بخشی از مقاله

فشار خون بالا و پایین

چگونه فشار خون را کنترل کنیم؟
عنوان : بحث هفتگی: آیا فشار خون را درست اندازه می‌گیرید؟ کاربر :سبحانی
!آیا فشار خون را درست اندازه می‌گیرید؟
شما می‌توانید در اینجا، در مورد مطالب زیر نظرات و دانسته‌های خود را بفرمایید و یا اگر سوالی در این زمینه ها دارید مطرح کرده و پاسخ آن را بگیرید. ما هم سعی میکنیم در این بخش جواب این سوالات و سوالات دیگر را به صورت درست و علمی بیاوریم.


فشار خون چیست؟
آیا در افراد سالم لزومی برای اندازه‌گیری فشار خون است؟
شرایط قبل از اندازه‌گیری فشار خون چیست؟
اندازه‌گیری فشار خون باید در چه وضعیت بدنی انجام شود؟
• نحوه اندازه‌گیری فشار خون چگونه است؟
• آیا میزان فشار خون به صورت طبیعی تغییر می‌کند؟


عنوان : مغز عامل بالا بودن فشارخون است نه قلب کاربر :حسین خادم
نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد مغز باعث بالا رفتن فشارخون می‌شود و برخلاف تصور رایج، قلب عامل این وضعیت نیست. به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، دانشمندان می‌گویند بالا رفتن فشار خون که می‌تواند به بروز حمله قلبی، سکته و آسیب کلیوی منجر شود، برخلاف تصورات پیشین یک بیماری التهابی عروق مغز است نه قلب.
این محققان در مطالعات خود پروتیینی را در مغز به نام `‪ `JAM-1‬کشف کردند که گلبولهای سفید خون را در خود حبس می‌کند که این امر به التهاب و مسدود شدن جریان خون و در نتیجه نرسیدن اکسیژن به مغز منجر می‌شود. این یافته‌ها می‌تواند به ابداع راههای جدیدی در درمان این بیماری منجر شود.


جولین پاتون از دانشگاه بریستول انگلیس گفت `ما امکان درمان بیمارانی را در دست بررسی داریم که به درمان متعارف ازدیاد فشار خون با داروهایی که التهاب عروق خونی را در مغز کاهش و جریان خون را به مغز افزایش می‌دهند پاسخ نمی‌دهند.`
چالش بعدی پی بردن به نوع التهاب عروق مغز است تا بتوان از آن در درمان بهره گرفت.
پروتیین ‪ JAM-1‬می‌تواند سرنخ‌های جدیدی در مورد نحوه برخورد با این بیماری دراختیار دانشمندان بگذارد. مطالعه جدید نشان می‌دهد ازدیاد فشار خون بر خلاف انتظار با جریان خون به مغز ارتباط دارد.


درمان متعارف ازدیاد فشار خون مصرف غذاهای کم چرب، کاهش مصرف نمک و ورزش است.
بیش از ‪ ۶۰۰‬میلیون تن در سراسر جهان مشکل ازدیاد فشار خون دارند.
عنوان : عوارض چشمی فشار خون کاربر :سمیه فارابی اصل


آیا مبتلا به فشارخون هستید؟ آیا می دانید که بالا بودن فشارخون علاوه بر عوارضی که در قلب، کلیه، مغز و سایر اندام ها ایجاد می کند می تواند روی چشمان شما نیز تأثیر بگذارد؟
بیماری فشارخون که بصورت فشار دیاستولی بالای 90 و یا فشار سیستولی بالای 140 میلی متر جیوه تعریف می شود باعث تغییرات گسترده و پیچیده ای در عروق بدن می شود. از آنجا که شبکیه تنها عضوی از بدن است که عروق آن بصورت مستقیم قابل مشاهده می باشد ممکن است قبل از آنکه عوارض فشارخون در سایر اعضای بدن پدیدار شود بتوان عوارض فشارخون را در رگ های شبکیه تشخیص داد. بنابراین اگر چشم پزشک فقط با معاینه چشم به شما گفت که احتمالاً مبتلا به فشارخون هستید تعجب نکنید.


فشارخون، بالا بخصوص بصورت مزمن باعث تنگ شدن تدریجی سرخرگ های شبکیه می شود که در مراحل اولیه ممکن است چندان قابل تشخیص نباشد، اما به تدریج با پیشرفت بیماری، تنگی سرخرگ ها شدیدتر می شود. (این تنگی شریان ها، در معاینه، با باریک شدن شدید شریان ها در مقایسه با وریدهای شبکیه مشخص می شود). در موارد پیشرفته تر علاوه بر تنگ شدن منتشر شریان ها ممکن است دیواره شریان در برخی نقاط بصورت موضعی دچار اسپاسیم شود و ظاهر نامنظمی پیدا کند. در مراحل بعدی خونریزی های کوچک در شبکیه اتفاق می افتد.


به علاوه ممکن است موادی از داخل عروق به داخل شبکیه نشست کند و بصورت لکه های سفید روی شبکیه دیده شود. در مواردی که فشارخون شدیداً بالا باشد ممکن است علاوه بر عوارض فوق ورم سر عصب بینایی اتفاق بیافتد. (فشارخون در این حد بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به سکته قلبی یا مغزی شود بنابراین فرد مبتلا باید به سرعت در بیمارستان بستری گردد.) البته لازم به ذکر است که این عوارض فشارخون هیچکدام تغییر محسوسی در بینایی فرد ایجاد نمی کنند به علاوه در صورت درمان مناسب فشارخون، این تغییرات به تدریج به حالت
عمول بر می گردند و شبکیه ظاهر عادی پیدا می کند.
عنوان : من فشار خونم خوبه! کاربر :سبحانی
!لزوم کنترل فشار خون


فشار خون بالا عارضه ای است که تقریبا اکثر مردم دنیا را در سنین مختلف درگیر می کند و موجب بروز علائم و عوارض نامطلوب زیادی می شود ، از این جهت کنترل آن اهمیت قابل ملاحظه ای دارد. اکثر افراد مبتلا به فشار خون بالا ظاهراً هیچ علامتی ندارند (قاتل خاموش)، به همین دلیل معاینات منظم بسیار مهم هستند.
فشار خون بالا: قاتلی خاموش و بی‌هیاهو


بیماری فشار خون بالا قاتل خاموش نامیده می‌شود، زیرا بی‌سروصدا و بدون علامت شخص مبتلا را به مرگ و پایان زندگی نزدیک می‌کند. قلب فرد مبتلا به پرفشاری خون به‌سختی فعالیت می‌کند و اگر پرفشاری خون در مراحل اولیه کنترل نشود، نه‌‌تنها فعالیت دستگاه قلب و عروق، بلکه تمام اعضای بدن دچار مشکل می‌شود. بیش از نیمی افراد بالای 55 سال به پرفشاری خون مبتلا هستند، این بیماری در زنان سیاهپوست به‌مراتب شایع‌تر و شدیدتر است. طبق آمارهای جهانی، از هر 5 مورد نارسایی قلبی در زنان، 3 مورد به‌دلیل کنترل نکردن پرفشاری خون ایجاد می‌شود. پرفشاری خون به کلیه‌ها آسیب می‌رساند و موجب نارسایی کلیوی، سکتة مغزی، حملة قلبی و بیماری‌های مرگ‌آفرین دیگری می‌شود.
فشار خون بالا اگر درمان نشود می تواند منجر به مسائل زیر شود:


- سخت شدن و آسیب دیدن شریان ها
- - سکته قلبی یا نارسایی قلبی
- - سکته مغزی
- - نارسایی کلیه
- فشار یا تورم در چشمها که ممکن است منجر به کوری شود.
• البته برای مبتلایان به فشار خون بالا راه نجات وجود دارد. با کنترل مرتب
عنوان : فشار خون پایین؟ کاربر :ناشناس
من اکثر اوقات فشار خونم پایین هستش
حداکثر 10 روی 7
علتش چیه ؟ایا زیاد پشت کامپیوتر نشستن تاثیری داره
درمانش چیه؟
عنوان : >فشار خون پایین کاربر :سبحانی
با سلام
فشار خون 10 روی 7 برای افراد جوان طبیعی است و اگر علامت بیحالی و سرگیجه نداشته باشید مشکلی ندارید و اگر دارید توصیه می‌شود از نظر کم‌خونی و ... بررسی شوید.
عنوان : نحوه اندازه‌گیری فشار خون کاربر :سبحانی
!نحوه اندازه‌گیری فشار خون


دستگاه فشار خون شامل ستون یا صفحه مدرج، بازوبند و تلمبه می‌باشد. باید ابتدا بازوبند در بازوی بیمار بسته شود، محل آن نیز بهتر است حدود 3-2 سانتیمتر بالاتر از چین آرنج باشد. سپس بازوبند را باید آنقدر باد کرد تا نبض بیمار قطع شود و 30 میلیمتر جیوه بالاتر از آن مقدار باد کردن را ادامه داد. میزان این فشار در اشخاص بالغ بین 200_ 150 میلیمتر جیوه می‌باشد. سپس گوشی را از قسمت زنگوله مانند آن (و نه از قسمت مسطح و پرده‌دار) روی نبض آرنج (در ناحیه جلوی چین آرنج قسمت داخل) قرار می‌دهیم و از فشار دادن آن خودداری می‌کنیم. پس از آن پیچ تلمبه را کمی باز می‌کنیم تا هوای داخل بازوبند بتدریج خالی شود (هر ثانیه 3 میلیمتر جیوه یا هر 3 ثانیه 10 میلیمتر جیوه) و با دقت به صدای شنیده شده از گوشی گوش می‌سپاریم جایی که صدای نبض بیمار شروع شده به عنوان فشار سیستولی در نظر گرفته می‌شود. سپس صدای نبض بیمار ادامه می‌یابد تا کاملاً قطع شود یا خیلی ضعیف شود.


لحظه‌ای که قطع صدای نبض رخ می‌دهد نیز فشار خون دیاستولی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال بازوبند را تا فشار 170 میلیمتر جیوه باد می‌کنیم. هنگام خالی کردن آن ، در فشار 120میلیمتر جیوه ضربان نبض را می‌شنویم و هنگامی که فشار به70 میلیمتر جیوه رسید، صداها کاملاً قطع می‌شود. اصطلاحاً بیان می‌کنیم که فشار خون بیمار 120 روی 70 میلیمتر جیوه یا 12روی 7 است . عدم رعایت مسائل تکنیکی و سالم نبودن دستگاه روی رقم اندازه‌گیری شده تاثیر می‌گذارد.
عنوان : !اهداف پیشگیری از فشار خون بالا کاربر :ناشناس
اهداف پیشگیری به سه مرحله تقسیم می شود :
مرحله اول : پیشگیری از ابتلا ست و روش انجام آن رفع انسداد به ابتلا و کاهش عوامل خطر زا می باشد.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید