

۲٫ محلول‌پاشی فرتی گرو روی برگ
 ۵-۵/۲ کیلوگرم در حداقل ۱۰۰۰ لیتر آب در باغات میوه و ۵-۵/۲ کیلوگرم در هکتار در انواع زراعت‌ها توصیه می‌گردد. در صورت لزوم هر ۱۵ روز می‌تواند تکرار شود.
 مقدار توصیه شده کمتر برای گیاهان جوان و کم‌شاخ و برگ و مقدار بیشتر برای گیاهان مسن و پرشاخ و برگ است.
 بهترین زمان مصرف در هوای خنک می‌باشد.
 پیشنهاد می‌گردد محلول‌پاشی در ابتدای فصل بهار زمانی که سح برگ‌ها به اندازه کافی رشد یافته و برای جذب محلول برگی مناسب می‌باشند، انجام پذیرد.

فرتی گل (۲۰-۲۰-۲۰+ ریزمغذی)
FERTIGOL
فرتی گل یک ترکیب کودی کاملاً محلول در آب می‌باشد که قابلیت استفاده در تمام مراحل رشد گیاه را داشته و علاوه بر آن می‌تواند به تمام اشکال مختلف کوددهی (محلول‌پاشی، مخلوط با آب آبیاری و …) بکار رود.
فرتی گل حاوی:
نیتروژن: ۲۰% فسفر: ۲۰% پتاسیم: ۲۰%
حداقل عناصر ریزمغذی (TE)
آهن کلات: ۰۱% روی کلات: ۰۷/۰% مس کلات: ۰۱/۰%
منیزیم: ۰۱/۰% بور: ۰۱۵/۰%
ریزمغذی‌های موجود در فرتی گل (بجز بور) به صورت کلاته EDTA بوده که مانع از آبشویی و تثبیت آن در خاک می‌شود. ضمن آنکه تاثیر بسزایی در جذب برای عناصر فوق دارد.
امتیازات ویژه فرتی گل:
۱٫ تمام عناصر موجود در فرتی گل به صورت ۱۰۰% قابل حل در آب می‌باشد و به هیچ وجه مشکلی برای نازل‌ها در سیستم آبیاری بوجود نمی‌آورد.
۲٫ فرتی گل به دلیل ویژگی منحصر به فرد آن قابلیت مصرف به صورت برگپاشی و مصرف همراه با آب آبیاری را دارد.
۳٫ فرتی گل به دلیل دارا بودن عناصر غذایی به صورت کامل و متعادل قابلیت استفاده در تمام مراحل رشد گیاه و در تمامی محصولات را دارد.
۴٫ فرتی گل فاقد کلر و سدیم می‌باشد.
۵٫ تمام عناصر ریزمغذی فرتی گل از شرکت بزرگ و بین‌المللی اگزونوبل هلند تهیه شده و همگی (بجز بور و منیزیم) به صورت کلات EDTA می‌باشد.

یونی گل
YOUNIGOL
کود مایع یون گل شامل عناصر زیر است:
۱٫ ماکرو: ازت، فسفر و پتاسیم
۲٫ میکرو: آهن، روی، مس، منگنز، مولیبدن و بور می‌باشد.
چون دو نوع کود فرتی گل و یونی گل از لحاظ مواد غذایی کامل می‌باشد، در تمام محصولات زراعی و باغی می‌توان مصرف نمود و کود گل آمین که تشکل شده از عصاره جلبک دریایی و اسیدهای دریایی و اسیدهای آمینه و ریزمغذی‌ها می‌باشد، به عنوان مکمل همراه دو نوع کود یونی گل و فرتی گل مصرف می‌گردد.
۱٫ کود مایع یون در زراعت‌های استان گلستان به روی گندم، برنج، سویا، گوجه فرنگی، سیب‌زمینی و غیره آزمایش گردیده است و طبق آمار بین ۱۰ تا ۴۰ درصد و حتی بعضی مواد تا ۵۰ درصد اختلاف عملکرد را نشان می‌دهد.
۲٫ بر روی باغات مرکبات تا ۳۰ درصد اختلاف عملکرد گرفتیم.
۳٫ همچنین بر روی باغات پسته بین ۱۰ تا ۱۲ درصد اختلاف عملکرد گرفتیم.
۴٫ بر روی چغندر که در مراکز کارخانه قند شیروان با اختلاف عملکرد ۱۲ تن و عیار ۴۵/۲ درصد در سال زراعی ۸۷-۸۶ و حدود ۵۰۰۰۰۰۰ ریال اختلاف عملکرد و در کارخانه قند شاهرود آقای علیزاده با عملکرد ۱۴۸ تن در هکتار و عیار متوسط ۵/۱۸ درصد در سال زراعی ۸۸-۸۷ به عنوان چغندر کار نمونه استان سمنان معرفی شد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 28 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد