دانلود فایل پاورپوینت ازدواج حضرت محمد با حضرت خدیجه

PowerPoint قابل ویرایش
30 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت ازدواج حضرت محمد با حضرت خدیجه توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت ازدواج حضرت محمد با حضرت خدیجه قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 

اسلاید ۱ :

دلایل ازدواج پیامبر(ص)وحضرت خدیجه(س)
خدیجه بانوی فهیم و ثروتمند مکه از زنان نادر جزیره العرب بشمار میامد.با ان که دو شوهر پیشین اش بدرود زندگی گفته بودند:شادابی و جوانی خود را حفظ کرده همچنان دست رد به سینه بزرگان واشراف میزد وخواستگارانش را نومید میساخت اوکه با تبار با فضیلت امین قریش را نیک می شناخت ویا از راز نهفته در وجود این جوان پاکدامن اگاه بود.

اسلاید ۲ :

پیامبر گرامی اسلام در خانه ابوطالب وتحت کفالت ایشان به سن ۲۴سالگی رسیده بود.ابوطالب نگران آینده پیامبر بود معمولآ در شهر مکه کاری جز تجارت برای اشتغال جوانان وجود نداشت چه اینکه محیط مکه بر خلاف مدینه،آب وسایر امکانات کافی برای کشاورزی نداشت ومردم این شهر همگی یا تاجر کلی یا کاسب جزیی بودند ولی ابوطالب ثروتی نداشت که از مال قریش سرمایه لازم را دراختیار پیامبر قرار دهد از این رو به ان حضرت پیشهاد کرد که خدیجه(زن ثروتمند مکه)وامی بگیرد ومانند بسیاری از افراد،او نیز با مال خدیجه تجارت نماید

اسلاید ۳ :

بسیاری از نویسندگان برآنند که پیامبر با پیشنهاد عمویش ابوطالب موافقت نمود هنگامی که ابوطالب جریان را با خدیجه مطرح ساخت وی پیشنهاد سرپرستی کاروان تجارتی خویش را به وی داد واو نیز پذیرفت بدین ترتیب پبامبر اولین واخرین سفر تجاری خویش را انجام داد.ابن هاشم مینویسد ذمانی که امانت،شجاعت و بزرگواری پیامبر اسلام در مکه مشهور شد،خدیجه خود سرپرستی کاروانش را به پبامبر پیشنهاد داد به شرطی که بهره ی بیشتری از همه ی تجار دیگر در اختیار او قرار دهد.پیامبر با حمایت ویژه ی خدیجه– که غلامی به نام(میسره)نیز به همراه ان حضرت در این سفرفرستاد–به این سفر تجاری رفت.وبه سرعت کالای خویش را در شام به فروش رسانید و کالای مورد نظر خود را خریداری کرد.وهمراه کاروان به مکه بازگشت.کاروانیان واز جمله میسره–که سخت تحت تاثیر اخلاق وصداقت پیامبر واقع شده بودند–همگی از بزرگواری ان حضرت تمجید مینمودند.

اسلاید ۴ :

میسره بیشترین تعریف و تمجید از صدق و معنویت پیامبر با خدیخه در میان گذاشت.خدیجه با شنیدن اظهارات میسره به دنبال پیامبر فرستاد وبه او گفت: پسرعمو،من به خاطر فامیلی با تو، شرافت خانوادگی،امانت،حسن خلق وراستگویی تو علاقه مند به ازدواج با تو هستم.پیامبر نیز جریان را با عموهای خویش در میان گذاشت.عمویش حمزه بن عبدالمطلب همراه پیامبر بر خویلد-پدر خدیجه-وارد شدند واز او خدیجه را خواستگاری نمودند.او نیزخدیجه را به ازدواج پیامبر دراورد.درباره ی اختلاف سنی پیامبر با خدیجه بسیاری از نویسندگان سن پیامبر را ۲۵وسن خدیجه را ۴۰سال گفته اند.یعقوبی مینویسد بعضی سن پیامبر را هنگام ازدواج با خدیجه ۳۰سال ذکر کرده اند،ولی درباره ی عمر خدیجه وی اظهار نظرنکرده است

اسلاید ۵ :

چنان که در سیره ی ابن هاشم نیزچنین است.معمولا نویسندگانی که در این زمینه اظهار نظر کرده اند عمر خدیجه را در هنگام ازدواج با پیامبر ۴۰سالوبعضی نیز۴۵سال گفته اند ولی تعداد فرزندان پیامبر از خدیجه-۶فرزند-گویای ان است که سن خدیجه کمتر از چهل سال بوده است زیرا دوران بارداری و فرزنددار شدن زنان به ویژه در حجازکمتر از۴۰سال است(والله اعلم)پیامبر تا خدیجه زنده بود همسری اختیار نکرد.

اسلاید ۶ :

حجر آورده است که از امتیازات خدیجه آن بود که پیامبر ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ را همیشه گرامی می‌داشت و سخن او را قبل و بعد از بعثت تصدیق می‌کرد. خدیجه چون احساس کرد پیامبر ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ نسبت به زید بن حارثه تمایل خاصی دارد او را به حضرت بخشید. نیز آمده است که وقتی کفار مسلمین را در مکه مورد حصر و تحریم اقتصادی و اجتماعی قرار دارند و مسلمانان در محله شعب ابی طالب یا بنی هاشم جمع شدند تا در کنار هم مشکلات این تحریم را سپری نمایند، خدیجه تمامی اموال خود را در طول سه سال بین مسلمین انفاق کرد.
با بعثت پیامبر ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ خدیجه (س) به عنوان اولین ایمان آورنده حضرت ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ را در تمام مراحل رسالت یاری نمود. ابن اثیر به نقل از ابن اسحاق آورده است که: خدیجه نخستین مسلمان بود. پس خدا بدین امر بار اندوه رسولش را سبک کرد. وقتی پیامبر ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ با خدیجه راز دل می‌گفت، خدیجه از اندوه او می‌کاست و او را تصدیق می‌کرد و کار مردم را بر او آسان می‌کرد. ابن

اسلاید ۷ :

علل ظاهری وباطنی این ازدواج
مردان مادی که همه چیز را از دریچه ی مادی گری مطالعه میکنند پیش خود چنین تصور میکنند که:چون خدیجه ثروتمند وتجارت پیشه بود،برای امور تجاری خود به این مرد امین بیش از هر چیزی نیازمند بود،از این لحاظ با محمد ازدواج نمود ومحمد نیز از وضع زندگی ابرومندانه ی او اگاه بود،با اینکه توافق سنی نداشتند تفاضای او را پذیرفت. ولی انچه در تاریخ در تاریخ نشان می دهد این است که محرک خدیجه برای ازدواج با امین قریش یک سلسله جهات معنوی بود،نه جنبه های مادی اینک شواهد ما:
۱-سخنان میسره
۲-سخنان دانای یهود
۳-سخنان عموی خدیجه
۴-خواب خدیجه

اسلاید ۸ :

پیشنهاد ابتدا از طرف خود خدیجه بوده است حتی ابن هشام نقل میکند که:خدیجه شخصا تمایل خود را اظهار میکند و چنین گفت:عموزاده!من بر اثرخویشی که میان من و تو برقراراست و ان عظمت و عزتی که میان قوم خود داری و امانت و حسن خلق و راستگویی که از تو مشهود است جدا مایلم با تو ازدواج کنم.
((امین قریش)) به او پاسخ داد که:لازم است عموهای خود را از این کار اگاه سازد وبا مشورت انها این کار را انجام دهد.بیشتر مورخان معتقدند که نفیسه دختر(علیه)پیام خود را به پیامبر به طرز زیر

اسلاید ۹ :

رساند:محمد!چرا شبستان زندگی خود را با چراغ همسر روشن نمیکنی؟هرگاه من تو را به زیبایی وثروت،شرافت وعزت دعوت کنم میپذیری؟پیامبر فرمود:منظورت کیست؟وی خدیجه را معرفی نمود.حضرت فرمود:ایا (خدیجه) به این کار حاضر میشود؟با اینکه وضع زندگی من با او فرق زیادی دارد؟نفیسه گفت: اختیار او در دست من است و من او را حاضر میکنم تو وقتی را معین کن که وکیل او عمرو بن اسد با شما و اقوامتان دور هم گرد امده ومراسم عقد و جشن برگزار شود.رسول گرامی با عموهای بزرگوار خود(ابوطالب)جریان را مذاکره کرد مجلس باشکوهی که شخصیت های بزرگ قریش را دربرداشت تشکیل گردید.

اسلاید ۱۰ :

عفیف کندی می‌گوید: در جاهلیت به مکه آمدم و چون خواستم برای خانواده ام عطریات و لباس تهیه نمایم به نزد عباس بن عبدالمطلب رفتم به کعبه نگاه کردم که دیدم جوانی به طرف کعبه آمد و رو به کعبه ایستاد، پس نوجوانی و زنی به دنبال او آمدند و در کنار و پشت او ایستادند و چون او به رکوع و سجود رفت آنان نیز چنین کردند، چون از عباس در خصوص آنها پرسیدم، گفت: محمد، علی و خدیجه هستند.
هم چنین آمده است که چون حضرت جبرئیل بر پیامبر ـ‌ صلّی الله علیه و آله ـ نازل شد و وضو گرفتن و نماز خواندن را به حضرت آموخت. پیامبر نیز به خدیجه آموخت. پس خدیجه وضو گرفت و نماز خواند.
تمام فرزندان پیامبر ـ غیر از ابراهیم ـ از خدیجه بودند. برای خدیجه ۴ دختر به نام‌های رقیه، زینب، ام کلثوم و فاطمه و یک پسر به نام قاسم و بنابر نقلی دو پسر به نام‌های قاسم و عبدالله نام برده‌اند. برخی نیز سه پسر برای خدیجه بر شمرده اند به نام‌های قاسم، طاهر و طیّب.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 30 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد