دانلود مقاله مهندسی پزشکی

word قابل ویرایش
81 صفحه
16700 تومان
167,000 ریال – خرید و دانلود

در ابتدا و قبل از هر چیز برخود لازم می دانم از راهنمایی های استاد مربوط جناب آقای دکتر میکائیل و همکاری های صمیمانه و صادقانه جناب آقای مهندس نوری و همچنین پدر ومادرم که همواره مرا حمایت کرده اند کمال تشکر را بنمایم.
افراد دیگری که لازم است از ایشان تشکر نمایم:
– جناب آقای دکتر سیدحسین صمدانی فرد
از بخش تحقیقات غدد دانشکده علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی
– جناب آقای دکتر خامنه، مسئول بخش آزمایشگاه بیمارستان طالقانی

چکیده مطالب:
بشر از ابتدا تا کنون همواره به دنبال دست یابی به روشهایی جهت تسهیل امورزندگی برای خود بوده است. دراین راه تلاشهای کرده و گاه با شکست و گاه با موفقیت روبرو شده است اما موردی که پژوهندگان واقعی و منقی اعلم انجام می دهند این است که از شکست ها درس گرفته و تجارب خودرا در تلاشهای آینده به کار می بندند بر علم اندوزی استفاده از تجارب هم ما را در انجام امور یاری می‎کند.
حال چه بهتر است که به جای آن که منتظر شکست هایمان شویم تا از آن درس بگیریم، بیاییم و با علم دوزی تجارب دیگران را برای خود بکار بگیریم و بدینوسیله شکست دیگران پل موفقیت ما بشود.

هدف دوره مای انیفیپینی کارآموزی علاوه بر علم اندوزی کاربردی و عملی، آشنایی با تجربه ها و شکست های دیگران است تا با تفکر درست و عملی، بتوانیم آن ها را شناخته و بکار بسته و به موفقیت دست یابیم.
باشد که ما هم با تلاش و کار زیاد بتوانیم به تجاربی دست یابیم که در خدمت دیگران بعد از ما قرار گیرد و در جهت کل پیشرفت علم و علوم میهنمان گام برداریم.
برای بررسی کارآموزی مهندس پزشکی و تاریخچه مهندسی پزشکی ، بد نیتس که ابتدا نقش مهندسان پزشکی در بیمارستان اشاره شود.
بررسی نقش مهندس پزشک در بیمارستانها

{{این پژوهش با بررسی نقش مهندس پزشکی در بیمارستانها و با روش مطالعه پیمایشی میدانی انجام شده و از آنجایی که پژوهشی کتابخانه ای میدانی بوده جامعه آماری و نمونه آماری نداشته است ولی نتایج بدست آمده نشان دهنده تأثیر استفاده از کارشناس مهندس پزشکی در مراکز درمانی است.}}
نظام پزشکی بر مبنای روال سنتی خود تمایل ندارد که شخصی را به صرف اینه عنوان مهندس پزشکی یا کلینیکی و یا تجاری در حرفه ای غیر از پزشکی دارد به عضویت قبول کند اما آنها این واقعیت را که روز به روز آشکارتر می‎شود باید در نظر بگیرند که استفاده از ابزار پزشکی مستلزم داشتن قابلیت های لازم درحفظ، استفاده، تعمیر و تنظیم آنها است، در غیر اینصورت سرمایه و فرصت های تلف شده و مبالغ هنگفتی برای خرید ابزار پزشکی صرف شده است.

وجود انبوه دستگاه های بلا استفاده مازاد و یا اسقاط در انبارهای بیمارستانی و عدم توجه به آنها جای سئوال بسیار دارد. ذکر این مسئله ضروری است که هزینه تعمیر و نگهداری تجهیزات درمانی بسیار هنگفت است و در برخی موارد ده برابر هزینه تأمین نیروی انسانی جهت تغذیه و خدمات غیردرمانی بیمارستانی است.
علاوه بر موضوع تعمیر دستگاه ها و تجهیزات پزشکی، مساله درجه بندی و تنظیم صحیح این وسایل و گرفتن پاسخ درست و مطلوب تشخیصی از آنها از موضوعاتی است که غفلت از آن موجب می‎شود خطرات متعددی متوجه بیمار شده و درمان در جهت صحیح و مطلوب انجام نگیرد. در مواردی بیماری شدت یابد یا حتی بیمار از دست برود.
مرکزیت واحد مهندسی پزشکی در بیمارستان جهت نظارت بر کلیه امور مرتبط با تجهیزات از جمله مواردی است که اکثر افراد را به عنوان راهکاری جهت حل مشکلات از جمله انبارداری و انبار اسقاط در نظر می گیرند.

تاریخچه مهندس پزشکی در ایران و جهان
قدمت رشته مهندسی پزشکی در ایران در دوره تحصیلات تکمیل به حدود پاندزه سال و در دوره کارشناسی به حدود شش سال می رسد. البته تاسیس دوره کارشناسی مهندسی پزشکی در خارج از کشور به حدود سی سال می رسد.
مصرفی رشته مهندسی پزشکی
شاخه ای از دانش کاربردی است و باطل و درک مسائل زیست شناسی و پزشکی و با متدها و روش هایی سروکار دارد که از دانش و تکنولوژی به دست آمده اند. در این رشته تغییرات دائمی و پیدایش زمینه های جدید جهت پیشرفت سریع در تکنولوژی وجود دارد. بعضی از بهترین زمینه های تخصصی در رشته مهندسی پزشکی عبارتند از:

۱) ابزار دقیق پزشکی
۲) پیومتریال
۳) بیومکانیک
۴) بیوالکتریک
۵) مهندسی سلول، بافت و ژنتیک
۶) مهندسی کلینیکی
۷) تصویر برداری پزشکی
۸) جراحی اورتوپدی
۹) مهندسی توانبخشی
۱۰) سیستم های فیزیولوژی
تاریخچه مهندسی پزشکی
مهندسی پزشکی از انقلاب تکنولوژی در دهه ۱۹۵۰ ریشه گرفت . با شروع دهه هفتاد یک عرصه مهم دیگر برای فعالیت مهندسان پزشکی شروع به شکل گرفتن کرد که برای حل مشکلات فنی وارد صفحه جامعه پزشکی شدند تا به عنوان اعضایی از تیم درمانی در فعالیت های مداوم بیمارستان ها و کلینیک ها شرکت جویند.
از این رو تربیت و استخدام مهندسان پزشکی تبدیل به یک ضرورت شده است نه تنها به این دلیل که آنها می‎توانند موقعیتی را فراهم کنند که به دانش ما در مورد سیستم های زنده بیفزاید، بلکه به این دلیل که آنها تبدیل دانش به علم را سرعت می بخشند.

محل کار مهندسی پزشکی
فرصت های شغلی مهندسان پزشکی عبارتند از:
۱) بیمارستان ها
۲) شرکت های داروسازی
۳) کارخانه تجهیزات جراحی / پزشکی / آزمایشگاهی
۴) دانشگاهی
۵) تحقیق در زمینه های مختلف
شرح وظایف مهندسی پزشکی در بیمارستان ها
۱) تهیه شناسنامه برای کلیه تجهیزات که در این شناسنامه نوع دستگاه کمپانی سازنده، نمایندگی مربوطه، تاریخ ورود و خروج دستگاه تعمیرات انجام شده ، تست های روتین، دستور العمل های نگهداری پیشگیرانه (PM)، کالیبراسیون دستگاه ، نام بخشی که دستگاه در آنجا فعال است و … باید ذکر شود.
۲) نظارت کامل و کافی برعملکرد صحیح سیستم ها (و استفاده از تمام قابلیت ها)
۳) آموزش اوپراتوری صحیح تجهیزات پرسنل
۴) نگهداری صحیح تجهیزات از نظر عملکرد
۵) نظارت بر نحوه خدمات دهی شرکت ها
۶) عقد قراردادهای سرویس و نگهداری با شرکت ملی مربوطه و نظارت بر حسن عملکرد آنها
۷) تعمیرات جزئی دستگاه ها
۸) خرید تجهیزات پزشکی

نقش مهندس پزشکی درخرید تجهیزات پزشکی :
فرآیند خرید تجهیزات پزشکی تابع کیفیت کالا ، قیمت، رضایت کاربر، رضایت مصرف کننده نهایی، کمپنای سازنده، شرکت توزیع کننده و خدمات پس از فروش و … است، در نتیجه باید با آگاهی و شناخت انجام شود ولی اغلب پرسنل بیمارستانی با شکل طراحی و دیدگاه تخصص وسایل تجهیزات آشنایی دارند بنابراین خرید تجهیزات یکی از مهم ترین کارهای یک مهندس پزشکی است.
نقش مهندسی پزشکی در تهیه شناسنامه تجهیزات پزشکی
شناسنامه تجهیزات شامل تمامی اطلاعات مربوط به دستگاه است که برای نگهداری و تعمیر، کالیبراسیون و تجهیزات پزشکی لازم بوده و این کار در صورت وجود یک مهندس پزشکی با دقت تمام و اصولی انجام می‎گیرد .
نقش مهندسی پزشکی در تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی
در صورت وجود مهندسان پزشکی که اشرافی بر نظام نگهداری و تعمیرات دارند و از بروز مشکلات جلوگیری شده و شعار پیشگیری ارزان تر از درمان است عمل گشته و به دنبال آن کاهش هزینه ها صورت می‎گیرد.
دریک تحقیق ساده در کاهش هزینه های تعمیر و سرویس چند بیمارستان بزرگ آماری بدست آمده است که درزیر آمده است:

تعداد تخت تعداد مهندسان پزشکی
کمتر از ۱۰۰ تخت به صورت ساعتی یا مشاوره ای از خدمات بخش مهندسی پزشکی باید استفاده کند
۱۰۰ تخت حداقل یک مهندس پزشکی نباید نوع تخصص بیمارستان ها، میزان کارها
بیش از ۱۰۰ تخت در سه شیفت کاری و در هر شیفت مهندس و تکنسین تجهیزات پزشکی باید حضور داشته باشد
همان طور که در این جدول مشاهده می‎شود در بیمارستانهای دارای کارشناس تمام وقت درصد رشد منفی داشته است در حالی که در بیمارستانهای بدون کارشناس درصدد رشد مثبت است.

نام مرکز هزینه تقریبی تعمیرات سال۷۹ (ریال) هزینه تقریبی تعمیرات سال ۸۰ (ریال) درصد رشد توضیحات
بیمارستان شماره ۱ بیش از ۴۰۰۰۰۰۰۰۰ کمتراز ۳۰۰۰۰۰۰۰۰ ۳۳%- کارشناسی تمام وقت
بیمارستان شماره ۲ ۸۰۰۰۰۰۰۰ کمتر از ۵۰۰۰۰۰۰۰۰ ۵/۳۸%- کارشناس نیمه وقت
بیمارستان شماره ۳ بیش از ۱۵۰۰۰۰۰۰۰ حدود ۸۰۰۰۰۰۰۰ ۵۰%- کارشناس تمام وقت
بیمارستان شماره ۴ بیش از ۲۰۰۰۰۰۰۰۰ حدود ۱۶۰۰۰۰۰۰۰ ۲۵%- کارشناس ۵ روز در هفته
بیمارستان شماره ۵ حدود ۵۰۰۰۰۰۰۰۰ حدود ۳۷۰۰۰۰۰۰۰ ۷/۲۴%- ۲ نفر کارشناس تمام وقت
بیمارستان شماره ۶ کمتراز ۳۰۰۰۰۰۰۰۰ حدود ۴۵۰۰۰۰۰۰ ۶/۳۹%+ بدون کارشناس
بیمارستان شماره ۷ کمتر از ۳۵۰۰۰۰۰۰ حدود ۴۴۰۰۰۰۰۰ ۷۴/۲۵%+ بدون کارشناس
نقش مهندسان پزشکی در کالیبراسیون تجهیزات پزشکی
کالیبره نبودن دستگاه عدم اعتماد پزشک به دستگاه تکرار پذیر آزمایشات و افزایش هزینه های مصرفی را به دنبال دارد، در ضمن باعث عدم اعتماد بیمار به نتایج تشخیص و درمانی می‎شود وبه دنبال آن هزینه های درمانی و بیمارستانی افزایش می یابد که درصورت وجود مهندسی پزشکی در بیمارستان از اکثر این اتفاقات جلوگیری می‎شود.
نقش مهندسان پزشکی در آموزشت تجهیزات پزشکی به کارکنان

آمار نشان می‎دهد که بیش ازی ۵۰% از کار افتادگی ها یا خرابی ها در اثرروش های عمل ضعیف رخ می دهند. از طرفی دیگر بیش از ۹۵% از مواردی که درباره اسیب های جدی تجهیزات پزشکی مشاهده شده است مربوط به عدم آشنایی فرد با دستگاه است.
در صورتی که متولی امر آموزش کارکنان در مورد تجهیزات پزشکی مهندسان پزشکی باشند که بیشترین دانش را در این مورد دارند، هر کدام از این آمارها می‎تواند به حداقل ممکن تبدیل شوند.

نقش مهندسی پزشکی در نظارت بر رعایت فضاهای درمانی در خصوص تجهیزا ت پزشکی یکی از مشکلات موجود این است که در زمان ساخت بیمارستان ساختارهای استاندارد بخش ها رعایت نشده و یا اینکه بسیاری از ساختمنا های اداری به مراکز درمانی و کلینیکی تبدیل شده اند که با وجود مشارکت های ضروری مهندس پزشکی در برنامه ریزی یک ساختمان جدید برای بیمارستان یا تعمیرات اساسی بزرگ، بسیاری از این مشکلات حذف خواهد شد.

نقش مهندسی پزشکی در ساماندهی تجهیزات موجود در انبارها
متأسفانه در بیمارستان ها به دلیل اینکه مسئول قانونی شخصی برای تشخیص کاربرد دستگاه خرابی دستگاه ، از کار افتادگی دائم دستگاه تعیین شده است هر فرد خود را مجاز به اعلام اسقاط دستگاه می داند تا بدون تایید واحد مهندسی پزشکی، دستگاه را روانه انبار نماید. البته مسئول این کار کسی جز مهندس پزشکی نیست چرا که او نسبت به دستگاه ها شناخت کامل دارد.

نقش مهندس پزشکی در اینجا بیمارستان (اینجا الکتریکی، فیزیک، روانی، در برابر اشعه) اینها یکی از فاکتورهای بسیار مهم در بیمارستان است که هریک از پرسنل خود به نحوی در آن نقش دارند و نقش هیچ کدام نباید نادیده گرفته شود بخصوص نقش مهندسی پزشکی که فعالیت های مهمی در ایجاد اینها انجام می‎دهد.
نتایج
نتایجی که در یک بیمارستان در صورت وجود مهندسی پزشکی در هریک از نقش های مورد بررسی در این پژوهش بدست می‎آید در جدول ذکر شده است . با توجه به اهمیت و نقش هایی که یک مهندس پزشکی در ساماندهی در سازماندهی تجهیزات شامل خرید، تعمیر و نگهداری ، آموزش کارکنان کالیبراسیون ، نگهداری پیشگیرانه، نظارت بر اینها و صحت کارکرد دستگاه ها نظارت بر ورود و خروج کالا از انبار، ایجاد بانک اطلاعاتی و شناسنامه تجهیزات پزشکی و … دارد، شاخص های تشخیص، درمان ، بهره وری و کارآیی مراکز با وجود این کارشناسان بهبود می یابد.

از طرف دیگر تکنولوژی تجهیزات پزشکی هم مساله ای رو به رشد پیشرفت است که باعث بالا رفتن توقعات اقتصادی و اجتماعی و نیاز به توسعه تکنیک های کاراتربرای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای می‎شود از این رو تربیت و استخدام مهندسان پزشکی تبدیل به یک ضرورت شده است که امید است هر چه زودتر از وجود فارغ التحصیلان این رشته در تمامی بیمارستانها و مراکز درمانی استفاده شود و به عنوان یکی از اعضای مهم و اصل هر بیمارستان به استخدام در آیند که نتایج مفیدی را به دنبال خواهد داشت.

راهکارهای پیشنهادی
براساس این پژوهش، راهکارهای زیر پیشنهاد می‎شود :
– استفاده از فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی دربیمارستانها
– تعیین تعداد پرسنل واحد مهندس پزشکی در بیمارستان
– تعیین تعداد پرسنل واحد مهندسی پزشکی براساس تخت بیمارستان
– شناسایی و معرفی اهمیت و نقش این رشته به پرسنل و تمامی دست اندرکاران بیمارستانها
همکاری مستمر و صمیمانه میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری برای تربیت و به کارگیری هر چه بهتر دانشجویان این رشته.
نقش مهندسی پزشکی نتایج
خرید تجهیزات پزشکی کیفیت بالای تجهیزات، انجام خدمات پس از فروش توسط کمپانی سازنده و شرکت توزیع کننده تجهیزات، رضایت مندی بیماران، کارآیی بیمارستان، اثربخشی بیمارستان

تهیه شناسنامه تجهیزات پزشکی کنترل تجهیزات، تصمیم گیری آسان برای خرید تجهیزات جدید، یافتن معایب سیستماتیک، جلوگیری از تعمیرات تکراری و هزینه های مرتبط با آن، پیش بینی قطعات یدکی مورد نیاز تجهیزات، بررسی نحوه خدمات شرکت های نمایندگی و خدماتی، برآورد هزینه سال های آتی یا عقد قراردادهای سالیانه باشرکت ها و …
تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی کاهش خطر آسیب به بیماران، کارکنان یا فروشندگان، به حداقل رساندن زمان از کار افتادگی تجهیزات، جلوگیری از بیش از حد از هزینه های تعمیر به وسیله در نظر گرفتن یا نتایج نادرست اتفاق افتد پیروی از قوانین، استانداردها و مقررات یا توصیه های دقیق کارخانه تجهیزات
کالیبراسیون تجهیزات پزشکی جلوگیری از اشکالات احتمالی دستگاه ها (از کارافتادگی، خرابی زودرس)، جلوگیری از هزینه مجدد، جلوگیری از مصرف تجهیزات و لوازم اضافی، اطمینان از آسیب ندیدن بیمار، کاهش هزیه
آموزش کارکنان درباره تجهیزات پزشکی جلوگیری و آسیب های جدی به تجهیزات پزشکی، جلوگیری از کارافتادگی یا خرابی تجهیزات پزشکی آگاه شدن پرسنل به کار با تجهیزات پزشکی

فضای درمانی برای تجهیزات رضایت مندی بیماران، استفاده بهینه از امکانات و تجهیزات موجود، افزایش کارآیی کار در درمان، افزایش اثر بخشی
تجهیزات موجود در انبارها استفاده به موقع از تجهیزات پزشکی، جلوگیری از بلا استفاده ماندن دستگاه های غی اسقاطی و اسقاطی، وجود یک فردبه عنوان متولی قانونی جهت اسقاطه‎کردن دستگاه‎ها

اینها بیمارستان (الکتریکی، فیزیکی، روانی در برابر اشعه) جلوگیری از آسیب های وارد شده به بیمار، پرسنل و … جلوگیری از آسیب های وقوع حوادث ناشی از جریان های الکتریکی، آسایش و رفاه بیماران و همراهان بیمار، جلوگیری از خطرات فیزیکی در بخش های بیمارستان، جلوگیری از آسیب های روانی به بیماران، ایجاد یک محیط گرم و دوستانه دربیمارستان، کاهش سروصدا در بخش ها، کنترل و تضمین درستی کار سیستم های اعلام خطر هشدار دهنده جلوگیری از قرار گرفتن بیماران یا کارکنان در معرض اشعه غیرضروری، مشخص کردن یک سری دستور العمل برای بیمارانی که در معرض اشعه قرار می گیرند (قبل وبعد) جلوگیری از تابش اشعه زیادی و غیر ضروری

کاهش هزینه های بیمارستانی کاهش یا جبران هزینه های سرمایه
پس از آشنایی با تاریخچه مهندسی پزشکی درایران و جهان و نقش مهندسان پزشکی در بیمارستان به موضوع اصل بر می گردیم.
در مورد موضوع کارآموزی لازم است که ذکر شود که هدف اصلی از این دوره کارآموزی، آشنایی با محیط وادهای بیمارستانی است. محیطی که در لحظاتی استرس عامل بسیار بازدارنده ای درجهت انجام احسن وظایف است. مشکلات و مصائب روحی بیماران، وضعیت ظاهری بیماران، وضعیت حاد جسمانی آنان، صحنه های دلخراش از لطمات وارده به بیمار و همچنین نگرانی خانواده های بیماران و در موارد مرگ بیمار و تأثیر روحی شدید بر همراهان همگی به شدت ب رروحیه یک مهندس پزشک در محیط بیمارستان تأثیر می گذارد و هدف این است که یک کارآموز با این محیط و مسائل مرتبط آشنا شود.

هدف دوم آشنایی عملی با نقش مهندس پزشکی در بیمارستان است و آشنایی با این واقعیت که وظایف یک مهندس در بیمارستان تا چه حدی در عمل با موارد مطرح شده نزدیکی دارد وآیا اختیارات لازم به یک مهندس پزشک داده می‎شود و یا حتی یک مهندس از توانایی علمی لازم برای انجام امور محوله برخوردار است یا خیر.
هدف سوم آشنایی با بخش های مختلف بیمارستان و تجهیزاتی است که در هر بخش به کار گرفته می‎شود و درسطحی بالاتر آشنایی با اوپراتوری دستگاه و در سطحی عالی تر، آشنایی با این دستگاه و برد آن و باز کردن و تعمیردستگاه معیوب به شیوه مطلوب است که این بخش به راحتی می‎تواند سطح اطلاعات یک دانشجوی کارآموز را مشخص کند.
هدف چهارم آشنایی با محیط کاری و روابط بین همکاران و ارباب رجوع است و مهتر از آن تجربه عملی کار فیزیکی و خستگی ناشی از آن و این که هیچ چیز بدون زحمت بدست نمی آید.

هدف پنجم بررسی روحیات شخصی فرد و این که آیا در چنین شرایطی می‎تواند کار کند و یا اصولاً رشته تحصیلی مورد علاقه خود را پیدا کرده است یا نه.
هدف ششم بررسی وجدان کاری شخص کارآموزی است که در نهایت می باید در بیمارستان کار کند و جوان کاری به این مطالب مربوط است که آیا باید یک دستگاه به راحتی مهر اسقاط بخورد یا با تلاش و تهیه قطعات معیوب، به راحتی در هزینه های بیمارستان صرفه جویی کند.
و هدف هفتم ونهایی آشنایی با نیازهای جامعه پزشکی به دستگاه ها و سیستم های با کاربری های جدید و تلاش و تحقیق برای دست یابی به شیوه های جدید درمانی است که یکی از اهداف والای رشته مهندسی پزشکی همین است که برای دست یابی به روشهایی با مراحل کوتاه تر ، کم خطر تر، راحت تر برای پزشک، با درد کمتر برای بیمار و با هزینه کمتر تلاش و تحقیق کند.
در فصل دوم گزارش کار آموزی، به بیان و شرح دوره کارآموزی اینجانب براساس ریزکارهای مهم هر روز می‎پردازیم.

روز اول ۲۷/۴/۸۳
در روز اول، مهندس نوری در همان لحظات اول آشنایی به ارزیابی عملی ما پرداخت (توضیح اینکه در این دوره علاوه بر من دو دانشجو هم از دانشکده علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد به عنوان کار آموز مهندس پزشکی در بیمارستان طالقانی بودند آقای مهرداد مختاری و خانم سارا طلایی). از SMD دیودها، توان و رنج مقاومتها انواع IC و — سئوال پرسیدند و اطلاعات کم ما نمایان شد در وهله اول و برای شروع کار وظیفه ما sort کردن مقاومتها بود – حدود ۷۰۰۰- ۶۰۰۰ مقاومت از حدود ۱۰۰ گستره مقاومتی در هم ادغام شده بود و ما می بایست آنها را جدا و مرتب می کردیم که این کار در مدت زمانی حدود یک هفته انجام شد.
در این روز مهندس نوری برای ما در مورد دیودها و برای آشنایی مختصر کنفرانس دارند که برای هر ۴ نفر ما مفید بود – همچنین با همفکری همدیگر در مورد کاربردهای دیودها در صفت صحبت کردیم پس به بررسی خازن ها و انواع آنها پرداختیم این بررسی چه از نظر عملکردی و چه از نظر ساختاری بود و در آخر هم با برد یک رادیوی ترانزیستوری آشنا شدیم.

همچنین دراین روز با یک دستگاه نبولایزر آشنا شدیم که با استفاده از کریستال نیروالکتریک آب را به ارتعاش در آورده و به اصطلاح بخار سرد درست می کرد.
روز دوم ۲۸/۴/۸۳
امروز همچنان به سورت کردن مقاومتها ادامه دادیم – امروز من اولین کار عملی را تجربه کردم – یک خازن سوخته را در یک برد عوض کردم – ظرفیت خازن ۴۷۰ بود البته ۱۶ ولت که بعلت نداشتن عنصر مشابه، با خازن ۲۵ ولت تعویض شد.
همچنین با فشار سنج جیوه ای و گیج آشنا شدم و نحوه تعمیر مدل عقربه ای را یاد گرفتم همچنین مدل جیوه ای هم مشاهده شد و نحوه پرکردن جیوه اش را در صورت تخلیه فرا گرفتم.
همچنین در مورد پروژه ای که شخص مهندس نوری در مورد CCD ها در حالت تحقیق هستند به جهت نشستیم .

روز سوم ۲۹/۴/۸۳
سورت کردن مقاومتها با کاری است که همچنان در حال انجام دادن هستیم – امروز هر کدام از ما سه نفر درباره موضوعی کنفرانس دادیم – آقای مهرداد مختاری در مورد دیودهای زند خانم سارا طلایی در مورد دیودهایشاتکی و بنده در مورد ترانزیستورهای bjt کنفرانس دادیم که هر ۴ نفر استفاده بردیم.
امروز ۲ عدد رادیو را باز کردیم که اول بعلت خازن سوخته و نداشتن عنصر مشابه تعمیر نشد ولی مورد دوم کاملاً درست شد و مشکلش فقط قطع شدن سیم های تغذیه اش بود.
همچنین امروز یک آزمایش عملی انجام دادیم و آن این که نحوه شکستن یک دیود زند را بررسی کردیم. این دیود ولتاژ شکستش ۸/۳ ولت بود و ما ۲۵ ولت در دو سرش انداختیم و چون فرآیند شکستش برگشت ناپذیر بود دیود غیر قابل استفاده شد.
امروز همچنین چندین فشارسنج عقربه ای تعمیر کردم و بیشتر با گیج ها آشنا شدم همچنین در مورد روشهای اندازه گیری فشار خون (مستقیم و غیرمستقیم) بحث کردیم.

در اخر هم توسط مهندس نوری بیشتر با دستگاه کرایولوژی و نحوه استفاده آن از نیتروژن مایع آشنا شدیم.
روز چهارم ۳۰/۴/۸۳
امروز ابتدا کمی به مرتب کردن میز کار پرداختم و از جمله این که ابزارها را بر روی تخته روی دیوار سرجایشان قرار دادم در ضمن این نظافت متوجه شدم شکل مرتب و تمیز محیط کار چه تأثیر مثبتی برروی روحیه کارکنان دارد.
بعد از آن به تعمیر یک دستگاه بتادین خودکار با چشم الکترونیکی پرداختم که اسم دستگاه بتادین اسکراپ بود و دستگاهی مخصوص اتاق عمل و فقط با قرار گرفتن دست در زیر آن، بتادین خود بخود شارش پیدا می کرد – برای تعمیر آن ابتدا به سراغ براش رفتم – با استفاده از مولتی متر، ابتدا به چک کردن مقاومتها پرداختم که کد رنگی شان را با مقدار مولتی متر مقایسه می کردم و به سالم بودنشان پی می بردم بعد او آن را ترانزیستورها را چکح کردم که برای این کار، ولتاژهای پیس – امیتر و بیس- کلکتور راچک کردم (نکته ای که همیت این هر کدام از ولتاژها کمتر بود، نشان دهنده سرکلکتور بود) اما برد سالم بود پس رفتم سراغ موتور مکش – موتور را بیرون کشیدم و به برق زدم ، نچرخید پس موتور قفل کرده بود و تعمیر موتور دکر کار ما نبود.
روز پنجم ۶/۵/۸۳
روز خلوت و راحتی بود تنها دو بار روی موتور سعی کردم تعمیرش کنم که نشد و همچنین چند عدد گیج تعمیر کردم .
روز ششم ۷/۵/۸۳
موتور بکارین اسکراپ همچنان تعمیر نشده باقی مانده است امروز من در مورد ترانزیستورهای فت و خانم طلایی در مورد SMD و آقای مختاری در مورد مقاومت ها و کدرنگی کنفراس دارند و همچنین خود مهندس نوری هم مطالبی را در مورد آی سی ها گفتند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 16700 تومان در 81 صفحه
167,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد