دانلود فایل پاورپوینت خوشه های صنعتی و طرح ریزی کارآفرین

PowerPoint قابل ویرایش
11 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت خوشه های صنعتی و طرح ریزی کارآفرین توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت خوشه های صنعتی و طرح ریزی کارآفرین قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 اسلاید ۱ :

تعریف خوشه صنعتی (Industrial Cluster)

خوشه صنعتی به مجموعه‌ای از واحدهای کسب و کار (Enterprises) اطلاق می‌شود که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیت‌های یکدیگر،‌به تولید و عرضه تعدادی کالا و خدمات می‌پردازند و از چالش‌ها و فرصت‌های مشترک برخوردارند.

عموماً‌خوشه‌ها تعداد زیادی واحدهای اقتصادی خرد، کوچک و متوسط را دربر می‌گیرند که از نظر جغرافیایی،‌این واحدها می‌توانند در سطح روستا، شهر و یا شهرستان پراکنده باشند.

بدین ترتیب، مشخصه‌خوشه‌های صنعتی؛ تمرکز جغرافیایی، همکاری در تکمیل فعالیت‌های یکدیگر،‌تولیدات و خدمات مشترک و همین‌طور چالش‌ها و فرصت‌های مشترک است.

یکی از استراتژی‌های توسعه اقتصادی که در خلال سالهای اخیر توجه زیادی به آن شده است، توسعه از طریق خوشه‌های صنعتی است.

اسلاید ۲ :

—علت اصلی در رشد سریع خوشه صنعتی به دلیل اتباط با موضوعاتی مانند مدیریت با‍‍‍‍‍‍‍‍زرگانی، سیاست های اقتصادی ، فرهنگی واجتماعی است . در بحث خوشه های صنعتی روی انواع تجمعات اقتصادی که در توسعه شهرهای بزرگ به کار می رود بحثی نداریم .

—مارشال معتقد است سازمانها بنا به دلایل زیر می‌خواهند در یک مکان قرار گیرند: اول اینکه، این کار به آنها اجازه می دهد از لحاظ تأمین نیروی کار متخصص و ماهر در مضیقه نباشند. دوم اینکه سازمانها می‌توانند ورودیهای خاص یک صنعت مانند فناوری یا سرمایه گذاری را به صورت مشترک استفاده کنند. سوم، سازمانهایی که از نظر جغرافیایی به هم می پیوندند، می توانند حداکثر جریان اطلاعات و ایده های نو را خلق کنند. به عبارت دیگر، دانش تولید، فنی و بازار راحت تر تسهیم و سریعتر به خلاقیتهای ارزشمند تبدیل خواهدشد.

—تعریف ما از خوشه های صنعتی شامل نگاه مارشالی به صرفه جویی در مقیاسهای شهری بویژه مکانی است. اما مشخصاً از مفهوم تجمیع جداست، چراکه تعاملات دانشی در خوشه تصادفی نیست و برعکس، کاملاً آگاهانه است، ساختاری اجتماعی دارد و برای رقابتی باقی ماندن ارزش قائل است.

اسلاید ۳ :

—در گذشته خوشه های صنعتی را بر اساس مزا یا ی اقتصادی از نظر نزدیکی جغرا فیا یی دسته بندی می کردند اما امروزه خوشه های صنعتی را بر اساس مزا یای رقابتی دسته بندی می کنند . قدرت یک خوشه به عوامل زیر بستگی دارد. استراتژی شرکت ، محیت وشرایط نهادها ، محیط وشرایط تقاضا ، صنایع وابسته و پشتیبان سیاستها و مشوقهای دولت . . .

—مفهوم کارآفرینی:

—کارآفرینی مفهومی است که تاکنون از دیدگاههای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است و همه بر این باورند که کارآفرینی( Entrepreneurship) موتور محرکه توسعه اقتصادی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. سه دلیل مهم کشورها برای توجه به مقوله کارآفرینی , تولید ثروت , توسعه تکنولوژی و اشتغال مولد است.درحالی که در کشور ما به اشتباه این مفهوم صرفاً با اشتغال زایی مترادف شده و فقط برای حل مشکل اشتغال به سمت کار آفرینی پیش می رویم .

—

اسلاید ۴ :

—عناصر به کار گیرنده و دگرگون کننده دانش در خوشه های صنعتی :

—در این قسمت به بررسی نقش مدیریت دانش در توسعه خوشه صنعتی و اهمیت دانش در شناخت خوشه می پردازیم .

—توضیح در قالب یک مثال ، عناصر به کارگیرنده دانش شامل نگهداری یا توسعه ظرفیت استفاده از حالتهای موجود تولید، آموزش کارگران در زمینه روالهای تثبیت شده بهره برداری یا در بستر خوشه و تقلید از شیوه های تولید شرکتهای مجاور می شود. عناصر دگرگون کننده دانش نیز مدیریت فرایندهای نوآوری، طراحی و ساخت محصولات یا جست و جو، انتخاب، اقتباس و شبیه سازی محصولات جدید یا فناوریهای فرایند تولید (از خارج خوشه) را شامل می شود.

—

 

اسلاید ۵ :

—زیر مجوعه های یک خوشه صنعتی :

—زیر مجوعه های یک خوشه صنعتی فقط شامل واحدهای کسب وکار که تولیدات و خدمات مشخصی ارایه  میدهند نیست بلکه پیمانکاران فرعی ، خریداران ، صادر کنندگان و . . . و کسانی که به طور مستقیم و غیر مستقیم تولید در خوشه کمک می کنند را نیز شامل می شود .

—نمونه هایی از خوشه های صنعتی در سایر کشورها عبارتند از :

—خوشه‌های صنعتی سفال و سرامیک لالجین، ادوات کشاورزی مازندران، حوله‌بافی چله‌خانه تبریز، قطعات خودروی تبریز،‌و سنگ اصفهان، مثال‌هایی از خوشه‌های داخل کشور و خوشه‌های کشباف لودهیانا در هند، الکترونیک سیلیکون و سینمایی هالیوود در آمریکا و نساجی بیلا در ایتالیا، نمونه‌هایی از خوشه‌های صنعتی در سایر کشورها هستند.

—

اسلاید ۶ :

—تحلیل خوشه :

—برای تحلیل خوشه های صنعتی میتوان فوایدی که از خوشه بندی شدن به دست می اید را مورد بررسی قرار داد که عبارتند از : دسترسی به نیروی کار ماهر ، مواد اولیه ، قطعات مورد نیاز و نیز گردش سریع اطلا عات منتج از اصل هم مکانیست ،کاهش در  متوسط هزینه های تولید در بلند مدت

—مزیت حاصل از رقابت جمعی و صرفه های بیرونی حاصل از خوشه شدن  به این قرار است:

—تسهیل بسیج منابع مالی و انسانی

—تقسیم شدن سرمایه گذاری به مراحل کوچک و با ریسک پایین

—فراهم شدن بستری مناسب برای صعود و بالندگی شرکت های کوچک

—برقراری پیوندهای متنوع بین عاملان اقتصادی درون خوشه

—امکان ارائه پروژه های مشترک فناوری ، بازار ، ارتقا سطح تولید و دوره های مشترک آموزشی

—ایجاد خلاقیت و طرحهای جدید کسب و کار

—در صورت تشکیل خوشه ای با مشارکت شرکتهای فرا ملی ، جذب بیشتر سرمایه گذاری مستقیم خارجی ، توسعه و گسترش عرضه کنندگان و انتقال فناوری به سایر شرکتهای محلی منتج خواهد گردید.

—

اسلاید ۷ :

—یک خوشه ی صنعتی از سه بعد زمان، مکان و ارتباطات تشکیل شده است و خوشه ها را از لحاظ ساختاری در چهار دسته تقسیم بندی کرده اند.

—۱- خوشه ی بنگاهی متداول

—۲- خوشه های توپی و پره ای

—۳- خوشه های اقماری

—۴- خوشه هایی با روابط شبکه ای

اسلاید ۸ :

—مواردی که خوشه نیستند

—به یک شهرک صنعتی که در آن صنایع مختلف مستقر و محصولات متعدد و مختلفی تولید می‌شود یا گروه کوچکی از واحدهای اقتصادی که در کنار هم جمع شده و در یک کسب‌وکار به صورت موردی مشارکت می‌کنند یا یک تعاونی که به‌منظور تقویت همکاری بین واحدهای اقتصادی ایجاد می‌شود یا یک انجمن‌، اتحادیه یا کنسرسیوم خوشه اطلاق نمی‌شود. سیستم‌های پیمانکاری فرعی‌، شرکت‌های مادر و شرکت‌های بزرگ در بردارنده واحدهای متعدد و متفاوت نیز خوشه نیستند.

—خوشه‌های ایجادی‌

—خوشه‌های جدید را می‌توان با سیاست‌های حمایتی فعال ایجاد کرد اگرچه با توجه به پیچیدگی موجود تعداد و تنوع زیاد ذی‌نفعان مورد نیاز برای یک خوشه است، ایجاد یک خوشه جدید نیازمند فراهم ساختن بسترهای لازم و تخصیص منابع بسیاری بوده و مهم‌تر اینکه مستلزم سرمایه‌گذاری زیادی از سوی بخش خصوصی است که در جریان یک فرآیند پیچیده طبیعی و طی فازهای متعددی امکان پذیر خواهد بود.

—خوشه‌های صنعتی می‌توانند موتور محرکه اقتصاد ملی و منطقه‌ای باشند و در نتیجه توسعه خوشه‌ها‌، بنگاه‌های درون‌خوشه با بازدهی بیشتر و استفاده تخصصی‌تر از امکانات و اولویت‌های موجود کار می‌کنند و بنگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی مرتبط به سطح جدید و بالاتری از توان نوآوری می‌رسند.

—

اسلاید ۹ :

—جمع بندی:

—خوشه های صنعتی موفق را نمی توان از صفر ایجاد کرد بلکه بهتر است میزان حداقلی از شرکتها و نیروی کار ماهر وجود داشته باشند ، بدین ترتیب گام نخست در تشکیل یک خوشه شناسایی مناطقی است که از تمرکز بالای صنعتی در رشته فعالیتهای خاص برخوردار بوده ، بطوریکه بتوان آنها را در غالب خوشه صنعتی سازماندهی کرد.آنچه مسلم است تشکیل خوشه به تنهایی نمی تواند عامل شکوفایی صنعتی باشد  بلکه  در بافت کلان اقتصادی است که می تواند به عنوان یک حلقه ارزش افزوده برای توسعه اقتصادی محسوب گردد .

— توسعه صنعتی مبتنی بر خوشه ها، بعنوان یک استراتژی نوین مورد توجه برنامه ریزان و سیاستگذاران در کشورهای صنعتی و در حال توسعه می باشد. به‌طور کلی، خوشه صنعتی عبارت است از مجموعه‌ای همگن از صنایع که در مناطق جغرافیایی به‌سبب وجود مزیتهای خاص و یا سرمایه‌های قوام‌یافته اجتماعی چون فن و مهارت، با اهداف اقتصادی شکل گرفته و همکاری توأم با رقابت با یکدیگر دارند. از حدود سه دهه پیش این الگوی منطقه ای سازماندهی صنایع کوچک و متوسط در نقاط مختلف جهان در رشته های متعدد صنعتی پیاده شده است که از نتایج آن می توان به جهانی شدن اقتصاد های محلی – افزایش درآمد سرانه آنها – ایجاد اشتغال و رشد و توسعه درون زای مبتنی بر توانمندیهای این مناطق اشاره کرد. بعلاوه از دیگر مزایای این الگوی سازماندهی صنایع – هدفمند بودن- هر چه تخصصی تر شدن و اقتصادی تر بودن خدمات و پشتیبانی ها از صنایع مجتمع در خوشه میباشد.

اسلاید ۱۰ :

—تهیه نقشه کشوری برای خوشه ها به منظور چیست؟

—بمنظور ایجاد تصویری جامع از وضعیت خوشه های صنعتی موجود کشور، شناسایی آنها و تعریف حجم فعالیت مورد نیاز که پایه ای برای سیاستگذاری است، تهیه نقشه کشوری خوشه های صنعتی ضروری خواهد بود. این نقشه که تعیین کننده توزیع جغرافیایی و مشخصات کلی هر یک از خوشه ها در مناطق مختلف است، در واقع هم تصویری از وضع موجود و هم ابزار برنامه ریزی خواهد بود. در صورتی که بخواهیم امکان توسعه صنایع کوچک و خوشه ها فراهم آید، لازم است خدمات مورد نیاز(اعم از خدمات تکنولوژیک، بازار، مالی و…)در اختیار آنها گذارده شود. 

—نقش خوشه:

—توسعه از طریق ابداء خوشه ای نقش محوری و بارزی در سیاستهای اقتصادی و صنعتی کشورهای توسعه یافته ایفا می نماید. اگر رویکرد های گذشته تمرکز بیشتری بر اقتصاد کلان داشته اند، اینک کسب و کار خرد، احساس مسئولیت نسبت به افزایش قابلیت رقابت واحدهای کوچک و متوسط، بهبود ارتباطات شبکه ای، تاکید بر حمایتهای غیر مستقیم در مقابل پرداخت یارانه، ترکیب رقابت و همکاری بمنظور تقویت یادگیری و نوآوری، ارتقاء سطح همکاری واحدهای کوچک و بزرگ و تقویت مثلث همکاری خوشه ها، دولت و دانشگاه مورد تاکید و توجه بیشتری قرار می گیرد.

—

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 11 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد