دانلود مقاله تاثیر موسیقی در ورزش

word قابل ویرایش
24 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

ورزش در هزاره جدید
ورزش در هزاره جدید فراتر از امری تشریفاتی و یا نوعی سرگرمی است، شرکت در ورزش یک امر انسانی است و برای تمامی انسانها در هر سنی جهت رسیدن به زندگی سالم کاملاً ضروری و لازم است. ورزشها از بازی و فعالیتهای بدنی گرفته تا ورزشهای رقابتی سازمان یافته نقشی مهم در تمام جوامع دارند، ورزش برای رشد و نمو یک کودک حیاتی است. ورزشها ارزشهای اصولی مانند همکاری و احترام متقابل را آموزش می دهند و باعث ارتقاء سلامتی و کاهش بیماریهای احتمالی می شوند. ورزش بعنوان یک نیروی اقتصادی وارد، برجسته و اشتغال زا موجب توسعه منطقه ای شده، انسانها و جوامع را گرد هم آورده و پلی بین فرهنگ ها و گونه های نژادی برقرار می کند .

ورزش بعنوان یک وسیله ضروری برای حل بسیاری از تقابل های موجود با توسعه و صلح در جهت دستیابی به اهداف هزاره کمک می کند. ورزش در تمامی اشکال فعالیت جسمانی به آمادگی جسمانی ، سلامت روانی و عقلانی و تقابل های متفاوت اجتماعی کمک می کند . این امر شامل بازی های جهانی ، بومی و سنتی ، تفریحات و ورزشهای رقابتی یا انگیزشی سازمان یافته اتلاق می شود.

تاثیرموسیقی هنگام ورزش کردن برکودکان )بازی(

موسیقی می تواند یک عامل محرک برای ما در هرلحظه از زندگی باشد.در ابتدا ما نمی توانیم سبک خاصی را به کودکانمان تحمیل کنیم ولی پیشنهاد ما این است که از موسیقی هایی که محرک های خوبی هستند در هنگام ورزش کردن استفاده کنیم، به عنوان مثال سبک Techno سبک خوبی برای این کار می باشد. چرا این سبک از موسیقی را پیشنهاد می کنیم؟ زیرا شدت و سرعت Tempo این سبک ناخودآگاه ما را به حرکت درمی آورد و این حرکات را اگر ما فرم و نظم خاصی به آنها دهیم حرکات فرمیک و یا ورزشی می توانیم نامگذاری کنیم که تعداد آنها و فرم صحیح شان باید مشخص باشد تا انرژی زیادی از ما هدر نرود و خستگی بعد از این حرکات به جای شادابی برای ما باقی نماند. اگر هرروز صبح در کنار

فرزندانمان ورزش کنیم و آنها را به این امر عادت دهیم که فقط روزانه با موزیک ۳۰ دقیقه ورزش کنند، بعد ازیک مدت سیستم بدن به این برنامه روزانه عادت می کند و این عادت موجب سلامتی بدن می شود که در آینده آن شخص نشان داده می شود. صبح ها ازموسیقی برای کودکانمان استفاده کنیم و حس حاکم بر فضایی که آنها دوست دارند را برایشان ایجاد کنیم، اگر ما بتوانیم ورزش را در این برنامه روزانه قرار دهیم یک برنامه تقریبا کامل را برای آنها درست کرده ایم.

بازی بویژه در نزد کودکان به هرگونه فعالیت بدنی مفرح و گروهی اتلاق می شود که اغلب بدون ساختاری خاص و فارغ از قوانین است.
تفریح
تفریح از بازی سازمان یافته تر است و در حالت عمومی منحصر به فعالیتهای بدنی در اوقات فراغت می شود. ورزش از تفریح هم سازمان یافته تر بوده و قواعد و ضوابطی دارد و به شکل مسابقه برگزار می شود. شایان ذکر است بازی، تفریح جسمانی و ورزش همگی فعالیتهایی هستند که آزادانه برای لذت و شادمانی انتخاب می شوند.

فواید مشارکت در ورزش
مشارکت در ورزش فواید جسمانی بارزی دارد و باعث افزایش توان مردم برای زندگی طولانی و سالم، ارتقاء سلامتی ، افزایش امید به زندگی و کاهش احتمالی بیماریهای مهمی از جمله بیماریهای قلبی ، دیابت و سرطانهای خاص می شود . ورزش دارای فواید اجتماعی روانی بسیاری از قبیل ترویج هم گرایی اجتماعی ، آموزش روشها ، مکانیسم های پیروز شدن و نیز کاهش افسردگی می باشد.

 

ورزش به مثابه فرهنگ
ورزش به مثابه فرهنگ است و هنر بخش مهمی از فرهنگ و شکوه و ماندگاری آن را می سازد . هنر ، ورزش را مجسم می سازد و با جذابیت هنری مردم بیشتر به ورزش جذب می شوند و جشنواره های ورزشی توام با موسیقی و سایر هنرها و آداب و رسوم و فرهنگ ملتها نقش مهمی در تعامل بین فرهنگ ها و مبادلات فرهنگی ایفا می کند.

ورزش و موسیقی
در مورد ورزش و موسیقی سابقه آن بیشتر به بازیهای بومی ، محلی و سنتی و رقص های آئینی باز می گردد و در همه اعصار ما شاهد ارتباط تنگاتنگ بین ورزش و موسیقی و هنر بوده ایم . در فرهنگ ایرانی ورزش به ویژه در شکل ورزش باستانی آمیخته با هنر و ادب و موسیقی بوده است و ضرب مرشد ریتم ورزش را شکل داده است و ورزشکاران با ضرب مرشد به وجد آمده و در جهت تقویت قوای جسمی و روحی خود کوشیده اند . ورزش باستانی بعنوان میراث فرهنگی مشترک ما و مردم منطقه است. ورزش باستانی در افغانستان به نام ضرب و میل معروف است . این ورزش در افغانستان علاوه بر ضرب با سازهای محلی دیگری اجرا می شود . در کشتی های محلی باچوخه در خراسان و یا کشتی های سنتی در گیلان و یا در مراسم چوب بازی در استان فارس، همواره شاهد آمیختگی فعالیتهای ورزشی با موسیقی از گذشته های دور در کشورمان بوده ایم.

 

پژوهش و موسیقی
پژوهش ها نشان می دهد که ورزشکاران از شنیدن موسیقی در حین انجام ورزش و حرکات ورزشی و تمرینات فیزیکی لذت می برند . خواه این موسیقی با شور و حال زیاد باشد و یا یک نوع موسیقی آرام ، بسیاری مواقع مشاهده می شود که ورزشکاران در طول انجام حرکات تمرینی و ورزشی از گوشی های یک واکمن صدای آن را می شنوند . شنیدن موسیقی برایشان رضایت بخش و آرامش دهنده است. بسیاری از ورزشکاران بر این باورند که موسیقی در دستیابی به آرامش و راحتی آنان (ریلکسیشنRelaxation ) به آنها کمک می کند. همانگونه که در تمرینات ایروبیک و یا هوازی مدرن شاهد هستیم این تمرینات با استفاده از ریتمهای مناسب و لازم برای بازدهی یکنواخت در عملکرد ورزشی موثر است. نظیر چنین برنامه هایی را می توانید روزانه در برنامه های صبحگاهی و نرمش صبحگاهی تلویزیون مشاهده نمایید.

موسیقی سرعت ورزشکاران و کیفیت بازده آنها ارتقاء می دهد
برخی بر این باورند در یک جلسه تمرینی با موسیقی سرعت ورزشکاران و کیفیت بازده آنها ارتقاء پیدا می کند. سوال اینجاست آیا موسیقی واقعاً تا این حد سودمند است ؟ به منظور اثبات این موضوع یک تیم پژوهشی در دانشگاه ایالت Southern Connecticut تحقیقی را بر روی ۱۲ نفر از اعضای تیم بسکتبال پسران این دانشکده شروع کردند.
در این آزمایش نمونه ها می بایست روی تردمیل به قدری بدوند تا با صرف و تحلیل انرژی آنها سرعت فعالیت قلبشان نهایتاً به حدود ۹۰ – ۸۵ درصد در سه حالت مختلف برسد.
در اولین حالت : ورزشکاران به موسیقی شاد و پرتحرک و شلوغ راک گوش کردند.

در حالت دوم : ورزشکاران به صدای محیطی که در آن مسابقه بسکتبال برگزار می شود گوش دادند
در حالت سوم : هیچ نوع موسیقی و صدایی پخش نشد.

نتیجه : در حالت اول که ورزشکاران به موسیقی شاد و پرتحرک گوش می دهند موجب می شود نیرو و توانایی آنها افزایش یافته و راحت تر مسیر ناهموار را بدوند.
بهرحال ، در هر سه حالت فوق ، انرژی و تلاش مصرفی و سرعت فعالیت قلب یکسان بوده است. این وضعیت نشان دهنده این است که موسیقی احساس فشار را راحتتر و یا میزان استرس عروق قلبی را کاهش نمی دهد.

با این حال مدت زمانی که ورزشکاران می توانستند در حین گوش دادن به موسیقی شاد و پرتحرک روی تردمیل بمانند و به دویدن ادامه دهند حدود ۴ دقیقه بیشتر از زمانی بود که به هیچ نوع موسیقی گوش نمی دادند. این تاثیر موسیقی از نظر آماری آن چنان واضح نبوده ، مگر زمانی که این نوع آزمایش از میان تعداد زیادی از ورزشکاران گرفته شود.

موسیقی طول مدت تمرین و استقامت را افزایش می دهد
موسیقی شاد و پرتحرک و شلوغ تاثیر فیزیولوژیکی ظاهری روی ورزشکار ندارد، اینطور بنظر می رسد که طول مدت تمرین و استقامت را افزایش می دهد و احتمالاً در ورزشکاران احساس توانایی و قدرت بیشتری بوجود می آورد و موجب میشود تا به تحلیل انرژی و نیروی خود توجه نکنند.

قابل ذکر است آزمایشی متناقض با مورد نامبرده شده در Connecticut در دانشگاه Newcastle استرالیا انجام شد که نتیجه این آزمایش حاکی از آن بود و که موسیقی می تواند میزان فعالیت عروق قلبی را افزایش دهد و لیکن لزوماً موجب افزایش تناسب حرکات ظاهری و استقامت نمی شود.
پژوهش دانشگاه Newcastle استرالیا
آزمایشی که در دانشگاه Newcastle انجام شد در یک دوره ده ساله بر روی تاثیرات موسیقی بر فعالیتهای فیزیکی انجام شد . بررسی ها حاکی از آن بود که موسیقی شاد و تند (Fast-Tempo) موجب موارد زیر گردید:
۱- میزان خرید را در یک سوپر مارکت افزایش داد.
۲- سرعت جویدن آدامس را در میان مشتریان یک کافه تریا افزایش داد.
۳- وضعیت ظاهری و حرکتی کودکان آسیب دیده ذهنی بهبود بخشید.
۴- میزان فعالیت در اتاقهای طراحی معماری را افزایش داد.
مطالعات محدودی در زمینه این موضوع که ” آیا موسیقی بر بهبود اجرای ورزشکاران تاثیر می گذارد؟ ” انجام شده است. در دانشگاه Newcastle آزمایش دیگری بر روی ۲۰ نفر از دانشجویان آن دانشگاه انجام شد که به موسیقی پرضرب راکFast-Tempo rock) ) که توسط گروهی بنام Underworld ضبط شده است گوش دادند. در این پژوهش دانشجویان هنگامی که به موسیقی شاد و پر تحرک گوش می دادند می بایست عمل بشین پاشو را به صورت قدرتی در زمان ۳۰ ثانیه انجام دهند.
گروه ۲۰ نفره دوم قبل از ۳۰ ثانیه بشین و پاشو فقط تصور ذهنی داشتند و هیچ نوع موسیقی برای آنها پخش نشد.
نتیجه این تحقیق نشان داده است که نتیجه عملکرد گروه اول بهتر بوده است.
تحقیقات در دانشگاه Newcastle نشان می دهد که موسیقی می تواند تاثیر آرام بخشی قبل از انجام حرکات فیزیکی و مصرف انرژی داشته باشد ، همچنین زمانی که با تصور ذهنی مناسبی همراه شود، تاثیر تحریک کننده ای بر فعالیت سیستم عروق قلبی خواهد داشت.
بهرحال شواهد و مدارک محکم معدودی وجود دارد که هنگامی که ورزشکاران قبل از انجام حرکات ورزشی به موسیقی گوش فرا دهند اثرات آرام کننده و یا بشاش کننده آن موجب ترفیع و افزایش کیفیت نمایشها و حرکات ظاهری شود.
تحقیق جدید دانشگاه Connecticut اثبات کرده که چنانچه در طول زمان انجام تمرین و ورزش، ورزشکار به موسیقی گوش دهد کیفیت بازدهی کار آن بالا می رود. ورزشکارانی که در طول انجام تمرینات در یک جلسه ورزش به موسیقی گوش می دهند، نهایتاً در مسیر درستی قرار می گیرند.
موسیقی ایرانی مجموعه ای غنی از ملودی های باستانی

در مورد موسیقی ایرانی بایستی اشاره کرد این موسیقی به مجموعه بسیار غنی از ملودیهای باستانی ایران اتلاق می شود که خواستگاه آن فرهنگ و تمدن سرزمین ایران بوده است. این ملودی ها از دیرباز و از کهن ترین ادوار تاریخی حداقل ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد به روش سینه به سینه به طور فرهنگ شفاهی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است در جریان این انتقال از تحولات اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی زمان خود تاثیر پذیرفته است.

در اواخر دوران قاجار توسط خاندان فراهانی علی اکبر فراهانی وپسرانش میرزا عبدالله و میرزا حسین قلی موسیقی ایرانی سازماندهی و بر اساس پیوند هم خانوادگی و ملاحظات فنی در قالب هفت دستگاه وپنج آواز و تعداد زیادی گوشه ( ۲۰۰ الی ۴۰۰ ) تحت عنوان ردیف تدوین شده است. این ردیف با عنوان ردیف سازی بنام راویان خود مثل میرزا عبدالله، میرزا حسین قلی ، موسی خان معروفی و علی اکبرخان شهنازی شناخته می شود که اصلی ترین رپراتور آموزشی موسیقی ایرانی محسوب می گردد. موسیقی ایرانی بمعنای واقعی در اصل موسیقی است که در شکل بدیع و خلاق برگرفته و ملحم از ردیف بوسیله هنرمندان ناب و راستین اجرا و تولید می شود. (سنت و موسیقی ایرانی – عین الله مسیب زاده)
ضرورت تدوین ومعرفی علمی موسیقی زورخانه ای

یکی از نیازهای موجود ورزش کشور با توجه به شکل گیری فدراسیون بین المللی ورزش باستانی موضوع استاندارد سازی ورزش باستانی است و در این خصوص لازم است اساتید و هنرمندان موسیقی ایرانی درخصوص تدوین و معرفی علمی موسیقی زورخانه ای اقدام نمایند و پژوهش در این زمینه یکی از نیازهای مهم خواهد بود که در این خصوص از همکاری هنرمندان استقبال می نماییم

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 24 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد