دانلود مقاله نانو در صنعت ایران

word قابل ویرایش
22 صفحه
18700 تومان

نانو در صنعت ايران

نقش محوری فناوری‌های نوظهور در رشد و توسعه اقتصادی و توسعه سریع این فناوری‌ها در دهه‌های اخیر، از جمله مواردی هستند که توجه بسیاری از سیاست‌گذاران و محققان کشورهای توسعه یافته و نوظهور را به خود جلب کرده‌اند. سیاست‌گذارن، به مسائل برنامه‌ریزی مربوط به توسعه این فناوری‌ها و نیز کاربردهای آنها برای رشد و توسعه اقتصادی توجه ویژه‌ای دارند. «تعریف جدید و چارچوبی برای توسعه راهبرد ملی فناوری: مطالعه موردی فناوری نانو در ایران»، عنوان مقاله ای است که به این موضوع پرداخته است. این مقاله حاصل پژوهش آقایان دکتر سپهر قاضی نوری، علی دیوسالار و صوفی است که در مجله بین المللی «Technological Forecasting & Social Change» در سال 2008 منتشر شده است. در ادامه خلاصه ای از این مقاله آمده است.


تدوین راهبردهای توسعه فناوری در سطح ملی، نیازمند دامنه گسترده‌ای از تکنیک‌ها و مکانیزم‌هایی است که تحت عنوان «سیاست ملی علم و فناوری» تعریف می‌شوند. سیاست‌های ملی فناوری، دربرگیرنده برنامه‌ریزی کلی است که توجه خاصی به فناوری‌های نوظهوری چون فناوری‌نانو، زیست‌فناوری و ... می‌کند.


توجه ایران به علم و فناوری‌نانو از سال 2001 آغاز شد. برای تدوین راهبرد ملی فناوری‌نانو در ایران از ترکیب « راهبرد فناوری شرکت» و «سیاست فناوری ملی» استفاده شده است. راهبرد فناوری شرکت، مدلی از تصمیمات مدیریتی مربوط به استفاده از اهداف و ابزارهای فناوری‌های کلیدی، برای تحقق اهداف کسب و کار و اولویت‌بندی برنامه‌های فناورانه آینده شرکت است.


سیاست ملی فناوری، عبارت است از «مجموعه اقدامات دولت که بر تولید، اخذ، تطابق، انتشار و استفاده از دانش فناورانه، به گونه‌ای که دولت برای جامعه سودمند می‌داند، تاثیر می‌گذارد».
در صورتی که ما بخواهیم از مفهوم راهبرد فناوری شرکت در سطح ملی استفاده کنیم این راهبرد نمی‌تواند معادل سیاست فناوری ملی باشد. یکی از دلایل مهم این امر، این است که این راهبرد عمدتا به مفهوم انتخاب مسیر بوده و یک فرد باید از بین گزینه‌های موجود یک گزینه را انتخاب کند؛ هرچند که برای این سیاست ممکن است گزینه‌های ارزشمندی وجود نداشته باشد. برای مثال در سیاست‌های افقی ، انتخاب از بین حوزه‌های مختلف فناوری وجود ندارد بلکه این سیاست‌ها بر طرح‌ها، ابزارها یا سیاست‌های کارکردی که هدف آنها بهبود کارکردهای بازار است تمرکز دارند. در حالی که طبق سیاست‌های عمودی دولت به طور کلی از فناوری‌های خاص حمایت می‌کند. این حمایت‌های عمودی، توسط دولت ارائه می‌شوند.

اما در سیاست‌های افقی حمایت‌های دولت کلی بوده و در قالب ارائه یارانه به فعالیت‌های تحقیق و توسعه شرکت‌ها است. سیاست‌های افقی دولت، بازار محور بوده و باعث ارتقای کارایی بازار می‌شوند.


با مقایسه دو مفهوم سیاست ملی فناوری‌ و راهبرد فناوری شرکت، مفهوم سومی مطرح شد که راهبرد ملی فناوری نام دارد. راهبرد ملی فناوری، مجموعه‌ای از حوزه‌های فناوری مرتبط مطلوب است که از حمایت‌های دولت در قالب اهداف خاص برای هر شاخه از فناوری بهرمند می‌شوند. این راهبرد وظایف و مسوولیت‌های سازمان‌های دولتی مربوط را، که مسوول اجرای این اهداف برای هر حوزه فناوری هستند، تعیین می‌کند. لازم به ذکر است که مفهوم اولویت‌گذاری به طور طبیعی در این تعریف نهفته است.
مدل پیشنهادی برای تدوین راهبرد ملی فناوری‌ نانو


تهیه لیستی از فناوری‌های حیاتی؛ هدف اصلی این گام تهیه لیستی از فناوری‌های حیاتی و تعیین مجموعه اقدامات سیاستی است که منجر به تحقق اهداف شوند. رتبه‌بندی فناوری‌ها با استفاده از دو ویژگی جذابیت و امکان‌پذیری انجام شد. جذابیت یک فناوری براساس مزایای اقتصادی- اجتماعی و فرصت‌های علمی و فناورانه مربوط به آن تعیین می‌‌شود. امکان‌پذیری نیز به پتانسیل تحقیق و توسعه و توانایی اجتماعی برای بهر‌ه‌برداری اثربخش از فناوری جدید مربوط می‌شود.
راهبرد فناوری ملی پیشنهاد شده در این مقاله یک روش جدید در حل مسائل پیش‌روی کشور در مدیریت شاخه‌های مختلف این فناوری است. با استفاده از تحلیل SWOT و رویکرد PROMTHEE (روش سازمانی رتبه‌بندی ترجیحی برای غنای ارزیابی)، ماتریس جذابیت- توانمندی برای توسعه فناوری‌نانو در ایران طراحی شد. نتایج نشان داد که اکثر حوزه‌های فناوری‌نانو در ایران در طبقه راهبردی آغاز تحقیقات و توسعه، قرار دارند. بعلاوه با اتکا بر این یافته‌‌ها، ایجاد مکانیزم تعیین راهبردهای فناوری، منجر به استفاده شفاف از این فناوری‌ها در سایر کاربردها می‌شود.
مختصري بر جشنواره صنعت نانوي ايران
بخش صنعت در جشنواره فناوري نانو، با حضور اساتيد، دانشجويان و دانش‌آموزان در کنار کارگزاران صنعت، با رونق بيشتري در حال برگزاري است. سازمان‌دهي منظم از ويژگي‌هاي بارز اين بخش از جشنواره است.
بازديدکنندگان جشنواره از گروه‌هاي سني مختلف هستند. به همين دليل، بازديد غرفه‌ها بيشتر از روي علاقه صورت مي‌گيرد؛ به گونه‌اي که غرفه‌هايي که محصولات ملموس‌تر و رايج‌تري در زندگي روزمره دارند، تعداد يشتري از بازديدکنندگان را به سوي خود جلب کردند. به عنوان نمونه مي‌توان از غرفه‌هاي شيشه کاوه فلوت، ساپکو، سيناکاشي و پادجامه نام برد.
صنعت خودرو از صنايع حياتي کشور است. استفاده از فناوري نانو در اين صنعت با توجه به قابليت‌هايي که به خودرو اضافه مي‌کند توجه صنعتگران تمام دنيا را به خود جلب کرده است. در کشور ايران نيز شرکت‌هاي خودروسازي بزرگ درصدد استفاده از اين فناوري در خودروها هستند و هم‌اينک در جشنواره فناوري نانو حضور يافته‌اند.
با توجه به حضور گروه‌هاي مختلف بازديدکنندگان با سطوح تحصيلات و معلومات متفاوت، سوالاتي از بازديدکنندگان بخش صنعت پرسيده شد که نتايج بررسي حاکي از رضايت نسبي بازديدکنندگان از بخش صنعت نانوي کشور است.
همچنين مخاطبين در گفتگو با بخش خبري سايت ستاد ويژه توسعه فناوري نانو راهکارهاي زير را براي پيشرفت هر چه بيشتر صنعت ايران در حوزه نانو مطرح کردند.
1. استفاده از دانش روز و نيروي کارآمد داخلي و خارجي
2. داشتن برنامه‌ريزي دقيق و هدفمند در جهت نايل شدن به اهداف درازمدت
3. حمايت مالي و معنوي مسئولين کشور از پروژه‌هاي تحقيقاتي و توليدي در صنعت نانو
4. سرمايه‌گذاري صنايع در بخش فناوري نانو براي استفاده روزافزون محصولات اين فناوري در صنايع
سمينار صنعت نانو از مهمترين رويدادهايي است که در حاشيه برگزاري جشنواره، در بخش صنعت برگزار مي‌شود.
استفاده از فناوري نانو براي ديرسوزكردن پليمرها در ايران
يكي از كاربردهاي مهم فناوري نانو بهبود خواص مواد پليمري از نظر آتش‌گيري و بالابردن مقاومت اين مواد در برابر آتش است. اين مواد عموماً در دماهاي بالا ايمن نيستند؛ اما با استفاده از فناوري نانو امكان ديرسوز نمودن آنها وجود دارد. در اين مطلب، نظرات مهندس صحرائيان،‌ عضو هيأت علمي پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران، در زمينة استفاده از فناوري نانو در اين زمينه آورده شده است:


نانوكامپوزيت‌هاي ديرسوز
با توجه به اين كه امروزه حجم وسيعي از كالاهاي مصرفي هر جامعه‌اي را پليمرهايي تشكيل مي‌دهند كه به‌راحتي مي‌سوزند يا گاهي در مقابل شعله فاجعه مي‌آفرينند، لزوم تحقيق در خصوص مواد ديرسوز احساس مي‌شود. بر همين اساس، در كشورهاي صنعتي، تلاش گسترده‌اي براي ساخت موادي با ايمني بيشتر در برابر شعله آغاز شده است و در اين زمينه نتايج مطلوبي هم به دست آمده است.


بر همين اساس و با توجه به تدوين استانداردهاي جديد ايمني، به نظر مي‌رسد استانداردهاي ساخت مربوط به پليمرهاي مورد استفاده در خودروسازي، صنايع الكترونيك،‌ صنايع نظامي و تجهيزات حفاظتي و حتي لوازم خانگي، در حال تغيير به سوي مواد ديرسوز است.
از طرف ديگر مدتي است كه نانوكامپوزيت‌هاي پليمر – خاك¬رس به عنوان موادي با خواص مناسب مثل تأخير در شعله¬وري، توجه بسياري از محققان را به خود جلب كرده است. بنابراين به¬نظر مي‌رسد كه نانوكامپوزيت‌هاي پليمر – خاك¬رس مي‌توانند جايگزين مناسبي براي مواد پليمري معمولي باشند؛

براي تهيه پليمرهاي ديرسوز، علاوه بر رفتار آتش‌گيري، عوامل زيادي بايد مورد توجه واقع شوند؛ از جمله اينكه:
از افزودني‌هايي استفاده شود كه قيمت تمام¬شده محصول را خيلي افزايش ندهد. (مواد افزودني بايد ارزان قيمت باشند.) مواد افزودني به پليمرها بايد به آساني با پليمر فرآيند شود. مواد افزوده‌شده به پليمر نبايد در خواص كاربردي پليمر تغيير قابل ملاحظه ايجاد كند.زباله‌هاي اين مواد نبايد مشكلات زيست¬محيطي ايجاد كند.

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 18700 تومان در 22 صفحه
سایر مقالات موجود در این موضوع

مقاله در مورد انواع بیمه و رضایتمندی مشتری در صنعت بیمه ، دلایل عدم استفاده از بیمه عمر در ایران

word قابل ویرایش
44 صفحه
21700 تومان
انواع بیمه و رضایتمندی مشتری در صنعت بیمه ، دلایل عدم استفاده از بیمه عمر در ایرانانواع بیمه های عمر بیمه های عمر بطور کلی در حال حاضر به دو طریق عرضه می شوند : 1) بیمه های عمر با پوشش صرفا خطر فوت : در اینگونه بیمه ها هدف تامین افراد خانواده بعد از فوت شخص بیمه شده می باشد.2) بیمه های عمر پس اندازی : در اینگ ...

تحقیق در مورد مفهوم صنعتی شدن و فرهنگ صنعتی در ایران

word قابل ویرایش
21 صفحه
18700 تومان
مفهوم صنعتی شدن و فرهنگ صنعتی در ایرانصنعتی شدن مفهوم جدیدی است که ایرانیان آن را در فرهنگ گذشته خود نداشتند. در گذشته معمولا صنعت(Industry) و هنر(Art) مترادف هم به کار می‌رفت. البته در اروپا هم میان دو واژه صنعت و هنر نزدیکی وجود داشت. صنعت به معنای چیزی است که ساخته انسان و محصول اندیشه انسان است و ناشی از ...

تحقیق در مورد صنعتی شدن ایران

word قابل ویرایش
14 صفحه
18700 تومان
صنعتی شدن ایرانصنعتی شدن را هم بومی کنیمصنعت، هنر تبدیل علم و دانش و تجربه تاریخی به کالا و خدمات (کالای غیرمرئی) با هدف افزایش ضریب تبدیل مواد اولیه و ظرفیت عوامل تولید به محصولات نهایی و قابل عرصه در بازار می باشد. صنعت در واقع آگاهانه ترین فعالیت استخراج ارزش افزوده است. با توجه به اینکه تلاش، چالش و دغدغه ...

دانلود مقاله کاربرد نانو مواد در صنعت برق

word قابل ویرایش
33 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات رشته برق
کاربرد نانو مواد در صنعت برق فهرست كاربرد نانومواد درصنعت برق.۱ ‌پيشرفتهاي حاصله در زمينه نانوتكنولوژي(متالوژي)۲ ‌پيشرفتهاي حاصله دربهبود خواص مواد يا نانو ساختارسازي٣ ريز ساختار نانومواد.۴ تاثير نانوساختارسازي بربهبودخواص پوشش ها۱۰ نتيجه گيري۱٤ انجام تغييرات اصلاحي. بازده توربين بخار را افزايش مي دهد ...

دانلود مقاله کاربرد تکنولوژی نانودر صنعت ساختمان

word قابل ویرایش
10 صفحه
21700 تومان
دسته بندی : مقالات گوناگون
چکیدهبا گسترش روزافزون جمعیت و افزایش میزان ساخت و ساز و هم چنین به دلیل محدود بودن منابع و مصالح مصرفی، تقاضا برای استفاده از مصالح جدید در صنعت ساختمان افزایش پیدا کرده است.تلاش در جهت پیدا کردن راه حل هایی برای اصلاح کیفیت، افزایش کارایی مصالح و کاهش مصرف ماده خام و انرژی، موجب استفاده از فن آوری های نوین ...

دانلود فایل پاورپوینت نانو تکنولوژی در صنعت خودرو

PowerPoint قابل ویرایش
35 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : کاربرد‌های‌ نانوتکنولوژی‌ ‌همه جا‌‌ همراه با هزینه کمتر، دوام‌ و عمر‌ ‌بیشتر، ‌مصرف انرژی‌ پایین‌تر، ‌‌هزینه نگهداری‌‌ کمتر و خواص بهتر است. یکی از چشم‌اندازهای امید‌وار‌کنندة این تکنولوژی پیشرفته تحول در صنعت خودرو‌سازی می‌باشد. یکی از اصلی‌ترین موضوعات نانو ...

دانلود فایل پاورپوینت توسعه صنعتی ایران بعد از انقلاب

PowerPoint قابل ویرایش
49 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل نمودار میباشد ---- اسلاید 1 : فهرست مطالب روند های کلان جمعیتی و اقتصادی بعد از انقلاب عملکردهای کلان صنعتی موانع و چالش های استمرار توسعه نقش ایرانیان خارج از کشور اسلاید 2 : عملکرد اقتصادی بعد از انقلاب: عوامل موثر بر عملکرد بعد از انقلاب چند عامل مهم موجب کاهش تولید اقتصادی ک ...

دانلود فایل پاورپوینت کاربرد نانوتکنولوژی در صنعت ( ساختمان - معماری )

PowerPoint قابل ویرایش
38 صفحه
23700 تومان
--- پاورپوینت شامل تصاویر میباشد ---- اسلاید 1 : گستره حوزه نانو تکنولوژی، معماری و ساختمان سازی را نیز در بر می‌گیرد. اساسا نانو تکنولوژی خود نوعی ساختن و بنا کردن است و از این حیث شباهت زیادی به معماری در مقیاس انسانی دارد. شاید مهمترین تفاوت : تنها در مقیاس نانو ساختارها با ساختارهای معماری باشد. ف ...