دانلود مقاله کارخانه ماکارونی

word قابل ویرایش
8 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

کارخانه ماکارونی

تاریخچه
کارخانه ماکارونی جام در سال ۱۳۶۴ با تعداد ۲۶۵ سهامدار با نام شرکت تعاونی انجمن اسلامی آرد و ماکارونی کارکنان دولت تاسیس گردید . این کارخانه در کیلومتر ۷ جاده تربت جام ـ فریمان قرار دارد که جهت تولید ماکارونی در انواع مختلف اعم از رشته ای ، فرمه شامل : پیچ ، گوش ماهی ، زانو و رشته فرنگی دایر گردیده است

.
ظرفیت سالانه این کارخانه بالغ بر ۲۰۰۰ تن در سال می باشد و این کارخانه دارای ۳۰ نفر پرسنل مسئول فروش و اداری ، انباردار و نگهبان می باشد و این شرکت دارای اساسنامه شرکت تعاونی کشاورزی که زیر نظر سازمان تعاون روستایی اداره می گردد.

خلاصه روند تولید :
ابتدا آرد از اداره غله صادر می گردد و بصورت مواد اولیه وارد انبار می گردد سپس از آن بر اساس مصرف روزانه و تولید از انبار خارج شده و وارد خط تولید می گردد. سپس بعد از این که توسط دستگاهها و نیروی انسانی فعل و انفعالات صورت گرفت وارد سیستم خشک کنها می گردد و در مدت ۲۴ ساعت در آنجا تحت کنترل و مراقبت قرار می گیرد بعد از ۲۴ ساعت از گرم کن خارج شده و وارد خط بسته بندی می شود و بعد از آن توسط دستگاه برش زده و طبق درخواست مشتریان در بسته های مورد نظر بسته بندی می گردد.

کالای ساخته شده پس از آمار گیری تحویل انبار می گردد ، نحوه فروش آنها بر اساس اولین صادره از اولین وارده (FIFO) می باشد .

مراحل تولید
فرآورده های ماکارونی از مخلوط کردن آرد مخصوص گندم یعنی Samolina (این آرد بهتر است از واریته Amber Durum‌ تهیه شود.) با آب، و مالش دادن این مخلوط تا زمانیکه به یک خمیر یکنواخت تبدیل شود بدست می آیند. سپس این خمیر توسط قالب های مخصوص به اشکال اصلی فرآورده های ماکارونی مثل رشته أی و ماکارونی فوری شامل : پیچ ، گوش ماهی، رشته فرنگی در می آید.
فر آورده های ماکارونی معمولاً تا حدی خشک می شوند که رطوبت آن ها به۱۳% برسد. این بدین معنی است که در ۱۰۰ قسمت وزن ماکارونی ۱۳ قسمت آب باشد.

بسته به روشی که این محصولات تهیه می شوند و شکلی که در آخر به خود می گیرند به عنوان فرآورده های ماکارونی اکستراده ، غلطکی ، بریده شده ، نقش دار شناخته شده اند .
فرآورده های ماکارونی فشرده خارج شده ( Extruded ) در آخر با عبور خمیر از یک قالب تحت فشار زیاد شکل می گیرند . بسته به اندازه و شکل سوراخ های قالب فرآورده های ماکارونی تحت عنوان رشته أی و ماکارونی ، فوری شامل پیچ و … غیره شناخته می شوند

فرآورده های ماکارونی غلطکی برای تهیه این محصولات ابتدا یک ورقه ، زیر خمیر که قبلاً آماده شده تحت فشار از یک قالب بطور مداوم خارج می شوند . این ورقه لوله شده روی شکننده خمیر قرار می گیرد تا به قطعاتی به اندازه و ضخامت مناسب بریده شود .

آرد مخصوص گندم
سمولینا ماده اولیه اصلی است که در صنعت ماکارونی سازی مورد استفاده قرار می گیرد . این آرد باید فقط از گندم سخت تهیه شود .
برای تهیه فرآورده های ماکارونی درجه یک سمولینا باید منحصراً از گندم د و روم باشد یا آسیاب خوب و مناسب که برای خرد کردن گندم دو روم بکار می رود باید سمولینا را تا حدود ۶۵ درصد خرد کند خرد کردن باید طوری تنظیم شود که حتی الامکان تمام ذرات حاصل متحد الشکل و اندازه آنها نیز یکسان باشد . یک سمولینای خوب نباید گرد آرد داشته باشد .
آب

آب مورد استفاده برای ماکارونی سازی باید تمیز و عاری از بو و طعم باشد بطور کلی آب مناسب برای این منظور آبی است که کلیه خواص فیزیکی ، شیمیایی و میکروبی آن مطابق استانداردهای موجود آب آشامیدنی باشد .
درجه حرارت آب مورد استفاده در زمان مخلوط کردن حائز اهمیت است . برای مخلوط کننده نوع غیر مداوم ( Batch type ) درجه حرارت آب بین ۴۰ تا ۶۰ درجه سانتی گراد توصیه می شود .
آب گرم سبب میشود سمولینای حاصل از گندم آمبردوروم به رنگ زرد طبیعی در آید . خمیر حاصل نیز نرم تر از خمیری است که با آب سرد تهیه می شود . د و فرآورده های حاصل از چنین خمیری یکنواخت تر خواهد بود .
فرآیند صنعتی پخت
Batch Manufacturing process
مخلوط کردن سمولینا ( Semolina )
بطور کلی یک مخلوط کننده شامل یک مخزن و تعدادی الواتور ( Elvator) میباشد . ورود محتوی هر انبار به مخزن ماشین مخلوط کن جداگانه تنظیم می شود مقادیر مختلف سمولینا بطور کامل مخلوط شده . سپس به continuos eutrusion press انتقال می یابند . اگر مخلوط حاصل مناسب بود ممکن است برای استفاده در یک انبار ذخیره شود . این عمل در صورت اضافه بودن مخلوط سمولینا برای مقدار فرآورده مورد نظر انجام می گیرد .

آمیختن و مخلوط کردن
برای تهیه یک خمیر خوب سمولینا آب باید به نسبت های معینی به آن اضافه گردد برای مثال :
به ازاء هر ۱۰۰ قسمت وزنی سمولینایی که مقدار آب آن ۱۳ درصد است . ۲۵ قسمت وزنی آب لازم است تا یک خمیر مرغوب بدست آید .

برای تهیه خمیر ماکارونی ۲۸ تا ۲۹ قسمت وزنی آب لازم است در حلیکه خمیر مناسب برایelbows باید به ازاء هر ۱۰۰ قسمت وزنی سمولینا بیش از ۳۱ قسمت وزنی آب داشته باشد .
بهتر است همیشه ابتدا مخلوط کننده از سمولینا پر شود و سپس آب به آن اضافه گردد در این صورت از چسبندگی مخلوط حاصل به جداره ها و بازوهای مخلوط کننده جلوگیری

می شود .
در مخلوط کننده های غیر مداوم تیغه های مخلوط کن با یک بدنه(میله) سنگین تماس می یابند بدنه(میله) ۲۰ تا ۳۰ دور در دقیقه(rpm) می چرخد.
مخلوط سمولینا و آب از مخلوط کننده به داخل خمیرساز می رود در خمیرساز خمیر بعمل می آید.

تغذیه و مخلوط کردن سمولینا:
سمولینا باید بطور منظم و ثابت در پرس Extrusion مدوام تغذیه شود. بیشتر ماشین ها یک سیستم تغذیه کننده دارند. بنابراین باید مخلوط کردن سمولینا در یک ماشین مخلوط کننده یا (Mixing) که متصل به یک مخزن است انجام گیرد.
همچنین یک دستگاه تغذیه کننده خیلی ساده برای سمولینا مورد استفاده قرار می گیرد که شامل یک پیچ است که مقدار سمولینای لازم را از داخل یک سوراخ قابل تعدیل خارج می کند.

ساختمان این دستگاه خیلی ساده است. اگر مدخل این سیستم برای ورود سمولینا بزرگتر باشد استفاده از آن مقرون به صرفه است. یک خصوصیت مهم این دستگاه این است که استفاده از سمولینای نرم یا آرد را برای سازندگام ماکارونی امکان پذیر می سازد.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 8 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد