دانلود مقاله انگل فاسیولا و راههای جلوگیری از اپیدمی آن در استان گیلان

word قابل ویرایش
31 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

منابع و مأخذ:
بخش اول
۱- کتاب انگل شناسی پزشکی نوا – برون
۲- عفونت‌های انگلی و قارچی طلب هاریسون
بخش دوم
که شامل مقالات مختلف نوشته نویسندگان زیر است.
۱- دکتر مهدی آسمار- دکتر احمد میلانی- دکتر عارف امیرخانی- دکتر داوودیاد گاری- دکتر کامبیز فوقان پست- دکتر هاله طالایی- دکتر سدادی – دکتر جواد گل چای- دکتر یحیی دولتی مقالات مطرح شده در سال ۶۹
دکتر جهانگیر دلخوش- دکتر نور صالحی- دکتر سرشاد
مقالات مطرح شده در سال ۷۶

استان گیلان از لحاظ زیبائی و مناظر طبیعی یکی از بکرترین استانهای کشور می‌باشد . که به خاطر هوای معتدل و همجواری با دریا شرائط لازم را برای تبدیل شدن به یک منطقه توریستی دارد و یکی از شرائط برای احراز این امر پاک بودن منطقه از هر نوع آلودگی احتمالی است که این امر باعث ایجاد انگیزه برای مطالعه آلودگی‌های احتمالی در این استان را باعث می‌وشد و دلیل بعدی بررسی روند کاهش یا افزایش آلودگی فاسیون پس از شانزده سال را که اولین اپیدمی در این استان ایجاد شد را نشان می‌دهد که شاید یک معیار برای سنجش میزان کارائی و نحوه مقابله با اپیدمی‌های بعدی بیمارییهای مختلف باشد.

فاسیولا.
این روماتود با وجوه زیر مشخص می‌شود۱- اندازه بزرگ ۳۰-۲۰ میلی متر در ۱۳-۸ میلی‌متر ۲- شکل برگ مانند و تخت آن با نمای مشخص مخروط ردسی ۳- بادکش دهانی و شکمی تقریباً مساوی در مخروط راسی ۴- روده‌با انشعابات متعدد ۵- بیضه‌های بسیار منشعب و پشت سر هم ۶) غده زرده با شاخه‌های منتشر در قسمتهای جانبی و خلفی بدن و ۷- رحم کوتاه و پیچ خورده تخم بزرگ بیضوی و زرد مایل به قهوه‌ای و دریچه دار کرم به ابعاد ۱۵۰-۱۲۰ میکرون و ۹۰-۶۳ میکرون هنگم دفع توسط کرم تقسیم نشده است.

کرم بالغ در مجاری صفراوی مرکزی کیسه صفراء گاهی مکانهای غیر عادی زندگی می‌کند این کرم دارای متابولیسم بیهوازی بوده و مواد غذایی خود را از ترشحات صفراوی به دست می‌آورد و دوره‌ زندگی آن حداقل ۱۰ سال است.
چرخه زندگی:
این توماتود انگل گوسفندان، گاو، گوزن، خرگوش و نیز دیگر پستانداران علفخوار است میزبان واسط انگل حدود ۲۱ گونه از حلزونهای لیمد هستند که در بین این لیمند ترونکاتوک.
حلزونی که در آبهای موقتی و جریان های آرام زندگی می‌کند مهمتر از بقیه است در حلزون میراسیدیوم دچار دگردیسی شده و تبدیل به اسپور سپت، ردی و گاهی روی دختر و سرکر می‌شود سرکر با خروج از بدن حلزون ب رروی علف‌های شاهی آب، پوست درختان وخاک وارد کیست می‌شود متاسرکر بعد از خورده شده توسط میزبان قطعی از دیواره روده عبور کرده و سرانجام وارد کپسول کبدی شود و در حالی که در مسیر خود پارانشیم کبد را مصرف می‌کند به مجاری صفراوی می‌رود این کرم در طی ۱۲ هفته بالغ می‎شود.

همه گیر شناسی:
این ترماتود در کشورهای پرورش دهنده گوسفند و گاو سراسر جهان دیده می‌شود عفونت در انسان با خوردن گیاهانی مانند شاهی آبی و یا احتمالاً آب حاوی متا سرکر مبتلا به عفونت می‌شود حیوانات علفخوار و همه چیز خوار عفونت را در مرتع پست و تپه‌ای جای که علفها با متاسرکر آلوده شده‌اند کسب می کنند.
آسیب شناسی:
وسعت آسیب‌های و و نشانه‌شناسی بیماری بستگی به شدت عفونت و دوره‌ بیماری دارد یک ترماتود در مسیر مهاجرت خود از پارانشیم کبد تا مجرای صفراوی با نکروز بافت کبدی جای پای شخص ایجاد می‌کند در مجرای صفراوی کرم باعث تغییرات التهابی و غده‌ای در مخاط و گاهی انسداد می‌گردد مردود شدید، لرز، تب، کهیر و درو ناگهانی زیر جناغ و در و ربع فوقانی و راست شکم که به سمت پشت و شانه‌ها تیر می‌کشد از شواهد اولیه ابتلا به عفونت هستند با پیشرفت عفونت، بزرگی و حساسیت کبد یرقان اختلالات گوارشی، اسهال و کمخونی ایجاد می‌شود.

تشخیص
عفونت‌های شدید در افرادی که اخیراً از سفر به مناطق دیگر جای که در آنجا به کرات سالادهای تهیه شده از سبزیجات آب مصرف کرده‌اند بازگشته‌اند و قبلاً به بیماری عمومی تب دار حساسیت شکم و انوزینوفیلی مشخصی هستند باید مورد تردید قرار گیرد تشخیص آزمایشگاهی بر اساس یافتن تخمهای مشخص و دریچه‌دار انگل به طول ۱۵۰ تا ۱۳۰ میکورن و عرض ۹۰ تا ۶۳ میکرون و بسیار شبیه به تخمهای فاسیولوپیس در مدفوع و یا صفرا صورت می‌گیرد یا این وجود ممکن است تخمها تا ۳ یا ۴ ماه پس از خوردن متاسرکر در مدفوع دیده نشوند همچنین ممکن است تخمها در مدفوع بیمارانی که کبد حیوانات آلوده را مصرف کرده‌اند دیده شده و منجر به تشخیص کاذب شدند آزمایش مثبت ثبوت مکمل و واکنشهای مثبت داخل پوستی با آنتی ژنهای فاسیولا در افراد آلوده و نیز بیمارانی که از جهت بالینی بهبود یافته‌اند مشاهده شده است و چنین آزمایشاتی می‌توانند در تشخیص عفونتهای خارج کبدی و یا در شرایطی که آزمایش مستقیم مدفوع منفی بوده است مفید واقع شود.

درمان
بیماران متعددی بادی کلروفنل (بیتیونول) و همچنین دی هیدروامتین به صورت عضلانی به مدت ۱۰ روز که دارای عوارض قلبی است.
پیشگیری:
کنترل وسیع مستلزم ریشه کنی بیماری در علفخوران است درمان حیوانات اهلی عملی است ولی این کار درحیوانات وحشی ممکن نیست انهدام حلزونها و لاروهای انگل مشکل است پیشگیری از عفونتهای انسانی با حذف سبزیجات خام و یا نپخته از رژیم غذائی امکان پذیر است تأمین آب سالم و مطمئن با اهمیت است.
آلودگی انگلی فاسیولیازیس در استان گیلان:

میزان شیوع عفنوتهای انگلی ناشی از ترماتودها در انسان و مقایسه با عفونت های انگلی ناشی از نما تودها و ستودها در ایران بسیار کم است انگل فاسیولا در اکثر نقاط دنیا بخصوص در مناطقی که دامداری رایج است بسیار شایع بوده ولی به ندرت عفونت ‌های انسانی با این انگل دیده می‌شود.
در مناطقی از دنیا بخصوص در سالهایی که میزان بارندگی زیاد توده اپیدمی‌هایی اتفاق افتاده است ۵۰۰ مورد بیماری در منطقه لیون شمال فرانسه و ۴۹ مورد در ویلز غرب انگلستان در سال ۱۹۶۸ گزارش شده است با توجه به اینکه فاسیولا در وامهای ایران بسیار شایع است ولی موارد انسانی گزارش شده تا کنون (قبل از اپیدمی استان گیلان) زیاد نبوده است.

در اواخر ۱۳۶۷ بیمارانی با علائم غیراختصاصی به پزشکان استان گیلان مراجعه نموده که تنها یافته آزمایشگاهی غیر طبیعی در آنها لکوستیوز همراه با انوزنیوفیلی بوده است که این مسئله لزوم بررسی شیوع یک بیماری انگلی در استان گیلان را فراهم آورد.
در این مطالعه در مرحله اول از ۲۳۶۳ نفر بیمار که هیپرانوزنیوفیل داشته ۸۸۴ نفر جهت بررسی تخم انگلی معرفی شده که تعداد فوق ۴۲۳ نفر به عبارت ۴/۳۷ درصد تخم انگل دفع می‌کرده‌اند روش بکار گرفته شده در آزمایش مدفوع روش کاتو بوده است.

مطالعه دیگری نیز به طور راندوم یمپلینگ در شهرستان انزلی بر روی ۴۵۸ نفر صورت گرفت که تعداد موارد ثبت تخم انگل ۴۵ مورد که با توجه به جمعیت شهری شهرستان انزلی که بالغ بر یکصد هزار نفر می‌باشد موارد ابتلا به انگل زنده در شهر معادل ۹۸۰۰ نفر، پیش بینی می‌شود.
برای بررسی اپیدیولوژیک و علائم بالینی آزمایشگه و تأثیر دارو و بر روی بیماران ۱۰۰ نفر بمیار که مدفوع ثبت از نظر فاسیولا داشته انتخاب و مورد بررسی قرار گرفته که نتایج بدست آمده بهشرحزیر است.

شیوع عفونت در زنان ۷۹/۰ و در مردان ۲۱/۰ و از نظر سنی بیماری در تمام سنین بخصوص ۴۹-۱۰ سالگی شیاع بوده و علائم بالینی در مراحل اولیه بمیار شامل تب ۷۷/۰ تعریق ۹۸۳% کاهش وزن ۸۸/۰ دردهای مفصلی ۷۷/۰ درد شانه راست ۶۷% درو گردن ۶۹% سوهاضمه ۵۵% بی اشتهائی ۷۵% درد اپیگاستر ۸۸۷% درد هیپوکندر راست ۷۹% سرفه ۷۵% تنگی نفس ۵۷% درد قفسه صوری ۶۱% کهیر ۳۲% ضایعات جلدی ۱۶% هپاتومگالی ۲۰% اسپلتو مگالی ۵% ویزینگ ۱۰% بوده ولی در مراحل بعدی که معمولاً با جایگیزینی انگل در مجاری صفراوی همراه است فروکش نموده و علائم گوارشی مثل درو اپیگامتر، هیپوکندر راست همچنان به قوت خود باقی می‌ماند.

در زمینه پاراکینگ ۵۶% بیماری دکوستیوز ودر ۸۰% مواد و اثوزینوفیلی بالای ۳۰% مشاهده شده ESR در ۶۸% بیماران در مراحل ابتدائی بیماری بالای ۵۰ میلی متر در ساعت و در ۸% بالای ۱۰۰ میلی‌متر در ساعت و CRP در ۵۵% بیماری مثبت بود.
از نظر شیوع فصلی میزان آلودگی در فصل بهار بخوصص درماه اردیبهشت ۵۳% بوده که با زمان بارندگی در استان گیلان مطابقت دارد و اکثریت بیماران از سبزی ملحل (۹۱%) استفاده نموده که خالواش بیشترین سبزی مصرفی را تشکیل می‌داد.

روش انتخابی برای جستجوی تخم فاسیولان در مدفوع
ساده ترین روش برای جستجوی تخم انگل در مدفوع روش مستقیم است ولی این روش از حساسیت کمی برخوردار بوده و برای نتایج بهتر روش‌های متراکم سازی را پیشنهاد می‌کنند. برای متراکم سازی معمولاً یا از تکنیک شناور کردن و یا متد رسوب دادن استفاده می‌نمایند در معمول‌ترین روشهای شناور کردن از سولفات روی یا از آب نمک اشباع استفاده می‌نمایند که در هر صورت فقط تخمهای سبک را می‌تاوان شناور ساخت.
اولنی روش رسوب دادن یعنی روش اسید راتر را به وجود آورد ولی بعد از آن تغییرات زیادی در این روش داده شده و اکنون در بسیاری از آزمایشگاه‌ها برای دقت عمل بیشتر از روش فرمل- اتر استفاده می نماید.

در این تحقیقات از روش تغیی یافته کاتو که معمولاً برای شمارش تخم انگل‌ها در مدفوع به کار می‌رود جهت یافتن تخم فاسیولا درمدفوع استفاده شده است ونتیجه حاصل با پاسخ‌های به دست آمده از روش ‌های مستقیم فلوتاسیون و فرمل اتر مورد مقایسه قرار گرفته است.
کاتو فقط با یک لام ۷۵% فرمل – اثر با تهیه ۳ لام از رسوب ۱۹% فرمل اتر با تیه و یک لام از رسوب ۱۲% فلوتاسیون ۲% مستقیم ۷%
تعداد تخم‌های مشاهده شده روی یک لام در موارد ثبت با ورش کاتو به مراتب بیشتر از تعداد تخم‌های مشاهده شده با روش‌های دیگر بوده است.
یک روش ایده آل برای جستجو تخم انگل‌های در مدفوع باید دارای خصوصیات زیر باشد.
۱- قابل اجرا در هر آزمیشگاه و حتی در شرایط صحرائی
۲- سهولت در انجام کار
۳- حداقل نیاز به وسایل
۴- حداقل اشتغال وقت تکنولوژیست
۵- ایجاد حداقل آلودگی مقورن به صرفه بودن
۶- مقرون به صرفه بودن
۷- حساسیت برای تخم همه انگل‌ها
۸- قابلیت نگهداری نمونه‌های تهیه شده به مدت طولانی بدون تغییر شکل فاحش در تخم انگل‌ها روش کاتوی تغیی یافته کلیه خصوصیات بالا را دراد یعنی بهدلی عدم نیاز به حجم زیادی از محول مثل آب نمک (روش شناور کرن) یا فرمل اتر ( روش رسوب دادن) و کم حم بودن وسائل کار در مقایسه با لوله‌ها آزمایش (روش شناور کردن) و قیف والکو سانتریفوژ (روش رسوب دادن) و حتی عدم احتیاج به برق که در سانتریفوژ کردن نمونه‌های فرمل اتر (روش رسوب دادن) ضروری است در بیرون از آزمایشگاه نیز قابل اجرا است.

تنها وسایل آلوده شده توری‌های کوکی هستند که می‌توان آنها را در یک ظرف جمع‌آوری نمود و در موقع مناسب اتوکلاو کرده و یا جوشانید. یا در این روش از هیچ وسیله ‌شکستنی استفاده نمی‌شود استهلاک وسایل برق وجود ندارد و حجم زیادی از محلول مصرف نمی‌شود پس مقرون به صرفه تر از مدهای مقایسه‌شده می‌باشد برای تهیه هر نمونه کمتر از یک دقیقه وفت صرف می شود و هر فرد غیر متخصص نیز می‌توان نمونه‌ها را تهیه نماید همه تخم انگل‌ها در این روش جدا شده و ماه‌ها و شاید سالها در روی لام تهیه شده قابل تشخیص می‌مانند.

درصد بالائی پاسخ‌ها ثبت این روش برای تشخیص فاسیولیازیس در مقایسه با روش‌خهای دیگر نشانه این نکته است که این متد از حداکثر حساسیت برخوردار است.
بررسی از داروهای پرازی کوانتل، بیتیونول و تریکلا بندازول بر روی فاسیولیازیس در استان گیلان با توجه به اینکه در ابتدای درمان فاسیو لیازیس در اپیدمی استان گیلان نتایج رضایت سنجشی با داروهای موجود ضد فاسیولا مشاهده نشده بود و همچنین تناقص در رفرانس‌های مختلف پس لذا آزمایشات روی سرما روی پرازیکوانتل، بی تیرنول، تریکلا بنداازول را بر روی فاسیو لیازسین این استان انجام شد.

پرازیکوانتلی:
پرازیکوانتل به عنوان داروی انتخاب در درمان عفونت‌های انگلی ناشی از ترماتودها منجمله فاسیولا مورد استفاده قرار گرفت و هنوز بسیاری از کتب معتبر پزشکی این دارو را به عنوان دراوی اصلی در درمان بیماران مبتلا به فاسیولیازیس معرفی می‌نمایند درحالی که کتابهای دیگری تأثیر دارو را در فاسیولا مورد تردید قرار داده‌اند لذا جهت برسی تأثیر داروی فوق روی ۱۰۰ بیمار که تخم انگل دفع می‌کردنئد و از نظر لرولوژی الایزا نیز ثبت بودند انتخاب و ۲۵ میلی‌گرم بازاء‌هر کیلو گرم سه بار در روز به مدت یکروز تحت درمان با پرازیکوانتل قرار گرفتند سپس این بیماران از نظر علائم بالینی میزان عود عوارض دارو، رفع تخم انگل که تنها شاخص قطعی ادامه حیات انگل در بیمار می‌‘اشد تحت کنترل قرار گرفتند. ۹۰% بیماران دارو را به راحتی تحمل نمودن و از عارضه‌ای شکایت نداشته‌اند و فقط ۱۰% بیماران مختصر علائم گوارشی مثل دل درد داشته‌اند ۲۰% بیماران در ابتدا بهبود علائم کلینیکی پیدا کرده که ۲ تا ۳ هفته بعد علائم بالینی مجدداً در ۶۰ درصد بیماران عود نموده از نظر جستجو تخم انگل در ۹۸% موارد ۲ تا ۴ هفته بعد از درمان تخم انگل در مدفوع مشاهده شد که نتایج حاصل از این مطالعه بی‌تأثیر بودن اینویوواین دارو را بر روی فاسیولیازیس اثبات می‌نماید.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 31 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد