دانلود گزارش کاراموزی رشته عمران

word قابل ویرایش
22 صفحه
8700 تومان
87,000 ریال – خرید و دانلود

گزارش کاراموزی رشته عمران

مقدمه :
در روز اول کارورزی با محیط دفتر آشنا شدیم . سپس پس از گرفتن کروکی زمین ، کم کم شروع به ترسیم پلان مسکونی نمودیم . پس از کشیدن نقشه بطور دستی و مشخص نمودن قسمت ها و فضاهای مختلف ، تغییراتی در نقشه دادیم و به نحوی رفع اشکال نموده و شروع به ترسیم اصلی نمودیم . و نقشه را توسط AUTO CAD رسم کردیم.
پس از ترسیم کلیه قسمت های مورد نیاز ، یعنی پلان ، پلان فونداسیون ، نمادها و برش و … قسمت اولیه کار به پایان رسید . سپس شروع به ترسیم پلان مسکونی دیگر نمودیم و مطابق نقشه گذشته ، کلیه کارهای این نقشه را نیز به اتمام رساندیم .

از روز دهم کم کم مشغول کار در محیط کارگاه شدیم یعنی همان زمین مورد نظر برای اجرای ساختمان .
پس از بازدید از زمین و مطابقت دادن با کروکی کارهای مورد نیاز را شروع کردیم که به شرح زیر می باشد .

آشنایی با محل کارورزى:
دفتر فنى پارسه خرمدره در تاریخ ۱۳۷۷ تأسیس شده . این دفتر واقع در شهرستان خرمدره جزء سهامی خاص می باشد . دفتر فنی پارسه خرمدره متعلق به جناب آقاى مهندس سعید مهدیان دارای مدرک لیسانس عمران می باشد . و کارهای فنی و پروژه های زیادی را اجرا و به اتمام رسانده اند از جمله فعالیتهای این دفتر : به اتمام رساندن پروژه های سبز کشت ، به اتمام رساندن پروژه کارخانه مینو ، به اتمام رساندن پروژه های مسکونی و … می باشد .

بازدید زمین و آماده سازى
قبل از شروع هر نوع عملیات ساختمانی باید زمین محل ساختمان بازدید شده ووضعیت و فاصله آن نسبت به خیابان ها و جاده های اطراف مورد بازرسی قرار گیرد و همچنین باید محل چاه های فاضلاب و چاه آب های قدیمی و مسیر قنات های قدیمی که ممکن است در هر زمینی موجود باشد تعیین شده و محل آن نسبت به پی سازی مشخص گردد و در صورت لزوم می باید این چاه هابا بتن یا شفته پر شود . و سپس نسبت به ریشه کنی ( کندن ریشه های نباتی که ممکن است در زمین روئیده باشد ) آن محل اقدام شود و خاک های اضافی به بیرون حمل گردد . و بالاخره باید شکل هندسی زمین و زوایای آن کاملاً معلوم شده و با نقشه ساختمان مطابقت داده شود .

پیاده کردن نقشه
یعنی انتقال نقشه ساختمان از روی کاغذ به روی زمین با ابعاد اصلی ( یک به یک ) بطوریکه محل دقیق پی ها و ستون ها و دیوارها و عرض پله ها و … روی زمین بخوبی مشخص باشد باید سعی شود حتماً در موقع پیاده کردن نقشه از نقشه پی کنی استفاده شود . برای پیاده کردن نقشه در پلان های معمولی و کوچک از متر و ریسمان بنایی استفاده گردد .
پس از داشتن یک امتداد ساختمان می توان به کمک متر و ریسمان و کمک گرفتن از رابطه فیثاغورث امتداد دیگر را بدست آورد و بدین ترتیب کل زمین را مشخص نماییم .
X 4 متر
۳ متر
۵ متر

Y
بعد از اتمام کار پیاده کردن نقشه و قبل از اقدام به گود برداری یا پی کنی حتماً باید اندازه های پیاده شده را کنترل نماییم تا حتی المقدور از وقوع اشتباهات احتمالی جلوگیری کنیم .

خاکبرداری
اصولاً پی کنی به ۲ دلیل انجام می شود :
الف ) دسترسی به زمین بکر : با توجه به اینکه کلیه بار ساختمان بوسیله دیوارها یا ستون ها به زمین منتقل می شود ، در نتیجه ساختمان باید روی زمینی که قابل اعتماد بوده و قابلیت تحمل بار ساختمان را داشته باشد بنا گردد .
ب) برای محافظت پایه ساختمان : در این مورد حتی در بهترین زمین ها نیز باید حداقل پی هایی به عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتیمتر حفر کنیم .

ابعاد پی
عرض و طول و عمق پی ها کاملاً به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاک محل ساختمان بستگی دارند .
پس از تکمیل برداشت خاک و تکمیل شدن ابعاد پی ها و شناژها ، اقدام به بتن ریزی در کف پی به ارتفاع ۱۰cm می نماییم . به این بتن اصطلاحاً بتن مگر می گویند . بتن مگر به ما کمک می کند که سطحی صاف داشته باشیم و اینکه بتن اصلی ما با خاک مخلوط نشود .
عمق پی های نواری
در زمین های خوب حداقل عمق پی های نواری در حدود ۵۰cm می باشد و اگر در این عمق به زمین بکر نرسیده باشیم باید عمق پی را تا زمین بکر ادامه داد و یا از روش های دیگر مثل شمع کوبی استفاده نمود .

عرض پی ها
معمولاً عرض پی قدری بزرگتر از عرض دیوار روی آن ساخته می شود . زیرا اولاً همیشه فشار وارده و سطح تحت فشار با هم نسبت معکوس دارند ، در ثانی فرض بر این است که بار وارده بوسیله دیوار یا ستون به پی ، با زاویه ۴۵ درجه منتقل می گردد . بدین جهت عرض پی از عرض دیوار بزرگتر می باشد .
لایه های پی نواری

لایه های پی سازی در پی های نواری به ترتیب از پایین به بالا عبارتند از
۱- شفته ریزی
پی های نواری در ساختمان های آجری دو یا سه طبقه معمولاً با شفته پر می شوند . شفته مخلوطی است از خاک مناسب و آهک شکفته و آب .
خاک مناسب

خاک مناسب برای شفته خاکی است که قطر دانه های تشکیل دهنده آن از لحاظ بزرگی و کوچکی متفاوت بوده بطوریکه دانه های ریز تر ، فضای خالی بین دانه های درشت تر را پر نموده و در نتیجه جسم متراکم و توپری بدست می آید .

آهک
جسمی است سفید رنگ از پختن سنگ آهک یا کربنات کلسیم به فرمول coco3 در حرارت ۸۰۰ تا ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد بدست می آید . به سنگ آهکی پخته می گویند که تمام coco3 به cao و co2 تبدیل گشته و co2 به صورت گاز از محیط خارج شده باشد .

آهک شکفته
آهک زنده cao میل ترکیب شدیدی با آب دارد و در اثر مجاورت با آب تبدیل به آهک شکفته گشته و آهک مرده و یا آهک آبدیده می گردد .
شدت حرارت به قدری است که مقداری از آب مصرفی را بخار می کند و مقداری از سنگ آهک که کاملاً پخته شده باشد را به آهک زنده تبدیل می نماید. شدت حرارت به قدری است که مقداری از آب مصرفی را بخار می کند و مقداری از سنگ آهک که کاملاً پخته شده باشد را به آهک زنده تبدیل
می نماید .

آب
تقریباً هر نوع آبی را می توان در شفته بکار برد فقط باید توجه نمود از مصرف آب هایی که آلوده به مواد شیمیایی هستند خودداری نمود . در هفته سوم پس از قالب بندی پی ها اقدام به آماده سازی آرماتورهای پی نمودیم و سپس پس از بستن آرماتورهای فنداسیون و گذاشتن صفحه ستون ، پی آماده ریختن بتن می گردد .

در همین حین در محیط دفتر اقدام به ترسیم نقشه های دیگر کرده و همینطور در مورد طراحی مشاوراتی داشتیم و در همین حین اقدام به برشکاری و آماده سازی ستون ها و تیرها نمودیم .
در نقشه های اجرایی ساختمان مذکور اختلاف سطحی نسبت به کف اصلی ما داشت که ما برای حل این اختلاف اقدام به کرسی چینی نموده و این اختلاف سطح را با مصالح سنگی پر کردیم پس از قالب بندی پی ها و سپس آرماتور بندی داخل شناژها اقدام به بتن ریزی می نماییم و مدتی پس از بتن ریزی از این بتن ریخته شده مواظبت می کنیم و دائم آبپاشی می نماییم تا به مقاومت نهایی خود برسد . پس از این مرحله که پی به اتمام رسید اقدام به بلند کردن ستون هایی که قبلاً آماده شده اند می نماییم و پس از جوشکاری و فیکس کاری ، تیرها را نیز در جای خود فیکس می کنیم .

ستون ها را با کمک جرثقیل به صورت عمودی درآورده و سپس آن ها را به صفحه زیر ستون جوش می دهیم برای اینکه مقاومت را در محل جوشکاری افزایش دهیم می توانیم از نبشی و یا لچکی استفاده کنیم و پس از این مرحله تیرها را در جای خود قرار می دهیم و اقدام به جوشکاری می نماییم . سپس در محل های مناسب که قبلاً در نقشه های اجرایی مشخص شده است از بادبند استفاده می نماییم و بادبندها را نیز در جاهای مناسب خود قرار می دهیم در این هنگام اسکلت فلزی ساختمان تکمیل گردیده است .

همانطور که قبلاً ذکر شده برای حل اختلاف سطح ساختمان و سطح کف زمین اقدام به کرسی چینی می نماییم .

۲- کرسی چینی :
معمولاً در طبقه هم کف ساختمان ها سطح اتاق ها را چند سانتی متری از کف حیاط یا کوچه بلندتر می سازند . به این اختلاف ارتفاع کرسی چینی می گویند . عرض دیوارهای کرسی چینی بستگی به ارتفاع آن دارد . هر قدر این ارتفاع بیشتر باشد به علت وجود خاکی که در پشت آن قرار دارد می گیرد باید پهنای آن بیشتر شود تا بتواند در مقابل فشارهای جانبی کاملاً مقاومت نماید . در هر حال عرض کرسی چینی باید قدری بیشتر از دیوار اصلی و قدری کمتر از پی زیر آن باشد .

۳- شناژ
شن به زبان فرانسه به معنای زنجیر و شناژ به معنای زنجیر کردن است . این قسمت از ساختمان که روی کرسی چینی و معمولاً در یک تراز ساخته می شود برای متصل کردن کلیه پی ها به همدیگر ایجاد می گردد . در اثر وجود شناژ کلیه قسمت های ساختمان بطور یکپارچه عمل نموده و کلیه نشست ها یکنواخت بوده و نیروهای وارده اتفاقی ( مانند زمین لرزه و باد ) به تمام قسمت های ساختمان منتقل گشته ، در نتیجه از شدت نیرو در یک نقطه کاسته شده و مانع خرابی ساختمان می گردد .

همانطوریکه گفته شد معمولاً شناژهای افقی را روی کرسی چینی در طبقه همکف اجرا می نمایند . ولی گاهی اوقات نیز در طبقات زیر هر سقف روی کلیه دیوارها شناژ اجرا می گردد و این شناژهای افقی که در پایین و بالای دیوار ساخته می شود بوسیله شناژهای عمودی در چندین نقطه به یکدیگرمتصل می گردد . اجرا شناژ افقی و عمودی در ناحیه های زلزله خیز مانند ایران الزامی می باشد زیرا این شناژها به نسبت قابل ملاحظه ای از شدت خرابی های وارده می کاهد .
در ساختمان های مختلف شناژ را با مصالح متفاوت از قبیل تیر آهن ، میله گرد و تیر چوبی و … می سازند . ولی متداولترین آن شناژ بتنی می باشد . این نوع شناژ از سه قسمت تشکیل می گردد .

الف – قالب بندی ب – آرماتور بندی ج – بتن

الف – قالب بندی ( کفراژ بندی )
در این مرحله روی هر کرسی چینی را با تخته و یا با آجر قالب بندی می نمایند .

ب- آرماتور بندی

برای ایجاد مقاومت در مقابل نیروهای کششی در بتن داخل شناژ بتنی چند ردیف میله گرد در بالا و پایین به صورت طولی قرار می دهند و این میله گردهای طولی را بوسیله میله گردهای عرضی که به آن خاموت می گویند به همدیگر متصل می نمایند . میله گردهای طولی و عرضی را قبلاً می بافتندو بعد در داخل قالب بندی شناژ قرار می دهند .
باید توجه داشت که پهنای این قفسه بافته شده در حدود ۵ سانتیمتر کوچکتر از پهنای قالب شناژ باشد ( هر طرف۵/۲ سانتیمتر ) به طوریکه این میله گردها کاملاً در بتن غرق شده و آن را از خورندگی در مقابل عوامل جوی محفوظ نگهدارد .

 

ج- بتن
بتن ، مخروطی است از شن و ماسه و آب و سیمان یا به عبارت دیگر بتن سنگی است مصنوعی که از مواد سنگی ( شن و ماسه ) ، آب و سیمان تشکیل شده و به علت روانی قالب خود را پر کرده و به شکل قالب خود ر می آید .

۴- قشر ماسه سیمان زیر و روی قیر گونی
زیر قیرگونی را به دو دلیل با یک قشر ماسه و سیمان اندود می کنند :
الف) برای ایجاد یک سطح صاف و مناسب جهت اندود قیر و گونی زیرا چنانچه بخواهیم بلافاصله بعد از کرسی چینی اقدام به قیر و گونی بنماییم سطح آجر کرسی به علت ناهمواری برای قیر و گونی مناسب نیست ، زیرا اصولاً قیر و گونی علت شکننده بودن از زیر و باید بین دو پوشش قرار گیرد .

ب) چنانچه ملات عمومی که برای ساختمان مصرف می شود دارای آهک باشد یعنی برای ساختمان از ملات ماسه آهک و یا ماسه سیمان و آهک استفاده شود برای دور نگهداشتن قیر و گونی از آهک اقدام به ایجاد یک لایه ماسه سیمان روی آجر می نمایند . زیرا در غیر این صورت به سبب ترکیب قیر با آهک بعد از مدتی قیر و گونی فاسد گشته و در آن سوراخ هایی ایجاد می گردد .

۵- ایزولاسیون ( عایق رطوبتی )
ایزولاسیون و یا عایق کاری به معنای جداکردن یا جداسازی بکار می رود. ایزولاسیون انواع مختلف دارد مانند ایزولاسیون های حرارتی که در آن از پشم شیشه استفاده می کنند و یا ایزولاسیون های صوتی که در آن از انواع مانع های صوتی استفاده می گردد و یا ایزولاسیون در مقابل اشعه X در بیمارستان ها برای اطاق که از ورقه های سرب استفاده می شود و یا ایزولاسیون های رطوبتی که انواع مختلف دارد و متداولترین آن در ایران قیر و گونی است .

۶- ملات ماسه سیمان برای پوشش روی قیر و گونی
همانطوریکه قبلاً نیز اشاره شد برای محفوظ ماندن قیر و گونی از آسیب ، مخصوصاً در ساختمان هایی که ازملات آهک استفاده می شود می باید روی قشر قیر و گونی با ملات ماسه سیمان پوشانیده شود . در جاهایی که دیوار چینی نمی شود مانند محل درها و یا مکان هایی که بعد از چند روز دیوار چینی می شود این قشر ماسه سیمان مانع از آسیب دیدن لایه قیروگونی در اثر رفت و آمد خواهد گردید . پس از این مرحله اقدام به اجرای دیوار اصلی اطراف را اجرا می کنیم .
– دیوار

این فقط قسمتی از متن مقاله است . جهت دریافت کل متن مقاله ، لطفا آن را خریداری نمایید
word قابل ویرایش - قیمت 8700 تومان در 22 صفحه
87,000 ریال – خرید و دانلود
سایر مقالات موجود در این موضوع
دیدگاه خود را مطرح فرمایید . وظیفه ماست که به سوالات شما پاسخ دهیم

پاسخ دیدگاه شما ایمیل خواهد شد