دانلود فایل پاورپوینت مطالعه طبیعیات یا فیزیک

PowerPoint قابل ویرایش
29 صفحه
8900 تومان

لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود فایل پاورپوینت مطالعه طبیعیات یا فیزیک توجه فرمایید.

1-در این مطلب، متن اسلاید های اولیه دانلود فایل پاورپوینت مطالعه طبیعیات یا فیزیک قرار داده شده است

2-به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد،در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید

4-در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون زیر ،دلیل ان کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت،به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد

5-در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون زیر قرار نخواهند گرفت

— پاورپوینت شامل تصاویر میباشد —-

اسلاید ۱ :

* بحث و مطالعه طبیعیات در جهان اسلام عموما با پیروی از روش ارسطویی صورت می گرفت .
* بیشتر مسائلی که در طبیعیات طرح می شد برپایه نظریه های هیولا و صورت ، قوه و فعل ، علت های چهارگانه و هدف شناسی یا غایت بود .
* بحث و تحقیق در طبیعیات برپایه استدلال منطقی قرار داشت و معمولا وابسته به مشاهده مستقیم نبود .
* گروه دیگری نیز بودند که به مشاهده مستقیم و تجربه می پرداختند و پدیدهای طبیعی را به روش تجربی تجزیه و تحلیل می کردند مانند : قطب الدین شیرازی،ابن هیثم ابوریحان بیرونی و عبدالرحمان خازنی

اسلاید ۲ :

*ابن هیثم ۴۳۰-۳۵۴ ه.ق. (۱۰۳۹-۹۶۵م) در شهر بصره ( که در آن زمان تحت فرمانروایی دودمان آل‌بویه ایرانی بوده و جزئی از ایران به شمار می‌رفت) متولد شده است.

اسلاید ۳ :

* ابن ‌هیثم اولین دانشمندی بود که دید درستی از نحوه دیدن اشیا توسط انسان ارائه کرد.
* او به طور تجربی ثابت کرد که آن‌چه نظریه انتشار نور نامیده می‌شود، غلط است. این نظریه بیان می‌دارد که نور از چشم ما به چیزهایی که می‌بینیم، ساطع می‌شود. او نظریه جدیدی را بنیان گذارد که تا امروز هم صادق است: ما می‌بینیم چون نور از اشیا به چشم ما می‌تابد.
* کار دیگری که وی انجام داد و هیچ دانشمندی تا آن زمان برای انجامش کوشش نکرده بود، استفاده از ریاضیات برای توضیح و اثبات این فرایند بود. در نتیجه او را می‌توان اولین فیزیکدان نظری هم دانست.

اسلاید ۴ :

* او هم‌چنین آزمایش‌ها یی را روی پدیده تجزیه نور به رنگ‌های تشکیل‌دهنده‌اش انجام داد و سایه‌ها، رنگین‌کمان و خسوف را نیز بررسی کرد و با دیدن چگونگی شکست نور در جو، توانست تخمین خوبی از ارتفاع جو زمین به دست آورد که طبق محاسبات او، حدود یکصد کیلومتر بود.
*شرح اصول تاریک‌خانه و اختراع ذره‌ بین از کارهای برجسته این دانشمند مسلمان است.

اسلاید ۵ :

 

*همچنین در تشریح و بیماریهای چشم تحقیقاتی کرده است .
* وی معتقد بود چشم مانند یک عدسی کار می کند.
* ابن هیثم در زمینه انعکاس نور در آینه های سهمی و کروی تحقیق کرد و به این نتیجه رسید که در آینه های سهمی همه شعاعها در یک نقطه متمرکز می شوند .
* ابوعلی حسن بن حسن بن هیثم بصری در غرب به آلهازن(Alhazen) شناخته می‌شود.

اسلاید ۶ :

* برخی پژوهشگران برانند او نخستین دانشمند جهان است که سرعت صوت را محاسبه کرده‌است.
*او با معیارهای متعارف اندازه‌گیری در زمان خود، که واحد ذرع بود، سرعت نور را محاسبه کرد و محیط کره زمین را اندازه گرفت.
*کتاب المناظر ابن هیثم در قرن شانزدهم میلادی به لاتینی به نام opticae Thesaurus به معنی فرهنگ مفهومی نور شناسی ترجمه شد و به چاپ رسید و تحقیقات کپلر در زمینه نور شناسی تحت تاثیر این کتاب بوده است .

اسلاید ۷ :

* برخی او را بزرگترین دانشمند فیزیکدان اسلامی می دانند
*ابن هیثم حدود ۲۰۰ اثردر ریاضیات ، فیزیک ، نجوم ، پزشکی و دیگر موضوعات علمی تالیف کرده است .
* کتاب المناظر وی بهترین کتاب قرون وسطا در نورشناسی است .

اسلاید ۸ :

* ابو ریحان بیرونی در سال۳۵۲ خورشیدی برابر ۳۶۲ قمری( ۹۷۳ میلادی) در خوارزم ، که در قلمرو سامانیان بود به دنیا آمد. زادگاه او که در آن زمان روستای کوچکی بود، «بیرون» نام داشت .منطقه ای در ازبکستان کنونی که امروزه آن را به نام کارا کلپاکسکایا می شناسند.

اسلاید ۹ :

*در اواخر قرن چهاردهم و اوایل قرن پنجم در عالم اسلام شورش عظیمی بر پا شد و در منطقه ای که بیرونی در آن زندگی می کرد جنگ های داخلی در حال وقوع بود .در این زمان خوارزم بخشی از فرمانروایی سامانیان و بخارا مرکز آن به شمار می رفت. حکومت زیار با پایتختش در گرگان در کنار دریای خزر از دیگر حکومت های این منطقه بود .از طرف غرب ،خاندان آل بویه بر سراسر ناحیه بین دریای خزر و خلیج فارس و همچنین بین ا لنهرین حکومت می کرد .سلسله پادشاهی دیگری که به سرعت طلوع کرد ، سلسله غزنویان بود که پایتختشان را شهر غزنه در افغانستان اختیار کردند .این حکومت نقش مهمی را در زندگی بیرونی ایفا کرد .

اسلاید ۱۰ :

*در دربار مامون خوارزمشاهی قرب و منزلت زیادی داشته چند سال هم در دربار شمس المعالی قابوس بن وشمگیر به سر برد. در حدود سال ۴۰۴ هجری قمری به خوارزم مراجعت کرد و موقعی که سلطان محمود غزنوی خوارزم را گرفت در صدد قتل او برآمد و به شفاعت درباریان از کشتن وی در گذشت ، و او را در سال ۴۰۸ هجری با خود به غزنه برد در سفر محمود به هندوستان، ابوریحان همراه او بود و در آنجا با حکما و علماء هند معاشرت کرد و زبان سانسکریت را آموخت و مطالبی برای تالیف کتاب خود موسوم به تحقیق ماللهند جمع‌آوری کرد.

مطالب فوق فقط متون اسلاید های ابتدایی پاورپوینت بوده اند . جهت دریافت کل ان ، لطفا خریداری نمایید .
PowerPoint قابل ویرایش - قیمت 8900 تومان در 29 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد