دانلود فایل پاورپوینت مراحل ساخت پنیر

PowerPoint قابل ویرایش
35 صفحه
11900 تومان
119,000 ریال – خرید و دانلود

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مراحل ساخت پنیر توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مراحل ساخت پنیر قرار داده شده است

2-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

 

اسلاید ۱ :

تاریخچه اى از پنیر:

تاریخ پنیر به عهد عتیق مى رسد و این موضوع محقق است که کشف پنیر به دنبال اهلى کردن چهار پایان شیرده مثل بز، شتر یا گاومیش صورت گرفته است .

 

در مناطقى بین آسیا و اروپا و هم چنین در تبت و ایران شیر را هنوز هم مثل عهد قدیم تخمیر مى کنند و از آن ماست و پنیر درست مى کنند. در قدیم انسان وقتى دوشیدن شیر را یاد گرفت و به حکم اتفاق انعقاد شیر را دید از آن چیزهاى مختلفى ساخت که یکى پنیر است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اسلاید ۲ :

 

 

مى گویند اولین مایه پنیر از شیره درخت انجیر به دست آمد و انسانهاى قدیمى بعد از آن که برگهاى درختان انجیر را در شیر مى انداختند تا شیر ببندد آن را روى سنگ مى ریختند و پس از این که سفت مى شد، براى این که آب آن کاملا گرفته شود، سنگ دیگرى روى آن مى گذاشتند. بعدها انسان یاد گرفت که از شکم حیوانات شیرخوار، مخصوصا خرگوشهاى وحشى ، مایه پنیر را به دست آورد و وقتى پنیر ساخته شد آن را در آفتاب خشک کند و نمک بزند و در لاى برگ درختان بپیچد و آن را براى روزها و ماههاى آینده مورد استفاده قرار دهد.

اسلاید ۳ :

ساختن پنیر به صورت صنعتى در آغاز قرن بیستم شروع شد و آن زمانى بود که پاستور دانشمند معروف فرانسوى اکتشافات خود را درباره تخمیر شیرى آغاز کرد. از آن زمان بود که علم و دانش دست به کار شد تا پنیرهایى بسازد که از جهتى بهداشتى باشد و حداکثر بهره بردارى از صنعت پنیر سازى به دست آید.

خواص غذایى پنیر هم از زمانهایى بسیار قدیم شناخته شده بود. چنانکه هرودوت ، پدر تاریخ ، مى نویسد که سربازان داریوش غذاى ملى داشتند که عبارت بود از نان و پنیر با بولاغ اوتى یا شاهى آبى که در چشمه سارها مى رویید و این سربازان با این غذا از قدرت و نیرومندى کاملى برخوردار بودند.

 

اسلاید ۴ :

((بلانش دوناوار)) زن هنرى چهارم در مدارکى که درباره پنیر خود باقى گذاشته شده است تصریح مى کند که در آن زمان دویست نوع مختلف پنیر در فرانسه ساخته مى شد. در سال ۱۹۲۲ شیرینى سازان فرانسه نان شیرینى مخصوصى از پنیر درست کردند که به نام ((تارت پنیر)) معروف بود و موفقیت زیادى پیدا کرد و همه جا مشهور شد زیرا پنیر برعکس خامه و کره مدت زیادى مى ماند.

((تالیران )) سیاست مدار معروف فرانسه پنیر را ((بهترین غذا)) مى دانست . کلمه پنیر در فرانسه از کلمه لاتینى ظرف پنیر گرفته شده است که پنیر در آن ظرف شکل مى گیرد و بوجود مى آید.

اسلاید ۵ :

ارزش غذایى پنیر:

پنیر غذاى پروتئین دار کاملى است و کاملا مى تواند جاى گوشت را بگیرد. به همین جهت گیاهخواران که گوشت نمى خورند به جاى آن پنیر مصرف مى کنند.

پنیر به استثناى لاکتوز، موادى دارد که در شیر موجود است مثل مواد سفیده اى (پروتئینها)، مواد چربى ، ویتامین مخصوصا ویتامینهاى ((آ)) و ((ب )) و ((ب ۲)) و ((پ پ )) و (اسید پانتوتتیک ) و املاح معدنى مخصوصا کلسیم و فسفر به مقدار قابل توجه .

اسلاید ۶ :

پنیر بر شیر این مزیت را دارد که زودتر هضم مى شود. به استثناى پنیرهاى خیلى چرب و یا خیلى تخمیر شده ، پنیر بطور کلى براى همه قابل هضم است حتى کسانى که شیر را نمى توانند هضم کنند پنیر را به خوبى هضم مى کنند.

دیر یا زود هضم شدن پنیر بستگى به طرز تهیه و ساختن آن دارد. در فرانسه چهار درصد نوع پنیر مختلف درست مى کنند. پنیر از غذاهاى پر کالرى است ، چنان که حساب کرده اند صد گرم پنیر داراى پانصد کالرى است . پنیر غذایى است که در حجم کم داراى مقدار زیادى چربى و مواد سفیده اى است .

 

اسلاید ۷ :

مصرف پنیر براى چه کسانى مجاز است و تاءکید مى شود؟

بچه ها و اشخاص بزرگسال باید پنیر را بخورند زیرا پنیر داراى مقدار زیادى کلسیم و ویتامین عامل رشد است . شاید شما هم دیده اید که بچه ها با میل زیادى پنیر مى خورند زیرا بدن آنها احتیاج با آن دارد.

 

اشخاصى که کار فکرى مى کنند، کسانى که در اثر کار زیاد خسته مى شوند و کسانى که زود خسته مى شوند باید پنیر بخورند زیرا پنیر داراى فسفر است و فسفر غذایى مطلوب براى این دسته از اشخاص است .

 

اسلاید ۸ :

کسانى که بیمارى قند دیابت دارند باید پنیر بخورند زیرا پنیر مواد قندى ندارد. مادرانى که بچه هاى خود را شیر مى دهند، خانمهاى باردار، کسانى که از بستر بیمارى برخاسته و دوران نقاهت را مى گذرانند باید نوع پنیرى را که زود هضم است انتخاب کرده و بخورند.

 

اسلاید ۹ :

اولین کارخانه پنیر:

اولین کارخانه تولید پنیر درسوم فوریه سال ۱۸۱۵م در سوئیس کار خود را آغاز نمود. فرانسه و ایتالیا دو کشوری هستند که بیشترین تنوع را در تولید پنیر دارند (تقریباً هرکدام ۴۰۰ تا ۴۵۰ نوع پنیر محلی تولید می کنند). بر اساس یک ضرب المثل فرانسوی، برای هر روز از سال، یک نوع متفاوت از پنیرهای فرانسوی وجود دارد.

 

اسلاید ۱۰ :

انواع پنیر:

پنیر سوئیسی :

 

به انواع پنیرهایی که اولین بار در کشور سوئیس تهیه شده اند، پنیر سوئیسی اطلاق می شود. این نوع پنیرها شکل خاصی دارند و در وسط قالب این پنیرها سوراخی وجود دارد (البته تمام پنیرهای سوئیسی بدین شکل نمی باشند).

کشور سوئیس ۴۵۰ نوع پنیر مختلف تولید می کند که این پنیرها را به ۵ طبقه تقسیم می کنند:

 

پنیرهای خیلی سفت

پنیرهای سفت

پنیرهای نیمه سفت

پنیرهای نیمه نرم

پنیرهای نرم

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 11900 تومان در 35 صفحه
119,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد