دانلود فایل پاورپوینت عوامل موثر در فعالیت کاتالیزور

PowerPoint قابل ویرایش
31 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت عوامل موثر در فعالیت کاتالیزور توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت عوامل موثر در فعالیت کاتالیزور قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

کاربرد کاتالیزور

کاتالیزور در سه بخش به کار می رود :

۱٫ صنعت اتومبیل .
در این بخش کاتالیزورها بصورت مستقیم و غیرمستقیم استفاده می‌شوند. در اگزوز اتومبیلها بستری از فلزات جامد مثل پلاتین روی پایه آلومینات قرار گرفته و هیدروکربنهای مضر مثل منوکسید کربن و غیره را جذب می‌کند .

اسلاید ۲ :

۲٫ صنعت نفت و پالایش مواد نفتی .
 عمده ترین مصرف کاتالیزورها در صنعت نفت در دو پروسه کراکینگ (شکستن مولکولهای درشت به کوچک) و رفرمینگ )دوباره باز آرائی و ترکیب مولکولهایی برای تولید) می‌باشد .

۳ . تولید مواد شیمیایی

اسلاید ۳ :

ساخت و ارزیابی کاتالیست های سه جانبه پالادیوم به منظور کنترل آلودگی ناشی از گازهای خروجی از اگزوز اتومبیل ها امروزه از کاتالیست‌های سه جانبه (TWC) به منظور حذف گازهای آلاینده ناشی از موتورهای احتراق داخلی، استفاده می‌شود. این کاتالیست‌ها عمدتاً شامل پلاتین، رودیوم و پالادیوم می‌باشند. از میان این فلزات نجیب، رودیوم بجهت فعالیت بالای آن برای احیا اکسیدنیتروژن (NO) مورد استفاده قرار می‌گیرد. پلاتین و پالادیوم نیز جهت تکمیل فعالیت اکسیداسیون رودیوم به کار گرفته می‌شود.

اسلاید ۴ :

یک نمونه قدیمی از کاتالیزورها، پلاتین است که به طور مثال، از آن در سیستم اگزوز ماشین استفاده می‌شود. پلاتین به واکنش‌هایِ تبدیل گاز سمی مونوکسید کربن و اکسید نیتروژن به دو گاز سمی دی‌اکسید کربن و نیتروژن کمک می‌کند. هر چند کاتالیزورهای قدیمی هنوز هم کارایی دارند، ولی با پیشرفت علم نانو، کاتالیزورهای کارآمدتری در صنایع نفت و گاز ایجاد شده است.

اسلاید ۵ :

پژوهشگران در پژوهشگاه ملی اوک ریج، نانوکریستالی طراحی کرده‌اند که وقتی دی‌اکسید کربن روی نانوکریستال تهیه شده از کادمیم، سلنیم و ایندیم می‌نشیند، نانوکریستال یک الکترون به دی‌اکسید کربن می دهد، و این الکترون اضاقی سبب می‌شود، دی‌اکسید کربن با دیگر مولکول‌های موجود در دودکش واکنش دهد، و به گازی با خطر کمتر تبدیل شود.

اسلاید ۶ :

از دیگر چالش‌هایی که پژوهشگران امیدوارند بتوانند با نانوکریستال‌ها از پس آن برآیند، بخار جیوه است. نیروگاه‌های برق زغال سنگی، بخار جیوه منتشر می‌کنند. یکی از روش‌های جلوگیری از انتشار آن، استفاده از نانوکریستال‌های اکسید تیتانیوم در زیر تابش پرتو فرابنفش است، که باعث تبدیل بخار جیوه به اکسید جیوه که ماده‌ای جامد است خواهد شد.

اسلاید ۷ :

یکی دیگر از روش‌های تصفیه آب که از روش پالادیم ارزان‌تر است، تزریق نانوذرات آهن به درون آب‌های آلوده است، پس از تزریق، نانوذرات آهن با اکسیژن موجود در آب تبدیل به زنگ آهن شده و آلاینده ها در تماس با این زنگ آهن خنثی می‌شوند. برای مثال، تتراکلرید کربن که ماده‌ی سمی بسیاری از شوینده‌هاست، در تماس با این زنگ آهن تبدیل به کلروفرم که ماده‌ای بی‌ضررتر است می‌شود.

اسلاید ۸ :

بیشتر خودروهای جدید، مجهز به مبدل کاتالیزور سه راهه‌اند.( اصطلاح سه راهه، بیانگر کاهش سه آلاینده مونواکسید کربن، مولکول‌های هیدروکربن و اکسیده ای ازت در مبدل است. ) در این مبدل‌ها، از دو نوع کاتالیزور مختلف استفاده می‌شود. کاتالیزور احیاء کننده و کاتالیزور اکسیدکننده . هر دو گونه، شامل ساختمان سرامیکی بوده که با کاتالیزوری فلزی (معمولاً پلاتین، رودیم و یا پالادیم) پوشانده شده است.

اسلاید ۹ :

در ساخت مبدل‌ها، معمولاً رعایت دو نکته مد نظر قرار دارد:۱٫ سطح مبدل به منظور افزایش تماس با گازهای خروجی، باید حداکثر باشد. ۲٫ به دلیل قیمت بسیار بالای مواد کاتالیزور، استفاده از این مواد باید در حداقل باشد.

اساساً مبدل‌های کاتالیزور به دو صورت ساخته می‌شوند: شبکه لانه ‌زنبوری و بستر سرامیکی. امروزه بیشتر خودروها از ساختمان شبکه لانه زنبوری استفاده می‌کنند.

اسلاید ۱۰ :

مراحل فراینددر اولین مرحله مبدل، کاتالیزور احیاء کننده قرار دارد. در این مرحله، به منظور جلوگیری از انتشار اکسیدهای ازت، از پلاتین و رودیم استفاده شده است. هنگامی که یک مولکول NO یا NO2 در تماس با کاتالیزور قرار گیرد، به مولکول‌های نیتروژن و اکسیژن شکسته می‌شود، یعنی:

۲no n2 + o2

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPointقابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 31 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد