بخشی از مقاله

نرم افزارهای زیادی برای کار با PDFها و تبدیل فرمتهای مختلف فایل به PDF وجود دارند، تعداد این نرم‌افزارها آنقدر زیاد است که عمدتاً باعث می‌شوند خیلی دیر به هدفتان برسید؛ شما در گوگل جستجو می‌کنید و از میان نرم‌افزارهای مختلف یکی را انتخاب میکنید؛ خیلی باید خوش شانس باشید تا نرم‌افزار دانلود شده اولاً دقیقاً کاری را که انتظار دارید انجام دهد و ثانیاً کرک آنرا براحتی بدست آورید!


5 برنامه زیر برای کارهای مختلف PDF پیشنهاد میشود؛ همه این برنامه امکانات خیلی خوبی دارند و بخصوص اگر به قسمت تنظیمات آنها نگاهی بیاندازید متوجه تفاوت‌شان با دیگر برنامه‌های مشابه می‌شوید.


چون معمولاً در سایت اصلی این گونه نرم‌افزارها آخرین ورژن آنها را قرار می‌دهند، کرک‌شان براحتی بدست نمی‌آید، به همین دلیل همه فایلها را با کرکشان آپلود کردم. چهار مورد اول مربوط به محصولات این شرکت می‌باشند.


1- تبدیل فایلهای تصویری (…jpg,png,gif,psd,ems,tiff) به PDF را بوسیله این نرم‌افزار انجام دهید.
2- تبدیل تمامی فایلهای متنی و غیرمتنی که قابلیت پرینت گرفتن دارند (مثل فایلهای اکسل، پاورپوینت، ورد، نقشه‌ها، محیطهای ویژوال گرافیکی و …) را با این نرم‌افزار انجام دهید. این برنامه یک پرینتر مجازی نصب می‌کند که امکان تغییر کلیه مشخصات فایل PDF از جمله رمزگذاری را به شما خواهد داد.


3- برای تعیین حد دسترسی فایلهای PDF و رمزگذاری 128 بیتی (PDF Encrypt) از این برنامه استفاده کنید.
4- برای ترکیب چند فایل PDF یا قطعه قطعه کردن آنها (Merge and Split) از این برنامه استفاده کنید.
5- برای تبدیل فایلهای DWG)فایلهای اتوکد) به PDFها از این نرم افزار استفاده کنید. ممکن است با بعضی از فونتهای فارسی مشکل داشته باشد.
6- برنامه رایگان PDF995 نیز از برنامه‌های خوب تبدیل PDF است؛ این برنامه مانند شماره 2 یک پرینتر مجازی می‌سازد؛ سرعت این برنامه از نرم‌افزار شماره 2 بیشتر است ولی امکانات کمتر و حجم بیشتری دارد.


Pdfآماده سازی اسناد بافرمت
امروزه با اين همه ابزار و برنامه اي كه در اختيارهمگان قرار دارند. درج محتواي نوشتاري در سايت وب نبايد كار دشواري باشد. اما آنچه اهميت آن هرگز كاهش نيافته،قابل دسترس كردن اين اطلاعات و تبديل دست نوشته ها به فايل هاي ديجيتالي يا تبديل فايل ها از يك فرمت به فرمتي ديگر است.

با رشد اينترنت ابزارهايي كه براي انجام اين تبديلات عرضه شده اند نيز توسعه يافته اند. يكي از اين فرمت ها كه بهترين گواه براي اين مدعا مي تواند باشد، Portable Document Format يا همان PDF است كه محصول شركت ادوبي مي باشد. اين فرمت امروز يكي از پراستفاده ترين فرمت هاي انتشار اسناد در وب محسوب مي شود. خيلي وقت ها بايد اسناد چاپي را به فرم ديجيتالي در آورد تا در وب قابل استفاده باشد.

در اين مواقع انواع فرمت هاي گرافيكي وجود دارند كه مي توانيد انتخاب كنيد. گاهي اوقات بايد فرمت TXT را به HTML تبديل كنيد، و گاهي مجبوريد محتواي HTML يك سايت را به شكل TXT بيرون بكشيد تا در اضافاتي كه براي زيبا سازي آن استفاده شده گرفتار نشويد. خوشبختانه، برنامه هايي وجود دارند كه انجام اين كارها را بدون هيچ زحمتي براي شما فراهم مي سازند. امروز وجود Acrobat Reader در ميليون ها كامپيوتر

، اين برنامه ادوبي را به استانداردي براي نمايش اسناد، به ويژه اسنادي كه بايد شكل كاغذي خود را حفظ كنند، تبديل كرده است. براي تبديل اسناد به اين فرمت به غير از محصولات خود ادوبي، برنامه هاي سبك تر و ارزان تري هم عرضه شده كه يكي از آنها محصولي از PDF995 است كه در اين مقاله معرفي كرده ايم. فرمت PDF بدون شك سرآمد تمام فرمت هاي اسناد آنلاين است،

ولي اهميت قالب هاي ديگري چون eBook را نيز نبايد از خاطر دور داشت. با برنامه هايي كه در اين مقاله به شما معرفي مي كنيم، ساخت محتوا براي سايت وب و آماده كردن اسناد به نحوي كه به آساني قابل ايميل كردن باشند، بسيار ساده مي شود.

قدم اول : بارگذاري مبدل

PDF995 مجموعه اي از چند برنامه است كه يكي از آن ها مبدل به اسناد به PDF مي باشد. براي دريافت اين مجموعه اي از اينترنت، به نشاني http://www.pdf995.com/download.htm برويد و از آنجا خود برنامه و همچنين درايور پرينتر را بارگذاري كنيد. بعد از نصب چاپگر به كامپيترتان اضافه مي شود كه به عنوان خروجي در تمام برنامه قابل استفاده خواهد بود.

قدم دوم: تبديل سند

براي امتحان يك فايل متني ساده را در نظر مي گيريم. بعد از باز كردن فايل گزينه Print را از منوي File كليك كنيد. از فهرست كركره اي موجود پرينتر را انتخاب مي كنيم كه در اين مورد PDF995 مورد نظر ماست. با كليك روي دكمه OK ، كاد رمحاوره Save As ظاهر مي شود كه در واقع نام فايل PDF را از ما مي پرسد.

قدم سوم: دستكاري فايل PDF

اگر بخواهيد تغييراتي جزئي در فايل پي دي افي كه ساخته ايد ايجاد كنيد مي توانيد از برنامه PDFEdit995 استفاده كنيد. اين برنامه جزء مجموعه نصب شده و امكان گذاشتن شماره صفحه تغيير ابعاد صفحه تركيب چند سند با يكديگر و خيلي كارهاي ديگر را به شما مي دهد.

قدم چهارم: رمز گذاشتن روي PDF

يكي ديگر از برنامه هاي مجموعه PDF995 امكان گذاشتن رمز روي فايل هاي PDF را به شما مي دهد . اين برنامه با استفاده از شيوه رمزگذاري Triple DES مانع از چاپ ، كپي كردن نوشته ها و تصاوير، و تغيير در فايل PDF مي شود. با اين شيوه حتي مي توانيد رمز عبوري روي PDF خود بگذاريد كه باز كردن فايل را محدود مي كند .

قدم پنجم: باز كردن فايل PDF

اگر تاكنون برنامه Acrobat Reader را در سيستم خود نصب نكرده ايد، همين حالا آن را ازسايت http://www.abobe.com/ دريافت و نصب كنيد. بعد از نصب PDF خود را باز كنيد و ببينيد كه هم چيز درست تبديل شده است.

قدم ششم: ارسال فايل به سايت

حالا كه يك PDF درست و حسابي داريد، مي توانيد آن را در وب سايت خود گذاشته و به بازديدكنندگان اجازه بدهيد آن را بارگذاري و مشاهده كنند. براي انتقال فايل به سرور وب از همان برنامه FTP معمول خود استفاده كنيد. بعد از اين كار لينكي را در صفحه اضافه كنيد تا بازديدكننده با كليك روي آن بتواند فايل را بارگذاري كند.

قدم هفتم: تبديل PDF به HTML

اگر محتواي سايت تان را به صورت PDF در دست داريد. لازم نيست اين همه متن و تصوير را به HTML تبديل كنيد. شركت ادوبي يك برنامه وبي در نشاني http://www.abobe.com/products/acrobat/accessimpleform.html عرضه كرده كه فايل هاي PDF را درجا به HTML تبديل كنيد. شما مي توانيد اين امكان را در سايت خود مورد استفاده قرار دهيد.

Pdfبهینه سازی فایل های
بررسی ها سبب شده است که بیشتر از گذشته به موفقیت فایل های Adobs PDF اذغان کنیم. یکی از مزیت های کلی این نوع فایل ها این است که تقریبا هر نوع داده ای را می توان بدون نگرانی از تغییر آن ها، درون این فایل ها قرار داد. همچنین محتویات این فایل ها توسط هر کسی که برنامه Acrobat Reader را داشته باشد، به راحتی قابل دسترسی است.

اما استفاده از این روش همیشه هم نمی تواند مشکل گشای شما باشد، به طور مثال وقتی حجم این نوع فایل ها بی اندازه زیاد می شود، دیگر استفاده و انتقال آن ها کار آسانی نخواهد بود و این امر وقتی دردسر سازتر می شود که شما باید فایل PDF خود را بدون از دست دادن کیفیت محتوای آن ها، به فرد مورد نظر یا رایانه مقصد انتقال دهید. تا او بتواند به راحتی از فایل شما استفاده کند.

ساخت فایل PDF با برنامه های گوناگونی میسر است. بیشتر برنامه های نشر رومیزی و برنامه های گرافیکی و برخی برنامه های پردازشگر متون، می توانند این نوع فایل را بسازند. اما اگر برنامه ای که هم اکنون از آن استفاده می کنید. به طور عادی قادر به ساخت آن ها نیست، می توانید با تهیه برنامه Acrobat Reader این فایل ها را به راحتی بسازید. با هر نرم افزاری که فایل PDF را می سازید، باید به سه مورد اندازه فایل، کیفیت و قابلیت فشرده سازی توجه کنید تا بتوانید بهترین PDF را بسازید. در این مقاله نه روش مختلف را برای بهینه سازی این فایل ها به شما معرفی خواهیم کرد.

انتخاب یک Preset

اگر شما با مفاهیمی از قبیل، وضوح تصویر، تغییر حجم تصویر در هنگام تبدیل نوع آن، و فشرده سازی آشنا باشید. خواهید توانست با انتخاب یک Preset مناسب در برنامه خود یک فایل بهینه ایجاد کنید، مثلا برنامه Adobe In Desingn هفت خروجی Preset را از صفحه نمایش تا انتشار به شما معرفی می کند.

در متن اصلی مقاله به هم ریختگی وجود ندارد. برای مطالعه بیشتر مقاله آن را خریداری کنید