دانلود مقاله علل مفاسد اجتماعی

word قابل ویرایش
31 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

پیشگفتار
از زمانی که غرب در رویارویی با انقلاب اسلامی با شکست رو به رو شد و سنگرها و مواضع محکم و کهنسال استعمار و استثمار پس از خیزش با صلابت امّت مسلمان ایران فروریخت تهاجمات پنهان و آشکار دشمنان اسلام و ایران به صورت مختلف در ابعاد گوناگون نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی برای جلوگیری از تحقق آرمانهای والای نظام اسلامی در سراسر جهان آغاز شد.

دشمن مکّار تمامی نیروها و امکانات پیشرفته ی خود را هم اکنون در جبهه های سیاسی اقتصادی و به ویژه اجتماعی متمرکز کرده است . امروزه اندیشه و روان مردم این سرزمین مقدّس اسلامی با نوارها، عکس ها، فیلمها، کتاب ها، مجلّه های مبتذل به نشانه گرفته شده است .

گفتن این مطالب دلیل بر این نیست که ملّت مسلمان ایران مواضع دفاعی استوار و محکم خود را فروریخته دانسته و به اعمال و اقدامات انفعالی دست بیازد، بلکه ایجاب می نماید که با وحدت، همدلی و سخت کوشی مقابله ای همه جانبه و جدّی، سریع و فراگیر صورت گیرد تا قبل از سست شدن باورها، اعتقادات و اندیشه های متعالی دینی مردم جلوی نفوذ فرهنگ بیگانه سد گردد.
چکیده ی تحقیق

به اعتقاد ما اساسی ترین و زیربنایی ترین عنصر یک جامعه فرهنگ آن است چرا که سایر شئون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی حقوقی یک جامعه از فرهنگ آن ناشی می شود و بر مبنای تفکّر اسلامی فرهنگ روح و جان تمدن است .
نهاد خانواده اوّلین و مؤثّرترین مرحله در انتقال میراث فرهنگی و مقاوم سازی در برابر فرهنگ غیرخودی است به طوری که سطح سواد و آگاهی والدین و نقش الگویی آنان در ابعاد مختلف رفتاری از جمله : مدل لباس، آرایش، گذراندن اوقات فراغت و . . . می تواند تأثیرات مثبت یا منفی برجای بگذارد.

بعد از خانواده نهادهای اجتماعی از جمله مدارس نقش بسیار مهمّی در اجتماعی کردن و ارتقاء رشد فرهنگ نسل آینده را دارند.
مدارس تنها مکانهایی هستند که با بهره گیری از شیوه ها و برنامه های مدوّن و تعلیم و تربیت به طور هماهنگ زمینه های فرهنگی را فراهم می سازد . علاوه بر موارد فوق نظام سیاسی هر جامعه، سیستم های امنیتی، الگوهای رهبری، رسانه ها و . . .
هر یک می تواند فرآیند فرهنگ سازی را یاری نموده و جامعه را در ابعاد مختلف رشد و توسعه کمک نمایند.

با توجه به رشد سریع جوامع و نقش ارتباطات و تأثیر بین عناصر انسانی همواره سؤالاتی برای پژوهشگر مطرح بوده که آیا در قبال این توسعه، فرهنگ اصیل جامعه نیز پایدارتر خواهد ماند؟ علل فساد در اجتماع چیست؟ با چه روشها و سیستمهائی می توان روحیه ی مقاوم سازی در برابر فساد اجتماعی را گسترش داد؟ نقش خانواده، مدرسه، صدا و سیما ، مطبوعات و . . . در فساد تا چه اندازه است ؟ لذا تحقیق حاضر تحت عنوان (علل مفاسد اجتماعی )صورت گرفته است و

هدف از این تحقیق دستیابی به عواملی است که زمینه ساز گرایش به مفاسد اجتماعی می شود .
در این تحقیق عناصر تأثیرگذار بر نگرش دانش آموزان نسبت به مفاسد اجتماعی از جمله: سطح سواد والدین، بضاعت مالی خانواده ها، چگونگی گذراندن اوقات فراغت، استفاده از ویدئو، ماهواره و . . . منابع محدود کننده ی مظاهر فرهنگ بیگانه و . . . به عنوان متغیر محسوب شده است . که با کنترل، حذف و اصلاح هریک می توان بر نگرش آزمودنیها نسبت به پدیده ی شوم از خود بیگانگی تأثیر گذاشت .
بیان مسئله
یکی از مباحث مهم اجتماعی در جامعه ی امروز ما بحث مفاسد اجتماعی است. مسئولین فرهنگی، سیاسی، اجتماعی کشور ما مدّت هاست زنگ خطر را به صدا درآورده اند و نسبت به هجوم و شبیخون دشمن علیه اسلام عزیز و انقلاب اسلامی هشدار داده اند .
توزیع هزاران دستگاه ویدئو، به گونه ای که اینک بی اغراق یکی از منابع اصلی تغذیه اجتماعی به حساب می آیند، پخش میلیونها نسخه از فیلم های ویدئویی، انتشار میلیونها نسخه از مجلات و کتب ادبی و فرهنگی که در زمره ی مصادیق بارز«کتب ضلال» به حساب می آیند،آن هم در بین کودکان و نوجوانان بی خبر از همه جا، چاپ و توزیع عکس و پوستر بسیاری از بازیگران سینمایی با مبدّل ساختن جامعه های کودکان و نوجوانان به تابلوهای تبلیغاتی سیّار، توزیع انواع مواد مخدّر، و مشروبات الکلی از نمونه های بارز فساد هستند که همگی نوعی تهاجم فرهنگی بشمار می آیند. و می تواند باعث فساد اخلاقی، تقلید کورکورانه، انحراف فکری و . . . شود.

تعریف تهاجم فرهنگی :
تهاجم فرهنگی حرکتی است مرموزانه، حساب شده همراه با برنامه ریزی دقیق با استفاده از روشها و ابزار و امکانات متعدد برای سست کردن باورها، دگرگونی ارزشها، تغییر و تبدیل آداب و سنن و نابودی اصول اخلاقی حاکم بر یک جامعه .

خصوصیات و ویژگی های تهاجم فرهنگی
تهاجم فرهنگی دشمن دارای ویژگیها و خصوصیاتی است که در نوع خود قابل توجه است.
همه جانبه بودن و دارای ابعاد گسترده
این هجمه ی فرهنگی و شبیخون، همه جانبه و دارای ابعاد گوناگون و گسترده است و به تعبیر بهتر یک جنگ تمام عیار در همه ی ابعاد است و دشمن برای تحمیل و ادامه سلطه و حاکمیّت خود بویژه حاکمیّت و سلطه فرهنگ منحط خود از همه حربه ها و شیوه ها بهره می گیرد

.
امروزه غیر از تهاجم نظامی تهاجم فرهنگی نیز سابقه ی خوبی دارد و جامعه ی اسلامی باید در مقابل این تهاجم زنده، هوشیار، آسیب ناپذیر، پر امید، آماده ی ضربه زدن و همچون یک موجود زنده باشد و مقاومت کند.
نامرئی و غیرمحسوس بودن
برای اهداف تهاجم فرهنگی نیاز به ساز و برگ و تجهیزات و هزینه های نظامی نیست زیرا این همه هجمه نامرئی و بسیار غیرمحسوس است و غیر مستقیم ارزشها، آرمانها، اخلاق، هنر، فرهنگ و سیاست را آماج قرار می دهد و سلاح او فیلم، مصاحبه، چاپ و نشر، عکس، شعر و قصّه، نوار، مواد مخدّر و . . . است و چه بسا سربازان او از میان خودیها و دوستان باشند .

تهاجم فرهنگی برنامه ریزی شده و بی سر و صداست و در حقیقت بخشی از جنگ سرد است و خاصیت آن این است که هر چند تأثیر نظر گیرد فعی ندارد و به مرور زمان آثار عمیق و پایانی به جا می گذارد در عین حال این تهاجم تجسّم خارجی ملموسی پیدا نمی کند،از این رو است که مبارزه با آن با ابزارهای عادی ملموس نیست .

ضرورت تحقیق
اهمیت و ضرورت توجه به مسئله ی مفاسد اجتماعی بر کسی پوشیده نیست . رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی بارها در گفته های گرانقدر خود به آن اشاره داشته و آن را مشابه شبیخون فرهنگی خوانده اند و غارت فرهنگی را قتل عام فرهنگی دانسته اند .
با توجه به اینکه اثرات مفاسد اجتماعی به شکلهای مختلفی قابل مشاهده است و این مسئله تقریباْ اکثر جامعه ی دانش آموزی را فراگرفته . و تأثیر آن بر آینده ی کشور از طریق دانش آموزان که نسل آینده ی جامعه بشمار می روند زیاد است . لازم است توجه چشم گیری برای جلوگیری از این پدیده ی شوم انجام گیرد تا از نفوذ بیشتر آن در باورها و اعتقادات جوانان و نوجوانان کاسته شود و با آگاهی از نظرات دانش آموزان نسبت به مقاوم سازی و مقابله با فساد اجتماعی نگرش آنها را

نسبت به عواملی که باعث فساد می شود تغییر داد . و در این راستا تلاش جهت مصونیت نسل پرورش یافته در دامن نظام مقدس جمهوری اسلامی که متکی بر آرمانها و ارزشها و اصول عالیه اسلام و حاکمیت ولایت فقیه می باشد بر اهل قلم و دانش پژوهی مسلم می باشد . زیرا اگر شور و احساس جوانی با شعور عمیق دینی و سلاح توانای الهی تجهیز شود سعادت نسل جامعه و سلامت جامعه تضمین خواهد شد .

سابقه تاریخی تهاجم فرهنگی
تهاجم فرهنگی پدیده ای نو و تازه متولد شده نیست . که در قرن بیستم و با پیروزی انقلاب اسلامی به منصه ی ظهور و بروز رسیده باشد . بلکه همه ی جنگهای تاریخ در واقع جنگ فرهنگی و جنگ اقتصادی و ارزشها بوده است. مبارزه ی پیامبران الهی با مظهر استکبار و طاغوتها در طول تاریخ ، در واقع نبرد دو فرهنگ بوده . فرهنگ متعالی حق و فرهنگ منحط باطل . فرهنگ حق مبلّغ و مروّج بینش توحیدی و اعتقادی که آزادی و آزادگی انسانها از غل و زنجیر معبودهای بیرونی (طاغوتها)خدایان درونی (هوا و هوسها و شهوت)و برپایی قسط و عدل در جهان بوده، و فرهنگ باطل مدافع شرک و دوگانه پرستی ، بردگی و بندگی انسانها و اسارت دربند بتهای چوبی و سنگی و گوشتی و متابعت از هواهای نفسانی و حاکمیت ظلم و زور بوده است .
بنابراین تهاجم فرهنگی چیزی نیست که امروزه به عنوان شیوه ای جدید بکار رود بلکه در طول تاریخ بشری در اشکال مختلف علیه انبیای الهی و حرکت های انقلابی مورد استفاده قرار گرفته است .
انواع تهاجم
تهاجم ها گاهی جسمی یا بدنی است و در آن مقصود این است که جسم طرف مقابل را ضعیف کرده و در اختیار خود قرار دهد و یا توان زور آزمایی و حرکت را از او سلب کند
گاهی تهاجم فکری است ودر آن به جای محاربه ی تن به تن، می کوشد فکر و اندیشه ی طرف مقابل را تحت استیلا در آورد و او را به احساس ضعف و کهتری و اعتراف به عجز وا دارد .
نوعی از تهاجم دشمن، تهاجم فرهنگی است و غرض از آن تسلط فرهنگ جامعه ای نسبت به جامعه ی دیگر و خطر و بلای آن از دیگر تهاجم ها به مراتب بیشتر است .

سه خط در تهاجم سیاسی و حتی نظامی، دشمن روبرو ی ماست و ما می دانیم که با چه کسی و با چه ظرفیتی، روبرو هستیم . چنین تهاجمی امری شناخته و جدید نیست. سابقه ای طولانی دارد . اسلام در صدر خود با آن مواجه بوده و قوم یهود آن روزگار، مانند صهیونیستهای عصر ما از این طریق به کارشکنی پرداخته ، سعی داشتند مسلمین را از درون تهی کنند .
هوشیاری رسول اللّه (ص)،بیداری مسلمین و نفوذ و حرکت قرآن در جامعه، مانع حرکت و رشد و پیشرفت آنان بود مقاوم سازی نسل تحت هدایت پیامبر و عملکرد خانواده ها نگذاشت که آنها به اهداف خود دست یابند .
ابعاد تهاجم فرهنگی
در یک نگاه کلی ابعاد تهاجم فرهنگی را می توان در دو بعد خارجی و داخلی مورد توجه قرار داد در بعد خارجی تمامی تلاش و کوشش دشمن صرف مغشوش نشان دادن چهره ی اسلام ناب محمدی(ص)بطور عام، و ارائه ی تصویر مسخ شده از انقلاب اسلامی بطور خاص می گردد .
در بعد داخلی با ترویج افکار و اندیشه های غیر اسلامی و گاه ضد اسلامی ، تبلیغ افکار التقاطی، تقدس زدایی از مقدسات و سست نمودن پایه های اعتقادی جوانان نسبت به برخی از اصول و آرمانهای تجددگرایی ، بی اعتبار نشان دادن علوم و معارف اسلامی به دلیل عدم تطابق با دانشهای نوین بشری ، طرح چهره های فاسد ، مسئله دار و متأثر از فرهنگ غربی به عنوان الگوی نسل جوان و ترویج افکار و آثار این گروه از روشنفکران و شبه روشنفکران غربگرا در نشریات متعدد و حتی در پاره ای از کتب درسی دانشگاه ها . به هر حال در این بعد استراتژی ، سیاست استکباری ، در هم شکستن دو عنصر اخلاقی و اعتقادی ، یعنی نقطه ی اصلی اتکای انقلاب است .

علل مفاسد اجتماعی (هجوم فرهنگی )
تهاجم علل گوناگونی دارند از جمله :
ـ علل سیاسی : مثل سرکوب یک حکومت ،ریشه کن کردن یک انقلاب ، به زانو در آوردن یک نظام و پشیمان کردن مردمی که به نظام خاصی ا ز زمامداری رأی داده اند .
ـ علل فرهنگی : و آن نابود کردن ذخیره های فکری جامعه و سست کردن بنیانهای مقاوم آن، و مستقر کردن ذخایر جدیدی است که مناسب با خط خودشان بوده ، منابع آنان را صیانت کند .
ـ علل اقتصادی : که در قالب تخدیر و از خود بیگانه کردن مردم و مهمانپذیر شدن آنهاست که در آن صورت مهمان مهاجم گستاخ قادر می گردد ذخایر آن جامعه را غارت کند

ـ علل اجتماعی : و آن سست بی رونق کردن توان اجتماعی و ازمیان بردن توان تحرک یک ملت است که در سایه ی تخدیر ها و تضعیف کردن ها ، نسل تماشاچی و ناتوان در دفاع بسازد.
ـ نوجوانی مرحله ی گذر از کودکی و ورود به بزرگسالی است . چنان که والدین به این مفهوم توجه نکنند و در صورتی که این مرحله از رشد به شکل رضایت بخش مورد ملاحظه قرار نگیرد ، احتمالاْ منجر به مشکلات عاطفی و رفتاری در دوره ی بزرگسالی می شود .

ـ نوجوانی دورانی است که نوجوان می کوشد هویت شخص و حس خودمختاری خود را بروز دهد که گهگاه منجر به بروز اختلافات کلی یا جزئی ، موقتی یا دائمی با والدین ، پرستاران و معلمان می شود .
از نظر شناختی ، نوجوانی زمانی است که در اصطلاح پیاژه جوانی باید به مرحله ی عملیاتی برسد . این بدان معنی است که آنها باید قادر به استدلال و منطقی و انتزاعی با ملاحظه امکانات مرضی و شرکت در فعالیت های با هدف حل مشکلات باشند .

آنها باید قادر باشند در فعالیتهای فرا شناختی که منعکس کننده فرآیندهای شناختی آنان است شرکت کنند ،در عین حال آنها تمایل دارند خود را با همسالان خود و با آنچه که معیار آرمانی خود می دانند مقایسه نمایند این مقایسه گاهی منجر به بروز کمرویی در نوجوان می شود و تأثیر نامطلوبی بر عزت نفس آنان دارد . بخصوص اگر فقدان جاذبه جسمانی در خود را دریابند .
عزت نفس کم ممکن است در بروز مشکلات خاصی همانند افسردگی ، تنهایی ، خودکشی ، بی اشتهایی و اختلالات رفتاری دخیل باشد .

ـ جستجوی تازگی ، به درجات مختلف نزد هر نوجوان وجود دارد و گواه نیاز وی به شکستن قالبهای موجود ، فاصله گرفتن از موجودی که پیش از آن بوده و از آن پس می خواهد باشد و نیاز به فاصله گرفتن از محیط و والدین است . نو جویی و نیاز به نوشدن به اشکال گوناگون بروز می کند . مثلاْ در شیوه ی لباس پوشیدن ، در طرز رفتار ، در استعمال دخانیات و اصطلاحات مخصوص ، در خط ، در افکار و . . .

ـ نوجوان خود را متفاوت از آنچه بوده حس می کند و هم چنین خواهان آن است که متفاوت از دیگران ، یعنی بزرگسالان باشد .البته در خصوص رفقای همسن ، مطالب به کلی متفاوت است زیرا به خصوص ازطریق دوستان و از دید آنان است که در مورد ارزشها ی گوناگون داوری می کند و این نیز ممکن است به مرور موجب فساد شود .

ـ البته عدم توجه به مسایل و مشکلات دوره ی نوجوانی نیز ممکن است باعث ایجاد فساد شود . مثلاْ در دوره ی نوجوانی مشکلات جسمانی که شامل خستگی بدن ، ناشیگری ، تغییر صدا و جوش صورت است باید مورد توجه قرار گیرد تا نوجوان با آرامش خیال بتواند این دوره را از رشد را که سریع انجام می گیرد پشت سر بگذارد . اگر به این مورد توجه نشود رشد نوجوان با توقفهایی همراه خواهد شد که برای هر نوجوانی نگران کننده است و دچار اختلال رفتاری خواهد شد .
ـ همچنین یکی از مسائل عمده ای که نوجوان با آن رو به رو می شود مسئله ی شکل گیری هویت فردی اوست و این بدان معناست که او باید به سؤالهایی نظیر «من کیستم»،«به کجا می روم»،پاسخ بدهد .

جست و جوی هویت شخص متضمن این است که نوجوان تشخیص دهد که برای او چه چیزهایی مهم و چه کارهایی ارزشمند است و نیز متضمن این است که نوجوان معیارهایی را تنظیم کند که بتواند براساس آنها رفتار خود و دیگران را هدایت کند ، علاوه بر اینها ، این جستجو ، تکوین احساس خود شکوفایی و شایستگی را نیز در بر می گیرد و احساس هویت شخصی در نوجوانان بتدریج بر پایه همانند سازی های گوناگون کودکی تکوین می یابد .

ـ اگر نوجوان از طرف بزرگسال درک نشود و بزرگسال احساس همدردی نسبت به نوجوان نداشته باشد و نتواند به شکل راهنمای خوب با او برخورد نماید ، تضاد و دوگانگی بوجود آمده که این تضادها ممکن است مبدل به عصیان و سرکشی و در نتیجه فساد می شود .
ـ یکی دیگر از مسائلی که عدم توجه به آن باعث ایجاد فساد می شود مسئله ی بحث و مبادله ی زبانی است . نوجوان علاقه ی زیادی به استقلال دارد و این علاقه به صورت بحث و مبادله ی زبانی بین نوجوان و والدین و نوجوان اولیاء نیز ظاهر می گردد و مشکلات و درگیریها را بوجود می آورد . نوجوان با قدرت استدلال خود ، اغلب به انتقاد از اوضاع خانه ، مدرسه و گاه اوضاع اجتماعی می پردازد و موجبات ناراحتی اطرافیان را فراهم می سازد .
ـ گسترش بیکاری در جوامع سبب افزایش فقر و ناتوانی و در نتیجه ازدیاد فساد و فحشاء می گردد در مورد اوقات فراغت یادآوری این نکته ضروری است که چگونه گذراندن اوقات فراغت می تواند دو اثر متضاد بر جای بگذارد . اگر فراغت جوانان بدون برنامه و هدایت نشده شود آسیبهای فراوان روانی ، اجتماعی و حتّی سیاسی به همراه دارد و چنانچه که کنترل شده باشد می تواند زمینه ی شکوفایی استعدادها و بالندگی شخصیت را فراهم کند .

ـ بین عمل به احکام دینی و قرآن و دعا و نیایش و مصونیت از فساد ارتباط وجود دارد تا جایی که ۹۳% دبیران مرد و زن اظهار داشته اند که با ضعف بینش اعتقادی و عمل نکردن به احکام دینی از سوی والدین در خانه موجبات پذیرش فساد و فحشاء را در جوانان و نوجوانان خود فراهم می کنند . که می توان این را هم عامل بروز فساد در جوانان و نوجوانان دانست . گفته شده است که ضعف ایمان علّت اصلی گرایش به مفاسد اجتماعی به ویژه فرهنگ عرب است .

ـ از دیگر عوامل ایجاد فساد گرایش به سوی فرهنگ بیگانه است . از عواملی که باعث گرایش به سوی فرهنگ بیگانه می شود وضعیت مالی خانواده هاست .بین گرایش به فرهنگ بیگانه با وضعیت مالی خانواده ها تفاوت معنی داری وجود دارد .لذا وضعیت مالی بسیار بالا و از طرفی وضعیت مالی بسیار پایین خانواده ها می تواند عاملی برای گرایش به فرهنگ بیگانه باشد. وضعیت مالی بسیار بالا بعضاْ موجب توسعه ی روحیه مصرفی، تجمّل گرایی و مدگرایی در گرایش به

فرهنگ بیگانه بطور مستقیم شود . وضعیت مالی بسیار پایین نیز احتمالاْ به جهت عدم ارضاء نیازها و انطباق با سطوح بالاتر موجب همانندسازی می گردد که این عمل می تواند به صورت تقلیدی بوده ، بدون توجه به ارزشها و باورهای اصیل جامعه ی خود .

ـ بین امکانات و گرایش به فرهنگ بیگانه نیز رابطه ی معنی داری با ۹۵% اطمینان وجود دارد . یعنی هر چه نوجوانان از امکاناتی مانند ویدئو ، ضبط ، کامپیوتر ، ماهواره و . . . بیشتر برخوردار باشند ، گرایش به فرهنگ بیگانه تشدید می یابد .
امکانات فوق می تواند مفید یا مضر باشند . در صورتی که متناسب با توان ، نیاز و تعالی افراد نباشد ، موجبات تباهی و گمراهی فرد و در نهایت از خود بیگانگی را به دنبال خواهد داشت .
ـ همچنین بین منابع محدود کننده (نیروی انتظامی ، مدرسه ، پدر و مادر) و گرایش به الگوهای نفی شده (الگوهای بیگانه) در نوجوانان رابطه ی معنی داری وجود دارد . یعنی هر چه قدر که از سوی منابع در مورد الگوهای نفی شده محدودیت اعمال شود ،

گرایش به فرهنگ بیگانه را در نوجوانان تشدید می کند . به جای اینکه زمینه های ارضاء نیاز های متناسب با سطوح سنی در شرایط مناسب و توأم با آگاهی از پیامدها را فراهم کنیم ، با توسل به زور می خواهیم سد ایجاد کنیم که این عملکرد لجاجت ، مخالفت ، مقاومت و در نهایت طرفداری از فرهنگ و ارزشها ی بیگانه را به دنبال خواهد داشت چرا که اگر نوجوان طعم و رنگ زیبائیها ی فرهنگ اصیل خود را بچشد و ببیند هرگز به دنبال غیر خود نخواهد رفت و این وظیفه ای است بس حساس برای والدین ، مسئولین و برنامه ریزان و بخصوص معلمین که بیشتر ارتباط را با نوجوانان دارند .

ـ دختران که در آینده بعنوان زنان و مادران در خانواده و جامعه ایفای نقش می کنند اگر با فرهنگ و ارزشهای اصیل جامعه ی خود آشنا و هماهنگ نباشد خود می توانند عامل ترویج فرهنگ بیگانه به فرزندان و نسل آینده نیز باشند و مثل همین مطلب در باره ی پسران نیز صدق می کند . بنابراین هر چه جامعه ی ما در طراحی و برنامه ریزی و حتی اجراء بدین امر مهم توجه همه جانبه نماید قطعاْ می تواند پایه ها و اساس فرهنگ خودی را استحکام بخشد و موجبات رشد و تعالی فردی و اجتماعی را فراهم سازد .
ـ ۵/۶۱% دانش آموزان مسئله ی کمبود و گرانی کتابهای مفید را از عوامل مهم تهاجم فرهنگی دانسته اند.
ـ ۵/۵۲% دانش آموزان عدم کنترل و هدایت صحیح برخی برنامه های فرهنگی و اجتماعی و شیوه های تبلیغاتی که در رسانه های گروهی انجام می گیرد را در گرایش جوانان و نوجوانان به فرهنگ عرب موثر دانسته اند .
ـ ۵/۴۳% نقش مربیان تربیتی و برنامه های پرورشی را در جلوگیری از پذیرش فرهنگ عرب موثر دانسته اند .

ـ از دیگر نتایج بدست آمده اینکه کمبود امکانات فرهنگی و تبلیغی و همچنین ضعف بینش اعتقادی و عدم احکام مسائل دینی و تبلیغات رسانه های غرب و پوشش نامناسب خواهر و مادر در محیط خانواده از عوامل موثر در گرایش جوانان و نوجوانان به فرهنگ غرب است . خلاصه ی مطلب عواملی که پیش از این گفته شد باعث گرایش دانش آموزان به تهاجم فرهنگی می شود . و همانطور که

پیش از این گفته شد یکی از مهم ترین عوامل ایجاد فساد تهاجم فرهنگی است . همه این عوامل می توانند بتدریج باعث قطع ارتباط نسل جوان از هویت معنوی و ملی خود گردد و با سلب اعتماد به نفس آنان دنیای رنگین غرب را بسان مدینه ی آرمانی در چشمانشان جلوه گر می سازد و طبیعی است که در صورت موفقیت این سپاه مهاجم نیازمند شلیک حتی یک گلوله نیست زیرا که از سوی جبهه هیچگونه مقابله ای صورت نخواهد گرفت .

زمینه های تهاجم فرهنگی
۱- آسوده شدن خیال مردم و مسئولین پس از جنگ و غفلت از دشمن
۲- نداشتن برنامه ی مناسب فرهنگی ، تبلیغی در دوران سازندگی
۳- افت شدید فرهنگی و هنری در سطح جامعه و دانشگاه
۴- عدم طرح صحیح مسئله تهاجم فرهنگی از جمله : ابزار احساسات تند و دادن شعارها
۵- منزوی شدن عناصر مؤمن و خودی
۶- ضعف سیاسی ، نظامی و اقتصادی به عنوان یکی از عوامل مؤثر در پذیرش فرهنگ مهاجم است .
۷- پدیده ی دگر اندیشی که تازه شکل می گیرد و می خواهد تقوی و صداقت را از مردم بزداید .
۸- ایجاد حس ناکامی در طبقات متوسط تحصیلکرده ناشی از فقدان مشارکت سیاسی .
۹- فروکش کردن نوآوری در اندیشه ی اسلام
۱۰- نادیده گرفتن زمینه های جهل و بی فرهنگی

۱۱- عدم دفاع جدی از اصول مسلّم اسلامی (مثل حجاب)
۱۲- ضعف فعالیتهای فرهنگی در دانشگاهها
سیاستهای دشمنان ما در تهاجم فرهنگی
۱) تضعیف ولایت فقیه در ابعاد مختلف
۲) القای اینکه خط امام به انحراف کشیده شده
۳) بدبین کردن مردم نسبت به روحانیت
۴) بدبین کردن عامه ی مردم خصوصاْ نسل جوان نسبت به مدیران و کارگزاران اصلی نظام
۵) ترور شخصیت و تخریب چهره های اصیل و ارزشمند

۶) القای تعارض بین دین و سیاست ، علم و حکومت
۷) اتّهام ضدیّت نظام اسلامی با آزادی ، دموکراسی و حقوق بشر
۸) جداکردن نسلهای رو به رشد از دین و معنویت
۹) ترویج فساد
۱۰) تحقیر و منزوی کردن جریان ادب و فرهنگ انقلابی کشور
۱۱) نفوذ گسترده ی دشمن در مراکز تبلیغی و فرهنگی حتی حوزه های علمیه
۱۲) ایجاد جریان های روشنفکری وابسته

۱۳) ایجاد تفرقه و ترویج فرقه گرایی و طائفه گری
۱۴) نوشتن کتابهایی از قبیل آیات شیطانی پس از شکست در جبهه ی سیاسی و نظامی
۱۵) ربودن مغزها
۱۶) ممانعت از انتقال تکنولوژی به ایران
۱۷) همسویی مجامع بین المللی با اهداف شوم عرب
۱۸) القای تعارض تخصص با تعهد
۱۹) تربیت نخبگان برای اداره جامعه
۲۰) بت ساختن از چهره های فرهنگی وابسته به غرب

راه ها و ابزارهای تهاجم
این که دشمن از چه راههایی وارد می شود و از چه ابزار و وسایلی در این راه استفاده می کند سؤالی است که برای آن پاسخهای گوناگونی وجود دارد

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 31 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد