دانلود فایل پاورپوینت بررسی سیستم توزیع و حفاظت برق بیمارستان

PowerPoint قابل ویرایش
41 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت بررسی سیستم توزیع و حفاظت برق بیمارستان توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت بررسی سیستم توزیع و حفاظت برق بیمارستان قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

مقدمه:

برای هر مرکز  پزشکی اعم از  بیمارستان آزمایشگاه و… داشتن یک برنامه مدون ”اصول  حفاظت وایمنی“ از اهم واجبات است و برای شناسایی خطرات ناشی از کار و ایمنی در باره هر یک از آنها باید تمام کوشش های لازم به عمل آید.

حفاظت چیست؟

کلمه حفاظت برای افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. از دید یک دانشمند انجام صحیح یک آزمایش و تجربه است . از دید یک مهندس سازنده ،حفاظت یکی از فاکتورهای اساسی برای گسترش و انجام یک تولید است  بنابراین کلمه ی safety و این که یک محل چقدر حفاظت شده است مطلق نیست .

اسلاید ۲ :

چگونه می توانیم احتمال خطر را کاهش دهیم تا در حد قابل قبولی باشد؟

بسیاری از خطراتی که در بیمارستان ها ما را تهدید می کند شناخته شده است و احتمال خطر نیز مشخص است . روشی که ما را از مقابله  با این خطرات آگاه می سازد اصول حفاظت و ایمنی را تشکیل می دهد .

ایمنی الکتریکی

 تعریف : محافظت از شوک الکتریکی خطرناک،انفجار ،آتش سوزی یا خسارت به تجهیزات و ساختمان ها می باشد .

شوک الکتریکی از سیم کشی نادرست تجهیزات الکتریکی خراب یا سیستم های تغذیه ی نا مناسب به وجود می آید .انفجار ممکن است از جرقه های اتصال الکتریکی به وجود آید که نوعی از گازها نظیر گازهای بیهوشی را مشتعل می کند.

اسلاید ۳ :

لزوم رعایت ایمنی الکتریکی در بیمارستان

    ایمنی الکتریکی مبحث بسیار مهمی است که در بیمارستان از اهمیت وی‍ژه ای برخوردار است زیرا بیماران بدحال بیشتر در معرض اتصال به انبوهی از وسایل الکتریکی قرار دارند.علاوه براین جریان های بسیار کوچکی که برای فرد عادی نا محسوس اند ،ممکن است برای بیماران تحت مراقبت های ویژه کشنده باشد.

دورنمای ایمنی الکتریکی در موسسات پزشکی ،به طور قابل توجهی  پتانسیل میکروشوک را در بر می گیرد که می تواند به طریقی در اتصال با بیمار باشد .

خطراتی در نواحی عمومی (راهروها و … ) ،نواحی مراقبت بیمار ( اتاق های بیمار و … ) و نواحی مراقبت بحرانی (ICU, CCU, …) وجود دارند .

اسلاید ۴ :

انواع خطرهای احتمالی

آسیب فیزیولوژیکی :

    شوک الکتریکی ممکن است موجب درد ، جراحت یا مرگ شود . مقدار جریان گذرنده از بدن شدت شوک را تعیین می کند. به طور مثال احتمال وقوع فیبریلاسیون بطنی هنگامی که جریان از قلب می گذرد افزایش می یابد.

برخی از عوامل مؤثر در تشدید آسیب های فیزیولوژیکی عبارتند از :

  1. ولتاژ
  2. فرکانس
  3. مسیر عبور جریان از بدن
  4. مقاومت الکتریکی بدن
  5. وقوع در سیکل قلبی
  6. طول مدت اعمال جریان

اسلاید ۵ :

الکتریسیته ی ساکن :

        الکتریسیته ی ساکن می تواند برای اشخاص و تجهیزات حساس خطرناک باشد. شوک های الکتریسیته ی ساکن می تواند شخص را تکان داده و موجب حادثه شوند. همچنین جرقه های ناشی از الکتریسیته ی ساکن می توانند موجب انفجار گازهای قابل اشتعال (گازهای بیهوشی و …) شوند .

قطع برق : 

        قطع برق در برخی از تجهیزات حیاتی می تواند خطرناک باشد . تاخیر در راه انداری برق اضطراری(بیش از ۱۰ ثانیه ) می تواند موجب توقف عملکرد سیستم های حافظ حیات بیمار شود .

اسلاید ۶ :

راه های بهبود وضعیت

سیستم توزیع الکتریکی سه سیمه :

    سه سیم عبارتند از سیم فاز ( سیاه ) ، سیم نول ( سفید ) و سیم ارت ( سبز ) توجه داشته باشید که این کدگذاری رنگی با کدگذاری به کار رفته در درون وسایل الکترونیکی متفاوت است ( درون وسایل، سیاه معمولا سیم ارت  است ) در اتصال زمین سیم نول و سیم ارت به هم اتصال دارند. اگر عایقبندی سیم فاز بسوزد جریان زیادی از طریق سیم ارت به زمین می رود .

اسلاید ۷ :

یکپارچگی زمین :

   سه روش برای ایجاد سیستم زمین عبارتند از رسانای زمین کننده ، لوله ی محافظ فلزی و لوله ی آب .

در یک لوله ی محافظ فلزی  سیم های فاز و نول در کنار هم پیش می رفتند . این سیستم بهینه نیست زیرا در هنگام نو بودن رسانای خوبی است اما با گذشت زمان محل های اتصال باز یا اکسید شده ، مقاومت الکتریکی را افزایش می دهد و یکپارچگی زمین به خطر می افتد.

در بخش هایی از لوله کشی که از لوله ی پلاستیکی استفاده می شود اگرچه آب می تواند مسیری رسانا فراهم آورد ولی یکپارچگی مسیر به خطر می افتد.

هدف رسانای زمین فراهم آوردن مسیری کم مقاومت به اتصال زمین برای هر جریان ناخواسته ای است .

  از میان سه روش فوق رسانای زمین کننده بهترین انتخاب برای عملکرد بی خطر است و سیستمی است که در مراقبت های پزشکی مورد نیاز است .

اسلاید ۸ :

ترانسفورماتورهای جداساز :   

       همانگونه که قبلا اشاره شد کف اتاق  های عمل از ماده ای رسانا ساخته شده و زمین می شود  اما این کار خطری احتمالی برای اشخاص ایجاد می کند زیرا اگر نقصی  عملکردی وجود داشته باشد بدن آن ها مسیری به زمین فراهم می آورد .          برای به حداقل رساندن این خطر از ترانسفورماتورهای جداساز استفاده می کنند .

اسلاید ۹ :

شکل زیر نشان دهنده ی این است که چگونه ترانسفورماتور می تواند شخص را،حتی اگر سیم فاز را لمس کند، در مقابل شوک محافظت کند.

اسلاید ۱۰ :

عایق بندی مضاعف :

 

   در عایق بندی مضاعف هر دستگاه تمام محورهایی که از سد عایق بندی بیرون می زنند باید نارسانا باشند . به منظور استفاده در مکان های مراقبت های ویزه قسمت های بیرونی نباید هیچ سطح رسانای بدون پوشش داشته باشد .

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 41 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد