بخشی از مقاله

دامداری
پیشگفتار :
این یک حقیقت مهم است که دور نگه داشتن گوساله های جوان برای یک شروع خوب دارای مزایای بعدی می باشد . این حالت فراهم آوردن هر موقعیتی برای گوساله در هشت هفته اول زندگیش بوسیله سازگاری با رویه های مدیریت صوتی و ارائه جای اسکان حالتی مناسب است

. در هر حال تلاش برای یافتن آب دردناک یا بطری در خیلی از واحدها عادت شده است ، هنگامی که اجرای معیارهای پیشگیرانه باید دستور روز باشد . و مسائل تنفسی از متداول ترین موارد مسأله سلامتی در طول چند ماه اولیه زندگی گوساله می باشد. برای مثال تا اندازه 20٪ همه گوساله ها با پاک کردن در چند روز اولیه زندگی شان تحت تأثیر قرار می گیرند و برآورد می شود که مشکل هزینه ای به اندازه 30 پوند به ازای هر رأس برای مداوا و تولید از دست رفته در طول زندگی حیوان داشته باشد یعنی بطور متوسط بیش از 3000پوند در هر 100 واحد گاو و بیش از 70 میلیون پوند برای صنعت .


اینها ترتیب کمبودهایی هستند که شما نمی توانید از عهده آنها برآیید . نه تنها آنها کنترل شیر و مزایای ماهانه را خراب می کنند بلکه نیز از حیث اقتصادی کاربردهای رفاهی غیرقابل محاسبه ای وجود دارد .
اطلاعات این کتابچه که توسط شرکت مشاوره ای تحقیقاتی لبنیات و سرویس ملی اطلاعاتی بیماری حیوانات با حمایت مالی MDC گردآوری شده است ، برای کمک به شما و دامدار شما طراحی شده است تا به مهارتها و تکنیکهایی که این نقایص را کاهش دهند سرعت ببحشد . این همچنین به شما آخرین اطلاعات قانون رفاه اتحادیه اروپا را که در ژانویه سال 1998 معرفی شده است یادآور می شود .


دامداری کلید موفقیت :
پرورش گاو مهمترین وظیفه واحد لبنیات است و کلید موفقیت آن در دست دامدار شماست . پرورش گاو به عنوان کار ثانویه یکی از کارهایی که می تواند بین دیگران مناسب شود زمانی که در حقیقت به میزان مهارت و فداکاری نیاز دارد تلقی می شود . لذا اطمینان پیدا کنید که شخصی که گوساله ها را می پروراند این اهمیت را در مورد بقیه واحد درک می کند . بطور ایده ال همان شخص باید مسئول واحد گوساله بطور روزانه یا شبانه باشد . اغلب پس از آخر هفته یا تعطیلات است که پای گروه کارکنان امدادی به مسائل اتفاق افتاده کشیده می شود ، لذا آموزش افراد از قبل با دامدار گوساله تان بطور منظم ضروری است .


قبل از توجه به جزئیات موارد عادی مدیریت گوساله اجازه دهید نگاهی به مدیریت گاوهای بی شیر در حاملگی دیر هنگام که بر روی قدرت گوساله و مقاومت آن در برابر بیماری دارند بیندازیم.
مدیریت گاو بی شیر :
یک گاو شیرده لازم است بمدت 6 تا 8 هفته قبل از اینکه برنامه ریزی شود که گوساله بزاید برای اطمینان از اینکه پستان جانور می تواند برای گوساله تازه متولد شده آغوز تولید نماید خشک شود . اندام گاو باید مناسب باشد نه چاق و در شرایط بین نمره 5/2 تا 3 حفظ شود . در گاوهای گوساله دار که بیش از حد تغذیه می شوند هنگام گوساله زاییدن بیش از اندازه چاق می شوند

، در دوران شیردهی اولیه کمتر می خورند و اندوخته بدنی بشتری را بحرکت در می آورند و خیلی مستعد ابتلا به بیماری متابولیکی مانند کتوز و تب شیری هستند . بنابراین در گاوهای گوساله دار که در علفزار نگهداری می شوند باید خیلی کم ذخیره شود در حالیکه به آنهایی که در خانه نگهداری می شوند باید به میزان محدود غذا داده شود یا محتوی انرژی با وارد کردن کاه به برنامه غذایی رقیق شود . ( شکل 1 را ببیند )


برای اطلاعات بیشتر در تحقیق MDC در کتابچه تمرین شماره 25 مدیریت گاوهای بی شیر و پرهیز از مشکلات زاییدن گوساله را ببینید .
تصویر 1- انرژی نمونه ME و نیازهای پروتئینی MP از یک گاو 600 کیلو گرمی در طول اواخر دروان شیردهی ، دروه خشک شدن و شیردهی اولیه .
گوساله ماده باید در منطقه ای که برای زاییدن گوساله مشخص شده است حداقل از دو هفته قبل اسکان داده شود و این کار به آنها زمان کافی برای کسب ایمنی خاص در برابر باکتری موجود را می دهد که می تواند سپس به گوساله های دیگر در آغوز انتقال یابد . همینطور هر خریدی برای گاوها مادامی که قبل از گوساله زاییدن ممکن است باید بر اساس واحد باشد .


منطقه زاییدن گوساله :
لازم است استاندار خیلی بالای بهداشت برای گاو هنگام زاییدن گوساله بمنظور کاهش میزان عفونت که در معرض آن قرار دارند فراهم شود .
سعی کنید اطمینان پیدا کنید که منطقه زاییدن گوساله کاملاً تمیز شده و بین هر تولد دست نخورده و بایر به معنی فراهم کردن تعداد جعبه های کافی می باشد . فضا مهم است ، حداقل 4×4 باشد و همیشه کنترل کنید که محل استراحت خشک و تمیز بوده و آب تازه برای نوشیدن به مقدار زیاد وجود داشته باشد . گوساله زاییدن در فضای آزاد در علفزار در بهار و تابستان یک انتخاب سالم بنظر می رسد ولی مواظب باکتری مانند E-coli باشید که در مناطقی که گاوها تمایل به انتخاب گوساله زاییدن مانند زیر درختان دارند می تواند ایجاد شود .


مدیریت پس از گوساله زاییدن :
بلافاصله پس از تولد اطمینان پیدا کنید که گوساله تنفس می کند وظیفه بعدی شما کمک به گوساله خیلی آسیب پذیر برای حفاظت از خود در برابر عفونت است . یک گوساله بدون هیچ ایمنی فعال متولد می شود زیرا برخلاف انسان ها - آنتی بادی های گاو - یعنی ماده ای که با باکتری در جریان خون مبارزه می کند نمی تواند از طریق جفت به جنین در حال رشد انتقال یابد .


درمان تاف :
محلول ید غلیظ و محلول گند زدایی و قسل ( phenol) مؤثرترین مواد در پیشگیری از ورود باکتری به گوساله ای که می توانسته به بیماری تاف یا بیماری مفصل مبتلا شوند هستند . ترشحات آنتی بادی معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند ولی واقعاً دستیابی به پوشش کامل تاف غیر ممکن است .
آغوز :
آغوز باید در 6 ساعت اولیه تولد دریافت شود . آغوز یک بخش خیلی مهم در کنترل بیماری است . قطع نظر از مواد غذایی ، آغوز شامل آنتی بادی هایی می شود که گوساله را از میکروب هایی که در محیط یافت می شود محافظت می کند و اگر یک گاو به مزرعه ای دیگر در مدت کوتاهی قبل از گوساله زاییدن منتقل شود با گوساله تازه متولد شده انتقال یابد

، سپس هیچ تضمینی برای آغوز او نیست که گوساله را از میکروب های پیدا شده در محیط جدید محافظت نماید و هیچ ایمنی بعدی از روده پس از 24 تا 36 ساعت اولیه جذب نمی شود ولی ادامه غذا دادان تا 2 لیتر آغوز در هر روز به عنوان رژیم خوراکی برای 10 تا 14 روز اول حهت فراهم نمودن ایمنی داخلی مفید است . این بدین معنی است که اندامهای بیمار ممکن است در دل و روده قبل از اینکه فرصت آسیب رساندن داشته باشند یا بتوانند از جریان خون عبور کنند گشته شوند .


سیستم های تغذیه :

محدود یا نامحدود – سیستم های سطلی محدود می تواند کسب وزن روزانه را به ترتیب 6/0 تا 7 کیلو گرم در هر رأس در مقایسه با 8/0 تا 9/0 کیلوگرم در هر رأس که با گوساله های تغذیه شده برای اشتها در سیستم های دسترسی آزاد عمل می شود موجب شود . مورد اخیر بطور واقع پرهزینه تر است بطور کلی هیچ سیستمی بهترین نیست . بنابراین به شما توصیه می شود که سیتسمی را که می شناسید و به کار آن اطمینان دارید برگزینید . جای اسکان نیز در این تصمیم نقش مهمی ایفا می کند .


جایگزین شیر چه بصورت گرم و چه بصورت سرد می تواند با رژیمی محدود در سطل های سنتی یا با استفاده از سیستم آخور خوراکی نوک پستان تغذیه شود . در هر حال اگر شما شیر را در دمای خون تغذیه می کنید مراقب خطر آشوب های معده که می تواند با متغیرهایی بین تغذیه های حداقل 2 تا 3 درجه سانتیگراد افزایش یابد باشید . زمانی که سیستم در حال اجراست با آن سیستم باقی بمانید .
استانداردهای جدید برای آهن رژیم غذایی معرفی شده اند . گوساله ها باید در تغذیه شان آهن کافی دریافت کنند برای اطمینان از سطح متوسط هموگلوبین خون که حداقل 4 میلی مول در هر لیتر می باشد .


این سطوح می تواند با تغذیه جایگزین شیر و کنستانتره های دارویی خاص با مواد معدنی مکمل انجام شود . به علاوه همه گوساله ها از سن 2 هفته ای باید حداقل یک نسبت روزانه از غذاهای فیبردار با سطوح افزاینده از 50 تا 250 گرم در هر روز بین 8 تا 20 هفته دریافت کنند . گاو ایده آل است و باید در آخور داده شود . کیفیت بالای علوفه خشک می تواند گوساله را برای بیشتر خوردن و گسترش بخش زیرین تنه تحریک نماید .


سیستم های سطلی :
گوساله ها باید حداقل 2 بار در روز تا از شیر گرفتن تغذیه شوند . رژیم زیر نمونه ای از آن چیزی است که پذیرفته شده است .

مدیریت شیر ( لیتر ) سن گوساله ( روز ‌)
قبل از ظهر بعد از ظهر
2 لیتر در 6 ساعت اولیه تا 8 لیتر آغوز 1 - 0
ادامه تغذیه آغوز 1 1 4 – 2
تغییر به جایگزین 1 1 5
در دوره 3 روزه 5/1 5/1 7 – 6
ارائه کاه تازه کنستانتره 75/1 75/1 8
آب 75/1 75/1 9
از شیر گرفتن بر طبق جذب مواد غذایی 2 2 10 – از شیر گرفتن

تغذیه با کنستانتره و آب تازه باید بطور مداوم پس از 4 روز در دسترس باشد . در ابتدا سطل آب را تا لب پر نکنید . گوساله را بین 5 تا 8 هفته زمانیکه گوساله در حال خوردن 7 کیلوگرم کنستانتره در روز بمدت حداقل 2 تا 3 روز متوالی است از شیر بگیرید . اگر گوساله از هر گونه مشکل سلامتی رنج می برد او را از شیر نگیرید . غذای پاشیده شده یا نخورده را برای کاهش بو و اجتناب از جذب مگس و جانوران جونده بردارید .


سیستم های عامیانه سرد :
گوساله ها معمولاً بطور گروهی پرورانده می شوند و با شیرترش سرد از تغذیه کننده های نوک پستان تغذیه می شوند . جذب شیر بالاتر است - بین 7 تا 10 لیتر در هر گوساله در هر روز- لذا اجازه دهید بیشتر استراحت کنند . تهویه و زهکشی فراوان برای از عهده برآوردن از خروج ادرار افزایش یافته انجام می شود . نیازهای مدیریت تمایل به بزرگتر بودن دارند لذا همیشه مراقب علائم سلامتی بیمار باشید . نیازهای کار کم هستند ولی تجهیزات باید در هر روز کاملاً بررسی و تمیز شوند .


تغذیه عامیانه ماشینی :
این تغذیه شبیه مدیریت و نیازهای کار و هزینه های تغذیه برای سیستم های ad-lib سرد است . طرح مرکزی برای ماشین شبیه تنظیم سیستم خودکار شخصی با سطل است . به علاوه غلظت شیر می تواند دستی اعمال شود .
تغذیه ماشینی با کنترل کامپیوتری :
هزینه بالایی دارد ولی سیستم می تواند میزان شیر موجود برای هر گوساله را کنترل کرده و آن را با میزان واقعی مصرف شده مقایسه نماید .


تهویه :
تهویه کافی یک پیش شرط است برای :
• برداشتن بخار رطوبت ایجاد شده توسط گوساله ها
• کمک به تبخیر از ادرار و مدفوع ، ریزش آب و جای خواب
• به حداقل رساندن انقباض
• کاهش سطوح گردو غبار


فضای هوا باید برای هر گوساله تازه متولد شده 6 متر مربع باشد که در سن 12 هفتگی به 12 متر مربع افزایش می یابد . مکان ساخته شده با تهویه طبیعی باید منطقه ای ورودی به اندازه 05/0 متر مربع برای هر گوساله و منطقه ای بیرونی به اندازه 04/0 متر مربع برای هر گوساله داشته باشد . ساختمانهای تغییر یافته اغلب نیاز به تهویه مکانیکی دارند . برای مثال یک مجرای پلی تن در سیستم توزیع با فن های قابل کنترل . این سیستم پس باید تبادل هوایی حدود 30 متر مکعب برای هر گوساله را در هر ساعت در زمستان داشته باشد و در تابستان 70 متر مکعب در هر ساعت برای هر گوساله . هر سیستمی را که شما بپذیرید باید از کوران جلوگیری کند و باید بالاتر از ارتفاع گوساله جریان داشته باشد .


گاودان ها :
گوساله ها را می توان در گاودان های انفرادی تا سن 7 هفتگی نگهداری کرد .معرفی گاودانی باید حداقل معادل ارتفاع گوساله در جدوگاه و طولش باشد . از بینی تا استخوان ساق :
طول بدن گوساله × 1 × 1
از سال 2004 گوساله هایی که بطور انفرادی در گاودانی شده اند بایستی توسط دیواره های سوراخ دار که به آنها امکان دید مستقیم و تماس ملموس با گوساله های دیگر را می دهد تقسیم شوند . تمام گوساله های بالاتر از سن 8 هفته باید بصورت گروهی جا داده شوند تا سال 2004 .
فضا برای گوساله های با وزن 150 کیلوگرم یا بیشتر باید حداقل 7/1 متر مربع و برای گوساله های با وزن 240 کیلوگرم یا بیشتر 8/1 متر مربع باشد .
افسار کردن قدغن است بجز گوساله هایی که گروهی نگهداری می شوند که می توانند برای یکساعت در طول تغذیه با شیر افسار شوند .


کف گاودانی باید مسطح بوده ولی لغزنده نباشد و شیب از عقب رو به جلو باشد با شیب حداقل 1 در 20 برای زهکشی بهتر .
آنها باید تمیز شده ، ضدعفونی شده و برهنه شوند و مادامی که امکان پذیر است خالی نگه داشته شوند که مدت بیش از دو هفته ایده آل است . سعی کنید یک ساعت همه داخل یا همه بیرون را برای پیشگیری از انتقال عفونت در پیش بگیرید به هر حال این نباید به قیمت گوساله های ضعیف پرورش یافته یا ناسالم تمام شود .


مسائل سلامتی :
بطور تخمینی 5٪ گوساله های متولد شده قبل از رسیدن به سن 6 ماهگی می میرند بالاترین سطح مرگ و میر در 2 هفته اول است . و اسهال گلو و مسائل تنفسی دو علت اصلی بیماری هستند . اسهال گلو معمول ترین نشانه بیماری گوساله است . مدفوع به زرد شدن یا سفید تغییر رنگ می دهد و افزایش در تکرار و کمیت تا حد بالاتر از میزان آب طبیعی رخ می دهد . گوساله نسبت به مکیدن بی میل است و ظهاری کسل و چمانی تورفته دارد ، وزن کم می کند و عموماً ضعیف است و ممکن است دمای غیر طبیعی °38 سانتی گراد یا بیشتر را نشان دهد

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید