دانلود فایل پاورپوینت زندگی نامه داریوش و اقداماتش

PowerPoint قابل ویرایش
52 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت زندگی نامه داریوش و اقداماتش توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت زندگی نامه داریوش و اقداماتش قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

زندگی نامه :نام داریوش در پارسی باستان به صورت «دارَیَوَهوش» (Dārayavauš) تلفظ می‌شده و این نام به معنی «استوار نگاه می‌دارد آنچه نیکوست را»، می‌باشد
سلطنت داریوش از ۵۲۱ پ م تا ۴۸۶ پ م بود.او فرزند گشتاسپ فرزند ارشام فرزند آریا رمنه بود. آریا رمنه نیز با فاصله ۵ نسل به هخامنش میرسد. داریوش یکی از سرداران کمبوجیه بود پس از اینکه بردیای دروغین به شاهی رسید ،داریوش به همراه شش نفر از دوستان خود تصمیم به بر کناری بردیای دروغین گرفتند. پس از ۷ماه شاهی بردیای دروغین داریوش و همراهانش بر او غلبه کردند و او را کشتند و این جمعیت ۷ نفره داریوش را به شاهی بر گزید. در این زمان او به مدت یک سال به جنگهای داخلی درون سرزمینی که کورش فتح کرده بود پرداخت و امپراتوری را که کورش پدید آورده بود را استحکام بخشید. پس از آن به جنگهای خارج سرزمین خود پرداخت.ابتدا با سکاها جنگید. آنها مرتب از سپاه داریوش فرار میکردندوداریوش را به دنبال خود میکشاندند. تا اینکه داریوش از ترس قحطی و به خاطر بی نتیجگی جنگ به ایران باز گشت. هر چند داریوش بر آنها پیروز نشد ولی برای همیشه آنها را از حمله به مرز های ایران منصرف کرد. داریوش در سال ۵۲۱پ م هند را فتح کرد و از سند گذشت. داریوش جنگهای ناموفقی هم با جزایر یونانی داشت و تاریخ نگاران یونانی آنها را بسیار بال و پر داده اند. داریوش مردی با تدبیر قدرتمند و با هوش بود و به ساختمان بندی دولت هخامنشی شکلی داد که تا انتهای آن باقی ماند.

اسلاید ۲ :

پس از وفات پدر پارسیان ( کوروش کبیر) در سال ۵۲۹ قبل از میلاد، ماجرای قتل بردیاو بر تخت نشینی مغ مادی به نام گئومات روی داد. مردم و درباریان به علت شباهت او به بردیا او را همان شاهزاده ی هخامنشی در نظر گرفتند. داستان از این قرار بود که کمبوجیه پسر ارشد کوروش کبیر ، هنگام لشکر کشی به مصر برای جلوگیری از کودتا و قیام برادر کوچکتر خود دستور داد تا او را مخفیانه به قتل رسانند. اما یکی از نگهبانان متوجه این موضوع شد و یکی از اقوام خود را که بسیار به بردیا شباهت داشت را از این موضوع با خبر ساخت. او که یک مغ مادی بود و همچنین کینه ای دیرینه از کوروش کبیر به خاطر بر کناری مادها از قدرت داشت دست به چنین اقدامی زد و چون کسی از این موضوع اطلاعی نداشت .مردم حرف اورا باور کردند و به خاطر محبوبیت بردیا نزد مردم مورد حمایت آن ها قرار گرفت. کمبوجیه که مصر را فتح کرده بود از این موضوع با خبر شد و سریعاً عازم وطن شد ولی در راه به طرز مشکوکی به قتل رسید. در این باره در کتیبه ای متنی به این مضمون آمده است:‌ « او توسط خود کشته شد.» که بعضی از مورخین این جمله را این گونه تفسیر کرده اند که منظور این است که وی خود کشی کرده است و بعضی معتقدند که منظور از خود ، یکی از وسایل خود مثلا شمشیر او بوده است. به این گونهکه مثلا هنگام پیاده شدن از اسب ناگهان شمشیر او بر اثر اتفاق او را مجروح ساخته و باعث مرگ وی شده باشد. امابرداشت من از این کلمه این است که که خود منظور خودی یا خویشاوند است. در هر حال دیری نگذشت که بزرگان هخامنشی متوجه دروغی بودن این بردیا شدند .

اسلاید ۳ :

. گئومات برای حفظ موقعیت و کسب مقام و منزلت نزد مردم اریا، مالیات سه سال آن ها را بخشید. در این هنگام ۶ تن از افراد گارد شاهی به نام های:

۱- ویدفرنا ، پسر وایسپار پارسی

۲- اوتان، پسر ثوخر پارسی

۳- گَئو برووُ، پسر مَردُونی یَ پارسی

۴- ویدَرنَ ، پسر بگابیگ نَ پارسی

۵- بگ بوخش، پسر داتو و هـ یَ پارسی

۶- اردومنیش ،‌پسر وَ هَوکَ پارسی

( طبق کتیبه ی بیستون) به فرماندهی داریوش دست به کودتا علیه این بردیای دروغین کردند. داریوش از اقوام دور کوروش کبیر بود به گونه ای که جد کوروش کبیر یعنی کوروش اول با جد داریوش یعنی آریارمن برادر بوده اند. پس از این قیام، گئومات که یارای مقابله با داریوش را نمی دید مقاومت چندانی نکردو تسلیم شد. در نتیجه دوران کوتاه حکومت این مغ دروغین به پایان رسید. پس از آن داریوش کبیر با انتخاب بزرگان به پادشاهی رسید و پنج تن از همراهان با وفای خود را به سمت های مهم و حیاتی کشورکه نیاز به وفاداری کامل آن کار گزار داشت ، منسوب کرد.

اسلاید ۴ :

اولین شبهه و ایرادی که بر عملکرد داریوش کبیر گرفته می شود و قصد زیر سئوال بردن وی را دارد ، ماجرای پس گرفتن مالیات های بخشیده شده بود. عده ای با استفاده از این مطلب قصد دارند تا او را فردی مستبد نشان داده و حکومت اورا زیر سئوال ببرند. اما اصل داستان این طور بوده است که گئومات هم برای جلب حمایت و هم برای ضربه به حکومت هخامنشیان مالیات ها را بخشید و با این کار خزانه ی کشور را خالی کرد و آیا کشوری با خزانه ی خالی می تواند پایدار بماند ؟ مسلماً خیر، پس برای اداره کشور و امپراطوری عظیم هخامنشبان نیازمند به پول بود. داریوش برای تامین خزانه مالیات ها را پس گرفت و می بینیم که خدماتی که بعد ها وی برای مردم انجام داد صد ها برابربا ارزش تر از آن مقدار مالیات بخشوده شده است. پس می توان نتیجه گرفت این کار او نشانه ی تدبیر و درایت وی بوده است نه استبداد او.

حکومت کوروش کبیر بسیار با عظمت بود و همه ی افراد دوست داشتند تا وارث آن باشند ، از این رو شور ش های بسیاری در این سرزمین اهورایی پس از به قدرت رسیدن داریوش کبیر به قدرت روی داد. داریوش کبیر تقریباً دو سال اول حکومت خود را صرف سرکوب این شور ش ها کرد.

اسلاید ۵ :

در کتیبه ی بیستون نام شورشیان و شرح تمامی این شورش ها به طور کامل بیان شده است:داریوش کبیر پس از دفع این شورش ها به فکر تثبیت حکومت هخامنشیان و آبادانی ایران افتاد. داریوش در کتیبه ی بیستون به بعضی از آن ها اشاره کرده است و بیان می کند که اگر تمام این اقدامات را بیان می کردم شاید آیندگان فکر کنند که دروغ گو هستم.

اسلاید ۶ :

۱- تأ سیس اولین سازمان اطلاعات و جاسوسی جهان:

داریوش خود با یک کودتا به حکومت رسیده بود و شورش های زیادی در ابتدای حکومت وی پادشاهی او را تهدید می کرد. از این رو برای جلوگیری از تکرار این کودتا ها و شورش ها ی حکام محلی، مأمورانی را از بین امین ترین افراد خود در چهره ها و لباس ها مختلف به نزد حکام می فرستاد تا برنحوه ی عملکرد سیاسی و میزان رسیدگی آن ها به وضعیت مردم و انجام نقش های حکامی آن ها نظارت داشته باشند.این جاسوسان تمام مکاتبات و عملکرد این حکام را زیر نظر داشتند و در صورت اطلاع از امری آن را سریعاً به پادشاه خبر می دادند. از این رو می توان تأسیس اولین سازمان اطلاعات و جاسوسی جهان را در ۲۵۰۰ سال پیش به وی نسبت داد.

اسلاید ۷ :

علاوه برمأموران مخفی داریوش عده ای هم طی نامه ای ممهور توسط پادشاه به نزد حاکمان مناطق مختلف فرستاده می شدند تا برکار آن ها نظارت کنند . حاکمان وظیفه داشتند تا ازاین افراد پذیرائی کرده و آن هارا برای مدتی در قصر ساکن کرده و گزارش روشنی از عملکرد خود وماموران خود بدهند

این بازرسان پس از رسیدگی در صورت بروز مشکلاتی مراتب را به پادشاه اطلاع می دادند.

اسلاید ۸ :

داریوش در طی صحبت ها و رفت و آمد هایی که با چند تن از ستاره شناسان داشت به این رشته علاقه مند شد و دستور داد تا برای پیشرفت و گسترش آن در ایران دانشکده نجوم و ستاره شناسی تأسیس شود تا علاقه مندان به این رشته بتوانند با این علم آشنا و همچنین با عث پیشرفت آن شوند.

۴- تاسیس دانشکده پزشکی:

وسعت امپراطوری عظیم هخامنشیان حتی فراعنه را به زانو در آورده بود و مصر نیز زیرنظر فرمانروایی هخامنشیان بود. پس از ملاقات برخی از پزشکان مصری با داریوش کبیر و معرفی فواید این علم، داریوش کبیر مشتاق به ساخت دانشکده پزشکی شد تا پزشکان ماهر مصری بتوانند تجربیات خود را به ایرانیان منتقل سازند.(در آن دوره مصریان در علم پزشکی پیشرفت های زیادی داشتند).

اسلاید ۹ :

امپراطوری عظیم هخامنشیان همیشه در معرض خطر و حمله و شورش بود. از این رو نیازمند ارتش و سپاهی سازماندهی شده بود. در گذشته اغلب ارتش ها به صورت امروزی نبودند و تنها هنگام جنگ عده ای آموزش های اندکی می دیدند و راهی میدان می شدند. هم چنین نظارتی برتعداد دقیق آن ها نبود. از این رو داریوش کبیر دستور تشکیل سپاه جاوید ۱۰۰۰۰ نفری را داد.تعداد افراد این سپاه همیشه ثابت بود و با مرگ و یا مریضی و یا خروج هر سرباز از این ارتش سریعأ سرباز دیگری جای او را می گرفت. این امر باعث موفقیت ارتش در جنگ های بعدی شد.

اسلاید ۱۰ :

داریوش پس از فتح خشکی قدم به فتح دریا ها برداشت. او نیروی دریایی را که در زمان کوروش کبیر تأسیس شده بود، ساماندهی کرد. این امر برای ارتش ایران بسیار موثر بود .زیرا اگر نیروی دریایی ایران قوی نبود ، آنگاه هیچ وقت نمی توانست خدای آبهای یونان را به زنجیر بکشد(اشاره به جنگ های ایران و یونان و ساخت پلی از کشتی ها که آسیاو اروپا را به هم متصل می کرد).و آتن را فتح کند. داریوش پس از گسترش نیروی دریایی و فتح آب ها، امپراطوری تمام دریاهای جهان را به نام خود زد.

حتماً تا به حال نام کانال سوئز را شنیده اید. این کانال دو دریای سرخ و مدیترانه را به یکدیگر متصل می کند. اما طرح اولیه این کانال در زمان داریوش کبیر رقم خورد.اما با این تفاوت که به جای اتصال مستقیم دریای سرخ به مدیترانه ، دریای سرخ را به رود نیل متصل کرده و رود نیل هم که به دریای مدیترانه متصل است و کشتی های ایرانی به راحتی می توانستند از این مسیر به دریای مدیترانه برسند. کتیبه ای که در این کانال کشف شده است گواهی همین موضوع است.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 52 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد